H I ROVINCIflLE ZEEUWS Misdaad smokkelt asielzoekers Ministers constateren bij politie groeiende corruptie Keukens half geld kleintjes Lubbers: kabinet met D66 en PvdA Prins Charles 'beschoten' met startpistool Opruimers vinden enkele honderden gifzakjes na storm 4 WEKEN VOOR/13,- Kansloze vluchtelingen slachtoffer Goes aangeprezen als toevluchtsoord Chinese film centraal H' s vandaa9 PvdA krabbelt op; CDA scoort slecht in goes io van onze verslaggever Henk Postma DEN HAAG/VLISSINGEN - In ternationale misdaadorganisa ties hebben de hand in de groeiende stroom asielzoekers die Nederland binnenkomt. Ze verdienen grof geld aan de ver koop van asielreizen en valse, papieren aan mensen die zich laten wijsmaken dat ze in Ne derland zomaar een verblijfs vergunning krijgen. Ook Zeeuwse plaatsen, met name Goes en in mindere mate Mid- Bewolkt met regen Veel bewolking en perioden met regen. Laat in de middag opklaringen. Har de, in de avond stormachtige westelij ke wind. Temperatuur 10 graden. 237e jaargang no. 22 Donderdag 27 januari 1994 Losse nummers 1,50 Opgave advertenties per telefoon: 01184-84321 of schriftelijk te zenden aan: delburg, worden daarbij aange prezen als toevluchtsoord. Functionarissen van politie en marechaussee maken dat op uit verklaringen van asielzoekers. Die vertellen steeds vaker dat ze in het land van herkomst geld of sieraden ter waarde van soms vele duizenden guldens betaal den aan lieden die hen de gren zen over smokkelden, en vervol gens spoorloos verdwenen. Justitie in Nederland heelt nog nauwelijks een vinger achter de ze georganiseerde mensensmok kel gekregen, maar houdt het in middels voor zeker dat 'een aan merkelijk deel' van de asielzoe kers slachtoffer is van deze prak tijken. De kans dat hun asielver zoek wordt ingewilligd is in veel gevallen gering. Vaak wordt al snel aangenomen dat het om nep-vluchtelingen gaat. Echte vluchtelingen komen erdoor in het gedrang Dit wordt bevestigd door W. Ruitenbeek, hoofd van het Bu reau Bijzondere Zaken bij de pa sopgerichte Immigratie- en Na turalisatie Dienst iINDi die re- sorteert onder het ministerie van Justitie. Zijn dienst heeft in middels speciaal opdracht de belangrijkste illegale reisroutes in kaart te brengen. Daartoe wordt binnenkort een team ana- lysten aangesteld. De IND heeft geen opsporingsbevoegdheid. Dat is voorbehouden aan de po litiediensten. Volgens Ruiten beek beginnen die meer en meer te beseffen 'dat we er met elkaar wat aan moeten gaan doen'. Wao-bepaling kleinmetaal niet algemeen verbindend DEN HAAG (ANP)-Minister De Vries van sociale zaken en werkgelegenheid heeft de bepa ling in de cao voor de metaalnij verheid over de reparatie van het wao-gat niet algemeen ver bindend verklaard. Dat heeft werkgeversonderhandelaar B. Vonk van de Federatie Werkge versorganisaties in de Metaal nijverheid (FWM) woensdag meegedeeld. Minister De Vries verklaart de bepaling pas algemeen verbin dend als in de cao een regel komt te staan die ongeorganiseerde werkgevers dispensatie verleent om zelf een maatschappij te kie zen waar ze een verzekering kun nen afsluiten tegen het wao-gat. De FWM is „niet gelukkig" met de opstelling van de minister. Werkgevers en bonden komen vandaag in spoedoverleg bij el kaar om de nu ontstane situatie te bespreken. ROTTERDAM (NPA) - Premier Lubbers acht het waarschijn lijk dat na de Tweede-Kamer verkiezingen in mei een cen trum-links kabinet van CDA, PvdA en D66 wordt geformeerd. De VVD zou zich met haar ver kiezingsprogramma een beetje buitenspel hebben gezet. „Die partij straalt iets uit van: wij te gen de anderen", zei de premier gisteren in een lezing voor stu denten van de Erasmus Univer siteit te Rotterdam. Over de huidige coalitiepartner PvdA liet Lubbers zich lovend uit. De PvdA van nu is volgens hem „onvergelijkbaar" met de sociaal-democratische partij in 1982. „Het heeft de PvdA beslist pijn gedaan tot andere conclu sies te komen, niet alleen op het punt van de sociale zekerheid, maar ook ten aanzien van de cri minaliteitsbestrijding. Maar ik durf hier en nu te zeggen dat sa menwerking met de PvdA een stevig beleid oplevert". Ook na de verkiezingen blijft de partij van Kok als het aan Lub bers ligt meeregeren, zij het me de onder het toeziend oog van D66. De Democraten hebben volgens Lubbers al een voor schot op het pluche genomen door een ..gouvernementeier" (meer regeringsgezind) verkie zingsprogram vast te stellen. Ook gezien de voorspelde ver kiezingswinst voor D68 zou deel name aan de regering volgens de premier in de rede liggen. „Als we er vanuit gaan dat D66 meer dan de huidige twaalf zetels be haalt, is dat iets om bij stil te staan", meent Lubbers. In zijn rede, waarin hij uitvoerig terugblikte op twaalf jaar pre mierschap, relativeerde hij de volgens hem soms „zwartgallige geluiden" over de „verloedering en verfloddering" van de Neder landse samenleving. „Ik heb ge leerd nogal eens over de grenzen te kijken en zeg: er is geen enkele reden voor zwartgalligheid. Er is geen reden te zeggen dat het slecht gaat met het milieu als ve le landen ons Milieubeleidsplan roemen. Het is niet nodig som ber te zijn over de gezondheids zorg, waar de VS ons stelsel tot voorbeeld nemen". (Advertentie) Glasslijperij MELIESTE Vooralsnog gaan de maatrege len niet veel verder dan overleg op diplomatiek niveau in som mige landen van herkomst. Op treden was tot dusver niet tot nauwelijks mogelijk omdat het smokkelen van asielzoekers niet strafbaar was. Door de bekrach tiging van het Verdrag van Schengen is daar deze maand verandering in gekomen. Praag/Moskou Volgens Ruitenbeek is afgelo pen jaar via Moskou en Praag een veelgebruikte route ont staan waarlangs asielzoekers uit Azie en het Midden-Oosten naar landen als Nederland reizen „We horen dat die mensen naar Moskou of Praag vliegen, en daar wekenlang verblijven voor dat ze doorreizen naar Neder land Dan moeten ze daar ook er gens onderdak hebben. Dus daar moet organisatie achter zit ten." Al veel langer reizen asielzoe kers uit Afrikaanse landen via Italië (aankomst per boot) en via Parijs of Brussel vliegtuig) geor ganiseerd naar Nederland. De meeste vluchtelingen vertellen de Nederlandse grens te zijn ge passeerd per trein, in een vracht- of personenauto, of te voet. Ze zeggen veelal dat ze hun reis- of identiteitspapieren zijn verlo ren. Er zijn steeds meer aanwijzingen dat de handel in asielreizen ook in Nederland zelf op gang begint te komen. Daarbij gaat het om 'export' van kansloos gebleken asielzoekers naar andere lan den. Zo zijn de laatste twee maanden bij de Olau-terminal in Vlissingen enkele 'frapante' ge vallen van dit soort 'illegale uit reizen' ontdekt. Zie ook pagina 13 „Een plaats als Goes is in de hele wereld bekend Prins Charles (rechts) kijkt toe hoe de 23-jarige man, die enige schoten met een startpistool afvuurde, wordt overmeesterd. SYDNEY (AP) - Prins Charles is woensdag in een park in Syd ney 'beschoten' met een startpistool toen hij op het punt stond een toespraak te houden. De Britse troonopvolger bleef onge deerd. De televisiezender Channel Nine identificeerde de dader, die on middellijk werd ingerekend, als de 23-jarige David Kang. een in Australië geboren Chinees. Minister van politie Terry Griffiths van de staat New South Wales noemde de aanval een „stunt, geen moordaanslag". foto Reuter Griffiths zei dat de aanvaller de prins vorige maand een briel had geschreven waarin hij erover klaagde dat bootvluchtelingen die zijn opgepakt als illegale immigranten soms jarenlang in Austra lische gevangenissen vast worden gehouden Hoewel geschrokken ging de prins door met een toespraak die hij zou houden op de derde dag van zijn twaalfdaagse bezoek aan Australië. Hij begon zijn toespraak met een grap over hoe blij hij was in Australië te zijn. zie ook pagina 2 Hirsch Ballin en Van Thijn: onderzoek bij Amsterdamse korps DEN HAAG (NPA) - De rijksre cherche verricht al enige tijd onderzoek naar mogelijke lek ken in het Amsterdamse politie korps. Dit op grond van „soms vage aanwijzingen". De minis ters Hirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) hebben dit in een brief aan de Tweede Kamer meegedeeld. Over de politie in het algemeen Kwaliteit ir GOES glas ROTTERDAM (ANP) - Een Chinese draak dan ste woensdagavond op de Kruiskade voor het Luxortheater in Rotter dam. In het Luxorthea ter begon woensdag het 23ste filmfestival. Twee weken lang zijn ruim vijftig wereld- en inter nationale premières te zien onder de 190 speel films die op veertien witte doeken vertoond worden. Dit jaar besteedt het fes tival veel aandacht aan de Chinese film uit de filmproduktie van Chi na, Taiwan en Hong kong. Festivaldirecteur Emile Fallaux wees er op dat veel Chinese filmers door beperkin gen in het eigen land hun heil zoeken over de grenzen. schrijven zij dat er sprake is van een toename van corruptie in de vorm van bijvoorbeeld omkoping, schending van ge heimhouding en het onderhou den van ongewenste contacten. Waar het gaat om mogelijke lek kages in het Amsterdamse korps hanteren de ministers een voorzichtige formulering: „In een aantal gevallen (niet alle) zou het mogelijk gaan om een lek. hetzij door loslippigheid, on achtzaamheid en dergelijke, hetzij door corruptie bij Amster damse politie-ambtenaren op uitvoerend niveau". De ministers wijzen erop dat de aanwijzingen tot op heden steeds hebben geleid tol optre den van de Amsterdamse korps leiding. In bepaalde gevallen had dit een gunstig effect, maar soms bleken de genomen maat regelen onvoldoende. Zij geven toe dat de spanningen in het in november ontbonden Interre gionaal Rechercheteam (IRT) Noord-Holland/Utrecht mede het gevolg waren van vermoe dens over corruptie. Eergisteren kondigde Hirsch Ballin een ander onderzoek van de rijksrecherche aan Dit be treft het horen van de Utrechtse hoofdcommisaris Wiarda en de voorzitters van twee politievak bonden. naar aanleiding van begint de BREIG AR EN- PARTIJ EN VER KOOP van de Schapekop in Veere, Kerkstraat 3 perspublicaties waarin het Am sterdamse korps werd beschul digd van corruptie. Wijze mannen Daarnaast zal een commissie van wijze mannen in zes weken tijd moeten onderzoeken hoe het functioneren van het IRT zo uit de hand heeft kunnen lopen. Naar leden voor deze onafhanke lijke commissie wordt nog ge zocht. Zolang de beloofde onder zoeken nog niet zijn afgerond, weigeren de bewindslieden schuldigen aan te wijzen voor het mislukken van het recher cheteam en voor de ruzie tussen de Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda en zijn Amsterdamse collega Nordholt. Hirsch Ballin en Van Thijn herhalen nog eens dat de directe aanleiding voor de opheffing van het team „het uit de hand lopen van een op zich zelf geoorloofde opsporingsme thode" was. Deze methode be trof het inzetten van een crimi nele informant die betrokken was bij de invoer van drugs. De behandelende politiechef en offi cier van justitie wilden deze in formant gebruiken bij een bij zondere actie, die hoofdofficier Vrakking en procureur-generaal Van Randwijck echter te ver ging. Nadat vervolgens op Am sterdams initiatief werd beslo ten het IRT in de bestaande vorm op te heffen, heeft Hirsch Ballin de procureur-generaal verzocht zo spoedig mogelijk tot een nieuwe vorm van interregio nale politiesamenwerking te ko men. DEN HAAG (NPA) - Terwijl CDA, D66 en Cen trumdemocraten hun aanhang licht zien af kalven, lijken de weggelopen kiezers van de PvdA langzamerhand terug te keren naar hun partij. Het CDA zit volgens de gisteren be kendgemaakte nieuwste opiniecijfers van het NIPO nog op hetzelfde laagterecord als in de cember. Als er nu verkiezingen zouden wor den gehouden, hield het CDA nog 38 van de huidige 54 Kamerzetels over. Opmerkelijk is dat D66 inmiddels op de PvdA achter begint te lopen, nadat de partij lange tijd de tweede partij van Nederland leek te wor den. De PvdA zou bij verkiezingen dertig zetels krijgen inu nog 49). terwijl D66 'slechts' van 12 naar 26 zetels zou stijgen. D66 heeft in de beste opiniepeilingen kunnen rekenen op 32 zetels. De PvdA heeft echter op een dieptepunt van 24 zetels gezeten. De VVD begint ook de derde po sitie van D66 te bedreigen met een verwacht aantal van 25 kamerzetels. Groen Links mag rekenen op 12 zetels inu zes), terwijl de drie kleine christelijke fracties totaal elf zetels mo gen verwachten De RPF zou net als de SGP vier zetels in het parlement halen. De RPF heeft nu één zetel en de SGP drie De Centrumdemocraten, die aanvankelijk te gen de tien zetels in de opiniepeilingen leken te kunnen claimen, zijn teruggevallen naar zeven zetels. Met name de uitspraken van kamerlid en lijsttrekker Janmaat na het overlijden van minister Dales van binnenlandse zaken, zou de CD volgens het NIPO kiezers hebben gekost. De recente uitlatingen in Elsevier kunnen geen rol hebben gespeeld. De Socialistiese Partij (SP) mag op eén zetel rekenen. De SP is nu niet in het parlement vertegenwoordigd. 'Troonrede' De Amerikaanse president Bill Clinton heeft gisteren in zijn Sta te of the Union, te vergelijken met de Troonrede in Nederland, gezegd dat hij thema's als misdaad en gezondheidszorg voortvarend wil aanpakken. Clinton zei dat hij volgende maand de pijnlijkste be groting uit de VS-ge- schiedenis zal indie- O nen. O Bodemvondst Bij graafiverkzaamheden aan de Singelstraat in Goes zijn menselijke beenderen enfunde- ringen blootgelegd. De funderin gen zouden van het klooster van de Zwarte Zusters kunnen zijn. De nonnen hebben er tot 1578 ge woond. Vermoed wordt dat de aangetroffen beenderen afkom stig zijn van nonnen die des tijds in het klooster- complex zijn begra- T O ven. w Jan Raas Politieagenten van wad gered SCHIERMONNIKOOG (NPA) - Twee politiemensen zijn gister middag om half vijf in een snel le reddingsactie van de zand plaat Het Rif tussen Schiermon nikoog en Ameland gehaald. Het duo was in nood gekomen door het snel opkomende water en de invallende duisternis. De beide agenten waren door een politieboot op de plaat afge zet om daar naar gifzakjes te zoe ken. Enkele uren later bleek het door de ondiepten rond Het Rif onmogelijk de twee agenten weer met dezelfde boot op te pik ken. Uiteindelijk werden een red dingboot van Schiermonnikoog en een reddingshelicopter van de vliegbasis Leeuwarden inge zet om het onfortuinlijke duo te redden. De reddingboot slaagde er als eerste in bij de agenten te komen. Gifzakjes hadden de speurders overigens niet gevon den. Tilburgse in eigen auto ontvoerd TILBURG (ANP) - Een 42-jarige vrouw is woensdagavond in Tilburg door een onbekende man in haar eigen auto ont voerd. Dat heeft een woordvoer der van de Tilburgse politie meegedeeld. Omstreeks 18.00 uur wilde de vrouw haar 9-jarig zoontje opha len bij het kindercentrum Anak Anak aan het St. Willebrord- plein. Volgens getuigen werd zij door een man vastgepakt, met een mes bedreigd en in haar auto gesleurd. De man stapte achter het stuur en reed weg. Het zoon tje is voorlopig bij kennissen on dergebracht. Acht nationaliteiten telt de WordPerfect-ploeg van Jan Raas in 1994 Raas. die gisteren zijn ploeg presenteerde, heeft voor het komend seizoen 22 ren ners tot zijn beschikking, otider wie elf nieuwelingen. Vorig jaar reden bij Raas slechts zestien cou- 19 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19 DEN HAAG (NPA) - Rijkswa terstaat heeft gisteren tijdens de noordwesterstorm nog en kele honderden zakjes land bouwgif op de stranden aange troffen. De meeste zakjes von den de opruimers langs de Noordhollandse kust. Wegens de hoge waterstand konden niet alle stranden worden afgezocht. Volgens J. Huisman, hoofd ope rationele dienst bij Rijkswater staat. was het niet duidelijk of het nieuw aangespoelde zakjes betrof. „Het kunnen ook zakjes zijn die door de wind van onder het zand tevoorschijn zijn geko men. Op Texel hebben we ook tientallen aangespoelde verftu- bes opgeruimd". Vanmorgen omstreeks acht uur zouden de opruimploegen bij laag water opnieuw de stranden inspecteren Dan moet uiteinde lijk blijken of de storm nog een nieuwe lading zakjes op de Ne derlandse kust heeft gedreven. „We hopen eigenlijk van wel, want het is goed dat er zo veel mogelijk wordt opgeruimd," al dus Huisman. „Maar het kan zijn dat de stroom de nog rond drijvende zakjes al verder naar het noorden, richting Duitse wadden heeft gevoerd. De laat ste signalen duiden daar al op". Tot nu toe troffen onderzoekers slechts bij één vogel furathio- carb in de lever aan. een insec- lAdvertentie) Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die voor half geld leverbaar zijn. (niet uit voorraad) Kom snel langs want nu kopen bete kent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan West 2b, voor heen van Dijke vakantie land, te Goes. Bel voor info: 01100-16451. tendodend bestanddeel van Apron Plus. Behalve de container met de zakjes landbouwgif blijkt het Franse containerschip Sherbro ook enkele andere containers en vaten met chemicalién voor de Franse kust te hebben verloren Volgens Huisman waren die ech ter dermate zwaar dat ze meteen naar de zeebodem in het Kanaal zijn gezonken. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1