Grijsrijders leveren 10 min op PZC Riksja's op proef in Amsterdam ^verleden D66'er )lijft op kieslijst Slankreclame' moet ook nadelige gevolgen melden binnen- en buitenland Ook dit jaar verscherpte controle door douane op oneigenlijkrijden het weer in zeeland GROOTSE INTERNATIONALE MODELBOUW TENTOONSTELLING 5 en 6 FEBRUARI zeelandhallen goes Brabantse dierenarts Rus mee in Amerikaans ruimteveer ijoemelt met controle >p ziekte bij varkens VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 "->»>1 Vandaag Hoog water Een diepe depressie met cen trum bij Ierland trekt, al opvul lend in onze richting en zal zon dag over Zeeland liggen. Hier door staat er boven de regio een oost- tot zuidoostelijke stroming met vochtige lucht. Randstorin- gen behorende bij de depressie trekken met bijbehorende neer- slaggebieden in onze richting. Vanavond bereikt de volgende de provincie. Er is vandaag veel bewolking met af en toe regen, vanavond laat langdurig. De temperatuur ligt rond de 6 gra den. De zuidoostelijke wind is matig, 3-4 Bft. De minimumtem peratuur vannacht rond het vriespunt met in de nanacht op klaringen. Plaatselijk lichte vorst. Nautisch bericht Wind: zuidoost, matig tot vrij krachtig. Zicht: goed. in neer slag matig. Temperatuur kust water: 5 tot 6 graden. Afwijking waterstanden: geringe verla ging. Max. golfhoogte monding Scheldes: omstreeks driekwart meter. Vooruitzichten Voor morgen: de depressie ligt nu over Zeeland en vult verder op. De stroming blijft oost- tot zuidoost met zaterdag de passa ge van het koufront. Ovenve- gend veel bewolking met perio den met regen, maximum over dag omstreeks 3 graden, mini mum rond het vriespunt. De oostelijke wind is meest matig. 3-4 Bft. Zondag weinig wind en in de nacht kans op mistvorming. Voor maandag; tot en met dins dag: Rustig weer, overioegend droog. Temperaturen overdag omstreeks 3 graden, in de nacht lichte vorst. De oostelijke wind is zwak tot matig. 2-3 Bft. Kans op mist blijft aanwezig. ZON EN MAAN 5 februari Zon op 08 13 onder 17.30 Maan op 04.07 onder 12.25 Vrijdag 4 fchrua Vlissingen 07.45 Terneuzen 08.02 Bath 09.02 Rooinpot-buiten 07 45 Zierikzee 09.00 Yerseke 09.05 Philipsdam-West 09.15 Zaterdag 5 februari Vlissingen 08 55 Terneuzen 09 21 Bath 10 21 Roompot-buiten 09.00 Zierikzee 1005 Yerseke 1015 Philipsdam-West 10.15 cm uur cm 190 20.26 170 212 20.45 192 256 21.39 235 146 20.30 132 147 21.40 133 154 21.45 141 157 21.50 146 171 21.39 153 193 22.06 175 235 22 53 217 134 21.45 118 136 22.55 122 144 22 55 130 148 22.55 134 Laag water Vrijdag. 4 februari Vlissingen 01.24 163 Terneuzen 01 56 174 Bath 02.55 197 Roompot-buiten 01.30 125 Zierikzee 02.40 127 Yerseke 0240 134 Philipsdam-West 02 40 139 Zaterdag. 5 februari Vlissingen 02 35 151 Terneuzen 03 00 161 Bath 03 58 183 Roompot-buiten 02 35 119 Zierikzee 03.40 123 Yerseke 03 40 129 Philipsdam-West 03.40 134 uur cm 14.10 177 14.36 186 15.36 206 14.15 144 15 15 148 15.55 154 15.15 158 15 15 157 15 39 166 16 41 187 15.15 129 16 25 135 16.20 140 16.20 144 I Verwachting vandaag 104-02-1994 kA 80 8 IfiH c^V f Lu 80 - go T' l!l 1 de ojlers geven de X E 3 zwavddojode en ZO tjn slof concsnrabe s aan i s VERWACHTING VOOR MORGEN NOORDEN GEEN OOSTEN GEEN WESTEN GEEN ZUIDWESTEN GEEN ZUIDOOSTEN GEEN met ca. 350 deelnemers op 10.000 m2 in 2 hallen Radiografisch bestuurbare trucks, auto's en racewagens. 400 m2 bassin met modelboten Vliegtuigen en helicopters met demonstratievliegen. 1500 m modelspoorbanen. Publiekbehendigheidswedstrijden. Toegang: 10,- p.p. 3,50 kinderen tot 12 jaar. Openingstijden: 10.00 tot 18.00 uur. Info: T.M.Z. tel.: 01130-83667 of 01100-21020. HAARLEM - De Haarlemse studentes Mariëlle (23) en Wendy (24) hebben de afgelo pen weken druk geoefend op een hometrainer. Ook pro beert Mariëlle wat minder te roken. Alle beetjes helpen om straks in topvorm te zijn. Da gelijks een paar uur met een beladen fietstaxi door de bin nenstad van Amsterdam trap pen kost energie. Mariëlle en Wendy studeren dit jaar af aan de HEAO Haar lem. afdeling Small Business. Hun eindexamenopdracht luidde: „Zet iets origineels op poten dat bovendien commer cieel is." Een tv-programma bracht hen op het idee: een fietstaxi-service. In Amster dam. want dat is volgens Ma- rielle de plek waar veel wordt uitgetest. De studentes hopen hun klanten niet alleen onder de toeristen te recruteren maar ook Amsterdammers mee te krijgen. De fietstaxi's gaan morgen voor het eerst de straat op. Bij een verzamelaar zijn vijf origi nele riksja's uit Indonesië ge huurd. Vijftien studenten zul len ze in ploegendiensten be mannen. Twee uur op. een uur af. De proef duurt een week. Het basistarief is 3 gulden. Per kilometer komt er 3 gulden bij. Een ritje van het Leidseplein naar het Rembrandtplein kost 7.50. Nog wat onwennig test een student een van de riksja's. foto Herman Pieterse/ANP IEN HAAG (ANP) - De belas- ingdienst heeft vorig jaar 10 liljoen gulden binnengehaald >r een verscherpte controle automobilisten die met een '4rijs kenteken rijden zonder in de regels te voldoen. De ^fiouane heeft daartoe 40.000 Nederlandse ilitiehonden ;gen Palestijnse ;rroristen L AVIV - Palestijnen in Oost- iruzalem krijgen binnenkort ifc maken met in Nederland op- ileide politiehonden. Israels ira-militaire grenspolitie :ft in ons land twaalf Duitse irdershonden gekocht waar- lee ze gaat patrouilleren in de- •abisehe wijken van de stad. folgens Raffi Peled, de com- tndant van Israels politie corps, is het de bedoeling dat de inden „vluchtende criminelen terroristen" achtervolgen en ;enhouden. De honden zou- in Nederland speciaal zijn traind in de achtervolging van tenengooiers. controles uitgevoerd. Dit jaar zullen 100.000 „grijsrijders" worden gecontroleerd. Een douanewoordvoerder heeft dat donderdag meegedeeld. Grijze kentekens worden ver strekt voor personenauto's waarbij de achterbank is ver vangen door een laadvloertje, waardoor het voertuig het ka rakter krijgt van een kleine be stelwagen. Deze wagens zijn bij de aanschaf duizenden guldens goedkoper omdat geen Belas ting Personenauto's en Motorrij tuigen (BPM) wordt geheven. Ook aan motorrijtuigenbelas ting is de grijsrijder minder kwijt, omdat hij het lagere vrachtwagentarief moet beta len. Maatregelen Om het oneigenlijke grijsrijden aan banden te leggen heeft het kabinet vorig jaar maatregelen genomen. De betreffende auto's mogen er niet langer uitzien als personenauto's. Ze mogen al leen verkocht worden als de ach terruiten geblindeerd zijn. Ook de laadruimte moet aan bepaal de eisen voldoen. Volgend jaar wordt het gebruik van auto's met een grijs kente ken nog minder aantrekkelijk. De voertuigen vallen dan voor de motorrijtuigenbelasting on der het tarief voor personenau to's. De douane zal zich tot 1 juli mild opstellen bij de controle op het grijsrijden. Voor mensen die de afgelopen jaren een auto op grijs kenteken hebben gekocht geldt tot die datum een overgangsre geling. Zij kunnen hun voertuig laten ombouwen tot personen wagen en opnieuw laten regi streren. zonder dat ze alsnog BPM moeten betalen. Buitenlands In verband met de overgangs fase zal de douane tot 1 juli zich vooral concentreren op een an dere vorm van belastingontdui king: het rijden met een buiten lands kenteken. Dat is alleen toegestaan aan automobilisten die niet in Nederland wonen Er zijn echter mensen die de fiscus proberen te ontlopen door elders in Europa een auto aan te schaf fen en die niet officieel in te voe ren. Na 1 juli verlegt de douane de aandacht weer naar de grijs rijders. Controle op A2 bespaart rr DEN HAAG (ANP) - De in december 1993 begon nen permanente (radar)snelheidscontrole op de rijksweg A2 tussen Amsterdam en Utrecht - een van de druktste verkeersaders in Nederland - pakt gunstig uit voor het milieu. Doordat er gemiddeld 8 kilometer per uur langza mer wordt gereden, is tot nu toe al bijna éen mil joen liter brandstof bespaard. De totale uitstoot van vieze stoffen uit de auto's is met gemiddeld ruim 6 procent gedaald. Dat blijkt uit voorlopige cijfers van het ministerie van milieubeheer, die ljoen liter brandstof donderdag zijn bekendgemaakt in samenspraak met het Aktiecentrum Naleving Snelheidslimie ten. De uitstoot van koolmonoxide is in de afgelo pen weken met 67.000 kilo ofwel 10 procent ge daald. Bij het broeikasgas kooldioxide gaat het om een daling van 2.25 miljoen kilo (ruim 6 procent). De emissie van stikstofoxiden daalde met bijna 40.000 kilo (9 procent). Van de zeer giftige loodver- bindingen kwam ongeveer 15 kilo minder in het milieu. Dat is een vermindering van ruim 5 pro cent. j lOOFDDORP (NPA) - Het plot- eling overlijden van D66'er ob Boerrigter, die kandidaat j ras voor de gemeenteraad van i laarlemmermeer, stelt zijn artij en de gemeente voor een root probleem. De Kieswet erbiedt namelijk dat de naam an Boerrigter van de kieslijst rordt geschrapt. Ie gemeente onderzoekt nu de ïogelijkheden om de Haarlem- lermeerse kiezers te informe- :n over het overlijden van de andidaat. „Het is heel pijnlijk", igteen woordvoerder. Een plan n samen met de oproepkaart in briefje bij de kiezers in de lis te doen, strandde echter ook p de Kieswet, gemeente zou de verkiezings- iislag op die manier te veel einvloeden. Om diezelfde re- lenis het ophangen van een me- Kunststof om prehistorie te beschermen ALMERE (NPA) - De directie Flevoland van Rijkswaterstaat onderzoekt of prehistorische vindplaatsen in het tracé van de A27 kunnen worden be schermd met een laag kunst stof. Het doortrekken van de A27 naar Almere moet voor het jaar 2000 klaar zijn. In het geplande tracé zijn onlangs zes archeolo gische vindplaatsen ontdekt. Het gaat om nederzettingen uit de Midden-Steentijd (omstreeks 5.000 jaar voor Christus). De Rijksdienst voor Oudheid kundig Bodemonderzoek (ROB) wil de opvallend goed geconser veerde prehistorische resten het liefst in de grond laten zitten. Door de ophoging met zand drei gen de vindplaatsen evenwel verloren te gaan. omdat de druk van de grond te hoog wordt. Rijkswaterstaat onderzoekt nu of de grond met een lichter mate riaal kan worden opgehoogd. Volgens een woordvoerder wordt gedacht aan een kunst stof. „Nee. geen piepschuim. Dat is natuurlijk het lichtste mate riaal wat je kunt bedenken, maar het moet iets zijn dat niet wordt ingedrukt Produktie Urenco DEN HAAG (ANP) - De eis van de Vereniging Milieudefensie, dat het uraniumverwerkende bedrijf Urencohet niet meer radioactief materiaal mag splitsen dan de vergunning toe laat, is donderdag door de Raad van State afgewezen. De overheid gedoogt dat het be drijf meer produceert dan des tijds is bepaald. Inmiddels had het bedrijf zijn capaciteit echter met 85 ton uitgebreid Om dat te legaliseren verstrekte de over heid een gedoogverklaring. Deze geldt tot er in 1996 een defini tieve beschikking komt. dedeling in het stemhokje niet toegestaan. Ook het bestuur van D66 in Haarlemmermeer zit met de handen in het haar. „We hebben al voorgesteld om zijn plaats op de lijst, nummer acht, blanco te laten, maar dat mag ook niet", verzucht partijsecretaris me vrouw K. van Oldenmark-Vis- ser. „Deze week proberen we nog een oplossing te vinden, maar je bent als politieke partij machte loos. Het ergste is nog het leed dat je de nabestaanden berok kent. Het is heel triest." Een woordvoerder van het ministe rie van binnenlandse zaken be vestigt dat de kandidaat niet van de lijst kan worden gehaald. „Nee, we kunnen in dit geval niet flexibel zijn. De Kieswet voor ziet hierin nu eenmaal niet." Tot nu toe is nog niet overwogen de wet op dit punt bij te stellen. t onderzoek van de Algemene spectie Dienst (AID) bleek dat dierenarts uit Bakel bij tach- bedrijven steeds maar bij één rken bloed aftapte en daar- ee twaalf buisjes vulde. Hier- is het volgens adjunct-di- Tielen niet zeker dat de vrij zijn van blaasjes ekte. Gezondheidsdienst voor Die- zal de tachtig bedrijven op- controleren. De dienst deze bedrijven geblok- jprd totdat de uitslag van het Wa onderzoek bekend is. haald. Uiteindelijk moet in 2001 een permament Amerikaans- Russisch ruimtestation in een baan rond de aarde worden ge bracht. Krikalev is de op een na meest ervaren ruimtevaarder. Hij heeftls bemanningslid van de Mir al 463 dagen in de ruimte op zijn naam staan. Alleen zijn col lega Musa Manarov verbleef lan ger in de ruimte. Krikalev is ook wereldrecordhouder ruimte- wandelen met 36 uur Commandant Ken Rightler (voorgrond rechts) en Sergej Krikalev wandelen naar het ruimteveer. foto Bob Pearson/AFP (Advertentie. WASHINGTON (NPA) - Met de lancering van het ruimteveer Discovery begon donderdag volgens Daniel Goldin, direc teur van de Amerikaanse ruim tevaartorganisatie NASA. een nieuw tijdperk in de ruimte vaart. Aan boord is de 35-jarige Russische ruimteveteraan Ser gej Krikalev. Het gaat om de eerste gezamenlijke Ameri kaans-Russische ruimtemissie sinds 1975. De lancering verliep vlekkeloos. Volgend jaar moet een spaces- huttle een koppeling tot stand brengen met het Russische ruimtestation Mir. Dat zal tot 1997 nog tien keer worden her- 1 \KEL (ANP) - Een dierenarts het Brabantse Bakel heeft fraudeerd bij de controle op aasjesziekte bij varkenshou- rijen in Zuidoost-Brabant en >ord-Limburg. Dat heeft M. J. Tielen van de Gezondheids- 1 enst voor Dieren in Boxtel inderdag meegedeeld. Onge- er tachtig varkensbedrijven Zuidoost-Brabant en Noord- mburg zijn als gevolg van het sjoemel 'geblokkeerd' totdat ker is dat de ziekte daar niet lerst. tnaf 1 december 1993 moeten Ie varkensbedrijven hun die- n eén maal in de vier maanden ten controleren op de ziekte, e regeling is ingesteld na be- :hten uit Italië dat varkens die smet waren met blaasjesziek- uit Nederland kwamen. Om controleren of die berichten istzijn, is gekozen voor een pe- idieke controle van alle var- nsbedrijven. controle moet worden uitge- erd door een dierenarts die n twaalf varkens bloed tapt. it bloed wordt onderzocht •or de Gezondheidsdienst voor eren en, als alles in orde is, ijgt het betreffende bedrijf or vier maanden een vergun- ng om zijn dieren te verhande- Eventuele schade die de var kenshouders oplopen door de fraude kunnen zij volgens Tielen alleen verhalen op de dierenarts. Adjunct-directeur Tielen van de Gezondheidsdienst voor Dieren zegt dat de arts nooit meer con troles mag uitvoeren voor de dienst. Wel mag hij zijn praktijk als dierenarts gewoon blijven uitoefenen omdat dierenarts een vrij beroep is. Vooruitzichten )fi IANPI - Alle reclame voor slank en mager orden, zou gepaard moeten gaan met informatie de mogelijke negatieve gevolgen ervan. Het- Ifde geldt voor alle artikelen over diëten. Dat hdt dr. G. Noordenbos van de vakgroepen vrou- ïnstudies in Maastricht en Leiden. Iwas donderdag in Ede een van de inleiders op congres over de preventie van de eetstoornis- anorexia nervosa (magerzucht) en bulimia ner- (vraatzucht). ordenbos snapt niet waarom bij reclame voor aretten en alcohol wel op de mogelijk negatieve wordt geattendeerd, terwijl allerlei zonder meer mogen worden aangeprezen succesformule voor een gelukkiger leven. Vol 's haar moet er een waarschuwing bij tegen de verslavende effecten en de negatieve lichamelijke, psychische en sociale consequenties daarvan Eetstoornissen komen voor bij naar schatting 1 tot 3 procent van de (jonge) vrouwen. Ze zijn moeilijk te behandelen. Recente gegevens wijzen volgens Noordenbos uit dat ongeveer 40 procent van de vrouwen herstelt, terwijl 5 tot 15 procent overlijdt, hetzij door de lichamelijke gevolgen, hetzij door zelfdoding. Hoe langer de eetstoornis duurt, hoe moeilijker het herstel. Dat heeft onder andere te maken met het verslavende karakter. De westerse cultuur legt veel nadruk op „slank zijn", maar lijnen is een be langrijke risicofactor voor het ontstaan van eet stoornissen. Minstens 60 procent van alle vrouwen vindt zichzelf te dik en wil graag afvallen en ruim de helft doet permanent aan de liin. De Stichting Anorexia Nervosa krijgt wekelijks ge middeld tachtig brieven met vragen om hulp of in formatie. soms van vrouwen die al tientallen opna mes in ziekenhuizen en psychiatrische klinieken achter de rug hebben. Preventie is moeilijk, omdat er niet één duidelijke oorzaak is. Volgens Noordenbos spelen zowel cul turele als sociale, psychische en biologische facto ren een rol. Maar die factoren hebben geen voor spellende waarde: ze kunnen ook tot andere ver slavingen leiden of juist tot geen enkele stoornis Noordenbos pleitte voor het op scholen bespreek baar maken van zaken als uiterlijk, dik zijn en af vallen. Ook kan worden aangesloten bij preventie programma's die zijn gericht op het voorkómen van andere verslavingen en op het bevorderen van het welzijn van jongeren in het algemeen. Verder moet de hulpverlening effectiever, meer ge specialiseerd en gemakkelijker toegankelijk wor den. De enkele ziekenhuizen die gespecialiseerd zijn in zwaardere behandelingen en die mensen voorlangere tijd opnemen, hebben op het ogenblik een lange wachtlijst. Noordenbos benadrukte ook het belang van een goede nazorg. Daarmee kan worden voorkomen dat patiënten terugvallen in hun oude eetgewoonten en dat de stoornis chro nisch wordt Het meeste geld wordt op het ogenblik uitgegeven aan allerlei vormen van behandeling waarvan het effect lang niet altijd duidelijk is. Het kan volgens Noordenbos beter worden besteed aan het ontwik kelen van „goede" behandelingen en vooral aan vroege signalering zodat eerder kan worden inge grepen. Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag: Belgie en Luxemburg: Half tot zwaar bewolkt en plaatselijk wat regen. Maxima ongeveer 7 graden, in de Ardennen enkele graden lager. Portugal: Half tot zwaar be wolkt en buien, mogelijk met on weer. In de heuvels boven 600 meter sneeuw. Zaterdag be wolkt en af en toe regen of motre gen. Maxima aan zee van 7 gra den bij Porto tot 12 in de Algar- ve. Spanje: Half tot zwaar bewolkt en enkele buien, mogelijk met onweer. Op de Hoogvlakte en in de bergen sneeuw. Aan noord en westkust veel wind. Aan de Costa's in het oosten en zuidoos ten vrijwel droog en nu en dan zon. Koud: maxima aan de Cos ta's in het oosten en zuiden tus sen 10 en 13 graden. Canarischc Eilanden: Wolken velden en een enkele bui. aan de zuidstranden perioden met zon en droog. Maxima aan dê zuid- stranden dalend naar ongeveer 19 graden. Marokko: Westkust" Half tot zwaar bewolkt en voornamelijk ten noorden van Casablanca veel buien en wind. Koel met maxima van 12 graden bij Tan- ger tot 17 bij Agadir. Zuid-Frankrijk: Veel bewol king. perioden met regen en aan de Atlantische kust veel wind. Ook aan het oostelijk deel van de Middellandse Zeekust staat veel wind en mogelijk valt daar erg veel neerslag. Zaterdag neemt in de oostelijke departe menten de neerslag af en moge lijk klaart het wat op. Het is koud met maxima meest tussen 6 en 10 graden. In de Pvreneeén valt van tijd tot tijd sneeuw bo ven 700 meter. In de Alpen veel bewolking en vooral vrijdag veel neerslag, sneeuwgrens geleide lijk dalend van 1400 naar 700 me ter. Maliorca en Ihiza: Buien, som mige met onweer. Zaterdag op klaringen en waarschijnlijk droog. Koud met maxima rond 11 graden. Griekenland en Kreta: Perioden met zon en op de meeste plaat sen droog. In de loop van zater dag in het westen toenemende bewolking en in de avond kans op regen. Maxima aan zee oplo pend naar ongeveer 16 graden. Kreta" Perioden met zon. Mid- dagtemperatuur rond 17 graden. Zwitserland: Veel bewolking en flink wat neerslag, vooral aan de zuidflank van de Alpen. Sneeuw grens dalend tot iets onder de 1000 meter. Zaterdag van het westen uit afnemende neerslag, later enkele opklaringen. Tem peratuur op 2000 meter dalend naar -5 graden. Oostenrijk: In de noord-Alpen door föhn opklaringen en in sommige dalen maxima van on geveer 16 graden. In Karinthië bewolkt en nu en dan sneeuw bo ven 1200 meter. Zaterdag be wolkt en van tijd tot tijd neer slag. sneeuwgrens dalend naar ongeveer 1000 meter. Tsjechië en Slowakije: Half tot zwaar bewolkt en af en toe regen. Maxima in het laagland hoogte oplopend naar ongeveer 6 gra den, in de bergen op 1000 meter hoogte temperaturen tussen plus 2 en plus 6 graden. Wcerrapporten 3 februari 19 uur: ■c Amsterdam regen 4 Athene licht bew. 10 Barcelona regen 11 Boedapest zwaar bew 10 Bordeaux regenbui 8 Brussel regen 8 Cyprus. licht bew 10 Innsbruck half bew. 9 Istanbul licht bew 10 Las Palmas onbewolkt 19 Lissabon regenbui 9 Locarno onbewolkt 6 Ixinden regenbui 9 Luxemburg regen 6 Malaga regen 8 Maliorca zwaar bew 14 Malta half bew 15 Moskou sneeuw Nice regen 12 Oslo onbewolkt Parijs zwaar bew. 9 Praag zwaar bew 1 Rome zwaar bew 13 Stockholm zwaar bew. -8 Wenen zwaar bew. 3 Zurich zwaar bew 10 Bangkok zwaar bew. 28 Tunis onbewolkt 14 bowokt regen zonnig yV. hagel 5* opklaringen warmtelront windrichting lagedruk ff hogedruk luchtdruk In -1000- heao pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5