Elsevier geeft Janmaat-band vrij PZC Kan een president die vreemdgaat in functie blijven? Arafat hoopt op vaste financiële bijdrage Saudiërs Kans verzoening in Algerije klein Suriname schreeuwt om investeerders opinie en achtergrond CD-kamerlid eist rectificatie interview en schadevergoeding WOENSDAG 26 JANUARI 1994 AMSTERDAM (NPA) - Het weekblad Elsevier en de frac tievoorzitter van de Centrum democraten, Janmaat, zijn in gevecht .gewikkeld over het vraaggesprek met Janmaat, dat het opinieweekblad vorige week publiceerde. Janmaat deed in het interview uitermate grievende uitspraken over staatssecretaris Gabor, minis ter Hirsch Ballin en kamerlid Apostolou. Op zijn beurt heelt Janmaat het blad via een bo demprocedure gedagvaard. Het CD-kamerlid eist een rectifica tie èn een schadevergoeding van het blad. Janmaat verbood het blad de uitgetikte band van het gesprek openbaar te maken. Elsevier sommeerde Janmaat vervolgens per brief de beschul digingen terug te nemen, en zich verder te onthouden van on rechtmatige uitlatingen aan het adres van Elsevier. Zo niet, dan zouden de opnamen alsnog openbaar worden gemaakt. Het ultimatium hiervoor liep giste ren af. Ontkenningen Redacteur Arendo Joustra: „Janmaat heeft niet gereageerd op onze eis dat hij zijn ontken ningen intrekt. Daarom druk ken we de integrale tekst van de ophefmakende passages af. Hoofdredacteur H Schoo van Elsevier reageert laconiek op de dagvaarding van Janmaat. „Ik heb er niet echt een mening over." Volgens de CD-fractievoorzitter wil het blad door de commotie de oplage opschroeven. „Else vier houdt wel van extra publici teit". Weergave Hieronder volgt een letterlijke weergave van een gedeelte van de bandopname van het Else- vier-interview met CD-kamerlid Janmaat Over joden spreekt u nooit hè? Janmaat: „Laat ik zeggen, dat zijn volgens mij en volgens de partij geen bijzondere mensen. We praten over Nederlanders als we over Nederlanders praten, maar ik dacht dat de heer Van Thijn tot een joodse minderheid behoort, wat we leuk vinden, maar dat wil natuurlijk niet zeg gen dat we geen kritiek mogen hebben op z'n politieke optre den". Maar niet omdat hij joods is? „Nee, nee. Maar om hetgeen dat hij doet". En om het aantal generaties dat hij in Nederland zou wonen of niet in Nederland woont, hij voorbeeld... „Ik moet zeggen dat ik het totaal niet weet". Hirsch Ballin. „Die komt hier niet..." Die komt uit Duitsland. „Ja maar die is nu katholiek ge worden hè? Hahaha". Maar hij komt uit Duitsland. „Ja maar er zijn er toch veel meer. Ik heb altijd al zo'n moeite met die Duitse namen. Want er zitten er veel in het parlement". Maar dat maakt niet uit? „Nee". Een Gabor, in Hongarije gebo ren? ..Gabor. tsja. Ja. u weet dat in het CD-partijprogramma staat, het wordt niet toegespitst op de ze mensen, maai- dat je over heidsfuncties pas in derde gene ratie zou mogen bekleden". Ach jé. „Jaaa". Hoe moet dat? „Hirsch Ballin terugtreden! Ha- hahaha". Hirsch Ballin ook? „Ja natuurlijk die is toch geen derde generatie Nederlander? En Gabor ook? „Ja". Allebei? „Ja, dat vinden wij". Want dat kan niet? „Nou, kijkt, als de heer... Waar om niet? De heer Apostolou - het is overigens een idee dat ik uit mijn studietijd over heb ge houden van de Verenigde Sta ten. Daar geldt dat". De president moet in Amerika geboren zijn. „Nee, ik dacht dat die ook zoveel generaties...". Hij moet daar gewoon gebo ren zijn. Meer niet. „Meer niet? Nou?" Wedden? „Nee ik wed niet. Ik wil u best het voordeel van de twijfel ge ven, maar het zou me verbazen". Werkt u het idee eens uit? „Nou, laat ik zeggen. Apostolou. die zit nog steeds half met zijn gedachten in Griekenland. Die is er intussen al weer eens een De Oostenrijkse president Klestil en zijn echtgenote Edith, op de achtergrond zijn vriendin Margot Löffler. foto Michael Leckel/REUTER van onze correspondent in Berlijn Hans Hoogendijk Waren de Oostenrijkers zo blij eindelijk verlost te zijn van de persona non grata Kurt Waldheim en hadden ze met Thomas Klestil weer een alom gerespecteerd staats hoofd, gaat de man vreemd. En niet zo n klein beetje ook. Heel Oostenrijk praat over niets an ders dan de affaire van Klestil met zijn medewerkster dr. Mar got Löffler. De 61-jarige oud-diplomaat nam bijna een jaar geleden samen, met zijn 60-jarige vrouw Edith zijn intrek in de voormalige kei zerlijke Hofburg in Wenen. Bij de presidentsverkiezingen had hij het beste resultaat gehaald sinds in het na-oorlogse Oosten rijk presidenten worden geko zen. Iedereen verwachtte dat Klestil het land uit het interna tionale isolement zou leiden waarin de wegens zijn oorlogs verleden in opspraak geraakte Waldheim de Alpenrepubliek had gestort. Het begon ook allemaal prach tig. Oostenrijk was trots op zijn nieuwe eerste man. Maar het viel een aantal kritische waarne mers wel op dat de president bij veel gelegenheden zonder zijn vrouw verscheen. En korte tijd later kreeg Wenen, dat toch wel het een en ander gewend is, een heel pikant schandaal opgedist: de president had een vriendin en al lang ook. Hoe lang? Zijn vrouw Edith antwoordde knap in een interview: „Dat moet u hem vragen, maar voor mijn ge voel in ieder geval te lang". Oos tenrijks First Lady voegde de daad bij het woord en verliet de presidentiële ambtswoning. Toch heeft zij de relatie nog niet helemaal opgegeven: „Veertig jaar huwelijk gooi je niet een voudig in de vuilnisbak". Ze ver stopte zich ook niet langer. Bij een skiweekeinde dat minister van buitenlandse zaken Alois Mock voor diplomaten had gear rangeerd, gaf ze acte de presénce en op het traditionele bal kreeg ze een minutenlange staande ovatie. Edith Klestil: „Ik voelde me alsof ik op een wolk zweef de". Verstand verloren Dat geldt intussen niet meer voor haar echtgenoot. Hij komt steeds meer onder druk te staan. Minister Mock zou hebben voor gesteld zijn maitresse weg te promoveren als ambassadrice in een ver land en in steeds meer media wordt gesuggereerd dat Klestil maar beter kan aftreden. Het weekblad Profil vraagt zich af wat Klestil bezield heeft toen hij zijn vriendin tot plaatsver vangend chef de kabinet promo veerde. Het blad: „Of hij had zijn politieke instinct verloren of zijn verstand, waarschijnlijk alle bei". Kanselier Franz Vrantizky vindt dat de president snel moet han delen. Als mogelijke opvolger wordt burgemeester Helmut Zilk van Wenen genoemd. De ui terst populaire Zilk. die in de cember drie vingers van zijn ene hand verloor toen hij een bom brief open maakte, heeft geen haast: „Zo lang we er een heb ben, hoeven we over een opvol ger niet te discussiëren". „En", voegde de altijd vrolijke Zilk er aan toe, „als alle politici die een affaire hebben af zouden moeten treden, werd het hier knap rus tig". Klestil heeft voor de vlucht naar voren gekozen. In een interview verklaarde hij gisteren: „Ik peins er niet over af te treden. Ik kom hier doorheen". Gister hield hij een rede ter gelegen heid van de wereldvredesdag. Het thema: de waarde van het gezin, Klestil: „Ik heb recente lijk in mijn eigen leven gemerkt hoe snel deze waarde in gevaar kan worden gebracht". keer een tijdje heen geweest en dat is hem daar niet meer beval len, maar als het hem wel beval len was, was hij dus gebleven. Nou wil ik hem dat niet kwalijk nemen, dat is zijn eigen recht, maar als hij zo twijfelt, vind ik hem dus niet geschikt om een verantwoordelijke positie in het ambtenarenapparaat van Ne derland in te nemen, want dat bestuurt ons land als het goed is. En dat bepaalt hier de situatie waaronder mensen moeten werken. En dan zou er door dat soort mensen te lichtvaardig over gedacht kunnen worden". Maar hij is geen ambtenaar. „Hij is toch een volksvertegen woordiger? Je kan het Neder landse volk toch niet vertegen woordigen als jij je daar niet. in hoge mate aan gebonden voelt? En dat blijkt hij toch niet?". En Hirsch Ballin? „Ja nou, laat ik zeggen, dit geldt niet op de persoonlijke toer, dat zou een algemene regel zijn. dus die geldt dan ook voor Hirsch Ballin. Als u zegt: wat mankeert er aan Hirsch Ballin. dan wil ik daar wel wat op zeggen. Ik zou niet weten of Hirsch Ballin an ders was als families die hier al honderd jaar leven, dus dat kan ik niet zeggen. Maar wij zeggen dit dus vooral omdat men in Ne derland een tendens heeft gehad en daar is het eerder een reac tie op - dat Marokkanen en Tur ken burgemeester zouden kun nen worden. Dan moet je eerst drie generaties hier wonen. Dat vinden wij". Maar wacht even. ons interes seert het niet hoor. maar waar om Turken en Marokkanen niet en Hirsch Ballin wel? „Nee. dat geldt ook voor Hirsch Ballin. Tuurlijk, als dit de alge mene regel zou zijn, geldt die ook voor Hirsch Ballin. Waarom niet? Dat staat nog los van dat wij vinden dat Hirsch Ballin so wieso eigenlijk geen minister moet zijn..." Exact. Want het is een zeer zwak mi nister, het is een wetenschapper, het is geen minister". Precies, schande. Maar waar om mag hij het niet ivorden van wege dat generatiegedoe? „Nou omdat wij vinden dat dat veel te snel is. Kijk, die mensen zijn naar Nederland gekomen en eh, ja, uit Duitsland gevlucht. Dat is wel allemaal makkelijk voor te stellen, maar er is hele maal niet duidelijk gemaakt waarom naar Nederland. Lag dat dichterbij of sprak ze dat aan? Dat is helemaal nooit ge zegd. Of alleen maar omdat ze hier terecht konden? En als ze het hier dan weer niet bevalt, dan gaan ze ook weer verder. Dat mag dan allemaal, maai- dan moetje hier geen openbare amb ten gaan vervullen". Dat geldt toch niet voor de jo den? Nou ja, die leefden in dias pora ivaarin ze altijd voortgaan van het ene naar het andere land. Van Rusland naar Israël, van Israël naar Amerika. „Een beetje homadentrekkers". Precies. „Maar dat wil ik ze niet kwalijk nemen, maar dan vind ik niet dat ze in openbare functies moe ten komen. Dat slaat niet op die groep alleen, dat mag Gabor ook niet. Ik weet niet of hij een jood is. maai-..." We vroegen ons even af want u maakt zo'n duidelijk onder scheid voor joden... Maar zoals u het nu zegt, geldt dat dus ook voor die groep. „Voor die groep maken we geen uitzondering. De mènsenrech- ten gelden voor de joodse min- Justitieminister Hirsch Ballin beantwoordt vragen van journalisten. foto Monique Baan/NPA derheid als voor iedereen, maar ze hebben niet meer rechten dan een ander. Dus als een ander dat niet zou mogen, dan mogen zij het ook niet. In Nederland geldt dit verbod helemaal niet, maar wij zouden daar een voorstander van zijn. Maai- ik zie ons daar geen parlementaire minderheid voor halen... meerderheid voor halen". 'We leven in een dictatuur', la zen we ergens. Dat begrepen we niet helemaal. „De CD leeft in een dictatuur". Dat is het verhaal van de BVD eerder in het gesprek heeft Jan maat verteld dat de Binnenland se Veiligheidsdienst de Cen trumpartij heeft proberen 'stuk te spelen'; jh/aj). „Van de BVD, van de strafwet, van het niet mogen vergaderen, van het regelmatig volgen". Het mag wel, maar... „Nee het. mag niet. U moet het niet omdraaien". Het mocht roei, maar het kon niet', vanwege de aanslagen. Het mag wel. „Maar dan steken ze een hotel letje in de brand. Dat is toch een uitmuntende democratie hier. Petje af!" U kan toch ergens anders heen? „Ik heb in mijn familie geen no- madenbloed". Ik dacht dat uw grootmoeder joods roas. geloof ik? „Ja, maar wij zijn geen nomaden dus ik ga nergens anders naar toe". Maar de joden waren toch no maden volgens u? „Dat weet ik niet". Dal zei u net. „Dat zou kunnen, dat moet u bij de joodse minderheid vragen, niet bij mij. Ik heb alleen gezegd met betrekking tot Hirsch Bal lin dat hij niet zo snel minister zal worden, volgens het partij program. Die mensen moeten eerst maar eens kijken dat ze er gens aarden. Maar je kan na tuurlijk niet iemand het land la ten besturen en als het misloopt dan gaat hij weer naar het vol gende land toe. Laat ik zeggen: dat trekken van het ene land vanwege persoonlijke proble men is nog tot daaraan toe, maar van hoge functies moeten ze uit gesloten worden, gewoon hun kwaliteiten ontplooien in vrije beroepen of weet ik waar". Vervallen handelshuizen in de binnenstad van Paramaribo. foto Kees van der Maas/1 van onze correspondent Wim Bunschoten in Paramaribo De mensen op straat blijven er onverschillig onder, maar de Surinaamse minister van handel en industrie raakt in lichte staat van opwinding door de komst van een grote Neder landse handelsdelegatie naar zijn land. „Ik verwacht veel van het bezoek", aldus de minister. „De komst van de ondernemers betekent dat Suriname erin slaagt uit het internationale isolement te geraken". Richard Kalloe zit nog maar en kele maanden op het ministerie. Hij heeft de plaats ingenomen van een bewindsman die door de Surinaamse president Vene- tiaan wegens 'falend beleid' de laan werd uitgestuurd. Handel en industrie is het enige ministe rie in Paramaribo waai- de regen pijpen nog stevig aan de gevel hangen en waar de verf niet van de muren bladdert. Kalloe be mant een verzorgde, ruime werkkamer met een overschot aan telefoons. Vertegenwoordigers van onge veer 25 Nederlandse bedrijven zijn in Paramaribo neergestre ken om zich een week lang te oriënteren op de investerings mogelijkheden die Suriname biedt. Kalloe: „Ik kan u vertel len dat een aantal bedrijven vas te plannen heeft om te investe ren in Suriname. Het gaat voor namelijk om bedrijven die geïn teresseerd zijn in de mijnsector, de constructiesector en land bouw, veeteelt esserij". Afwachtend Het investeringsklimaat in de voormalige kolonie is nog verre van optimaal. De democratie heeft de militairen verdrongen en dat zorgt voor een zekere rust in het land. De Surinaamse eco nomie is evenwel choatisch. Noodzakelijke maatregelen om orde op zaken te stellen zijn tot dusverre achterwege gebleven. Voor Den Haag was dat reden om een deel van de honderden miljoenen guldens ontwikke lingsgeld te bevriezen. Kalloe benadrukt dat nu einde lijk 'met voortvarendheid' ge werkt kan worden aan 1 'structureel aanpassingspi gramma' voor gezondmaki van de economie. Hij refer ei net als president Venetiaan a 'het machtsvraagstuk' dat i veel tijd en energie van de reg ring heeft gevergd. Dat vraa stuk is opgelost. Nu de econom nog. Intussen heeft Suriname wel c gelijk enkele grote investeerde uit het buitenland aangetro ken: houtkappers uit Indones en Amerikaanse investeerde voor de goudwinning. Dat v echter nog niet zeggen dat h storm loopt in Suriname. Ki loe: „Ik vind dat Nederland! ondernemers tot nu toe een tea wachtende houding hebba aangenomen. Men moet agre siever zijn. Er zijn verandering! op til in Suriname. De kaj, neemt toe dat concurrenten andere landen investering doen die evengoed door het derlandse bedrijfsleven gedaa hadden kunnen worden". Bodemrijkdom Kalloe vermoedt dat de afwae tende houding voortkomt u onbekendheid met de situatie: zijn land. De aanhoudend stroom negatieve berichte overschaduwt volgens hem werkelijkheid. „Naast de betre kelijk lage lonen hebben wij ve te bieden", zegt hij. „Surin: heeft veel bodemrijkdommf die op exploitatie wachten Daarvoor is technologie en v< al kapitaal nodig. Suriname schikt daar niet over. De m(_ lijkheden voor investeerders zij: legio. En Nederlandse onden» mers hebben daarbij het gro voordeel dat ze de taal spreken Delegatieleider Henk Blanket voorzitter van de christelijk werkgeversorganisatie NCW, zi evenwel direct na aankomst de luchthaven van Paramaribi dat investeren niet het primain doel is voor de Nederlandse b? drijven. Investeringen volge pas als de zekerheid bestaat da het geld terugverdiend kan wo den. Vooralsnog' gaat het Blan kert om de contacten. Hij wil „d vertrouwensband tussen het Nf derlandse en Surinaamse bi drijfsleven" aanhalen. van onze correspondent Ad Bloemendaal Het heeft meer dan drie jaar geduurd, maar de Saudi- sche koning Fahd heeft PLO-lei- der Jasser Arafat nu toch in de gelegenheid gesteld zijn veront schuldigingen aan te bieden voor zijn pro-Iraakse houding in de Golfoorlog. Arafat heeft die kans met beide handen aan gegrepen, want voor de Pale- stijnen was Saudi-Arabië tot drie jaar geleden een synoniem voor gulle financiële contribu ties. PLO-vertegenwoordigers in Tu nis zijn diplomatiek genoeg om niet van de daken te schreeuwen dat Arafat in Riyad met de col lectebus heeft gerammeld. En ook de Palestijnse pers plaatst het bezoek netjes in het kader van de Interarabische toenade ring. Zo schrijft het in Oost-Jeru- zalem verschijnende dagblad Al- Quds: 'Arafat is naar Saudi-Ara- bië gereisd tegen de achter grond van verklaringen door meer dan één Golfleider dat de Golfcrisis tot het verleden be hoort en dat we voort moeten in de richting van Arabische ver zoening. Zijn reis is het beste be wijs dat een verbetering in de Arabische betrekkingen op han den is'. Toch zal Arafat niet vergeten zijn dat de PLO voor zijn vrijage met Saddam Hussein van de Saudiërs negen miljoen dollar per maand ontving. Het dicht draaien van de geldkraan bete kende bijna de doodsteek voor de PLO op de Westelijke Jor- daanoever en vooral in de Gaza- strook. Want de islamitische or ganisaties de Harnas voorop doen hun voordeel met de armlastigheid van Arafats orga nisatie. De Harnas steunt finan cieel voornamelijk op privé-bij- dragen van rijke fundamentalis tische moslims in het buiten land vooral in de Golfstaten - en is daardoor minder afhanke lijk. Arafat weet dat hij geld nodi|. heeft om straks, als het Pale stijnse zelfbestuur een feit is loyaliteit te kopen en zijn reke ningen te betalen. De bijdrager die zijn toegezegd door de Euro pese Unie, de Verenigde Staten Japan en andere donors, zullei j worden aangewend voor speci fieke projecten in de Gazastrool en op de Westelijke Jordaanoe ver. Waar Arafat zich grote zorgen over maakt of zou moeten ma ken - is de vraag hoe hij zijn jaarlijkse begroting rond krijgt De Palestijnse bevolking rekeni er op dat ze aanzienlijk minder belasting zal gaan betalen dan onder de Israëlische bezetting. Maar als Arafat daaraan toe geeft. zal hij geen geld hebben; om zijn ambtenaren en zijn aanzienlijke politiemacht betalen. Hij heeft dringend be hoefte aan een soort vast inko men, maar tot nu toe wil nie mand hem dat verschaffen. Olieprijs Koning Fahd is nog niet tot de bedelstaf gebracht, maar hel moet Arafat zijn opgevallen de straten in Riyad niet langer geplaveid zijn met goud. Saudi Arabië heeft vele miljarden uit gegeven aan de Golfoorlog en de olieprijzen willen maar niet stij gen. Na de ondertekening van de overeenkomst tussen Israël de PLO ging president Clinton met de pet rond. De Saudiërs stopten er met tegenzin honderd miljoen dollar in. met de uit drukkelijke eis dat het geld be steed zou worden aan nauw om schreven projecten in de Pale stijnse gebieden. Voor stortin gen op de bankrekening van de PLO voelen de Saudiërs niets van onze correspondent Ruud de Wit Nu de belangrijkste poli tieke partijen in Algerije niet deelnemen aan de Natio nale Conferentie voor de Ver zoening, die gisteren in de hoofdstad Algiers is begon nen, lijkt de kans op een snelle beëindiging van de verkapte burgeroorlog in dit Noord- afrikaanse land minimaal. Tot de conferentie is besloten door de Hoge Staatsraad, het collectieve presidentschap dat de afgelopen twee jaar Al gerije met steun van de mili tairen heeft geleid. De conferentie, waarvoor alle politieke partijen en belan gengroepen in het land zijn uitgenodigd, met uitzonde ring van het verboden Islami tisch Reddingsfront FIS), moet in twee dagen proberen het eens te worden over een nieuwe president. Ook zal de conferentie de weg moeten uit stippelen naar een meer demo cratische toekomst voor het land. Om gematigde fundamenta listische leiders alsnog over te halen om aan de conferentie mee te doen, besloten de auto riteiten in Algiers maandag 60 radicale moslims vrij te laten. Vorige week kregen 1000 an dere aanhangers van het FIS. die in de concentratiekampen Ain M'Guel en Oued Namoiis in de Sahara zonder proces werden vastgehouden, om de zelfde reden toestemming om naar hun woonplaatsen terug te keren. Maar de belangrijkste eis van nagenoeg alle politieke partij en was maandagavond, nog geen tien uur voor het begin van de conferentie, niet inge willigd. Dat is de onmiddellij ke vrijlating van alle veroor deelde FIS-leiders, waaronder sheik Abasi Madani en imam Ali Belhadj. Vrijdag publiceer de de Franse krant Libération overigens een uit de gevange nis van Tizi Ouzo gesmokkel de brief van Belhadj, waarin deze radicale imam iedere dia loog afwees', zolang 'de verant woordelijken voor de ingreep in het democratische proces in Algerije, twee jaar geleden, niet terecht hebben gestaan'. Berber-protest Het FIS is echter niet de enige partij die het op de verzoe- nings- conferentie laat afwe ten, De vroegere eenheidspar tij Nationaal Bevrijdingsfront (FLN). dat Algerije voorging in de onafhankelijkheidsoorlog tegen de Franse kolonisator en het land ruim twintig jaar heeft geregeerd, heeft even eens besloten van deelname af Algerijnse vrouwen, door dranghekken gescheiden van de mannen, tijdens een verkiezingsbij eenkomst in de hoofdstad Algiers. foto EPA te zien. Het Front van Socialis tische Krachten (FFS) van Hocin Alt Ahmed, die een week geleden nog 150.000 Ber bers op de been wist te bren gen uit protest tegen het terro risme in het land, had al eerder laten weten niets in de confe rentie te zien zonder de aanwe zigheid van FIS-leiders. Zondag besloten ook het voor al door Berbers gesteunde kleine Verbond voor Cultuur en Democratie (PCD) van Said Saadi en de Beweging voor Democratie iMDAi van ex- president. Ahmed Ben Bella zich bij de boycot aan te slui ten. Samen behaalden deze partijen inclusief het FIS bij de na de eerste ronde voor tijdig afgebroken, vrije verkie zingen van december 1991, 90 procent van de stemmen. Weinig steun De partijen die wel zijn aange schoven bij de verzoenings conferentie, kunnen nauwe lijks een vuist maken, De ge matigde Islamitische Ge meenschap (Harnas), de Bewe ging voor de Islamitische We dergeboorte (En-Nahda), de rechts-islamitische Partij voor de Vernieuwing voor Algerije (PRA). de nationalistische Na tionale Grondwettelijke Be weging (ANC), de Groepering voor Nationale Unie (RUN) en de Algerijnse Beweging voor Rechtvaardigheid en Demo cratie (MAJD) van de ver moorde ex-premier Kasdi Merban hebben nooit kunnen bogen op een brede steun on der de bevolking. Meer invloed hebben de Vak bond voor Algerijnse Arbei ders (UGTA) en de Nationale Organisatie van de Mujaidi- nes, die wordt geleid door de huidige president-in-functie. Ali Kafi. Maar dit zijn geen po litieke partijen, dus naar hun feitelijke electorale aanhang kan men slechts gissen, Met zo'n geringe basis kan dus reeds bij voorbaat worden ge steld, dat de Nationale Confe rentie gedoemd is op een fias co uit te lopen, ook al beslui ten de aanwezigen tot het aan wijzen van een nieuwe presi dent. Deze nieuwe president kan slechts twee dingen doen om Algerije weer perspectief te bieden op een vreedzame samenleving. Dat is: de FIS- leiders, die nu nog gevangen zitten, in vrijheid stellen en vervolgens democratische verkiezingen uitschrijven, waaraan het FIS kan deelne- 'men. Leger Maar voor zo'n radicale koers wijziging heeft die nieuwe pre sident de onvoorwaardelijke steun van het leger nodig. Maar dat lijkt vooralsnog niet bereid te zijn het FIS de hand van verzoening te reiken. Als de nieuwe president daar entegen kiest voor een nog hardere aanpak van het radi cale fundamentalisme, zal Al gerije zonder enige twijfel ver der afglijden in de richting van een totale burgeroorlog. En ie dereen in Algerije is ervan overtuigd, dat zo'n burgeroor log heel wat meer slachtoffers zal kosten dan de 3000, die de afgelopen twee jaar reeds ge vallen zijn. 'SgsS

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 2