Meevaller ook naar werkgevers PZC Benedictijnen op commerciële toer Stichting Japanse Ereschulden wacht een zeer langdurig proces Roestende cd's nu ook in Nederland Pseudopatiënt (25) liet zich verplegen Kleine meerderheid Akzo-personeel voor prestatiebeloning Overheid moet eisen stellen aan kwaliteit van kinderopvang binnen- en buitenland Kok: in 1995 nullijn handhaven Kritiek van Duisenberg Onderzoek naar brand: gemeente was nalatig Van Rooy spreekt tuinbouw moed in Onbekende brieven van Eddy du Perron ontdekt FNV-bond wil 36-urige week in supermarkten WOENSDAG 26 JANUARI 1994 L DEN HAAG (NPA)-Ook in 1995 zal met de lonen pas op de plaats gemaakt moeten wor den. Minister Kok (financiën) heeft dit gisteren in de Kamer gezegd. Hij wil daarover zo snel mogelijk een gesprek met werk gevers en vakbonden. Daarbij wil Kok tevens de beste ding van de belastingmeevaller van 4 miljard gulden betrekken. Hij is bereid een deel van dat geld aan de werkgevers te geven, mits dat de werkgelegenheid ten goede komt Tot nu toe wilde Kok alleen de werknemers van de 4 miljard laten profiteren. ..De lijn van 1994 moet ook de lijn voor 1995 zijn", stelde Kok ten aanzien van de loonontwik keling. Hij bepleitte volgehou den loonmatiging omdat de ar beidskosten in ons land „ge woon te hoog zijn". De bewinds man zocht voor zijn lijn steun bij de verkiezingsprogramma's die de diverse partijen inmiddels hebben geopenbaard. Kok gaf aan inmiddels 'om' te zijn waar het gaat om de beste- Tsjechië PRAAG (AFP) - Tsjechië houdt in het voorjaar gezamenlijke militaire oefeningen met Ne derland en Frankrijk. Neder landse en Tsjechische gemoto riseerde infanteriecompag- nieen oefenen in maart in het Midden-Europese land. Soort gelijke Franse eenheden komen in juni. MENALDUM (ANP) - De Friese gemeente Menaldumadeel heeft nagelaten een verantwoord brandpreventiebeleid te ont wikkelen voor de serviceflat Gralda State. Daar kwamen vo rig jaar juli drie bewoonsters bij een brand om het leven. Die conclusie trekt M.J. Kruide nier van de Inspectie voor Brandweerzorg en Rampenbe strijding van het ministerie van binnenlandse zaken uit een on derzoek naar aanleiding van de brand. Gralda State was vanaf de bouw in 1970 onvoldoende brandvei lig. Vooral de dakconstructie ARNHEM (NPA) - Een kleine meerderheid (57 procent) van de ruim 20.000 medewerkers van Akzo in Nederland is voor in voering van prestatiebeloning bij het chemieconcern. De over grote meerderheid is verder voorstander van flexibilisering van de arbeidsvoorwaarden, zo als extra werkuren tijdens drukke tijden. Dat blijkt uit een enquête van de Vrije Universi teit van Amsterdam onder zo'n driehonderd Akzo-werkne- mers, uitgevoerd in opdracht van de Industriebond FNV. Akzo zette vorig jaar de onder handeling voor een nieuwe, tweejarige cao in op prestatiebe loning. Het concern dacht daar bij aan extra beloningen tot vijf procent van het bestaande sala ris van werknemers die goed vol doen. Tijdens de onderhandelin gen verdween het punt echter van de agenda. Volgens de bon- LEIDEN (NPA) - De neerlandi cus Kees Snoek heeft ruim vijf tig nieuwe brieven van de schrijver E. du Perron ontdekt. Het gaat om dertig liefdesbrie ven die Du Perron in de jaren twintig vanuit Parijs schreel aan Julia Duboux, de zuster van de kunstschilder Oscar Dubx, en om twintig brieven aan de Catalaanse schilder Pedro Crei- xams. Als gevolg van de vondst zal de uitgave van de Verzamelde Brie ven van Du Perron worden her zien, zo laat uitgever Wouter van Oorschot weten. De brieven aan Julia Duboux zijn door haar er ven geschonken aan het Letter kundig Museum in Den Haag In het KRO-radioprogramma 'Montaigne' van vandaag meldt Snoek de vondst van de brieven. Snoek was niet bereikbaar voor commentaar. Hij reist op het ogenblik door de binnenlanden van Indonesië. Programmamaker Thijs Wie- rema noemt de vondst voor Snoek, die met een biografie van Du Perron bezig is. „een ge schenk uit de hemel". „De brie ven stammen uit de jaren twin tig en juist over die tijd had hij weinig gegevens De brieven zijn alle in het Frans geschreven. Die ding van de 4 miljard gulden. Zijn eerdere stellingname dat het geld via belastingverlaging naar de burger terugmoet, met name de laagstbetaalden, slikte hij in. Volgens Kok moet er sprake zijn van een evenwichtige besteding van de centen, verdeeld over werkgevers en burgers. Naast een lastenverlichting voor be drijven kan een kleine belasting verlaging voor de burgers door gevoerd worden. Dat kan door het verlagen van het laagste be lastingtarief. Ten aanzien van de werkgevers sprak Kok over een reductie van arbeidskosten. Alhoewel Kok het niet met zo veel woorden toegaf sloot hij in zijn bestedingsplan nauw aan bij voorstellen van collega An- driessen (CDA. economische za ken i. Deze wil dat zogenoemde overhevelingstoeslag die werk gevers nu nog op het bruto loon van de werknemers betalen, ver lagen. Zo dalen de arbeidskos ten voor de werkgevers. Omdat de operatie leidt tot een inkomensdaling voor de werk nemers zou dat gecompenseerd moeten worden via belasting verlaging. Andriessen had eer der steun gekregen van de CDA- fractie, werkgevers en vakbon den in de Stichting van de Ar beid. Gisteren sloot ook PvdA- kamerlid Melkert zich bij deze lijn aan. President Duisenberg van De Nederlandsche Bank (DNB) is tegen de keuze van minister Kok van financiën de recent opgedo- was erg gevaarlijk. Ondanks waarschuwingen gaf de gemeen te de architect toch opdracht zijn ontwerp uit te voeren. Ook in de jaren tachtig werd de gemeente meermalen gewezen op de brandonveilige toestand van de flat. Die adviezen zijn niet of veel later opgevolgd. De alarmcentrale in Friesland gaf de melding van de brand te laat door aan de brandweer. Een medewerker in de centrale twij felde aan de juistheid van de melding waardoor de brandweer 2.5 minuut later werd ingescha keld. den waren hun leden niet rijp voor het voorstel. Een ander moeilijk punt bij de cao-onderhandelingen, de ver koop van maximaal vijf tot twaalf verlofdagen (afhankelijk van de deel-eao), spreekt de me dewerkers nauwelijks aan. Na lang aarzelen stemden de bon den daar vorig jaar in toe. Vooral volgens de bond van ho ger personeel (VHP Akzo) zou daar behoefte aan bestaan. Slechts 22 procent van de mede werkers heeft vorig jaar éen of meer dagen terugverkocht aan het concern. Ruim zestig pro cent van de ondervraagden zegt totaal geen behoefte te hebben aan verkoop van vrije dagen. Voor de enquête gingen de on derzoekers van de Vrije Univer siteit te rade bij zowel vakbonds als niet-vakbondsleden. De on dervraagde werknemers verdie nen per maand gemiddeld 3500 gulden netto. aan Juia Duboux getuigen van een romantische, dwepende lief de en beslaan een paar jaar. Een affaire met een dienstmeisje maakte een eind aan de relatie met Julia. De brieven aan Crei- xams. die een vijftal portretten van Eddy du Perron maakte, wa ren in het bezit van diens zoon. Of die brieven ook aan het Let terkundig Museum zullen wor den geschonken, is nog de vraag. Maar het museum zal in elk ge val de fotokopieën in haar bezit krijgen." Snoek woont in Nieuw-Zeeland. Daar werkt hij bijna het hele jaar. En af en toe komt hij voor onderzoek een maand of zo naar Europa, aldus Wierema. Snoek heeft de brieven aan Creixams op vrij simpele wijze weten op te sporen. „Hij is gaan kijken in het Parijse telefoonboek en daarin kwamen een aantal Creixams voor. Hij belde tot hij de zoon te pakken - et voila." Ook in Nederland heeft Snoek nog een aardige nieuwe brief van Du Perron weten op te sporen. De brief is gericht aan ene Elisa beth de Roos, de tante van Du Perron's vrouw. In de brief schrijft Du Perron op geestige wijze over de zwangerschap van zijn vrouw. ken belastingmeevaller van 1 4 miljard te besteden aan lasten verlichting. Volgens Duisen berg. die zelf van 1973 tot en met 1977 minister van financiën was. zou de regering de meevaller eer der moeten gebruiken om het fi nancieringstekort te verminde ren. ROTTERDAM (NPA) - De ver kleurende compact discs van een Philips-fabriek in Engeland duiken nu ook op in Nederland. Het platenlabel Arcade heeft in 1990 een dubbel-cd Pop Classics in Nederland op de markt ge bracht die in dezelfde Britse fa briek is geproduceerd. Ook daar treedt nu het euvel op van de '.Nadat een hoop goed werk is verricht, lijkt het erop dat het karwei niet wordt afgemaakt", zei Duisenberg dinsdag in Den Haag in zijn toespraak voor het Nederlands Genootschap voor Internationale Zaken. De bank- president laakt „het gemak waarmee recente meevallers be door zwavel aangetaste zilve ren laag van de cd's. Philips Engeland dacht vorige week nog dat de partij aangetas te cd's alleen in Engeland was verspreid. Een inwoner uit Hoek van Holland en een Rotterdam se melden echter los van elkaar goudgroen verkleurde cd's van Arcade te hebben. Ze hebben de stemd worden voor lastenver lichting. terwijl gelijktijdig de doelstelling in het regeerak koord voor het tekort in 1994 niet eens wordt gehaald". Duisenberg noemt het delibere ren over een vooral „eenmalige meevaller van f 4 miljard letter lijk wat kortzichtig" daar er ook schijfjes twee jaar geleden als aanbieding gekocht. De Britse fabriek gaat er van uit dat de,'roest' op den duur de ge luidskwaliteit van de cd's aan tast De cd-fabriek PDO van Philips in Engeland heeft inmid dels maatregelen genomen die het probleem moeten voorko men. Bij Arcade Nederland in Nieu- sprake is van „een vrijwel ze kere, structurele tegenvaller in dezelfde orde van grootte door lagere aardgasopbrengsten". Die aardgasbaten vallen tegen door de „aanzienlijk" lagere olie prijs. die als basis is genomen voor de begrotingsramingen voor de komende jaren. wegein staat men vooralsnog voor een raadsel. Een woord voerster zegt dat de betreffende cd's waarschijnlijk niet doof Ar cade Nederland zijn uitge bracht, maar dat de groothandel waar ze zijn gekocht, ze wellicht uit Engeland heeft geïmpor teerd. Klachten zijn bij Arcade in Nieuwegein nog niet binnen gekomen. NIEDERALTAICH (KNA) - De veertig paters van de benedic tijnenabdij Niederaltaich in Beieren proberen met een uniek commercieel concept hun klooster te behouden. Zij bie den sympathisanten de moge lijkheid een aandeel in de abdij te kopen. Bovendien beraden de monniken van het klooster, dat sinds 731 bestaat, zich in de commissie economische vraag stukken over andere mogelijk heden om het klooster draaien de te houden. In de NV Abdijbedrijf zijn de li keurkelder, de abdij winkel en de gastronomische afdeling van het klooster ondergebracht. Vroeger brouwden de monniken ook bier, maar die activiteit werd in 1969 gestaakt. De nieuwe koers van de abdij is bedacht door pater Laurentius Wild. sinds 1992 verantwoorde lijk voor de commerciële activi teiten. Om de schulden af te los sen, verkocht hij de kleine wa terkrachtcentrale en huurde de ze terug. Bovendien schreef hij samen met de abt achthonderd vrienden van de abdij aan. onder wie zakenlieden die een cursus in het klooster hadden gevolgd. Hen werd gevraagd voor 2000 mark (2200 gulden) een aandeel in het abdijbedrijf te kopen. De ze actie leverde ongeveer 700.000 gulden op. De schulden zijn inmiddels afge lost, de afzonderlijke onderdelen van het abdijbedrijf leveren winst op, waarmee nieuwe inves teringen kunnen worden ge daan. In de commissie economi sche vraagstukken wordt nage dacht over het uitbaten van de tuin. Het internaat zou een aca demie kunnen worden waar on- Lubbers naar Zuid-Afrika DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers brengt samen met mi nister Kok van financiën en mi nister Kooijmans van buiten landse zaken van 27 februari tot 1 maart een bezoek aan -Zuid- Afrika. Dat heeft de Rijksvoor lichtingsdienst dinsdag desge vraagd bevestigd. President De Klerk van Zuid- Afrika had de minister-presi dent uitgenodigd voor een te genbezoek toen hij in 1992 Ne derland bezocht. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat de overheid landelijke kwaliteitseisen moet stellen aan de kinderopvang. Het is niet verantwoord dit ge heel aan de instellingen zelf over te laten, vindt een ruime meerderheid. Dit bleek dinsdag in de Kamer tijdens het debat over de Welzijnswet. Minister D'Ancona (WVC) stelt in het ontwerp voor de kinderop vang net als andere sectoren op welzijnsgebied zelf te laten zorg dragen voor „verantwoorde" kwaliteit. Van de grote fracties is alleen de VVD dat met haar eens. CDA. PvdA, D66 en GroenLinks vinden dat de overheid tenmin ste minimale kwaliteitseisen der meer cursussen bedrijf: thiek worden gegeven. In de abdijen van de benedict nen worden van oudsher gebe theologisch onderzoek en ecor mische activiteiten met elka verbonden. Volgens de sticht van de orde. Benedictus vi Nursia (circa 480-547). moeten i kloosters zichzelf in stand ho den. Dat wil zeggen dat de mo niken in hun levensonderhol moeten voorzien. Daarom zijn de abdijen vaak onder me boerderijen, bakkerijen, schoe makerijen en bierbrouwerijt ondergebracht. In de kloosters leven geleerc paters die hun tijd met stud doorbrengen samen met monn ken die een beroepsopleidir hebben gevolgd. Omdat de laa ste jaren het aantal nieuwe moi niken sterk is afgenomen, zoi ken de benedictijnen nieuwe wi gen om in hun levensonderhou te voorzien. Sommige abdije hebben gekozen voor de ecolog sche landbouw of voor vergrc ting van de drukkerij. Snorfiets viezer dan twee auto's DEN HAAG (NPA) - Snorfietsen zijn nog slechter voor het milieu I dan auto's. Dat blijkt uit een test van de Consu mentenbond. Snorren f vervuilt per kilometer minstens zoveel als twee auto's. De wettelijke eisen aan de uitstoot van koolmo- noxyde en koolwater stoffen worden nog niet overschreden. Maar vol gens de Consumenten bond is schoner snorren goed mogelijk met een kleine katalysator of an der type motor. Van de vijf door de Con sumentenbond geteste snorfietsen vielen er twee door de mand. Er valt niet goed op te fiet sen, de motor is lawaaiig en veroorzaakt trillin gen. Verder doen de rem men het slecht bij nat weer en laat de verlich ting veel te wensen over. moet stellen, die zowel van toe passing zijn op gemeentelijke als de particuliere voorzienin gen. De gemeenten moeten erop toezien dat aan de kwaliteitsei sen wordt voldaan. „Het is de verantwoording van de overheid om het fundamen tele recht van het kind op een ge zonde en evenwichtige ontwik keling te waarborgen", zei PvdA- woordvoerder Vliegenhart. „Ou ders moeten er vanuit kunnen gaan dat een kinderopvangvoor ziening een fatsoenlijk kwali teitsniveau heeft", aldus CDA- woordvoerder Esselink. Ook de door D'Ancona vorig jaar ingestelde Commissie kwa liteit kinderopvang adviseert de minister de kwaliteit van crè ches wettelijk te regelen. Het de bat wordt woensdag voortgezet. AMSTERDAM (ANP) - Staatssecretaris Van Rooy (buitenlandse handel) vindt dat de tuinbouw zich niet in de put moet laten praten. Ondanks alle sombere be richten kan Nederland nog steeds trots zijn op de sector die in de rest van de wereld grote faam geniet, aldus de CDA-bewindsvrouwe. Van Rooy opende dinsdag in Amsterdam de 21ste editie van de Nederlandse Tuin bouw Vakbeurs, de NTV 94. De beurs wordt gehouden op een tijdstip dat met name de groenteteelt in de proble men zit. Toenemende con currentie. overproduktie en stijgende milieu- en loonkos ten hebben de rentabiliteit van de bedrijfstak aange tast. Van Rooy vindt dat de tuinbouw momenteel ten onrechte steeds in sombere tinten wordt afgeschilderd. „Terwijl het juist een bijzon der fleurige en kleurrijke be drijfstak is." Over de gasprijs voor de tuinders, sinds de vertrou welijke brief van minister Bukman een gevoelig onder werp, zweeg Van Rooy wijse lijk in alle talen. Een man controleert of de gewassen op de plantaar dige jurk van Danielle Wa genaar uit Amsterdam wel echt zijn. Wagenaar maakt op de vakbeurs voor Tuin bouw reclame voor de kwe kerij. foto Marcel Antonïsse/ ANP AMSTERDAM (ANP) - Een 25- jarige man heeft zich in septem ber en oktober van het vorig jaar tot drie keer toe onder val se voorwendselen laten opne men in zowel het Academisch Medisch Centrum (AMC) als het Academisch Ziekenhuis Vrije Universiteit in Amsterdam. De „pseudopatient" vertelde per soneel in het AMC dat hij nekklachten had als gevolg van een verkeersongeval. Hij werd een kleine drie weken in het AMC verpleegd. Woensdag 2 februari moet de man zich ver antwoorden voor de rechtbank in Amsterdam. Hij wordt be schuldigd van oplichting, aldus het openbaar ministerie in Am sterdam. De man meldde zich op 3 s tember bij de EHBO in het AP Met een gestolen patiënt ponskaart wist hij zijn opna te bewerkstelligen. Op 23 s tember vertrok hij weer. T< het AMC bij de rechtmatige genaar van de ponskaart geïnformeerd, bleek deze in I geheel niet ziek te zijn. Het kenhuis deed daarop aangifte Zes dagen later toog de man, geen vaste verblijfplaats he' naar het VU-ziekenhuis. C daar werd hij opgenomen, een verblijf van vijf dagen v trok hij weer, om zich wederi zes dagen later opnieuw bij VU te melden. Hij werd and maal vier dagen verpleegd. van onze correspondente Judith Stalpers TOKYO - Acht Nederlandse oorlogs slachtoffers hebben dinsdag in Tokyo een klacht ingediend tegen de Japanse rege ring. Ze eisen 22.000 dollar schadevergoe ding voor het leed dat zij geleden hebben door Japans toedoen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Onder begeleiding van acht Japanse advocaten leverden de he ren Sjoerd Lapré en Gerard Jungslager van de Stichting Japanse Ereschulden de officiële aanklacht in op het Districtsge- rechthof van Tokyo. Zij overhandigden de documenten aan een ambtenaar ach ter een loket en ontvingen een ontvangst bewijs. Het was de eerste stap in een pro ces dat nog jaren zal voortslepen. Hoe lang. durven de Japanse advocaten niet te zeggen. Normaliter duurt een pro ces zo'n vijfjaar. Maar dit proces is een ge val apart, omdat het om buitenlandse aanklagers gaat. Het is niet ongewoon dat in Japan precedent scheppende zaken de cennia kunnen voortduren Bovendien ligt de compensatiekwestie politiek nogal gevoelig. De huidige pre mier heeft weliswaar openlijk spijt be tuigd en ook toegegeven dat Japan een agressorrol heeft gespeeld. Maar het ge ven van financiële vergoedingen gaat voor vele Japanners te ver. In de vredesverdra gen met andere landen staat immers dat Japan geen schadevergoeding aan indivi duen hoeft uit te betalen. Nederland heeft ook zo n verdrag met Japan ondertekend. „Maar het verdrag is getekend in een tijd waarin men de gevolgen van de oorlog niet kon overzien", aldus Jungslager dins dag in Tokyo toe. „De herinneringen en het leed worden sterker als je met pen sioen gaat. Voor die tijd ben je te druk be zig met werk en gezin. Het is dus niet ver wonderlijk dat we pas vijftig jaar na da tum om herstel, compensatie en rehabili tatie vragen", verklaart ook Lapre. Wonden De Stichting Japanse Ereschulden vecht niet alleen voor een schulderkenning van Japanse zijde. Men gelooft dat een finan ciële compensatie de wonden bij de slachtoffers zal verzachten. „De dader moet een stap in onze richting doen om te tonen dat het de banden wil verbeteren", aldus Jungslager. De Stichting ziet de Een bezoeker van de persconferentie van de Stichting Japanse Ereschulden in Den Haag luistert naar een spreker. foto Hans Steinmeier/ANP 22.000 dollar als een symbolische compen satie. Maar voor de Japanse staat kan de zaak heel duur worden. Lapré en Jungslager vertegenwoordigen niet alleen de acht aanklagers, maar ook de 76.000 andere le den van de Stichting Japanse Ereschul den. Als de acht dit proces winnen, dan verwachten ze dat alle anderen ook in aanmerking komen voor compensatie. En dan komen ook de Britten en Indonesiërs, in totaal zo'n 300.000 krijgsgevangenen, die op dezelfde gronden compensatie kun nen krijgen. De rekening voor de Japanse regering bedraagt dan 60 miljard dollar. DEN HAAG (ANP) - De FNV Dienstenbond wil de werkweek in de komende cao voor de supermarkten (175.000 werknemers) verkor ten van 38 tot 36 uur. De tijd die daardoor vrijkomt moet niet in eerste instantie worden gebruikt voor vergroting van het- aantal banen, maar voor uitbreiding van de aanstellingen van parttimers en hulpkrachten. De dienstenbond wil af van „pulpcontraeten". Veel werknemers moeten het doen met een aanstelling voor slechts enkele uren per week of metoproepcontracten. De vakbond stelt dat daar „volwaar dig werk" voor in de plaats moet komen. De bond eist in zijn cao-voorstellen voorts dat de huidige vut-leeftijd van 60 jaar in stand blijft en vergroting van de veiligheid voor het personeel, Als de werkgevers niet met het eisenpakket instemmen, dan zal de vakbond een looneis stellen van 2.5 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4