>zc beleidsplan voor Vlaams Zwin Het voorspelbare van Mariekerke Projecten in kader Euregio hebben gedeeltelijk effect Recreatie wil met campagne imago strand herstellen provincie 13 elgische natuurbeschermers willen grensoverschrijdend beheer John Lilipaly 'adopteert' Middelburg en Vlissingen lezers schrijven DONDERDAG 10 FEBRUARI 1994 onze verslaggeefster OKKE -De afdeling Knokke- sl van Natuurreservaten, de ische vereniging van na- beschermers. heeft een iet tot een Natuurbeheer- Ontwikkelingsplan voor kke-Heist (ANOK) uitge- kl. Het plan maakt deel uit het grensoverschrijdend ven om de natuurlijke irden in de Zwinstreek voor der verval te behoeden en zo relijk in ere te herstellen. iet Belgische systeem voor itelijke ontwikkeling is na- r en milieu vrijwel altijd op aatste plaats gekomen. De inciebesturen van Vlaande- maakten wel zogenaamde festplannen waarin een glo bestemming werd aangege- maar in de gedetailleerde emmingsplannen die de ge nten daarop maakten, werd belang van natuur en milieu mjls alsnog ondergeschof- ten gunste van economische Bikkeling. woningbouw, re- itie en landbouw. uddels wordt gewerkt aan de rbereidingen van een Struc- rplan Vlaanderen, dat. net de structuurplannen in Ne land. in de toekomst richting geven aan het beleid op het led van ruimtelijke orde- g. Alle sectoren zijn inmid- druk doende met het opstel van sectoriële plannen, die ibehoefte aan ruimte, uitvoe- sinstrumenten en financiële ldelen op een rijtje zetten. lilieubevveging jidat natuur en milieu, in te- [stelling tot de andere secto- geen gebruiker zijn van de bite, in de zin dat het geld op- srt, heeft het Vlaamse land- liap nu dringend behoefte aan b sterke milieubeweging. Om [andere sectoren een slagje or te blijven heeft Natuurre- fvaten alvast een gedetail- ïd plan gemaakt voor het nngebied bij Knokke-Heist, it op allerlei manieren wordt dreigd als de papieren be- bermlng van de Gewestplan- jn met snel wordt omgezet in lieve bescherming. IANOK maakt» voor de ecolo- sch en landschappelijk waar holle gebieden op het grond- [biedvan de gemeente Knokke- feisteen onderscheid tussen ge- Wen die als natuurreservaten buden moeten worden verwor ven en beheerd en gebieden waarvoor beheersovereenkom sten zouden moeten worden ge sloten met landbouwers en an dere grondgebruikers. De Vlaamse natuurbeschermers stellen hiermee voor om het Ne derlandse model te hanteren, dat net over de grens, in het Ne derlandse deel van het Zwinge- bied. al enige vruchten heeft af geworpen. Juist deze analogie in aanpak, aan beide zijden van de grens, moet uiteindelijk kunnen leiden tot een geïntegreerd, grensoverschrijdend natuurbe schermingsplan voor de hele Zwinstreek. Een groot deel van het gebied waarop de ANOK betrekking heeft bestaat uit de Robbe-Mo- reelpolder, juist over de grens bij Sint Anna Ter Muiden. De Rob- be-Moreelpolder wordt gevormd door een waardevol, zij het in middels gehavend, complex van verschillende typische land schappen met evenzoveel typi sche biotopen. Weliswaar zijn die gebieden wettelijk be schermd als natuurreservaten en natuurgebieden, maar die be scherming verhindert niet dat er grond voor woningbouw verka veld wordt, dat bouwafval in de kleiputten wordt gestort, dat de natte, voor trekvogels belangrij ke. weilanden door te sterke be maling uitdrogen en dat broed- vogels worden gestoord door te vroege beweiding en al te rigo- reus rietsnijden. Voor alle specifieke gebieden heeft de ANOK beheersvoorstel- len die. ondersteund door vrij willige overeenkomsten, een herwaardering van het natuur gebied kunnen betekenen. Zo moet bijvoorbeeld de stort van bouwafval in de putten die door kleiwinning zijn ontstaan, wor den stopgezet. Waar onoordeel kundig is gestort of gegraven, moet het landschap worden her steld. Het waterpeil moet vol doende hoog blijven of gebieden moeten van het poldersysteem worden afgesloten door dam metjes en stuwen Late inscha ling van grootvee kan broedvo- gels de kans geven hun nesten uit te broeden evenals gefaseerd rietsnijden. Dat betekent niet ie der jaar de rietkragen allemaal snijden, maar ieder jaar in de winter een deel. waarbij het strooisel meteen wordt afge voerd. Bovendien moet de rust in het gebied worden gewaar borgd. van onze verslaggever MIDDELBURG - De klokken van tuinbouwveilingen in Zeeland en in Vlaamse provincies zijn gekoppeld. De buslijn van Hulst op Breda mag vanaf eind mei ook in Antwerpen stoppen. Veel mensen uit bedrijven en in stellingen uit Zeeland en de Belgische provincies Oost en West-Vlaanderen hebben elkaar leren kennen. Maar van het project plattelandstoerisme in het Land van Reynaert en Uilenspiegel is tot nu toe weinig terecht gekomen. De stuurgroep Euregio Scheldemond blikte woensdag in Middelburg tevreden terug op driejaar samenwerking tussen Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland. Zij gaf zich op grond van een eigen evaluatie een 'ruime voldoende'. Veertien projecten die het samenwerkingsverband me de heeft gefinancierd, zijn bekeken. De meeste blijken aan de criteria van de subsidiegever, de Europese Unie, te voldoen. Zeeland en Oost- en West-Vlaanderen leef den 'in afzondering van elkaar'. De Euregio heeft dat enigszins kunnen doorbreken door grensoverschrijden de netwerken te creeren. Voor zelfvoldaan achterover leunen is de tijd niet aange broken. Samenwerking is in twaalf van de veertien pro jecten vlot verlopen en in 'minstens elf is er sprake van netwërkvorming. Andere doelstellingen, zoals verbete ring van het milieu, versterking van de economische structuur en voordelen voor de bevolking, komen min der goed uit de verf. Verschillende projecten, zoals de samenwerking tussen tuinbouwveilingen, zijn traag op gang gekomen. Dat kan niet alleen de Euregio Schelde mond worden verweten. Toch speelt ook zeker mee dat aan projecten een enorme papierwinkel vast zit. ..Dat moet veranderen", oordeelde gedeputeerde L. Neder- hoed-Zijlstra. De ontwikkeling van de geroemde netwerken laat onver let dat de Euregio Scheldemond nauwelijks leeft Het contact met de bevolking moet daarom worden verbe terd. De stuurgroep denkt dat te kunnen bereiken door overlegdagen te houden, waar zo ongeveer Jan en alle man welkom is. Nederhoed-Zijlstra somde op: vertegen woordigers van bedrijven, gemeenten, Kamers van Koophandel en allerlei instellingen. Zo hoopt de stuur groep het draagvlak voor de Euregio Scheldemond te vergroten. Ondertussen wacht de stuurgroep met spanning op een bericht uit Brussel, waar binnenkort - niemand weet precies wanneer - besloten wordt over de verdeling van de Europese subsidies voor activiteiten als de Euregio Scheldemond. Mochten Oost- en West-Vlaanderen en Zeeland buiten de boot vallen, dan is er tot eind 1995 werk aan de winkel. In drie jaar r, aldus de stuurgroep, een basis gelegd voor een volgende periode van zes jaar. iiologisch ïuseum is niet ebaat bij sluiten Manteling onze verslaggever [STKAPELLE - De afsluiting 1 liet natuurgebied De Man ing in Oostkapelle zal in een Ir jaar de toeristenstroom listens halveren. Kasteel sthove en het Zeeuws Biolo- Ch Museum worden daarvan dupe. meent W. Bommeljé Oostkapelle. „En dan te be- iken dat destijds het mu- lm onder andere gesticht is irde promotie van Domburg jle bevordering van het toe- me". moppert Bommelje. tnmelje is tot zijn pensione- g. enkele jaren geleden, de !hter geweest van de tuiniers- louwen van Westhove. waar- ïuhet Zeeuws Biologisch Mu- jm gehuisvest is. De plannen [Staatsbosbeheer twee we- 1 geleden mede namens de Siting Kasteel Westhove en gemeente Domburg presen ce voor natuurgebied De pteling, zijn hem een doorn in loog. Hij ziet niets in het ver- Btsen van het parkeerterrein 1 bet museum naar een ter- 1 enkele honderden meters tierop. k het afsluiten van de oprij- D van Westhove en van de n voor het museum zijn tht voor de toekomst van het Beum. „De toeristen die niet V ERKI EZ INGEN GEMEENTERADEN Politieke verhoudingen zulllen niet wezenlijk veranderen genoeg bij het museum inen komen, blijven weg als 'regenachtig is. Ze kunnen ren uit genoeg alternatieven, t zullen ze niet een paar hon- *1 meter door het bos gaan Kielen." argumentatie van Staatsbos- •rer dat het bos in de oor- Onkelijke staat terugge- pht moet worden, vindt Bom- P onzin. „ik heb daar vanaf P geboorte gewoond en de «uge parkeerplaats is nooit dan een grasveldje ge- Ist De oud-tuinman ziet wel lere zaken die nodig aange- moeten worden. „Overal 11 de braamstruik op. Er zijn diverse hectares door de jmstruiken biologisch bimelje vindt dat het autovrij van het natuurgebied t alleen op termijn de dood- Bk is voor het toerisme, maar 1de ouderen uit de omgeving ■t- -Als we zover zouden moe- 'l°pen om in de duinen te ko- 11 kunnen we daar niet meer adelen." woordvoerder van de ge mote Domburg vindt de rede- Cg van Bommeljé over het ®Vrij maken van De Mante- 5 onjuist. Hij gelooft niet dat hsten wegblijven omdat ze |Verder moeten lopen. „Voor voetbalwedstrijd of een an- I attractie hebben ze toch half uur lopen over?" van onze verslaggever MELISKERKE - Bij de instal latie van de huidige gemeente raad van Mariekerke hield burgemeester mr B. J. van Putten het kort. „Deze raad is geen raad van veel woorden", luidde zijn motivatie. Inder daad is de raadszaal in Melis- kerke zelden het toneel van uitvoerige politieke debatten. Zijn de raadsleden te beschei den of hebben zij het eenvou digweg niet voor het zeggen? De vergaderingen lijken niet meer dan een ritueel, waarbij de volksvertegenwoordigers al dan niet schoorvoetend for meel de beslissingen van b en w bekrachtigen. „We zitten hier als ja-knikkers", zei P. Da- vidse (SGP/RPF) ruim een jaar geleden tijdens een van de spaarzame discussies. De beleidslijnen worden voor namelijk achter gesloten deu ren getrokken: openbare com missies met spreekrecht kent Mariekerke niet. Snel en effï- Agenda Oostkapelle. 19.30 uur. hotel De Moerbei. Verkiezingsbij eenkomst RPF in Domburg. Mariekerke en Westkapelle. Spreker: J. J. Frinsel over de noodzaak van reformatorische politiek, ook in gemeentera den. Kerngegevens Inwoneraantal: 3.946 Oppervlakte: 3.472 hectare Aantal raadszetels: 11 College: burgemeester mr B J van Putten (SGP. sinds 19791. wethouder A. de Visser Ge meentebelang i en wethouder P. van der Meulen (CDA) Huidige samenstelling raad: 5 SGP/RPF. 3 Gemeentebelang. 3 CDA Deelnemende partijen verkie zingen: SGP/RPF. Gemeente belang en CDA Kernen: Meliskerke. Aagteker- ke en Grijpskerke Gemeentelijke belastingen: onroerend-goedbelasting: 5.19 /6,48 gulden per 3.000 gulden; reinigingsheffing: 223,20 (meerdere personen i 186 gul den (alleenstaanden), honden belasting: 60 (eerste hond)/ 103,20 gulden (elke volgende hond); woonforensenbelas- ting: 2.79 promille. ciënt werken, heet dat. Fier aan het roer van het gemeente bestuur staat burgemeester Van Putten, die de zwaarste portefeuilles in handen heeft en weet welke koers hij wil va ren. Zijn grote kennis van za ken en persoonlijk overwicht werpt hij in de strijd als de schepelingen hun stem verhef fen. De komende verkiezingen zul len het gemeentehuis in Melis kerke niet op stelten zetten. De belangrijkste vraag is wie de restzetel krijgt, die de afgelo pen periode door de combina tie SGP/RPF werd bezet. De verhoudingen veranderen ech ter niet wezenlijk: SGP/RPF blijft de grootste fractie; Ge meentebelang en CDA volgen op kleine afstand. Bij ongewij zigde zetelverdeling komt er slechts ëén nieuw gezicht in de raad: H. Maljaars (SGP/RPF) maakt plaats voor L. Joosse. Het scenario voor na 2 maart is voorspelbaar. SGP'RPF eist traditiegetrouw als grootste fractie een wethouderspost op. waarna Gemeentebelang en CDA tegenwerpen dat SGP met Van Putten al een grote stem in het kapittel heeft en dat alle partijen in het college moeten zijn vertegenwoor digd. Samen hebben de be zwaarmakers eèn meerderheid en dus kunnen de wethouders Van der Meulen (CDA) en De Visser (Gemeentebelang) be ginnen aan hun derde respec tievelijk zevende periode. Terwijl de boeren voortploe- gen stijgt het inwonertal van Mariekerke in rap tempo, waardoor binnenkort de grens van 4.000 wordt gepasseerd. De belangstelling voor de bouw- kavels in de drie kernen is zo groot, dat de gemeente ervoor moet waken dat de uitgifte niet al te snel verloopt. Er gaan al stemmen op het plan Nimmer- van onze Haagse redactrice DEN HAAG - Het PvdA-Tweede Kamerlid John Lilipaly uit Middelburg heeft in de campagne van zijn partij voor de ge- meenteraads- en Tweede-Kamerverkiezingen de steden Middel burg en Vlissingen 'geadopteerd'. De PvdA heeft alle grote en middelgrote steden in het land ver deeld op grond van een adoptieplan. De 'kopstukken' uit de partij nemen de grote steden onder hun hoede. De andere steden zijn naar de kamerleden gegaan. Lilypaly is content met zijn adoptiesteden „Ik ben er al bekend. Het gaat er bovendien prima met de campagne." De bedoeling is dat de 'adoptie-ouder' de campagne in de gaten houdt en er actief aan meedoet. „Ik ga mee de wijken in. Als er gaten vallen in de campagne zorg ik voor opvulling. dor in Grijpskerke vervroegd uit te voeren, Juist vanwege die toeloop is er de afgelopen jaren veel gedaan om de dorpen woon- en toon baar te houden. Vooral in Aag- tekerke, waar de ingrijpende verbouwing van de gerefor meerde kerk werd afgerond, verenigingsgebouw Amicitia eindelijk een opknapbeurt kreeg en de toren van de her vormde kerk werd gerestau reerd. Ook voor de komende periode staan veel onderhoudswerk zaamheden op het program ma. onder meer aan de molen in Aagtekerke en verenigings gebouw Ons Huis in Melisker ke. Ook zal duidelijk worden of een rondweg om Aagtekerke noodzakelijk is of dat kan wor den volstaan met verkeersrem mers in de Burgemeester Bos- selaarstraat om het verkeer van en naar Domburg te tem peren. Met spanning wordt verder uitgekeken naar de pro motiefilm die de Middelburgse cineast Jaap Wolterbeek van Mariekerke maakt. Wie de hoofdrol voor zijn rekening neemt, laat zich raden. De Burgemeester Bosselaarstraat in Aagtekerke: verkeersremmers of rondweg? foto Ruben Oreel van onze verslaggever VLISSINGEN - De toeristische bedrijfstak beraadt zich op mo gelijkheden om het geschonden imago van de Nederlandse kust te herstellen. Het Nederlands Bureau voor Toerisme (NBT) werkt aan een plan om Duitse vakantiegangers ervan te over tuigen dat het aanspoelen van duizenden zakjes landbouwgif slechts een onaangenaam inci dent was en dat de Nederlandse stranden - nu het ongerief is op geruimd - niets van hun bekoor lijkheden hebben verloren. Volgens directeur R. H. ter Heide van de Provinciale VVV zijn bij campinghouders en bun galowverhuurders de afgelopen week ongeveer honderd annule ringen binnengekomen van Duitsers die door de vondst van zakjes gif hebben besloten af te zien van een vakantie aan de Zeeuwse kust. Tenm opzichte van het aantal overnachtingen van Duitse toeristen in Zeeland (in 1992 4.7 miljoen» is dit een ge ring aantal, maar menig re creatieondernemer heeft de na men van de opzeggers toch met een zorgelijke wenkbrauwgef- rons geschrapt. Ter Heide „De kwaliteit van water, bodem en lucht is in deze branche een ge voelige kwestie. Dat geldt zeker voor Duitse toeristen. Die stel len. meer nog dan Nederlanders, hoge eisen aan het milieu waarin ze recreeren. Je kunt rustig zeg gen dat een rilling door de ge lederen van de ondernemers in het toerisme trok toen de eerste gifzakjes in Zeeland werden ge vonden." Faxbericht Voor toeristisch Zeeland was de ze vondst des te onaangenamer omdat de Provinciale VVV eer der enkele tientallen Duitse kranten en andere publiciteits media een faxbericht heeft ge zonden waarin stellig werd ver zekerd dat van gif op de Zeeuwse stranden geen sprake was. Het NBT is nu bezig met de voorbe reiding van een campagne om de Duitse vakantiegangers ervan te verzekeren dat ze niets te duchten hebben op de Neder landse stranden. De gedachten gaan voorlopig uit naar een na drukkelijke presentatie op een vakantiebeurs in Essen, medio volgende maand Ter Heide: „Vergeet niet. het gaat in Zee land om 250 gevonden zakjes. Waar praat je dan eigenlijk over." Zeeland is de laatste jaren steeds meer in trek als bestem ming voor Nederlandse en Duit se vakantiegangers die in de voorjaarsvakantie het carna- valsjolijt thuis willen ontvluch ten In plaats daarvan komen ze een paar dagen uitwaaien op het strand De directeur van de Zeeuwse VVV verwacht niet dat deze categorie vakantiegangers zich er door de gifzakjes-affaire van zal laten weerhouden naar Zeeland te komen „Dat mag als een slag in de lucht klinken", geeft hij toe. „maar ik heb geen signalen ontvangen die erop dui den dat krokustoeristen thuis zouden blijven Een extra wer vende werking gaat er natuur lijk niet van uit en het wordt na tuurlijk anders als de komende dagen nog eens duizend zakjes zouden aanspoelen. Ik denk dat het nadelige effect nog wel zal meevallen." Bouwers van kuuroord verbreken zakelijk contact van onze verslaggever CADZAND/DIRKSHORN Kuuroordbouwer H. ter Mors is opnieuw in opspraak geraakt. Na een juridisch conflict met het Willemstadse bouwbedrijf TMB is hij nu ook in conflict met zakenpartner G. van Ber- kum. Beide compagnons betite len elkaar als onbetrouwbaar. Ze hebben alle zakelijke contac ten verbroken. Van Berkum trok zich oktober vorig jaar al terug uit de ontwik kelingsmaatschappij van het kuuroord in Cadzand-Bad. na interne en externe kritiek op zijn handelwijze. Van Berkum heeft op zijn beurt Ter Mors aan de kant gezet bij de planontwikke ling van een soortgelijk project in Dirkshorn. De ex-partners proberen nu in de Noordholland se plaats ieder met een afzonder lijk plan de gunst van de ge meente te winnen. In een ge sprek met de Schager Courant beschuldigen ze elkaar van ach terbaks en onbetrouwbaar ge drag. Het geschil tussen de zakenpart ners heeft geen direct gevolg voor de kuuroordbouw in Cad- zand-Bad. Van Berkum blijft, zo als hij ook al eerder kenbaar maakte, als één van de belang rijkste aandeelhouders betrok ken bij het plan-Cavelot. Ter Mors is in een juridisch con flict verwikkeld met het bouw bedrijf TMB uit Willemstad. Het bedrijf heeft een procedure aan gespannen tegen ontwikkelings maatschappij Cadzand-Projec- ten en haar directeur wegens het niet nakomen van zakelijke af spraken. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac- ties op in de PZC verschenen berichten, artike- - len of commentaren. Niet voor open brieven. - gedichten en dergelijke Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden De redactie behoudt zich het recht - voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. 1 II 1 II 1 i II i II i 1 1 1 I i 1 I I I I I I l Reden tot schaamte D66 pakt rijkere ouderen aan. meldt de PZC van 7 februari. On der het artikel een foto van een blij lachende Van Mierlo. Dat heeft hij hem weer eens mooi ge lapt. Na bevriezing van de AOW extra belasting op het aanvul lend pensioen Voor dat pen sioen hebben mensen soms meer dan veertig jaar premie betaald in de overtuiging dat ze een on bezorgde oude dag zouden heb ben. De verharding van de maat schappij. waarover iedereen zo klaagt, komt hierdoor nog eens goed tot uiting. Je zou haast gaan denken dat oud worden een reden is om je te schamen. A. v.d. Berge Arnelaan 31 Middelburg Verkiezings- geleuter Rond de uitkeringen blijft het rommelen. Het gaat intussen al lang niet meer om de uitkerin gen. maar om de verkiezingen. Dat merk Je wel als meneer Kok ineens zo nodig moet verklaren dat de AOW niet bevroren mag worden. Dat is natuurlijk goedkoop ver- kiezingsgeleuter. want zoals ie dereen weet en in de PZC te le zen was, zijn alle uitkeringen al ingevroren (Brinkman». Waarom Brinkman zonodig moest verklaren dat de AOW 4 jaar bevroren moet worden weet ik niet. maar waarschijnlijk hoopte hij zo kiezers te trekken, schoppen tegen uitkeringsge rechtigden is vandaag de dag een populaire bezigheid bij on nadenkende mensen, die zich niet kunnen voorstellen dat ze zelf ooit gehandicapt kunnen ra ken Zij schijnen te vergeten dat ze zelf ooit 65-plus worden. Met al die bezuinigingen van de afgelopen tijd en de invoering van de WVG. het uitkleden van de AOW en van de Ziektewet, is er voor de zwakkere in de samen leving geen plaats meer en van de politiek valt niets meer te ver wachten. Er zit geen enkele par tij in de Tweede Kamer die het voor de uitkeringsgerechtigden opneemt met als gevolg dat veel mensen een proteststem zullen uitbrengen. We weten allemaal wie daar de vruchten van zal plukken. Er komen donkere tij den voor diegenen die niet voor zich zelf kunnen opkomen en de wet van de sterksten zal de sa menleving gaan regeren. C. Reijman Frisostraat 1 Schore Heckrunderen De inspecteur van de Dierenbe scherming moet eens leren on derscheid te maken tussen dat wat een dier overkomt in na tuurlijke omstandigheden en dat wat gezien kan worden als dierenmishandeling. Als het aan hem ligt wordt een natuurreser vaat met de daarin levende die ren een soort tableau vivant dat verschoond moet blijven van on gemakken als ziekte en dood. een soort macro-dierentuin dus In de natuur echter zijn leven en dood eikaars bondgenoot en dat ziet er naar onze smaak niet al tijd even fraai uit. Ik ben er echter van overtuigd dat het leven van de in het wild levende dieren zoals Heckrunde ren. Konickpaarden en andere grazers verre te verkiezen valt boven dat van miljoenen slacht- varkens. kippen, kalkoenen en kalveren die moeten lijden om ons lapje vlees, waar we toch al teveel van eten. goedkoop te houden. Dierenbescherming, let op Uw saeck. maar dan wel op de goede. P. Clijssen Dijkstraat 92 Terneuzen Eén van de putten die door kleiwinning zijn ontstaan en door de begroeiing met riet een veilige broedplaats bieden voor vogels, voorzover ze althans niet met bouwafval zijn volgestort. foto Charles Strijd

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27