ZEEUWSE COURANT kabinet glijdt uit over vliegveld Nederlands VN-bataljon op weg Lubbers komt tuinders tegemoet kleintjes EU schaft nationale quota voor import af 4 WEKEN I Kamer keert zich onverwacht tegen plan behoud luchthaven Rotterdam lizarre dood Brits (arlementslid nieuwe lap voor John Major Boris Jeltsin verdient zeshonderd gulden PILAAR VOOR 13,- Vanochtend regen Bewolkt en enige tijd regen, later op klaringen. Temperatuur 7 graden. De zuidelijke wind is vrij krachtig, draait naar ivest tot noordioest. 37e jaargang no. 33 Ifoensdag 9 februari 1994 osse nummers 1,50 !N HAAG (NPA) - De Tweede uner wil een nieuw kabinets- sluit over de Rotterdamse chthaven Zestienhoven. Een utie van GroenLinks, waarin I kabinet werd gevraagd het luitse metaal IANKFURT (DPA/RTRi - De uitse metaalvakbond IG Me- heeft dinsdag in het moei- verlopende cao-overleg ultimatum gesteld. Als de ikgevers binnen twee weken afzien van hun eis tot lan- re werktijden en verregaande stenbesparende maatregelen, nzal IG Metall zijn 3,2 miljoen jen laten stemmen over het luden van een landelijke sta ng. enlonaar had leer dan duizend alse kentekens [NLO (ANP) - Een 45-jarige nlonaar heeft het afgelopen jr kans gezien meer dan dui- nd kentekenbewijzen op zijn am te krijgen zonder daar- or de auto's te hebben. Het litiedistrict Venlo maakte usdag bekend dat hem dat kte door valsheid in geschrif te plegen. arrestant wordt ervan ver- cht de kentekenbewijzen a [son van 25 gulden per stuk te bben verkocht onder meer op lomarkten in Amsterdam, idhoven. Utrecht en Venlo. tde op zijn naam gestelde wa rs zijn, aldus de politiewoord- ider, talloze overtredingen misdrijven in heel Nederland pleegd. zoals doorrijden na «aanrijding, onverzekerd rij nen parkeerovertredingen. afgelopen vrijdag genomen principe-besluit voor 'een be scheiden luchthaven' te her overwegen, werd gisteravond met 57 stemmen voor en 53 te gen, aangenomen. Vice-premier Kok zei na afloop van het debat de motie 'serieus te nemen.' Kok dringt aan op uitstel van een nieuw besluit tot eerder toegezegd overleg met de provinvie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam is afge rond. PvdA, D66 en klein rechts steun de de motie van Groen Links. Een luchthaven bij Rotterdam is volgens deze partijen uit oog punt van leefbaarheid en milieu ongewenst. CDA, VVD en CD- kamerlid Janmaat stemden als enigen tegen de motie van GroenLinks. Vanmiddag voor twaalf uur dient minister Maij van verkeer en waterstaat te la ten weten of het kabinet gehoor geeft aan de motie. Minister Alders van milieube heer en ruimtelijke ordening weigerde felicitaties in ont vangst te nemen voor de - vooral voor hem - verrassende en gun stige afloop van het kamerde bat. „Felicitaties? Nee, liever niet. Je moet met alles karig zijn in het leven", aldus een beschei den PvdA-bewindsman, die vo rige week opzien baarde door sa men met zijn collega en partijge note D'Ancona openlijk afstand te nemen van het kabinetsbe sluit, dat Rottterdam een vlieg veld moet behouden. Maij, voorstandster van een nieuw Zestienhoven, deed de verrassende uitslag van de stem ming af als een bedrijfsongeval. ..Het is de uitslag van nu", aldus Maij laconiek. Zij wees erop dat veel CDA'ers bij de stemming af wezig waren vanwege verkie zingsbij eenkomsten. GroenLinks fractievoorzitter Lankhorst benadrukte dat „er morgen niet weer een stemming plaats zal vinden." Volgens hem heeft Maij „van de Kamer op d'r donder gehad en zal zij haar ver lies moeten nemen." Lubbers Bij aanvang van het debat, be doeld om de positie en geloof waardigheid van Alders te bekri tiseren. bleek al snel dat de veel geplaagde milieuminister er zonder kleerscheuren vanaf zou komen. Daarentegen had premier Lub bers het lastiger dan verwacht Hij verdedigde het - staatsrech telijk gezien - unieke feit dat Al ders en D'Ancona het omstre den besluit van vrijdag niet had den willen steunen en daar in het publiek ook voor uitkwamen. D66, WD, GroenLinks en de kleine rechtse partijen beklaag den zich erover dat hierdoor de Grondwet was geschonden. Ar tikel 45 van de Grondwet luidt dat het kabinet altijd met één mond moet trachten te spreken. Lubbers gaf op zijn beurt als ver klaring, dat iedereen had kun nen voorzien dat de tegenstand van Alders - en ook die van de gisteren in het buitenland verke rende D'Ancona - toch wel zou zijn uitgelekt. Het was dan ook een eigen initiatief van Lubbers om na het kabinetsberaad van vrijdag aan het 'dissidente' tweetal te vragen of hij hun min derheidsstandpunt bekend zou maken op zijn wekelijke pers conferentie. De premier gaf toe dat hij daar- N'DEN (RTR/AFP) - De Con- ratieve Partij in Groot-Brit- nie is opnieuw in verlegen- id gebracht door een seksueel tinte affaire. Het conserva- ve parlementslid en voorma journalist Stephen Milligan hverd maandag dood aange- iffen in zijn Londense wo lf igens een zegsman was Milli- ii slechts gekleed in dames- usen en jarretels. De politie rd door een vrouw gebeld die i hulp vroeg op het bewuste resinWest-Londen. t parlementslid was afgevaar- de in het Lagerhuis voor het idengelse district Eastleigh werkte als parlementair se- taris voor de staatssecretaris i defensie, Aitken. Hij werkte der voor de Economist, de ttday Times en de BBC tot hij ;apnl 1992 tot parlementslid rd gekozen. ;ens sommige berichten is ligan gewurgd danwel overle- i aan zuurstofgebrek nadat was vastgebonden of zich had tgebonden met een koord om inek en een plastic zak over hoofd. Een politiewoord- frder zei dat het voorlopige Mrcoek geen uitsluitsel geeft, dat zijn dood wordt be als „verdacht". Het on- wordt voortgezet, jfenzei dat de dood van Milli- n geen risico inhoudt voor de veiligheid. „Hij had geen tot geheime informatie kreeg geen geheime docu- onder ogen." Partijvoor- Ier Powler noemde Milligan ®der twijfel een rijzende ster. 'iseen tragedie." 'handaalpers dood van de parlementariër en meuwe klap voor de wan ende premier John Major. Hij geconfronteerd met een e reeks financiële en seksuele andalen. Britse schandaalpers maakt 'fen tijden door dankzij de al waarheidsgetrouwe ont ogen. Een voetballer, Jus- Fashanu, zei deze week in zondagsdagblad dat hij ho- fcksuele verhoudingen had ministers, die hij overi- s weigerde bij naam te noe- Zijn club, het Schotse of Midlothian schprstte jniaandag wegens „afwezig- 'oij de training". rnaitresse in ruste. Melle Howard, vertelde in een er blad dat zij niet begreep zover men zich nu toch op- De huidige schandalen volgens de voormalige nares van de politicus Pad dy Ashdown in het niet bij wat zich in het Britse parlement af speelde in het midden van de ja ren tachtig. Ministers onderhiel den homoseksuele relaties en verkleedden zich toen als ka mermeisjes. Hoe sterk Majors positie nog is, zal blijken na tussentijdse ver kiezingen voor enkele vacante parlementszetels. Verlies zou zijn kleine meerderheid in het Lagerhuis verder aantasten. De Conservatieve Partij doet het zeer slecht in de opiniepeilingen en boekte enkele catastrofale re sultaten bij eerdere tussentijdse verkiezingen. zie ook pagina 2 Minister Bukman (1en premier Lubbers achter de tafel tijdens de tuindersmanifestatie in Bleiswijk. foto Ed Oudenaarden/ANP BLEISWIJK (ANP) - Minister-president Lubbers vindt dat de gasprijs voor de tuinbouw omlaag kan. Daarnaast moe ten de lonen in de sector verder terugge schroefd worden. De premier zei dat dins dagavond in Bleiswijk tijdens een mas sale protestmanifestatie door tuinders. Tot genoegen van de tuinders, maar tot grote onvrede van de PvdA. De manifestatie, volgens de organisatie bezocht door ruim 7.000 mensen, was be doeld om aandacht te vragen voor de pro blemen in de tuinbouw. Door overproduk- tie en toegenomen concurrentie zijn de in komens zwaar onder druk komen te staan. De politiek wordt door de sector in hoge mate verantwoordelijk gesteld voor de problemen, zo bleek in Bleiswijk. Hoge loonkosten, dure milieu-investeringen en zware fiscale lasten hebben het onderne mersklimaat in Nederland verpest, me nen de tuinders. Het CDA was ruim vertegenwoordigd in Bleiswijk. Zowel premier Lubbers als landbouwminister Bukman en lijsttrek ker Brinkman lieten zich zien in de vei linghal. Waar Lubbers en Brinkman een warm applaus in ontvangst mochten ne men, moest Bukman het stellen met ge joel en gefluit. Terecht beroep Lubbers noemde de tuinbouw „van essen tieel belang voor de Nederlandse econo mie. U doet daarom terecht een beroep op overheid en politiek." De aardgasprijs voor de tuinbouw, sinds het beruchte ami ce-briefje van Bukman aan Andriessen een politiek gevoelig onderwerp, kan vol gens de premier best omlaag. Lubbers er kende verder dat de loonkosten in de tuin bouw te hoog zijn. Daarom moeten de werknemers met minder genoegen ne men. vindt hij. Volgens de premier kan het niet langer zo zijn dat de lonen in de tuin bouw 30 procent boven het minimumloon liggen. Lubbers beloofde ook nog steun aan fruittelers die hebben geleden onder de nachtvorsten van 1990 en 1991. De toezeggingen van Lubbers wekten wrevel bij het Tweede-Kamerlid Huijs (PvdA). Volgens Huijs zoekt de tuinbouw ten onrechte naar een kop van Jut voor alle problemen. Volgens Huijs is het on dernemersklimaat in Nederland helemaal niet slecht en heeft de samenleving recht op een streng milieubeleid. Bovendien heeft de vaderlandse tuinbouw al de laag ste gasprijs van Europa, stelt hij. De op merkingen maakten de tuinders zo boos dat ze Huijs het spreken onmogelijk maakten. SCHIPHOL (ANP/NPA) - Een eerste groep van de hoofdmacht van het Nederlandse VN-batal jon dat in Bosnië wordt ingezet, is dinsdag van Schiphol ver trokken naar Split. De 320 mili tairen gaan vanuit de Kroati sche havenstad in konvooien over de weg naar Lukavac, de toekomstige logistieke basis van „Dutchbat". De verwach ting is dat de eerste militairen van deze groep 14 februari Luk avac bereiken. De „blauwhelmen" maken deel uit van een versterkt luchtmo biel bataljon dat in het oosten van Bosnië de moslim-enclaves Srebrenica en Zepa moet be schermen. De ruim 1200 Neder landse militairen lossen in deze twee plaatsen, die door de Ver enigde Naties als ..veilige gebie den" zijn bestempeld. Canadese en Oekraïense W-eenheden af. De laatste militairen van het Ne derlandse contingent komen volgende maand in het gebied aan. Momenteel verblijven al eenhe den verkenners en kwartierma kers in Oost-Bosnië. De uitzending van de tweede groep militairen dreigt vertra ging op te lopen door aanhou dende motorstoring bij een van de twee schepen die met mate rieel voor „Dutchbat" op weg is naar Split. Komt de onder Togolese vlag varende Kintampo, die op 31 ja nuari uit Vlissingen vertrok, aanstaand weekeinde niet in Split aan, dan overweegt Defen sie het vertrek van Nederlandse militairen op 15 februari vijf da gen uit te stellen. Gevaren De gevaren voor de Nederlandse blauwhelmen in Srebrenica zou den groter zijn dan Defensie tot nu toe naar buiten heeft ge bracht. Het Canadese dagblad Toronto Star meldde onlangs dat het 'staakt-het-vuren' in de enclave dagelijks zo'n vierhon derd maal wordt geschonden. Defensie houdt het op gemid deld 25 incidenten per dag. Een Defensiewoordvoerder ver klaarde gistermiddag dat het de afgelopen weken 'rustig' is ge weest in de betreffende enclave. Hij gaf wel toe dat de Canadezen herhaaldelijk terugschieten als ze onder vuur komen. De Cana dese VN-eenheid is de afgelopen maanden gericht beschoten door de Servische belegeraars en zelfs door de moslim-verdedi gers. Uit reportages van de eer ste Canadese journalist die eind vorige maand tot Srebrenica wist door te dringen, blijkt dat de Canadese VN-troepen in ui terst zware omstandigheden hun werk moeten doen. Er dreigt constant fysiek gevaar, hun aan voer wordt gehinderd door Ser viërs. en ze hebben door de ex treme weersomstandigheden grote moeite hun buitenposten in het gebied te bemannen. In de reportages van Bill Schil ler in de Toronto Star wordt ook duidelijk hoezeer de bevolking zich vastklampt aan de aanwe zigheid van de VN-militairen. Men gaat er van uit dat het Ca nadese bataljon de enige be scherming biedt tegen een mas saslachting. zie ook pagina 9 MOSKOU (DPA) - President Boris Jeltsin verdient vijf keer zoveel als de Russische Jan Modaal. Maar echt veel is het desondanks niet: omgerekend nog geen zeshonderd gulden per maand. Na een verdubbeling van het salaris begin ja nuari krijgt de chef van het Kremlin voortaan 450.000 roebel in het loonzakje. Dat is overigens nog 21 keer het Russische minimumloon. Als president geniet Jeltsin natuurlijk van bijkomende voor delen zoals behuizing, diensten van een persoonlijke staf en het gebruik van dienstauto's. Nedllovd mee de regels had overtreden, maar dat er in zijn visie sprake was van overmacht. Zelfs voeg de hij eraan toe, dat zo'n situatie nog wel eens vaker kon voorko men, hetgeen hij - onder dreiging van een motie van afkeuring van D66 - naderhand inslikte. Een motie van GPV-fractie\*>or- zitter Schutte, waarin wordt ge constateerd dat het openbaar maken van dit soort 'aanteke ningen' nooit meer mag voorko men. werd even later door de ka mer unaniem aanvaard. Nedlloyd verwacht dat het transportconcern dit jaar iveer ivinst zal maken. De kostenbe sparingen van de afgelopen ja ren hebben resultaat gehad. Bo vendien is de bezetting van de schepen verbeterd. Het tweede halfjaar van 1993 werd positief afgeslotenmaar het resultaat over het hele jaar zal nog in rode cijfers ge- A schreven worden. "F Akkerbouw De Nederlandse Akkerbouiv Vakbond dreigt de verwerking van groente-, fruit- en tuinafval te boycotten als de regering de voorstellen van de bond niet serieus neemt. Het dreigement houdt in dat het milieubeleid van de overheid ivordt gefrus treerd, ivaardoor het scheiden van huisvuil Q zinloos wordt. w mm Van Gobbel Feyenoorder Ulrich van Gobbel staat in de belangstelling van Newcastle United. De ploeg van manager Kevin Keegan heeft vier miljoen gidden over voor de razendsnelle Rotterdamse ver dediger. Van Gobbel ziet een overgang tiaar de En gelse Premier League A C wel zitten. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15 ■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■■Bi Een stewardess controleert op Schiphol de tickets van een naar Split vertrekkende militair. foto Marcel Antonisse/ANP BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft dinsdag korte met ten gemaakt met meer dan 6.400 nationale handelsbeperkende maatregelen, waarvan som mige al ruim dertig jaar beston den. In plaats daarvan komt er een nieuw uniform importre gime waardoor de Unie doel treffender tegen dumping kan optreden. Met het besluit is ook de weg vrij voor ondertekening van het GATT-handelsakkoord in april in het Marrokaanse Marrakesh door de twaalf lidstaten. De han delsmaatregelen werden half de cember al beklonken. Toen fiat teerden de EU-ministers van buitenlandse zaken en van han del in Genève na lang touwtrek ken het bereikte akkoord in het kader van de GATT. de Alge mene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel Grotere stem Europees handelscommissaris Leon Brittan reageerde dinsdag dan ook tevreden. De Commis sie krijgt in de besluitvorming over het nemen van economi sche straf- en vergeldingsmaat regelen tegen landen zoals Chi- Italiaanse vrouw zat 32 jaar opgesloten NAPELS (RTR>- De politie van Napels heeft dinsdag een 32-ja- rige vrouw gevonden die haar hele leven door haar familie was opgesloten. Guiseppina Converso leed zo on der doorliggen, dat haar botten op sommige plaatsen te zien wa ren. Ze woonde met haar moeder en broer in een appartement in een arme wijk van de Zuidita- liaanse havenstad. Slechts drie tot 'vier keer had zij de woning mogen verlaten. De moeder en broer, beiden vol gens de politie geestelijk ge stoord. zijn aangehouden op be schuldiging van ontvoering. De vrouw, die bedekt met vuil op bed lag, is naar een ziekenhuis overgebracht. Zij werd gevon den. nadat de broer de politie had gebeld omdat haar gezond heidstoestand plotseling was verslechterd. BOL WMATERIAI K\ GOES na een grotere stem in het kapit tel ten koste van de lidstaten. Door Brussel voorgestelde anti- dumpingmaatregelen kunnen voortaan met een gewone meer derheid in de ministerraad wor den aanvaard, terwijl voorheen een twee derde meerderheid ver eist was. Nederland, dat van die aanpas sing aanvankelijk niets moest weten, stemde ermee in. Een GATT-akkoord was dat wel waard. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 )00002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1