de berg op Desnoods lopen we Bankdirecteur ontketent fluwelen revolutie Kjetil Andre Aamodt Noren al in ban Spelen Het verlangen naar klatergoud PZC sport ssv* «fik mm VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 Teamspirit en een optimale begeleiding staan eveneens aan de basis van de impo sante ontwikkeling, Voor de ski-elite is permanent een professionele staf paraat. Veertien trainers, vier fysiotherapeuten, een dokter, talrijke service-lieden en ette lijke wetenschappers waaronder enkele bewegingsfysiologen. „Niets wordt aan het toeval overgelaten. We hebben de bes te trainers en de beste methoden. Jaren lang zijn er fouten gemaakt, waardoor de meesten hun eigen gangetje gingen en er van enig structureel beleid niets te be speuren was." Doping De revolutie aan het skifront ging gepaard met jaloezie en nijd. Het Team Tomba kon de even pijnlijke als smadelijke nederla gen moeilijk verkroppen en kwam met on behouwen beschuldigingen in het nieuws. 'Benen als boomstammen', kapittelde Giorgio D'Urbano, fitness-coach van Tomba, de Noren. Hij uitte onverholen kritiek en pleitte voor stringente doping controles. De uitlatingen wakkerden de koude oorlog tussen Tomba en Aamodt alleen maar aan „Tomba heeft later zijn excuses aangeboden voor de domme op merkingen van zijn begeleider. Daarmee is voor mij de kous af', zegt Kjetil Andre Aamodt. Hij heeft ondertussen acht do- pingtests ondergaan. Vier daarvan onaan gekondigd tijdens de training. „De Noorse bond heeft me zelfs van de zomer in Nieuw- Zeeland gecontroleerd." 's Zomers leeft de selectie vooral in To- baklad. het Papendal van Noorwegen. „Er wordt constant gezocht naar nieuwe trai ningsmethoden. Om de ploeg gemoti veerd te houden", verklaart chef-coach Bartsch. Uitdagingen worden vooral ge vonden in trainingssessie met collega topsporters. De ijshockeyers bijvoor beeld. „Altijd bereid tot een stevig oefen- potje." Of de schaatskernploeg. Johann Olav Koss en consorten. „Wat kunnen die afzien! Acht uur zwoegen aan de lopende band. Niks voor mij", zegt Aamodt. „Drie, vier uur. Dat vind ik ruim voldoende." Risico's Skiën is een 'lifestyle' geworden Aamodt staat 220 dagen per jaar op lange latten. „Tijd voor een vriendin heb ik niet Tijd voor school of studie evenmin. „Ik heb niet eens de middelbare school kunnen af maken. In het voorjaar moet ik nog het godsdienstexamen doen. Een verplicht vak op de Noorse scholen." Lillehammer nadert met rasse schreden. De tijd dringt. De Noren worstelen nog met hun vorm. Ze zijn te wisselvallig „Geen paniek", riposteert Aamodt, „in belangrijke races staan we altijd voor aan." De jonge Noor heeft dit seizoen en kele nederlagen geproefd. De dood van zijn slalomtrainer Gartner heeft hem kor te tijd uit balans gebracht. Desondanks wordt hij internationaal gepresenteerd als uitgesproken favoriet voor goud. Sla lom, reuzenslalom en super G. Drie van de vier disciplines heeft hij tot zijn domein gemaakt. De jonge Noor. omni-present in de Noorse kiosken, zou zich over enkele weken on sterfelijk kunnen maken. „Je moet willen winnen, met moeten winnen. Dat is de kunst." De top bereiken vanuit die heil zame ontspanning, die aan de wieg van al le Noorse succes stond. Kjetil Andre Aamodt tuurt bij de Roche de Bellevarde in de verte Tong uit de mond en de blik op winst. Fanatiek, eer zuchtig en wilskrachtig. Terugdenkend aan die fantastische en onvergetelijke mo menten van de vorige Spelen. En stilletjes vooruitblikkend naar morgen Lilleham mer Daar waar het allemaal mee begon „Met minder dan goud mag ik eigenlijk geen genoegen nemen." Frans Dreissen De Olympische Spelen zijn het Disneyland van de sport. Trefpunt van topsporters en zogenaamde exoten. De Noorse skiërs behoorden decennia lang min of meer tot die laatste categorie. Totdat Lillehammer het olympisch vuur binnenhaalde. Met man en macht en de steun van vele miljoenen Noorse kronen werd een heus kampioenenteam gecreëerd. Robuuste, blonde kerels met turbo-dijen. Stoere en sterke Noormannen, die binnen de kortste keren de Alpen veroverden. Een hechte vriendenkliek die zware arbeid niet schuwt. „Als de lift niet meer in bedrijf is, gaan we te voet de berg op." Over ruim een week wordt in Lillehammer het Olympisch vuur ontstoken. Heel sport- minnend Noorwegen kijkt al maanden uit naar de Winter spelen, want nooit eerder had het Scandinavische land zo veel kanshebbers voor Olym pisch eremetaal. Vooral de skiërs en de schaatsers, van wie Johann Olav Koss de grootste kanshebber is, staan onder grote druk. Wat is het verhaal achter de Noorse op mars en hoe bereidt een skiër als Kjetil Andre Aamodt zich voor op de Spelen? Kjetil Andre Aamodt is dé exponent van het Noorse win tersucces. Een be vlogen youngster (22) uit Oslo. Gezegend met een briljante techniek, een perfect ge voel en een optimale anatomie. Wickie de Viking op ski's. Olympisch en mondiaal gouddelver. Bereid om straks voor eigen publiek opnieuw alles te riskeren. „De ski- sport heeft nieuwe helden nodig." Hemels, adembenemend. Het panorama vanaf de Roche de Bellevarde. Vertrek punt op de olympische alm van '92. Hier lapte Kjetil Andre Aamodt twee jaar gele den alle logica aan zijn skilaars. Amper twintig, net hersteld van een vermaledijde virusinfectie en elf kg lichter piloteerde hij zichzelf naar goud op de super G. Ano niem naar de top. In wervelende stijl. Aamodt, ijskoud de beste. „Skiën doe je met je hoofd en niet met je voeten." De koele Noor is sindsdien het uithang bord van een nieuwe ski-natie. Bejubeld en bewonderd. Voorbestemd om in de sneeuwsporen te glijden van een veel vraat als Mare Girardelli. Aamodt jongleert met lange latten en bespeelt de sneeuw als wijlen Horowitz het toetsen bord van zijn piano. Een natuurtalent. „Het leven is opeens veel opwindender ge worden." Afgelopen winter breidde de veelzijdige Aamodt zijn medaille-collectie uit. Met WK-hoofdprijzen op de slalom en reuzens lalom en brons op de super G en combina tie. Vanwege zijn fanatieke eindsprint werd hij prompt gebombardeerd tot top favoriet voor de huidige wereldbeker en komende Olympische Spelen. Het succes heeft hem in minimaal één opzicht veran derd. „Ik heb nu regelmatig tijd nodig om even op mezelf te komen." Aamodt staat voortdurend onder hoogspanning. Stress en prestatiedruk. „Ik kan me niet meer verstoppen in de ploeg." Emoties Serieus en tot in de puntjes van zijn tenen gemotiveerd. Aamodt bejegent de bergen vol kracht en agressiviteit. Een beest op de piste. Hij wordt pas mens als hij de helm afzet. Als een blik op zijn emoties wordt gegund. Dan blijkt Kjetil Andre Aamodt een kille topper zonder kapsones. Vriendelijk en spontaan. Hij geniet van zijn triomfen en viert die uitbundig. „Stappen met vriend en slapie Lasse Kjus. Op zoek naar mooie vrouwen." Ge nieten van het leven. „Ze noemen ons het Dream Team." De talenten van Kjetil Andre Aamodt Kjetil Andre Aamodt: „In belangrijke races staan we altijd vooraan." fotoTruusFalck werden al op zeer jeugdige leeftijd geculti veerd. Vooral door zijn vader Finn. Een skifanaat en tegenwoordig zijn persoonlij ke trainer. „Ik trainde bij de club waar mijn vader les gaf. Na school, op de ver lichte pistes. Op een half uurtje rijden van Oslo." Thans vormen ze een onverbrekelijke twee-eenheid. Gelijk de Girardelli's. „Zonder mijn vader was ik nooit die top per geworden van nu. Ik had het geluk dat hij mij op mijn vijfde op ski's zette m plaats van op langlauflatten. Dat hij mij overal mee naar toe nam. mij motiveerde en vooral altijd geduld heeft weten op te brengen." Finn is nu de vaste reisgezel van zijn zoon. „Hij volgt me dit seizoen naar alle uithoe ken van de wereld. Op de eerste plaats als trainer voor de afdaling. Mijn zwakste dis cipline". zegt Aamodt. die het bü wijze van experiment ooit waagde om met sla lomski's van een schans te springen. „Dat was al link, maar zo'n afdaling is nog veel moeilijker en vooral gevaarlijker." Lawine Aamodt debuteerde op zestienjarige leef tijd in de Worldcup. Ondanks de nadruk kelijke aanwezigheid van zijn vader bena drukt hij echter geen 'Einzelganger' te zijn. „Ik heb graag teamgenoten om mij heen." Hij is een ster tussen de sterren. Gevestig de grootheden werden recentelijk over donderd en bedolven onder een lawine van Noors succes. Aamodt. Furuseth, Skaardal, Kjus. Jagge, Thorsen. Het odit nietige skiland klom vorig jaar met stip naar de vierde plaats op de ladder van bes te naties. „Een geheim." aldus Aamodt, „is er niet." De prestaties zijn het logische gevolg van keiharde arbeid. „Anderen zouden na een zware training roepen: nog meer? De Noren zeggen, wat kunnen we nog meer doen?" Gespierde taal van hoofdtrainer Dieter Bartsch. Sportliefhebber koning Harold (rechts) praat met de Noorse cross-countryspe- cialist Vegard Ulvang. foto NPA Bjorge Stensbol. den geïnvesteerd. Wel chaos. Maar onder de talloze losse papieren op zijn bureau, achter de stapels dossiers, gaat een kleine, strakke organisatie schuil. „Die organisatie is de sleutel tot het suc ces", bevestigt Stensbol zonder schroom. „Belangrijker nog dan het voorradige talent. De atleten hebben na de Olympische Spelen van Albertville (waar de Noren ongekend succesvol wa ren) deze veronderstelling gesteund. De organisatie heeft hen immers de beste coaches, de beste faciliteiten en de beste leiders gegeven." Openlijke zucht De organisatie begon in 1985 met Project '88. op een moment dat Noorwegen in de internationale sportatlas onvindbaar was geworden. En kreeg in 1989 een ver volg met Olympia Toppen. Toen ook trad Stensbol, tot dan een bestuurder op de achtergrond, aan als leidsman. Als topsport-manager. Citius. Altius. Fortius - sneller, hoger. sterker - is sindsdien de leus die de muur van het Topsport-centrum in Oslo te kent. Geen Noor schaamt zich meer voor deze openlijke zucht naar verbetering. Op het prikbord hangt een medaille-tus senstand van voorbije jaren. Het staaf- diagrammetje van van 1987 oogt breek baar. dat van 1993 dreigt uit zijn voegen te barsten. De grafieken kenmerken het denken van Bjorge Stensbol. Hij regeert met cijfers, schema's, statistieken. Ge looft in voortdurende analyses van sterk te en zwakte, in scholing en cursussen, maar ook in teamverband en psycholo gie. Binnen die Organisatie beschouwt Stensbol zichzelf als de strateeg. Stensbol eiste bij zijn aantreden vol machten en gebruikte die om koppen te snellen. Hij ontsloeg zonder pardon alle bobo's. de klerken die achter de sportbu- reaus hun pensioen trachtten te halen. „Ik wilde pure professionals om mij heen verzamelen. De beste specialisten", zo ontvouwt hij zijn visie. „Voordien moch- ten bobo's als beloning voor trouwe dienst als official naar internationale kampioenschappen Zij waren furieus, het was een gevecht van verandering versus starheid." Hy lacht. „Het was spannend. Maar zij waren kansloos. De sportbonden hadden op verzoek van het Noors Olympisch Comité al hun macht uit handen gegeven Na de revolutie aan de top, bewerkte Stensbol sport na sport. Onlangs gaf, als laatste, de atletiekbond zich over Zijn kruistocht begon met de voetballers, in middels succesvoller dan Oranje. „Dat was heel moeilijk, een zeer traditionele groep met weinig discipline. Wij zijn er moest worden. Op de wijze die bij onze volksaard past." Een toevoeging van belang. Want Stens bol schrikt als het Noorse systeem in één adem wordt genoemd met de successen van de voormalige DDR, De betrekkelijk kleine DDR stond synoniem voor een on natuurlijke selectie en doping-beleid. „Noren geloven in de natuur, in ethiek", zegt Stensbol. „Anti-doping hoort daar bij Elke Noorse atleet op de Spelen zal heel vaak zijn getest en is brandschoon. Maar ook aandacht voor het familiele ven past in onze traditie. Daarom heb ben wij geen trainingskampen voor ta lenten, zij moeten thuis opgroeien." Alle inspanningen, al die bedragen en al dat goud de afgelopen jaren door Noren gewonnen, doen verlangen naar de ul tieme piek: Lillehammer '94. De ijskoude Vikingen staan in vuur en vlam. Bjorge Stensbol hangt lui achtërover in zijn stoel als hij mijmert over de Dag van Oogsten „Sportmensen moeten met verwachtingen om kunnen gaan, ook op mentaal vlak worden zij door ons getest en getraind", had hij eerder die dag ge zegd. Maar wellicht verlangt hij. het hoofd van die sympatieke, maar ook On genaakbare Organisatie, straks zelf te rug naar zijn veilige zetel in het bankiers leven. „Ach, dat de toekomst ongewis is, heb ik reeds lang geaccepteerd. Wie zich waagt aan topsport, is een avonturier." Want Stensbol zal machteloos zijn, mocht het enthousiasme straks omslaan in ontluistering. Op zijn bureau ligt al het plan klaar voor 1998, de snelweg naar Nagano. „Met hetzelfde budget, dat wordt gegarandeerd door de medailles die wij straks halen. Alleen heeft hij geen garantie voor die medailles. Want het is een optelsom van zekerheden die leidt tot een onzekere uitkomst. Van de ingenieuze wijze waarop arbeid en wijs heid zijn belegd de afgelopen jaren, is de rente niet per definitie goud. „Mocht on ze goudjacht mislukken, dan heb ik geen baan meer in maart", zegt Stensbol sim pel. Hij lacht om de gedachte. Om vier uur is de duisternis reeds volledig in Os lo, maar aan het eindpunt van de metro lijn schittert nog altijd een gouden Noors verlangen. Paul Berkhout Topsport was eens in Noorwegen volksvijand nummer één. Helden vloekten met het streven naar gelijkheid onder mensen. Voor winnaars was het uitgestrekte land te klein. Tot een crea tieve bankdirecteur zijn eerste schreden zette in de wondere wereld van de top sport. En nu? Nu is alles anders. In de straten van Oslo, in kroegen en kanto ren, langs de duizenden fjorden, tot ver voorbij de poolcirkel, heeft zich een flu welen revolutie voltrokken. Het Noorse volk drukt elke kampioen als een verlo ren zoon aan het hart. Vijftig miljoen dol lar is de afgelopen vijfjaar- geïnvesteerd in de sport en zijn atleten. En bij de Olympische Winterspelen heeft het gast land slechts één doel: de beste zijn. De bankdirecteur die al lang geen bank directeur meer is, beseft dat beurskoer sen stabieler zijn dan sportprestaties. Maar hij twijfelt niet. „Met deze organi satie is het onmogelijk dat op alle fron ten wordt gefaald." Zie daar: de opmars van een zich onderschattend doe-volkje tot zelfbewust sportvolk. Een reportage over zakelijkheid en idealisme, over fa natisme tot in het koningshuis, over het verlangen naar klatergoud. Het daglicht krijgt Oslo even niet te pak ken. Tussen de heuvels hangt een grijs laken van nevel: de droeve hemel stort hagel uit over het Topidrettsenter. Het Topsport-centrum, een onopvallend ge bouw. verzonken in omgeploegde aarde en smeltende sneeuw. Het ligt aan de laatste halte van de metro-lijn. waar geen einde aan leek te komen. Hier ein digt de stad. de werkelijkheid. En begint het dromen0 „Ik bouw geen luchtkaste len", zegt Bjorge Stensbol. voormalig bankdirecteur in Kongsvinger. „Ik bouw een team dat misschien wel het beste ter wereld is." 'Olympia Toppen', zo is het ambitieuze project gedoopt volgens een bord bij de ingang. Het kleurrijke logo. dat oplicht in het grauw, verraadt de opzet. Een au toweg in het rood-blauw van de natio nale vlag leidt naar de vijf olympische ringen. Dat is de Noorse Snelweg naar het Succes. En Stensbol (46) geeft vanuit een eenvoudig kantoor de route aan. Geen luxe hier; elke halve kroon die wordt bespaard, kan immers elders wor met een koevoet binnen gedrongen." Omdat Olympia Toppen inmiddels geld en aanzien bezat in Noorwegen, ging de voetbalbond overstag. Professor Egil Ol- sen, afkomstig van de sportuniversiteit. werd bondscoach. Een succesvol roei- coach zijn assistent. Sportmysteries Dergelijke vreemde constructies vormen een van de bijzondere krachten achter het Noorse succes. Stensbol: „Ik doorzie de top. Ik kijk naar het voetbalteam en zie dat het iets mist. Net datgene wat de roeiers wel hebben. Dus pas ik de roei- coach in bij de voetballers... Elkaar ster ker maken, dat is de achterliggende ge dachte." Met die gedachte bundelden wijze Noorse mannen krachten die lang voor elkaar verborgen bleven. Bonden werden bondgenoten, wetenschappers ingewijden in sportmysteries, bedrijven sponsors. Koning Harald werd ondertussen het symbool van de liefde van het Noorse volk voor topsport. Het land telt naar verhouding veel actieve sporters: 1,7 mil joen van de 4,2 miljoen inwoners zijn aan gesloten bij een sportvereniging. De ko ning ging nog een stap verder en toonde zijn trouw aan de top-atleten. „Onze ko ning deed zelfs voorstellen hoe wij som mige dingen zouden kunnen verbete ren". zegt Stensbol. bewonderend over zo veel betrokkenheid. De koning en zijn vlag, het is een drijf veer voor Olympia Toppen om Noorwe gen tot super-natie te laten kronen op de eigen Olympische Winterspelen. De bankdirecteur en zijn vazallen hebben echter redenen te over wat hen tot dit kostbare, energie-verslindende, over ambitieuze project beweegt. Stensbol: „Steeds als in Lillehammer on ze vlag wordt gehesen, krijgt elke Noor een goed gevoel! Als klein land willen wij iets groots laten zien. Want onze sport prestaties geven de Noorse economie in ternationale ingangen... Maar de werke lijke reden is dat ieder mens zich doelen stelt en deze doelen wil verwezenlijken! Ons doel was in 1985 dat Noorwegen sportief weer moest meetellen. Dat doel groeide uit tot de gedachte dat Noorwe gen het beste land op zijn eigen Spelen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 39