Strand trekt 300.000 bezoekers Een prins met zeebenen PZC ;'tr 1 *.-■ j.AW Verwarring rond AOW voor vrouwen grensarbeiders Westerschouwen wil beter imago met kunstmanifestatie provincie 11 lapport: zomerse dagtoerist maakt meeste autokilometers WOENSDAG 26 JANUARI 1994 an onze verslaggever 1IDDELBURG - Op een geniid- clde zomerse dag bezoeken ï'n 300.000 mensen de Zeeuwse [randen. (Ter vergelijking, in eeland wonen 360.000 inwo- ers.) Om daar die dag te komen eggen ze 1,33 miljoen autokilo- leters af. De dagtoeristen ko- len het meest met de auto en ïaken de meeste kilometers, ïaar vormen slechts 10 procent an het aantal strandbezoekers. nwoners van Zeeland vormen 3 procent van de strandbezoe- ers en verblijfstoeristen 77 roccnt. len dagtoerist legt gemiddeld 15 kilometer af om op het trand te komen, een inwoner an Zeeland 9 kilometer en een - erblijfstoerist 5 kilometer ge- niddeld. Van de inwoners komt 5 procent met de auto en 37 pro ent met de fiets. Van de dagtoe- isten komt 88 procent met de uto en van de verblijfstoeristen jomt 43 procent met de auto en 6 procent te voet. cijfers staan in de nota Strandbezoek en recreatiever- eer Zeeland 1991/1992'. Dat is en rapport van de directie Mi- ieu en Waterstaat van de pro- incie en van Rijkswaterstaat lirectie Zeeland. Daaruit blijkt lat het strandbezoek gestaag oeneemt. Twintig jaar geleden iwamen op een zomerse dag ge- niddeld 200.000 mensen naar iet strand. Het autogebruik leemt echter procentueel gezien if. In 1971 was dat nog 65 pro- lent, twintig jaar later 49 pro- «nt. Aanbevelingen )e provincie en Rijkswaterstaat ioen ook enkele aanbevelingen mi de problemen die met de itroom auto's richting kust ge laaid gaan, aan te pakken. Zo is jebleken dat 40 procent van de rerblijfstoeristen op het vakan tieadres over een fiets beschikt. Daar kan wat aan gedaan wor- ien door de fietsverhuurmoge- ïjkheden te vergroten. Verder is behoefte aan snelle en comfor tabele fietspaden (ook voor in woners van de provincie die naar het strand willen), aan eventueel bewaakte stallingsmogelijkhe den op korte afstand van het strand. Tevens kan overwogen worden, staat in het rapport, om samen met ondernemers in de toeristische sector arrangemen ten te ontwikkelen waarbij de auto tijdens het verblijf wordt verzegeld en een fiets en/of open baar vervoerkaart wordt aange boden. Elders in het land zijn daar al experimenten mee gaan de. Parkeerbeleid Om wat te doen aan het grote aantal autokilometers dat de dagtoeristen afleggen, denken de opstellers van de nota aan een zogenaamd sturend par keerbeleid (hoge tarieven) en ontwikkeling van toeristisch-re- creatieve overstappunten. Het onderzoek is samengesteld aan de hand van luchtfoto's en enquêtes bij strandovergangen die zijn uitgevoerd in 1992 De gegevens die daaruit kwamen zijn gecombineerd met een par- keeronderzoek uit 1991 In het onderzoek staan talrijke gegevens zoals het rustigste strand (langs de stormvloedke ring» en het drukste strand (Zeeuwsch-Vlaandereni. Aan de zuidkust van Walcheren en langs de stormvloedkering zijn relatief de meeste inwoners van Zeeland en dagtoeristen te vin den. De meeste verblijfsrecrean- ten geven de voorkeur aan de stranden van de Brouwersdam. Schouwen-Duiveland. noord- Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan- deren. In het onderzoek staat dat zowel de verblijfstoeristen als de dag toeristen voor het grootste deel uit Nederland komen, respectie velijk 62 en 70 procent. Van de buitenlandse verblijfstoeristen die het strand bezoeken zijn de meesten Duits (87 procent i. Van de buitenlandse dagtoeristen vormen de Belgen de grootste groep met 56 procent. In Zomerse drukte op het strand bij Renesse. foto Pieter Honhoff van onze verslaggever TERNEUZEN - Begin december vorig jaar meldde de Sociale Verzekeringsbank dat vrouwen, van wie de man in het buitenland heeft gewerkt, het recht hadden op een volledige AOW-uitkering. Tot dat bericht werd er op de uilkering van deze mensen een korting van twee procent toegepast per jaar dat de in Nederland woonachtige man in het buitenland had gewerkt. Dat de Nederlandse uitkeringsinstantie de kortingsrege ling liet vervallen had te maken met een uitspraak van de Centrale Raad van Beroep, waarin gesteld werd dat Nederland de inhoudingsregeling onterecht had toege past. Mensen, die meenden voor een correctie op de uit kering in aanmerking te komen, moesten zichzelf mel den bij de Sociale Verzekeringsbank. Velen honderden mensen hebben dit inmiddels gedaan. In Middelburg kwamen de afgelopen weken circa 150 correctie-verzoeken binnen. Er bestaat voorlopig geen enkele duidelijkheid of die verzoeken ook gehonoreerd zullen worden. „Die onduidelijkheid wordt door veel mensen als een kwalijke zaak ervaren. Je weet niet waar je aan toe bent. Er komen berichten in de krant, de ouderenbond be moeit zich ermee. De één zegt dit, de andere dat, maar of er al dan niet terecht op je pensioen is gekort, daar kom je niet achter", zegt mevrouw M. D. van Es uit Terneu- zen. Haar echtgenoot werkte ooit dertien jaar in Belgie. later in Nederland, met als gevolg dat zij nu een pensioen krijgt uitgekeerd, dat uit. een Belgisch en een Neder lands deel bestaat, „Op dat Nederlandse gedeelte wordt al jaren een korting toegepast, omdat de Nederlandse overheid ons te kennen had gegeven dat we in een be paalde periode niet volledig verzekerd waren voor de AOW. Wat er precies gekort werd en of dat terecht was, dat weet ik niet en dat zou ik graag te weten komen", stelt ze. Mevrouw Van Es is niet de enige die klaarheid wil. Vol gens het Bureau Belgische Zaken in Roosendaal komen in Zuid-Nederland alleen al zo'n 22.000 mensen in aan merking voor een correctie op de uitkeringen. Ondoenlijk Volgens R. Y. Koppelaar van het bureau Pensioenuitke ringen van de Sociale Verzekeringsbank in Middelburg is het echter ondoenlijk om vóór half februari duidelijk heid in de kwestie te verschaffen. „We hebben hier te ma ken met veranderende jurisprudentie. De Nederlandse wetgevers zijn teruggefloten door de Raad van Beroep. Het gevolg is dat de lacune in onze wetgeving verholpen Zeeuwsch-Vlaanderen bedraagt het aandeel van de Belgische dagtoeristen zelfs 50 procent van het totaal aantal dagbezoe kers. moet worden. Dat kan alleen door nieuw beleid te for muleren en in uitvoering te brengen. Dat kost tijd en dat gaat geld kosten. Vele miljoenen schat ik in. Reden ook voor de overheid om de zaken weloverwogen aan te pak ken", legt hij uit. Het vervallen van de kortingsregeling op pensioenuitke ringen (en dan in het bijzonder het korten op het pen- sioendeel van de vrouwbetreft met name mensen die voor 1 april 1985 in het buitenland werkzaam waren. „De huidige grensarbeiders en mensen die na april 1985 in omliggende landen werkten, vallen buiten deze rege ling". aldus Koppelaar. De SVB-medewerker rekent er op dat half februari alle aanvragers van een correctie naar behoren geholpen kunnen worden. Mevrouw Van Es heeft er zo haar twij fels over. „Als weduwe van een grensarbeider ben ik ge noodzaakt een boekhouder in te schakelen om mijn pen sioen- en belastingzaken bij te houden. De materie is echt moeilijk. Dat blijkt ook wel uit het feit dat ze bij de Verzekeringsbank niet eens weten hoe de tegenwoor dige wetgeving in elkaar steekt. Je kan wel naar het Bu reau Belgische zaken stappen - en dat doen veel (oud- Igrensarbeiders - maar daar kunnen ze je ook niet altijd helpen. De regelgeving is ondoorzichtig en dat zou an ders moeten." van onze verslaggeefster BURGH-HAAMSTEDE - De kernen Burgh-Haamstede, Re- nesse, Noordwelle en Seroos- kerke staan begin juni volledig in het teken van beeldende kunst. Bewoners en recreanten krijgen tijdens een tweedaagse kunstmanifestatie alle moge lijkheden zelf kunstzinnig bezig te zijn of juist de werken van an deren te bezichtigen of te kopen. Met dit evenement hoopt Wes terschouwen haar culturele imago te verbeteren en een aan zet te geven tot gemeentelijk be leid op dit gebied. De manifestatie krijgt de titel 'Kunstschouw Westerschou wen'. In galeries, openbare ge bouwen. sporthal en in de bui tenlucht krijgen uit binnen- en buitenland afkomstige beel dend kunstenaars de gelegen heid hun produkten te tonen, te veilen en te verkopen. Het moet vooral een kwalitatief hoog staand evenement worden, vindt gemeentelijk voorlichter Geert van Breugel. ..Het wordt beslist geen kermis." Middenstanders. galeriehou ders. de stichting Westerschou wen Cultureel en andere belang hebbenden vergaderen van avond woensdag i over dit ge meentelijke idee Dan moet blij ken of voor dit plan voldoende draagvlak bestaat. Van Breugel „Dit idee staat of valt met parti culier initiatief. Wij hopen dat de belanghebbenden in het plan willen investeren, zowel op fi nancieel als op personeel ge bied." Prematuur Hoeveel de organisatie van een dergelijk evenement precies moet kosten, weet de voorlichter niet. Dat hangt volgens hem vooral af van de invulling die er aan wordt gegeven. Maar in dit 'premature' stadium bestaat Automobilist onder invloed SCHOONDIJKE - De politie heeft in de nacht van maandag op dinsdag het rijbewijs ingevor derd van een inwoner uit Bres- kens wegens het rijden onder in vloed. De man werd in zijn auto met 1.5 promille alcohol in zijn bloed aangehouden in de Dorps straat in Schoondijke. daarover nog volstrekt geen dui delijkheid. „Het kan nog alle kanten op. Van een zeer sober evenement tot juist zeer uitge breid." Wel is volgens hem dui delijk dat de gemeente niet van plan is grote bedragen te spen deren. De bedoeling is dat de kunstma nifestatie een jaarlijks terugke rend gebeuren wordt, dat zich zelf in stand houdt. De gemeente trekt zich in de toekomst terug. Het evenement moet leiden tot een culturele imago-verbetering van Westerschouwen. Van Breu gel: „Nu gebeurt hier immers weinig op dat gebied. Het is goed daarin verandering aan te bren gen." De manifestatie is daaren tegen absoluut niet bedoeld als 'toeristentrekker', benadrukt de voorlichter. „We willen alleen iets meer bieden dan uitsluitend natuur." Gewapende overvaller winkel Cadzand nog spoorloos van onze verslaggever CADZAND - Naar de politie pas dinsdag heeft bekend gemaakt heeft een gewapende man maandagmiddag enkele hon derden guldens buitgemaakt bij een overval op een kruide nierswinkel in Cadzand. De ver dachte vluchtte vervolgens in een gestolen auto. De politie Zeeuwsch-Vlaande- ren is in samenwerking met de Belgische collega's een onder zoek begonnen naar de identi teit van de dader De overval op de buurtsuper- markt aan de Erasmusweg ge beurde omstreeks half vier. De man deed aan de kassa alsof hij artikelen wilde afrekenen Op dat moment richtte hij een vuur wapen op de eigenaar van de winkel en dwong hem de inhoud van de kassa te geven. De dader vluchtte vervolgens in een per sonenauto, die hij om de hoek in de Mariastraat had geparkeerd. De vluchtwagen betreft een grij ze Volkswagen Vento. De vrij nieuwe auto werd in het week einde in België gestolen Ver moed wordt dat dezelfde auto kort nadien in Vlaanderen even eens is gebruikt, bij een gewa pende overval. Eerste werkbezoek aan Zeeland verloopt in gemoedelijke sfeer van onze verslaggever Ben Jansen VLISSINGEN - Windkracht 8 met uitschieters tot 9, meldt de Schelde-verkeerspost over de marifoon. Nu komt het op zee benen aan. Kroonprins Willem- Alexander toont dat zijn oplei ding tot officier bij de marine niet voor niets is geweest. „Ik voel me weer helemaal thuis", zegt hij, terwijl hij zich makke lijk staande houdt op de schommelende vlet die hem van Ellewoutsdijk naar Ter- neuzen brengt. En met een blik op enkele bezorgde en bleke ge zichten om hem heen: „Ja, ik kan me voorstellen dat Zee land een vaste verbinding over de Westerschelde wil." Het eerste werkbezoek van de kroonprins aan Zeeland heeft Kroonprins Willem-Alexander bekijkt met burgemeester Van der Doef oude handschriften uit de collectie van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. i HMI i Voorzitter J. van Marion van het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen geelt Wil lem-Alexander de jubileumpenning voorzijn moeder mee. foto's Ruben Oreel een verkennend karakter: eco nomie. xnfrastructuuicultuur en historie zijn de trefwoorden. En. het moet vooral ongedwon gen zijn. Het bezoek begint dinsdagmorgen nog gemoede lijker dan de samenstellers van het programma hadden durven hopen. Laaghangende bewolking ver hindert de geplande helikop- tervlucht naar Terneuzen. Daarom gaat Willem-Alexan- der in Ellewoutsdijk maar aan boord van de vlet die is gechar terd om autoriteiten uit Mid den-Zeeland naar de overkant te brengen Dicht op elkaar ge pakt in de kleine kajuit van de stampende vlet de Wester schelde over. Dat schept een band. De stemming zit er al meteen in. Wight Prince In Terneuzen stapt het gezel schap over op het prototype van het surface-effect schip van de Koninklijke Schelde Groep, sinds zijn tijdelijke inzet als veerboot op de lijn Plymouth- Wight de Wight Prince geheten. Het schip houdt het midden tussen een katamaran en een luchtkussenvaartuig. Deze combinatie moet zorgen voor een hoge snelheid en een sta biele vaart. Dat wil zeggen on der minder ruige omstandighe den. De golven die dinsdagmor gen op de Westerschelde staan, doen de bijzondere eigenschap pen van de Wight Prince teniet. De tocht naar Vlissingen duurt twee keer zo lang als gebruike lijk. Voor Willem-Alexander is het prototype een ideaal schip: het vaart en het heeft ook iets van vliegen. Vanzelfsprekend mag de prins ook even in de stuur stoel plaatsnemen. „O. dan ga ik alvast op weg naar de red dingboeien". zegt een van de omstanders. De prins grijnst breed en grijpt de roerknop Slingerend vervolgt de Wight Prince zijn koers. Pipsneuzigheid Van de stuurmanskunst van Willem-Alexander zijn maar weinig autoriteiten getuige. Ze zijn de prins wel gevolgd toen hij naar het stuurhuis klom, maar zo hoog boven de golven is de zware zeegang pas goed merkbaar De een na de ander haast zich dan ook naar bene den. De pipsneuzigheid heeft daar al breed om zich heen ge grepen. Menig opvarende con centreert zich krampachtig op de horizon. Een enkeling heeft het zo zeer te kwaad dat hij zich Op het Middelburgse Abdijplein ontmoet de prins leerlingen van de Regenboogschool. op het achterdek, in de frisse lucht heeft geposteerd om daar na te denken over de verganke lijkheid van het bestaan Nadat de Wight Prince in Vlis singen is afgemeerd, keren kleur en praatjes weer terug. Zeker wanneer de adjudant die Willem-Alexander vergezelt, marine-officier R. Harte, heeft uitgelegd dat zeeziekte vooral mensen treft met een fijn ont wikkeld evenwichtsgevoel. „Zie je wel. fijnbesnaarde men sen hebben er meer last, van zegt de herstelde zeezieke te gen ieder die het wil horen. Tijdens de tocht naar Vlissin gen maakt de prins in korte ge sprekken met vertegenwoordi gers van bedrijven, gemeenten en het provinciaal bestuur ken nis met enkele facetten van de Zeeuwse economie: het belang van de havengebieden, de ge biedsgerichte aanpak in de Zeeuws-Vlaamse kanaalzone, de WOV, de elektriciteitspro- duktie en de situatie bij de Schelde Groep. Dow Benelux en Pechiney In Middelburg krijgt Willem- Alexander uitleg over de activi teiten van het Roosevelt-stu- diecentrum en over de restau ratie van de Zeeuwse wandta pijten. Bij het oversteken van het Abdijplein wacht een klas van de Middelburgse Regen boogschool hem op om hem een zelfgemaakt boekje te overhan digen. Onwennig neemt hij het in ontvangst. Met een mooie mengeling van ontzag en ver bazing zien de kinderen naar hem op. Dat is een les: voor een klas kinderen dien je. ook als toekomstig staatshoofd, even op de hurken te gaan. Wat oudere kinderen verzame len zich even later op het Abdij plein. Voor de brugklassers van de Stedelijke Scholengemeen schap is het bezoek van de kroonprins een leuke invulling van een vrij uur. Als hij na de lunch naar buiten komt voor een wandeling door enkele van de fraaiste historische straten van Middelburg, klinken opge wonden gilletjes. In de Span jaardstraat staan de bewoners van veel woningen op de stoep en begroeten de prins met be schaafd applaus. Wuivend beent Willem-Alexander door. Jubileum De eigenlijke aanleiding voor het bezoek van de kroonprins is het feit dat het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen 225 jaar be staat. Het schap is eertijds in Vlissingen opgericht en dat is dan ook de reden waarom het jubileum in het stadhuis van de Scheldestad wordt gevierd. Hoofdconservator J Kluiver heeft enkele voorbeelden uit de collecties van het genootschap meegebracht: een paar mam- moetskiezen, een klokje dat tot de door Piet Hein buitgemaak te zilvervloot heeft behoord en ringen die mannen in kleder dracht vroeger droegen. Op de vraag of hij zich al met zo'n bre de ring ziet lopen, antwoordt Willem-Alexander: „Ik draag helemaal geen ring. En ik ben voorlopig niet van plan er een te gaan dragen ook." In de raadszaal van het stad huis wijst voorzitter J. van Ma rion op de bijzondere band tus sen het genootschap en het Huis van Oranje: vanaf de op richting zijn alle regerende vor sten beschermvrouw of be schermheer van het genoot schap geweest Prof W Mijn- hardt. die studie heeft gemaakt van de geschiedenis van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, vertelt dat de stadhouderlijke erkenning door Willem V in 1769 zelfs tot koortsachtige activiteit van het voordien tamelijk sluime rende instituut heeft geleid. De prins krijgt een gouden jubi- leumpenning voor zijn moeder mee. Een in kalfsleer gebonden exemplaar van de Zeeuwse en cyclopedie is voor hemzelf „We hopen dat u er een alibi in zult vinden om eens vaker te ko men". zegt Van Marion

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11