Aanpak bomen in Middelburg Patiënt Goes aan beterende hand PZC Kerngegevens Zuidersportpark blijft groene long van Terneuzen Jeugdtheaterdag in Middelburg Reddingboot keert terug in Breskens Technisch gezien kon je toekoms op onze voorlichtingsdog beginnen! provincie Aanzet tot verbetering kwijnend bestand in binnenstad VERKIEZINGEN GEMEENTERADEN Nieuwe raad in redelijk comfortabele positie lezers schrijven VRIJDAG 4 FEBRUARI 1994 5bw -]( van onze verslaggever MIDDELBURG - B en w van Middelburg trekken dit jaar ze ventigduizend gulden uit om het bomenbestand in de binnen stad te verbeteren. Door slechte groeiomstandigheden en de ge vreesde iepziekte is het op een aantal locaties in het centrum slecht gesteld met de bomen. Aan de Kousteensedijk en bij de Spijkerbrug/Dwarskaai - twee grote knelpunten - komen res pectievelijk lindes, kastanjes ol platanen terug. Bij bomen die in de verharding staan wordt de grond verbeterd. Ze krijgen bo vendien meer ruimte om wortel te schieten. Door de iepziekte verdwenen dit Fruitteler in beroep tegen afsluiten weg van een medewerker DEN HAAG/VLISSINGEN - Fruitteler J. Serier heeft via een procedure bij de Raad van State protest aangetekend tegen de afsluiting voor autoverkeer van de Jacoba van Beierenweg in Vlissingen. Op een hoorzitting, donderdag, bij dit rechtscollege liet Serier via zijn woordvoerder weten dat hij veel minder fruit aan huis verkoopt sinds de afsluiting an derhalf jaar geleden van kracht werd. Klanten moeten immers een flink stuk omrijden via de drukke route Gerbrandystraat en Sloeweg. ..Ik moet veel meer fruit naar de veiling brengen, waar ik een lagere prijs voor krijg', aldus Serier. Een woordvoerder van de ge meente liet weten dat de afslui ting ingevoerd is omdat op de Jacoba van Beierenweg veel on gelukken gebeurden. Een deel van de weg is nu alleen open voor fietsers. Bovendien is de ge meente bereid Serier een scha devergoeding te betalen als aan getoond kan worden dat de om zet van het bedrijf'door de afslui ting gedaald is. Een extern bu reau heeft van de gemeente op dracht gekregen dat te onder zoeken. Hoe de Raad van State pordeelt over de afsluiting voor autover keer wordt over twee maanden bekendgemaakt. jaar honderd bomen van deze soort uit de Middelburgse bin nenstad. Aan de Kousteensedijk en de Varkensmarkt moesten aangetaste exemplaren geveld worden. In Middelburg staan on geveer vijfduizend iepen. „De iep gedijt goed in kust- en stede lijke gebieden", verklaart mg A. A. J. W. M. van de Pas. afde lingshoofd groenbeheer van Middelburg, de massale aanwe zigheid van iepen in het Middel burgse straatbeeld. „Je hebt vrij snel een monumentaal exem plaar staan, maar de iepziekte is niet tegen te houden, In toepas sing raakt de iep steeds meer op de achtergrond in stedelijke ge bieden." Behalve met iepziekte, heeft een groot aantal bomen te maken met slechte groei-omstandighe- den. In het verleden zijn bomen te veel in de wegverharding ge plaatst. Reconstructiewerk zaamheden en de aanleg van lei dingen en kabels hebben het groen ook al geen goed gedaan. Dat leidde ertoe dat de bomen weinig blad dragen en. in verge lijking met soortgenoten die wel in de volle grond staan, niet goed gedijen. Met de jonge aanplant aan het Damplein is het bijvoor beeld bijzonder slecht gesteld. Op het Groenewoud. de bolwer ken en Bachten Steene heersen daarentegen ideale omstandig heden voor de bomen. „Bij bo men die niet in de verharding staan, speelt het probleem nau welijks". aldus Van de Pas. De afdeling groenbeheer heeft het plan gelanceerd om geleide lijk het bomenbestand in de bin nenstad te verbeteren. Het ac cent ligt op de verbetering van de groeiomstandigheden en het terugplaatsen van bomen. Bij ■probleembomen' wordt tien ku bieke meter zand uitgegraven, waarna een mengsel van zoet zand en meststoffen wordt terug gebracht „Daarin moet de boom beter kunnen wortelen. Hij kan dan weer vijftien a twin tig jaar vooruit." Verder treft groenbeheer voor zieningen om te voorkomen dat bomen aangereden kunnen wor den door auto's. De boom krijgt bovendien een speelruimte van drie bij drie meter. Van de Pas: „Wil je bomen ïn een binnen stad, dan zul je daar professio neel mee om moeten gaan." Om het bomenbestand in de bin nenstad structureel te verbete ren is een bedrag van 500.000 a een miljoen gulden nodig. „Met zeventigduizend gulden kun je wel wat doen, maar dan praatje echt over de knelpunten." Van de Pas hoopt dat dit jaar in elk geval de Kousteensedijk en de Spijkerbrug/Dwarskaai worden a&ngepakt. De Kousteensedijk - momenteel grotendeels op de schop voor de bouw van de nieuwe rechtbank en een nieuw belastingkantoor - is een van de eerste plekken in Middelburg waar het kwijnende bomenbestand wordt aangepakt. foto Lex de Meester van onze verslaggever TERNEUZEN - Het Zuidersportpark en omgeving blijft de 'groene long' van Terneuzen. Met de voorgeno men reconstructie van het gebied wil het college van b en w van de Scheldestad het groene karakter van het sport- en parkcomplex geen geweld aandoen. In over leg met de verenigingen die van het sportpark gebruik maken heeft het college besloten model drie - van de zeven modellen die het Rotterdamse ingenieursbureau Oranjewoud in opdracht van de gemeente opstelde - nader uit te werken. Het voorgestelde model, dat voorziet in twee concentra ties sportvelden (voor de vv Terneuzense Boys en voor de voetbalvereniging Terneuzen), een aanpassing van de waterpartij in het park, de aanleg van nieuwe par keervoorzieningen en het aanbrengen van meer groen en wat wandelpaden, is eén van de minst ingrijpende plan nen die de ingenieurs hadden opgesteld. In het vernieuwde Zuidersportpark krijgt ook de nog te bouwen dependance van het zwakzinnigeninstituut De Sterre in Clinge een plaatsje. De onderhandelingen tus sen gemeente en instelling over de aankoop van gronden lopen al jaren, maar hebben tot op heden nog niet gere sulteerd in een koopovereenkomst. Met de aankoop van de gronden door De Sterre zou een bedrag van circa 2 miljoen gulden gemooeid zijn. Een substantieel deel van de voorgesteld reconstructie van het park zou met dit bedrag gedekt kunnen worden. Voorlopig is er overigens nog geen duidelijkheid over de totaalkosten. B en w van Terneuzen stellen de raad voor om de deskundigen van Oranjewoud opdracht te geven om model 3 nader uit te werken en te komen met een herinrichtingsplan dat gefaseerd kan worden uitge voerd. De leden van de commissie sportzaken kunnen zich don derdag 10 februari over het voorstel uitspreken. De com missievergadering, die wordt gehouden in het Terneu zense stadhuis, begint om 19.00 uur. van onze verslaggever GOES - De patient Goes is aan de beterende hand, na zware chirurgische ingrepen in de begroting. Dat was hard no dig. want de gemeente lag de laatste jaren continu in de fi nanciële ziekenboeg. In het verleden zijn lasten te vaak vooruit geschoven en onder Manifestatie rond vrouw en politiek van onze verslaggever MIDDELBURG - Het Emanci patiebureau Zeeland houdt dinsdag 22 februari een mani festatie in Middelburg in het kader van de campagne '1994: Vrouwen kiezen in de poli tiek'. Vertegenwoordigers van vrouwenorganisaties buigen zich tijdens deze bijeenkomst over verkiezingsprogramma's van vijf politieke partijen uit evenzoveel Zeeuwse gemeen ten. Het gaat daarbij om de vraag of de partijen 'daadwerkelijk be reid zijn gemeentelijk emanci patiebeleid gestalte te geven', aldus de organisatoren. Vijf lijsttrekkers van deze partijen - uit Middelburg. Terneuzen. Goes. Borsele en Oostburg - geven acte de présence Daarnaast bekijkt de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Vrouwenbelan- gen. die streeft naar 50/50-ver- houdingen in politieke orga nen. aan de hand van de kandi datenlijsten of de deelname van vrouwen aan de Zeeuwse politiek groter wordt. Bran dende vraag is of de 25-pro- centsnorm in deze provincie wordt gehaald Voorts geven vrouwen die deskundig zijn op de terreinen ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting, vrou wenhulpverlening. positieve actie, en scholing en arbeid hun visie op de verkiezingspro gramma's. De manifestatie in de Staten zaal van het Abdijcomplex wordt voorgezeten door Bob Lagaay en muzikaal omlijst door I Piu Piccoli uit Zierikzee. De aanvang is 19.15 uur die erfenissen dreigde de zieke te bezwijken. Rigoreus besloot het gemeentebestuur de etter builen in de financiële huis houding open te prikken. En dat deed pijn: forse bezuini gingen, een uitgavenstop voor nieuwe doelen in '93 en een agressieve reiniging van aller lei begrotingstechnische on zinnigheden. De Goese tele fooncentrales werden bijvoor beeld in tachtig jaar afge schreven! Dachten de bestuur ders echt dat in 2069 een pre historisch toestelletje uit 1989 nog zou functioneren, laat staan voldoen in het nieuwe brain-tech stadskantoor? De nieuwe Goese gemeente raad zit dus straks wat comfor tabeler op het raadspluche dan zijn voorganger. De magere ja ren van (voor de burgers soms vervelende) besparingen en puur geldgebrek voor leuke dingen, lijken achter de rug te zijn. Voor dit jaar is vier ton vrijgemaakt voor nieuw doelen en dat gebeurt ook voor 1995 weer. De bevolking ontkomt volgend jaar - nadat voor '94 de bezem door een reeks van klei nere subsidies en uitgaven was gehaald - aan pijnlijke bezuini gingen en de belastingen gaan ook niet omhoog. Dat regeert een stuk prettiger, zeker nu Goes een verloren gewaand be drag van 5 tot 6 miljoen gulden van de fiscus terugvangt Seinstra Bestuurlijk is de afgelopen vier jaar ook het nodige gesaneerd. Een conflict tussen de 1 fe bruari 1989 aangetreden burge meester mr T. R. Seinstra en zijn wethouders beheerste lang de gemoederen. De burgemees ter werd verweten gebrekkig te functioneren. Maart '92 esca leerde de kwestie, toen boven water kwam dat hij ten onrech te 3.900 gulden bij de gemeente had gedeclareerd Seinstra werd in december '93 ontsla gen. Na de interim-burgemees ter H. Flik. die en passant de al jaren slepende problemen bij de brandweer en nog wat zaken oploste, verruilde burgemees ter drs D. J. van der Zaag Vrie- zenveen voor Goes. De toe stand van het college lijkt nu stabiel. De samenstelling van het dage lijks bestuur zal na de verkie zingen waarschijnlijk verande Het Goese Bekhof lijkt door het faillissement van de projectontwikkelaar en de trage afwikkeling door de curator een gebed zonder einde te worden. foto Willem Mieras ren. Bij verlies van de PvdA dienen zich mededingers aan: VVD en D66. SGP GPV/RPF heeft ook bestuurlijke ambities en mogelijk zorgt GroenLinks nog voor een verrassing. Niet uitgesloten is dat het college straks uit drie in plaats van vier wethouders bestaat. Het CDA. de grootste fractie, houdt die optie open in het verkie zingsprogram. De burgemees ter mag dan ook politieke ta ken uitvoeren. Unaniem zullen de huidige fracties de rechts- extremistische CP'86. die voor het eerst aan de verkiezingen meedoet, vurig bestrijden, ten minste als die partij een zetel bemachtigt. Ondanks het financiële gene zingsproces. is er nog genoeg werk aan de winkel voor de nieuwe raad. Het Bekhof lijkt Grootte: 10.213 hectare Aantal inwoners: 33.240 Aantal raadszetels: 23 College: wethouders M. L. 't Hart (PvdA), H. W. Hoogerland (PvdA), ing W. G. van de Ree (CDA. loco). M. F van Tooren-Loerakker (CDA) Burgemeester: drs D. J. van der Zaag (CDA, 1993) Deelnemende partijen verkiezingen: CDA. PvdA, VVD. SGP/GPV/RPF. D66, GroenLinks en CP'86 Aantal kernen: stad Goes en de dorpen 's-Heer Arendskerke. 's-Heer Hendrikskinderen, Kat- tendijke, Kloetinge, Oud-Sabbinge. Wilhelmi- nadorp en Wolphaartsdijk Hoogte belastingen: onroerend goed 5,32/6,65 gulden per 3.000 gulden, afvalstoffenheffing 222 gulden, rioolrecht 97,50 gulden, hondenbelas ting 98 gulden door het faillissement van de projectontwikkelaar en de tra ge afwikkeling door de curator een gebed zonder einde te wor den, al is de laatste tijd wat be weging zichtbaar. Het podium- beleid is nog zo'n tandenbre- ker. De raad heeft, najaren van zwalkend schouwburgbeleid, besloten de Prins van Oranje aan te kopen, maar de exploi tatie en integratie van de Goese podia ('t Beest, de Prins, de Grote Kerki zal nog veel voeten in de aarde hebben De miljoenenrestauratie van de Grote Kerk is ook een heikel probleem, waarbij het tevens spannend is of het gewaagde plan van Basilica voor com merciële uitbating van het godshuis doorgang vindt. Ver der is veel geld nodig voor aller lei verkeerswensen. Nu maar hopen op meevallers. van onze verslaggever MIDDELBURG - Zeg 't met theater. Onder die leus vindt morgen, zaterdag, in de aula van de Christelijke Scholengemeenschap Wal cheren in Middelburg een theaterdag voor jongeren plaats. Overdag zijn er workshops voor wie zelf po dium-aspiraties heeft, 's avonds volgt een voorstel ling door de jongeren-thea tergroep Cabkawier uit Wierden. De organisatie is in handen van de Stichting Godsdienst en Opvoeding (SGO) uit Hoevelaken, in sa menwerking met het Oecu menisch Jeugdwerkburo in Middelburg. „Wij richten ons op scholen en kerken", zegt Nel de Gans van de SGO. „Daar zijn ontzettend veel mogelijkheden om met theater te werken." De theaterdag in Middel burg maakt deel uit van een tournee door heel Neder land. Elke maand opent een school de deuren voor jonge ren die met theater aan de slag willen. Doelstelling is een kans te geven aan men sen die op een toegankelijke manier iets willen zeggen over de wereld om hen heen, over de zin van het leven of over het geloof, maar die niet precies weten hoe ze dat moeten aanpakken. Door middel van de workshops kunnen ze veel opsteken, meent De Gans. Daarbij wordt gebruik gemaakt, van elementen uit de musical Knock Out die Cabkawier 's avonds opvoert. Bij de workshops wordt on der meer ingegaan op het lei den van een theatergroep, licht en geluid, dans, bewe ging en choreografie, tek sten schrijven, regisseren, decor, kleding en het ge bruik van muziek. 's Avonds speelt Cabkawier twee stukken. Eerst de musi cal Knock Out, een eigen tijds paasverhaal over macht, onderdrukking, ver zet en overwinning; Daarna volgt Kortsluiting, een caba retprogramma met prikke lende sketches en liedjes. Aanvang workshops: 13.30 uur; aanvang voorstelling: 19.30 uur. van een medewerkster BRESKENS - De reddingboot Prinses Margriet keert vermoe delijk volgende week vrijdag of zaterdag terug in Breskens. De boot is een jaar uit de vaart ge weest. Al vanaf de in gebruikne ming van de Prinses Margriet in 1990 waren er problemen met de koeling van de motoren. De pro blemen waren zo groot dat de boot, na anderhalf jaar en 700 'draaiuren', terug moest naar de werf. De motoren werden eruit gehaald en teruggestuurd naar de fabriek. Daar werden ze hele maal nagezien. Het koelingssys- teem werd volledig aangepast. Eind oktober vorig jaar was de boot klaar om er proef mee te va ren. Tijdens het proefvaren draaiden de motoren in de s< De schade bleek niet meei herstellen, waarna er mofc van een ander merk in de t werden geplaatst. Daan wordt volgende week proefgi ren op het IJsselmeer en de W denzee. Als alles naar wens loopt mag de Margriet opnii naar het station Breskens a ren. De reserveboot Koningin liana, die al die tijd in Brest is gebruikt, kan dan terug r Amsterdam. Het niet kunnei zetten van de Prinses Marg heeft geen gevolgen gehad het reddingswerk. „We heb een rustig jaar gehad", meld schipper van de Margriet, H Lobel. «HU Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. I I I I i I I I I II I II I ITTT Verwaarlozing Geen geld VW Naar aanleiding van het artikel 'Verwaarlozing vee' (PZC 1/2) wil ik graag het volgende opmer ken. Mozes ontving voor ons tien geboden, maar de mens heeft er een fors aantal bijgemaakt, o.m. het gebod: Gij zult niet betre den. Gedicteerd door groenen die met hun zo groen-als-gras men taliteit de regels maken: 'Gij zult niet betreden waar wij wél mo gen komen, want wij zijn de priesters van de nieuwe religie: 'Natuur en milieu' en daar is geen plaats voor niet-ingewij- den'. Verboden toegang in gebieden waar de natuur op zijn mooist is, want de mens is een boos wezen, dat een bedreiging is voor al wat leeft en groeit en bloeit. Alsof niet alle mensen een deel van de natuur uitmaken. Alsof we niet allemaal 'boswachters' zijn. 'Niet betreden', zoals een een zaam rund een gruwelijke dood stierf omdat zijn horens in het prikkeldraad waren verward. Pony's met te lange hoeven, een ziek paard, een misgeboorte. Ze zouden niet gebeuren als het gebied toegankelijk zou zijn en er regelmatig mensen in de buurt waren. Mensen horen in de natuur, ze spelen er, ze werken er, ze worden er in geboren en ze sterven er. In deze tijd worden boeren vervuilers, vissers wor- dens stropers, jagers worden moordenaars en wormenspit- ters verstoorders. Beroepen die al net zo oud als de mens zelf zijn, staan plotseling in een kwade reuk. De Aarde is onze moeder. Zij voedt ons, zij kleedt ons en geeft ons onderdak. Laten wij haar respecteren. W. J. van Gilst Boogerdlaan 23, Kortgene Vol verbazing heb ik het art in de PZC gelezen dat de pro' cie geen geld heeft voor of ding WV. Als in Zeeland wor de. maar vaak in Düsseli werkende. Duitser rij ik ns noeg wekelijks op de route O kapelle-Düsseldorf. Ik kom langs diverse indust terreinen in Brabant en L burg, waar de overheid met n en macht industrie probeert; te lokken. Elke week kan ik terlijk en figuurlijk zien. hoe daar vordert, vooral rond Vei Toerisme is toch de belangt ste industrie van Zeeland?! 1 zou het in het belang van Zeeuwse provinciebestuur moeten zijn, deze industrie steunen, vooral ook met oog 'soft toerism'. Niemand wil hier in Zeeland alles wordt geoffert aan de toeristeninc trie. Maar juist daarom zou verstandig zijn opleiding en scholing van VVV-medev kersvoor rekening van de 0' heid te nemen. Zo zou de 0' heid ongeremde wildgroei te; kunnen werken door een vin in de pap te houden en tij polshoogte te nemen. Het is al betreurenswaardig noeg hoe schamel Zeeland 2 als een van de grootste toerisi provincies van Nederland beurzen etc. in het buitenli moet manifesteren door geb aan financiële middelen. 'Pennywise but poundfool noemen de Engelsen zo'n stuurlijke houding. In Zeel! zou je zo'n houding het best' •geen cent te veel. hoorl'-bel kunnen noemen. Het toerisme in Nederland st nu al zwaar onder druk en d druk gaat nog toenemen. Karsten Scht Vronesteyi Oost/cap Zaterdag 5 februari 09.30/15.00 uur, informatieronden om 10.00 en 13.00 uur. Prof. Cobbenhagenlaan 13, Tilburg, tel. 013-635250 Hogeschoi Midden-Braba

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 10