PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT erviërs krijgen tien dagen Kabinet gaat ook praten over sluiten vliegveld Zestienhoven (eukens lalf geld Ijzige kou in Lillehammer kleintjes in aoes Israël en PLO bereiken akkoord over veiligheid Tolken Europees Parlement zijn tranende ogen beu 4 WEKEN Harde eis NAVO: zware wapens weg Luchtaanvallen achter de hand rw m '4 Stervende zeekoet MARSKRAMER d Spielberg Zwin NAC VOOR 13,- JA, flans op een bui y/olkenvelden, kans op een bui, 's mid dags opklaringen. Frisse noordwes tenwind kracht 6 afnemend 4. Tempe ratuur 6 graden. 37e jaargang no. 34 onderdag 10 februari 1994 flSSe nummers 1,50 01184-84321 schriftelijk te zei /ertentie-afdeling P2C 18, 4380 AA Vlissmgi nonze correspondenten Knol en jnscle Bruijn USSEL - De Bosnische Ser- 5moeten binnen tien dagen i zware wapens uit de heu- rond Sarajevo terugtrek- "of onder VN-toezicht plaat- Dit moet gebeuren in een aal van twintig kilometer 'Dd de stad. Geven de Serviërs en gehoor aan deze oproep, nkan de NAVO met luchtaan- illen beginnen. hebben de NAVO-ambassa- ars woensdag in een mara- (m-zitting van ruim dertien inBrussel beslist. De ambas- wilden hun oproep na- likelijk geen 'ultimatum' emen, omdat dat in diploma te kring als oorlogsverklaring rat opgevat. De NAVO zal niet automatisch tot lucht ballen overgaan, als de Ser- rs zich niet aan de termijn inden. De uiteindelijke beslis- daarover is aan de secreta- igeneraal van de Verenigde es. NAVO-ambassadeurs verga lden woensdag de hele dag liter gesloten deuren in het VO-hoofdkwartier over de jgende zet in de Balkan-oor- 'ondanks de met zorg geko- i bewoordingen is de oproep hardste verklaring van de IVO tot nu toe in de al 22 aanden durende oorlog in Bos- Enkele lidstaten konden i met de grootste moeite _n overgehaald om de op- te? ie tekenen. raakacties rtCanada verzette zich tot ipinde avond tegen elke drei- igiaet luchtaanvallen op de Servische stellingen rond Sara jevo met daaraan verbonden een tijdslimiet. Canada is, meer nog dan Engeland," bevreesd voor wraakacties van de Serviërs te gen de VN-troepen in Bosnië. Londen heeft na de beelden van afgelopen zaterdag van het bloedbad op de markt van Sara jevo, waar zeker 68 mensen de uropese elwegtol achtauto's NHAAG ANP/DPA) - Trans- teurs uit Nederland, Duits- d. België, Luxemburg en De- arken die in die landen op aars snelwegen rijden, moe- met ingang van volgend ff tol betalen. lis het gevolg van een over komst tussen de vijf betrok- p landen die woensdagmid- l in Brussel is ondertekend. heffing geldt voor zware pitwagens vanaf 12 ton. ansportbedrijven kunnen een irovignet kopen, dat recht het gebruik van de snel- ?en in de vijf landen. Voor met vier of meer Sen kost het vignet 1250 ecu 25 gulden) per jaar. Voor fchtwagens met twee of drie is het tarief 750 ecu. Het kan ook worden aange- voor de periode van een een week of een dag. Mandse transportbedrijven feen de kosten voor de helft van de overheid via fiscale De vervoerdersor- EVO in Zoetermeer de komst van het Euro- pet vervelend, maar bekend, feland heeft besloten dat het ook voor het binnenlands gaat gelden. De Neder regering zou dat voor- willen volgen. De EVO imthet vignet dan „een volle- Ionterechte en ordinaire be- pngmaatregel". De Tweede is daarmee echter nog gegaan. (Advertentie) "Is Verkerk Keukens is z,9 zijn 32e filiaal te bou- Goes. Tijdens deze hebben wij een te Kke voorverkoopactie. Jverkopen een aantal en apparaten voor 'geld. Tevens hebben groot aantal keu- "s en apparaten die or half geld leverbaar (niet uit voorraad) m snel langs want nu Pjn betekent nu geld oienen bij Hans Verkerk, je Ringbaan West 2b, "neen van Dijke vakan- and, te Goes. Bel voor 01100-16451. fV7 dood vonden, zijn verzet lang zaam maar zeker laten varen. Sarajevo De Amerikaanse president Bill Clinton telefoneerde gisteren, toen het beraad in Brussel dreig de te stokken, met de Canadese premier Jean Chretien en de Britse premier John Major om hen van de juistheid van een soort ultimatum te overtuigen. Behalve Canada lag ook Grie kenland, dat bang is voor een uitbreiding van de oorlog in Bos nië naar andere delen van de Balkan, vele uren dwars. Uitein delijk liet Athene in een voet noot vastleggen dat het niet met het besluit instemt. Tegelijker tijd heeft Griekenland echter ook geen veto uitgesproken. De termijn van tien dagen gaat vanavond (donderdag) om één uur 's nachts in. Dan moet ook het staakt-het-vuren van kracht worden dat de Britse VN-com- mandant in Bosnië, generaal Sir Michael Rose, woensdagmiddag onverwacht voor Sarajevo over- LILLEHAMMER - Twee vroeg aangekomen supporters voor de Olympische Spelen dragen speciale jassen met ingezette bril en neusbeschermer om zichzelf tegen de ijzige kou te beschermen. Het weer in Lillehammer vertoont vreemde kuren. Het is lange tijd niet zo koud geweest en er is meer sneeuw gevallen dan ooit. De organisatie heeft de sneeuwruimploeg uitgebreid van honderd naar vierhonderd man. De Olympische Winterspelen beginnen zaterdag. zie ook pagina 16 DEN HAAG (NPA) - Het kabinet zal in overleg met de gemeente Rotterdam en de provincie Zuid-Holland de mogelijkheid bespreken om het vliegveld Zestienhoven te sluiten en ook af te zien van de aanleg van een nieuw vliegveld bij Rotterdam. Dit blijkt uit een brief die pre mier-Lubbers gisteren naar de Tweede Kamer heeft gezonden. De Kamer stemt in met deze gang van zaken. Lubbers heeft z'n collega-ministers inmiddels schriftelijk gevraagd tot de mi nisterraad van vrijdag hun mond over deze zaak te houden. Lubbers reageerde met zijn brief aan de Kamer op de dinsdag avond aangenomen motie van het GroenLinkse kamerlid Lankhorst. In de motie wordt het kabinet gevraagd het besluit van afgelopen vrijdag om bij Rotterdam hoe dan ook een luchthaven te handhaven, te heroverwegen. Lankhorst zei gisteren genoegen te nemen met de brief van Lub bers. De nu aangekondigde pro cedure acht Lankhorst „het ma ximaal haalbare". De PvdA- fractie, die de motie steunde, liet weten dat er nu tenminste spra ke is van een open overleg met alle betrokkenen. D66-kamerlid Tommei liet een soortgelijke reactie horen. CDA-fractieleider Brinkman noemde het kabinetsstandpunt „verdedigbaar" al zei hij voor stander te blijven van een vlieg veld bij Rotterdam. Te Veldhuis (WD) blijft hopen dat Rotter dam z'n vliegveld behoudt. Wet houder Linthorst van Rotter dam noemde de handelwijze van de regering een „beschamende vertoning" en „zeer slecht voor Rotterdam". In de brief aan de Kamer specu leert Lubbers erop dat het te voeren overleg met Rotterdam en Zuid-Holland lang gaat du ren, zelfs zo lang dat er straks ook met het nieuwe college van B en W in Rotterdam moet wor den gepraat. Dit college zal naar verwachting eind april, zo'n ze ven weken na de gemeente raadsverkiezingen van 2 maart, aantreden. Het huidige college van B en W in Rotterdam is voorstander van de aanleg van een nieuw vlieg veld. Maar een nieuwe gemeen teraad zal waarschijnlijk tégen een luchthaven zijn, zo kan ge- CAIRO (AP) - Israël en de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie hebben woensdag in Cairo over eenstemming bereikt over de uitvoering van een plan voor Palestijns zelfbestuur op de Westoever en in de Strook van Gaza. PLO-leider Yasser Arafat en de Israëlische minister van buiten landse zaken Shimon Peres zet ten onder toeziend oog van de Egyptische president Hosni Mu barak hun handtekening onder een document van 21 bladzijden dat ook landkaarten bevat. Mu barak zei dat hiermee „verschil lende obstakels" zijn opgeruimd en dat de weg vrij is voor een alomvattend akkoord waarover binnenkort kan worden onder handeld. Peres zei dat over vei ligheidskwesties overeenstem ming is bereikt. De omvang van de Jericho-enclave staat nog ter discussie. „Vandaag is een nieuwe mijlpaal bereikt", zei de Amerikaanse president Bill Clinton in een reactie. Arafat sprak in Cairo van „een grote stap" naar uit voering van het historische ak koord van 13 september. De moeilijkste kwesties die aan de orde waren in Cairo behels den de omvang van het Pale stijnse gebied rond Jericho en veiligheidsregelingen, zoals de bevoegdheden van politie en douane. Sinds het historische vredesakkoord dat op 13 sep tember in Washington werd on dertekend, is over deze kwesties gesproken. Omdat overeen stemming uitbleef, trad grote vertraging op in het tijdschema van het vredesproces. PETTEN - Een stervende zeekoet, met de vleugels probe rend in evenwicht te blijven, wankelt langs de zeewering bij Petten. De oorzaak van de opvallend hoge sterfte onder de vogels langs de Nederlandse kust wordt nog gezocht door de Utrechtse universiteit en de Gezondheidsdienst voor Dieren in Deventer. foto Hans Steinmeier/ANP eenkwam met de Servische en Bosnische commandanten. Daarbij beloofden de Serviërs al een aantal sleutelposities op de heuvels rond Sarajevo aan de VN over te dragen. De Serviërs hoeven him zware wapens niet terug te trekken uit een straal van twee kilometer rond Pale, de Servische enclave in Bosnië die op zo'n vijftien kilometer van Sarajevo ligt. De Bosnische re gering wordt ook opgeroepen haar zware wapens uit Sarajevo en omgeving onder VN-toezicht te brengen. De leider van de Bos nische Serviërs, Radovan Ka radzic. zei overigens dat „alle vliegtuigen die kunnen worden neergeschoten, zullen worden neergeschoten". Volgens de NAVO-ambassa deurs is er geen nieuwe vergade ring van de Veiligheidsraad van de VN nodig om uiteindelijk het besluit over het inzetten van vliegtuigen te nemen. De Russi sche minister van buitenlandse zaken Kozyrev eiste woensdag ochtend nog in een t elegram aan Boutros Ghali dat alleen de Vei ligheidsraad over luchtaanval len kan beslissen. Kozyrev waar schuwde ook dat iedere lucht aanval, hoe beperkt ook, „ernsti ge consequenties" zou hebben. Rusland kan echter op eigen ge zag een spoedvergadering van de V-raad bijeenroepen om als nog zijn bezwaren tegen lucht aanvallen te uiten. Boutros Ghali zou dan zeker met het Russische standpunt rekening houden. Worner zat de vergadering van de ambassadeurs voor. hoewel zijn dokters hem dat hadden af geraden. Wórner lijdt al lange tijd aan een slepende ziekte en moest de laatste weken alle openbare verplichtingen laten schieten. (Advertentie) VANAF VANDAAG* VERBOUWINGS- EN MAGAZIJN LEEGVERKOOP bij Sportscore in Goes en Vlissingen NU KORTINGEN TOT 60% SPORTSCORE Goes Tel. 01100-28896 Vlissingen Tel. 01184-10092 concludeerd worden uit de ver kiezingsprognoses. De provincie Zuid-Holland is sowieso tegen een vliegveld. Verder blijkt Lubbers te twijfe len aan de mogelijkheden van een demissionair kabinet om nog besluiten te kunnen nemen over het Rotterdamse vliegveld. Het huidige kabinet wordt na de kamerverkiezingen van 3 mei demissionair. Omstreden be sluiten kunnen dan niet meer ge nomen worden. )K IN DE GOUDEN GIDS HUISHOUDELIJKE ARTIKELENOF BEL GRATIS 06-0181 'Schindler's List' van filmer Ste ven Spielberg heeft gisteren twaalf Oscar-nominaties gekre gen. De film. die handelt over een Duitse zakenman die dui zend Poolse joden van de gaska mers redde, is daarmee verre weg de grootste kanshebber voor de volgende maand toe te kennen O Academy Awards O Vlaamse natuurbeschermers hebben een plan gemaakt ivaar- in. de grensoverschrijdende na tuurlijke waarden in de Zwin streek voor verder verval wor den behoed. Er wordt naar gestreefd het Nederlandse mo del te hanteren dat al enig suc ces heeft geboekt. Uiteindelijk is het de bedoeling te komen tot één grensoverschrijdend na tuurbeschermings plan voor de hele O Zwinstreek. I O Het Bredase NAC heeft de voet ballers van PSV weer met beide benen op de grond gezet. PSV, dat na de 4-1-overivinning op Ajax weer voorzichtig aan een opmars dacht, werd in Breda uitgeschakeld in het K N VB-bekertoernooi. NAC won. na verlen- 4 ging. met 1-0. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL - De vorig najaar met veel bombarie geopende nieuwe vergaderzaal van het Europees Parlement in Brussel moet wellicht binnenkort al weer gesloten worden, omdat de kwaliteit van de lucht abo minabel is. De klachten van per soneelsleden over druipende neuzen, tranende ogen, hoofd pijn en duizeligheid zijn dusda nig erg, dat de tolken van het parlement een staking overwe gen. Dat zou de werkzaamheden van het Europarlement volle dig stilleggen. Dat is woensdag bevestigd door PvdA-Europarlemantriër Anne- marie Goedmakers en de Belgi sche volksvertegenwoordiger Paul Staes. Bij onderzoek van de medische dienst van het Euro pees Parlement zijn concentra ties van het kankerverwekken de formaldehyde (spaanplaat- gas) gemeten die tien keer boven de Belgische normen en drie keer boven de normen van de Wereldgezondheidsorganisatie liggen. Vlak voor de oplevering van het nieuwe gebouw gaven metingen een veel gunstiger resultaat aan, maar het gerucht gaat dat er toen uitbundig werd geventi leerd. aldus Goedmakers. Asbestgevaar Officieuze metingen vorig week einde hebben de ongunstig® ge gevens bevestigd. Volgens Goedmakers zijn de problemen „minstens zo serieus als met het Berlaymont", het bekende ster vormige gebouw van de Euro pese Commissie in Brussel dat wegens asbestgevaar is ont ruimd. Ook bij de nieuwe 'Leo- poldsvergaderzaal' van het par lement acht Goedmakers ont ruiming „reëel". De peperdure nieuwbouw van het Europees Parlement in Brussel (kostprijs zeker 1,5 mil jard gulden» had een belangrijk wapen moeten worden in de eeu wige concurrentie tussen de Bel gische hoofdstad en het Franse Straatsburg over de vestiging Advertentie Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES van het nu op en neer reizende Europarlement. De aansprakelijkheid van de bouwers voor problemen met het kolossale vergadercomplex vervalt volgens Goedmakers al in mei van dit jaar. Om die reden wil ze dat EP-voorzitter Klepsch zo snel mogelijk een onafhanke lijk onderzoek in stelt. tAdvertentie (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29.- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1