Kamer achter operatie Bosnië Staatssecretaris haalt bezem door een groot aantal kartels 4 WEKEN Gratis Flintstones Dinó. Oproep kabinet om sneller te bouwen 'SAUNA MIDDELBURG' DAM 45, TEL. 01180-29120 Inzet troepen nuttig en nodig maar niet zonder risico's VN vragen Nederland chef-staf te leveren voor troepen Bosnië VOOR 13,- IV: redesplan e Klerk en Mandela PILAAR 23.78 Jacksons ster besmeurd 19.29 Bï je moei of ei je zurg gè nè Sauna Middelburg Tegen de avond regen Wolkenvelden, ook opklaringen, tegen de avond regen. De wind krimpt van west naar oost en neemt toe van matig naar hard. Maximum 7 graden. 237e jaargang no. 27 Woensdag 2 februari 1994 Losse nummers 1,50 Autonomie PLO-leider Jasser Arafat zegt in een interview met onze medewer ker in Genève dat hij het liefst „in de sneeuw van Davos" het ak koord had getekend dat de auto nomie van de bezette gebieden moet regelen. Israël vroeg echter enige we- O ken bedenktijd. étL Slaags Staatsbosbeheer en de Inspec tiedienst van de Dierenbescher ming ruziën met elkaar. Het gaat over de verzorging van vee in natuurgebieden in het alge meen en de dood van een oer- rund op de Slikken van Flakkee in het bij zonder. Sepp Vermeulen Sepp Vermeulen stopt met hard lopen. De Zeeuwse crosskampioen tobt 17 Mé '0t ^3 met ziin gezondheid Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft van VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali het verzoek gekregen de chef-staf te leveren voor de VN-vredesmacht in Bosnië. De chef-staf is de rech terhand van de Britse generaal Rose die het bevel voert over de VN-troepen in Bosnië. Minister Ter Beek heeft dit dins dag meegedeeld aan het begin van een commissievergadering in de Tweede Kamer over uit zending van een bataljon van de luchtmobiele brigade naar Bos nië. De functie komt vacant per 1 maart en geldt voor één jaar. Ter Beek zei er niet bij of hij al iemand op het oog had voor de benoeming. De huidige chef-staf is de Britse generaal Ramsey. De chef-staf treedt vanuit het Bosnische VN-hoofdkwartier in Kiseljak onder meer op als plaatsvervangend comman dant. Samen met Rose is hij be last met de algehele coördinatie Havenakkoord 55-plussers van de baan DEN HAAG (NPA) - De collec tieve afvloeiing van duizend 55- plussers in de Rotterdamse ha ven via de vvw is waarschijnlijk van tafel, nu de Toezichtkamer van de Sociale Verzekerings raad die in strijd met de wet acht. Staatssecretaris van sociale za ken J. Wallage zei gisteren te zul len eisen dat de Toezichtkamer ingrijpt, wanneer de bedrijfsver eniging probeert de collectieve regeling toch door te zetten. Dat zou het einde betekenen van de 'ouderenrichtlijn', die lange tijd is gebruikt om oudere werk nemers via de ww feitelijk ver vroegd te pensioneren. Volgens het vorig jaar door werkgevers en werknemers afge sloten Rotterdamse akkoord zouden ongeveer duizend 55- plussers worden ontslagen ten gunste van werkgelegenheid voor jongere collega's. De 55-plussers zouden ww ont vangen tot hun 65e jaar. aange vuld door de werkgevers. Maar minister De Vries en staatssecretaris Wallage vinden de ouderenrichtlijn 'misbruik' van de ww. Zij hebben daarin nu steun gekregen van de Toezicht kamer, die is belast met controle op de uitvoering van de sociale zekerheidswetten. zie ook p'agina 2 van de troepeninzet in Bosnië. Rose en zijn chef-staf voeren ook het overleg met de leiders van de strijdende partijen, onder wie Karadzic en generaal Mladic. De functie van chef-staf zit op het niveau van brigade-gene raal. Militaire insiders zeggen dat over de voor te dragen mili tair achter de schermen al uit voerig overleg is gevoerd met de VN. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 DEN HAAG (NPA) - De inzet van ruim 1200 man extra Neder landse troepen in Bosnië is „nuttig en nodig". Maar dat neemt volgens de Tweede Ka mer niet weg dat er risico's wor den gelopen, zeker nu de Servi sche commandanten in Bosnië een algehele mobilisatie heb ben afgekondigd en de Kroaten ^en nieuw offensief zijn begon nen. Met gemengde gevoelens petten de defensiewoordvoer- flers van de grote fracties dan bok gisteren het licht voor de uitzending op groen. LMij wordt steeds voor de voeten 'geworpen: steunt de PvdA de operatie nog steeds als de eerste slachtoffers zijn gevallen? Mijn lantwoord is: ook dan sta ik voor jdie verantwoordelijkheid! Geen koude voeten als ik op Schiphol moet arriveren voor het afhalen van body-bags (plastic zak met stoffelijk overschot)", betoogde Verlaten wagon in Rusland vol raketten [OSKOU (REUTER) - Nieuws- ierige spoorwegarbeiders in Siberische stad Koergan lebben onlangs een treinwagon ipengemaakt die was achterge- aten op een zijspoor. Tot hun errassing ontdekten zij dat de agon vol zat met raketten, len regeringsfunctionaris zei linsdag tegen het persbureau itar-Tass dat de raketten, overi- ;ens zonder koppen en brand- itof, op weg waren naar een fa- iriek waar zij zouden worden 'vernietigd. Zij waren echter „verloren gegaan, als gevolg van laksheid van het spoorwegper soneel". p ^van onze correspondent ^JOHANNESBURG - De Zuid- fafrikaanse president De Klerk ;n ANC-leider Nelson Mandela lebben gisteren een plan gepre senteerd dat een einde moet ma kken aan de anarchie in de ^townships Katlehong en Tho- Ikoza ten oosten van Johannes burg. iHet plan, dat is opgesteld in sa- menwerking met de Uitvoeren de Overgangsraad, die samen jjmet de regering het land regeert Jtot de eerste democratische ver kiezingen in april, voorziet on- Jder meer in het terugtrekken <van de gehate mobiele eenheid |uit de woonoorden. Zij worden [[vervangen door het leger, dat bij rde zwarte bevolking minder im populair is. jEen speciale werkgroep, waarin ;ook de bevolking van de towns hips is vertegenwoordigd, zal jtoezicht houden op de uitvoe ring van het plan. (Advertentie) BOUWMATERIALEN GOES het PvdA-kamerlid Van Traa. Verwijzend naar de discussie in andere EU-landen over terug trekking van blauwhelmen uit Bosnië: ..Mijn eindoordeel is ge mengd. omdat wij als Nederland toch een beetje tegen de stroom oproeien". Dutch bat Minister Ter Beek was gisteren met zijn militaire staf naar het parlement getogen om de defen siecommissie een laatste 'brie fing' te geven over de operatie Dutchbat; de beveiliging van de moslim-enclaves Zepa en Sre brenica door het eerste infante- riebataljon van de Luchtmo biele Brigade en ondersteu ningstroepen. In zijn binnenzak had hij een uitgelekte brief van VN-secretaris-generaal Boutros Ghali, waarin deze de Veilig heidsraad schrijft dat de VN-ver- tegenwoordiger in Bosnië zon der ruggespraak toestemming mag geven voor 'luchtsteun' in geval de Nederlandse troepen in het nauw zouden komen. Ter Beek vat deze passage op als een steun in de rug. „Ik ga ervan uit dat wij onze taak kunnen uit- voe'ren, maar als dat met geweld verhinderd wordt, kunnen wij een beroep doen op luchtsteun. Dat is een belangrijke waarborg voor de veiligheid". De VN-ver- tegenwoordiger in Bosnië heeft volgens de minister overigens niet het recht toestemming te geven voor vergeldingsbombar dementen op Servische artille riestellingen. „Dan word je par tij in het conflict, met alle veilig heidsrisico's van dien. Daar is toestemming van zowel de NA VO als Veiligheidsraad voor no dig". Van Traa en het WD-kamerlid Blaauw vroegen zich af of het Nederlandse bataljon wel vol doende voor zijn taken is uitge rust. „Waarom gaan er niet een paar dingen met kanonnen mee?", vroeg Van Traa zich af. Blaauw wilde weten wat er waar is van berichten dat de geschuts koepels van sommige voertui gen niet kunnen draaien. „Spo ren de doelen met de middelen?" GroenLinks-kamerlid Sipkes prees de moed van de uit te zen- Een man troost zijn 4-jarige dochter, die werd neergeschoten door een sluipschutter. door Raymond Peil AMSTERDAM - Staatssecreta ris Van Rooy van economische zaken haalt de bezem weer eens stevig door de Nederlandse kar telwereld. Vanaf 1 juni is het aannemers, installateurs en an dere bedrijven die in de bouw actief zijn, verboden prijsop drijvende aanbestedingsme thoden toe te passen. Ook zo'n 150 tot 200 afspraken tussen on dernemers, die derden verhin deren aan bepaalde klanten te leveren, worden verboden. Dit is het gevolg van twee beslui ten van de staatssecretaris die morgen worden bekendge maakt in het Staatsblad. Het- Besluit Aanbestedingsregelin gen legt het gedrag van onderne mers in de bouw aan banden. Het Besluit Marktverdelingsre- gelingen neemt vooral afspra ken tussen groothandel, tussen handel endetailhandel op de korrel. Op 1 juli vorig jaar gingen 49 prijsregelingen van onder meer verzekeraars, makelaars, creditcard-organisaties, zuivel handelaren, verhuizers, het bij belgenootschap en de Kerk- Nu, exclusief bij Albert Heijn, de lieve, zachte, leuke Flintstones Dlno** (26 cm) cadeau. U krijgt hem bij één van de volgende drie extra-voordelige artikelen. All Micro Plus, |pak 3 kilo kaarsenconventie door een soortgelijke maatregel voor de bijl. Met de nieuwe algemene maat regel van bestuur over markt- verdelingsregelingen verbiedt Van Rooy afspraken tussen on dernemingen of vrije-beroeps- beoefenaars (variërend van tandartsen tot architecten, fy siotherapeuten of makelaars) die bedoeld zijn de prijzen hoog te houden. Dat kan gaan om vrij willige produktiebeperking, la gere afzet, verdeling van gebie den of klanten. Register Een groot aantal van eze regelin gen was al aangemeldbij het mi nisterie van economische zaken voor het 'kartelregister', dat in principe geheim was. Daarin wa ren bij voorbeeld afspraken op genomen van bedrijven die be- Politie arresteert verdachte van schietpartij A16 BREDA (ANP) - De politie heeft maandagavond een 35-jarige Hagenaar in zijn woning aange houden. Hij wordt er van ver dacht maandagmiddag op de A16 bij Galder een 28-jarige Belg door het bovenbeen te heb ben geschoten omdat zijn ver keersgedrag hem niet beviel. De schietpartij leidde tot een kilo meterslange file. In de woning van de verdachte zijn twee pistolen en een flinke hoeveelheid munitie aangetrof fen. Deze zijn evenals zijn perso nenauto in beslag genomen. paalde merkkleding aan een se lecte groep winkels leverden en niet aan modezaken in de omge ving daarvan. Hoewel deze afspraken zorgvul dig geheim zijn gehouden, is des ondanks duidelijk dat de ge wraakte concurrentievervalsen de praktijken zich voordoen in de handel in auto-onderdelen, voedings- en genotmiddelen, huishoudelijk textiel, drogiste rijen, doe-het-zelf-zaken, textiel en leer (schoenen, koffers tassen, kleding, jassen), verkeer en ver voer, drukwerk, horeca, huis houdelijke artikelen en medi sche en zakelijke diensten. De bouw wordt hard getroffen door de tweede maatregel, het Besluit Aanbestedingsregelin gen. Dat verbiedt mededin gingsregelingen met betrekking tot de aanbesteding van (bouw- )werken en aanverwante activi teiten. Dat raakt ook installatie bedrijven, leveranciers van bouwbedrijven, stucadoors, metselbedrijven en tevens de aanbestedingsregelingen van vrije-beroepsbeoefenaars (archi tecten en onderzoeksbureaus), de baggersector en de kust- en oeverwerken. Ook zullen afspraken met be trekking tot onderlinge informa tie-uitwisseling voorafgaande aan inschrijvingen, bijvoorbeeld melding van het voornemen tot inschrijving en het bijwonen van voorvergaderingen, in beginsel worden verboden. In de nieuwe, wettelijke verbo den is. onder zeer strenge voor waarden, een uitzondering mo gelijk voor bepaalde prijsafspra ken. Voor de Marktverdelingsre- gelingen komen daarvoor onder meer dealercontracten in aan merking, franchising, research, octrooien, héél kleine bedrijven, landbouw en visserij. Ook voor bouwbedrijven is een uitzondering mogelijk op het verbod op aanbestedingsrege lingen. Dat kan gaan om combi naties (van kleine bedrijven die alleen niet met de grote jongens kunnen concurreren) en voor af spraken op kleine schaal. den militairen, „Zeker nu de Ser viërs algeheel mobiliseren". Al leen CDA-kamerlid De Kok deed aan deze bange vragen niet mee. „Op een gegeven moment moetje ophouden over onveilig heid te spreken. Daarmee ver groot je alleen maar de onrust onder de militairen en familie". Vooralsnog loopt de uitzending van de 1200 Nederlanders vol gens Defensie op rolletjes. De eerste 114 kwartiermakers ver trokken gisteren per schip naar Split, 8 februari volgt de eerste gevechtseenheid per vliegtuig, donderdag arriveren de 21 ver kenners in Zepa. Ter Beek: „De militairen vertrekken toerei kend bewapend, goed getraind en uitstekend gemotiveerd. Nog deze maand kan de eerste com pagnie operationeel zijn in Sre brenica". Ex-vicepremier België voor het gerecht van onze correspondent BRUSSEL - De afgetreden Bel gische vice-premier Guy Coëme moet voor de rechter komen omdat hij ervan wordt ver dacht steekpenningen te heb ben aangenomen van de Ita liaanse helikopterfabrikant Agusta. Het Belgische parlement be sloot dat dinsdagavond tijdens een zitting achter gesloten deu ren. Eerder al had de Justitiecom- missie van het parlement aan de hand van een dik dossier van de Luikse onderzoeksrechter Ancïa geconstateerd dat er 'aanwijzin gen van omkoping' zijn tegen de minister. Zairees meisje DEN HAAG (NPA) - Er komt een kamerdebat over de affaire rond Francine Nsona, het Zaï rese meisje dat begin dit jaar Nederland werd uitgezet. De Tweede-Kamerleden Van Traa (PvdA) en Brouwer (Groen- Links) zijn niet tevreden over de schriftelijke uitleg die staatsse cretaris Kosto (justitie) gisteren over de zaak gaf. Volgens Kosto verblijft het kind bij familie in de Zaïrese hoofdstad Kinshasa. „Laat een onafhankelijke orga nisatie als het Rode Kruis of Unicef dat maar checken", rea geerde Brouwer gisteravond. Ook Van Traa dringt aan aan op een onderzoek door derden en wil dat daarbij de tante van het meisje in Vlaardingen wordt be trokken. Het is voor de sociaal democraat verder overteerbaar dat kinderen worden uitgezet zonder zorgvuldig onderzoek naar hun achtergrond en zonder begeleiding van familieleden. LOS ANGELES - Een man heeft gisteren Michael Jacksons ster in de Walk of Fame in Hollywood met oranje verf bespo ten. Een man die in de buurt aan het werk was, vatte de man in zijn kraag. Zijn motieven zijn onbekend maar zijn daad heeft vermoedelijk te maken met de beschuldiging van sek sueel misbruik door Jackson van een toen 13-jarige jongen. Popster Jackson kocht vorige week de beschuldiging af voor een miljoenenbedrag. foto Reuter Robijn Intensief, iduopak 2.4 kilo ,Sun Progress, lean navulling, r\+ r-/% (samen 2.1- kilo _2259'ZI.Oj "T w.v. f 7 95 of de helft van de win kelwaarde in contanten vla bank of giro. Zie de aktlevoorwaarden op de verpakking 'Zolangde voorraad strekt Prijzen gelden t/m 12 februari. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. DEN HAAG (NPA) Het woningtekort in Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht neemt de komende jaren fors toe. Reden daar voor is het gebrek aan goede locaties voor woningen. Minister Al ders (ruimtelijke ordening) en staatssecretaris Heerma (volkshuis vesting) doen daarom een dringend beroep op de gemeenten en pro vincies meer en sneller te bouwen. Dat schrijven de bewindslieden in een brief die gisteren naar de Eer ste en Tweede Kamer is gestuurd. Volgens het kabinetsbeleid moet de woningnood in het jaar 2000 afgenomen zijn tot twee procent (mo menteel 3,5 procent). Daartoe moeten er tot de eeuwwisseling jaar lijks 97.000 woningen bij komen. Met name in de vier grote steden zijn er door tijdrovende procedures en vervuilde bodems veel te weinig locaties beschikbaar, terwijl er voldoende geld is dit jaar al zo'n 52.000 woningen te bouwen. „Het is een vreemde problematiek: het geld is er, de behoefte aan woningen bestaat, de arbeidsmarkt biedt voldoende vaklui om het werk te doen en de rentestand is zo laag, dat eerder meer dan minder gebouwd kan worden voor het beschikbare geld", zo stelde Heerma gisteren in de Eerste Kamer bij de behandeling van zijn begroting.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1