EUWSE COURANT CDA zet bevriezen aow door Storm zorgt voor wateroverlast kleintjes r Agent verkocht zijn kogelwerend vest Terneuzen wijst racisme af Lubbers begrijpt dalende populariteit van Brinkman niet r taxaties "I Informatie verzamelen is soms een hele kunst Nederlandse agent waarschuwde CRI voor drugssmokkel 4 WEKEN Videoband redt vrouw uit coma Technisch gezien kan je toekomst op onze voorlichtingsdag beginnen! :'i Partijraad accepteert voorstel na emotionele oproep Brinkman PILAAR reportage 27 t/m 35 VOOR 13,- Vanmiddag regen I Toenemende bewolking gevolgd door J regen. De zuidwestelijke wind is matig tot vrij krachtig. Maximumtempera tuur 7 graden. 237e jaargang no. 24 Saterdag 29 januari 1994 glosse nummers 2,00 Opgave advertenties per telc 01184-84321 ?n 'O] ROTTERDAM (NPA) - De CDA- aiartijraad heeft gisteren inge- njemd met de bevriezing van al- irë uitkeringen, waaronder de ïqow, gedurende de komende ka binetsperiode. Wel eist het par- dat 450 miljoen gulden wordt gesteld om !jje koopkracht van bejaarden bpnder of met slechts een klein "iensioen op peil te houden. Het ,0|esluit van de partijraad kwam niet zonder slag of ^atoot tot stand. Veel afgevaar hadden kritiek op het verwachte voornemen van de CDA-top om alle uitkeringen inclusief de aow te bevriezen. Het Amsterdamse partijraads lid Spit zei boos te zijn. „Ik kan het niet aan bejaarden verkopen en ik wil dat ook niet". CDA-fractieleider Brinkman deed een emotioneel beroep op zijn partijgenoten toch in te stemmen met de maatregel om dat er volgens hem meer bezui nigingen nodig zijn om honderd duizend extra banen te schep pen. „Het verwijt treft mijn hart", zei Brinkman. ..Maar we kunnen ook niet zeggen dat we de ouderen ontzien en wèl de bij standsmoeders en de gehandi capten op hun uitkering kor ten". Volgens de nieuwe lijst trekker moeten zowel werken den als uitkeringsgerechtigden pas op de plaats maken. „Een moeilijk verhaal, maar we staan ervoor". Volgens Brinkman blijkt dat be jaarden liever bepaalde voorzie ningen (zoals de thuiszorg en de verpleging) overeind willen hou den dan dat zij hun koopkracht behouden. „Natuurlijk, geld is belangrijk maar ook dat je aan dacht en liefde krijgt tot de laat ste dag". - ROTTERDAM (ANP) - De korpsleiding van de Rotter damse politie heeft deze maand twee politiemensen ontslagen. Het gaat om een agent en een politiesurveil lant. De eerste is ontslagen nadat hij een kogelwerend vest had verkocht aan een barkeeper in Rotterdam. De politiesurveillant is de laan uitgestuurd, omdat hij zich onttrok aan zijn dienst. Ook werkte hij geregeld in een snackbar, waarvan de eige naar wordt verdacht van handel in hard drugs. Dat heeft woordvoerder A. Gee- lof van de politie vrijdag avond bekendgemaakt. De betrokken agent liep half december vorig jaar tegen de lamp toen het kogelwerend vest werd vermist. Het kle dingstuk is overigens weer terecht. De ontslagen politiesurveil lant zat nog in zijn proeftijd van een jaar. Hij was enkele maanden in dienst. De re cherche signaleerde de man toevallig bij de verdachte snackbarhouder, maar hij had verder niets met drugs handel te maken, zegt de woordvoerder. Toen de man op een goed moment niet op zijn werk was verschenen, maar thuis bleek te zitten, besloot de korpsleiding hem te ontslaan. Woordvoerder Geelof benadrukt dat de Rotterdamse politie conse quent korte metten maakt met agenten die zich niet volgens de voorschriften ge dragen. „De bevolking heeft recht op een integer politie apparaat. DEN HAAG (NPA) - Het CDA noet de verkiezingscampagne liet op de man richten. Veel eer- Ier op het team en het verkie zingsprogramma. CDA-voor- man Lubbers heeft dit gisteren na afloop van het kabinetsbe- aad gezegd. Hij reageerde op ie steeds verder dalende popu lariteit van CDA-lijsttrekker, fractieleider en beoogd opvol- ter van hemzelf. Brinkman, ubbers zei er geen goede ver klaring voor te hebben waarom Brinkman steeds minder popu lair wordt. Hij zei cijfers daar over wel te willen relativeren. Zo vees hij erop dat fractieleiders in polls altijd lager scoren dan lewindslieden. Volgens Lubbers komt het erop aan in de verkiezingscampagne te veel te beloven. Dat moet zo gebeuren dat de kie,- zich niet in de steek gelaten voelen. Zeker bij de leider van de grootste partij in het land is dat extra moeilijk, meende Lubbers. Van die partij wordt immers het verwacht. Zelf zei Lub in de campagne gewoon te zullen draaien om het be uit te leggen. groot deel van de CDA-kie- BOUWMATERIALEN GOES beëdigd taxateur CEES KOLE mi Weststraat I, Kapellc, tel. 01102-42614 zers. zo'n 25 tot 33 procent, wendp zich van de partij af om dat 'zij lijsttrekker Brinkman niet zien zitten. Dit blijkt uit een onderzoek van het NIPO. in sa menwerking met de Universiteit van Amsterdam, dat werd ge houden onder 1500 mensen ou der dan 18 jaar. Vooral ouderen in de CDA-ach- terban keren zich van Brinkman af. Van de CDA-kiezers vindt 20 procent hem zwak. Nog eens 21 slot zie pagina 3 kolom 6 van onze verslaggever TERNEUZEN - De bekladdingen van het Roo- sevelthotel in Terneuzen, gericht tegen de komst van 300 asielzoekers, hebben vrijdag een massaal protest van de Zeeuws-Vlaamse schooljeugd tot gevolg gehad. In een lange stoet trokken ruim 1500 jongeren van hun scholen naar het hotel, ondertussen luidkeels uiting gevend aan hun afkeer van racisme en fascisme. Bij het hotel overhandigden de de monstranten enkele duizenden handtekenin gen aan burgemeester R. C. E. Barbe. Drie scholen kregen als eerste in Nederland het predikaat 'School zonder racisme' omdat meer dan tachtig procent van de leerlingen zich heeft uitgesproken tegen vreemdelingen haat. zie ook pagina 9 foto Paul Stolk/ANP De partijraad stemde ook in met de afgezwakte tekst in het ver kiezingsprogramma, waarin het minimumloon niet wordt afge schaft maar de laagste schalen in de cao-lonen worden ver laagd. Aangescherpt werd de passage waarin wordt gesteld dat het minimumloon pas zal worden verlaagd als duidelijk is dat dit extra banen oplevert. Partijvoorzitter Van Velzen he kelde PvdA en D66 om hun wei gering extra bezuingigingen voor te stellen. „Dat is een ge brek aan durf', aldus Van Vel zen. die verwacht dat de PvdA vroeg of laat wel wakker zal wor den en de financiële verantwoor ding van haar verkiezingspro gramma wel móet bijstellen. Lubbers Het CDA is er bij het plan om de aow te bevriezen van uitgegaan dat er de komende vier jaar geen koppeling mogelijk is tussen lo nen en uitkeringen. Dat zei pre mier Lubbers gisteren na afloop van het kabinetsberaad. De ver houding tussen het aantal werkenden en niet-werkenden is daarvoor te slecht. Hij verdedig de daarbij het CDA-plan voor de aow en alle uitkeringen. Volgens de eerste minister wil zijn partij straks elk jaar gaan bezien hoe betrokkenen via lastenverlich ting geholpen kunnen worden. Omdat het CDA er nu al van uit gaat. voor vier jaar, dat de kop peling onmogelijk is. zijn de be zuinigingen die de partij de ko mende vier jaar wil ook vele ho ger dan de PvdA. meende Lub bers. De sociaal-democraten wil len elk jaar bezien of koppeling mogelijk is. Kan dat niet. dan stijgt hun bezuinigingsbedrag meteen met 1.5 miljard gulden, zo rekende Lubbers voor. Eigenaar van afgebrand Turks restaurant vast HOORN (ANP) - De politie van Hoorn heeft vrijdag de 36-jarige eigenaar van het Turkse restau rant Harem aangehouden. Hij wordt verdacht van betrokken heid bij de brand, die donder dagochtend zijn eigen restau rant en het daaronder gelegen Italiaanse restaurant Amore Mio in de as legde. Dat heeft een woordvoerder van de politie vrijdag bekendgemaakt. De verdachte heeft nog geen ver klaring afgelegd. De politie zegt steeds duidelijker aanwijzingen te hebben dat. de brand is aange stoken. De hakenkruizen die in het Turkse restaurant zijn aan getroffen. waren mogelijk be doeld om een racistische aan slag te suggereren. DEN HAAG (ANP) - Een noord westerstorm heeft vrijdag in bijna heel Nederland proble men opgeleverd. In het westen van Nederland werd het water in de Oude Maas en de Maas zo ver opgestuwd, dat kades in Rotterdam, Dordrecht en Zwijndrecht blank kwamen te staan. In Zeeland, Friesland en Groningen werden de dijken de hele dag bewaakt. De schuiven van de stormvloedkering wer den gistermiddag gesloten. El ders in Europa bereikte de wind op sommige plaatsen orkaan kracht. Daarbij vielen ten min ste acht doden. In de glastuinbouw veroorzaak te de storm volgens de Hagelu- nie voor zeker enkele miljoenen guldens schade aan kassen en gewassen. In Poeldijk werd bin nen enkele minuten tijd een kas met 1700 vierkante meter glas kapotgeblazen. Meer dan 20.000 pas geplante tomatenplanten gingen daarbij verloren. Bij de Hagelunie kwamen 261 meldin gen van schade binnen waarvan 59 gevallen uit Belgie. De storm bracht op de Wadde neilanden veel ongerief. De veer boten van en naar de eilanden werden vrijdagochtend uit de dienst genomen, om later op de dag slechts onregelmatig te va ren. Ook het wegverkeer ondervond hinder van de harde wind en de regen-, sneeuw-, en hagelbuien. Volgens de meldkamer van de landelijke politiediensten was het tijdens de avondspits „druk ker dan normaal" maar was geen sprake van chaotische toe standen. De wateroverlast in het westen van Nederland begon vrijdag aan het eind van de middag. De Oude Maas bij Dordrecht be reikte vrijdagmiddag even voor zes uur een stand van 2.48 meter boven NAP. Delen van de histo rische binnenstad van Dor drecht liepen in de loop van de middag onder water. Bewoners in dit buitendijkse deel van de stad werden vanaf half vier met geluidswagens van de politie ge waarschuwd maatregelen te treffen. Automobilisten parkeer den hun auto's ijlings in hoger gelegen delen van de stad. En kele auto's werden met takelwa gens uit de gevarenzone verwij derd. Aan het begin van de mid dag werd een coördinatiecen trum ingericht maar burgemees ter Noorland van Dordrecht er kende aan het eind van de mid dag dat de gemeente te traag heeft ingespeeld op de voorspel de wateroverlast. Windstoten In andere landen vielen door de storm verschillende doden, de meeste bij verkeersongelukken. De meeste slachtoffers zagen Vraag onze krant "Informatiekunde" aan en ontdek op voorlichtingsdag hoe veelzijdig informatie in beeld, geluid en chip is. 5 februari 9.30-15.00 uur, om 10.00 en 13.00 uur. Cobbenhagenlaan 13, Tilburg, tel. 013-635250. Op hoop van snelle ivinst sturen louche reders hun bemanningen met onbetrouiobare roestbakken de wereldzeeën over. Port State Control probeert deze gevaarlijke praktijk een halt toe te roepen. Verder in de bijlage Reportage: Corruptie bij de Hermandad hoog water gezien doorWim Riemens Cursussen voor adspirant- politici In de rubriek Slachtoffers: een moeder verliest haar kinde ren Een leek aan de stuurknuppel Palestijnen in Nederland zijn de ideale minderheid. Miniatuur Reggeborgh Beheer heeft de ex ploitatie van Miniatuur Walche ren overgenomen. De Twentse exploitatiemaatschappij heeft ook de maritieme attractie in het Arsenaalcomplex onder haar beheer. De transactie vond plaats met gesloten beurs. Reg geborgh heeft voor 1995 plannen het eiland volledig op schaal na te bouwen. Met de op knapbeurt is 2 miljoen O gulden gemoeid. I O Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6 en 7; Provincie: 9, 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19; Vrije tijd: 21, 22, 23, 25 en 27, Reportage: 29, 30, 31, 33 en 35 over de weg gevallen bomen niet en botsten er tegenaan. In de Duitse deelstaat Sachsen- Anhalt en in de Zwitserse bergen werden windstoten tot 174 kilo meter per uur gemeten. Zeker vijf mensen kwamen in de Bondsrepubliek om het leven. In Baden-Wurttemberg, Beieren en Nordrhein-Westfalen kwa men drie automobilisten en een motorrijder om het leven toen ze tegen omgewaaide bomen re den. Een Zwitser in Landsch- lacht in het kanton Thurgau overkwam hetzelfde. Een om waaiende boom verpletterde een 48-jarige boswachter in het Beierse Iffeldorf. In België viel één dode. Een au tomobiliste werd op de rondweg van Brussel gedood toen haar auto door een omvallende boom werd getroffen. Net als in Duits land veroorzaakte de storm veel schade in België. In Parijs viel een dode toen een schoorsteen afbrak en door het dak van het huis naar beneden kwam. Een andere bewoner raakte daarbij gewond. zie ook pagina 9 DEN HAAG (NPA) - De infor mant van wie de Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) in de jaren tachtig gedetailleer de gegevens ontving over drugssmokkelroutes vanuit Su riname naar Nederland is de in middels 60-jarige Nederlander Dick Stotijn. Al in 1986 meldde hij de CRI dat de voormalige sterke man van Suriname, Desi Bouterse, tot over zijn oren in de drugshandel zat. Stotijn werkte in die tijd voor de Ame rikaanse drugbestrijdings dienst DEA en behoorde tot de top-tien van geheim agenten van deze organisatie. Hij deed zich voor als een grote drugdea ler, met wereldwijde contacten, met name in Noord- en Zuid- Amerika. Stotijn was degene die Etienne Boerenveen, destijds de rechter hand van Bouterse. in Miami te gen de lamp liet lopen en zo een omvangrijke smokkelroute van Colombia via Suriname naar Europa en Amerika lam legde. Hij was het ook die bewijzen bij de CRI neerlegde over de be trokkenheid van Bouterse. Zo beschikt hij over documenten die aantonen dat Bouterse via zijn familie plantages in het bin nenland opkocht voor de pro- duktie van cocaïne. Stotijn. gehandicapt, hij mist beide benen („dat was m'n visi tekaartje en bracht me zelfs bin- (Advertentjei nen bij de beruchte Escobar-fa- milie"» verhuisde in 1985 naar Bathmen (bij Deventer) om een afgelegen boerderij te betrek ken. Nadat zijn naam viel in de kwestie-Boerenveen werd de be langstelling voor zijn persoon hem te groot, hij verloor zijn dek mantel en dook onder. zie ook pagina 3 (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam: VANDAAG de LAATSTE DAG van de BREIGAREN- PARTIJENVERKOOP bij De Schapekop In Veere zie adv. pag. 12 Telefoon: Op de rondweg van Brussel kwam een vrouw om het leven toen een boom op haar auto viel. foto EPA ROME (DPA) - Een videoband met opnamen van haar kinderen heeft een 43-jarige Italiaanse vrouw na twintig dagen doen ontwaken uit een coma. Volgens de artsen was de vrouw 'onbewust geblok keerd' omdat ze vreesde dat haar kinderen door haar toedoen waren omgekomen bij een verkeers ongeval in de buurt van Padua. In werkelijkheid waren de kinderen (drie en zestien jaaralweer herstellende, terwijl hun moeder onbe weeglijk in het ziekenhuisbed lag. De artsen beslo ten daarop tot de opmerkelijke video-therapie. Via het beeldscherm moedigden de nog in het verband zittende kinderen hun moeder aan weer gezond te worden. Bij het horen van de vertrouwde stemmen plengde de vrouw eerst enige tranen waarna ze ten slotte toch ontwaakte. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Zaterdag 5 februari 09.30/15.00 uur, informatieronden om 10.00 en 13.00 uur. Prof. Cobbenhagenlaan 13, Tilburg, tel. 013-635250. Hogeschool Midden-Brabant 713214 000019

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1