EUWSE COURANT Miljoenenschade vissersoproer Gijzeling roept veel vragen op ÖÏÏS/ utKT^o 'Jan Schaefer eigenlijk 106 jaar' Japanse herdershond Taro na drie jaar uit dodencel Kooijmans bepleit actievere rol VS in Bosnië-overleg 4 WEKEN he«z^ 01100 - 39555 - 3loedige botsingen tussen boze Bretonnen en Franse politie kunst cultuur 15Vm21 VOOR 13,- Veel bewoling Bewolkt, in de ochtend een enkele op klaring. Overigens perioden met re gen. De zuidoostelijke wind is vrij krachtig. Temperatuur 7 graden. 237e jaargang no. 29 Vrijdag 4 februari 1994 .osse nummers 1,50 er*t*nd Bel voor informatie: an onze correspondent ARIJS - Honderden boze Bre- onse vissers hebben gisteren p diverse plaatsen in Frank- ijk voor vele miljoenen gill ens schade aangericht tijdens cties tegen de naar hun zin veel lage visprijzen. Zowel op de ismarkt in de Parijse voorstad iungis als in Boulogne-sur-Mer wam het daarbij tot hardhan- ige confrontaties met de op- oerpolitie. Minstens twintig olitiemensen en betogers aakten daarbij gewond. De acties begonnen donderdag morgen vroeg op de vismarkt van Rungis. Een commando van met ijzeren staven en honkbalk nuppels bewapende vissers ver nietigde enkele honderden ton nen geïmporteerde vis en tien tallen marktkramen uit protest tegen de extreem lage prijzen waardoor ze al weken lang geen droog brood meer verdienen. Over en weer vielen rake en har de klappen. Een politieman sloeg een al gearresteerde de monstrant voor het oog van een televisiecamera met een geweer kolf op het hoofd. De man is met een zware hersenschudding in een ziekenhuis opgenomen. Een in het nauw gedreven politie man loste zelfs een gericht schot op de benen van een agressieve betoger. Na twee uur strijd trok ken de vissers zich terug. Enkele uren later was het de beurt aan Boulogne-sur-Mer. de haven waar de meeste geïmpor teerde vis aan land wordt ge bracht. Honderden boze vissers leverden daar slag met de op roerpolitie. Die wilde hun de toe gang ontzeggen tot de haven en het industriegebied waar zich tientallen visverwerkende be drijven bevinden. De vissers koelden later op de dag hun woede op de visafdelin- gen van diverse supermarkten in de omgeving, op vrachtwa gens met diepgevroren geïmpor teerde vis en op de inhoud van een Schotse vissersboot. Tien tallen tonnen vis werden op straat gegooid, met benzine overgoten en aangestoken. De Bretonse vissers protesteren al enkele dagen tegen de drama tisch gekelderde visprijzen. Vol gens de vissers en hun organisa ties liggen de veilingprijzen per kilo één tot twee gulden onder de kostprijs. De oorzaak is de massale import van goedkope vis uit Noord-Europa. Latijns- Amerika en de voormalige Sow- jetunie. De Franse regering slaagt er nog niet in de angel uit het conflict te halen. Woensdagavond maakte minister van landbouw en visse- Jrigade-generaal Van Baal (47) naar Bosnië )EN HAAG (NPA) - Brigade- [eneraal A.P.P.M. van Baal (47) vordt de hoogste Nederlandse nilitaire vertegenwoordiger in losnië. Van Baal, nu nog com- nandant in Havelte, wordt als hef-staf de rechterhand van de Iritse luitenant-generaal Sir llichael Rose, de VN-comman- lant in Bosnië. n afwachting van zijn officiële lenoeming, die binnen enkele lagen verwacht wordt, weigerde [eneraal Van Baal gisteren elk lommentaar. Vanmorgen Iraagt hij zijn huidige comman- lo over. )e generaals zijn belast met de ilgehele coördinatie van de in- zet van VN-troepen in Bosnië, raarbij Van Baal de dagelijkse eiding over de staf krijgt. De wee generaals voeren ook het verleg met de leiders van de (rijdende partijen. ÏN-commandant Rose dwong jsteren Servische militie een blokkade bij Serajevo op te hef- rerTendoor te dreigen met geweld, •ukf nbreker steelt rouwenuniform parkeerpolitie t WÈUÊKÊM EENDAM (NPA) - Een 37-ja- ge man maakte het de politie isteren wel heel gemakkelijk em te arresteren na te hebben igebroken in het gemeente las van Veendam. Hij had een rouwenuniform gestolen uit et kantoor van de parkeerpoli- e en deze kleren meteen aange- okken. een park zagen agenten de lan enige tijd later lopen in de opvallende uitrusting. Op jn hoofd droeg hij zelfs het bij- orende hoedje. Toen de agen- n hem wilden arresteren, be- Dn hij als een volleerde diender iet de wapenstok te zwaaien en ngels te praten. e 'bijna-collega', zonder vaste loon- en verblijfplaats, had het leingeld dat hij in het uniform und. gebruikt voor enkele con- unpties. De man is inmiddels oorgeleïd aan de officier van ïstitie en blijft in bewaring. De gewonde voorbijgangster ligt op een brancard. Morgenavond zaterdag 5 februari optreden van FRAGMENT LIVE Entree GRATIS Busvervoer mogelijk Informatie: 01180-15015 HAARLEM (NPA) - Hoe kon een opgejaagde crimineel giste ren een agente haar dienstpi stool afhandig maken, haar gij zelen en later in Overveen twee schietpartijen veroorzaken? Hoe kon de gegijzelde agente haar collega's bellen die daar door tijdelijk op een dwaal spoor werden gezet bij de ach tervolging van het tweetal? En door wiens kogel raakte een toe vallige passante ernstig ge wond toen de politie de voort vluchtige wilde arresteren? Er resteerden meer vragen dan antwoorden toen de samenwer kende politieteams Kennemer- land en Gooi- en Vechtstreek gisteravond opening van zaken probeerden te geven over wat zich eerder op de dag had afge speeld. Het drama begon toen een gestolen auto 's morgens vroeg op de Al bij Muiderberg werd aangehouden. De twee in zittenden zetten het op een lo pen, waarna er een in de kraag werd gevat. De ander wist een agente haar wapen afhandig te maken, gijzelde haar en reed weg in de surveillancewagen. Via Amsterdam en Haarlem kwam het tweetal uiteindelijk terecht in de buurt van Zand- voort, waar de agente uit de wa gen werd gezet. Inmiddels was het tweetal een paar keer van (steeds gestolen) auto gewisseld en was de achtervolgende politie het spoor bijster. Onderweg belde de agente haar collega's met de mededeling dat zij zich in de Jan van Galen straat bevond. De politie ging er vanuit dat dit in Amsterdam moest zijn, omdat het spoor naar die plaats leidde. Onduidelijk bleef gisteren of de aan de tele foon ietwat verward klinkende agente een straat in Amsterdam heeft bedoeld, of dat zij zich in middels in Zandvoort of directe omgeving bevond. Op de vraag of de vrouw onder dwang van haar gijzelnemer een dwaalspoor heeft uitgezet, wilde de politie niet ingaan. Dit lijkt het geval te zijn geweest. De po litie verklaarde tot het moment waarop de vrijgelaten agente zich op het politiebureau in Zandvoort meldde, de auto met crimineel en agente uit de rich ting Amsterdam te verwachten. Direct na haar telefoontje wer den controlepunten 'meer naar het westen verschoven.' Toen de verdachte wagen in Overveen voor de eerste keer tot stoppen werd gedwongen, trok de 32-ja- rige inzittende een wapen, waar na een korte schietpartij volgde. Niemand raakte daarbij ge wond. Achtervolgd door politie en in de gaten gehouden door een heli kopter en een vliegtuigje reed de man vervolgens verder richting Haarlem en veroorzaakte een aanrijding. Hij zette zijn tocht voort tot hij tot stoppen werd ge dwongen. Wat zich toen exact af speelde. is onduidelijk. In het nauw gebracht door een politiewagen reed de man een fietspad op en reed daarbij een 55-jarige inwoonster van Bloe- mendaal van haar fiets. Daarop stopte hij, verliet de auto en pro beerde de vrouw te grijpen om als menselijk schild te dienen. Of hem dit lukte, kon de politie gis teren niet zeggen. Wel heeft de man direct nadat hij de auto ver liet verschillende schoten op de politiewagen afgevuurd. Deze werd geraakt, maar de inzitten den bleven ongedeerd. Vier agenten beantwoordden het vuur van de man, die door drie kogels werd getroffen. De fietster kreeg tijdens het vuurgevecht een kogel in haar foto Cor Mulder/ANP arm. Later op de dag bleek haar verwonding zo ernstig dat zij ge opereerd moest worden. De ge zondheidstoestand van de ver dachte omschreef de politie als 'ernstig, maar stabiel'. Bij de twee vuurgevechten is 15 a 20 keer geschoten. De agente zal vandaag verslag" uitbrengen over haar ervaringen. De twee van autodiefstal verdachte man nen zijn bekenden van de politie. Op hun strafblad prijken onder meer verschillende geweldsmis drijven. Beiden zijn afkomstig uit Almere en 32 en 26 jaar oud. zie ook pagina 2 rij Puech een pakket steunmaat regelen ter waarde van ruim 100 miljoen gulden bekend. Volgens de vissers is dat echter 'volstrekt onvoldoende'. Ze hebben aange kondigd ook vandaag nog door te gaan met hun acties. Dan staat een bezoek van premier Balladur aan het Bretonse Ren- nes gepland. Dat belooft een tu multueuze visite te worden. Vis sers uit heel Bretagne hebben al aangekondigd zich naar Rennes te begeven om premier Balladur een warm welkom te heten. De Franse regering maande de vissers gisteravond opnieuw tot kalmte. „We doen wat we kun nen om de prijzen omhoog te krijgen", beloofde minister Puech. De Franse regering heeft de Europese Commissie ge vraagd met spoed een stelsel van bodemprijzen in te voeren Tegelijkertijd wil de Franse re gering de controle op illegale im porten verscherpen. zie ook pagina 9 Dakloze van het Sint Pietersplein overleden VATICAANSTAD (RTR) - Ar- turo, de dakloze van het Sint Pietersplein, is begin deze week overleden. Dat heeft de politie donderdag medegedeeld. Arturo leefde meer dan twintig jaar in de portalen van de gebou wen rond het plein. Hij wees een aanbod van de zusters van moe der Teresa af voor opname in hun tehuis voor daklozen. Toen paus Johannes Paulus II in 1986 terugkeerde van een bezoek aan India, zag hij Arturo. Dat bracht de paus ertoe moeder Teresa te vragen vlak bij het Vaticaan een tehuis te openen. VS beëindigen boycot Vietnam van onze correspondent WASHINGTON - President Bill Clinton heeft donderdag het einde aangekondigd van het Amerikaanse handelsembargo tegen Vietnam. Volgens Clinton is dit een reactie op de mede werking van dat land bij de speurtocht naar de honderden Amerikaanse soldaten die in de Vietnam-oorlog zijn omgeko men of vermist geraakt. Clinton noemde het opheffen van het embargo 'de beste ma nier om achter het lot van de ver misten en krijgsgevangenen te komen'. De Senaat keurde de opheffing van het embargo vo rige week al met 62 tegen 38 stemmen goed. zie ook pagina 2 van onze correspondent WASHINGTON - De dodencel in de gevange nis van Bergen County in New Jersey verliest over enkele dagen een van zijn bewoners. De nieuwe gouverneur van de staat, Christine Whitman, heeft onverwacht gevangene nr. 914095, die al drie jaar op de uitvoering van zijn doodvonnis zat te wachten, gratie ver leend. Zodra iemand gevonden is die de ter dood ver oordeelde onder zijn hoede wil nemen, gaan de gevangenisdeuren voor hem open. Whitman heeft wel als voorwaarde gesteld dat Taro, want zo heet hij, de staat New Jersey dient te verlaten en er nooit meer een voet mag zetten. Pardon, een poot. Want Taro is een hond. Een vijfjaar oude Japanse herdershond, een akita. Taro werd in februari 1991 tot de doodstraf ver oordeeld. nadat hij op een feestje het 10-jarige nichtje van zijn eigenaar had gebeten. Het ar me kind had slechts een wondje aan haar lip, maar de dokter waarschuwde de politie en Ta ro werd onmiddellijk in de kraag gevat, aange klaagd, berecht en veroordeeld. Er kwam een golf van protest op gang tegen het doodvonnis. Dierenvrienden uit de hele wereld stuurden brieven naar New Jersey met verzoe ken om clementie. Brigitte Bardot voerde zelfs actie voor Taro. Taro's eigenaar begon een lang en duur (in totaal heeft het hem 40.000 dol lar en de overheid 60.000 dollar aan advocaten gekost! Juridisch proces om Taro te redden van de dood door de injectienaald. Deze week gaf de gouverneur de hond gratie. Inmiddels hebben zich al honderden kandida ten gemeld voor de verdere opvoeding van Ta- De baar werd gedragen door onder anderen minister en oud-burgemeester Van Thijn (links) en hoofd commissaris Nordholt (rechts). AMSTERDAM - „Jan Schaefer is eigenlijk 106 jaar oud gewor den. Hij had twee keer zoveel energie, deed twee keer zoveel als ieder ander en gebruikte de helft zoveel woorden. Hij bracht in zijn leven twee keer meer tot stand dan welk ander mens dan ook in hetzelfde tijds bestek". Dat zei minister Van Thijn van binnenlandse zaken gisteren bij de begrafenis van Jan Schaefer. Hij overleed zon dag op 53-jarige leeftijd. Vele honderden mensen waren naar de begraafplaats Zorgvlied in Amsterdam gekomen om af scheid te nemen van Schaefer. Onder hen waren veel 'gewone Amsterdammers'. Verder men sen als vice-premier Kok. de mi nisters d'Ancona en Alders, ka merleden. oud-politici en Am sterdamse wethouders en ge meenteraadsleden. Velen moesten de sobere plech tigheid buiten de aula via televi sieschermen volgen. Geheel in stijl van de overleden sociaal-de mocraat, bracht het koor 'Stem des Volks' oude socialistische strijdliederen ten gehore. Slechts enkele doorgewinterde socialisten van de oude stempel zongen mee. met tranen in de ogen. Volgens Van Thijn had Schaefer meer sociaal-democratie in zijn pink dan menigeen in zijn hele lijf. Sinds hij door zijn ziekte ge dwongen afscheid moest nemen van zijn werk in de Tweede Ka mer. was hij de laatste jaren vooral actief in de sociale ver nieuwing. „Terwijl half Den Haag zich suf lachte om die so ciale vernieuwing, wist hij in een halfjaar tijd 350 gemeenten met duizenden projecten over de J. Bernlef mag dit voorjaar de P. C. Hooftprijs voor zijn poëzie in ontvangst nemen. Een ge sprek met de auteur, die vindt dat kunst zelf geschiedenis schrijft. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Adriaan Venema, volslagen ontredderd Algerije volgens Harm Botje meester Panken schreef in Kempenland L. H. Wiener tobt jaar van het sculptuur jeugdboek Hermitage in Maastricht Filmfestival Rot terdam heeft te veel succes Chinese censuur speelt film makers in de kaart verfijnde beeldtaal van Lebuïn D'Haese de drie musketiers in Disney- ivorld uit-agenda. exposities, filmwijzer. In de slag Tertieuzen moet met de belas tingdienst in de slag over een voordeeltje van 4 miljoen gulden bij de financieringsopzct voor het nieuioe stadskantoor. Met dat geld zou onder water een parkeergarage in het centrum gebouwd 1 1 kunnen worden. Danny Nelissen De carrière van de veelbeloven de profwielrenner Danny Nelis sen is voorbij. De coureur uit de ploeg van Cees Priem moet stoppen ivegens OC hartritme-stoornissen. b I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9,10,11 en 13; Kunst en cultuur: 15,16, 17, 19, 20 en 21, Sport: 23, 24, 25 en 27. foto Cor Mulder/ANP streep te krijgen", aldus Van Thijn. Zelfs enkele dagen voor zijn overlijden, sprak Schaefer in het ziekenhuis nog over een door hem uit te brengen rapport over de werkloosheidsbestrijding in Amsterdam, memoreerde zijn vriend Harry Krebbers. Volgens hem bleef veel van het verdriet van Schaefer voor de buitenwe reld verborgen Na afloop ontving elke bezoeker een vouwblad met de bekendste uitspraken van Schaefer: 'Stel dat er geen problemen waren, dan was er geen barst aan', 'Met stenen moetje niet gooien maar bouwen'. 'Het maakt geen flik ker uit wat je bent'en tot slot: 'Ik word liever op een woeste ma nier vijftig dan op een lullige ma nier tachtig'. DEN HAAG/BRUSSEL - Minis ter Kooijmans van buitenland se zaken wil dat Amerika een actievere rol gaat spelen in het vredesoverleg over Bosnië, om zo met name de moslims tot con cessies te bewegen. Kooijmans doet zijn verzoek in een brief aan zijn Amerikaanse ambtge noot, Warren Christopher, waarvan de inhoud donderdag bekend werd. In een aparte brief aan zijn Euro pese collega's vraagt de Neder landse bewindsman om een eind te maken aan de speculaties over een terugtocht van de VN- blauwhelmen in Bosnië. De Eu ropese Unie praat maandag op nieuw over de burgeroorlog. Maar diplomaten zeiden don derdag niet te verwachten dat het vooruitzicht van een oplaai ende strijd de ministers tot nieuwe initiatieven zal bewegen. Kooijmans vraagt de Amerika nen in zijn brief nadrukkelijk niet om grondtroepen voor de VN-macht te sturen, iets wat Washington tot nu toe altijd ge weigerd heeft. Eerder noemde de minister een dergelijke verzoek aan de VS al 'hypocriet'. Maar de Amerikaanse diplomatie - die momenteel meereist in de scha duw van de internationale be middelaars Owen en Stolten- berg - zou wel een meer uitge sproken rol kunnen gaan vervul len. Vooral de moslims is veel ge legen aan Amerikaanse garan ties dat een eventueel vredesak koord ook daadwerkelijk door de internationale gemeen«:hap wordt gesteund. „Zolang humanitaire hulp kan worden geboden, moeten de blauwhelmen blijven", zei de mi nister donderdag in Brussel. Die formulering was bedoeld om de discussie over een aftocht de kop in te drukken, maar bevat tevens voor het eerst een pre- Advertentie cieze aanwijzing in welke situa tie ook Den Haag bereid is de blauwhelmen uit Bosnië te ha len. Nederland is volgens Brus selse diplomaten nog het enige land dat uit volle overtuiging aanwezig is; de Fransen. Engel sen, Spanjaarden en Belgen zou den liever vertrekken. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Vraag niet hoe het kan maar profiteer ervan! STOLK ORGELS B.V. houdt op D.V zaterdag 5 februari een GROTE KLASSIEKE-ORGEL VERKOOPDAG Johannus. Wesley. Eminent. Etude. Ahlborn. Omegan etc. 40 st). Op deze dag een schitteren de S.T.H.-jubileum-CD voor f 10,-ü! Oostpolderweg 1s, Krabbendijke (bedr.centrum) 01134-3523/1290. J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters:m/v Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar FZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaal sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1