PZC'krullebatè ZEEUWSE COURAMT schrikt terug voor ultimatum Meerderheid in kamer steunt strengere aanpak gevangenen Wall Street lijkt schrik te boven 4 WEKEN terger boos over ot zinken brengen eladen olietanker E3> VOOR 13,- j Weinig kans op luchtaanvallen tegen Serviërs rond Sarajevo Ouderenbond komt niet veel verder bij Brinkman [urkije wil historische irug Mostar herbouwen Oproep tot K(l)eurig Stemmen M K i SA OPRUIMING DAMESSLIPS NU Perioden met zon j plaatselijk mist, overigens nevelig en perioden met zon. droog, 's Avonds be- I icolkt. later regen. Matige zuidwesten- wind. Maximum zeven graden. re jaargang no. 32 insdag 8 februari 1994 ;e nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen pnonze correspondent de Vries lUSSEL - De Europese Unie (schrikt terug voor een dui- ilijk ultimatum aan de Servi- milities om de belegering Sarajevo op te heffen. Daar- lijkt de kans aanzienlijk ;leind dat NAVO-straalja- binnenkort in actie komen n de Servische artille- estellingen rond de Bosnische lofdstad. it is de uitkomst van een aandag in Brussel gehouden rgadering van de 12 ministers n buitenlandse zaken, die ge el in het teken stond van het »edbad dat zaterdag in Sara- :o werd aangericht. Bij een nval met. een mortiergranaat »len toen 68 doden en 200 ge- inden. Hoewel niet zeker is dat Serviërs verantwoordelijk n voor het bloedbad, deed de nslag internationaal opnieuw roep aanzwellen om een mili- re interventie in de 22 maan- n oude burgeroorlog. Bciëel laat de EU de beslissing er een luchtactie tegen de Ser- che artillerie over aan de NA- en de Verenigde naties. In i verklaring heet het dat „ge- van alle noodza- Ke middelen, inclusief het ik van de luchtmacht, de belegering van Sarajevo onmid dellijk moeten worden opgehe ven". Verdeeld Maar de verdeeldheid tussen de 12 Europese landen was maan dag groter en openlijker dan ooit. Een meerderheid van de Europese landen voelt weinig tot niets voor een NAVO-opera- tie in Bosnië. Ook Europees vre- desgezant David Owen raadde dat maandag af: hij hield de mi nisters voor dat de Servische lei der Karadzic „voor het eerst" bereid is te praten over demilita risering van Sarajevo en het on der internationaal bestuur plaatsen van de stad. Vooral Frankrijk drong maan dag er sterk op aan de Serviers een afgemeten tijd te geven de bergen rond Sarajevo te ontrui men en het negeren van die eis met luchtaanvallen te beant woorden. Maar Frankrijk kreeg slechts steun van België, Neder land, Duitsland en Italië. De an dere zeven EU-landen waren, on der aanvoering van met name Engeland, tegen. De Britten vre zen vooral voor represailles te gen hun blauwhelmen. De Belgische minister van bui tenlandse zaken Willy Claes zei maandag openlijk „ontgoo cheld" te zijn over de uitkomst 1UIDEN (ANP) - Een tanker (duizenden tonnen ruwe olie 1 boord is zondag in de Zuid- nese Zee tot zinken ge- icht. Woordvoerder E. van sten van het bergingsbedrijf jsmuller uit IJmuiden heeft maandag bekendgemaakt. bedrijf moest de berging het schip in opdracht van verzekeraar staken nadat de «riteiten van alle omringen- landen medewerking wei den de olie op een beschutte atsover te pompen. woordvoerder zei met de si- „zeer ongelukkig" te zijn noemde het afzinken van een iip vol olie „schandalig". Een van de milieu-organi- Greenpeace in Amsterdam het bericht „ongeloof- „Het is werkelijk een inter zonale schande als een schip olie in zee moet verdwijnen." ïenpeace kondigde aan de snel te onderzoeken en directe actie. iplosie 24 januari kwam de tanker imas A met 23.000 ton ruwe 1 in ernstige moeilijkheden Hongkong en de Filipij- Het onder Maltese vlag va- de schip scheurde door een vrijwel midscheeps in *ën. Het voor- en achter- AMERSFOORT (ANP) - De protestants-Christelijke Ouderenbond PCOB heeft lijsttrekker Brinkman van liet CDA niet kunnen verlei den tot de uitspraak dat hij de aow niet zal bevriezen. Dat was kennelijk „een brug Ie ver", constateerde voor zitter Baar van de PCOB. H'el beloofde Brinkman dat de aow op een sociaal aan vaardbaar minimum zal blijven. Bovendien wil hij de komende kabinetspe- ziude een discussie over de vraag hoe een algemeen Staatspensioen betaalbaar kan blijven. Het CDA wil in elk geval Keen systeem waarbij ao- R' ers die financieel beter af voortaan ook premie Poeten gaan betalen, zo zei Brinkman. Dat voorstel van D66 wijst het CDA af, want het is volgens de CDA-lijst- trekker een „straf op spaar zaamheid". Uit opmerkingen van de PCOB-bestuurders bleek dat er bij ouderen grote weerzin bestaat tegen het hand ophouden bij de bij stand. Dat vinden veel oude ren zo gênant, dat zij het niet doen en daardoor helemaal tot armoede vervallen. Brinkman zegde daarop toe het extra geld dat het CDA voor probleemgevallen wil uittrekken zoveel mogelijk te zullen besteden aan bij voorbeeld verlaging van de ziektekostenpremie voor be jaarden of aanpassing van de huursubsidie. van de vergadering. Ook minis ter Kooijmans liet doorscheme ren de EU-opstelling niet erg sterk te vinden. De NAVO vergadert waarschijn lijk morgen over het verzoek van VN-secretaris-generaal Boutros Ghali om voorbereidingen te treffen voor luchtaanvallen. Maar het is niet erg waarschijn lijk dat het militaire bondge nootschap een radicaler stand punt zal innemen, omdat de alliantie merendeels bestaat uit EU-leden. Washington staat achter het verzoek van de Ver enigde Naties aan de NAVO luchtaanvallen voor te bereiden op stellingen van Serviërs rond Sarajevo. Dit heeft president Clinton maandag in Houston verklaard. Zijn minister van bui tenlandse zaken Christopher, beschuldigde de Serviërs in Bos nië ervan stelselmatig bombar dementen uit, te voeren op bur gers in Sarajevo. Rusland Volgens de Russische minister van buitenlandse zaken Kozy- rev zouden luchtaanvallen „de minst succesvolle" aanpak zijn. „Aanvallen op dicht bevolkte gebieden leiden tot een groot verlies aan mensenlevens en NKARA (AP) - Turkije zal de door oorlogsgeweld vernielde oude pig van Mostar, in Bosnië, herbouwen. Rtheeft de Turkse minister van buitenlandse zaken Hikmet Cetin Hoofd in een maandag ondertekende overeenkomst met Bosnië [er de brug. Turkijë zal internationale steun proberen te mobilise- n voor de herbouw maar zonodig alles alleen doen als niemand iders meedoet. De brug werd vorig jaar kapot geschoten. schip van het oorspronkelijk 170 meter lange schip dreven tien tallen kilometers van elkaar rond in zee. Wijsmuller en een Griekse bergingspartner slaag den erin branden op het voor- en achterschip te blussen. Door harde wind en zware dei ning zagen de bergers geen kans een andere tanker langszij te brengen om de olie op volle zee over te pompen. Daarop vroegen zij omringende landen toestem ming de resterende lading uit beide tankerhelften op een be schutte plaats te mogen lossen. Geen van de betrokken landen bleek tot medewerking bereid, omdat de lekkende tankerdelen als een te groot risico werden be schouwd. Slachtoffers Na een aantal vergeefse verzoe ken gelastte de verzekeraar de berging te staken. Daarna heb ben de Griekse eigenaar van het schip en de Griekse berger zon dag beide tankerdelen inclusief alle olie tot zinken gebracht. De olie stroomt inmiddels uit de wrakdelen. De Cosmas A had 34 mensen aan boord, van wie er tenminste één bij de explosie omkwam. Een zoekactie van beide bergers naar negen vermiste beman ningsleden had geen resultaat. *4 NiOiiUAND nr.- K Kt ,'T. '3 1 j KlKKfiiat, DEN HAAG - Actrice Gerda Havertong brengt symbolisch haar stem uit als start van de actie Kies Keurig, Kies Kleurig. De campagne is bedoeld om plaatselijke anti-racisme activiteiten te ondersteunen. Ook de kies Kleurig-telefoonlijn is gisteren geopend voor iedereen die vragen heeft. In het Provinciehuis in Haarlem is maandagmiddag onder het motto 'Racisme stinkt - stem stankvrij' een campagne begonnen, gericht op de komende gemeenteraadsverkiezingen. Een reuzewasknijper symboliseert de bestrijding van de stank, die mogelijk na de verkiezingen van 2 maart kan ontstaan. foto Ed Oudenaarden/ANP daarmee tot verdere escalatie van het conflict", aldus Kozyrev. Hij veroordeelde detnortieraan- val als een „duivelse daad". Vitali Tsjoerkin, president Jelt- sins speciale gezant voor voor malig Joegoslavië, zei niet te verwachten dat de Veiligheids raad akkoord zou gaan met luchtaanvallen. „Voert de NA VO dan toch bombardementen uit, dan werpt dat een roetzwar te schaduw over onze betrekkin gen", aldus Tsjoerkin. Rusland is (naast de VS. Engeland, Frankrijk en China i permanent lid van de Veiligheidsraad en heeft daarmee een vetorecht. Afgezwaaide diensplichtige houdt recht ww DEN HAAG (NPA) - Afge zwaaide dienstplichtigen be houden hun recht op een ww- uitkering. Staatssecretaris Wallage (sociale zaken) maakte dat gisteren bekend. De ex- dienstplichtigen dreigen direct in de bijstand te komen als ge volg van de scherpere eisen voor een ww-uitkering. Wallage wil. met steun van de CDA en PvdA. de eisen voor een werkloosheidsuitkering aan scherpen. In plaats van 26 we ken moeten er per 1 juli 39 weken in het jaar voorafgaand aan de werkloosheid zijn gewerkt om een uitkering te ontvangen. Dat brengt afgezwaaide dienstplich tigen in problemen. De diensttijd is per 1 januari im mers verkort tot negen maan den. Omdat de dienstplichtigen veelal enkele dagen of weken eerder afzwaaien, voldoen zijn niet aan de 39-weken eis. Brinkman wil illegaliteit 'uitroeien' APELDOORN (ANP) - Er moet sneller een oordeel worden ge veld over de vraag of een bui tenlander in Nederland kan blijven. „Illegaliteit moet wor den uitgeroeid." Dat zei CDA- lijsttrekker Brinkman maan dag tijdens een bijeenkomst van zijn partij in Apeldoorn. Volgens Brinkman moet Neder land openstaan voor mensen die in eigen land niet veilig zijn. Voor hen moet er hier een „wel kom zijn, een huis en een oplei ding" Maar wie hier op goed ge luk komt. terwijl het land van herkomst beter af zou zijn als hij daar zou blijven om aan de op bouw mee te werken, die kan hier niet terecht. Om te voorkomen dat zulke mensen hier in het illegale cir cuit verzeild raken, moet sneller worden bepaald wie wel of niet mag blijven. Wie hier niet te recht kan moet dat bij wijze van spreken al op de vliegtuigtrap nog voor zijn vertrek te horen krijgen, vindt de CDA-lijsttrek- ker. Brinkman zei te geloven dat zulk „precies" beleid nodig is om te voorkomen dat autochtonen buitenlanders de schuld van alle problemen geven. DEN HAAG (NPA) - Een meer derheid in de Tweede Kamer steun! de strengere aanpak van gevangenen die minister Hirsch Ballin (justitie) en zijn staatsse cretaris Kosto voor ogen staat. In die plannen worden gedeti neerden verplicht 26 uur per week te werken. Wie niet werkt blijft in de cel. Ook op andere punten willen de bewindslie den een harder regime. Zo moe ten bij een uitbraakpoging alle deuren automatisch worden vergrendeld. De bonden van gevangenisper soneel zijn mordicus tegen de centrale afsluiting van alle toe gangspoorten. Zij vrezen uit- braakpogingen met dodelijke af loop omdat 'sommige gevange nen toch niets meer te verliezen hebben. De christelijke bond CFO roept op tot acties onder de bewaarders. Hirsch Ballin en Kosto presen teerden gisteren hun nota 'Werkzame Detentie' over het gevangeniswezen Arbeid krijgt een belangrijke rol tijdens de ge vangenschap. Er komt een stan daardregime dat uitgaat van 26 uur werk per week gedurende vier dagen. De overige drie da gen zijn er mogelijkheden voor sport, luchten, bezoek en be roepsgericht onderwijs, zij het doorgaans minder dan op het ogenblik. CDA. PvdA en VVD juichen de verplichte arbeid voor gevange nen toe. „Iedereen moet werken, dus waarom gevangen niet", al dus CDA-woordvoerster Sou- tendijk. Haar collega Zijlstra (PvdA) wil dat gevangenen die zich laten scholen worden vrijge steld van de werkplicht. Kor thals (WD) vraagt zich af waar om de bewindslieden niet eerder de arbeidsplicht hebben aange scherpt. Ook het plan voor centrale deur vergrendeling bij een ontsnap pingspoging kan rekenen op steun van de partijen. Wel vra gen CDA en PvdA aandacht vor de positie van de gevangenisbe waarders. Beide partijen drin gen aan op goed overleg met de vakbonden en training van .het personeel. Soutendijk wijst erop dat de extra beveiligde gevange nis in Vught niet wordt gebruikt wegen onvoldoende personeel. Soutendijk wijt het personeel stekort aan de bedreigende werkomstandigheden Verlof Hirsch Ballin en Kosto hebben hun nota geschreven als reactie op het steeds gewelddadiger worden van gevangenen. De na druk op werk moet de orde en rust vergroten. Arbeid biedt ge vangenen bovendien structuur en werkervaring. Ook in de hui dige situatie wordt gewerkt in gevangenissen, maar gevange nen kunnen zich er vaak eenvou dig aan onttrekken als zij geen zin hebben. Gemotiveerde en geschikte ge vangenen krijgen in de laatste iAdvertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Alders Minister Alders imilieubeheer noemt het een verkeerd dat het kabinet Rotterdam een eigen luchthaven toekent. Hoewel hij eerder had laten weten een der gelijke beslissing ontoelaat baarte vinden, zal de bewinds man niet aftreden. Hij vindt dat zinloos, omdat daar mee het besluit toch O niet zou veranderen. O Strand Rijkswaterstaat begint binnen kort met het aanbrengen van 1,5 miljoen kuub zand op de Zeeuw se strandenom de kustlijn op zijn plaats te houden. Tij dens dit kanvei zijn de stranden niet toegankelijk voor publiek. De grootste klus wordt ge klaard in West- Zeeuwsch-Vlaande- 1 O ren. I O Dan Jansen De Amerikaanse vijfhonderd meter-specialist Dan Jansen verkeert vlak voor de Olym pische Winterspelen in topvorm. Tijdens de generale repetitie op de Olympische baan van Ha- mar reed Jansen en handgeklokte tijd van C 35.9 I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Varia: 4; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15; Bedrijfsauto: 17 NEW YORK (ANP/KRF) - De ef fectenbeurs van New York lijkt de schrik van vrijdag te boven te zijn. Maandag steeg de Dow Jones-index van de dertig toon aangevende fondsen met 34,90 punten tot 3906,32 punten. Vrij dag kelderde de beursindex met ruim 96 punten nadat de Ameri kaanse centrale banken hadden gezorgd voor een rentestijging. De omzet kwam maandag uit op 348 miljoen aandelen na de zeer forse 383 miljoen van vrijdag. De koopinteresse gold maandag vrijwel alleen de grote fondsen, want van het totale aantal ver handelde fondsen waren de da lers in de meerderheid. Even zag het er naar uit dat de daling van vrijdag zich zou voortzetten, want al enkele mi nuten na aanvang van de handel zat de beursindex op een verlies van dertien punten. Daarna ging het vrijwel alleen maar in op waartse richting. Veel fondsen werden na de gemiddelde koers val van 2,4 procent als een koop je beschouwd, terwijl menig be legger de gebeurtenissen van Advertentie vrijdag niet echt serieus leek te nemen. Deskundigen geloven niet dat de markt over haar top heen is en menen dat de 4000-grens bin nen afzienbare tijd zal worden overschreden. De dollar zat te gen het einde van de handel in New York op f 1.9705.- even veel als op vrijdag. De Amsterdamse beurs wist gis teren de schade beperkt te hou den tot twee a drie procent. zie ook pagina 6 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: periode van hun gevangenschap de mogelijkheid extra opleidin gen te volgen om hun kansen bij terugkeer in de samenleving te vergroten. Verder komen er bij zondere voorzieningen voor aan drugs verslaafde en psychisch gestoorde gedetineerden. Ver wacht wordt dat één op de vijf gevangenen daarvoor in aan merking komt. Ook wordt onder andere de hui dige, algemeen geldende verlof regeling ingeperkt,. Het automa tisme verdwijnt. Maandelijkse weekeindeverlof wordt voortaan pas gegeven als de gevangene zich goed heeft gedragen. Het nieuwe regime wordt ko mend jaar van kracht in de be staande gevangenissen- Nieuwe gevangenissen die dit jaar wor den geopend, beginnen er on middellijk mee. Hirsch Ballin en Kosto houden er ernstig rekening mee dat vooral de eerste tijd gevangenen zich sterk zullen verzetten tegen de beoogde verdere inperking van hun toch al geringe vrijhe den. Bij SIMON NU heup I taille 4.95 j HOLLANDIA 100% katoen in wit - grote maten D3J Ook volop keus in dameshemdjes van Beeren - Jansen en Tilanus alle maten NU 9.95 OPRUIMING bij GOES MIDDELBURG J een proefabonnement van 4 weken voor 13.- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Ylissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 100002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1