Milieu vraagt visserij stop Kleintjes Kamer morgen in debat over politierel Wiarda/Nordholt Kroonprins verkent Zeeland Ex-vriend ontvoert meisje uit haar schoolklas in Assen 'Schengen' toch weer uitgesteld 4 WEKEN MEUBELS HALF GELD PILAAR In wateren waar gif drijft Vrees voor gevolgen storm Klestil verlaat vrouw, vriendin overgeplaatst VOOR 13,- D, PZC 1 237e jaargang no. 21 Woensdag 26 januari 1994 d, Losse nummers 1,50 Westerstorm Vanochtend aan zee west 8-9. landin waarts 7-8 Bft., vanmiddag afnemend. Veel bewolking met buien met kans op hagel. Temperatuur 8 graden. H advertenties per telefo Aanklacht Jackson afgekocht WASHINGTON (NPA) - Popster Michael Jack son is dinsdag tot een schikking gekomen met de 14-jarige jongen die hem er sinds vorig jaar augustus van beschul digd heeft door de zan ger seksueel misbruikt te zijn. De condities van de schikking zijn niet bekendgemaakt, maar het zou om miljoenen dollars gaan. De advocaten van Jack son en die van de ano nieme jongen en diens ouders kwamen dinsdag onder toezicht van een rechter tot een akkoord. Volgens Jacksons advo caat Johny Cochran is de schikking geen toegeven van schuld: „Dit is geen bekentenis. Jackson wil alleen niet dat zijn car rière hierdoor ten einde komt". Zowel Cochran als de ad vocaat van de jongen. Lawrence Feldman, zei den tot de schikking te zijn gekomen „opdat de wonden kunnen helen". Beiden hebben volgens Feldman „een emotio neel trauma" aan deze zaak overgehouden. Vol gens Cochran zijn de me dia nietsontziend te werk gegaan en hebben enorme bedragen be taald aan „zogenaamde getuigen" van seksueel misbruik van jongens door Jackson, „mensen die Michael Jackson niet eens kennen". De jongen trekt nu zijn aanklacht tegen Jack son in, terwijl de zanger zijn beschuldiging in trekt dat hij door de jon gen en zijn ouders is afge perst. Ridderkerk- Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Ne derlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en geloogd gre nen klasse meubelen alsmede een partij moderne stoffen en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noe men: prachtige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1990,=voor995,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele eiken tooakasten van 2390,= voor 1195,=. Schitterende ge- bloemde2-zits-banken, Ches terfield model, van 1195, voor 595,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Topkwaliteit rundlederen bank stellen, 3 2- zitsbank kom- )leet van 4199, voor 2098,=. En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer. Kievitaweg 124, Ridderkerk- Bolnes. Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Zater dags tot 17.00 uur. Vrijdags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid (Advertentie) BOL WMATKRIAl K\ GOES HARLINGEN (ANP/NPA/AP) - De werkgroep Noordzee, de Waddenvereniging en de Vogel bescherming Nederland hebben de Nederlandse vissers dinsdag dringend geadviseerd niet meer te vissen op plekken waar zak jes landbouwgif drijven. De or ganisaties hebben het ministe rie van landbouw, natuurbe heer en visserij gevraagd het advies over te nemen. Volgens de milieugroeperingen zijn de huidige aanbevelingen van het ministerie aan de vissers onverantwoord. Volgens de drie komt het standpunt van het de partement er op neer dat be smette vis (herkenbaar aan een felrode kleur) overboord kan worden gegegooid. Dat zou fu nest kunnen zijn voor het grote aantal zeevogels dat vissersbo ten volgt en een graantje mee pikt van de vangst. Een woordvoerder van het mi nisterie van landbouw stelt in een reactie dat het vaak prak tisch ondoenlijk is een grote par tij vermeend besmette vis aan boord te houden. Het opslag- ruim van de boot zou daardoor besmet kunnen raken, met alle gevolgen van dien. Het departe ment adviseert wel om kleinere partijen mogelijk besmette vis aan te leveren bij de afslag. Daar kunnen de vissen dan als che misch i afval worden afgevoerd. Grote problemen doen zich tot dusver overigens niet voor bij de visvangst. Noordwester De directie Noordzee van Rijks waterstaat is bezorgd over de uitwerking van de vanmorgen verwachte storm op tienduizen den van het Franse vrachtschip Sherbo afkomstige zakjes land bouwgif. die nog in de Noordzee drijven. De dienst houdt er reke ning mee dat vandaag een nieuwe golf verdelgingsmiddel het noordelijk kustgebied en de Wadden kan treffen. Dat heeft coördinator rampen bestrijding R. Schriel van Rijks waterstaat dinsdag bekend ge maakt. Er zijn nog zo'n 70.000 zakjes Apron Plus spoorloos. De partij had dinsdagmiddag de Neder landse kust nog niet bereikt Rijkswaterstaat houdt er daar om rekening mee dat tiendui zenden zakjes op grotere afstand ten noorden en noordwesten van de Waddeneilanden drijven. Een noordwester storm van kracht negen zou duizenden zakjes naar de Waddenzee en -eilanden kunnen stuwen. De dienst zal daarom na de storm groot scheepse verkenningen uitvoe ren. Tussen Den Helder en Wasse naar werden dinsdag plaatselijk tientallen zakjes in de branding gezien, maar deze zijn waar schijnlijk al eerder aangespoeld. Er zijn nergens meldingen van dode vogels, zieke of dode zee honden of vissterfte. Maij van onze verslaggever VLISSINGEN - Kroonprins Willem-Alexander heeft dinsdag zijn kennis van Zeeland vergroot. Tijdens zijn eerste werkbe zoek aan de provincie heeft hij zich een globale indruk gevormd van enkele aspecten van de Zeeuwse samenleving. Hoogtepun ten waren een ruige vaartocht over de Westerschelde en de jubi leumviering van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen in Vlissingen. Tijdens een wandeling door Mid delburg ontmoette de prins de in Arnemuidse klederdracht ge stoken dames Van Belzen-Van Belzen en De Rijke-Schuit. foto Ruben Oreel zie ook pagina 11 DEN HAAG (ANP/NPA) - De Tweede Kamer gaat donder dagavond met de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Van Thijn (binnenlandse zaken) in debat over het politieschandaal dat in het afgelopen weekeinde in de publiciteit kwam. Voorzit ter Kohnstamm (D66) van de ka mercommissie voor de politie heeft hier dinsdag om gevraagd. De minister van justitie moet het parlement vóór woensdag avond zes uur per brief zoveel mogelijk informatie verstrekken over de achtergronden van de rel. Het gaat de Kamer vooral om de ontbinding vorige maand van het Interregionaal Recher cheteam Noord-Holland en Utrecht (IRT). Hirsch Ballin heeft dinsdag be sloten overleg gevoerd over de affaire met de fractievoorzitters van de grotere partijen in de Tweede-Kamercommissie In lichtingendiensten Wiarda heeft vorige week in een gesprek met Hirsch Ballin wel degelijk vermoedens geuit over corruptie bij de Amsterdamse politie. „De vragen en vermoedens die aan de orde kwamen in het deel van het gesprek dat betrekking had op de opheffing van het IRT be troffen niet corruptie in Den Bosch, Haarlem of Zaandam, maai- corruptie in het Amster damse korps", aldus Hirsch Bal lin gisteren desgevraagd. Wiar da ontkent dat hij de beschuldi gingen bij Hirsch Ballin heeft ge deponeerd. en toenmalig Amsterdams korpsbeheerder burgemeester Van Thijn) bekend maakten dat zij het IRT hadden ontbonden. De geloofwaardigheid van de strafrechtspleging is in het ge ding, meent Doedens Naast genoemd drietal wil Doe dens onder anderen ook Wiarda horen, alsmede de Amsterdam se hoofdinspecteur die het rap port over het IRT opmaakte dat tot de ondergang van het team heeft geleid. Rapport BERLIJN (NPA) - Een Oos tenrijkse staatsoperette zonder happy end: presi dent Thomas Klestil blijft, zijn 39-jarige maitresse wordt als diplomate naar het buitenland gestuurd en zijn huwelijk is stuk. Dinsdagavond hakte de hoogste man in de Alpenre publiek diverse knopen door. Kort tevoren had hij nog aangekondigd niet van wijken te weten, maar de druk in de media en van zijn conservatieve partijvrien den werd steeds groter. In een korte mededeling liet Klestil weten dat de schei ding van zijn 60-jarige vrouw tot zijn grote spijt perma nent zal worden. Verder meldt zijn bureau dat de pre sident het buitengewoon be treurt dat zijn medewerkster dr. Margot Löffier om over plaatsing op korte termijn naar een diplomatieke post in het buitenland heeft ge vraagd. zie ook pagina 2 De Amsterdamse procureur-ge neraal Van Randwijck werkt nu aan een rapport voor de be windsman van justitie over het uiteengevallen rechercheurs team. Dat vormt de basis voor het kamerdebat. In de Tweede Kamer werd dins dag met geen woord gerept over de onafhankelijke commissie die de problemen rond het IRT gaat onderzoeken. Maandag werd aangekondigd dat de sa menstelling van de commissie dinsdag bekend zou worden. De commotie rond de opheffing van het IRT en de corruptie-be schuldigingen. heeft ook tot reacties bij advocbten in grote drugszaken geleid. De Utrechtse strafpleiter mr. P. Doedens wil dat het gerechtshof in Amster dam, de Amsterdamse hoofd commissaris Nordholt, hoofdof ficier van justitie mr. J. Vrak- king en de voormalig teamleider van het IRT, Lith. opnieuw ter zitting als getuige hoort. Het hof is belast met het onderzoek in hoger beroep naar een grote xtc- zaak. Doedens houdt het voor mogelijk dat het drietal tijdens een zitting in december vorig jaar meineed heeft gepleegd. Hij schrijft dit in een brief aan advo caat-generaal mr R. Manschot. Nordholt. Vrakking en Lith ver schenen in december als ge tuige. nadat de Amsterdamse „driehoek" Nordholt. Vrakking Klasgenoten van het ontvoerde meisje zitten ontdaan bijeen na de gebeurtenis. foto Hilbrand Dijkhuizen/NPA ASSEN (NPA) - Een 24-jarige inwoner van Veen- dam heeft gistermorgen zijn 19-jarig Asser ex- vriendin onder bedreiging van een vuurwapen uit haar klas van het Threant-college in Assen ontvoerd. De Veendammer kwam omstreeks half elf met een bos bloemen het klaslokaal binnen en verzocht de scholiere mee te komen. Toen zij dit weigerde, richtte de man een vuurwapen op haar. Haar 22 klasgenoten, een toevallig aanwezige schilder en de conciërge, die op het lawaai waren afgekomen, werden eveneens met het vuurwapen bedreigd. De inwoner van Veendam sommeerde ie dereen rustig te blijven en trok z'n hevig tegen stribbelende ex-vriendin mee Buiten werd het meisje in een gereedstaande auto geduwd, waarop beiden met onbekende bestemming vertrokken. Gedurende de hele dag is naarstig naar het tweetal gezocht, maar zonder resultaat. Zowel de politie van Drenthe, als van Groningen, Friesland en een deel van Overijssel namen aan de zoekactie deel. Ook de inzet van een politievliegtuig leverde niets op. Het crisisteam in het politiebureau van Assen ver wacht vandaag echter een goede afloop van de ge welddadige ontvoering van de 19-jarige. Politie woordvoerder Vonk zei dit ..uit contacten vanuit de relatiesfeer" af te kunnen leiden Er zijn overi gens geen rechtstreekse contacten met de ontvoer der geweest. Omdat de man afkomstig is uit Veen- dam. vermoedt de politie dat de ontvoerder zich met het meisje in elk geval in het noorden ophoudt. Affaire-Janmaat Het opinieweekblad Elsevier heeft gisteren de letterlijke tekst van delen van het interview met kamerlid Janmaat vrijgegeven. De fractievoorzitter van de Cen trumdemocraten deed daarin grievende uitspraken over on der meer Justitieminister Hirsch Ballin. Janmaat zei dat Elsevier zijn woor- O den had verdraaid. Minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) overlegt vandaag met de andere Noordzeelanden over te nemen maatregelen om dit soort calamiteiten in de toe komst zoveel mogelijk te voor komen. Op vragen uit de Kamer ver klaarde Maij dat nauwlettend in de gaten wordt gehouden in hoe verre het landbouwgif de dieren in de Nederlandse kustwateren heeft geïnfecteerd. De vis op de visafslagen wordt steekproefge- wijs gecontroleerd, terwijl alle dode vogels en zoveel mogelijke andere dieren worden onder zocht op de aanwezigheid van het schadelijke gif. Het was 'een geluk bij een onge luk' dat het ongeluk in de winter plaats vond en niet. in het druk ke zomerseizoen, aldus de be windsvrouw. Voor de badgasten weer van de stranden gebruik zullen maken, zal de kust schoon zijn. zo beloofde Maij. Personeel NS vindt babylijkje bij spoorviaduct DEN BOSCH (ANP) - Twee werknemers van de Nederland se Spoorwegen hebben dinsdag middag in Den Bosch vlakbij een spoorwegviaduct over een afwateringskanaal het stoffe lijk overschot van een baby ge vonden. Volgens een woordvoerder van de Bossche politie betreft het een blank jongetje, dat vermoe delijk net was geboren. De NS- werknemers waren bezig met een inspectie De plastic zak met het stoffelijk overschot lag in de rietkraag van het kanaal. PvdA-achterban extra cynisch DEN HAAG (NPA) - Meer dan de helft van de PvdA-achterban (55 procent) bestaat uit mensen die zeer cynisch staan tegen over de politiek. Het percentage bij de overige politieke partijen bedraagt gemiddeld nog geen 40. Kerncentrale De brandstof MOX (Multiple Oxide), die de kerncentrale in het Belgische Doel gebruikt, brengt geen extra gevaren met zich mee voor de Zeeuwse bevol king. Dat antwoorden gs op vra gen van GroeJiLinks. Het trans port van de brandstof gaat niet via Zeeland. In België verscheen een voorlichtingsfolder over MOX. maar gs vinden dat Jiiet nodig voor de Q Zeeuivse bevolking. w Date Kimiko Date zorgde in Melbour ne. waar de temperatuur 45 gra den Celsius bereikte, voor de enige verrassing in het vrouwen tennistoernooi van de Austra lian Open De Japanse plaatste zich ten koste van Cori- chita Martinez voor de 17 halve finales. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 van onze correspondent PARIJS - De invoering van het verdrag van Schengen moet op nieuw. en dit keer voor onbe paalde tijd. worden uitgesteld omdat er grote technische pro blemen zijn rond het zogenaam de centrale Schengen Informa tie Systeem (SIS). Het verdrag, dat het wegvallen van de identi- leitscontróles aan de binnen grenzen van negen van de twaalf lidstaten van de Euro pese Unie regelt, zou na her haaldelijk uitstel op 1 februari definitief w orden ingevoerd. De oorspronkelijke streefdatum was 1 januari 1993. De Duitse staatssecretaris Schnudhuber (Europese Zaken), voorzitter van het uitvoerend comité van 'Schengen'. ver klaarde dinsdag in Bonn dat de invoering van het verdrag op 1 februari 'totaal ondenkbaar' ge worden is vanwege diverse tech nische problemen rond het in Straatsburg gevestigde centrale informatiesysteem. Zijn Nederlandse collega Dan- kert zei te hopen dat de proble men nog voor de zomer zijn ver holpen.. Hij wees erop dat er po litiek geen enkel probleem meer is. Alle landen hebben het ver drag inmiddels geratificeeerd Frankrijk heeft lang dwars gele gen wegens het in Franse ogen te coulante Nederlandse drugsbe leid. Het SIS moet het politie en j usti- tie van de negen Schengen-lan- den ide lidstaten van de Euro pese Unie minus Engeland, Ier land en Denemarken) mogelijk maken om onderling persoons gegevens uit te wisselen ter com pensatie van het wegvallen van identiteitscontróles aan de bin nengrenzen Het SIS moet als een soort elektronisch vangnet tegen grensoverschrijdende cri minaliteit en illegale immigratie gaan fungeren. De technische problemen rond het systeem-in-wording zijn zo groot, dat het volgens Schmid- huber zelfs niet meer mogelijk is om met enige zekerheid een nieuwe streefdatum te noemen. In Brussel en Parijs houdt men er echter ernstig rekening mee dat het minstens een jaar gaat duren voordat het systeem enigszins naar behoren werkt. Franse deskundigen sluiten zelfs niet uit dat het bestaande systeem in zijn geheel vervan gen moet worden. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: morgen begint de BREIGAREN- PARTIJENVERKOOP van de Schapekop in Veere zie adv. op pagina 12 J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29.- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Naam. Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1