Bevriezen uitkeringen mogelijk PZC CD A-achterban straft Bukman met elfde plaats op Kamerlij st ^NG voorstander ïalvering huidig lantal gemeenten Korte herdenking overleden Ien Dales Werkgever mag niet alles meer vragen aan sollicitanten Militaire verkenners bereiken Srebrenica p- sfit Noors fregat voor kust Bergen gezonken binnen- en buitenland lede-auteur prof. Kolnaar van CDA-verkiezingsprogramma: Diamantair in Breda beroofd Het blijft pappen en nat houden met WOV Oppositie wil 'politiek oordeel over Brinkman WOENSDAG 26 JANUARI 1994 5N HAAG (NPA) - De verhou- ïg tussen het aantal werken- en niet-werkenden dreigt komende jaren zo slecht te jrden dat de uitkeringen niet enredig met de lonen kunnen ijgen. Dat geeft ook niet, want li volgend kabinet moet met irkgevers en vakbonden al- reken dat de lonen in het be- ijfsleven niet verder oplopen. 5 nbtenaren en trendvolgers egenen die de inkomensont- kkeling van ambtenaren vol- n) moeten er evenmin iets bij- ijgen. t heeft prof. Kolnaar, mede- iteur van het CDA-verkie- igsprogram, gisteravond te- p nover deze krant verklaard, ilgens de christen-democraat itekent de bevriezing van lo- •n in het bedrijfsleven, uitke- ïgen en salarissen van amb- naren en trendvolgers niet dat dereen op de nullijn wordt ge it. Door lastenverlichting wil it CDA iedereen er toch nog ts op vooruit laten gaan. Het CDA maakte het afgelopen weekeinde bekend onder een ko mend kabinet niet negen mil jard gulden te willen bezuinigen, zoals eerst de bedoeling was, maar zeventien miljard gulden. Volgens Kolnaar zijn de extra bezuinigingen onder meer nodig omdat het huidige kabinet zijn opvolger met een erfenis van vijf miljard gulden aan niet-ingevul- de ombuigingen opzadelt. Bo vendien wil het CDA enige reser ve inbouwen voor als een ko mend kabinet in zwaar weer te recht komt. De bestaande wet waarin de koppeling tussen lonen en uitke ringen is geregeld, geeft een be paalde verhouding tussen het aantal werkenden en niet- werkenden. Komt die verhou ding slechter uit, dan kan van koppeling worden afgezien. Het CDA wil van deze wettelijke be paling gebruik maken. ■Ondanks hun kritiek op het CDA zullen ook PvdA en D66 de bezuinigingsbedragen in hun verkiezingsprogramma's fors opschroeven. PvdA-staatssecre- taris Wallage van sociale zaken en D66-leider Van Mierlo hebben dat bekendgemaakt. Beide par tijen zijn, zoals ze dat zelf noe men, „nog in onderhandeling" met het Centraal Planbureau over het realiteitsgehalte van hun programma's. Volgens het huidige PvdA-pro- gram moet in de komende kabi netsperiode 8 miljard grilden worden bezuinigd. Dat is veel minder dan de 20 respectievelijk 17 miljard die VVD en CDA sinds dit weekeinde willen ombuigen. D66 staat nu nog op 10,5 miljard, maar denkt aan een extra van 2 tot 4 miljard. De VVD haalt zijn bezuiningen grotendeels binnen door alle uit keringen behalve de aow te ver lagen tot 60 procent van het mi nimumloon, terwijl het CDA nu besloten heeft de uitkeringen (en de ambtenarensalarissen en de kinderbijslag) voor vier jaar te bevriezen, hetgeen uiteraard ook een daling van de koop kracht van de mensen met een uitkering tot gevolg zal hebben. Soberder De PvdA kiest niet voor „deze gemakkelijke weg", aldus Wal lage, die tweede staat op de kan didatenlijst van de PvdA. De staatssecretaris erkent dat „ook in de sociale zekerheid soberder met de centen moet worden om gegaan", maar hij denkt daarbij niet aan snoeien op de uitkerin gen. Hij geeft de voorkeur aan fraude bestrijding, volumebeleid, het terugdringen van de uitvoe ringskosten en het verhalen van de kosten van arbeidsonge schiktheid op de veroorzaker. Een absolute garantie dat het ni veau van de uitkeringen buiten schot blijft, wilde Wallage overi gens niet geven. Als argument voor extra bezuinigingen noem de Wallage gisteren „de econo mische realiteit". Hij wilde nog geen bedragen noemen. EN HAAG (NPA) - De Vereni- ing Nederlandse Gemeenten FNG) wil een halvering van het uidige aantal van 636 gemeen- >n. In de ogen van de VNG moe- in gemeenten ten minste 40.000 nvoners tellen. Op dit moment jn er zo'n 560 gemeenten die linder inwoners hebben. Van ie groep blijven volgens VNG- irecteur G.J. Fleers uiteinde- ijk hooguit 187 gemeenten ver. leers, tevens lid van de Eerste [amer voor het CDA, wil zich iet uitspreken over het exacte antal gemeenten dat na een ieuwe golf van gemeentelijke erindelingen overblijft. Zijn itlatingen komen in reactie op ingezette kabinetsbeleid, 'aarbij wordt gestreefd naar 25 jgiobesturen die een belangrijk leel van de gemeentelijke taken ivernemen. Deze regiobesturen lorden ook wel 'provincies- ieuwe-stijl' genoemd. De VNG jet deze ontwikeling met lede ogen aan. Zij vindt dat de ge meenten de 'sterkste bestuurs laag' moeten blijven. Fleers zegt in een gisteren uitge geven verklaring: Als je vindt dat in de toekomst het zwaarte punt van het binnenlands be stuur bij de gemeente moet lig gen, dan vergt dit - naar het nu lijkt - een schaal van tenminste 40.000 inwoners. Kijk je naar de gemeenten, dan zijn er 636 waar van ongeveer 70 meer inwoners hebben dan 40.000 inwoners. In die gemeenten wonen 7,5 mil joen inwoners". De overige 560 gemeenten her bergen de andere helft van de 15 miljoen Nederlanders. Dat zou er op neerkomen dat gezien de gewenste gemiddelde grootte van tenminste 40.000 inwoners er in de ogen van de VNG plaats is voor hooguit 187 gemeenten. Opgeteld bij de reeds bestaande 70 grote gemeenten streeft de VNG dan naar maximaal 257 ge meenten in Nederland. Kamervoorzitter Deetman (voorgrond) tijdens zijn korte toespraak. Van Thijn (Dales' opvolger), Hirsch Ballin, Lubbers en Kok (vlnr) luisteren toe. foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG (ANP) - Met een korte toespraak heeft Tweede-Ka mervoorzitter Deetman dinsdag de ruim twee weken geleden plotseling overleden minister van binnenlandse zaken Ien Da- les herdacht. „Zij heeft laten zien dat een politicus idealen en ambities des te beter kan verwezenlijken naarmate deze erin slaagt om meer dan alleen politicus te zijn, en juist mens te blij ven in een eigen leefomgeving van kerk, familie of werk", aldus Deetman. Deetman memoreerde haar afscheidsbrief aan de Tweede Ka mer, toen zij in mei 1987 na bijna vijfjaar kamerlidmaatschap als burgemeester naar Nijmegen vertrok: „Ik wens de Kamer een verder groeiend vermogen tot geïnspireerde debatten, zodat in brede kring het inzicht in de politieke besluitvorming en het res pect voor de volksvertegenwoordiging aanwezig zal zijn en blij ven." Opvallend afwezig bij de herdenking was het kamerlid Janmaat. Kamervoorzitter Deetman had hem - na signalen daartoe uit de andere fracties - in een gesprek kort voor de herdenking verzocht weg te blijven. Kort na de dood van minister Dales gaf Janmaat in een reactie te kennen „geen traan" om de dood van de „CD-vij- andige" Dales te laten. DEN HAAG (NPA) - Bij aanstel lingen en keuringen mogen vra- en aan nieuwe werknemers al- een nog gericht zijn op de vaca- ure. Vragen met betrekking tot iventuele ziektes of handicaps lie niet van invloed zijn op de ünctie mogen niet langer wor- ien gesteld. )it staat in een algemene sollici- atiecode die is opgesteld door Ie Nederlandse Vereniging van 'ersoneelsbeleid en zal worden ivergenomen door minister De fries van sociale zaken. In de re eling wordt voorgesteld dat rerkgevers functie-eisen voor vacatures formuleren en tijdens sollicitatiegesprekken alleen kagen stellen die voor de func- fie van belang zijn. Ook deskun digen, zoals keuringsartsen, die bij de selectieprocedure zijn be trokken dienen zich hieraan te houden. Werknemers die menen dat werkgevers de code overtre den, kunnen in beroep gaan bij een nog in te stellen codecom missie. Die doet een uitspraak die weliswaar niet bindend is, maar wel publiciteit aan gege ven zal worden. D66-kamerlid Kohnstamm heeft vorig jaar in een initiatief wetsontwerp al voorgesteld de aanstellingskeuringen fors te beperken en ook keuringen voor geldleningen aan banden te leg gen. Te denken valt daarbij aan keuringen op aids ingeval ie mand een hoge lening wil afslui ten. volgens Defensie eenheden ver plaatst naar beladingsstations bij Vlissingen en 't Harde. De verkenners hebben onder meer de opdracht te kijken waar de 1200 Nederlandse militairen gehuisvest kunnen worden en of de genie extra werkzaamheden moet verrichten, bijvoorbeeld bij het herstel van toegangswe gen. Of de missie met succes kan worden afgesloten hangt af van de medewerking van plaatselij ke veldheren. Onder de dreiging van VN-bombardementen op Servische stellingen lijken de Serviërs die Tuzla en Srebrenica belegeren toeschietelijker, maar die houding kan met de dag ver anderen, zo stellen bronnen bij het ministerie. Een eerdere ver kenningsmissie naar Oost-Bos- nie strandde, omdat de Serviërs de Nederlandse militairen niet in het gebied wilden toelaten. DEN HAAG (NPA) - De 21 mili tairen die in Oost-Bosnië de komst voorbereiden van 1200 «tra Nederlandse VN-mililai- ren. hebben gisteren zonder noemenswaardige problemen de moslim-enclave Srebrenica bereikt. De twee versperringen op de weg tussen Tuzla en Sre brenica werden vrijwel onmid dellijk voor de verkenners opengesteld. De eenheid was 's ochtends vanuit het ongeveer bonderd kilometer zuidooste lijk gelegen Tuzla vertrokken. Hu de verkenningsmissie succes ijkt te boeken, heeft het minis terie van defensie het licht op Sroen gezet voor de bevoorra ding van het bataljon van de Luchtmobiele Brigade en de on- flersteuningstroepen die naar Bosnië moeten worden uitge vonden. Dezer dagen worden BERGEN - Het Noorse fregat Oslo is gisteren voor de kust van Bergen gezonken nadat het marineschip op sleeptouw was genomen. De 2000 ton metende Oslo was eerder aan de grond gelopen doordat de machines het hadden begeven. Van de 114 geredde opvaren den liepen er negen verwondingen op. foto Reuter Van Rooy en Heerma krijgen hogere waardering BREDA (ANP) - Een uit Duitsland afkomstige diamantair is dins dagochtend op de parkeerplaats bij Ilotel Brabant in Breda be roofd van een hoeveelheid sieraden met een waarde van circa een balf miljoen gulden. De diamantair zou de sieraden daar afleveren aan een Italiaans sprekende handelaar met wie hij al enige keren tontact had gehad. De koper vroeg of hij de partij op de parkeerplaats aan een derde Mocht laten zien. Toen de diamantair dat weigerde, trok de onbe kende een vuurwapen. Samen met een andere man vluchtte hij in ven personenauto. Ongeveer twee weken geleden vond een soortgelijke beroving plaats 'Peen andere parkeerplaats bij Breda. Het slachtoffer was toen een liamantair uit België. De buit. was ongeveer even groot. De politie voekt uit of er tussen deze beide berovingen verband bestaat. In Bussum werden begin december twee Belgische diamantairs in ven hotel beroofd. De dief nam een snelle greep uit de hem getoonde koffer met koopwaar en verdween met een buit van enkele tonnen DEN HAAG (NPA) - De CDA- achterban heeft landbouwmi nister Piet Bukman een elfde plaats gegeven op de kandida tenlijst voor de kamerverkie zingen. Dat is vijf plaatsen lager dan een advieslijst van het par tijbestuur van november vorig jaar. De nieuwe lijst is gistermorgen door het partijbestuur bekend gemaakt. Het CDA-congres dat komend weekeinde wordt ge houden, moet deze lijst bekrach tigen. Behalve Bukman zijn ook an dere prominente CDA'ers op een lagere plaats terechtgekomen. Zo is justitieminister Hirsch Bal lin van de tweede naar de derde plaats gezakt. De tweede man van de fractie in de Tweede Ka mer, Wolters.-die oorspronkelijk een vijfde plaats toebedeeld had gekregen, staat nu op zeven. Een aantal CDA'ers werd dooi de achterban op een hogere posi tie gezet. Staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) ging van de derde naar de tweede plaats. Haar collega Heerma (volkshuisvesting) steeg met stip van acht naai' vijf. Ook het kamerlid mevrouw Soutendijk (justitie) ging fors omhoog: van plaats negen naar zes. Het kamerlid De Hoop Scheffer zakte een plaatsje: van zeven naar acht. Zijn collega Lansink klom daarentegen van tien naar negen. Ook mevrouw Doelman- Pel steeg: van elf naar tien. De achterban handhaafde fractie leider Brinkman als lijsttrekker. Bij de eerste tien plaatsen op de lijst staan nu drie vrouwen. Ook verderop op de lijst bracht de achterban kleine wijzigingen aan. Zo zakte staatssecretaris Gabor (landbouw) een plaats. Hij staat nu op zeventien. Dat gebeurde ook met de kamerle Verlies 150 banen bij DSM Resins AMSTERDAM (ANP) - DSM Resins, de harsendivisie van het che mieconcern DSM, is van plan in Nederland 150 banen te schrappen. Waarschijnlijk zullen daarbij gedwongen ontslagen niet te vermij den zijn, zo heeft een woordvoerder van het bedrijf dinsdag meege deeld. Het bedrijf probeert de betrokken werknemers elders bin nen het concern te herplaatsen. Eind 1995 moet de operatie zijn voltooid. Voor degenen die dan nog niet zijn hei-plaatst zal ontslag onvermijdelijk worden. De harsendivisie van DSM gaat gebukt onder de slechte economi sche situatie. Bovendien heeft zij in het bijzonder last van verzadi ging van de markt. De directie in Zwolle streeft naar stroomlijning van het produkten- pakket en naar een doelmatiger gebruik van de produktielokaties in Nederland (Hoek van Holland, Schoonebeek en Zwolle). Het is een vast ritueel. Om de drie maanden toert een delegatie van het Zeeuws provinciebestuur naar Den Haag voor overleg met minister Maij van verkeer en waterstaat over de voortgang van de plannen voor de aanleg van de Westerschelde Oever verbinding (WOV). En om de drie maanden wordt door beide bestuurlijke instanties na afloop een communiqué uitgege ven waarin ongeveer hetzelfde wordt gezegd wat er de vorige keer ook al in stond. Gisteren was het weer zover. Om te be ginnen de overbodige verklaring dat de partijen aan weers kanten van de tafel nog steeds de positieve mtentie hebben om de WOV te realiseren. Waaruit dat dan blijkt en op welke punten vorderingen zijn bereikt, vraagt een mens zich ver volgens af. Welnu, uit het feit dat er nieuwe problemen zijn gerezen. Daarover moeten nieuwe gesprekken op gang ko men. En als die gesprekken zijn gevoerd ligt daarachter vast en zeker weer een vuiltje dat moet worden opgeruimd, voor dat er zicht is op het moment waarop eindelijk knopen kun nen worden doorgehakt. Kortom, het blijft pappen en nat houden met de WOV Vier jaar nu al weer is het Zeeuwse college van gedeputeer de staten met deze minister van verkeer en waterstaat in de slag om de weg vrij te maken voor aanleg van de Wester schelde oeververbinding. En nog altijd zijn de risico's en de onzekerheden op vooral het financiële vlak zo groot, dat groen licht niet kan worden gegeven. Gs hebben bij het vori ge bestuurlijk overleg uit Den Haag de opdracht meegekre gen om de offertes van de kandidaat-bouwondernemingen met een bedrag van zo'n slordige 200 miljoen gulden naar beneden te praten. Dat is gelukt, maar daarmee zijn de peri kelen nog lang niet opgelost. Nu doemt immers weer het ou de probleem op van de btw-afdracht aan het rijk bij een vorm van publieke financiering. Over de vraag 'ja of nee btw" wordt al jaren gesproken, maar een uitsluitsel is altijd uitgebleven. Op de valreep van deze kabinetsperiode zou minister Kok van financiën moeten goedvinden dat Zeeland van btw-beta- ling bij de aanleg van de WOV blijft gevrijwaard. En dat is niet de enige onzekere factor. Buiten deze kwestie om blijkt nog een financieel gat te bestaan dat de minister Maij met extra geld zou moeten dichten. En juist op dit punt hebben deze beide bewindslieden zich in het recente verleden niet erg scheutig betoond. Het overleg over de Westerschelde oeververbinding heeft al heel wat kabinetten versleten. Het begint erop te lij ken dat ook dit derde kabinet-Lubbers er een eindsprint-zon der-eind van zal maken. Wanneer de restproblemen die nu nog op tafel liggen in hetzelfde tempo moeten worden opge lost als dat met alle vorige gebeurde, zijn de ministers met wie Zeeland op het ogenblik onderhandelt al lang van het tapijt verdwenen. Intussen groeit het aantal twijfelaars en worden de optimisten kleiner in aantal. In de Zeeuwse staten bleek vorige maand dat gebrek aan zicht op de financiële consequenties verschillende fracties huiverig maakt om op voorhand akkoord te gaan met de plannen zoals ze er nu voorstaan. Het overleg van gisteren heeft de beslissing in fei te niet veel dichterbij gebracht. Dat is jammer, want het pro ject WOV dreigt zo in een soort slijtageslag terecht te komen. Het ritueel van het bestuurlijk overleg over de WOV vergt langzamerhand wel erg veel geloof in de goede afloop. vdM. DEN HAAG (NPA) - De Tweede Kamer moet een politiek oor deel vellen over lamdbouwmi- nister Bukman. Dit naar aanlei ding van zijn reeente brief aan collega Andriessen (economi sche zaken) waarin hij vroeg een gasprijsverhoging voor tuinders uit te stellen omdat dit het CDA veel stemmen zou gaan kosten. Premier Lubbers noem de de mededelingen van Buk man later als „overbodig en staatsrechtelijk onjuist". Het GroenLinks-kamerlid Van Ojik eiste gisteren in de Kamer een debat over de stellingname van Lubbers jegens Bukman. „De zaak is niet afgedaan, zeker niet na een dergelijk zwaar poli tiek oordeel", aldus Van Ojik. Hij vroeg om een formeel debat zodat Lubbers en Bukman een nadere toelichting zouden kun nen geven. Zo kan de Kamer in zicht krijgen in de motieven van beiden en „een politiek oordeel vellenVan Ojik kreeg voor zijn verzoek om een kamerdebat steun van de kamerleden Tom mei (D66) en Blauw (WD). Op het departement van Buk man wordt er overigens van uit gegaan dat de affaire het einde betekent aan Bukmans poli tieke loopbaan. Na zijn huidige ambtsperiode hoeft de nu 60-ja- rige CDA'er en niet op te reke nen nog terug te keren in een vol gend kabinet. den Van der Camp (nu 23) en Hil- len (nu 25). Het kamerlid Koetje kreeg plaats 42. Op de lijst van het partijbestuur stond hij nog op 45. Daarentegen zakten nieuwkomer Van Rooijen (van 42 naar 45) en het kamerlid Van leisel (van 43 naar 46). De grootste sprong omhoog maakte het kamerlid Huibers (afkomstig uit het CD JA. de CD A-jongerenorganisatie). Van de achterban kreeg hij plaats 44. Het partijbestuur vond hem niet meer waard dan plaats 52. Het Limburgse kamerlid Frissen steeg drie plaatsen: van 56 naar 53. Volgens de laatste peilingen haalt het CDA bij verkiezingen nu tussen 40 en 45 zetels. De par tij heeft op dit moment 54 men sen in de Kamer. De top tien van de lijst ziet er nu zo uit: Brink man, Van Rooy, Hirsch Ballin, Deetman (kamervoorzitter), Heerma. Soutendijk, Wolters, De Hoop Scheffer, Lansink, Doelman-Pel. Directie: K. Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde. Hoofdredactie: M. P. Dieleman. algemeen hoofdredacteur: C. van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A. L. Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur. Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000. Servicepunt: Boekhandel Bikker, Walstraat 94 Middelburg: Markt 51 4331 LK Middelburg. Tel. 01180-81000. Goes: Grote Markt 2. 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800. Terneuzen: Axelsestraat 16, 4537 AK Terneuzen. Tel. 01150-94457. Hulst: Servicepunt Boekhandel Duerinck, Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058. Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel. Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee. Tel. 01110-15380. Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Openingstijden Zierikzee van 8.30-12 30 en van 13.30-17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18. 4380 AA Vlissingen Tel. 01184-84000; Redactiefax: 01184-70102. s avonds op zondag t/m vrijdagvanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren. Bezorgklachten: maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000. Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84.50, automatische afschrijving 83,75, franco per post 107,50; per maand 29,60, automatische afschrij ving ƒ29,00; jaarabonnement 326.50, auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00; losse nummers maan dag t/m vrijdag 1,50. zaterdag 2,00 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet btw) Postrek nr - 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief. Voor brieven bureau van dit blad 6,25 meer. Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet. btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3