Vergrijzing bedreigt duivensport i AI I Bosnische ploeg klein maar dapper ledental NPO drastisch verminderd i i i 0 B llllll m m m m m m 'm m m m m m m m m be Nederlandse duiven sportorganisaties kampen pet een voortdurende daling jan het ledental. In vijf jaar is Et aantal georganiseerde post- livenhouders met tien pro nt verminderd. De Neder landse Postduivenorganisatie NPO telt nu 48.000 leden. Ver rijzing is de grote boosdoener. Bet aantal nieuwe jonge leden R-eegt niet op tegen de vele ouderen die om gezondheidsre- jenen moeten afhaken, pe nieuwe leden komen hoofd- tekelijk uit gezinnen waar vader m moeder postduivenhouders jn. Wie op jeugdige leeftijd met duivensport begint, komt er iak niet meer van los. Wel imt het regelmatig voor. dat ige mensen in de tijd van ver- Ifctandiging de duivensport iten schieten. Bij voorbeeld idat hun partner er geen be- igstelling voor heeft. Toch be lt zeventig procent van deze ivallen op latere leeftijd op- ieuw. ims maken kinderen hun ou- !ts zo enthousiast, dat die nog latieker duiven gaan houden, wisten Jan Jaap Bolier uit lerpenisse. Martin Vonhout jit Biervliet en Patrick Heme- lar uit St. Jansteen het duiven- is met succes te verspreiden, itrick Hemelaar was het na lige tijd beu. maar zijn vader A. lemelaar nam de fakkel over en nu een van de Zeeuwse kam pioenen. De beide afdelingen van de teeuwse postduivenbonden proberen jongeren vast te hou- Jen met speciale competities en lampioenendagen. Het aantal tinderen dat op die manier Irordt bereikt, blijft klein. Veel neer effect is te verwachten van jet initiatief van de PV Voor waarts te Zaamslag. In deze rleine vereniging (40 leden) kre gen het afgelopen seizoen 18 kin ieren een kans met vogels van lun ouders of familie. Dit is in strijd met de reglementen van ie NPO. maar de PV Voorwaarts wist op deze manier wel veel jon geren bij de duivensport te be trekken. herenigingen als Amemuiden :n Tholen organiseerden plaat selijke jeugdcompetities. Veel clubs betrekken jeugd bij het in- korven en het verzorgen van de Uitslagen. Deze initiatieven zijn niet toereikend. Als de duiven sport niet op grote schaal aan de nan wordt gebracht, zal het loor Cor Jansen [T et zijn niet altijd de sterkste Llschakers, die de aantrekke- jkste partijen spelen. Dat werd ok weer bewezen in het Hoogo- enstoernooi. De kandidaten- aatches trokken terecht de neeste aandacht, maar ook in Ie andere groepen speelde men, lat de vonken er af vlogen. Van Tootmeester tot kruk, de Hoog ovens blijft het populairste toer- looi van Nederland! n de grootmeestergroep A ging iet Loek van Wely, voor velen iet grootste schaaktalent dat lederland bezit, niet voor de find. Met zijn bekende mes- cherpe stijl probeerde hij zijn egenstanders beentje te lich en. Vaak kreeg hij echter de ious op de kop. -oek van Wely - Jeroen Piket d4 d5 2,c4 c6 3.Pf3 Pf6 4.Pc3 e6 i.Lg5 dxc4 )e Botwinnik-variant, een oortzetting die weer razend po- lulair is. ook op lager niveau. Pi- :et is er zeer mee vertrouwd, zo- fel met wit als met zwart. i.e4 b5 iwart lijkt nu een stuk te verbe en. maar zwart pareert op he iende wijze. •e5 h6 8.Lh4 g5 9.Pxg5 ienschijnoffer, dat al talloze ke en gespeeld is. De variant is te ens een test in theoriekennis. hxg5 10.Lxg5 Pbd7 11.g3 •b7 12.Lg2 Db6 13,exf6 0-0-0 4.0-0 c5 lit alles is al talloze keren ge peeld. 5.d5 b4 16.Pa4 Db5 17.a3 exd5 len bekende voortzetting is ook 7.... Pb8. Het is onmogelijk deze ariant zonder gedegen voorbe- aantal actieve duivenhouders de komende jaren nog verder verminderen. Gelukkig weten sommige lief hebbers niet van wijken. Zo kreeg de gediplomeerde oud keurmeester van de NPO. de 90- jarige H. Slagboom uit Zierik- zee. onlangs een onderscheiding omdat hij zeventig jaar lid is van de duivensportorganisatie. In het clublokaal van de Rode Doffer te Goes werd zaterdag 29 januari een jeugd-promotiedag gehouden. Negentien jongeren namen er deel aan de viertallen- show. De dertienjarige Jan Jaap Bolier uit Scherpenisse. afgelo pen seizoen winnaar van het Zeeuwse jeugdklassement en jeugdkampioen afdeling Zee land zaterdagvliegers, had de mooiste stand. Kevin van de Berge uit Tholen werd tweede. De derde prijs was voor Jeroen. Heyboer uit Goes. Broer en zus Krijn en Karin Wielemaker uit Souburg completeerden de eer ste vijf. Alle deelnemers kregen 25 kilo duivenvoer. Kees Donker uit Bergen op Zoom toonde de jeugd films over de bouw en inrichting van het duivenhok, over het vervoer naar de losplaatsen en over een aantal Zeeuwse kampioenen. gen ook toen al de mening dat diverse dingen best samen te re gelen waren. Het bleef echter bij plannen. Totdat medio 1993 ie dere postduivenliefhebber een mededeling van de Nederlandse Postduivenorganisatie thuis kreeg dat de helft van de rayons zou worden opgeheven. De twee De tijd dat beide Zeeuwse afde lingen niets wilden weten van bestuurlijke samenwerking, ligt nog niet ver achter ons. Eind ja ren tachtig werd elk initiatief om gezamenlijk iets te ondernemen afgewezen. Toch heerste er bij groepen leden van beide afdelin- Adrie van Riel Zeeuwse afdelingen moesten één worden. In de vergaderingen van zaterdag- en zondagvliegers Zeeland bleek, dat de meerder heid van de leden geen bezwaar had om in drie jaar toe te werken naar vorming van eén afdeling. De beide besturen reageerden zeer enthousiast. Het bestuur van de zondagvliegers moedigde de verenigingen aan om in 1994 samen aan wedvluchten deel te nemen De zaterdagverenigin gen kregen in hun algemene na jaarsvergadering vrij mandaat om samen te werken. Afdelingen Op Walcheren kwam er vorige maand een kink in de kabel. De beide afdelingsvoorzitters ver gaderden 20 januari in Souburg met zeven Walcherse verenigin gen. Men werd het niet eens over samenwerking. De afdelingen zullen dit jaar elk initiatiefin die richting blokkeren. Voor 1995 wil men de zaak van geval tot ge val bezien. De 500 Walcherse lief hebbers zijn teleurgesteld over deze gang van zaken. Men zoekt nog naar alternatieven, bij voor beeld samenwerking zoals die van de Vrienden van Zuid-Beve land. maar het enthousiasme is behoorlijk getemperd. Voorzitter M. Laban reikt een herinneringsbord uit aan H. Slagboom die al zeventig jaar lid is va reiding te spelen. Wie het toch doet verliest zeker. Piket blijkt zijn huiswerk beter te hebben gedaan. 18.axb4 cxb4 19.Tel d4! Als zwart te lang met deze zet wacht, blokkeert wit de zwarte pionnen met Dd4, eventueel ge volgd door het kwaliteitsoffer Te7. 20.Dxd4 Een stukoffer in de beproefde Van Wely-stijl. 20Lxg2 21.Kxg2 Dxg5 22.Dxc4t Kb8 23.Tedl De zwarte koning staat nu zeer op de tocht, bovendien heeft wit al twee pionnen voor het stuk. Wie zou daar met wit niet op zijn ingegaan? 23Tc8 24.Da6 Dfo! Een zeer subtiele verdedigings- zet. Fout. was 24.... Dxf6 25.Db5"r Pb6 26.Pxb6 Dxb6 27.De5+ en wit wint zijn stuk met groot voordeel terug. 25.Pb6 Op deze zet heeft wit waarschijn lijk een paar zetten geleden ver trouwd. Er dreigt 26.Dxa7 mat. Op 25.... Tc7 krijgt wit beslissend voordeel met 26.Txd7ü Mis schien, dat hij zwarts antwoord nu ook wel zag. maar er was geen weg terug meer. (Zie diagram 1) Diagram 1 25Txh2tü! Dit prachtige offer zorgt voor een totale ommekeer. 26.Kxh2 Dxf2t 27.Kh3 Ook 27... Khl helpt niet meer. Zwart speelt 27... Df3' en de zwarte toren en loper (c5!) grij pen in. 2 7Df5 i 28.g4 Ook na 28.Kh4 Dxf6+ komt wit er niet levend uit. 2 8Df3+ 29.Kh4 Df2t 30.KU3 De3t 31.Kh4 Dh6t 32.Kg3 Ld6+Ü Deze fraaie slotzet bezegelt wits lot. Na 33.Txd6 De3+ deelt de zwarte toren de laatste klap uit op c2 of h8ü Wit gaf het op. Een aantrekkelijke partij. Ook in de volgende partij loopt Van Wely's furieuze aanval op de klippen. Van Wely - Sokolov I.d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pf3 c5 4.d5 b5 Het Blumenfeld-gambiet. Na 5.dxe6 fxe6 6.cxb5 d5 heeft zwart compensatie voor zijn pion in een sterk centrum. Het is toch geen vertoon van zelfvertrou wen. dat Van Wely het gambiet weigert 5.Lg5 Daov 6.Pc3 Pe4 7.Ld2 Pxd2 8.Dxd2 b4 9.Pe4 Le7 10.e3 0-0 II.d6 Een principiële beslissing. De pion kan zwak worden, maar oe fent. tegelijkertijd een zware druk uit op de zwarte stelling. 11Ld8 12.Ld3 Lb7 13.0-0 f5 14.Pg3 Db6 15.Lc2 Lf6 16.e4 Wit gooit er een pion tegenaan. Na lö.Tbl Pc6 is 17.e4 niet goed meer mógelijk wegens 17... Pd4 B.v. 18.Pxd4 Lxd4 19.exf5 Dxd6 en zwart staat al beter. 16Lxb2 17.Tabl Lc3 18.Dd3 De witte stelling ziet er veelbelo vend uit. Zwart verdedigt zich echter nauwkeurig. 18g6! 19.exf5 exfö Niet 19... Lxf3 wegens 20.fxg6ü met sterke witte aanval. 20.Ph4 Kh8 21.Tfel Pc6! Natuurlijk slaat zwart niet op el De loper is broodnodig om de zwarte velden te verdedigen. 22.Pgxf5 Wit moet doortasten anders volgt Pd4 22.... gxfo 23.Pxf5 Tg8! Zwart zet de tegenaanval in. Er dreigt 24.... Txg2t 25.Kxg2 Pe5+ en damewinst. 24.Pe3 Tg7 25.Pd5 Da6 Hoewel de meeste zwarte stuk ken afzijdig op de damevleugel staan, is het niet gemakkelijk een aanvalsvoortzetting voor wit te vinden. Misschien had wit 26.f4 moeten proberen. B.v. 26.... Pd4 27.Te7 Tag8? 28.Dxh7tü en mat op de volgende zet. 26.Pc7 Txg2t 27.Khl Tg7 28.Pxa6 Pe5+ 29.De4 Lxe4+ 30.Txe4 Tf8 De lucht is enigszins opge klaard. Materieel staan de par tijen gelijk, maar zwart heeft nu duidelijk de beste kansen. 31.Tfl Pg4 32.Pxc5 Wit geeft de kwaliteit. Niet vol- i de Nederlandse Postduivenorganisatie. foto Van Riel Agenda Vrijdag 4 februari: Le denvergadering zater dagvliegerij in de Vroone, te Kapelle. Aan vang 19.15 uur. doende is 32.f3 wegens 32Ld4 en zwart staat zeer goed. 32Pxf2+ 33.Txf2 Txf2 34.Te8t Tg8 35.Txg8t Kxg8 36.Lb3 TH 37.Kg2 Kf8 38.Pe4 Ke8 39.e5 Tf5 40.La4 Kd8 41.c6 Ta5 42.c7t Kc8 43.Lb3 Ta6 44.Ld5 Tb6 45.Lg8 h6 Wit gaf het op. Tegen 46.Le5 en gemakkelijke winst is niets te verzinnen. Piket deed het heel wat beter. Ook zijn partij tegen PCA-kandidaat Tiviakov mocht er zijn. Piket-Tiviakov l.d4 Pf6 2.c4 e6 3.Pc3 Lb4 4.Pf3 b6 5.Lg5 Lb7 6.e3 Lxc3t 7.bxc3 d6 8.Pd2 Pbd7 9.f3 h6 10.Lh4 De7 Een bekende variant. Wit heeft enig voordeel. ll.Ld3 e5 12.e4 g5 13.Lf2 Ph5 14.Pfl exd4 15.cxd4 f5 16.Pe3 fxe4 17.Pf5 DH 18.fxe4 Pf4 19.0-0 Pxg2 20.Lg3 Pf4 21.Lxf4 gxf4 22.Txf4 Dg6+ 23.Tg4 Df6 24.Pg7v Kd8 25.Khl Kc8 26.Lc2 La6 27.La4 Lb7 28.Dd3 Pc5 Een fantastische stelling. Zwart lijkt aan het langste eind te trek ken. 29.Tflü Deze schitterende zet redt alles. 29.... Pxe4 30.Txf6 Pf2tt 31.Kgl Pxd3 32.Pe6! Pb2 33.Txh6! Pxa4 34.Txh8t Kd7 35.Txa8 Lxa8 36.d5 Zwart gaf het op. Probleem van de week. Zie diagram 3) Al A'i :üi A ■III Hl IIIIIIII Jeroen Piket foto Herman Pieterse oor Ton Schipperhyen XT ie de verhoudingen in het 'V internationale bridgewe- ildje een beetje kent; weet hoe loeihjk het is een topveld bij el- lar te krijgen. En als dat dan op ïpier is gelukt moet je nog iaar afwachten of iedereen ook iht komt. Henk van Dalen en himy van Strien, de organise- «de tandem achter het Cap olmac toernooi, kregen het oor elkaar, De achtste editie m dit succesvolle evenement as zonder twijfel het sterkste •ernooi ooit gehouden, waar mee het bestaansrecht van dit geesteskind van Feyo Durksz opnieuw nadrukkelijk werd on derstreept. Bob Hamman en Bobby Wolff zijn gewilde gasten. De twee Bobben, ankerpaar in alle Ame rikaanse teams die in de jaren 80 wereldkampioen werden, zitten als twee blokken beton aan tafel Maar een gulle lach kan er altijd af. Het paar eindigde gelijk met Leufkens-Westra maar werd op basis van het onderlinge resul taat als zesde geklasseerd, nog net goed voor een leuke geld prijs. Voor de goede orde kwam Hamman een klein rekenfoutje melden bij de wedstrijdleider. In de slotronde had hij 2SA+2 ge maakt en niet +1, zoals de score- lijst aangaf. De correctie beïn vloedde zijn totaal niet. maar de datumscore steeg tien punten en Leufkens-Westra kregen er een punt bij. Zij dus zesde. Zoals gezegd. Hamman kon er smake lijk om lachen. ..Volgende keer maak ik vijf overslagen: mis schien word ik dan wel laatste". Soms is bridge een wreed spel. zie diagram 11 N/allen 43 V 42 108754 AV84 contract af van de aanpak in rui ten Slaan, het meest kansrijk, ging mis en -100 was dan ook een populaire score want oost. aan slag met RuV. speelde natuur lijk als een speer harten na. Toch stond er ook een aantal keren +600 op de lijst. Gesneden op RuV? Nee. hartenstart! Na vier slagen in die kleur kwam er kla- B1072 N A 986 A1095 HV83 6 W O V92 4* 10963 z A B52 10875 AV8 veren na. voor K1H. De leider vervolgde met RuA en RuH. Pech dus? Nee. want kijk eens naar de resterende kaarten van west: (zie diagram 2>. Zuid speelt RuH en wat moet hij afgooien9 Gooit hij K15 af dan maakt zuid drie slagen in die kleur en wordt het Sch2 dan H5 AHB95 A63 A B97 AHV5 B76 AHB3 H7 Diagram 1 Het bieden ging meestal: zuid 2SA en noord 3SA Als west uit kwam met een zwarte kleur wa ren acht slagen zeker en hing het B1072 - - N W O 986 A 2 V74 V9 HV972 A 52 4» V852 N W O 10743 1083 10854 H4 H3 A 7 AVB986 62 B A1063 Diagram 3 gaan vier schoppenslagen verlo ren. Let er ook op dat de leider dusdanig heeft afgegooid dat de ze extra kans behouden bleef. iZie diagram 3) Een goede 6sSch zoals het spel ligt. maar moeilijk te bieden Slechts twee paren boden zes. Zuid ISch. noord 2Ha. zuid 2Sch izeskaart). noord 3Sch!, gevolgd door controlebiedingen, leidend tot het slem. Ze kregen allebei een ruitenstart en zetten hun geld na het troeftrekken op de dubbele klaversnit. Berkowitz speelde K1B voor heer en aas. ge volgd door driemaal harten, de derde getroefd, en klaveren na. Forrester-Robson kozen voor K17 naar de tien. met hetzelfde resultaat. Dat iedere aanpak hier goed was bewezen Hamman-Wolff. Zij ein digden wel heel optimistisch in 7Sch. Hamman nam RuA, trok de troeven en speelde een kleine harten naar de boer! De zes Zuid-Bevelandse zater dagverenigingen richtten woensdag 19 januari 1993 een vliegverband op onder de naam Vrienden van Zuid-Beveland De verenigingen Borsele. Goes. Krabbendijke. Rilland. Wemel- dinge en Yerseke zagen hun ver zoek om ook naast de gebruike lijke rayon- en afdelingcompeti- ties met elkaar te wedijveren tot tweemaal toe verworpen door de afdeling Zeeland. In de nieuwe samenwerkings verband kan men nu op vrijwil lige basis, na intekening op rayon- en afdelingsvluchten. een vliegverband opzetten met aan het eind van het seizoen de bij behorende prijzen. Elke vereniging heeft een be stuurslid in de vriendenclub. S Hoekman uit Goes is voorzitter. J. Duinkerke uit Borsele secre taris en J. van Es uit Yerseke penningmeester. De ruim 3000 gulden die een onlangs in Yer seke gehouden viertallenshow opbracht, is het startkapitaal van de Vrienden van Zuid-Beve land. Vrijheidsduif In PV de Vrijheidsduif te Krui- ningen had P. Willeboer een pri ma seizoen. Hij werd kampioen op de onderdelen vitesse en mid- fond. Mede dank zij die resulta ten won de eerste generale titel. Tevens werd hij midfond- en ge neraal duifkampioen. Bram op 't Hof deed denken aan de tijd dat hij generaal kampioen Zuid-Be- veland was bij de zaterdagvlie gers. Hij werd duifkampioen bij de oude duiven op de midfond. Zijn jonge duif 93-1037650 pakte tien prijzen. Op 't Hof werd kam pioen van de eerste divisie. J. Paauwe en Zn werd tweede achter Willeboer. H. van Noor den werd derde. M. Eckhardt. P Boone, S. Dan ker, P.Dek. J van Noorden. A. Arrebout, A. Neve en E. Dek ver overden op verschillende onder delen één of meerdere plaatsen bij de eerste drie. LILLEH A MM E R A NP) - Ze zul len geen medailles veroveren, een ereplaats lijkt eveneens een utopie. Voor het kleine gezel schap wintersporters uit Bos- nie-Herzegowina is indachtig Pierre de Coubertin „meedoen in Lillehammer belangrijker dan winnen". En de voornaam ste overwinning hebben ze al behaald; ze hebben de door een bloedige burgeroorlog ver scheurde natie kunnen ont vluchten. Veelal met gevaar voor eigen leven. Het was een lange, riskante ont snapping. Uit Sarajevo, waar tien jaar geleden de Olympische vlag wapperde en nu granaten exploderen, geweersalvo's klin ken zoals op de Ramblas in Bar celona het geclaxoneer van on geduldige automobilisten. De Bosniers zijn klein in aantal, maar dapper in hun daden. Een jaar geleden verlieten zij bij nacht en ontij het verwoeste Sa rajevo. Over land. Per vliegtuig was onmogelijk. ..Enkele meters van ons vandaan sloegen de gra naten in. floten de kogels om on ze oren", herinnert Ibrahim Sli- picevic zich. de algemeen secre taris van de Bosnische skibond. „Acht dagen zijn we onderweg geweest om tweehonderd kilo meter van Sarajevo naar Split af te leggen. De dood loerde achter tedere bocht, achter iedere boom." Minimaal vijf en maximaal ne gen deelnemers hopen de Bos niers aan de start te krijgen tij dens de Olympische Winterspe len in Noorwegen. Het aantal is afhankelijk van de goedheid van de internationale sportbonden om niet gekwalificeerde Bos- niérs alsnog toe te laten. ..Ik loop in Lillehammer voor Bosnië", zegt skiloper Bekim Babic. Zijn vader is in Sarajevo gebleven, zijn moeder uitgewe ken naar Kroatië „Ik heb ze voor het laatst vorig jaar maart gezien", weet Babic Het laatste telefonische contact dateert van vier maanden geleden. In Sarajevo leden de gevluchte sporters honger, het duurde lang voordat hun conditie weer enigs zins op peil was. Sommige heb ben nog steeds verdriet over het verlies van hun ouders die sneu velden in het oorlogsgweld Tien jaar geleden stond Joegoslavië als één man achter de Olympi sche Winterspelen. Ze waren er trots op. „Op de dag van van daag mogen jonge mensen het land niet meer uit. omdat ze aan het front moeten vechten. Veel jonge sportmensen zyn omgeko men". zegt Slipicevic Japan trok zich het lot van de bannelingen aan en stortte ruim 600.000 gulden ten gunste van de Bosniers op een rekening van het IOC. „We hebben ook veel te danken aan de Olympische Co- mité's van Duitsland. Noorwe gen. Verenigde Staten, Italië. Japan en Slovenie". zegt Izudin Filipovic van het Bosnische Olympische Comité. „We ver wachten geen medailles, het is ons echter al veel waard in Lille hammer. zij het met een beschei den ploeg, aanwezig te kunnen zijn." Diagram 2 Erich Brunner, 1910. Wit: Ke5, Tc4, Tgl, Lh3. Pa8, pionnen op a4, a6, c3. c5 f6, g5. Zwart: Kc6, pionnen op a5, c7, f7 en g6. Mat in 3 zetten Oplossing van de vorige week Loyd, 1856. Wit: Kei, Dd4, Lg3. Pa6. Pd6, pion e5. Zwart: Kc6. La2. Pa8. pionnen op b5. b6. d7. e6. f7 en g6. Mat in 4 zetten. In het vorige probleem van Turton werd een batterij ingericht met de dame voorop, in dit probleem is het precies omgekeerd! Wit speelt achtereenvolgens l.Dglü 2.Lf2 3.Lxb6 en 4.Dc5 mat. door Leo Anderson Zeeuws kampioen Daaf Kas- se heeft het er maar druk mee. Omdat hij zijn titel anders zonder meer zou verliezen neemt hij deel aan het Zeeuws kam pioenschap Maar als titelhou der maakt hij ook gebruik van het recht deel te nemen aan de halve finale van het Nederlands kampioenschap. Omdat de toer nooien samenvallen - op zater dag in 's-Gravenpolder en in het zelfde weekend te Zwolle - ziet hij zich genoodzaakt de Zeeuwse partijen in de loop van de week vooruit te spelen. De clubwed strijden laten we dan nog maar buiten beschouwing.... Met dit overladen programma wordt wel een zwaar beroep gedaan op zijn uithoudings- en doorzet tingsvermogen. Daarbij mag de vraag worden gesteld of er orga nisatorisch niet één en ander te verbeteren valt. In hoeverre de wat tegenvallen de prestaties in het Zeeuws kam pioenschap en de zwakke start in de voorwedstrijden van het nationaal kampioenschap mede het gevolg zijn van de hiervoor genoemde omstandigheden laat zich moeilijk raden. Maar één ding staat als een paal boven wa ter: Kasse heeft bewezen over een ijzersterk moreel te beschik ken. Na zijn teleurstellende start in Zwolle (1 punt uit 2 partijen) haalde hij het daaropvolgende weekend zonder blikken of blo zen de volle buit binnen (4 pun ten uit 2 partijen) waardoor hij zich vlak achter de koplopers schaarde met - als het zo door gaat - enig uitzicht op een plaats in de finale. Iets waar elke recht geaarde dammer van droomt. In de derde ronde was zijn tegen stander Marino Barkel, kam pioen van Overijssel. Positio neel werd Barkel volledig over klast. Na zo'n dertig zetten was het in feite al met hem gedaan. Wit: D. Kasse Zwart: M. Barkel 22-l-'94 1.32-28 17-22 2.28x17 12x21 3.34- 29 7-12 4.40-34 11-17 5.45-40 6-11 6.31-26 19-23 7.33-28 23x32 8.37x28 20-24 9.29x20 15x24 10.41-37 1-6 11.38-33 14-19 12.46- 41 18-22 13.34-30 13-18 14.30-25 10-14 15.40-34 8-13 16.34-30 5-10 17.37-31 2-7 18.39-34 10-15 19.43- 39 3-8 20.49-43 21-27 21.34-29 18- 23 22.29x20 15x24 23.42-37 23x32 24.37x28 12-18 25.39-34 l«-23 26.44-39 23x32 27.34-29 7-12 28.29x20 19-23 29.50-44 23-28 30.47-42 13-19 31.42-38 19-23 32.20-15 8-13 33.44-40 12-18 34.40-34 16-21 35.30-24 14-19 36.24-20 11-16 37.34-30 32-37 38.31x42 6-11 39.30-24 19x30 40.25x34 27-32 41.38x27 21x32 42.15-10 4x24 43.34-29 23x34 44.39x8 28x39 45.13x34 18-23 46.41-37 32x41 47.36x47 22-28 48.8-2 28-33. Zwart geeft op Bij de 12e zet van zwart merkt Kasse op, dat deze wat slordig is. omdat wit nu 33-29 kan spelen met 22x33 en 29x38 of de grote vereenvoudiging via 24x33; 42- 38 33x31. 36x7 8-12; 7x18 13x33; 39x28. waarin wit overigens geen zin had. Met de ronduit zwakke 19e zet 3-8 geeft zwart opnieuw een steunpunt prijs. Voor zetjes ingeleid met 14-20 hoeft wit nu geen angst meer te hebben. Een interessant alternatief was 15- 20; 4-10-15. Op 34-29 volgt dan steeds 18-23 en bovendien heeft zwart de opstoot 24-29 achter de hand De beslissende fout is ech ter wellicht zwarts volgende zet 21-27 Uitstekend getaxeerd door wit is de offermanoeuvre bij de 27e zet, waarbij wit zijn schijf op 23 als het ware inruilt voor de zwarte op 24. Ook in de vierde ronde had Kas- ses tegenstander - Cock van Wijk uit Kockengen - weinig in te brengen. Eveneens na ruim dertig zetten was de klus ge klaard. Wit: C. van Wijk Zwart: D. Kasse 23-l-'94 1.32-28 17-21 2.38-32 21-26 3.42-38 11-17 4.47-42 6-11 5.31-27 19-23 6.28x19 14x23 7.33-28 9-14 8.28x19 14x23. De zwakte van wits openings- spel komt tot uiting door de blokkade van 38-33 <16-21 en 23- 28). Daarom stelt zwart 17-21 zo lang mogelijk uit. 9.39-33 10-14 10.44-39 5-10 11.33- 28 1-6 12.28x19 14x23 13.39-33 13-19 14.43-39 8-13 15.33-28 10-14 (Zie diagram 1) 0 0 O 0 0 O O O O, O c 0 O O O 0 0 Diagram 1 Het getuigt van weinig door zicht. dat wit in deze stand ver zuimt 35-30 te spelen. 20-25 is dan uiteraard verhinderd, maar - en dat is zeker de moeite waard - ook 20-24. Er volgt dan een fraaie coup royal met als staartje een damslag naar veld 1De dam kan weliswaar worden afgeno men. maar dat gaat wel ten kos te van schijfverlies. Ziehier de gang van zaken: 35-30! 20-24?; 50-44 24x35, 34-30 35x24; 27-22 18x27: 32x21 23x34; 40x18 16x27 (ook 12x23 resulteert in schijf- verlies) 44-39 12x23; 37-31 26x37; 41x1 19-24, 1x20 15x24 en wit wint. Overigens mag gevoeglijk wor den aangenomen dat Kasse niet in deze val zou zijn gelopen. 16.39-33 2-8 17.35-30 20-24. Nu dus wel zonder bezwaar; wit is een zet te laat. 18.40-35 14-20 19.49-43 20-25 20.34-29 25x34 21.29x40 15-20 22.50-44 4-10 23.44-39 10-15 24.40-34 24-29 25.33x24 20x40 26.35x44 15-20 (Zie diagram 2) Diagram 2 Met succes lokt zwart nu 39-34 uit met voor wit noodlottig ge volg: 27.39-34? 29.26x17 31.29x20 33.14x23 35.41-37 37.27-21 39.10-i 32 12-17 geeft op. te groot. 26-31! 28.37x26 17-21 11x33 30.38x29 20-24 23-28 32.32x14 13-19 18x47!! 34.20-14 12-18 47-15 36.48-42 15x47 16x27 38.14-10 8-13 -12 40.36-31 27x36 41.5- 42.32-49 17-22 en wit De zwarte overmacht is

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27