Regering belet pensioenvlucht Meldingsplicht voor casino's en credit-cardmaatschappijen PZC Dronken in rolstoel mag in Noorwegen binnen- en buitenland Maatregelen tegen uittocht naar België en Antillen Onderzoek kentekens met Nigeriaans adres Verslaafdenzorg is tegenstander van vrijgeven harddrugs Uitkeringsfraude in Amsterdam vorig jaar 55 miljoen gulden Autobom met dubbele lading in Madrid Andere kijk op straatmuziek Nederlanders dreigen met gevangenisopstand in Marokkaanse Tanger I WOENSDAG 26 JANUARI 1994 )EN HAAG (NPA) - De regering vil de belastingontduiking met ensioenen ongedaan maken, laarbij gaat het om mensen die un pensioen vroegtijdig afko- ien en vervolgens in een fis- aalvriendelijk buitenland aan wonen. Bovendien keren teeds meer landgenoten terug aar Nederland wanneer hun ensioen opgesoupeerd is. In [ederland zorgen ze dan voor ioge kosten in verband met ow, ziektekosten en bijzondere ijstand. Met een nieuwe wet ril de regering nu paal en perk iellen aan het afkopen van pen- ioenen. )e pensioenvluchtelingen ma- en nu nog gebruik van een ;emte in de wet. Pensioen.be ta- ingen worden niet belast, de lensioenuitkering wel. Door net het pensioen naar een fis- aal gunstiger land te verhuizen, lijvoorbeeld België of de Neder-' andse Antillen, ontlopen de ge- lensioneerden hier de inkom stenbelasting en betalen ze in het buitenland een veel lager be drag aan belasting. Het ministe rie van Sociale Zaken en Werk gelegenheid constateert dan ook een toenemende populari teit van deze twee landen bij ge pensioneerde Nederlanders. Een tweede reden om de afkoop van pensioenen af te schaffen is de langere levensverwachting van Nederlanders. Doordat de mensen steeds ouder worden, is het afgekochte pensioen vaak niet toereikend om tot de dood van te leven. Berooid keren ge pensioneerden daarna terug naar Nederland, waar ze aow krijgen, in het ziekenfonds wor den opgenomen en recht op bij zondere bijstand hebben. Bij jaarlijkse of maandelijkse uitbetaling van de pensioenen hebben gepensioneerden recht op hun pensioenuitkering tot hun overlijden. Leven ze langer dan verwacht, dan draaien de pensioenfondsen op voor de ex tra uitgaven. JSSEN (NPA) - De Centrale Re- jherche Informatiedienst (CRI) ;een onderzoek begonnen naar Nederlandse auto's waarvan iet kenteken staat geregi- itreerd op adressen in de Nige- iaanse stad Lagos. Alle politie- orpsen is vorige maand ge waagd alert te zijn op dergel ij- kentekens. De coördinator ran het onderzoek, H. P. Prins ran de C'RI-vestiging in Assen, neldt dat er inmiddels 'enkele tientallen' reacties zijn binnen lekomen. Door een kenteken over te chrijven naar een buitenlands ïdres. wordt de opsporing van je eigenaar bemoeilijkt en soms zelfs onmogelijk gemaakt. Dat is pan belang als auto's worden ge bruikt voor criminele doelein- n, bijvoorbeeld als vluchtauto een overval. Maai- het is ook iandig om de wegenbelasting of wetes te ontduiken. Aanleiding voor het onderzoek volgens Prins de ontdek- dat een man uit de omge ving van Winschoten honderden auto's op adressen in Lagos had staan. Om zicht te krijgen op de omvang van het probleem heeft de CRI de hulp van alle politie korpsen ingeroepen. Zodra het onderzoek is afgerond zullen de gegevens worden doorgestuurd naar de Rijksdienst voor het Wegverkeer in Veendam. Het is nog niet verboden een auto te registreren op een bui tenlands adres. Er is op dit mo ment dan ook weinig tegen te doen, zeggen zowel Prins als een woordvoerder van de Rijks dienst voor het Wegverkeer. Bij de Rijksdienst is het verschijn sel niet onbekend. „Het komt re gelmatig voor en beperkt zich ook niet tot Nigeria", aldus woordvoerder Siebel. In Veen- dam wordt op dit moment ook uitgezocht om hoeveel kente kens het precies gaat.. Met ingang van de nieuwe We genverkeerswet - die waar schijnlijk per 1 januari 1995 van kracht wordt - is het niet langer mogelijk een niet-Nederlands adres op te geven bij de kente kenregistratie. Volgens Siebel wordt uitgezocht of de Rijks dienst tot die tijd nog iets kan ondernemen tegen de buiten landse registraties. Als het aan 'Veendam' ligt wordt er liever vandaag dan morgen een eind aan gemaakt. DEN HAAG (NPA) - De ver slaafdenzorg voelt niets voor het volledig vrijgeven van irugs. De organisaties ver nachten dat door legalisering ie criminaliteit zal verschui len van autokraken naar nvaardere geweldsdelicten. Bij ie politie gaan steeds meer (emmen op verboden drugs (rij te geven. Ook officieren van ustitie pleiten in toenemende nate voor wijziging van de wet geving. Ongeveer de helft van de gedeti neerden in de Nederlandse ge is verslaafd aan prugs. Vorig jaar belandden in btaal 25.000 mensen in een cel. Van hen verklaarden circa 2.000 personen verslaafd te zijn aan heroine, cocaïne, slaapmid delen, amfetamine of alcohol. Legalisering van verboden prugs als heroïne zou zowel voor politie als voor justitie een panzienlijke verlichting van hun perkdruk betekenen. De PvdA in het verkiezingspro gramma een voorzichtige ver soepeling van het drugsbeleid, gekoppeld aan een betere wets handhaving, voor. Junks die grote problemen geven of al twintig jaar reddeloos verslaafd zijn, zouden heroïne voorge schreven kunnen krijgen. Ste lende (vooral nog jonge) gebrui kers krijgen de keus tussen forse celstraf dan wel een klinische be handeling tegen de verslaving. Een individuele aanpak die ook de Nederlandse verslaafdenzorg aanspreekt. De behandelaars spreken zich overigens nadruk kelijker dan voorheen uit tegen het vrijgeven van drugs uit vrees dat hierdoor grote groepen men sen de kans lopen verslaafd te raken aan de schadelijke stoffen. Gevreesd wordt voorts, zegt di recteur L. van Ruth van de Noordhollandse Brijderstich- ting, dat de internationale drugsmafia (met een jaarlijkse omzet van honderden miljarden guldens) de criminele activitei ten naar andere terreinen ver legt. Obscure milieuhandel zou sterk kunnen opkomen, evenals gokactiviteiten, malafide geld handel en computercriminali teit. AMSTERDAM (ANP) - In Am- Wam is vorig jaar voor ruim miljoen gulden aan fraude uitkeringen ontdekt door sociale recherche. In 1992 lag bedrag nog op 32 miljoen, Afdeling Bijzondere Con van de Sociale Dienst (de töciale recherche) kon meer on- lerzoeken doen en fraudegeval len opsporen door een project matige aanpak en personeels- jaar werd in 2273 gevallen vastgesteld; een gemid- van 24 mille per geval. In 537 zaken met een bedrag van toer dan 12.000 gulden is proces- rerbaal opgemaakt. In 1992 wer- ten nog 1620 fraudegevallen 'mtdekt, met 1078 processen ver- resultaat kon volgens de so- recherche behaald worden een proces- en projectma- aanpak en uitbreiding van van 30 naar 67 men- on. In 1993 werden de Amster- «rise horeca en studenten sys- bnatisch doorgelicht. Die aan- wordt voortgezet en uitge naar andere categorieën. In een paar jaar tijd is de pak kans aanmerkelijk vergroot, al dus de sociale dienst. Van drie duizend burgers kreeg de dienst „spontane" telefonische en schriftelijke meldingen, al dan niet anoniem. Die worden gere gistreerd. Grote zaken worden direct uitgezocht. De doorlichting van studenten die zowel studiefinanciering als een uitkering hadden, leverde in 1993 achthonderd fraudegeval len op. waarvan er circa twee honderd om bedragen boven de twaalf mille gingen. De dienst zal zich dit jaar ook bezig hou den met mensen die studeren zonder beurs, maar met een uit kering. In de horeca werd in 78 gevallen fraude ontdekt van mensen die zwart werkten. Een project in Amsterdam-Noord gericht op samenlevingsfraude, leverde tachtig fraudezaken op. Het pro ject wordt dit jaar op de hele stad gericht. De sociale recher che gaat dit jaar specifiek de zwarte fraude aanpakken; men sen die zwart werken met een uitkering. ri de auto bleef na de tweede ontploffing alleen een pakketje schroot over. MADRID (AP) - De Spaanse politie heeft dinsdag in het centrum van Madrid een auto opgeblazen waarin een krachtige bom was verstopt. Ongeveer twee uur eerder was tijdens de ochtendspits in de bewuste auto een klein explosief tot ontploffing gekomen juist toen een legervoertuig passeerde. Bij de door de explosievenopruimingsdienst gecontroleerde ex plosie liepen twee omstanders lichte verwondingen op door rondvliegende glassplinters. Bij de eerste explosie vielen geen gewonden. Aangenomen wordt dat de kleine bom was bedoeld om de politie naar de auto te lokken, waarna de krachtiger bom slachtoffers had moeten maken. De verdenking gaat uit naar de Baskische afscheidingsbeweging ETA. die herhaaldelijk tegen het leger en de politie gerichte aanslagen pleegt OSLO (AP) - Noorwegen kent een zeer strikt verbod op drin ken en achter het stuur kruipen. Echter niet zo strikt als twee po litieagenten dachten toen ze vo rige zomer een man in een rol stoel oppakten omdat hij in kennelijke staat verkeerde. De rechter in de stad Moss sprak de man. Roar Karlssen, dan ook vrij. Karlsen verliet vorig jaar juni een plaatselijke bar na het nutti gen van zo'n twee grote en vier kleine pilsjes. Met zijn elektri sche rolstoel - topsnelheid 6.5 ki lometer per uur - passeerde hij twee agenten en vroeg hen of hij zijn rolstoel mocht besturen ge zien het feit dat hij gedronken had. De agenten reageerden door Karlsen mee te nemen naar het bureau en hem daar na een alco holtest een boete op te leggen van vijfduizend kronen, zo'n 1.200 gulden. Karlsen had een al coholpercentage van driemaal de Noorse limiet. Hij weigerde echter te betalen en liet het op een rechtszaak aan komen, Welnu, de rechter oor deelde dat Karlsen inderdaad te beschonken was om achter het stuur van een auto te kruipen, maar dat hij in zijn rolstoel geen gevaar opleverde, omdat de rol stoel daarvoor niet snel genoeg rijdt. LONDEN - Als je als straatmuzikant, ondanks heftige con currentie, een belegde boterham wil verdienen, moet je iets anders doen dan anderen. Deze gitarist in Londen heeft dat goed begrepen en breng t zijn oeuvre op z'n kop, hangend in een tuigje, ten gehore. Gezien het aantal muntjes een schot in de roos. Of de man ooit is bestolen, is niet bekend, foto EPA DEN HAAG (NPA) - Nederlan ders en Marokkanen in de pro vinciale gevangenis van de Ma rokkaanse havenstad Tanger dreigen tegen mensonwaardige omstandigheden in opstand te komen. Ze zitten in overvolle cellen, krijgen mondjesmaat oneetbaar voedsel, zijn versto ken van medische verzorging en worden soms door bewakers ge dwongen harddrugs te gebrui ken. De Utrechtse gevangenispredi kant ds Joop Spoor van de stich ting Epafras, die gisteren uit Tanger terugkeerde, heeft de er barmelijke situatie en de grote onrust onder de gevangenen be vestigd. De vijftien Nederlanders die er gevangen zitten, veelal voor hasjsmokkel, hebben vorige week een petitie het gevangenis complex weten uit te smokke len. Buitenlandse Zaken heeft de ontvangst van de petitie be vestigd, maar zegt weinig te kunnen uitrichten. „Het is be kend dat in veel landen de toe stand in gevangenissen niet rooskleurig is", aldus een woord voerder. Slaapplaats De Nederlanders in Tanger eisen in de eerste plaats een fatsoenlij ke slaapplaats. Op dit moment verblijven tenminste 26 gedeti neerden in een cel van 24 vier kante meter. Nieuwe gevange nen krijgen volgens ds. Spoor een plaats op de wc, een stinken de betonnen ruimte met een gat- in het midden waaruit 's nachts kakkerlakken en ratten te voor schijn komen. De maaltijden zijn zo slecht - Maatregelen tegen witwassen crimineel geld DEN HAAG (NPA) - Casino's en credit cardmaatschappijen zullen nog voor de zo mer verplicht worden ongebruikelijke fi nanciële transacties van hun klanten te melden. Ook zullen zij de klanten om een identiteitsbewijs moeten vragen. Minister Kok (financiën) heeft hiertoe beslo ten. De maatregelen maken deel uit van de Wet melding ongebruikelijke transacties die op 1 februari ingaat. Met de wet bindt de mi nister de strijd aan tegen het witwassen van misdaadgeld. Vanaf 1 februari geldt de wet voor banken, wisselkantoren, beurshandelaren, beleg gingsfondsen. levensverzekeraars en as surantie-tussenpersonen. Kok wil de casino's en de credit-cardmaat schappijen vrij kort na 1 februari ook onder de wet brengen Hij kan dat eigenmachtig. Er is geen wetswijziging voor nodig. Vooraf wil de minister nog wel met de betrokkenen overleggen. Op basis van de wet- moeten financiële trans acties van meer dan 25.000 gulden gemeld worden bij een speciaal bureau in Zoeter- meer. Ook kleinere transacties moeten ge meld worden als het gaat om dezelfde per soon die in een week meerkeren grote som men geld aanbiedt. 111111111111111111 h II II I M I II i - M Vandaag Hoog water De betrokken instellingen moeten de klant om een identiteitsbewijs vragen, bijvoor beeld bij het openen van een rekening, het in bewaring nemen van geld, het verzilveren van coupons van aandelen, het verhuren van een safe-loket, het verstrekken van een credit-card, het wisselen van vreemd geld en het afsluiten van een levensverzekering. Als identiteitsbewijs geldt een geldig pas poort. een geldig rijbewijs, een gemeentelij ke identiteitskaart of een vreemdelingendo cument van Justitie. Met deze zaak wordt vooruitgelopen om de invoering van de be perkte identificatieplicht op 1 juni van dit jaar. Tussen hogedmk ten noorden en lagedruk ten zuiden staat bo ven Zeeland een krachtige west- stroming. Hierin passeert van ochtend een trogvormige sto ring. In de avond nadert vanuit het westen een warmtefront. vanochtend staat er aan zee een westerstorm ivindkracht 9. bo ven land is de wind hard om streeks 7 Bft. Vanmiddag neemt de wind iets af naar vrij krachtig boven land. Het. is half tot zwaar bewolkt en buiig, soms met ha gel. Tijdens buien komen er ivindstoten voor van 90 km/uur. Dus in het verkeer is het oppas sen geblazen. De maximumtem peratuur wordt 8 graden. Van avond neemt de bewolking weer toe en tegen middernacht komt de volgende regen er al weer aan. Nautisch bericht Wind: zoestelijk S-9. afnemend 6 Bft. Zicht: goed. in neerslag matig. Temperatuur kustioater: 5 tot 6 graden. Afioijking waterstanden: hoog water vanmiddag ruim een me terverhoging. Max. golfhoogte monding Schei- des: ruim 4 meter. ZON EN MAAN 27 januari VM 14.24 Zon op 08.27 onder 17.14 Maan op 17.41 onder 07.52 Vooruitzichten Voor morgen (donderdag): Een nieuw lagedrukgebeid trekt over de noordelijke Noordzee naar het oosten. Een bijbeho rend frontaalsysteem blijft in de buurt golven. Veel bewolking pe rioden met regen (er is nog geen einde in zicht). De ivind is meest westelijk boven land vrij krach tig, boven zee krachtig. De tem peratuur overdag rond 9 gr. Voor vrijdag lot en met zondag: Temperaturen overdag geleide lijk iets koeler naar G graden op zondag, s' nachts wordt hel niet kouder dan 5 graden normale dagwaarden). De westelijke ivind blijft vrij krachtig tol krachtig en draait zondag naar noordwest. Woensdag, 26 januari Vlissingen 01.05 194 13 19 213 Terneuzen 01.25 220 13.37 240 Bath 02.18 267 14.37 290 Roompot-buiten 01.00 146 13.20 164 Zierikzee 02.25 147 14,55 160 Yerseke 02.35 153 15.00 167 Philipsdam-West 02.35 154 15.10 167 Donderdag, 27 januari VM 14.23 Vlissingen 01.38 214 13.55 235 Terneuzen 02.01 240 14.15 263 Bath 03.03 289 15.15 314 Roompot-buiten 01.40 161 13.50 183 Zierikzee 03.15 157 15.40 173 Yerseke 03.25 162 15.50 179 Philipsdam-West 03.45 163 16.10 181 Laag water Woensdag, 26 januari Vlissingen 07.15 175 19.36 175 Terneuzen 07.46 184 20.06 185 Bath 08.49 210 21.06 213 Roompot-buiten 07.15 132 19.25 127 Zierikzee 08.35 135 20,50 126 Yerseke 08.35' 140 20.55 132 Philipsdam-West 08.35 143 20.55 135 Donderdag. 27 januari VM 14.23 Vlissingen 08.06 193 20.13 185 Terneuzen 08.32 203 20 42 195 Bath 09.33 228 21 48 221 Roompot-buiten 08.00 145 20.05 131 Zierikzee 09.15 143 21.25 127 Yerseke 09.15 149 21.35 133 Philipsdam-West 09.15 153 21.30 137 I Verwachting vandaag 126-01-1994 A en in europa 11 i li 11111 11111 11 Mini twee keer per dag een waterig soepje en beschimmeld brood - dat de buitenlanders soms da gen niets te eten hebben. Veel gevangenen zijn ziek, maar krij gen geen medische verzorging. „Wie hier geen hulp van buitenaf krijgt, kwijnt weg en gaat dood", zegt Spoor. Personeel Het probleem is dat de Neder landse ambassade in Rabat en het consultaat in Tanger over onvoldoende personeel beschik ken om het lot van de Nederlan ders te verlichten door voedse- linkopen en controle op de men senrechten. Minister Kooijmans van buitenlandse zaken zegde vorig jaar tegenover de Kamer wel extra hulp en toezicht in het vooruitzicht, maar daar is tot op heden niets van terecht geko men. Romanschrijver Van de Werfhorst (86) overleden WASSENAAR (ANP) - De au teur Aar van de Werfhorst is, naar nu pas blijkt, vorige week in zijn woonplaats Wassenaar overleden. Dat heeft zijn uitge ver bevestigd. Hij is 86 jaar ge worden. Van de Werfhorst situeerde zijn romans en novellen vooral in de Overijsselse Vechtstreek. Tot zijn bekendste boeken behoren de romancyclus „De Eenzame" en de novelle „Madame Jatz- kowa". Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met donderdag: Engeland, Schotland, Wales en Ierland: Woensdag eerst enkele opklaringen, later in Ierland en Schotland regen. Donderdag in Ierland en Engeland perioden met regen, in Schotland half tot zwaai- bewolkt en regen- en ha gelbuien. Nu en dan veel wind. Maxima van 6 graden in Noord- Schotland tot 10 in Ierland en Zuid-Engeland. Spanje: Woensdag in het noor den enkele wolkenvelden en aan de Golf van Biskaje plaatselijk wat regen. Elders droog en zon nig. Middagtemperaturen aan de Costa's van 14 graden bij Bar celona tot 18 graden plaatselijk ten zuiden van Benidorm. Canarische Eilanden: Droog en flinke zonnig perioden. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 21 graden. Zuid-Frankrijk: Woensdag naar het oosten wegtrekkende regen, gevolgd door opklaringen. Don derdag droog en perioden met zon. Er waait een stevige mis tral. Maxima in het laagland van 6 graden bij Limoges en Lyon tot rond 13 graden aan de zuidkust. In de Pyreneeën woensdag bo ven 1000 meter plaatselijk wat sneeuw, donderdag vrij zonnig. In de Alpen valt woensdag plaatselijk veel neerslag, de sneeuwgrens zakt daarbij gelei delijk tot in het dal. Mallorca en Ibiza: Perioden met zon en droog. Middagtempera- tuur ongeveer 17 graden. Griekenland en Kreta: Weons- dag eerst perioden met zon, later meer bewolking maar tot de avond droog. Donderdag over wegend bewolkt en perioden met regen, in de bergen sneeuw. Woensdag nog maximumtem peraturen tussen 15 en 20 gra den, donderdag flink koeler. Duitsland: Woensdag enkele buien, boven 500 meter met sneeuw. Donderdag bewolkt en op veel plaatsen geruime tijd re gen. in de Harz ook sneeuw. In de Beierse Alpen en het Zwarte Woud op beide dagen meest be wolkt en vooral woensdag sneeuw. Maxima in het laagland ongeveer 5 graden, in de Beierse Alpen op 1500 meter hoogte tem peratuur rond -4 graden. Zwitserland: Woensdag veel be wolking en perioden met sneeuw, in de dalen plaatselijk regen. Donderdag aan de zuid flank van het Alpenmassief droog en perioden met zon. aan de noordzijde nog bewolkt en af en toe sneeuw. Temperatuur op 2000 meter dalend naar -7 gra den in het zuiden en -9 in het noorden, donderdag iets hogere temperaturen. Oostenrijk: Veel bewolking en perioden met sneeuw, in de da len plaatselijk regen. Donder dag in Karinthië droog en opkla ringen. Temperatuur op 2000 meter dalend naar -9 graden, donderdag iets zachter. Weer rapporten 25 januari 19 uur: "C Amsterdam zwaar bew. 8 Aberdeen zwaar bew. 3 Athene onbewolkt 10 Barcelona onbewolkt 9 Berlijn regen 9 Boedapest zwaar bew. 4 Bordeaux motregen 10 Brussel zwaar bew. 10 Cyprus onbewolkt 13 Dublin onbewolkt 5 Frankfurt regen 11 Geneve zwaar bew.' 10' Helsinki sneeuw -7 Innsbruck regen 6 Istanbul half bew. 7 Klagenfurt zwaar bew. 2 Kopenhagen motregen 2 Las Palmas half bew 17 Lissabon onbewolkt 12 Locarno licht bew 9' Londen regenbui 10 Luxemburg regen 9 Madrid onbewolkt 10 Malaga onbewolkt 13 Mallorca onbewolkt 10 Malta half bew. 11 Moskou half bew -4 Miinchen regenbui 9 Nice zwaar bew. 11 Oslo sneeuw -4 Parijs zwaar bew. 11 Praag regen 8 Rome licht bew. 11 Stockholm half bew. -6 Warschau zwaar bew. 1 Wenen regen 10 Zürich regen' 9' Bangkok licht bew. 26 Tunis zwaar bew. 13 eS2> bewokt regen !°™g sneeuw opklaringen warmtelront windrichting v koufront lagedruk hogedruk luchtdruk in -1000- hecto pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5