Mobilisatie Bosnische Serviërs Onze Top 5 van deze week. Geen extra maatregelen om aantasting natuur te stuiten kleintjes 0 0 O 0 Tweede Kamer eist opheldering over conflict Fokker 'Uitspraak Kok over aow is een lege huls' 4 WEKEN Opmars troepen en tanks voorbode groot voorjaarsoffensief O xsrl.09 2.98 Burgemeester Amsterdam moet een vrouw zijn Brand verwoest opera Barcelona 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. VOOR 13,- JA, Vanmiddag regen Eerst nog enkele opklaringen maar spoedig neemt de bewolking toe. In de loop van de middag en avond regen. De z-zw wind neemt toe naar krachtig. Maximumtemperatuur 7 graden. 237e jaargang no. 26 Dinsdag 1 februari 1994 Losse nummers 1,50 BELGRADO (RTR/AFP/DPA/ ANP) - De militaire leiding van de Bosnische Serviërs heeft maandag een algemene mobili satie afgekondigd. Via radio en televisie werden alle weerbare en dienstplichtige mannen en vrouwen opgeroepen zich be schikbaar te stellen voor het front of voor verplichte tewerk stelling. De maatregel draagt het motto „Alles voor de verde diging en de wederopbouw". Militairen van de Verenigde Na ties merkten op dat bij de mos limregio Bihac in het uiterste westen van Bosnië Bosnisch- Servische troepen en tanks aan een grote opmars zijn begonnen. Luchtaanvallen Volgens westerse waarnemers heeft de mobilisatie een tweele dig doel. Enerzijds dient zij om beter te kunnen optreden tegen mogelijke luchtaanvallen van de NAVO in Bosnië. Anderzijds kan ze de voorbereiding zijn voor een groot voorjaarsoffen sief tegen de moslims en hun en claves in de door de Serviërs be heerst gebied. Het opperbevel van de Serviërs in Bosnië zei dat zij haar beslis sing had genomen vanwege de steun die de internationale ge meenschap geeft aan de mos lims. De militairen waarschuw den deserteurs en anderen die weigeren op te komen voor mili taire dienst. Zij zullen streng worden gestraft. Volgens de le gerleiding worden „alle burgers die recht van lijf en leden zijn" opgenomen in het leger of in bur gerwachten geplaatst. Voor vrouwen komen speciale eenhe den. De economie in de repu bliek van de Bosnische Serviërs zal geheel worden ingericht op het kunnen voeren van oorlog, aldus de legerleiding. DEN HAAG (NPA) - De vaste kamercommissie van economi sche zaken wil opheldering over het vertrek van president directeur Nederkoorn bij vlieg tuigbouwer Fokker. De voorzit ter van de kamercommissie. PvdA'er Vos, meent dat minis ter Andriessen van economi sche zaken snel duidelijkheid moet geven over het conflict en welke scenario's op tafel liggen voor de toekomst van Fokker. „Wat nu is gebeurd, is buitenge woon negatief', aldus het ka merlid Vos. Nederkoorn moest volgens Vos het veld ruimen, omdat DASA-topman Schrempp zelf problemen heeft in zijn bedrijf. Fokker moest zijn problemen dus intern oplossen en Nederkoorn kwam daarbij geïsoleerd te staan. „Ik kan me niet voorstellen dat het alleen maar om macht ging. Het moet ook gegaan zijn om inhoudelijke problemen waar men het niet Advertentie Rundertartaar, 100 gram Uit de diepvries: Ch Pizza Bolognese (300 g| of Salami (350 gt doos Jl&S'1.99 Ch Krentenbollen, zak 10 stuks Liga Evergreen, met bosvruchten, sinaasappel of krenten pak Spa reine of Spa rood, fles 1.5 liter De Serviërs pogen hun qua aan tal inferieure maar qua uitrus ting veruit superieure leger al sinds een paar weken uit te brei den met nieuwe manschappen. De leider van de Bosnische Ser viërs. Radovan Karadzic, zei vo rige week dat zijn mensen „zie dend" zijn over het aantal gezon de mannen (uit Servisch Bosnië) dat naar Servië en Montenegro is uitgeweken. AMSTERDAM (NPA) De Amsterdammers hebben gesproken: de nieuwe burgemeester van de hoofdstad moet een vrouw worden. Dat bleek gisteravond uit de vele reacties tijdens een hoorzitting voor de bevolking van Amsterdam. Niet alleen genoemd door de insprekers die hiervoor naar het stadhuis waren gekomen, maar ook door een kleine meerderheid (52 procent) van de driehonderd mensen die belden. Op het stadhuis was gerekend op een enorme opkomst die een bij drage zouden leveren aan een op te stellen profielschets voor de op volger van Van Thijn. Dat viel wat tegen. De zaal werd voornamelijk gevuld door politici, ambtenaren, beroepsinsprekers en de gebruike lijke malloten. Slechts een handjevol echt geïnteresseerden kwam opdagen. Mogelijk was een rechtstreekse uitzending via de lokale tv- zender AT5 daar debet aan. Via een op de tv-zender regelmatig ver toond telefoonnummer, kon dat profiel ook telefonisch gemeld wor den. De meest geponeerde wens dat het een vrouw moet zijn, werd op de voet gevolgd door aandacht voor leefbaarheid en veiligheid en eer 'echte Amsterdammer'. over eens is geworden. Zo ver standig acht ik ze nog wel", al dus de PvdA'er. Zijn CDA-collega Van Vlijmen vindt het aftreden van de eerste man bij Fokker 'verontrustend', omdat het allerlei 'bij-effecten' veroorzaakt. „En dat is jammer in deze moeilijke tijd voor Fok ker". Andriessen moet ook wat hem betreft een toelichting ge ven, maar dat hoeft niet van van daag op morgen. „Wij hebben bij het bedrijf commissarissen zit ten, dus die moeten dat eerst eens rustig bekijken.". Bij het WD-kamerlid Rempt is het plotselinge vertrek van Ne derkoorn als een 'donderslag' aangekomen. Rempt gist naai de redenen yan het conflict en denkt dat de persoonlijke tegen stelling tussen eerst man Neder koorn en tweede man Van Dui nen de hoofdoorzaak is. zie ook pagina's 2 en 5 Een zee van rook en vlammen stijgt op boven de opera. foto EPA BARCELONA (DPA) - Het historische operahuis „Gran teatro del Liceo' in Barcelona is maan dag door brand verwoest. Het gehele toneel en een groot deel van de zaal werden een prooi van de vlammen. Het vuur zou zijn ontstaan doordat vonken insloegen in het gordijn, terwijl een arbeider met een lasapparaat aan het werk was. De brandweer zette zelfs blus-helikopters in om te proberen het uit 1847 stammende gebouw aan de beroemde Ramblas te redden. Het Bosnische moslimleger is slecht bewapend, maar zegt rond de 200.000 man te tellen, die zeer gemotiveerd zijn. Zij heb ben de laatste maanden in Cen- traal-Bosnie terreinwinst ge boekt op de Kroatische strijd groepen. Verwacht wordt dat de Bosni sche Serviërs met hulp van het leger van Klein-Joegoslavië in februari een offensief lanceren in het zuidoosten van Bosnië. De aandacht van de internationale gemeenschap zou dan vooral ge richt zijn op Tuzla, in het noor den van Bosnië, waar internatio nale druk op de Servische bele geraars toeneemt om de lucht haven vrij te geven voor vluch ten voor humanitaire hulp. Bosnische Serviërs kregen maandag bezoek van een Russi sche sympathisant. De rechtse nationalist Vladimir Zjirinovski arriveerde in Bijeljina voor een privébezoek. Circa tweeduizend Serviërs verwelkomden de poli ticus op het marktplein. Zjiri novski verzekerde zijn gehoor dat wanneer het Westen uitvoer geeft aan het dreigement Servi sche posities te bombarderen dit gelijk staat aan een oorlogs verklaring aan Rusland. Gast heer Karadzic applaudiseerde driftig en zei dat de Serviers zich zullen verdedigen „als de NAVO komt om ons te doden". Wapenembargo EU-commissaris Van den Broek zegt in het CDA-blad CDAktu- e'el dat de Europese Unie moet meewerken aan het opheffen van het VN-wapenembargo te gen Bosnië om de zwakste partij daar, de moslims, te helpen. Het alternatief is dat de moslims van de kaart worden geveegd. Pagina 9: VN-materieel in Vlissingen-Oost op transport. Ontvoerders in Bosnië gedood SARAJEVO (RTR) - Bosnische militairen hebben maandag drie mannen doodgeschoten die verdacht worden van de ont voering van en moord op een aantal Britse hulpverleners. Volgens een mededeling van de Bosnische regeringszender wer den de verdachten gedood bij een schotenwisseling nadat zij twee mensen als gijzelaars had den meegenomen en hadden ge probeerd met een auto een weg- barricade te rammen. Het inci dent deed zich voor net buiten Sarajevo op de weg naar de door de Bosnische Serviërs beheerste berg Igman. De Britten werden afgelopen donderdag bij Zenica in Midden- Bosnië ontvoerd. Een van hen, de chauffeur, werd doodgescho ten. De twee anderen raakten gewond toen zij probeerden te vluchten. Gabor betwist conclusie eigen ministerieel rapport DEN HAAG (NPA)-Het kabinet treft geen extra maatregelen om te voorkomen dat de eigen milieudoelstellingen op lange termijn niet worden gehaald. Staatssecretaris Gabor van na tuurbeheer is het namelijk niet eens met de slotconclusie van het rapport van zijn ministerie dat er sprake is van zo'n snelle achteruitgang van de natuur, dat nieuwe maatregelen nodig zijn. Uit het gisteren verschenen rap port over de toestand van de na tuur blijkt dat bijna de helft van alle plante- en diersoorten in hun voortbestaan worden be dreigd. Volgens directeur M. van Asperen van het directoraat Na tuur van het ministerie, baseert het rapport zich echter op gege vens tot 1990. De rapporteurs zouden in hun conclusies onvol doende rekening houden met het nieuwe beleid, zoals vastge legd in het Natuurbeleidsplan, het mestbeleid, het structuur schema Groene Ruimte, de op- Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 5 februari a.s.. richting van een Groenfonds en aanvullende maatregelen in het tweede Nationaal Milieubeleids plan. „Ik denk niet dat de schrijvers op grond van gegevens tot 1990 de conclusie kunnen rechtvaar digen dat de natuur- en milieu doelstellingen van dit kabinet niet worden gehaald in het jaar 2015. Ik zou daar recentere cij fers voor willen hebben. Ik kan eerlijk gezegd ook nergens vin den waar die slotconclusie op ge baseerd is. Voordat je tot aan vullende maatregelen besluit, moetje exacter weten hoe de si tuatie op dit moment echt is", al dus Van Asperen, die namens staatssecretaris Gabor spreekt. CDA-kamerlid Van Noord deelt de opvatting van Van Asperen en vindt de conclusie eveneens te vroeg. Hij wil volgende week echter wel van de bewindsman horen of hij genoeg geld heeft voor de uitvoering van de na tuurbeleidsplannen. De CDA'er vreest dat met name provincies en particulieren onvoldoende geld beschikbaar stellen voor aankoop van natuurgebied. Jaarlijks wil het kabinet 5000 hectare landbouwgrond aanko pen om er natuurgebieden van te maken. Volgens Van Noord dreigt de 230 miljoen gulden die nodig is. niet op tafel te komen. De PvdA wil weten of aanvullen de maatregelen nodig zijn. De fractie wil nog geen oordeel vel len over het rapport. Soorten verdwijnen De rapportschrijvers conclude ren dat vooral onder de libellen en dagvlinders veel soorten ver dwijnen. Ook de gebieden waar ze voorkomen, worden kleiner. Paddestoelen. korstmossen, amfibieën en reptielen sterven eveneens in hoog tempo uit. In iets mindere mate geldt dat voor Alcohol/verkeer Zware drinkers kruipen met toe nemend gemak achter het stuur. Het aantal dodelijke verkeers ongelukken waarbij alcohol in het spel was stijgt. Als deze ten dens zich doorzet zullen er vol gens Veilig Verkeer Nederland dit jaar in het ongun stigste geval 175 doden O te betreuren zijn. Gifzakjes Het aantal langs de Zeeuwse kust gevonden zakjes land bouwgif, afkomstig van het con tainerschip Sherbro (fotoi is maandag opgelopen tot 60. Na de vondst van zeven zakjes in het weekeinde, roerden er maan dag nog 53 opgeraapt, het me rendeel op de Schouw- se stranden en bij de Q Brouwersdam W Kruiningen Voetbalvereniging Kruiningen bestaat dit jaar vijftig jaar. De club van voorzitter Jan Ris- seeuw hoopt het jubileum te vie ren met het kampioenschap van het eerste elftal, dat momenteel glansrijk aan kop van de afdelings-eer- 1 "7 steklasse staat. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. vissen en sprinkhanen. Ten aan zien van de zoogdieren is de si tuatie stabiel. Opmerkelijk ge noeg is het rapport redelijk posi tief over de vogelstand. Vorige week sloeg de Vogelbescher ming alarm vanwege een groeiende groep bedreigde vo gelsoorten. Volgens het rapport van het ministerie van land bouw, verliest een beperkt aan tal vogelsoorten terrein, maar het totale aantal soorten vogels (vooral broedvogels) neemt toe. De bescherming van de waterlo belia, de das en de boomkikker hebben succes gehad. Vooral droge voedselarme ge bieden op de hogere zandgron den zijn er volgens het rapport slecht aan toe. Door klimaatve randeringen. vermesting en ver droging verwachten deskundi gen dat voedselarme zandgron den. de duinen en de Waddenzee in de toekomst het meest te lij den hebben van de aftakelende natuur. Vooral de gevarieerd heid van de natuur neemt af. Heide, bos en laagveengebied vergrassen. Volgens een van de opstellers van het rapport R.J. Bink worden zeldzame soorten steeds zeldzamer en komen de gangbare soorten steeds meer voor. Pagina 3: boer als producent van kieviten van onze verslaggever AAGTEKERKE - De bood schap van PvdA-leider Wim Kok. dat zijn partij niets voelt voor een bevriezing van de aow, is een lege huls. Bij wet is im mers geregeld dat alle uitkerin gen bevroren worden als de ver houding tussen het aantal werkenden en niet-werkenden slecht is. Dat zei prof dr L. M. van Leeuwen, fractievoorzitter van het CDA in de Eerste Ka mer, maandagavond in Aagte- kerke tijdens een bijeenkomst van zijn partij. Volgens Van Leeuwen is bevrie zing van de aow slechts uit gangspunt in het verkiezings programma van de christen-de mocraten. „Zolang we te maken hebben met een stijgende werk loosheid en weinig economische groei, moeten alle inkomens, dus ook de uitkeringen op de nullijn. Zodra er economische groei is, gaan al die inkomens uit de bevriezing." Kok kan, aldus Van Leeuwen, in Breda eenvoudig zeggen dat zijn partij de koppeling tussen lonen en uitkeringen jaarlijks wil be kijken. Met de huidige wet in de hand kan het kabinet de koppe ling tussen lonen en uitkeringen los laten als tegenover honderd werkenden. 82.6 uitkeringsge rechtigden staan. Volgens de Miljoenennota stijgt dat getal dit jaar tot 85.75 pro cent. „Kok kan dus makkelijk roepen dat zijn partij de bevrie zing van jaar tot jaar wil bekij ken. Logisch, zo luidt de wet. Kok moet oppassen met die uit spraken. De wet geeft al aan dat. de uitkeringen bevroren moeten Nederlander leidt VN-commissie mensenrechten GENEVE (NPA) - De Nederlan der drs P. van Wulfften Pathe (43) gaat de vijftigste zitting van de VN-mensenreehtencom- missie in Genève leiden. De 53 leden van de commissie kozen gisteren Van Wulfften. topamb tenaar bij het ministerie van buitenlandse zaken. Eerder was al bepaald dat de voorzitter ge kozen zou worden uit de kring van westerse landen. De Commissie voor de Mensen rechten heeft onder meer tot taak voorstellen te doen voor in ternationale verdragen, regels en verklaringen over burgerlijke vrijheden, berscherming van minderheden, vrijheid van me ningsuiting en andere mensen rechten-aangelegenheden. worden. Ik ben daarom teleurge steld dat Kok zegt niet mee te willen doen aan het CDA-plan." De commotie over de bevriezing van de aow is volgens van Leeu wen onterecht Hij wijt dat voor een deel aan zijn partij. Tijdens een toelichting op het concept verkiezingsprogramma afgelo pen donderdag, had een duide lijkere toelichting gegeven moe ten worden. „Of het antwoord op een vraag is te veel doorgescho ten." (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1