Aanpak vuile bedrijfsterreinen PZC Diamanten echtpaar Sluis IJ) Hl (pwti <Jt fmms Riolering Retranchement krijgt nieuwe nooduitlaat Toneelgroep Terneuzen brengt luchtige thriller Herstel Catharinakerk in Hengstdijk krijgt steun gs Geen ontslagen bij fusie gemeenten streek BRUGGE KNOKKE EEKLO GENT Nog dit jaar eerste sanering in samenwerking met ondernemingen WOENSDAG 26 JANUARI 1994 z j4 van een medewerkster SLUIS-Ze ontmoetten elkaar in de jaren der tig op het 'jiste strange' in Breskens. Een ont moeting die niet zo maar voorhij ging,, want dinsdag was het zestig jaar geleden dat A. 1. de Smit (84) in het huwelijk trad met S. A. Mook- hoek (81). Het echtpaar verhuisde naar Sluis, waar de bruidegom met zijn broer een transportbedrijf aan de Sint Annastraat had. Tijdens de oorlog- woonde het echtpaar een jaar in Breskens. De Smit is altijd vrachtwagenchauffeur geble ven. Zijn echtgenote bracht zes kinderen groot. Het echtpaar heeft inmiddels tien kleinkinde ren en vijf achterkleinkinderen. Meer dan zestig jaar is De Smit enthousiast duivenliefhebber Een herinnering aan Barce lona 1987 hangt nog aan de muur. De heer De Smit houdt zich tegenwoordig bezig met het lezen van Brabantse streekromans. Mevrouw De Smit neemt iedere maandag deel aan het .volksdansen in Sluis. Het feest werd dinsdag thuis gevierd. Het huis aan de Sint Pieterstraat was uitbundig ver sierd. „Het leek wel een duiventil," vertelde een dochter. Concerten Belfort - WO. 26. za. 29. zo. 30 jan. om 14.15 uur. Beiaardconcert. Kasteel Prinsenhof - vr. 28 jan. om 16.30 uur (gen.rep.), za 29 jan. om 19 uur. zo, 30 jan. om 15.30 uur: Vivaldi Boccherine tgen.rep.) Hotel Die Swaene - za. 29 jan. om 15 uur: Snarenkwartet Ar- riaga. Stadsschouwburg - zo. 30 jan. om 19 uur: Will Tura. Theater Stadsschouwburg - vr. 28 jan. om 20 uur: Maw door Tea ter Stap. De Biekorf- vr. 28. za. 29 jan. om 20.30 uur: Manuel de Schepper door Het Alibicollectief: ma. 31 jan., di. 1 feb. om 20.30 uur: Wit is altijd schoon door Tine Ruys- schaert. De Dijk - za. 29 jan. om 20 uur: Apologie van Socrates door Ju- lien Schoenaerts. De Werf - za. 29 jan. om 20.30 uur: Kluchtzangers door Teater- groep Stan: zo. 30 jan. om 15 uur: Over sprookjes gesproken door Maccus. Dans Stadsschouwburg - do 27 jan. om 20 uur: Japanse Buto Dans. de Compagnie Ariadone met Hi- nagata of De taal van de Sfinx. Varia Beurshalle - za. 29. zo. 30 jan. van 9 tot 19 uur: Auto retro. 14e Oldtimers Show. Films De Werf - Filmfestival Derek Ja- man: Sebastine, di. om 20.30 uur;- Jubilee, wo. 2 feb. om 20.30 uur. Kennedyeomplex (info.tel.:09.32.50.33.20.70) Heaven and earth, a.l. dag. om 20 uur, zo. wo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur;- The real McCoy, al. dag. om 20 uur. za. zo. wo. ook om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur;- Undercover blues, a.l. dag. om 20 uur. za. ook om 22.30 uur, za. zo. wo. ook om 14.30 uur;- The good son. 16 jr. dag. om 20 uur. vr. za. zo. ook om 22.30 uur;- Aladdin, a.l. za. zo. wo. om 14.30 uur, zo. ook om 17.15 uur;- A perfect world, 16 jr. vr. za. zo. om 22.30 uur;- The crush, 16 jr. vr. za. zo. om 22.30 uur;- The piano, a.l. vr. zo. om 22.30 uur, zo. ook om 17.15 uur. Chaplin (info. tel.:09.32.50.34.09.34) Beethoven 2. a.l. za. zo. wo, om 14.30 uur;- The age of innocence, vanvaf vr. dag. om 20 uur- The three musketeers, vr. za. zo. om 22.30 uur;- Trois couleurs: Bleu, zo. om 17.15 uur. Van Eyck - Demolition man, a 1. dag. om 20 uur. vr. za. ook om 22.30 uur, za. zo. wo. ook om 14.30 uur. zo. ook om 17.15 uur; Trois couleurs: Bleu, do. om 20 en 22 uur. Films Beverly (info.tel.:09.32.50.620.620)- Beverly 1 - The real McCoy, a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 22.30 uur. za. zo. wo. ook om 15 uur. za. zo. ook om 17.30 uur. Beverly 2 - Demolition man. a.l. dag. zelfde uren als Beverly 1. Beverly 3 - The good son. a.l. dag. om 20 uur. za. zo. ook om 17.30 uur;- Aladdin, a.l. za. zo. tfo. om 15 uur;- Perfect world. 16 jr. vr. za. zo. om 22.30 uur. Beverly 4 - Beethoven II. a.l. za. zo. wo. om 15 uur;- The crush, dag. om 20 uur. vr. za. zo. ook om 22.30 uur. za. zo. ook om 17.30 uur. Scharpoord - The firm. zo. ma. om 20.30 uur, zo. ook om 15 uur Varia De Media - vr. 28 jan. om 21 uur: Pieter Kooistra over 'Een an dere wereldeconomie'. Concert De Media-za. 29 jan. om 21 uur: Chicken Quartet, Concerten Vlaamse opera - vr. 28 jan. om 12.45 uur: Vroege Barokmuziek door Femke Sonnen en An van Laethem (barokvioolWim Be- cu en Simen van Mechelen (ba- roktrombonei en vocaal ensem ble. Logos Tetraeder - do. 27 jan, om Auto gestolen tijdens proefrit van onze verslaggever TERNEUZEN - Een 23-jarige man uit Zelzate heeft maandag middag bij de politie van Ter- neuzen aangifte gedaan van diefstal van zijn Zwarte VW Golf GIL Het voertuig werd dinsdag op het industrieterrein bij de Mr F. J. Haarmanweg te ruggevonden. Een man had hem eerder die dag- verteld dat hij de auto wilde ko pen. De kandidaat-koper en zijn slachtoffer maakten gezamen lijk een proefrit naar Terneuzen. Daar slaagde de kandidaat-ko per er met een smoes in de inwo ner uit Zelzate uit de auto te krij gen om vervolgens weg te rijden. 20 uur: Ann Roelens. pianore< tal rond komponist Stephai van de Ginste; di. 1 feb omj uur: Ann Laberge Gene Ca met nieuwe werken voor dwaï fluit en keyboards van Boule Padding. Carl. Dramm. Wang) Velascas Dias. Democrazy - wo. 26 jan. om 20.; uur: Swirlies Fenn. Theater Vooruit - wo 26. do. 27. vr. 28.3 29 jan. om 20 uur: Leonce en L na door Hollandia. Minnemeers - dj. 1 feb. om 19: uur: Het salon. Nieuwpoortteater - do. 27, vr jan. om 20.30 uur: Maatschapj Discordia; za. 29 jan. om 20,! uur: Of Scheikunde door Klein, Wagner: di. 1. wo 2 feb. om 20.; uur: Mensch Meier door Tone) schuurproduk tie. Opera Vlaamse opera - wo. 26. do. 2 za. 29 jan. om 19 uur, zo 30 ja om 15 uur: L'incoronazïone i Poppea van Claudio Monteven met Ann Panagulias (sopraai Debora Beronesi imezzosp raam. Jennifer Larmore im zoosporaam. Axel Kohier q tusi, Michael Schopper ibasie het Ensemble Concerto Vocale Films Decascoop (info.tel.:09.32.92.25.48.38) - Tl Real McCoy, a.l. 14.30. 17. 20 e 22.30 uur;- Undercover blue a.l. 14.30. 17. 20 en 22.30 uur Heaven Earth, a.l. 14.30. 20 e 22.30 uur;- The good son, 16 j 14.30, 20 en 22.30 uur;- The loo! out. a.l. 20 en 22.30 uur. za. a ook om 14.30 en 17 uur;- Mr Ji nes. a.l. 14.30. 17. 20 en 22.2 uur;- Excessive force, 16 jr. a zo. om 14.30 en 17 uur:- Tl crush, 16 jr. 17, 20 en 22.30 uur Aladdin, a.l. 14.30, 17 en 22 3 uur;-A perfect world, 16 jr. 17,2 en 22.30 uur;- Demolition mat a.l. 14.30, 17. 20 en 22.30 uur; Bitter harvest, 16 jr. 17 en 22.3 uur;- Addams family 2, a.l. 2 uur;- Beethoven II, a.l. 14.30 e 17 uur;- Little Buddha, a.l. 2 uur:- The age of innocence, a 22.30 uur;- Jurassic park, a. 14.30 en 17 uur - Robin Hoo (Men in tights), a.l. 14.30 en 2 uur. Studio skoop (info.tel 09.32.92.25.08.45) - The baby Macon, 20 en 22.30 uur, za. zi wo. ook om 15 uur;- Eraserheac 22.30 uur;- The puppetmastel 20 uur, za. zo. wo. ook om 1 uur;- De geur van de groene p? paya, 17.30 uur;- Much ad about nothing, 17.30 uur;- Ns ked, 20 uur;-The wedding bat quet. 20 en 22.30 uur, za. zo. wc ook om 15 uur;- Onvoltooidstul voor pianola. 17.30 uur;- Littii Buddha, za. zo. wo. om 15 uur. Filmweek rond Jean Ray: Ma pertuis, dag. om 22.30 uur (do.2 jan. om 22.30 uur komt regisseu Harry Kumel zijn film inleidc: voor het publiek); Korte films Ultra je l'aime, La Choucrouti La maison des cigognes ei I/homme qui osa, dag. om 17.3 uur. Carnavalswagens Hulst staan te kijk van een medewerker HULST - De Stichting Algt meen Hulster Carnaval 'De Vos sen' zal vrijdagavond 'wac getjes kaiken' in de kern Hulsl Onder leiding van prins Arjaoi en een boerenkapel wordei bouwplaatsen in Hulst bezocht Het vertrek is om 20 uur bij He Vossenhol in café De Ster aan di Overdamstraat. Eerst wordt wagen van de groei Botje bai Botje in een loods aai de Aziëweg bekeken, vervolgen de prinsenwagen aan de Van de Maelstedeweg en het bouwwerl van de Statie aan het Oranj Bolwerk. Maandag 31 januari keuren di Vossen de ingeschreven wagen van de buitenkernen en word deze groepen het startnunud uitgereikt. De prins en zijn gevolg zijn ooi aanwezig bij het elfde Buutreed nersfestival in het gemeen schapscentrum Den Dullaert vrijdag 4. zaterdag 5 en zondag! februari. Zaterdagmiddag 5 fe bruari bezoekt de prins met zijn gevolg om 14 uur het bal van D( Instuif in Den Dullaert. Zondat 6 februari worden de zieken ui Hulst in het streekziekenhuis D< Honte in Terneuzen bezocht. Vrijdag 11 februari, de dag vooi het carnaval, nemen de Vosset deel aan de carnavalsvierinj van de basisscholen uit Hulst ii Den Dullaert, De onderbouw groepen hebben 's morgens hui "feest, de leerlingen van de bo venbouw 's middags. Na een be zoek aan het bejaardenbal var de Blaauwe Hoeve in de namid dag wordt 's avonds het junio renbal bijgewoond van de met balverening HVV'24 en de carna valsbals van de drie Hulstei middelbare scholen. WESTDORPE Play in - Muziekvereniging Eikels worden Boomen in West dorpe houdt zondag 30 januari haar jaarlijkse muzikale play Wj Onder leiding van dirigent J Se gers zullen zo'n zestig muzikan ten vanaf 10.30 werken instude ren in zaal Concordia. De play bi is een jaarlijks evenement van de afdeling Zeeland van de West-Brabantse en Zeeuwse Muziekbond. Tegen 17 uur is de slotuitvoering te horen. Het diamanten bruidspaar De Smit uil Sluis. van onze verslaggever SAS VAN' GENT - De Stichting BodemSanering in gebruik zijnde Bedrijfsterreinen (BSB) en een aantal ondernemingen in Zeeuwsch-Vlaanderen pakken nog dit jaar de vervuilde be drijfsterreinen in de regio aan. De BSB-enquète naar de mate van vervuiling van circa 1700 Zeeuws-Vlaamse bedrijven is vrijwel afgerond, zodat op kor te termijn een inventarisatie kan worden gemaakt van de ter reinen die het eerst voor sane ring in aanmerking komen. De BSB heeft als doel vervuilde bedrijfsterreinen schoon te krij gen. zonder de economische po sitie van de ondernemingen on nodig aan te tasten. De BSB ver zocht 1624 bedrijven om hun ge gevens over hun onderneming te actualiseren en/of te corrigeren, zodat men de juiste prioriteiten kan leggen wanneer met de aan pak van de bodemverontreini ging wordt begonnen. „Inmiddels hebben we van bijna alle bedrijven een ingevuld en quêteformulier teruggekregen stelt BSB-bestuurslid M. Moeys. ..Dat betekent dat we binnen kort de gegevens in de computer kunnen stoppen om een priori teitsberekening te maken. Wan neer dat is gebeurd, benaderen we de bedrijven met de ernstig ste bodemverontreiniging om de sanering van de grond gezamen lijk aan te pakken." Moeys wal geen namen noemen van de bedrijven die in de hoog ste urgentiegroep vallen en ook over het aantal doet hij geen me dedelingen. Hij wil echter wel kwijt dat in verband met de lan delijke richtlijnen nog dit jaar de eerste aanzet moet worden gege ven voor de sanering van de be drijfsterreinen. Hoewel Moeys nog niet weet hoe groot de bereidheid van de be drijven is om samen met de BSB de bodemverontreiniging aan te pakken, heeft hij veel vertrou wen in een toekomstige samen werking. „Het schoonmaken van de vervuilde terreinen moet van de overheid toch gebeuren", stelt Moeys „Dan is het altijd voordeliger het niet op last van de provincie te doen, maar in sa menwerking met de BSB. Wan neer daarvoor wordt gekozen, kan de sanering in eigen hand wordt gehouden en kan onder bepaalde voorwaarden een be roep worden gedaan op een sub sidie." tuur-historische wallencomplex van Retranchement. In het na tuurreservaat komt een bijzon dere vegetatie voor. Ook vormt het gebied een belangrijke bio toop voor de boomkikker en de salamander. Om de natuurwaarden te ver sterken. is Het Zeeuws Land schap met waterschap Het Vrije van Sluis een hoger (natuurlijk) waterpeil overeengekomen voor het deel van de veste ter hoogte van de Contre Escarpe. De maatregel heeft tot gevolg dat het water voedselarmer wordt. Een dergelijke situatie is gunsti ger voor de verschillende orga nismen in en rond de gracht. Een zelfde aanpak werd eerder al toe gepast in de omgeving van het voormalige Fort Nassau. De huidige nooduitlaat aan de Mauritsstraat bemoeilijkt een beter natuurbeheer, omdat er zo (maximaal) zes keer per jaar overtollig regenwater in de veste wordt geloosd. Met de overstort stroomt er zo'n twee procent aan verontreinigde huishoudelijke stoffen de gracht in. aldus hoofd gemeentewerken J. C. Naije. Bij een hoger peil komt de uitlaat bovendien onder water te liggen, waardoor het systeem niet meer optimaal werkt. Dwars door de wallen heen wordt daarom ter hoogte van de Dorpsstraat een nieuw buizen stelsel aangelegd, dat het over tollige rioolwater in extreme si tuaties naar het afwateringska naal voert. Met de verbeterings- werken is een bedrag gemoeid van 114.000 gulden. Daarvan komt 75 procent voor rekening van de provincie. De gemeente Sluis draagt voor 28.500 gulden bij in de kosten. foto Charles Strijd van onze verslaggever RETRANCHEMENT - In op dracht van de gemeente Sluis is het aannemingsbedrijf Leen- houts begonnen met het aanleg gen van een nieuwe nooduitlaat voor de riolering van Retran chement. Het stelsel mondt uit in het afwateringskanaal en komt in de plaats van de uitlaat in de veste nabij de Contre Es carpe. Het nieuwe systeem is naar verwachting vanaf maart operationeel. Tot die tijd wordt de huidige overstort gehand haafd. De werkzaamheden gebeuren in het kader van het provinciale in tentieprogramma bodembe- schermingsgebieden. De veste vormt een onderdeel van het cul- Ter hoogte van de Dorpsstraat in Retranchement wordt door de wallen een nieuw buizenstelsel aangelegd, dat het overtollige rioolwater in extreme situaties naar het afwateringskanaal voert. foto Charles Strijd De Catharinakerk in Hengstdijk is dringend toe aan een opknapbeurt. foto Charles Strijd van onze verslaggever TERNEUZEN - De Toneelgroep Terneuzen brengt de komende weken een luchtige thril ler, met spanning, humor, emotie en tragiek. „Het stuk is geen klassieke detective", stelt Herman Liedenbaum van de Toneelgroep Terneuzen. „Voor een oubollig moordspel was niemand van de spelers in. Na de zware, maar zeer mooie Griekse tragedie 'Een draad in het donker' hebben we voor het luchtige stuk 'Een moordenaar in de groep' gekozen." Het verhaal van Philip King en John Boland is voor de Toneelgroep Terneuzen geregisseerd door Leo Oomens. Het begint met de repetitie in een parochiezaal van een toneelgroep die een spannende thriller moet neerzetten. Op een repetitie-avond vindt één van de aanwezi gen in de parochiezaal de dood. 'Een moordenaar in de groep' is op 5 februari vanaf 20 uur te zien in het Zuidlandtheater in Terneuzen en op 13 maart vanaf 15 uur in Porgy Bess. Op 9 april is de Toneelgroep Terneuzen vanaf 20 uur te zien in 't Vestzak Theater in Vlissingen. Toneelgroep Terneuzen tijdens een repetitie voor 'Een moordenaar in de groep', een luchtige thriller, met spanning, humor, emotie en tragiek. fotö Charles Strijd nieuwing van het ruim een eeuw oude godshuis. De toenmalige gedeputeerde G. de Vries-Hommes zei in 1992 al dat gs de Catharinakerk boven aan het prioriteitenlijstje had den gezet, In de Hontenisser ge meenteraad en bij het kerkbe stuur ontstond de laatste maan den toch enige vrees dat de pro vinciale bijdrage zouden worden opgeofferd aan de bezuinigen. Maar dinsdag beslisten gs dat. als provinciale staten akkoord gaan. de subsidie wordt overge maakt aan het kerkbestuur Secretaresse I Kerckhaert-de Schepper van het kerkbestuur is, evenals het gemeentebe stuur. blij dat de provincie 'ein delijk officieel met de beloofde subsidie over de brug komt Het kerkbestuur moet zelf anderhal ve ton aan de renovatie bijdra gen. Een derde van dat bedrag had het bestuur al gespaard Sponsors en verschillende acties - optredens van Ambras en Scheldegalm. wafelacties, ver koop van een boek - brachten 82.000 gulden bijeen. Het bestuur hoopt de ontbre kende achttien mille de komen de maanden via enkele nieuwe acties in te zamelen „We zijn heel blij met de belangeloze in zet van vele mensen en we hopen dat we het ontbrekende bedrag binnen redelijke termijn binnen halen", zei mevrouw Kerck- haert. Het kerkbestuur verwacht dat over drie weken met de renova tie kan worden begonnen. Eerst wordt de vieringtoren, die tel kens bij een beetje stormachtig weer naar beneden dreigt te ko men. van de kerk getild. Vervol gens worden het dak en de dra gende muren onderzocht op slij tage. Bijeenkomst DISK over zorg TERNEUZEN - De werkgroep Disk-West-Zeeuwsch-Vlaande- ren houdt morgen, donderdag 27 januari een bijeenkomst rond het thema 'Zorg om de zorgarbeid'. De kwaliteit van de zorgverlening in verzorgings- en verpleeghuizen, de thuiszorg en het ziekenhuis staan cen traal. De Leuvense hoogleraar prof dr M. Grypdonck zal ingaan op de ontwikkelingen in de zorgverle ning. Ook directeur H. Masclee van de Stichting Protestantse Ouderenzorg, voorzitter W. En gels van de ondernemingsraad van het Antoniusziekenhuis. mevrouw L. Culenaere, wethou der van welzijn van de gemeente Oostburg en ziekenhuispredi kant ds T, Lorier zullen spreken. De themamiddag in het her vormd kerkcentrum in Oost burg begint om 19.15 uur. van onze verslaggever HENGSTDIJK/MIDDELBURG - Voor het opknappen van de Catharinakerk in Hengstdijk willen gedeputeerde staten 100.000 gulden uit het 'nood fonds restauraties' beschikbaar stellen. De gemeente Hontenis- se liet bijna een half jaar gele den al weten in totaal twee ton te willen bijdragen aan de ver- van onze verslaggever AARDENBURG - Het Aarden- burgse D66-raadslid W. West- phaal verwacht dat de bestuur lijke fusie van de gemeenten Aardenburg en Sluis geen ont slagen tot gevolg heeft onder het ambtelijk personeel. De kans is volgens hem zelfs groot dat de samenvoeging meer werkgelegenheid oplevert. In februari begint een interge meentelijke commissie bijzon der georganiseerd overleg haar werk. Het adviesorgaan neemt onder meer de personele herver deling onder de loep. Beoogd commissielid Westphaal ver wacht 'dank zij het goede voor werk van de gemeentesecreta rissen' van Aardenburg en Sluis geen problemen op dit vlak. „Er zijn geen aanwijzingen dat de fusie tot gedwongen ontsla gen zal leiden Ik denk dat er eer der mensen bij moeten. Door het decentralisatiebeleid van de rijksoverheid komen er straks zoveel nieuwe taken op ons af. dat een krachtenbundeling van beide personele organisaties mogelijk niet eens voldoende is", meent het raadslid. Functies Over de functie-indeling van het gemeentepersoneel is nog niets bekend. Westphaal sluit niet uit dat de herschikking van het per soneelsbestand in sommige ge vallen 'enige wrijving' tot gevolg zal hebben, maar dat is volgens hem inherent aan een fusiepro ces. Hij staat achter het formele be leid van de secretarissen dat eerst een functieomschrijving wordt geformuleerd, aan de hand waarvan de juiste perso nen worden gezocht. „Doe je het andersom, dus schrijf je vooraf een bepaalde functie toe aan be paalde mensen, dan komen er problemen. Kijk maar naar het verloop van de reorganisatie bij het Zeeuwse politiekorps. Een fusie mag nooit worden gebruikt om personeelsleden die niet vol doen te degraderen of niet te bevorderen. Naar wat ik heb ge hoord, zijn we op de goede weg." De commissie zal ook adviseren over de huisvesting van het ambtelijk apparaat en het be stuurscentrum van de nieuwe gemeente. Zoals het er nu naar uitziet, krijgt het college van burgemeester en wethouders zijn zetel in het Sluisse Belfort. De gemeentelijke secretarie wordt mogelijk ondergebracht in het huidige Aardenburgse stadhuis. In beide plaatsen blij ven ook na 1 januari 1995 (de fu siedatum) loketfuncties gehand haafd. „Voor de burgers zal er weinig veranderen aldus Westphaal „Ze kunnen straks voor aan vraag van paspoorten, rijbewij zen, bouwvergunningen en der gelijke zaken nog steeds terecht op de voor hen vertrouwde plek." De gemeenteraden van Aarden burg en Sluis beslissen morgen, donderdag, over de samenstel ling van de gezamenlijke com missie bijzonder georganiseerd overleg. De bedoeling is dat per gemeente één vertegenwoordi ger uit de raad. het college en het ambtelijk apparaat zitting neemt in het adviesorgaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 28