Scholenfusie op losse schroeven PZC Diamanten paar Polfliet in Hulst Samen lol maken is doel alleenstaande 65-plussers Axelse jeugdsociëteit viert 25-jarig jubileum Snelheidsbeperkinj weg door Oostburj wegens verzakking Massaal pleidooi voor bouw Rivierenhuis in Terneuzen streek Ministerie wil geen vestigingen in twee gemeenten eenrmooKZ>éen MTICHWAKKBJ)*. Mqno&ummxr] SIRE DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 z 1 Het diamanten echtpaar Emiel Polfliet en Julma Rombu van een medewerker HULST - Het echtpaar Emiel Polfliet en Julma Rombout heeft woensdag zijn diamanten huwelijksfeest gevierd. De 84- jarige uit Vogelwaarde afkom stige Emiel Polfliet trad zestig jaar geleden in het huwelijk met de even oude Julma Rom bout uit Terhole. Het huwelijk werd voltrokken in de parochiekerk van de heilige Gerardus Majella in Terhole. Het paar vestigde zich ook in dit dorp. Emiel Polfliet verdiende zijn kost in eerste instantie met de aanleg en afwerking van wa terleiding-installaties. Daarna reed hij 32 jaar als buschauffeur op de lijndienst van de Zeeuws- Vlaamse Trammaatschappij (ZVTM). de huidige vervoers maatschappij Zuid-West Neder land (ZWN). Echtgenote Julma Rombout had haar handen vol aan het huishouden en de opra van hun twee dochtersJ dels heeft het diamant® vijf kleinkinderen en tra terkleinkinderen. Vanuit Terhole verhuisde milie zo'n 35 jaar gelede Hulst. Hier houden de bea telieden, die nog een goe zondheid genieten, zich bezig met huishoudelijke zaamheden en lezen. Ine weersomstandigheden he laten wordt regelmatig ee tochtje gemaakt. Bij slecb haalt Emiel Polfliet de ai stal. Het 60-jarige huwelijk der meer gevierd met ee bezochte receptie in Eendracht. Naast feliciti grammen van de koning! Commissaris van de Kon Zeeland kwam ook bur ter A. Kessen van Hulstli paar de hand schudden wij, op een constante geld stroom van de overheid rekenen. Wij moeten natuurlijk ook met een bepaald budget rondkomen. Met dat geld presenteren wij ons zoveel mogelijk als een gewoon bedrijf op de markt, maar we kunnen wel over dat financiële vangnet beschikken." Jeugdcarnaval - Jeugdsoos De Pul viert zaterdag 12 februari carnaval in zijn eigen zaal aan het Stenpad 1 in Bruinisse. Voor de leukst verklede bezoeker is er een prijs. Het feest begint om 19.30 uur. Wandeltocht - Het Goese wandelcomité Kasporgo houdt zaterdag 12 februari haar jaar lijkse snertwandeltcht. dit keer vanuit café De Kroon in 's-Hee- renhoek. Inschrijven is vanaf 13.15 uur mogelijk. De start is om 14.00 uur. Deelnemers kun nen kiezen uit de afstanden 5.10 en 15 kilometer. van onze verslaggever AXEL - Uit bezorgdheid over de Axelse jeugd die in en rond de cafés in de Zeestraat rondhing, besloten leden van de Gerefor meerde Kerk en de Gerefor meerde Gemeente in Axel eind jaren zestig op zoek te gaan naar een alternatief voor de jonge ren. Het resultaat was de op richting van de Stichting Gere formeerde Jeugdsociëteit Het Bastion, die deze week het 25-ja- rige jubileum vierde. Het Bastion richt zich vooral op jongeren van tussen de 12 en 20 jaar en heeft een thuishonk aan de Oudeweg in Axel. Elke vrij dag- en zaterdagavond kunnen de jongeren daar terecht voor een partijtje tafeltennis, biljart of een andere activiteit. Het thuishonk heeft een bar en gezel lige zithoek, zodat er voldoende gelegenheid is van gedachten te wisselen. Bovendien worden er regelmatig extra activiteiten als bingo, film of dropping gehou den. Voorzitter Piet van Meurs van het ouderbestuur van Het Bas tion legt uit dat de leden van de Gereformeerde Kerk en Gerefor meerde Gemeente eind jaren zestig besloten een jeugdsocië teit op te richten omdat ze zich zorgen maakten over de Axelse jeugd. „De cafés aan de Zee straat waren in die tijd zeer in trek. Aangezien er verder niets was. maar men toch wilde voor komen dat de eigen jeugd in de cafés rondhing, werd besloten een thuishonk op te zetten waar de gereformeerde identiteit kon worden bewaard." De jeugdsociëteit kon 25 jaar ge leden tegen een schappelijke huurprijs terecht in een pand in de Molenstraat, dat eigendom was van een lid van de kerk. Vijf jaar geleden verhuisde Het Bas tion naar een voormalige kolen- opslagplaats aan de Oudeweg, omdat de gemeente met de her inrichting van de Molenstraat wilde beginnen. „De jongeren .zijn toen aan de slag gegaan om het gebouw op te knappen en werden daarbij ge steund door de ouderen", zeggen de voormalige bestuursleden Hans de Fouw en Marian de Jon ge. „Bovendien werden er acties gehouden om de inrichting van het pand te bekostigen." Van Meurs. De Fouw en De Jon ge vertellen dat Het Bastion in de afgelopen 25 jaar goede en minder goede tijden heeft ge kend. „Er zijn periodes geweest dat we op een avond meer dan 30 mensen over de vloer hadden", zegt Van Meurs. „Maar het ge beurde ook wel dat er nauwelijks belangstelling was voor de acti viteiten in de jeugdsociëteit. Na tuurlijk ondervinden wij ook de gevolgen van de individualise ring en de ontkerkelijking van de samenleving." Het Bastion is nog steeds levens vatbaar. Vijftien bestuursleden, die verdeeld zijn over een jeugd- en ouderbestuur, trekken geza menlijk de kar van de jeugdso ciëteit. Van Meurs zegt dat de blijvende betrokkenheid van de ouderen die vroeger actief waren in de jeugdsocieteit in belangrij ke mate er toe heeft bijgedragen dat Het Bastion nog steeds be staat. „Wanneer de jongeren de ouderen vragen een helpende hand toe te steken, doen ze dat nooit tevergeefs. We hebben on ze basis in het geloof en dat geeft ons de kracht door te gaan." Ouderen Sinds kort worden ook regelma-. tig koffiemorgens voor ouderen in de jeugdsocieteit gehouden om duidelijk te maken dat het Bastion een bredere functie kan hebben. Verder is het de bedoe ling nauwer samen te werken met de gereformeerde jeugdso ciëteit die vorig jaar in de ge meente Terneuzen werd opge zet. Van Meurs: „Er is nog geen da tum geprikt. We willen binnen een maand met de sociëteit in Terneuzen bespreken hoe we el kaar kunnen aanvullen en op welke wijze we onze activiteiten op elkaar kunnen afstemmen." Buurtbewoners waren in groten getale naar de Terneuzense raadszaal gekomen om kracht bij te zetten aan de argumenten voor de bouw van een nieuw Rivierenhuis. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - Zo'n honderd vijftig bewoners uit de de wij ken Zeldenrust en Sint Anna- polder pleitten woensdagavond in de Terneuzense raadszaal voor de bouw van een nieuw Ri vierenhuis in hun wijk. Ze maakten tegelijkertijd duide lijk geen behoefte te hebben aan een tijdeiijk onderkomen in de Prins Willem Alexanderschool. De Buurtvereniging Hol' Zel denrust en Sint Annapolder wil, zoals b en w voorstellen, tot het nieuwe gebouw is gereali seerd wel gebruik maken van twee 'schakel-units' als nood voorziening. Politiek Terneuzen toonde zich in de vergaderingen van de com missies welzijn en financiën ech ter uiterst bedachtzaam en het leek er dan woensdagavond ook op dat de wijk voorlopig toch ge noegen moet nemen met enkele ruimtes in de Prins Willem Ale xanderschool. Alleen Groen- Links en D66 lieten merken de buurtvereniging een eind tege moet te willen komen. PvdA. CDA. VVD en SGP gingen in de welzijnscommissie akkoord met de installatie van de schakel- units tot in augustus naar de Willem Alexanderschool kan worden verhuisd. Of de standpunten van de frac ties allemaal even hard zijn, moet nog blijken tijdens de raadsvergadering van donder dag 24 februari. In de commissie financiën stemde de CDA-verte- genwpordigster - net als enkele andere commissieleden - voor het terugnemen van het voorstel om nog eens de ideeën van de buurtvereniging te kunnen be kijken. Die ideeen waren de af gelopen weken al in de publici teit gekomen na gesprekken met wethouder A. E. Stahl-He- melsoet (welzijn). Recht Vier insprekers wilden het na mens de wijkbewoners, het be stuur van de buurtvereniging, de besturen van de basisscholen in de wijk en de vrijwilligers nog wel eens uitleggen aan de leden van de commissie welzijn. Bege leid door donderend applaus van de wijkbewoners onder streepten zij ieder op eigen ma nier nog eens 'hun recht' op een eigen gebouw. Als grootste vereniging van Ter neuzen wordt de Buurtvereni ging Hof Zeldenrust en Sint An napolder al jaren aan het lijntje gehouden. Dat het huidige Ri vierengebouw op instorten staat, is al driejaar bekend en de komst van een nieuw buurthuis is dan ook niet meer dan het in lossen van een oude schuld, be toogden de verschillende inspre kers. De Prins Willem Alexan derschool kan niet als serieus SLUISKIL Disco - Het Sociaal Kultureel Initiatief (SKI) in Sluiskil houdt morgen, vrijdag, een Flash-dis- coavond in het SKI-gebouw. De avond voor de jeugd tot 20 jaar staat in het teken van de carna val en begint om acht uur. (tijdelijk) alternatief worden ge zien, omdat kinderen, bejaarden en gehandicapten niet zo mak kelijk de drukke rondweg (de Rooseveltlaan) kunnen overste ken. E. Kerckhaert (PvdA) gaf de buurtbewoners voor een groot deel gelijk. Hij wilde ook dat de bouwplannen van de buurtver eniging (een bijna vijf keer zo groot Rivierenhuis dat compleet met infrastructuur zo'n 1,3 mil joen gulden kost) serieus bij het behoefte-onderzoek voor wel- zijnsaccommodaties werd mee genomen. Maar zo lang dat 'stappenplan met financiële on derbouwing' nog niet op tafel ligt, moet toch een alternatief worden gezocht. Voor zover Kerckhaert kon over zien, is de Willem Alexander school de enige direct te benut ten mogelijkheid. „Hoewel er wel duidelijkheid moet komen over het aantal serieuze kandi daten dat van de schoolgebou wen gebruik wil maken." CDA, VVD en SGP sloten zich bij het standpunt van Kerck haert aan. Aan het eind van de vergadering voegden de vier fracties er nog aan toe dat 'op korte termijn' beslissingen moe ten vallen over de te realiseren welzijnsaccommodaties in de gemeente. Maar alleen Groen- Links en D66 wilden de buurt vereniging direct een nieuwe lo catie in de eigen wijk laten bou wen. Of dat nieuwe Rivierenhuis dan inderdaad 1,3 miljoen gul den mag kosten, werd woens dagavond nog niet duidelijk. van onze verslaggever OOSTBURG - Ze willen over meer praten dan het weer. Wan delen, fietsen, onderweg gezel lig koffiedrinken met een lekke re appelbol of theaters, musea en tentoonstellingen bezoeken. Gewoon met z'n allen er op uit, op zoek naar de vele interessan te en mooie dingen die het leven nog te bieden heeft. Een door snee ouderensoos is hen te sta tisch. De 'alleenstaanden 65-plussers activiteitengroep' uit Oostburg bruist van de dynamiek. De ne gentien leden vertikken het bij de pakken neer te zitten omdat ze bejaard zijn. Menig jongeling leidt een gezapiger bestaan dan de dames en heer op leeftijd. Als ze niet de hort op zijn, dan vind je ze wel bij elkaar om te overleg-- gen waar het volgende uitstapje naar toe zal gaan. Een bijzonder gezelschap. Brussel, Antwerpen, het sluizen- complex in Terneuzen, alle be zienswaardigheden grijpen ze aan om het contact met de bui tenwereld te behouden. De Oostburgse Janny van Noorden 72nam een j aar geleden het ini tiatief tot oprichting van de acti viteitenclub voor haar genera tiegenoten. Regelmatig soosbe- zoek zag ze niet zitten. Alleen dansen, bingo ën kaarten is haar te passief. „Ik wilde écht iets doen. Mijn man is overleden en ik had geen zin om te fladderen. Dus ben ik naar Welzijn voor Ouderen in Oostburg gestapt om te kijken wat er verder mogelijk zou zijn. Een eindje wandelen of fietsen, een keer naar het theater. Maar niet alleen, want dan is de lol er snel van af." Elf lotgenoten reageerden spon taan op een oproep in de krant. Na een informatiemiddag was de activiteitengroep een feit. Sindsdien wordt Janny's leven beheerst door een overvolle agenda. Mannen Daan Timmermans (75) is één van de twee mannen die zich aansloten bij de club. De ander is al weer weg. Hij kreeg kennis aan een nieuwe levensgezellin en moest aldus zijn relatie met de activiteitengroep beëindi gen. „Ik heb het best naar m'n zin zo. Wat zou ik klagen als je regelmatig met achttien mooie vrouwen op stap kan", zegt Daan. Lies de Feijter (73) springt direct op zijn opmerking in. Om mis verstanden te voorkomen, zo be klemtoont ze. „Veel mensen denken dat dit soort groepen be doeld zijn om te koppelen. Dat is beslist niet zo. De bedoeling is dat alleenstaanden iemand kun nen aanspreken die in het zelfde schuitje zit, waarmee ze leuke dingen kunnen doen. Iets onder nemen in plaats van thuis af wachten tot je ooit een keer wordt uitgenodigd." Lies wordt bijgevallen door Miep Zonderland, met haar 67 lentes één van de jongsten van het stel. „Als mensen samenwo nen, vormen ze een stel. Dan zijn ze geen alleenstaanden meer en is onze club voor hen niet de plek waar ze moeten zijn." Over een georganiseerde busreis voor ouderen (vijftig-plussers) hoef je bij de vier voortrekkers van de activiteitengroep niet te beginnen. Ze worden haast boos wanneer ze de eerste trip, die ze meemaakten na het ontvallen van hun partner, weer voor de geest halen. „Je bent voor de or ganisatoren gewoon busvul ling", roept Lies uit. Doodongelukkig „Ik heb me nog nooit zo doodon gelukkig gevoelt als die ene keer", vertelt Daan. „Het waren allemaal stellen. Ik ben op een lege bank gaan zitten en heb ge wacht of ik iemand naast me kreeg. Dus niet. De hele reis heb ben ze niets tegen me gezegd. Pas bij de koffiemaaltijd kreeg ik een beetje contact met een paar mensen aan mijn tafel. Dat doe ik dus nooit meer. Dank zij deze club is er altijd wel iemand waarmee je samen ergens naar toe kunt." Twee keer per maand komt de complete groep bij elkaar. Eén keer voor een activiteitenplan ning op de zolder van het Wel zijnsgebouw in Oostburg en in de laatste week van de maand om er op uit te trekken. Tussen door is er voor de liefhebbers ruimte voor specifieke bezighe den. De deelnemersgrens ligt bij 65 jaar. omdat vijftig-plussers van een heel andere generatie zijn, legt Janny uit. „Die zijn vaak nog veel kwieker of hebben over dag geen tijd omdat ze nog werken. Wij hebben allemaal de zelfde achtergrond en levens lust. Juist daardoor zijn we een echte vriendenclub Samen lol maken, dat is ons doel." De alleenstaanden 65-plussers activiteitengroep uit Oostburg bijeen in een zaal van het gebouw Wel zijn voor Ouderen, foto Charles Strijd van onze verslaggever OOSTBURG/TERNEUZEN De fusie van de Scheldeschool (LOM) in Terneuzen en de Prins Willem-Alexanderschool Litouwers op visite bij Dethon in Terneuzen TERNEUZEN - Tien Litouwse deskundigen die met verstande lijk gehandicapten werken, wa ren woensdagmorgen op bezoek bij het Terneuzens sociaal werkvoorzieningsschap De thon. De Litouwers zijn een weekje in Nederland om kennis op te doen over de manier waar op de zorg voor verstandelijk gehandicapten kan worden ge regeld. Psychologen, psychiaters en col lega-directeuren van sociale werkplaatsen namen met be wondering en enige jaloersheid kennis van de professionele en bedrijfsmatige aanpak bij De thon. constateerde financieel- economisch directeur A. G. Sponselee. „Op termijn hopen ze in Litouwen een aantal ideeën over te nemen. Aan de andere kant zal daar wel eerst geld voor beschikbaar moeten komen. In Litouwen kunnen ze niet, zoals (MLK) uit Oostburg staat op los se schroeven. De intentie van beide schoolbesturen om met ingang van augustus dit jaar de krachten te bundelen is onver minderd, maar zoals het er nu naar uitziet wordt dit streven gedwarsboomd door het minis terie van onderwijs. Het ministerie heeft duidelijk gemaakt alleen aan fusie te wil len meewerken wanneer de twee openbare instellingen straks in eén gemeente worden gehuis vest. Zowel de Scheldeschool als de Willem-Alexanderschool hebben echter bij aanvang van de besprekingen als voorwaarde gesteld dat de huidige locaties in Terneuzen en Oostburg behou den moeten blijven. „Dat was juist de doelstelling van de krachtenbundeling", aldus stuurgroep-secretaris H. Verha ge. Volgens Verhage is de fusie door de starre opstelling van Den Haag uiterst onzeker geworden. De stuurgroep is daarentegen niet van plan zich zonder slag of stoot neer te leggen bij de opge worpen restricties. „Eigenlijk is het toch idioot. Nu wil je tege moet komen aan het streven van het ministerie naar schaalver groting en dan wordt die bedoe ling gedwarsboomd door één of de schoolbesturen vast aan de algesproken fusiedatum van 1 augustus. De vorming van een openoare scholengemeenschap voor kin deren met leer- en opvoedings moeilijkheden (LOM) en moei lijk lerende kinderen (MLK) op twee locaties, moet het voortbe staan van het speciaal onderwijs in West-Zeeuwsch-Vlaanderen garanderen. De Willem-Alexan derschool nadert met veertig leerlingen de opheffingsnorm van minimaal 33 kinderen. Na een bestuurlijke en organisatori sche samenvoeging met de Scheldeschool (181 leerlingen) is sluiting van het Oostburgse in stituut voorlopig van de baan. Houdt het ministerie voet bij stuk, dan moet de gemeente Oostburg op zoek naar een ande re constructie om het speciaal onderwijs voor de kuststreek te behouden. Verhage wil nog niet op die situatie vooruitlopen, maar geeft tegelijkertijd aan dat aansluiting bij het plaatselijke basisonderwijs tot één van de mogelijke alternatieven hoort. „Mocht het gesprek niets ople veren, dan zullen we ons nader beraden op de gevolgen. In de praktijk betekent dat waar schijnlijk stoppen met de fusie onderhandelingen, ieder zijns weegs gaan en kijken waar het schip strandt." ander regeltje. Eén school ver spreid over twee gemeenten mag niet, maar vestigingen in Terneuzen en Biervliet zou weer wel mogen. Dat kan er bij ons niet in", aldus Verhage. De stuurgroep heeft een gesprek aangevraagd met het ministerie om de achtergronden van het oorspronkelijke plan toe te lich ten. In afwachting van de uit komst van dat overleg, houden De Stichting Gereformeerde Jeugdsociëteit Het Bastion, vierde deze week het 25-jarige jubileum met een receptie. foto Peter Nicolai van onze verslaggever OOSTBURG - De doorgaande weg door het centrum van Oost burg is opnieuw ernstig ver zakt. Rijkswaterstaat heeft in verband met de beschadigingen in het wegdek snelheidsbeper- kende maatregelen ingesteld. Vanaf woensdag geldt op het traject tussen de scholenge meenschappen 't Zwin aan de Bredestraat en Oostdïjke aan de Nieuwstraat een maximum snelheid van dertig kilometer per uur. Door de hevige regenval en de hoge grondwaterstand van de laatste maanden is de fundering van de klinkerbestrating zacht geworden. Als de gevolg daar van zijn in de weg op verschillen de plaatsen putten en sporen ontstaan. Deze situatie veroor zaakt extra geluidsoverlast (meer trillingen) voor de omwo nenden. Bovendien ontstaat er door de hobbels bij de normaal toegestane snelheid van vijftig kilometer per uur gevaar voor het verkeer. Hoofd technische dienst van Rijkswaterstaat dienstkring Zeeuwsch-Vlaanderen J. den Hartigh gaat er vanuit maatregel tot eind ma£ kracht blijft. Begin vei maand wordt (bij weersomstandigheden) nen met het herstel vani verse. Het traject door het ce van Oostburg heeft voortc te lijden onder het zware) verkeer, dat via de binis richting Sluis burg rijdt. De regelmatig opnieuw straat. Nog geen twee geleden werd volgens deel van de Burchtstraat opgeknapt Den Hartigh erkent waterstaat al met al zienlijk rugkerende heden heeft gestoken, lang de traverse de doorgangroute blijft verkeer, kunnen we tuatie weinig- de rondweg er ligt, is leed in ieder geval wacht het hoofd dienst. In de loop van wordt met de aanleg rondweg om Oostburg nen. EERST DENKEN, DAN DOEN.1 Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking mei de Snchnnj Ideele Retll'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 32