WSE COURANT tegen Serviërs nabij Naaktvlieger landt op dak van Buckingham Palace witlof; braadworst en gehakt. kleintjes lig Brand legt Bretons parlement in de as 4 WEKEN 'N topman vraagt NAVO toestemming na bloedbad in Sarajevo >einbotsing mogelijk [oor menselijke fout Reacties op hogere rente VS positief Veel bewolking in het algemeen veel bewolking en plaatselijk enige regen. Matige tot vrij krachtige zuidelijke wind, ruimend west. Temperatuur rond 6 graden. 7e jaargang no. 31 andag 7 februari 1994 se nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: advertentie-afdeling PZC Postbus 18, 4380 AA Vlissingen jn onze correspondenten >terde Vries de Bruijn - Boutros Boutros- secretaris-generaal van Verenigde Naties, heeft de zondagavond laat ge- aagd zich akkoord te verkla- nmet luchtaanvallen op Ser- sche posities rond Sarajevo, een brief aan de secretaris- iaeraal van de NAVO, Man- Ed Wörner, vraagt Boutros om het groene licht van NAVO-Raad. Zondagavond verwacht dat dit hoogste orgaan van de binnen twee dagen bij- komt. De beslissing van de Mopman volgt na de mortier- inval van zaterdag op de arkt van Sarajevo waarbij 68 ensen werden gedood en 200 wonden vielen. aanval heeft de roep om op de Servische bij de Bosnische hoofd- weer doen aanzwellen. De van buitenlandse za- n van de Europese Unie verga ren vandaag in Brussel over ;uwe vredesinitiatieven en er een krachtdadiger optre- n van de VN. Maar ondanks t wereldwijde afgrijzen over bloedbad blijven de me- bestaan over mogelijk militair antwoord, geëmotioneerde Belgische van buitenlandse za- n Willy Claes pleitte zaterdag na het bombardement. iarbij 68 doden en bijna 200 ge laden vielen, voor luchtaan- llen: „Het is onze morele icht een duidelijke slag te lan en duidelijk te tonen dat Serviërs te ver zijn gegaan", heeft het bombarde- scherp veroordeeld en om bestraffing van de daders ge vraagd. De Amerikaanse presi dent Clinton stuurde zondag twee vliegtuigen naar Sarajevo om gewonden op te halen. Na overleg met zijn veiligheidsadvi seurs kwam hij zondagmiddag niet verder dan de verklaring dat overleg met de NAVO-bond- genoten zou worden gevoerd. „De wet staat ons niet toe op ei gen houtje tot de aanval over te gaan zo lang geen Amerikaanse troepen worden aangevallen", aldus Clinton. De Amerikaanse president ner- haalde zijn pleidooi voor ophef fing van het VN-wapenembargo tegen de Bosnische moslims; iets waar de Europese NAVO- partners tegen zijn. Minister van defensie Perry hield zich in Mün- chen op een congres van defen siespecialisten op de vlakte over een mogelijke luchtaanval uit twijfel over het politieke effect: „Wat wordt de tweede acte in zo'n melodrama"? Een VN-onderzoek ter plekke bracht zondag nog geen uitsluit sel welke partij verantwoorde lijk is voor het bombardement, de bloedigste aanval uit de nu 22 maanden durende burgeroorlog. Moslimpresident Izetbegovic beschuldigde het Westen er ver bitterd van lijdzaam toe te zien Militairen voeren doden en gewonden aan bij het hospitaal van de VN in Sarajevo. bij een „volkerenmoord in slow motion". De leider van de Bosni sche Serviërs Karaclzic dreigde de routes voor VN-fculpkonvooi- en af te snijden wanneer zijn mi lities de schuld zouden krijgen van de aanval. Binnen de Europese Unie en ae Veiligheidsraad kwamen dit weekeinde bekende menings verschillen naar boven over een mogelijk miltaire antwoord op de granaataanval. Parijs drong aan op „actie om de belegering van van Sarajevo onmiddelijk op te heffen". Minister van de fensie Juppé wil dat er in NA- VO-verband een ultimatum wordt gesteld. Alle Servische ar tillerie moet op flinke afstand van de Bosnische hoofdstad worden teruggetrokken. Ge beurt dat niet. dan volgen er luchtaanvallen, aldus Juppë. De Duitse bondskanselier Kohl liet weten „gerichte militaire maat regelen" niet uit te sluiten. Straaljagers Maar de Spaanse minister van buitenlandse zaken Solana toonde zich daarvoor weinig en thousiast en zei dat dat een nieu we resolutie van de Veiligheids raad vereist. De Britse minister van defensie Rifkind liet zich tij dens een bezoek aan Sarajevo eveneens zeer terughoudend uit over een mogelijke luchtaanval. Frankrijk, Engeland en Spanje (als roulerend lid) zetelen in de Veiligheidsraad en hebben sa men met België en Nederland veel blauwhelmen in het gebied. De NAVO bood vorig jaar augus tus al straaljagers aan voor een VN-actie tegen de 'wurging van Sarajevo'. Door verdeeldheid binnen de VN en door angst voor wraakacties tegen blauwhelmen kwam het tot nu toe echter nooit tot dergelijke luchtacties. N HAAG (NPA) - Een men- fout is de vermoedelijke van het treinongeluk bij het Centraal tion in Den Haag. Bij de bot- l tussen de intercity naar echt en een locomotief wer- i 21 mensen gewond. Het inverkeer was zaterdag- ind, -nacht en zondag ernstig regeld door het opruimen de ravage en het repareren wissel. ongeluk gebeurde kort na- de intercity van 17.36 naar echt en Leeuwarden was ver- icken. Op een wissel, enkele iderden meters van het sta- i, werd de trein frontaal ge kt door een locomotief. Deze aan het rangeren om een te halen met bestemming en Keulen. merikanen fenen et Russen N'CHEN (DPA) - De nieuwe erikaanse minister van de- Perry, heeft voor het gezamenlijke oefeningen van Amerikaan- Russische troepen. de internationale veilig- van de NAVO München deelde Perry zon- niee dat de oefeningen voor iesacties in juli in het gebied de Volga plaatshebben. De Amerikaanse ïnfanteriedivi- oefent dan samen met de 27e gemotoriseerde pant- In de intercity, die door de bot sing ontspoorde, zaten zo'n hon derd passagiers. „De mensen waren net hun jassen aan het op hangen of stonden nog. Door de klap werden ze over de banken geslingerd", vertelt een mede werker van de spoorwegen. Vier van de 21 gewonde passagiers zijn er ernstig aan toe maar ver keren niet in levensgevaar. De meeste verwondingen waren ademhalingsmoeilijkheden, kneuzingen en gebroken lede maten. Eén van de machinisten werd licht gewond, maar kon snel het ziekenhuis verlaten. Over de oorzaak van de botsing is officieel nog niets bekend, maar vermoedelijk is het een menselijke fout geweest. Perro nopzichter C.J. Pronk zegt dat de intercity „zoals gebruikelijk" geel licht (maximaal 40 kilome ter per uur) had om te vertrek ken. „Dit betekent dat de machi nist van de locomotief rood licht moet hebben gehad en niet mocht rijden. Mogelijk heeft hij een black out gehad of is er een fout gemaakt in het seinhuis". De voorzitter van de Spoorweg Ongevallen Raad, mr. Pieter van Vollenhoven, toonde zich bij een bliksembezoek aan de plaats van het ongeval, bezorgd over het aantal treinongelukken in de afgelopen jaren. „Het heeft mijn grote bezorgdheid dat de NS te kampen hebben met een toenemende aantal ongevallen. Of dit een samenloop van om standigheden is of van structu rele aard, weet ik niet. Dat zal nog moeten blijken, dat zal uit gezocht moeten worden". Een gewonde wordt per brancard via een treinraam afgevoerd. foto Ed Oudenaarden/ANP tAdvertentie lof, )gram ladworst, kilo hakt h.o.h., 500 gram, -% f\r\ nen „5JjMT JLU.yi? •iedlngen gelden t/m zaterdag 12 februari a s. jnds grootste kruidenier blijft op de kleintjes van onze correspondent LONDEN Voor het eerst sinds de Tweede Wereldoorlog werd Buckingham Palace zaterdag weer vanuit de lucht aangeval len door een halfnaakte gek. De aanvaller in kwestie, die zijn edele delen groen had geschil derd, landde met zijn parachute op het dak van het koninklijk paleis. Aldaar werd hij gearres teerd wegens 'vliegen zonder re gistratienummer'. De stunt was door zucht naar publiciteit ingegeven, maar een Britse zondagskrant kon niet nalaten in vette letters de ham vraag te stellen: 'Wat was er ge beurd als hij een bom had ge had'? Een voormalige politie-of- ficïer gaf het antwoord. „Niets had hem kunnen stoppen", zei hij. „Maar als hij dit geintje bij het. Witte Huis had uitgehaald, was hij zonder pardon uitde lucht geknald". Binnen luttele minuten na de luchtaanval van de 'barmy bird- man' (stapelgekke vlieger) ver nam een geschokte natie via de BBC het echte nieuws: Bucking ham Palace beschikte niet over luchtdoelgeschut. En de hoog mogende Sir Nicholas Fair- bairn. een Lagerhuislid. sprak voor velen toen hij even later een lans brak voor extra veiligheids maatregelen. „De politie moet worden uitgerust met raketten om dit soort mensen neer te schieten", declameerde Sir Ni cholas gestreng. Na het 'annus horribilis'. zoals de koningin het jaar 1992 had ge doopt. lijkt 1994 het 'annus mira- bilis' te worden. Vorige maand reeds was haar zoon Charles op wonderbaarlijke wijze aan de dood ontsnapt toen enige losse flodders op hem werden afge schoten. nu weer was de vorstin ontkomen aan een heer met ont bloot onderlichaam. Elizabeth namelijk, zo bleek, was niet thuis. De heer in kwestie is Jim Miller, een Amerikaan die in Las Vegas een Britse school voor zweefpa- rachutisme leidt In eigen land geniet Miller al voldoende be kendheid. Jim Miller was ook de man die in november vorig jaar met zijn parachute de boskwed- strijd Bowe-Holyfïeld te Las Ve gas verstoorde door in de ring te landen. Bij die gelegenheid werd hij bewusteloos geslagen door enkele supporters, maar dat kon hem er niet van weerhouden het 'pr-werk' voor zijn school voort te zetten. Vorige maand kwam Miller al weer in actie, dit keer vervaarlijk cirkelend boven een rugbywedstrijd in het Los Ange les Coliseum. De "barmy birdman' werd na zijn landing in de ring aangeklaagd wegens 'gevaarlijk vliegen', waar in Amerika een celstraf van zes maanden en een boete van 13.000 gulden op staat. De rech ter liet hem echter op borgtocht vrij, zodat hij twee maanden la ter ongestoord boven de rugby wedstrijd kon fladderen. Miller werd opnieuw in hechtenis geno men. maar kwam .nogmaals op borgtocht vrij. De zweefparachute die Miller bij Bevriezing aow Ouderen gaan er geen cent op achteruit als het CDA-voorne- men wordt uitgevoerd om de aow te bevriezen. Premier Lub bers heeft, met hulp van coalitie genoot PvdA, een oplossing be dacht. Die houdt in dat de finan ciële gevolgen van de maatregel worden ge- A compenseerd. T" Ajax voor schut Ajax stond zondagavond in de topper tegen PSV voor schut. De koploper van de eredivisie ver loor met 4-1 bij PSV. dat als een wervelwind door de verdediging van de Amsterdammers sneed. Doelman Edioin van der Sar was kansloos tegen de ontketende aanvallers A A van PSV. John Vermeule De atleet John Vermeule was zaterdagmiddag superieur in een ivedstrijd in Apeldoorn. In de aanloop naar de marathon van Rotterdam toonde de Zeeuw een puike A O vorm. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 BÊÊÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊËÊBÊÊÊÊKÊÊÊH van onze correspondent WASHINGTON - Amerikaanse beleggers en beursanalysten hebben positief gereageerd op het besluit vrijdag van de Ame rikaanse Federal Reserve, de nationale bank, om de korte- termijnrente met 0,25 procent te verhogen. Wel wordt ver wacht dat de beurs van Wall Street vandaag onrustig zal zijn een vervolg op de heftige reactie van vrijdag maar ook dat dit snel zal wegebben. Gevreesd wordt dat kleinere in vesteerders, geschrokken door het nieuws over de rente, zich niet beheersen en zullen verko pen. Dat zal tijdelijk voor een verdere inzinking zorgen, maar deskundigen verwachten dat de koersen later dit jaar weer aan trekken. De daling van de Dow-Jonesin- dex met 96 punten was de sterk ste sinds november 1991. toen de Dow 120 punten zakte. De ergste klap van de laatste jaren was de 'krach' van oktober 1987. toen de toen nog op 1738 staande Dow- Jones-index 508 punten inlever de. zie ook pagina 4 Kunst en archieven verwoest het reclamewerk voor zijn school gebruikt, bestaat uit een drietal elementen de para chute. een 'stoeltje' en een mo tortje met propellor Dit propel- lortje stelt de 'piloot' in staat om met een snelheid van 45 km/uur een afstandje van 20 km af te leggen, mits de god van de wind goedgezind is. In Amerika is het tegenwoordig volkomen legaal zich op deze moderne wijze te verplaatsen, maar niet in het oude Albion. Wie met onkleed onderlichaam op het dak van Buckingham Pa lace wil landen of springen, zo zette Scotland Yard geduldig uiteen, kan zulks gerust doen. Geen van Harer Majesteits wet ten verbiedt een dergelijke be zigheid. Wat echter illegaal is. aldus de Yard-woordvoerder, is daartoe een gemotoriseerde parachute te gebruiken. Het is de motor die - hoewel niet sterker dan die op een snorfiets - de parachute tot 'vliegtuig' bestempelt. van onze correspondent PARIJS Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zater dag het historische parlement van Bretagne in het oude cen trum van Renncs volledig in de as gelegd. Het uit het begin van de zeventiende eeuw daterende gebouw met daarin een collec tie kunstschatten van onschat bare waarde, gingen vrijwel volledig verloren. De schade wordt op ruim honderd miljoen gulden geschat. De brand is waarschijnlijk een nasleep van de gewelddadige rellen die vrijdag in woedden. Honderden boze Bretonse vis sers vochten daar tijdens het be zoek van premier Balladur uren lang met stenen, flessen, knup pels en lichtkogels tegen de op roerpolitie. Daarbij vielen min stens zestig gewonden en werd grote schade aangericht. Volgens de politie is de brand veroorzaakt door een verdwaal de lichtkogel die urenlang in de dakgoot van het historische par lement heeft liggen smeulen. Toen de brand rond midder nacht ontdekt werd, was er voor de brandweer geen houden meer aan. Slechts een klein deel van de be roemde collectie Bretonse kunstschatten kon nog op tijd uit de vuurzee gered worden. De eeuwenoude archieven van het vroeger autonome Bretagne. alsmede tientallen schilderijen en wandkleden uit de midde leeuwen en de zestiende en ze ventiende eeuw gingen verloren. De Franse minister van cultuur. Jacques Toubon, heeft zondag aangekondigd dat het gebouw in oude glorie hersteld zal wor den met financiële steun van de regering. De brand heeft tot een felle polemiek geleid tussen de burgemeester van Rennes, Ed- mond Hervé, en minister Char les Pasqua van binnenlandse za ken. Volgens Hervé, die vrijdag door enkele demonstranten met een honkbalknuppel werd afge tuigd, heeft de oproerpolitie de rellen vrijdag totaal verkeerd aangepakt. De politie zou vrij wel uitsluitend oog hebben ge had voor de bescherming van premier Balladur en zijn Parijse gevolg, terwijl demonstranten die een enorme ravage in het oude centrum aanrichtten, wei nig of niets in de weg werd ge legd. Hoewel de brand naar alle waar schijnlijkheid door een ver dwaalde lichtkogel is veroor zaakt, wordt brandstichting niet geheel uitgesloten. In het ge bouw zetelde ook een speciaal Hof van Justitie dat onderzoek verricht naar corruptieaffaires en zwart-geldschandalen waar bij zowel de Franse socialisten als de conservatieve Parti Repu blican betrokken zijn. Die on derzoeken lopen nu grote vertra ging op omdat duizenden dos siers verbrand zijn. VOOR/13,- (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: 'J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 Do PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 iMMU

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1