COURANT Verzet tegen bevriezen van aow Minister en Kamer: buik vol van ruzie Wiarda-Nordholt Strakkere controle an CDA >p giften Kwartiermakers op weg naar Bosnië Groep Turken uit Kamer verwijderd Kamer akkoord met terugkeerverdrag voor Vietnamezen 4 WEKEN VOOR 13,- 01100 - 39555 Ouderen-bonden woedend op CDA PvdA noemt plan onvoorstelbaar Auto-Lease Walcheren BV. Cottonclub Cartouche kunst cultuur Onstuimig Wisselend bewolkt en af en toe buien mogelijk met hagel. Zware windstoten. Stormachtige ivind in de avond afne mend. Temperatuur 5 graden. n237e jaargang no. 23 Vrijdag 28 januari 1994 -Losse nummers 1,50 Z1EK7£ ÏRZVi& Bel voor informatie: r- n te HAAG (NPA/ANP) - De ou- flerenorganisaties hebben woe dend gereageerd op het voorne- iönen van het CDA om de aow de Romende vier jaar te bevriezen, icbat plan maakt deel uit van het lttoncept-verkiezingsprogram reran de christen-democraten om k-ie volgende kabinetsperiode ?rsngeveer 17 miljard te bezuini gen. De kritiek brak donderdag )i-|os na de officiële presentatie ïljan de voornemens, iefolgens het CDA-plan moet de eiow moet net als alle andere so- djiale uitkeringen onder een vol gend kabinet worden bevroren. _De CDA-top zal dat vandaag op "jet partijcongres tegenover zijn jchterban verdedigen. Mochten ir aow'ers door de maatregel in problemen raken, dan snoeten zij volgens het CDA bij gemeente aankloppen voor ;en toeslag op hun inkomen. De dienen daarvoor ex- z^ra geld van het rijk te krijgen, Kolnaar, financieel expert Xijan het CDA en mede-opsteller het verkiezingsprogram, •■jeeft dit gisteren op een pers bekend gemaakt. De elfhristen-democraten zijn de eni- -Rode hoofden ONDEN (RTR) - Een inval in :n nachtclub waar trendy Lon- inners urenlang speelden en rote sommen papiergeld over afel zouden gaan, is geëindigd iet excuses mompelende poli- iemannen met rode hoofden, irie politiemannen vielen de iuble Six Club binnen in de njeronderstelling dat het een ikhol was. Ze troffen er volwas- oijenen aan bordspellen uit hun ;ugd als Mens-erger-je-niet, luizeval en Monopoly. Er bleek ilstrekt niet om echt geld te rorden gespeeld. dpEN HAAG (NPA) - Het CDA aijeeft de richtlijnen voor het tefannemen van giften aange Provinciale afdelingen en mogen finan- giften boven 5000 gulden ijrflechts aannemen na toestem- njiing van de landelijke pen ningmeester. Verder moet de L.0penbaarheid en controle ejtrakker geregeld worden. Iet partijbestuur maakte dat "isteren bekend. Op de CDA- prtijraad die vandaag gehou- len wordt, zullen de regels met et kader uit provincies en ge- aeenten besproken worden. De I hnpassing van de regels wer- en voorgesteld door de com- ïissie onder leiding van oud-mi- ijjister Van Dijk die de onregel met giften in Lim- onderzocht. Daarbij was tlfbleken dat de provinciale jDA-afdeling via een vreemde {instructie geld ontving., Ie giften met de naam van de ienker moeten in de openbare rrekeningen worden opgeno men. Bij anonieme gevers moet accountant achteraf con- ileren of dit rechtmatig is ge- iurd. Wederdiensten na giften igen alleen bestaan uit lamsvermeldingen en adver- ities. Voor provinciale afde len en kamerkringen geldt in icipe dat er maximaal 5000 Iden mag worden aangeno- ;n, voor plaatselijke afdelin- yfn is de helft van dat bedrag Vjegestaan. jpxpert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 01184-19610 U gen die willen tornen aan de aow. De andere grote partijen wijzen het plan af. De PvdA heeft laten weten ..ab soluut geen reden te zien voor het bevriezen van de aow". Ka merleden van de PvdA noemden het CDA-voorstel „onvoorstel baar en nauwelijks aanvaard baar". De WD is voorstander van koppeling van de aow aan de stijging van de lonen. VVD- fractievoorzitter Bolkestein zei gisteren dat dit voor zijn partij bij eventuele kabinetsdeelname een belangrijk punt zal zijn. „Mensen die hun hele leven hard hebben gewerkt, hebben recht op een welvaartsvaste uitke ring". aldus Bolkestein. De VVD wil overigens wel alle andere uit keringen verlagen. D66 stelt in zijn verkiezingspro gramma voor om alle uitkerin gen (ook de aow) gedeeltelijk aan de gemiddelde loonstijging te koppelen. Voor mensen zon der kansen op een baan. zoals aow'ers. wil D66 een toeslag. De woordvoerder van Van Mierlo noemde het CDA-voorstel „fors" Veel uitgesprokener was giste ren de ouderenbond ANBO. De bond is verbijsterd en woedend. Zij heeft haar leden gewaar schuwd dat „stemmen op het CDA bij de komende verkiezin gen een stem is voor het vergro ten van de armoede". De Unie 55-plus noemt het „schandalig dat men ouderen wil laten bloeden voor het onver- Een militair filmt zijn eigen vertrek naar Bosnië. DEN HAAG (NPA) - Luitenant-generaal Couzy, de hoogste militair binnen de landmacht, is tegen luchtaanvallen in Bosnië. Hij vindt dat die te veel gevaar opleveren voor de VN-grondtroepen. Couzy's politieke baas, minister Ter Beek van defensie, vindt juist dat de mo gelijkheid van luchtaanvallen de veilig heid van de VN-soldaten in Bosnië ten goede komt. De bevelhebber van de landmacht was gisteren aanwezig bij het vertrek van Ne derlandse kwartiermakers naar Bosnië. Hij zei tegenover Omroep Gelderland dat hij de discussies over luchtaanvallen „echt gek" vindt. Zij worden volgens hem alleen gevoerd „achter bureaus en in ver gaderzalen". De enigen die kunnen oordelen over de noodzaak van luchtaanvallen zijn de com mandanten in Bosnië en de VN-gezant ter plaatse, de Japanner Akashi, vindt Couzy. Zij zijn tegen luchtacties en de Nederland se bevelhebber deelt hun mening. Zwaardere bewapening moet de 1200 Ne derlandse VN-militairen die naar Bosnië- Herzegovina gaan, in staat stellen 'ro buuster' te reageren op vijandelijkheden. De militairen die in Srebrenica en Zepa worden gestationeerd, krijgen de beschik king over anti-tankwapens met een bereik van zo'n 4 kilometer en 43 pantserrups voertuigen (YPR) met een zware mitrail leur en pantserschild. Er gaan ook vier niet-bewapende helikopters naar toe. Terugschieten Dit heeft luitenant-kolonel Vermeulen, commandant van de drie infanterie-batal- jons die voor eind maart in Srebrenica en Zepa gelegerd moeten zijn, gisteren be kendgemaakt. „Ik kan anders en zwaar der reageren, want ik heb andere midde len", aldus de commandant. De troepen vormen een onderdeel van de Luchtmo biele Brigade en lossen Canadese en Oe- kraïnse VN-eenheden af. Vermeulen foto Hans Steinmeier/ANP maakte duidelijk dat zijn mensen in Sre brenica en Zepa zullen terugschieten als ze worden beschoten. Dat zal ook gebeu ren als burgers waarvoor de Nederlandse militairen verantwoordelijk zijn. het doel wit worden, of VN-materieel. „Als ik be schoten word, vuur ik terug", aldus Ver meulen. Aan de buitenring van de twee moslim-en claves vinden per dag zo'n 250 botsingen plaats tussen moslims en Serven. „Maar daar zijn wij geen partij in", aldus Ver meulen. „Wij zijn er voor een humanitaire missie en niet om de vechtjas uit te han gen. De enclaves moeten in stand blijven. Over VN-luchtaanvallen op de Serviërs was Vermeulen terughoudend. „Over luchtsteun kan ik niets zeggen, besluiten daarover worden door de VN in New York genomen". Overigens beschikken Ver- meulens troepen over apparatuur, waar mee zij piloten naar een bepaald doel kun nen loodsen. DEN HAAG (NPA) - De Tweede Kamer en minister van justitie Hirsch Ballin hebben hun buik meer dan vol van publiciteit zoekende politiechefs in het al gemeen en de openlijke ruzie tussen de korpschefs Wiarda (Utrecht) en Nordholt (Amster dam) in het bijzonder. „Het is overduidelijk dat dit zo niet kan", aldus Hirsch Ballin in de Tweede Kamer. Beide korp schefs moeten daarom binnen kort op het matje komen bij zo wel hun burgemeester als bij Hirsch Ballin en diens collega Van Thijn van binnenlandse za ken. Hirsch Ballin beschuldig de de beide korpschefs van het voeren van „een onverkwikke lijke discussie". PvdA-woordvoerder Stoffelen hekelde de forse uitspraken van Nordholt „die wel eens voor de helft of nog minder waar zijn". Wiarda heeft het volgens Stoffe len echter „nog veel bonter ge maakt" door met aanwijzingen over corruptie in het Amster damse korps „te gaan uithuilen bij journalisten" in plaats van intern een oplossing te zoeken. „Dat roept steeds meer de vraag op: wie heeft de hoofdcommissa rissen in de hand?", aldus Stoffe len. Groen-Links-woordvoerster Brouwer noemde de persconfe rentie die Nordholt afgelopen zondag heeft, gegeven „een ver toning, die voorkomen had moe ten worden". Nordholt haalde Wiarda onderuit naar aanlei ding van Wiarda's suggesties en uitlatingen over corruptie bij de Amsterdamse politie als reden voor opheffing van het Interre- gioanle Rechercheteam Utrecht /Noord-Holland. CDA-woordvoerder Van der Heijden had kritiek op de burge meesters van Utrecht en Am sterdam, die blijkbaar hun korp schefs ongehinderd naar buiten laten treden over zaken, waar voor zij zelf de verantwoordelij ke personen zijn. Volgens minis ter Van Thijn (tot vorige week nog burgemeester van Amster dam) is er op zich niets op tegen als korpschefs in de publiciteit treden. Hij vond wel dat er in dit geval vertrouwensrelaties bin nen het gezagsapparaat ge schonden zijn. hetgeen hij zeer ernstig noemde. PvdA, VVD. D66, Klein Rechts en GroenLinks vinden dat de volgende week in te stellen 'com- antwoordelijke beleid dat de af gelopenjaren is gevoerd". CDA-fractieleider Brinkman noemt de voorgestane ingreep in de aow morgen „helaas onont koombaar". Over de gemeente lijke toeslagen zegt hij: „Daarbij gaat het om maatwerk. Voor sommige groepen bejaarden kan misschien de ziektekosten premie verlaagd worden, of de huursubsidie wat worden ver ruimd." Brinkman verder: „De ene ge meente kent wel een maaltijd voorziening voor ouderen of apart openbaar vervoer en de andere niet. Met die verschillen in uitgangssituatie moetje reke ning houden. Datzelfde zie je straks bij de bijstand, waar ge meenten een grotere rol zullen spelen". Wao Naast de bevriezing van alle uit keringen (die 5.2 miljard gulden oplevert) wil het CDA voor 2.3 miljard gulden in de sociale ze kerheid snijden. Verder moeten de ziektewet en de algemene we duwen- en wezenwet (awwi ver dwijnen. Voor bestaande geval len is daarbij een ruime over- gangsreglïng nodig. Nieuwe ge vallen moeten zichzelf maar ver zekeren. Het aww-plan levert 1 miljard gulden op Het aantal wao'ers moet volgens het CDA verder omlaag. Dat kan door de keuringen strenger te maken en de hoogte en duur van de uitkering te koppelen aan de arbeidsduur. Het CDA heeft het plan laten vallen om het wettelijk mini mumloon af te' schaffen dan wel met 20 procent te verlagen. De partij wil nu de laagste cao-lo nen (die gemiddeld 15 procent boven het minimum liggen) ver lagen. Overval missie van wijze mannen' die op heldering moet verschaffen over de bestuurlijke intriges rond het IRT. niet binnen zes maar al bin nen vier weken met conclusies moet komen. Volgens deze 'par tijen leiden de aan het licht ge komen strubbelingen binnen het IRT en de nu bestaande on duidelijkheid over wat ervan klopt en wat niet tot een crisis over het gezag van de politie. „Voor eind februari moet er dui delijkheid zijn. Deze zeer ern stige kwestie moet zo kort moge lijk blijven rondzieken", aldus D66-woordvoerder Kohn- stamm. EINDHOVEN (ANP) - Bij een overval op twee werknemers van een bank. die bezig waren met het bijvullen van een be taalautomaat. zijn donderdag middag in Eindhoven enkele honderdduizenden guldens buitgemaakt. De dader is spoor loos, aldus een woordvoerder van de politie. cosmo met een nieuwe band Aanvang 21.00 uur Entree 5,- (Advertentie) Bezoek de VZ WOL-SPEKTAKEL-VERKOOP bi) atelier 'De Schapekop' in Veere Vandaag tot 21 uur, morgen tot 18 uur DEN HAAG (ANP) - De bevei ligingsdienst van de Tweede Kamer heeft donderdag avond een groep van onge veer 25 Turken uit het kamer gebouw verwijderd. De Tur ken voerden op de publieke tribune actie uit protest tegen het optreden van de Neder landse politie en de Binnen landse Veiligheidsdienst (BVD). Dat gebeurde tijdens het debat over de opheffing van het Interregionaal Re chercheteam Noord-Holland/ Utrecht. De Turken zijn sinds 25 ja nuari in hongerstaking en bi vakkeren in een tent op het Haagse Plein. Zij zijn sympati- santen van de linkse beweging Devrimci Sol Gucler (Dev Sol). De politiekorpsen van Den Haag en Rotterdam begonnen vorig jaar een onderzoek naar aanleiding van aanwijzingen dat Turken in Nederland wor den gedwongen geld af te staan aan Dev Sol. In verband hiermee zijn begin december vijf mannen aangehouden op verdenking van afpersing. De aanhoudingen volgden op een pamflettenactie van de politie in Haagse en Rotter damse koffiehuizen. In de pamfletten werd opgeroepen aangifte te doen als bij collec tes door Dev Sol werd geïnti mideerd en gedreigd Er kwa men enkele tientallen reac ties. Volgens een woordvoerder van de hongerstakers hebben „ultra-rechtse en fascistische Turken" aangifte gedaan. Ook zouden de politie en de BVD onrechtmatige methodes heb ben gebruikt in het onderzoek. Sympatisanten die weigerden als informant voor de BVD op te treden, zouden in elkaar zijn geslagen. In Rotterdam en Bergen op Zoom zouden men sen geblinddoekt zijn afge voerd naar het politiebureau. Die malle Mondriaan (foto), schreef Charley Toorop in 1909. hij zat als een buddha op het strand van Domburg De jaren daarna ont wikkelde de pionier van de abstracte kunst zich tot de schilder, die in kleur en vorm zijn 'hogere' gedachten vorm gaf. Verder in de bijlage Kunst Cultuur. verzameld iverk van Abel J. Herzberg Laurens Spoor ontroert met Kwartsiet tijdloze poëzie van Ida Gerhardt Tomas Lieske dicht uitbundig Egypte in de westerse kunst dierenverhalen van Toon Teilegen grote dirigenten komen van ver Herman van Veen behoudt idealen jazzy bewerking van Por- gy Bess de bandoneon draagt de tango spontatie expressie van Leo de Jong uit-agenda. exposities, filmwijzer 15 t/m 21 Pabo Ontvoerde vrouw in Tilburg bevrijd TILBURG (ANP) - De Tilburgse politie heeft donderdagochtend vroeg de 42-jarige Tilburgse vrouw bevrijd die woensdag avond onder bedreiging van een mes was ontvoerd. De dader werd bij de inval in het huis van de vrouw in Tilburg-noord aan gehouden. De vrouw was onge deerd. De ontvoerder blijkt de 32-jarige ex-vriend van de vrouw. Het mo tief ligt in de relationele sfeer, al dus de Bredase persofficier van justitie donderdagmiddag. De man ontvoerde zijn ex-vriendin woensdagavond toen de vrouw haar zoontje bij het kinderdag verblijf wilde ophalen. De pre cieze beweegredenen van de man worden nog onderzocht. De laagste klassering in een top dertien van Zuidnederlandse le rarenopleidingen is als een bom ingeslagen bij de Pabo in Mid delburg. Eerstejaars studenten zijn verontioaardigd en una niem niet eens met het oordeel van de Keuzegids Hoger Onder wijs. Volgens de studenten is de kritiek van de Keuzegids groten deels achterhaald en zijn er te snel conclu- sies getrokken. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27. DEN HAAG (ANP) - Nederland zal Vietnamezen die niet binnen zes maanden vrijwillig naar Vietnam terugkeren, naar hun moederland terugsturen. Viet nam heeft toegezegd dat zij daar niet zullen worden vervolgd. Bij vrijwillige terugkeer kun nen ze rekenen op opvang en steun van de Internationale Or ganisatie voor Migratie (IOM) en de UNHCR, de VN-organisa- tie voor vluchtelingen. Een ka mermeerderheid is daar don derdag mee akkoord gegaan. Volgens staatssecretaris Kosto van justitie gaat het uitsluitend om Vietnamezen die als con tractarbeider in Centraal- of Oost-Europa werkten en vóór 1 augustus 1993 in Nederland een verzoek om toelating hebben in gediend. De terugkeer wordt ge regeld in een verdrag tussen Ne derland en Vietnam dat op 18 de cember in Hanoi is gesigneerd en in maart wordt ondertekend. Het gaat om een groep van 375 Vietnamezen die na de „fluwe len" revolutie in 1989 uitTsjecho- Slowakije naar Nederland vluchtte. Zij vreesden als con tractarbeiders te worden gedis crimineerd. Nederland wil hen echter geen verblijfsvergunning geven. Terugsturen naar Viet nam vond de Kamer ook onge wenst, zolang de regering daar geen garantie wilde geven dat zij niet vervolgd zouden worden wegens vlucht en contract breuk. De Stichting Inlia (Internatio naal netwerk van locale initia tieven ten behoeve van asielzoe kers) die zich al jaren voor deze groep inzet, zet vraagtekens bij SGP boos over steun lespakket homofiele ouders DEN HAAG (ANP) - De SGP- fractie in de Tweede Kamer vindt het „ongehoord" dat mi nister D'Ancona van WVC sub sidie geeft aan lespakketten waarin aandacht wordt besteed aan homofiele ouderparen. Het materiaal wordt verspreid on der scholen in het kader van het Jaar van het Gezin. Het SGP-kamerlid Van der Vlies is verbolgen over het feit dat het traditionele gezin bij de activi teiten die dit jaar plaatsvinden nauwelijks aandacht krijgt. In schriftelijke vragen aan D'An cona dringt hij erop aan het deel van de subsidie dat wordt be steed aan de omstreden lespak ketten. in te trekken. het verdrag. Directeur J. van Til-^. borg van deze stichting wijst er op dat het bekend is dat velen van de Vietnamezen in Tsjecho- Slowakije politiek actief zijn ge weest tegen het Vietnamese re gime. Voor hen geeft het verdrag echter geen garanties voor hun veiligheid zodat zij in grote pro blemen kunnen komen als zij in Vietnam voet aan land zetten. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- j per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1