3 roter beroep op Sociaal Fonds B en w Hulst zijn partijen vóór AFGCPI?Ü5D'§: PZC Kerngegevens Goedkeuring WVC voor nieuwbouw van Vijver vreugd Komma-conflict over bestuurszetels Zeeuwse Bibliotheek Overheid baseert rampbestrijding te veel op analyses _0 Vijvervreugdpupillen openen eigen winkeltje provincie 11 iddelburg keerde vorig jaar f 28.000 uit olitiek forum iet Ritzen Middelburg VERKIEZINGEN Agenda DINSDAG 8 FEBRUARI 1994 DDELBURG - Onder de titel i Ritzen onder vuur' hou- i de gezamenlijke politieke jerenorganisaties in Zee- d woensdag 23 maart een po- ifke forumavond in Middel- Minister van onderwijs J. hen zal deze bijeenkomst, in gebouw van de Christelijke olengemeenschap Walche- aan de Elzenlaan, zelf bij minister zal in ongeveer een artier zijn beleid toelichten, ama begint een forum, waar- laast Ritzen specialisten van jongerenorganisaties zitting oen. Daarbij komen zaken als ïstroming, individualisering studiefinancering aan de or- Jongeren krijgen daarbij nschoots de gelegenheid vra- laan de minister te stellen. bijeenkomst begint om 19.00 Na het forumgedeelte, om- ifks 21.00 uur zal er een band reden. De politieke jongeren- snisaties presenteren zich itevens met een infomarkt, i de organisatie van het fo- i tekenen de organisaties VD>, Jonge Socialisten, IA, Dwars. JD en GPJC. lud-IJzendijkse hbliceert ito-biografie ENDIJKE - Lima Hooge- «n-Dellaert (80) uit het Zuid- "andse Noorden heeft onder titel 'Luctor et Emergo, ik retel moedig en kom boven' deven te boek gesteld. In de O-biografie, die 324 pagina's komen haar jeugdjaren in fdijke uitgebreid aan bod. Dellaert heeft verschillen en gewerkt aan haar le- teschrijving. Haar ouders ïa een café in de Koningin- taat in IJzendijke. In het verhaalt de oud-IJzendijk- 3ver het bewaarschooltje en toenmalige meisjesschool, beschrijft ze verschillende beesten, zoals het feest ter ?®nheid van het zilveren ju- f® van koningin Wilhelmi- eo het huwelijksfeest van en Bernhard. Op zulke jtijdagen werd IJzendijke ierd met erepoorten en sp&r- »mpjes. 51 boek krijgen de mobilisa bele en de vijf oorlogsjaren aandacht. In '46 vertrok Li- fcüaert naar Aarlanderveen trouwde. boek is verschenen in een rkte oplage. Het is te koop ^chillende adresssen in IJ- Ijke. Belangrijkste verkiezings-items uit handen geslagen van onze verslaggever HULST - Hulst afficheert zichzelf graag als Reynaert- stad en b en w blijken vlak voor de verkiezingen ook niet vies van een vossestreek. Het college kondigde onlangs aan toch nog dit jaar met het op knappen van de Dorpsstraat in Graauw te willen beginnen. Ook hoopt het dagelijks be stuur de bevolking van Hei kant te kunnen verblijden met een nieuw dorpspleintje bij het gemeenschapscentrum en daarnaast wordt druk doorge werkt aan de Wilhelmina- straat en een deel van het fietspad Sint Jansteen-Hei kant. Bij elkaar een respectabel aan tal verkiezings-items die de po litieke partijen luttele weken voor de verkiezingen uit han den worden geslagen. De finan ciering van de ambitieuze plannen was nog niet helemaal Middelburg, 20 uur. Stads schouwburg, thema-bijeen komst D66 over 'Middelburg om de Markt'. Drie inleiders belichten onderwerpen als winkelen op zondag, een aan trekkelijker winkelgebied, par- keermogelijkheden bij een au tovrije binnenstad en veilige fietsroutes naar het centrum. rond, maar volgende week tij dens de commissievergaderin gen willen burgemeester en wethouders de raadsleden uit gewerkte plannen voorleggen. Duidelijk werd al wel dat het belastingvoordeel van de 'sale /lease-backconstructie' voor het nieuwe stadskantoor voor de herinrichting van straten en plein gebruikt zou worden. Staatssecretaris Van Amels- foort van financiën heeft de mazen in de belastingwet, een manier om btw-afdrachten te ontwijken, vorige maand be perkt. Hulst weet nog niet hele maal zeker of het begrote voor deel van 670.000 gulden inder daad wordt binnengehaald. Met een beetje pech komt de opbrengst 2,5 ton lager uit. Bo vendien moet de gemeente ook een tegenvaller incasseren bij de reconstructie van de Wilhel- minastraat. Druk verkeer heeft zoveel schade aan smalle omleidingsstraten en wegber men veroorzaakt dat ook die moeten worden opgeknapt. Verstomd Of b en w er dus binnen korte tijd in slagen de wensen van de dorpelingen uit Graauw en Heikant tevreden te stellen, dient nog even te worden afge wacht. Maar intussen kunnen de politici nog nauwelijks stemmen trekken met sterk le vende lokale zaken. Het nieuwe stadskantoor is intus sen een paar maanden in ge bruik. De kritiek op de plaats midden in het centrum en op de uitvoering is bijna verstomd en de meeste Hulstenaars zijn toch wel tevreden over het ge bouw. De verschillende raadsfracties laten de potentiële kiezers daarom alleen weten wat hun aandeel (en dat van hun wet- houders) was in de verworven geneugten. De media worden bestookt met al lang bekende plannen en meningen, die spe ciaal voor de verkiezingen in een nieuw jasje zijn gestoken. Maar slechts op enkele punten nemen partijen echt een afwij kend standpunt in. De WD bijvoorbeeld spreekt zich uit tegen de komst van meer de tailhandelsvestigingen op het voormalige MiLock-terrein en het Stationsplein. Aan de andere kant heeft ook die partij eerder laten weten er niet veel voor te voelen geld te steken in een 'papieren' onder- zoeksvisie voor de ontwikke ling van Hulst-Zuid. Het res taureren van historisch inte ressante gebouwen - basiliek en Keldermanspoort voorop - scoort ook hoog bij de meeste fracties. Over de te verwezen lijken zaken zal de komende ja ren waarschijnlijk niet zoveel discussie ontstaan. Alleen de prioriteiten zullen door elke partij anders worden gelegd. Dat er gekozen moet worden, staat echter al vast. In de ge meentekas van Hulst zit in elk geval niet genoeg om alle wen sen in vervulling te laten gaan. Inwoneraantal: 18.770 per 1 januari 1994 Oppervlakte: 13.871 hectare College: burgemeester A. A. L. G. M. Kessen (benoemd in ja nuari 1991). wethouders G. A. van de Voorde (CDAi, B H L. Pica- vet (Groot Hulst), P. P. V. Weemaes (PvdA) Aantal raadszetels: 17 Huidige samenstelling raad: 4 CDA. 4 Groot Hulst, 3 PvdA, 2 WD, 2 Gemeenschappelijke Belangen. 1 Clinge voor Algemeen Belang, 1 Lijst Bruggeman Deelnemende partijen 2 maart 1994: Groot Hulst/Gemeenschap pelijke Belangen, CDA. PvdA, VVD, Lijst Bruggeman, D66 Kernen: Hulst. Sint-Jansteen, Clinge, Heikant, Nieuw Namen. Graauw, Kapellebrug Gemeentelijke belastingen: onroerende-zaakbelastingen 6,12/ 4,90 per 3000 gulden; reinigingsrechten 210 gulden (één persoon), 246 gulden (twee personen) of 282 (meer dan twee personen); riool recht van 30 (minder dan honderd kubieke meter waterafvoer) tot 500 gulden (meer dan duizend kubieke meter waterafvoer); hon denbelasting 70 gulden voor de eerste hond, 100 gulden voor elke volgende hond: woonforensenbelasting (tweede woningen) 5,6 promille van de woningwaarde De opwinding rond het nieuwe stadskantoor van Hulst is zo langzamerhand geluwd. foto Charles Strijd van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Het huidige gebouw van het internaat voor verstandelijk gehandicapten Vijvervreugd in Middelburg wordt vervangen voor diverse kleine wooneenheden. De Stich ting voor Regionale Zorgverle ning (SVRZ) heeft groen licht gekregen van het ministerie van WVC. Met het nieuwbouw project is een bedrag van 30 mil joen gulden gemoeid. Interim- directeur P. van den Beemt hoopt dat volgend jaar al kan worden begonnen met de werk zaamheden. In plaats van kamers in het in ternaat worden de pupillen ge huisvest in kleine wooneenhe den voor 8 a 12 bewoners. Op de plek waar nu het internaat staat worden twee-onder-een-kapwo- ningen gebouwd. Daarnaast komt er een groot ontmoetings centrum met. onder meer een zwembad. Het bouwtraject is zo gepland dat het internaat pas op het laatste moment tegen de vlakte moet. Alleen het woonge deelte wordt vernieuwd. De dag verblijven blijven in tact. De plannen voor de nieuwbouw van Vijvervreugd, dat dit jaar het vijfentwintig jarig bestaan viert, liggen al jaren op tafel. De goedkeuring van WVC hangt sa men met het provinciaal sprei- dingsbeleid. In 2004 moeten 72 plaatsen van Vijvervreugd zijn overgeheveld naar de Bevelan- den. Op dit moment wonen 285 verstandelijk gehandicapten in het internaat van Vijvervreugd en 78 in socio-woningen ver spreid over Walcheren. Vijvervreugd valt samen met de dagverblijven Akka en de Win droos en binnenkort het arbeid sproject Walcheren, onder de cluster verstandelijke gehandi captenzorg van de SRZV. van onze verslaggever MIDDELBURG - Een gevecht tot op de laatste komma. De aanwezigheid van dit leesteken kan bepalend zijn voor het op lossen van een conflict binnen het bestuur van de Zeeuwse Bi bliotheek. Twee van de drie partners daarin kibbelen over de zetelverdeling in een nieuw, afgeslankt bestuur. Beide be roepen zich op artikel veertien van de gemeenschappelijke re geling. Stond die komma daar nou wel of niet In 1983 gingen de provinciale en de openbare bibliotheek in Mid delburg op in de Zeeuwse biblio theek Voor het algemeen be stuur leverde de provincie als grootste geldschieter zes af gevaardigden. Drie zetels waren beschikbaar voor de Stichting Openbare Bibliotheek, die haar hele boekencollectie inbracht, en de gemeente Middelburg kreeg er twee. In de loop der jaren is de Zeeuw se Bibliotheek meer op commer ciële basis gaan werken, wat in middels heeft geleid tot een voorstel tot aanpassing van de bestuursstructuur. Met een klei ner bestuur, dat meer taken overlaat aan de directie van de bibliotheek, kan flexibeler en ef ficiënter worden gewerkt, is de overweging. Een werkgroep kwam tot een volgende zetelverdeling: vier voor de provincie, twee voor de gemeente Middelburg en één voor de Stichting Openbare Bi bliotheek. De laatste is immers alleen nog 'medebewaakster' van de boekencollectie, terwijl provincie en gemeente jaarlijks respectievelijk 6,8 miljoen en 2,5 miljoen gulden aan subsidie be schikbaar stellen Over de inkrimping van het be stuur is iedereen het eens, even als over de vier zetels voor de provincie. Maar tussen de ge meente Middelburg en de Stich ting Openbare Bibliotheek blijft onenigheid over de verdeling van de laatste drie zetels. De ge meente wil haar twee zetels be houden op grond van de hoge fi nanciële bijdrage. De stichting vindt dat daarmee haar inhou delijke en beleidsmatige bij drage wordt miskend. Gaat zij van drie leden naar één lid, dan wordt haar positie wel erg zwak, aldus voorzitter H. A. Blom. In een brief aan de gemeente dreigt hij daarom de hele be stuurswijziging met een veto te blokkeren. Dat zou kunnen op grond van artikel veertien van de gemeenschappelijke regeling die bij de oprichting van de Zeeuwse Bibliotheek is opge steld. De gemeente heeft inmid dels een brief teruggeschreven, waarin zij betoogt dat artikel veertien die mogelijkheid hele maal niet toelaat. Wellicht komt de Stichting Openbare Biblio theek tot zo'n conclusie, omdat in de in omloop zijnde exempla ren van de regeling een komma is weggevallen. Blom is niet overtuigd. „Ik heb nog geen zicht op alle juridische punten en komma's." Hij over weegt donderdag van het spreekrecht gebruik te maken als de commissie algemeen be stuurlijke zaken van Middel burg zich buigt over de gerezen problemen. In Me volksmond bestaat overi gens een mooie term voor dit soort kwesties. van onze verslaggever VLISSINGEN - Op papier zien ze er aardig uit, de berekenin gen van risico's op het water, in de chemische industrie of van welke kant het gevaar ook mag komen. Tot een getal ver achter de komma zijn de risico's vast gelegd. „Maar wat hebben de hulpverleners, politie-agenten en brandweerlieden, eraan dat er eens in de 100.000 jaar een do de kan vallen vraagt de Utrechtse scheikundige dr A. van Ravenzwaaij zich af. „Ze zijn daar helemaal niet in geïn teresseerd, hoe cru dat ook mag klinken." Van Ravenzwaaij promoveerde maandag aan de Rijksuniversi teit in Utrecht op 'risico-infor matie in het veiligheidsbeleid'. Hij heeft het risicobeleid van de overheid aan een grondige stu die onderworpen. Zijn conclu sies zijn niet mals. De overheid legt teveel nadruk op kale getal len. die niet eens keihard zijn. Laat twee bureaus onafhanke lijk van elkaar de kans op een ramp bij een chemiebedrijf ana lyseren. Ze komen met verschil lende getallen, weet Van Raven zwaaij. „Het lijkt me onverstan dig het risicobeleid zo sterk op deze berekeningen te baseren." C. J. Theune, provinciaal amb tenaar externe veiligheid, kan de conclusies van Van Raven zwaaij ten dele onderschrijven. Hij onderkent dat rampenbe strijders moeilijk met de risico analyses uit de voeten kunnen. „Zij willen in de eerste plaats we ten welk effect een ramp heeft. Zij zijn minder geïnteresseerd in hoe groot de kans op een calami teit is." Verbeterd Sinds Van Ravenzwaaij zijn on derzoek uitvoerde, is echter veel verbeterd, aldus Theune. Voor risico-analyses zijn speciale re kenmodellen ontwikkeld. Ver schillen in kansberekeningen komen nauwelijks meer voor. De samenwerking tussen de provin cie en rampenbestrijders, zoals de regionale brandweer, is ver stevigd. Mede op basis van Van Ravenzwaaijs studie heeft het Interprovinciaal Overleg iIPOi een handleiding gemaakt voor externe veiligheidsrapporten van chemische bedrijven. Nog maar sinds 1989 moeten chemische bedrijven zulke rap porten opstellen. Dat verklaart veel. „Die rapporten zijn prima", vertelt Theune. „maar het waren wel de eerste." Hij denkt dat met de handleiding van het IPO de veiligheidsrapporten ook kun nen worden toegesneden op de eisen van de rampenbestrijders. Om de vijfjaar moeten bedrijven zulke nota's opstellen. In Zee land zijn zes grote chemiecon cerns daartoe verplicht: Total. Hoechst en Eurogas in Vlissin- gen-Oost en Hydro-agri, Dow en ACZC (cokesfabrieki in Zeeuwsch-Vlaanderen. Zo'n tien kleinere chemische bedrijven zal ook worder\ gevraagd meer inzicht te geven in hun risicobe leid. uriniercoMectijt n-u. uvor etc kctyt mi nonze verslaggever IDDELBURG - Een groeiend jilal Middelburgers heeft in een beroep gedaan op het So- aa| Fonds. Vorig jaar klopten mensen aan bij de dienst latschappelijke zaken. Dat is ruim twintig meer dan in I jaar daarvoor. In totaal erde de gemeente een bedrag l \an achtentwintigduizend Iden. Het meeste geld werd n-niet' verstrekt aan contri ves voor (sport-)verenigin- i of hobby's. Daarmee kon in aantal gevallen een sociaal lement worden voorkomen worden opgeheven. Dat jkt uit de evaluatie Gemeen- ijk Sociaal Fonds 1993. ddelburg kent sinds 1988 een ciaal Fonds, waarin jaarlijks digduizend gulden werd ge- ft. Alleen uitkeringsgerech- den konden daarop een be- pdoen. Vorig jaar besloot de neenteraad de bijdrage per r te verhogen tot 120.000 gul- nen tegelijkertijd de regels te soepelen. Behalve uitke- gsgerechtigden kunnen voor in ook volwassenen, die twee r op een minimumniveau le- en mensen die een salaris iben dat vijf procent boven bijstandsniveau ligt een be- pdoen op het Sociaal Fonds, r aanvraag geldt een mini- mvan tachtig gulden. Per ge- kan maximaal 320 gulden rden aangevraagd. t totaal aan uitgekeerde be- agen bedroeg in 1990 nog ruim tflO gulden. Sindsdien daal- de uitkeringen tot een diep- unt van twintigduizend gul tin 1992. Dat het aantal uitge- rde bedragen vorig jaar eg. is volgens de dienst maat- lappelijke zaken toe te schrij- i aan een intensievere voor- iting. De stijging is namelijk iral bereikt in de tweede helft i '93, toen consulenten een irlichtingscampagne begon- regeling wordt overigens n geïnterpreteerd. Zo klopte land voor een bijdrage in de tschaf van een dwarsfluit a i gulden niet tevergeefs aan de gemeente. Het afgelopen (verstrekte de dienst maat- lappelijke zaken verder uitke- gen voor onder meer studie- len, duurzame gebruiksarti- len, baby-uitzet, inrichtings teen en kinderopvang. In (hts een beperkt aantal ge- van onze verslaggeefster MIDDELBURG - Tot voor kort was het voor de verstan delijk gehandicapten van Vij vervreugd en de dagverblij ven Akka en de Windroos in Middelburg onmogelijk om te ervaren wat werken in een winkel inhoudt. Er is wel een winkeltje op het terrein van het Middelburgse centrum voor verstandelijk gehandi captenzorg, maar weinig men sen van buitenaf weten die te vinden. Hierin komt verande ring. Aan de Korte Geere in het centrum van Middelburg wordt 23 maart cadeauwinkel /galerie Dustoch! geopend. In het winkeltje, waar uitslui tend produkten van eigen fa brikaat worden verkocht, wor den de klanten bediend door pupillen van de instelling. Als het goed loopt, wordt de win kel uitgebreid met een koffie shop. Dustoch! is onderdeel van het werkproject van de cluster verstandelijk gehandi capten van de Stichting voor Regionale Zorgverlening (SRVZ). Daarnaast heeft de SRVZ ook nog de fietsenstal ling op het Zusterplein gea dopteerd van de gemeente Middelburg. Er bestaan plan nen om in de toekomst meer projecten uit te werken, zoals een kringloopcentrum in Vlis- singen en een manege. Zinvolle rol „Ons voornaamste doel is zichtbaar maken dat verstan delijk gehandicapten in de maatschappij een zinvolle rol kunnen spelen. Voor de gehan dicapten is het werk een waar devolle dagbesteding. Het geeft, ze een stukje eigenwaar de", licht interim-directeur P. van den Beemt toe. Dat de deelnemers aan het werkpro ject werkervaring kunnen op doen, waarmee ze eventueel vallen werden leningen gegeven. Het grootste deel van de uitge keerde achtentwintigduizend gulden (bijna 25 mille) werd om niet verstrekt. Het hoogste be drag dat niet terug hoeft te wor den betaald, was 1571 gulden voor het betalen van een reke ning van het nutsbedrijf. Het bedrag van de gerpiddelde uitkering is sinds 1990 aan het dalen. In dat jaar keerde de ge meente per aanvraag iets meer dan vijfhonderd gulden uit. Vo rig jaar bedroeg de gemiddelde uitkering bijna driehonderd gul den. Bij het aantal leningen is de daling nog sterker. Werd in 1990 nog ruim twintig mille verstrekt, in '93 was dat bedrag gedaald tot 3700 gulden. Uit de evaluatie blijkt verder dat in 1993 ten op zichte van het jaar daarvoor meer relatief grote bedragen om niet zijn verstrekt. foto Ruben Oreel kunnen doorstromen naar het midden- en kleinbedrijf, ziet van Den Beemt als een bijkom stigheid. De kans dat een ge deelte doorstroomt, schat hij zeer klein in. Dankzij de twee werkprojecten die in maart beginnen, kunnen binnen de cluster 35 a 40 men sen aan het werk. Acht gehan dicapten vormen het team dat onder begeleiding in de winkel werkt. Indirect werken nog dertig pupillen mee. Zij maken de artikelen, zoals keramiek en houtsnijwerk, die in de winkel worden verkocht. In de fietsen stalling werken vijf mensen in twee ploegen. Dat de werkprojecten nu pas van de grond komen, heeft vol gens Van den Beemt alles te maken met de reorganisatie van de gehandicaptenzorg op Walcheren. Voorheen waren de dagverblijven Akka en de Win droos. het internaat Vijver- vreugd en het arbeidsproject voor verstandelijk gehandi capten, verschillende onderde len binnen de Stichting Ver pleeg- en Rusthuizen Zeeland. „Het arbeidsproject wordt bin nen nu en twee maanden geïn tegreerd in de cluster. Omdat de voorzieningen nu volledig opgaan in een sector dagbeste ding. kunnen we een breed sca la van activiteiten voor ge mengde groepen aanbieden. Vooral voor de bewoners van Vijvervreugd is er veel verbe terd. Voor hen waren er nog geen enkele dagbestedingsac tiviteiten." Sinds januari worden de deel nemers voorbereid op hun nieuwe functie. Ze krijgen les sen in de omgang met klanten, de bediening, de waarde van geld en het opnemen van be stellingen. Vaardigheden die ze straks allemaal moeten be heersen. Een keer in de week wordt de praktijk nagebootst in de winkel, waar de bouw werkzaamheden nog in volle gang zijn. „We hebben de ra men maar dichtgeplakt. Er lie pen al mensen binnen die dachten dat de winkel open was", zegt L. Cijvat. de zakelijk leider en beheerder van Dus toch!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 25