Zeeuwen in Tweede Kamer PZC Geen grote beloften in Arnemuiden Eis 2,5 jaar en ton boete voor regelen van hasjtransport Inbrekers moeten n boete betalen en schade vergoeden Welzijnsbeleid kort niet extra op materiële kosten loete voor verzet )ij aanhouding Kerngegevens Arnemuiden umpinG VLIEGEN svp OVERFLY CAMPINGSIDE PI pace 1 Goese knipt met veel fantasie provincie opiniepeilingen voorspellen toename van drie naar zeven zetels VERKIEZINGEN GEMEENTERADEN WOENSDAG 26 JANUARI 1994 1 3 van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr D. van der Bel heeft dinsdag voor de rechtbank in Middelburg tweeënhalf jaar ge vangenisstraf en honderddui zend gulden boete geëist tegen een 44-jarige Goesenaar voor een poging om 2300 kilo hasjiesj in Nederland binnen te smokke len. De 53-jarige Goese schipper van het jacht Nefertari. dat 10 juli ter hoogte van Westkapelle builen de territoriale wateren werd aangehouden met de la ding hasj aan boord, hoorde an derhalfjaar en verbeurdverkla ring van het schip eisen. Volgens de officier was de 44-ja- rige man de organisator van het transport. Hij zou de schipper en twee anderen ertoe verleid heb ben de hasj met het zeiljacht van Marokko naar Nederland te brengen. De man zou de drie voorgespiegeld hebben dat er geen gevaar bij was omdat ze met de lading niet binnen de Ne derlandse territoriale wateren zouden komen. De bedoeling was de hasj op volle zee over te brengen op een schip dat het spul aan land zou brengen. Handje officier was van mening dat de schipper probeerde de organisa tor te ontlasten door zelf een groot deel van de verantwoorde lijkheid op zich te nemen. De schipper was naar hij zelf ver klaarde door onbekenden voor gehouden de schuld met teveel bij de ander te leggen. ..Als je dat doet zal je nog meer kwijtra ken" hadden ze gedreigd De officier wees erop dat de orga nisator de schipper financieel in de tang had doordat hij hem 130.000 gulden had geleend om het jacht te kopen. Als de smok kel lukte zou hij 90.000 gulden kwijtgescholden krijgen. Nu de onderneming mislukt is moet de schipper het volle bedrag terug betalen aan zijn geldschieter. Als de rechtbank het jacht ver beurd verklaart heeft hij niets meer behalve de schuld. Hij leeft nu van een minimumuitkering Zijn advocaat mr E G. M. Smit vindt dat de schipper er door de organisator is ingeluisd. Pseudokoop Op de zitting getuigde de schip per van een sportvisvaartuig in Terneuzen dat hij was ingescha keld voor het overnemen van de lading. Hij zei dat de man die als de organisator wordt be schouwd zomaar eens bij hem aan boord was gekomen voor een praatje over schepen. Later kwam hij terug, waarbij ter spra ke was gekomen dat het heel makkelijk was om drugs binnen te brengen. Hij had het gesprek op de band opgenomen, omdat hij naar zijn zeggen in Terneuzen had gehoord dat de man in drugs deed. Op het bandje was vastge legd dat zijn bezoeker opschepte over al zijn hasjtransporten. Bij één van deze bezoeken was ook de jachtschipper aanwezig ge weest. De schipper verklaarde dat de Terneuzenaar hem op zijn boot de bergruimten had laten zien die konden dienen 'om iets bin nen te brengen'. Volgens hem had de andere Goesenaar niet met de sportvisser over hasj transporten gesproken. Maar de De advocaat van de hoofdver dachten! mr D. J. Olie. had kri tiek op de opsporingsmethoden. Zijn visie was dat de sportvisser als 'burgerinfiltrant' door de po litie was ingeschakeld om de man bij de smokkel te betrap pen. Zijns inziens was er een soort pseudokoop op touw ge zet. waarbij de regels niet in acht genomen zijn. Er zou onder meer onrechtmatig een via Scheve- ningen-radio gevoerd gesprek zijn opgenomen. Toen het jacht op de afgespro ken plaats was aangekomen is de sportvisboot wel uitgevaren en een poos op zee gebleven, maar onverrichterzake terugge keerd. Het jacht was al geruime tijd in de gaten gehouden voor dat het werd aangehouden. Ook de telefoon van de hoofdver dachte was langdurig afgeluis terd. De rechtbank doet 8 februari uit spraak. In november zijn de twee andere betrokkenen, die als bemanning op de Nefertari meevoeren, veroordeeld tot 240 uur dienstverlening plus zes maanden voorwaardelijk en 210 uur plus vijfmaanden voorwaar delijk veroordeeld na eisen van anderhalf jaar gevangenisstraf tegen beiden. luizend gulden «ete voor helen u stelen drank nonze verslaggever DDELBURG - De verleiding openstaande garagebox l flessen sterke drank was te Daarom kreeg een 20-ja- Middelburger dinsdag bij politierechter in Middelburg diefstal een boete van gulden, waarvan de ft voorwaardelijk met een van twee jaar. Een 21- ige compaan uit Oosl-Sou- die een van de gestolen had aangenomen, kreeg elfde boete wegens heling, eis van officier van justitie de Jong was 1300 gulden arvan 800 gulden voorwaar- ijk. diefstal gebeurde tijdens een indje stappen op 12 april van vorig jaar. Met twee vrien- i had het duo in een auto dgereden om ergens een sje te happen'. Bij een restau- t in Zoutelande zagen ze een garagebox, waar drie van hen fless drank mee- Het berouw kwam vrij- direct erna. ..Ik drink niet maar ben gewoon meege- Pas later besef je wat je gedaan", aldus de Middel- De Oostsouburger, die auto bestuurde, had zonder een van de flessen oeftijd officier van justitie had wel begrip voor de situatie, ar lede ook het verband met flere veroordelingen van het etal wegens diefstal en ndstichting. „De gelegen- il heeft in dit geval de dief ge- akt. Op zich zou ik dat willen oen met een boete, maar ge- i hun verleden acht ik een eftijd op zijn plaats." Politie- mr C. Kool kon zich irstellen dat de twee zich 'ge- t' voelden door de geeiste Toch vond ook hij op nd van de voorgeschiedenis fors bedrag terecht. asje gestolen Vlissingen ISSINGEN - Een Volkswa- -bus is tussen maandag en sdagmiddag gestolen in isingen. De auto stond ge keerd aan de Commando- chauffeur ontdekte dinsdag 13 uur dat de oranje bus voor sonenvervoer er niet meer Op de voorruit en ach- van de bus staan de let- en 60. Het kentteken is 98 FY: de nacht van maandag op sdag werden eveneens op de de zijruiten van auto's vernield. Gemeente staat weinig veranderingen te wachten van onze verslaggeefster ARNEMUIDEN - Het ziet er niet naar uit dat er na de ver kiezingen veel zal veranderen in Arnemuiden. Vier jaar gele den boekte de PvdA een zetel winst en werd daarmee de grootste partij, gevolgd door het CDA. Grote verliezer werd de SGP, die een zetel verloor. Toch leidde dat niet tot een grote verschuiving in de poli tieke verhoudingen. De coali tie CDA/PvdA hield met steun van de VVD stand. Het college van burgemeester en wethou ders kan bij stemmingen bijna altijd rekenen op een meerder heid. De uitslag is meestal vier tegen zeven stemmen, de SGP /RPF contra CDA/Pvd.WVD. De spraakmakende conflicten zijn achter de rug, voor zover er al sprake was van een échte conflictsituatie. De afgelopen verkiezingsperiode zijn kno pen doorgehakt over de herin deling. Uiteindelijk konden al le partijen zich vinden in een compromis. Arnemuiden wil het liefst zelfstandig doorgaan, maar als het niet anders kan. dan is de vissersplaats bereid op te gaan in één gemeente Walcheren. Eerder stemde een krappe meerderheid van de raad voor aansluiting bij Mid delburg, mits een korte proce dure mogelijk was. Voorzieningen Hoe de herindeling er ook uit gaat zien, Arnemuiden wil de garantie hebben dat voorzie ningen behouden blijven. Daarnaast speelt de uitwer king van langlopende zaken een belangrijke rol, zoals de aansluiting van Arnemuiden op de A58 richting Vlissingen, fietspaden langs de Van Cit- tersweg en de Nieuwe Klevers- kerkseweg, een woonzorgpro ject voor ouderen en een groot schalig bungalowpark op Oranjeplaat. Na veel discussies is een com promis gesloten met het vlieg veld Midden-Zeeland. Het vliegveld mag van het gemeen tebestuur uitbreiden, In ruil daarvoor maakt het vliegveld geen bezwaar als in de nabij heid een bungalowpark wordt gebouwd. Maar het handje- klap-verhaal krijgt nog een staartje. Hoe gaat het park er precies uitzien? CDA/PvdA/ VVD staan achter de plannen van de projectontwikkelaar. die bij het park een grootscha lige elkweervoorziening wil bouwen. De reformatorische partijen zijn om principiële re denen pertinent tegen zo'n at tractie. vanwege de verstoring van de zondagsrust. Grote verkiezingsbeloften blij ven dit jaar achterwege. Geen enkele partij is bereid de nek uit te steken, nu de laatste ja ren van zelfstandigheid zijn aangebroken. Of het moet de PvdA zijn, die meent een oplos sing te hebben tegen het van dalisme dat in Arnemuiden een ware plaag is. Via een prijs vraag en gesprekken met jon geren willen de socialisten de jonge vandalen aansporen tot goed gedrag. Aantal inwoners: 4921. Oppervlakte: 1700 hectare (waarvan 199 hectare zee). Kernen: Arnemuiden en Kleverskerke. Aantal raadszetels: 11. Huidige verdeling: 3 PvdA. 3 CDA. 2 SGP. 2 RPF. 1 WD. Al deze partijen doen weer mee aan de verkiezingen. College: burgemeester drs H. Visser (RPF. sinds 1990): wethouders: J. van Belzen iPvdA. 1972). W. BezemeriCDA. 1991). Hoogte belastingen: afvalstoffenheffing 264,60 per woning (is fors verhoogd per 1 januari 1994». Onroerend-goedbelasting, rioolheffing en hon denbelasting zijn gelijk gebleven, de tarieven zijn respectievelijk 383// 766, 87 en 68.40 voor de eerste hond. Een tekort op de begroting van twintigduizend gulden wordt gedekt uit de algemene reserve. Voor de eerste keer komt de PvdA met een vrouw. E. van Belzen, op een wellicht ver kiesbare derde plaats. Wethou der J. van Belzen, die eerder zijn vertrek aankondigde, is min of meer lijstduwer. Hij is overigens bereid terug te keren als de PvdA opnieuw een wet houderszetel krijgt. Het bete kent dan wel dat de jeugdige mevrouw Van Belzen (23) voor hem moet wijken. Een wat merkwaardige afspraak bin nen de partij Het enige nu zit tende vrouwelijke raadslid. A. d'Huy-den Engelsen (VVD), neemt afscheid van de politiek. Ze keert alleen terug als de li beralen twee zetels halen. Poli tiek in Arnemuiden wordt waarschijnlijk weer een man nenzaak. Het vliegveld mag uitbreiden, maar hoe gaat het bungalowpark er uitzien? foto Lex de Meester van onze verslaggever MIDDELBURG - De' politie rechter in Middelburg heeft een 25-jarige man uit Hardenberg dinsdag voor vernieling en dief stal veroordeeld tot een boete van duizend gulden, waarvan 800 gulden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Ook moet hij mede opdraaien voor de aangerichte schade. De offi cier van justitie had duizend gulden boete met een voorwaar delijk deel van 600 gulden geëist. Een 42-jarige Middelbur ger werd voor dezelfde feiten bij verstek tot dezelfde straf veroordeeld. Het tweetal had op 10 februari van het vorig jaar twee toe gangsdeuren van bergingen aan de Rentmeesterlaan in Middel burg ingetrapt. De mannen doorzochten de ruimten en na men wat gereedschap mee. Tij dens hun zoektocht sneuvelden ook zeven tussendeuren. De twee verkeerden zodanig onder invloed - per persoon hadden ze een krat bier soldaat gemaakt - dat de Hardenberger zich nau welijks iets van het voorval kan herinneren. „Ik -was gewoon te dronken." Officier van justitie T. de Jong noemde het gebeurde 'een erger lijk feit' en baseerde zijn eis voor al op de verklaringen van de 14- jange zoon van de Middelbur ger, die het voorval had gade ge slagen. De Jong hield de man nen in gelijke mate verantwoor delijk voor de vernielingen en de diefstal, ook al was er geen spra ke van een vooropgezet plan. „Toen het eenmaal aan de gang was. hebt u het samen gedaan." Politierechter C. Kool was wat milder in zijn vonnis en halveer de de geëiste onvoorwaardelijke boete tot 200 gulden. Verder be paalde hij dat de mannen bin nen een jaar de aangerichte schade van bijna 1300 gulden aan de woningbouwvereniging moeten vergoeden. van onze verslaggever AARDENBURG - Het Samen werkingsverband Welzijnsbe leid West-Zeeuwsch-Vlaande- ren zal de instellingen in de streek niet extra korten op de subsidies voor materiele kos ten. Het dagelijks bestuur van de gemeenschappelijke rege ling wijst daarmee een richtlijn van de Vereniging van Zeeuwse Gemeenten (VZG) .van de hand. Het samenwerkingsverband vindt het verzoek van de VZG onterecht, omdat de subsidies op de materiële kosten van de welzijnsinstellingen in de ge meenten Oost-burg. Aardenburg en Sluis de afgelopen elf jaar al zijn bevroren op de zogeheten nul-lijn. „Feitelijk is dat dus over de gehele periode genomen al een forse korting. Het dage lijks bestuur voelt er niets voor daaraan over 1995 nog eens twee procent toe te voegen, zoals de VZG adviseert. Voor de andere Zeeuwse regelingen is dat wel te recht. Die zijn tot dusver gewoon doorgegroeid", aldus secretaris W. Naessens. De voorgestelde maatregel zou een bezuiniging opleveren van bijna tienduizend gulden. Het dagelijks bestuur heeft evenwel een andere manier gevonden om de uitgaven met een zelfde be drag terug te dringen. Met in gang van januari volgend jaar wordt de inzetbaarheid van het personeel van de Stichting Cen trale voor Jeugd en Jongeren werk en de Stichting Welzijn voor Ouderen met in totaal twaalf uur (op weekbasis) ver minderd. Beide organisaties zijn met deze taakstellende bezuini ging op de personeelskosten ak koord gegaan. De aanpassing is mogelijk door het ontstaan van verschillende vacatures bij de twee stichtin gen, in totaal voor 32 werkuren per week. De nieuwe krachten worden aangesteld voor maxi maal 20 uur. Het algemeen bestuur van het samenwerkingsverband verga dert woensdag 2 februari over de VZG-richtlijn. De bijeenkomst in het gemeentehuis van Aar denburg begint om 19.30 uur. n onze Haagse redactrice HAAG - Na de Tweede-Ka- komen er - als huidige opiniepeilingen ippen - zeven Zeeuwen in de merzetels aan het Haagse nnenhof. telt de kamer slechts drie uit Zeeland afkomstige parlemen tariërs. Deze drie zullen - zo is de verwachting - blijven zitten. CDA'er drs M. Beinema en mr A. J. te Veldhuis (VVD) uit Mid delburg zijn beiden met hun vijftiende plaats zeker van hun zetel in het nieuwe parlement. Het CDA staat in de peilingen onze vei DDELBURG - Politierechter C. Kool heeft dinsdag een 50- man uit het Belgische veroordeeld tot een van duizend gulden, de helft voorwaarde- met een proeftijd van twee ir. De man kreeg de boete om- thij zich verzette bij zijn aan- uding tijdens een politiecon- ile bij Kortgene. De officier n justitie had een geldboete n duizend gulden en een land voorwaardelijke gevan- lisstraf geëist. it er op 7 februari van het vo- jaar bij de controle precies is jeurd, bleef op de zitting on- De man was samen t zijn echtgenote na een kaarten op weg naar Bij een alcoholcontrole een van de agenten op- veel belangstelling de man, die zelf niet reed, hij hem herkende als 'de- die problemen had met de aannemer', de agent het rijbewijs van man controleerde, bleek dat nog twee vonnissen tegen n openstonden. In plaats van rijbewijs terug te geven som- erde de agent de man hem te gen naar het politiebureau in es. De man griste het rijbe- s uit de handen van de agent sloeg het portier dicht. Toen agent de auto weer opende ïstond er een worsteling, arbij de te hulp geschoten agent enkele lichte ver- ndingen opliep, de verdachte, die zelf en knieletsel opliep, heeft eerste agent hem geslagen die het portier weer opende, als iemand mij slaat, sla ik Die agent mag nog blij dat ik me ingehouden heb, had hij ook een blauwe gehad. De twee agenten zouden de man daarna op de grond heb ben gewerkt, en diens gezicht in het zand hebben gedrukt. Om dat de verdachte volgens eigen zeggen daardoor bijna stikte, zou hij in doodsnood met zijn be nen hebben geschopt, waardoor een van de agenten een rug kwetsuur opliep. Officier van justitie mr T. de Jong noemde de gang van zaken 'niet bepaald hoffelijk en voor komend' en de verdachte 'geen toonbeeld van cooperativiteit'. „Die agenten trekken er bij nacht en ontij op uit en hebben meer rechten dan anderen. Aan hun gezag moet gevolg worden gegeven. Een agent meldt te zijn geraakt toen het portier werd dichtgeslagen en dat op zich is al mishandeling. De agenten zelf zeggen niet te hebben geslagen." De officier kwam mede op zijn zware eis omdat de verdachte in 1985 voor een soortgelijk inci dent is beboet. De raadsman van de verdachte, mr C. T. E. Nuis, wees erop dat de officier nogal wat kunstgre pen moest toepassen om tot zijn eis te komen. „Alles duidt er op dat er geen sprake van mishan deling was. Bij het dichtslaan van het portier was er geen op zet. dus is het ook geen mishan deling. En het schoppen bij de aanhouding was slechts nood weer. Het is allemaal heel on rechtmatig en kinderachtig." In zijn vonnis wilde de politie rechter niet zo ver gaan als de of ficier. De tenlastelegging van mishandeling liet hij vallen. „Maar de aanhouding was niet buiten proportie en u hebt zich daartegen verzet door de agent te schoppen", hield hij de man uit Stabroek voor. „U bent te ver gegaan, maar ik vind dat de poli tie ook wel wat anders had kun nen optreden." rond de veertig zetels, de VVD schommelt rond de 28 zetels. CDA'er A. A. D. Saman uit Axel maakt met zijn 68e plaats geen kans. Theoretisch zou het nog mogelijk kunnen zijn dat - als hij dat wil - in de loop van de ko mende zittingsperiode van het nieuwe parlement een zetel voor hem zou zijn doordat er tussen tijds kamerleden vertrekken. Voor PvdA'er J. Lilipaly uit Mid delburg is zijn herverkiezing on zekerder. Hij staat op plaats 31. Als de PvdA ver onder de 30 ze tels duikt en niet in het kabinet komt. zal Lilipaly niet direct op zijn oude stoel kunnen terugke ren. Dan is hij waarschijnlijk af hankelijk van het tussentijdse vertrek van partijgenoten. Neemt de PvdA wel deel aan de regering dan levert deze partij een aantal ministers, die nu ook op de verkiezingslijst staan. Dan is de 31e plaats zeker een ver kiesbare. J. Jorritsma-van Oosten uit Mid delburg komt voor D66 zeker in de kamer Zij is afgelopen maan dag door haar partij op de ne gende plaats gezet. Daarmee is zij de hoogste nieuwkomer voor D66 in het parlement en tevens de eerste Zeeuw sinds de oprich ting van Democraten 66. J. Kohnstamm (nu derde op de lijst) behartigde tot nu toe de Zeeuwse zaken binnen zijn frac tie. Huidig statenlid Jorritsma sluit zelfs niet uit. dat een post in het nieuwe Kabinet voor haar is weggelegd. De RPF krijgt na 3 mei een Zeeuwse lijsttrekker. L. C. van Dijke uit Middelburg zal dan M. Leerling opvolgen. Hij zit nu nog in de Zeeuwse provinciale staten en zal een één of twee leden tel lende fractie gaan leiden. De SGP-fractie verwacht de be staande drie zetels te zullen be houden. Als dat na de verkiezin gen inderdaad het geval is - ge let op de vrouwvijandige hou ding van de SGP wordt verlies voorspeld - zal G. R. J. van Heu- kelom. huidig statenlid uit Nieu- werkerk. plaats nemen in de ka merbankjes. De meest onzekere zetel is die van A. A .J. Poppe uit Vlissin gen. Hij aast op een plaatsje in de Tweede Kamer voor zijn par tij, de Centrum Democraten. Op 3 maart zal de CD de verkie zingslijst bekend maken. Poppe zelfheeft nog geen idee of hij zijn lijsttrekkerschap in Vlissingen dan kan verruilen voor een plaats aan het Haagse Binnen hof. Joery van Beveren eerste op kappersfestival van onze verslaggever GOES - Strakke scheiding, rood geverfde pony, twee lok ken en een als schelp opge knipt achterhoofd: wie hier mee over straat loopt, trekt verbaasde blikken. Het mo del van Joery van Beveren (17) maakt het allemaal niets uit. „Die houdt wel van ex treme kapsels", zegt Joery. Met de bijzondere coupe won de tweedejaars kappersleer- linge van het Goese Ooster- schelde College deze week een eerste prijs op hel.kap persfestival Zuid-Holland in de categorie fantasie. „Nerveus was ik wel tijdens het wachten op de uitslag", vertelt Joery. Tijdens eerdere wedstrijden deed ze ideeën op, die ze aanvulde met haar fantasie. Zo ontstond de win nende creatie. „Van tevoren had ik al een paar middagen geoefend met föhnen. Op het festival maakte ik het model precies in de vijftig minuten die ervoor stonden: twintig minuten knippen en dertig minuten föhnen en kammen. Dat was wel hard werken, maar het ging zelfs beter dan in de klas." Het resultaat was ernaar. Ze kreeg van de vakjury 89 van de 90 te behalen punten. Het verschil met de tweede plaats bedroeg zes punten, voor kap perswedstrijden opmerkelijk groot. Watergolf Joery houdt dan ook wel van fantasierijk gebruik van schaar, kam en tondeuse. Het kan haar niet gek genoeg. Zo vindt ze het heel gewoon een naam op een achterhoofd te scheren of rigoreus de ton deuse in een bos haar te zet ten. Dat betekent overigens niet dat ze het echte vakwerk schuwt. Met hetzelfde plezier zet de Goese leerlinge een per manentje of watergolfje. Ze geeft wel toe: „Die klem metjes in het haar zetten is vervelend werk". Maar het prikkelt haar fantasie nog ge noeg. „Velen denken dat wa tergolven ouderwets is. maar je kan veel leuke modellen maken." Ze is niet van plan het bij de onderscheiding van Dor drecht te laten. In maart neemt Joery deel aan een lan delijke festival in Utrecht. Met hetzelfde model, want. „Het was nog niet perfect. Ik kwam in tijdnood met föhnen en het kammen ging niet hele maal naar mijn zin. Ik wil een volgende keer het maximale 'aantal punten halen." foto Willem Mieras Joery van Beveren geconcentreerd aan het werk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 23