Terneuzen kan 4 min mislopen Actie voor oorlogsmonument (PZC VN-materieel verlaat op weg naar Split t Bouw Terneuzense wijk Othene wordt in fasen uitgevoerd Twee jaar gevangenis en 1,6 miljoen boete ivoor belastingfraude Protest Woonbond tegen verhoging waterschapslasten Buurtvereniging Hof Zeldenrust sceptisch over nieuwe locatie Driehonderd gulden boete voor aanval op vriend van ex-vrouw provincie 11 B B en w in slag met belastingdienst Twijfel over koop-huur stadskantoor VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 van onze verslaggever VLISSINGEN - Het Togolese vrachtschip Kintampo met VN-materieel is donderdag, twee dagen later dan ver wacht, rond het middaguur uit de Sloehaven in Vlissingen- Oost vertrokken naar het voormalige Joegoslavië. Oor zaak van de vertraging was een ernstig zuigerdefect in de hoofdmotor. De Kintampo vervoert het eer- ste deel van het materieel voor de Nederlandse VN-operatie Dutchbat naar de Kroatische havenplaats Split. De Neder landse VN-bataljon krijgt de taak de vluchtelingen in de moslim-enclaves Srebrenica en Zepa in het oosten van Bos nië te beschermen. Het schip vervoert onder meer 150 voer tuigen, 59 aanhangwagens en zo n honderd containers met goederen. Het materieel is voornamelijk bedoeld voor de inrichting van een ondersteu ningseenheid in het Midden- bosnische Lukavac. Volgens defensie-woordvoer der ritmeester J. S. Kiepen heeft de vertraging geen ern stige gevolgen voor de voorbe reiding van de VN-operatie. „We liggen nu anderhalve dag achter op schema. Zeis als de omstandigheden ongunstig zijn. blijft de vertraging be perkt tot slechts enkele dagen. Aangezien Dutchbat pas eind maart operationeel moet zijn, hebben we nog voldoende spe ling." Voor het Togolese schip is overigens volgens Riepen om economische en praktische re denen gekozen „Dat schip was toevallig beschikbaar en de prijs redelijk." Volgende week reist een groep van 280 militairen per vliegtuig naar Split om het eerste zee transport op te vangen. Later deze maand vertrekken nog twee schepen met. VN-mate rieel naar het oorlogsgebied. Het aantal Nederlandse man schappen wordt geleidelijk aangevuld tot een totale om vang van ongeveer 1.200 mili tairen. ign onze verslaggever TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet met de belas tingdienst in de slag om toe- kemming te krijgen voor de fi- lancieringsopzet voor de bouw ran het nieuwe stadskantoor. B 'jn w van Terneuzen hadden ge- Jacht het stadskantoor door !jen stichting te laten bouwen om het dan vervolgens te huren. Een dergelijke constructie, een Variant op de koop-huurcon- Jtructie, zou Terneuzen een •foordeel van bijna vier miljoen tulden opleveren. Het ministe rie van financiën beschouwt de- ie opzet echter als een vorm van lelastingont wijking. Iet dat geld wil het college de louw van een onderwater-par- ;eergarage in het centrum van Ie stad bekostigen. Zeer on- tAdvertentie) langs rezen binnen het Terneu- zense stadhuis twijfels over de haalbaarheid van de financieel aantrekkelijke constructie, na dat staatssecreatris Van Amels- foort maatregelen had afgekon digd om de koop-huurconstruc- tie onmogelijk te maken. B en w van Terneuzen stelden nadrukkelijk tijdens de raads vergadering dat de Terneuzense variant niet door de afgekondig de maatregelen zou worden ge troffen. Door die verzekering stemde de raad unaniem in met het voorgestelde financierings model. Wel werd het college ge vraagd de financiering van stadskantoor en parkeergarage duidelijker te formuleren. Vergelijkbaar Of het raadsbesluit door de be lastinginspectie gepikt zal wor den is nog maar de vraag. In de beschikking over de gewraakte constructie schrijft de directeur- generaal der belastingen, mr J. N. van Lunteren namens de staatssecretaris dat naast de eerdergenoemde koop-huurcon- struetie de belastinginspecteurs 'eveneens goedkeuring moeten ontzeggen in vergelijkbare ge vallen.' Die zinssnede heeft de Terneu zense bestuurders gisteren de te nen doen krullen. Burgemeester drs R. C. E. Barbé: „Het kan dus zijn dat we een beduidend finan cieel voordeel verspelen, maar het hoeft nog niet zo te zijn. We zullen daar deze maand nog met de belastingdienst over onder handelen. Mocht het wel zo zijn, dan lopen we als gemeente ove rigens geen risico", zei hij. Wethouder J. van Rooijen (open bare werken) ziet het ook nog niet somber in. „We spreken van een stadskantoor dat alleen door een overheidsinstelling ge bruikt wordt of gaat worden. Daar zou de constructie niet meer voor op kunnen gaan. Het is echter niet gezegd dat het nieuwe stadskantoor in Terneu zen alleen door de gemeente ge bruikt gaat worden. Als er an dere gebruikers in gehuisvest worden en het stadhuis - zoals de bedoeling is - de publieke functie volledig blijft behouden, dan be staat er de mogelijkheid om toch nog het btw-voordeel binnen te halen. Momenteel zijn we alle mogelijkheden aan het onder zoeken. Uit het overleg met de belastingdienst zal blijken wel ke mogelijkheden ons nog res ten". aldus Van Rooijen De Oostkolk in het centrum van Terneuzen waar, onder water, de nieuwe parkeergarage is gepland. foto Charles Strijd 'an onze verslaggever TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen willen de ontwikkeling van de lieuwe stadswijk Othene fase gewijs laten verlopen. Om die ■eden ziet het college af van een 10-,jarige verbintenis met pro- eet-ontwikkelaar Mabon bv, lie voor de ontwikkeling van de vijk werd aangetrokken. Met. Mabon is afgesproken dat iet plan Othene in deelplannen fan elk circa 450 woningen in ontwikkeling wordt gebracht. Mabon neemt de eerste fase voor ëkening. terwijl de gemeente - n tegenstelling tot eerder gefor- nuleerde uitgangspunten - op draait voor de aanleg van de zo genaamde bovenwijkse voorzie- ungen. zoals wegen, voetpaden :n riolering. Geld voor die voor- aeningen - en dan gaat het om Mtelijke miljoenen - heeft Ter- ïeuzen momenteel niet voor landen B en w stellen de raad dan ook foor om een fonds bovenwijkse voorzieningen in het leven te roepen. Dit potje moet gevoed Korden met een extra heffing op uit te geven bedrijfsgronden in )estaande en nieuwe comple xen Het totaal aan gemeentelij- te kosten moet vervolgens weer teruggewonnen worden uit de grondexploitatie van de nieuwe roonwijk. De commissie voor ruimtelijke ordening buigt zich donderdag 10 februari over de beleidsnoti tie oostelijke uitbreiding. Tij dens de vergadering wordt de le den ook om advies gevraagd over de bouw van 41 apparte menten op het voormalig WMZ- terrein aan de Axelsestraat. Ook kunnen de leden hun mening ge ven in de stedebouwkundige vi ne van het college voor het dorp Sluiskil. Dit rapport, dat in het kader van het Plan van Aanpak voor de Kanaalzone werd opgesteld, voorziet in de mogelijk bouw van circa 200 woningen tot 2015, verbeteringen aan de wegen structuur, de aanleg van een woonwagencentrum nabij de Baljuwlaan of bij Stroodorpe, de verbetering van 58 woningen, dan wel het plegen van vervan gende nieuwbouw, de aanleg van nieuwe groenvoorzieningen en de vorming van een echt dorpscentrum. Tegen de planopzet is tot op he den slechts één bezwaar bij de gemeente binnengekomen. Een inwoner van de Pierssenspolder- straat wenst geen groenscherm voor de deur van zijn woning. De commissievergadering wordt gehouden in het. Terneu zense stadhuis en begint don derdag 10 februari om 19.30 uur. Ean een medewerkster HDDELBURG - De rechtbank Sn Middelburg heeft een 56-ja- h?«' inwoner van Ossendrecht (veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en 1,6 miljoen tulden boete voor het ontdui ken van de afdracht van loonbe lasting en sociale premies. De man had in de jaren 1987 1988 en |1989 het personeel van zijn be drijven Metal Welding Service ^n Marpa Zeeland in Kwaden- pamme een deel van het netto loon van zijn werknemers uit betaald in de vorm van hoge on kostenvergoedingen. Daardoor kon hij het brutoloon, waarover Wasting en sociale lasten ver schuldigd waren, laag houden, pril 1991 werd bij een inval in Rjh bedrijven de administratie door de FIOD (Fiscale Inlichtin gen- en Opsporingsdienst» in be slag genomen. Hoewel er nogal wat aan de boeken ontbrak, viel er toch uit op te maken dat er veel te weinig loon aan de belas tingdienst was opgegeven De directeur, in Hoedekensker- ke geboren'en van huis uit las ser, richtte de bedrijven in 1984 op en ze maakten een snelle groei door. Na verloop van tijd had hij ruim 200 man in dienst, die uitgeleend werden aan be drijven in de metaalsector. Na de inval van de FIOD ging het bergafwaarts en intussen zijn de ondernemingen failüet gegaan. De eis was drie jaar gevangenis straf en 3.650.000 gulden boete, het bedrag dat volgens de offi cier door de fiscus was misgelo pen. van onze verslaggever MIDDELBURG - De huurders moeten flink betalen voor een extra stem in de waterschaps besturen. Ze zijn jaarlijks bijna 50 tot 135 gulden extra kwijt. De heffingen verschillen per wa terschap. De Nederlandse Woonbond heeft grote bezwa ren tegen die 'onredelijke las tenverzwaring'. zeker omdat verhuurders de extra kosten niet willen compenseren via een lagere huurverhoging. Ver huurders moeten namelijk min der betalen. De waterschappen sturen alle huurders al elk jaar een reke ning. voor de zuivering van hét afvalwater Vanaf 1 april moeten zij ook een financiële bijdrage le veren voor het onderhoud aan dijken en wegen en de afvoer van overtollig regenwater Tot nu toe betaalden alleen de grondei genaren en eigenaren van onroe rend goed daaraan, maar de huurders profiteren net zo goed van die voorzieningen. Op zich is de Nederlandse Woon bond het met die argumentatie eens, maar huurders moeten wel 'een onevenredig grote bijdrage' leveren. De heffingen zijn boven dien vastgesteld door water schapsbesturen waarin de verte genwoordigers van huurders nauwelijks iets te zeggen had den. 'Huurders krijgen pas in spraak als het bedje door de an dere partijen is gespreid', oor deelt de Nederlandse Woon bond. In Zeeland vinden op 2 maart waterschapsverkiezingen plaats, tegelijk met de raadsver kiezingen in de meeste gemeen ten. Vandaar ook dat pas vanaf april de nieuwe heffingen aan de huurders worden opgelegd. Hun 'grotere inbreng' via de catego rie ingezetenen in de water schapsbesturen is gekoppeld aan de extra financiële bijdrage. van onze verslaggever TERNEUZEN - De buurtver eniging Hof Zeldenrust en Sint Annapolder kan als alternatief voor het vervallen buurthuis aan het Rivierenpark de Prins Willem Alexanderschool gaan gebruiken. De buurtvereniging staat echter sceptisch tegen over dit aanbod van wethouder mevrouw A. Stahl-ilemelsoet (welzijn) omdat nog onduide lijk is onder welke voorwaar-* den de ruimte gehuurd kan wor den. Hel bestuur wil daarom niet op stel en sprong een beslis sing nemen, maar eerst de reac ties van de politiek op de ge meentelijke nota over welzijn- saangelegenheden afwachten en daarna een ledenvergade ring uitschrijven. De huidige noodvoorziening aan het Rivierenpark is afgekeurd en daarom moet de buurtvereni ging Hof Zeldenrust en Sint An napolder op korte termijn naar een nieuwe locatie uitwijken. Het bestuur van de buurtvereni ging voerde daarom donderdag voor de zoveelste keer overleg met de wethouder. Maar net als bij eerdere gelegenheden kon mevrouw Stahl-Hemelsoet de buurtvereniging geen eigen buurthuis beloven De wethouder toonde zich be reid een nieuwe noodvoorzie ning neer te zetten in de wijk. Verder wil Stahl-Hemelsoet de gemeenteraad van Terneuzen voorstellen om de buurtvereni ging en de peuterspeelzaal Bruintje Beer inSaugustus onder te brengen in de Prins Willem Alexanderschool. Het bestuur van de buurtvereniging is echter niet positief over het aanbod van de wethouder. „De Prins Willem Alexanderschool ligt aan de an dere kant van de Rooseveltlaan en dat is zeker waneer we activi teiten voor kinderen organise ren een groot nadeel", verklaart voorzitter R Maes van het be stuur van de buurtvereniging Hof Zeldenrust en Sint Annapol der „Bovendien is het goed mo gelijk dat we de school moeten gaan delen met andere clubs en buurtverenigingen. En verder is het op dit moment nog onduide lijk hoe de school ingericht zal worden en wat de exploitatie kosten zullen zijn." Respijt Stahl-Hemelsoet had eigenlijk donderdagmiddag al een ant woord op haar aanbod willen hebben, maar het bestuur van de buurtvereniging vindt de zaak zo complex en zo belang rijk. dat om enkele weken respijt is gevraagd. Maes: „Wanneer we op dit moment het voorstel vol mondig zouden accepteren zou den we in feite de aftakeling van de wijk in gang zetten. Daarom willen we eerst bekijken hoe de Terneuzense politiek woensdag reageert op de gemeentelijke no ta: 'Welzijnsgelegenheden. de behoefte en het gebruik'. Daarna is er waarschijnlijk meer duidelijkheid over de toekom stige inrichting van de Prins Wil lem Alexander school, zodat we een ledenvergadering kunnen beleggen om over het aanbod van de wethouder te beslissen." van een medewerker TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr C. Kool ver oordeelde donderdag conform de eis een 43-jarige inwoner uit Philippine voor mishandeling van de vriend van zijn ex- vrouw tot een geldboete van 300 gulden. Bovendien werd de man de tenuitvoerlegging van een voorwaardelijke straf (een boete van 200 gulden) opgelegd, omdat hij nog in zijn proeftijd verkeerde. De verdachte zat op 4 juli vorig jaar aan een tafel in een restau rant in Philippine, toen zijn ex- vrouw met zijn vriend vlakbij hem kwam zitten. „Demonstra tief', zei de verdachte gisteren. „De emoties gingen bij mij mee spelen. Ik werd kwaad, waarna ik hem een klap heb gegeven De schade teen tand werd door de lip geslagen i had hij aan het slachtoffer vergoed. Ook vertel de hij dat de man een glas in zijn gezicht had geduwd en dat hij daardoor zelf ook schade van het incident had ondervonden^ De verzachtende omstandigheden waren voor de officier aanleiding om van de standaardeis af te wij ken. Alcohol Een 32-jarige inwoonster uit Aardenburg had achteraf heel veel spijt van een alcoholrit op 5 april vorig jaar in haar woon plaats. waarbij zij met haar auto tegen een boom belandde De Aardenburgse liep daarbij lichte verwondingen op. Uit de blaas- test bleek dat ze 480 microgram alcohol in haar bloed had. Zij verkeerde nog in een proeftijd van een alcoholzaak, die op 22 augustus 1991 had plaats gevon den. De officier eiste een geldboete van 1 250 gulden en zes maan den voorwaardelijke rij-ontzeg- ging. met een proeftijd van twee jaar Bovendien eiste ze de ten uitvoerlegging van twee straffen met als gevolg twee weken on voorwaardelijke gevangenis straf en vijf maanden onvoor waardelijke rij-ontzegging. De politierechter wilde niet zover gaan, omdat de vrouw moeilijk haar rijbewijs kon mis sen. Hij compenseerde de rij ontzegging door de geldboete te verhogen. Hij vonniste haar tot het betalen van een boete van 2.000 gulden en een voorwaarde lijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor zes maanden, met een proeftijd van twee jaar. De twee weken gevangenisstraf werden omgezet in 40 uur dienst verlening. Fruitteler in beroep tegen afsluiten weg van een medewerker DEN HAAG/VLISSINGEN - Fruitteler J. Serier heeft via een procedure bij de Raad van State protest aangetekend tegen de afsluiting voor autoverkeer van de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen. Op een hoorzitting, donderdag, bij dit rechtscollege liet Serier via zijn woordvoerder weten dat hij veel minder fruit aan huis verkoopt sinds de afsluiting an derhalf jaar geleden van kracht werd Klanten moeten immers een flink stuk omrijden via de drukke route Gerbrandystraat en Sloeweg. „Ik moet veel meer fruit naar de veiling brengen, waar ik een lagere prijs voor krijg', aldus Serier. Een woordvoerder van de ge meente liet weten dat de afslui ting ingevoerd is omdat op de Jacoba van Beierenweg veel on gelukken gebeurden. Een deel van de weg is nu alleen open voor fietsers. Bovendien is de ge meente bereid Serier een scha devergoeding te betalen als aan getoond kan worden dat de om zet van het bedrijf door de afslui ting gedaald is. Een extern bu reau heeft van de gemeente op dracht gekregen dat te onder zoeken. Hoe de Raad van State oordeelt over de afsluiting voor autover keer wordt over twee maanden bekendgemaakt. van een medewerkster BRESKENS - De stichting Oorlogsmonument Breskens begint volgende week een ac tie om geld in te zamelen voor een monument. Het moet her inneren aan het bombarde ment op 11 september 1944. Alle inwoners en bedrijven in Breskens krijgen een brief in de bus waarin de stichting de bedoeling duidelijk maakt. Er is ongeveer 27.000 gulden nodig. „En dat zal in de loop der jaren alleen maar meer worden, want het monument moet ook in stand gehouden worden", deelde de voorzitter van de stichting J. de Rechter don derdagmiddag mee. De eerste donatie, van ongeveer 5000 gulden, is al binnen: de Visse rijvereniging Ons Belang schonk de opbrengst van de jubileumviering. Ruiïnes Het ontwerp voor het gedenk teken is gemaakt door Bres- siaander Johan Provoost, die het bombardement als 13-ja- rige meemaakte. Twee pane len. uit rode baksteen opge trokken. stellen de ruines van Breskens voor. In één van de panelen zit een gat met daarin een uitgezakt raamkozijn. In het kozijn zit een rest van glas Het overige glas ligt in 225 stukjes versplinterd op een donkere granieten plaat die de vorm van de voormalige ge meente Breskens heeft Het aantal stukjes glas symboli seert het aantal slachtoffers die bij het bombardement het leven lieten. Het monument is 5.25 meter hoog en zal ge plaatst worden op het par- keerterreintje bij de Steenho ven. Dat deel van Breskens werd tijdens het bombarde ment het ergst getroffen. De gemeente Oostburg is nog aan het kijken wat er aan de omge ving verbeterd kan worden Het is de bedoeling dat het monument op 11 september onthuld wordt. Verder wordt een tentoonstelling ingericht over de gebeurtenissen in Breskens Van 10 tot en met 18 september is de tentoonstel ling met onder meer foto's, een film en werkstukken van leer lingen van de drie basisscho len te zien in De Uitkomst in Breskens. Voor de jeugd is er een foto-herken-wedstrijd met beelden uit het voor- en na oorlogse Breskens. Ooggetui gen van het bombardement verzorgen gastlessen op de scholen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 35