Poging politie-conflict te sussen Kamer zal uitlatingen van Janmaat voortaan negeren L xl I kleintjes Uzige stilte tussen Wiarda en Nordholt J k r Militaire verkenners bereiken Oost-Bosnië 4 WEKEN I Hirsch Ballin en Van Thijn besluiten tot onajhankelijk onderzoek r-\ VOOR 13,- Regenachtig r— Veel bewolking en vooral vanochtend regen. In de middag opklaringen. Krachtige tot harde westenwind, ma ximumtemperatuur 8 graden. 237e jaargang no. 20 Dinsdag 25 januari 1994 Losse nummers 1,50 UTRECHT (ANP) - De politie ministers Hirsch Ballin (Justi tie) en Van Thijn (Binnenlandse Zaken) stellen een onafhanke lijke commissie in die de pro blemen gaat onderzoeken rond •t Interregionaal Recherche Team Noord-Holland/Utrecht IIRT). Vandaag wordt bekend wie er in de commissie komen te zitten. Dat heeft de Amsterdam se procureur-generaal Van Randwijck maandagavond in Utrecht meegedeeld. Volgens hem richt het onder zoek zich op een analyse van de problemen rond het IRT. Te vens doet de commissie aanbe velingen voor het opzetten van een nieuw team. De zaak komt vanmorgen aan de orde tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. De korpschefs van Amsterdam, Utrecht, Haarlem, Zaanstad en Alkmaar en hun burgemeesters hebben maandagavond in Utrecht uitgesproken een derge- onafhankelijk onderzoek van harte te ondersteunen. Van Randwijck maakte tevens bekend dat hij nog deze week Man overreden door shovel IVILP (ANP) - De 33-jarige Eim- bert Jan Kamphuis uit Twello is maandagmiddag in Wilp om het leven gekomen doordat hij werd overreden door een sho vel. Hij was op slag dood. Dat heeft een woordvoerder van de regiopolitie Noordoost-Gelder land meegedeeld. De man werkte op het terrein van de Veluwse afvalrecycling. liep achter een 27 ton zware ihovel, die vuilnis platreed. De iestuurder van het voertuig kon hem niet zien, waardoor het slachtoffer werd verpletterd. Transen besteden miljarden aan rivierbewaking PARIJS (DPA) - Na de«ernstige overstromingen in verschei dene delen van Frankrijk heeft de regering in Parijs maandag besloten tot een miljardenplan om dergelijke natuurrampen te voorkomen. De komende tien jaar wordt daarvoor elf miljard franc, ruim drie miljard gulden, ter beschikking gesteld. Dit ver klaarde minister Michel Bar nier van milieu na een kabinets zitting. Het grootste deel van het geld wordt besteed aan verbetering van het onderhoud van rivierlo pen. Naar de uitbreiding van alarmsystemen gaat 800 miljoen franc. Voor dringende verbete ringen van de oeverbescherming in het Rhóne-dal legde het kabi net 50 miljoen extra opzij. Lancering Ariane-raket mislukt KOUROU (AFP/RTR/ DPA) - De lancering van de 63ste Europese Ariane-raket, die twee satellieten aan boord had, is mislukt. Dat heeft de leiding van het ruimtevaartcentrum in Kourou in Frans- Guyana maandag mee gedeeld. Kort na de start weiger de de derde trap van de raket om nog onbekende redenen te functioneren, aldus de ruimtevaartor ganisatie Arianespace. De raket verloor daar door hoogte en zou daar na in zee zijn gestort. Aan boord bevonden zich de eerste Turkse te- lecommunicatie-satel- liet Turksat-1 A en de Eu ropese Eutelsat-II. De oorzaak van de mis lukking is niet bekend. De start was juist vier dagen uitgesteld om nog enkele testen met de der de trap uit te voeren. Het is de zesde keer dat een lancering mislukt sinds eind 1979 de eerste Ariane de ruimte in werd geschoten. De laatste keer, vier jaar geleden, ontplofte de raket met twee Japanse satellieten na 101 seconden op tien kilometer hoogte. een rapportage verwacht van de. rijksrecherche die reeds in zijn opdracht onderzoek doet naai de publikaties in het Algemeen Dagblad en NRC Handelsblad van afgelopen zaterdag. Van Randwijck: „Dagelijks word ik op de hoogte gehouden. Het onderzoek, dat zich toe spitst op Van Duijn (voorzitter Nederlandse Politiebond), Krui- zinga (voorzitter Algemeen Christelijke Politiebond) en Wiarda (hoofdcommissaris Utrecht) moet uiterlijk donder dag zijn afgerond. Afhankelijk van de resultaten beslissen we daarna of verder strafrechtelijk onderzoek nodig is". Eerder op de dag had Wiarda la ten weten weinig te voelen voor een rijksrecherche-onderzoek naar de commotie die is ont staan rond het opheffen van het IRT. Hij zei veel meer heil te zien in een onafhankelijk onderzoek. Daarbij kan worden gedacht aan een parlementaire enquête. Wiarda noemt de materie zo ne telig, dat het niet goed zou zijn als betrokken autoriteiten, zoals de procureur-generaal, dit on derzoek ter hand zouden nemen. De hoofdcommissaris herhaalde dat hij het Amsterdamse korps nooit rechtstreeks van corruptie heeft beticht, zoals NRC Han delsblad afgelopen zaterdag meldde. Wiarda kwam maandag speciaal terug van vakantie in Zwitser land nadat in het weekeinde commotie was ontstaan over uitlatingen van hem in NRC Handelsblad. Daarin beweert de Utrechtse commissaris dat de top van de politie in Amsterdam corrupt is. De hoofdcommissaris Amsterdams commissaris Nordholt in het Utrechtse stadhuis voor het overleg over het IRT. AMSTERDAM (NPA) - Be droefd en heel teleurgesteld was de Utrechtse hoofdcom missaris Wiarda maandag avond. Zijn Amsterdamse te genstrever Nordholt hecht geen enkel geloof aan de krachtige ontkenning van Wiarda dat hij het Amster damse politiekorps zou heb ben beschuldigd van corrup tie. Nauwelijks een uur later zag het tweetal elkaar op een vergadering met de burge meesters en hoofdofficieren van justitie van Haarlem, Utrecht en Amsterdam en procureur-generaal Van Randwijck. De twee wissel den geen woord met elkaar. De hele affaire heeft het Am sterdamse politiekorps niet onberoerd gelaten. Klaas Wil ting. woordvoerder van Nord holt, verklaarde gisteren dat hij zijn lidmaatschap van de Algemene Christelijke Politie bond (ACP) heeft opgezegd. Eerder had Nordholt al be dankt als lid van de Neder landse Politiebond. Ook in de lagere regionen zouden veel Amsterdamse dienders boos de telefoon hebben gepakt om hun vakbondslidmaatschap op te zeggen, maar volgens een woordvoerster van de NPB is van massale opzegging niets te merken geweest. Het Amsterdamse politie korps voelt zich als een pis paal. Op een inderhaast bij eengeroepen beraad met ver tegenwoordigers van zijn per soneel heeft korpschef E. Nordholt gisterochtend op nieuw fel van zich afgebeten in de richting van zijn Utrechtse collega J. Wiarda en de voor zitters Van Duijn en Kruizinga van respectievelijk de politie bonden NPB en ACP. De reac tie onder het personeel op de affaire is gelaten. Op de Am sterdamse wijkbureaus zien ze ook wel in dat onder druk van de publiciteit een onderzoek naar corruptie in de hoofdstad nodig is. maar het aardigste aspect hiervan vinden de meeste agenten toch dat ook Wiarda, Van Duijn en Kruizin ga door de rijksrecherche zul len worden gehoord. „Voelen ze zelf ook eens een keer hoe het is om verdachte te zijn", gniffelt een agent op een van meldkamers. „Ze zeggen maar," mompelt Politiecommissaris van Utrecht Wiarda. foto Cor Mulder/ANP een andere politieman. „Ach, ze moeten toch altijd Amster dam hebben. We zijn het wel gewend". De woedende reac tie van de regionale dienst commissie i ondernemings raad) kent op de werkvloer een mildere variant: „We gaan ge woon door met werken, hoor". Op straat worden de dienders overigens al herhaaldelijk met de affaire geconfronteerd. De doorsnee-Amsterdammer die door een agent wordt aange sproken, vraagt momenteel niet of-ie geen nuttiger werk weet dan bekeuringen schrij ven. maar of de politiefunctio naris misschien niet eerst zijn eigen straatje schoon moet ve gen. Of een andere variant: „Steek je de helft van de be keuring soms in je eigen zak?" De hoofdstedelijke clientèle is nu eenmaal niet op z'n mondje gevallen. Kees de Bruin van bureau 's- Gravezandeplein: ..Eén gein tje is leuk, maar op den duur gaat het irriteren". Z'n collega Kees Gerritsen baalt er echt van. „Kijk, als er echt iets is gebeurd op het gebied van cor ruptie, moet ertegen worden opgetreden. Maar de overgro te meerderheid van ons korps staat achter de korpsleiding. Of er moet plotseling blijken dat Nordholt wel iets heel raars heeft gedaan. Maar dat verwacht niemand". DEN HAAG (NPA) - Alle frac tievoorzitters in de Tweede Ka mer vinden de recente uitlatin gen van de CD'er Janmaat over minister Hirsch Ballin, staats secretaris Gabor en het kamer lid Apostolou van een 'onge hoorde brutaliteit' getuigen. De suggestie dat zij vanwege hun buitenlandse afkomst in Neder land niet thuishoren verwerpen de fractieleiders volledig. Zij zien echter af van een directe confrontatie in het parlement en zullen in het vervolg bij soortgelijke gelegenheden niet meer op de CD'er reageren. Dat blijkt uit een gezamenlijke verklaring die de acht fractie voorzitters gisteren hebben uit gegeven. Op initiatief van de WD'er Bolkestein spreken de kamerleden uit dat Janmaat zich met de racistische uitlatin gen tegenover de drie collega politici 'buiten elke discussie heeft geplaatst'. Janmaat zei vorige week in het weekblad 'Elsevier' dat Hirsch Ballin moest aftreden vanwege het feit dat hij een joodse vader had. Ook staatssecretaris Gabor moet zijn ambt neerleggen van wege zijn Hongaarse afkomst. Het PvdA-kamerlid Apostolou kon vanwege zijn Griekse af komst beter uit de Kamer ver dwijnen. Overigens ontkent Janmaat dat hij dit heeft gezegd. Elsevier houdt echter voet bij stuk en zegt dat het hele inter view op band staat. Onderscheid De uitspraken van de CD'er „suggeren een volstrekt onge rechtvaardig onderscheid tus sen Nederlanders aan de hand van hun familiegeschiedenis". aldus Brinkman (CDA). Wölt- gens (PvdA). Bolkestein (WD). Van Mierlo (D66>, Lankhorst (GroenLinks), Van der Vlies (SGPi. Schutte (GPVi en Leer ling (RPFi. ..Zij bevatten ten slotte een uitdrukking die stee vast de opmaat heeft gegeven voor de verschrikkingen van de jodenvervolgingen in Europa. Zulke opvattingen moeten vol ledig worden verworpen". Dit weekeinde beloofde Bolke stein nog Janmaat hierover in het parlement aan te zullen pak ken. Volgens zijn woordvoerder heeft hij hiervan afgezien door praktische en principiële bezwa ren. Het reglement van de Ka mer staat namelijk niet toe dat Kamerleden elkaar rechtstreeks mondelinge vragen stellen. Dat kan alleen indirect via het stel len van vragen aan bewindsper sonen. Kamerleden zijn daar naast niet verplicht op vragen van collega's te antwoorden. Bovendien is er nog geen helder heid over de gewraakte uitspra ken. Zolang de uitgeschreven band van Elsevier niet beschik baar is. blijft het een 'welles-nie- tes'-spelletje tussen het kamer lid en het weekblad. Niet gepast Daarnaast gedenkt de Kamer vandaag de onlangs overleden minister Dales en nemen twee kamerleden afscheid. Het lijkt Bolkestein dan niet gepast om Janmaat, die ook de overleden Dales al schoffeerde, op dezelfde dag aan de tand te voelen. Alles afwegende heeft de WD'er, daarin gesteund door de zeven andere fractieleiders, daarom gemeend te volstaan met boven genoemde schriftelijke verkla ring. in Amsterdam, Nordholt, had daarop woedend gereageerd. Wiarda zou zijn uitspraken heb ben gedaan naar aanleiding van het opheffen van het Interregio naal Recherche Team (IRT) van de korpsen in Noord-Holland en Utrecht. De rijksrecherche is in middels een onderzoek begon nen naar de beschuldigingen van corruptie. Van Randwijck had eerder op de dag laten weten zo snel mogelijk een nieuwe samenwerking te willen zien. Nordholt en hoofdof ficier van justitie Vrakking kon digden begin december na de ontbinding van het Interregio nale Rechercheteam Noord-Hol- land/Utrecht aan dat tussen 1 ja nuari en 1 april 1994 een nieuwe samenwerkingsvorm zou wor den ontwikkeld voor de bestrij ding van de georganiseerde mis daad. Onderwereld Dat van Randwijck een nieuw team op poten wil zetten, ver baast de Leidse bestuurskun dige en corruptiedeskundige dr. B.J.S. Hoetjes niet, zo heeft hij maandag laten weten. Het spoedig formeren daarvan moet volgens Hoetjes „in be langrijke mate worden gezien als een signaal aan de onderwe reld dat met het opheffen van het oude team de kous niet af is". De bestuurskundige is verbon den aan de juridische faculteit van de Rijksuniversiteit Leiden. Volgens hem moet aan een even tueel nieuw team helder en dui delijk worden gemaakt wat zij kunnen en vooral mogen. Als daarbij wordt besloten tot het gebruik van infiltranten moet het Nederlands strafprocesrecht worden gewijzigd. En dat is een politieke zaak. „In de Verenigde Staten zijn undercoverteams in hetverleden zeer corruptiege voelig gebleken." Brinkman wil duidelijkheid in politieaffaire van onze verslaggever HULST - CDA-fractievoorzit- ter Brinkman verwacht op kor te termijn van de regering dui delijke informatie over de pro blemen die zijn ontstaan tussen de politiekorpsen van de gro tere gemeenten in het land. Hij zei dat gisteravond tijdens een partijbijeenkomst in Hulst. „Het gevaar bestaat dat het cri minele circuit oordeelt dat, zo lang de politiek maar debat teert over dit soort zaken, er geen tijd overblijft om de mis daad aan te pakken." Brinkman vindt het onjuist dat „iedereen elkaar nu maar de huid vol scheldt. Nee. eerst moe ten de feiten op tafel. We moeten nu niet met z'n allen een sfeertje oproepen van 'de politie is cor rupt en er klopt niks van'. De po litiemensen lopen tegen een ge weldige hoeveelheid criminali teit aan. Het is echt niet zo dat de agenten alleen maar achter lichtjes controleren. Absoluut niet," Hij juicht het voorstel van minister Kok van financiën om een miljard te investeren in pre ventieve maatregelen, toe. „Er is veel discussie over geweest, maar dit vind ik een verstandig besluit." zie ook pagina 13 Ambassadeur zat in gekaapte Boeing Ethiopië ROME/DAKAR/DEN HAAG (ANP/RTR/AFP) - Aan boord van de zondagavond gekaapte Boeing 757 van Ethiopian Airli nes bevond zich ook de Neder landse ambassadeur in Senegal, drs G. Storm. Storm was één van de ruim veertig passagiers van het toestel dat tijdens een vlucht in West-Afrika werd ge kaapt. Dat heeft de kanselier van de Nederlandse ambassade in Dakar, R. Bakkers, maandag ochtend bevestigd. De kaper, een Ethiopiër, dwong de bemanning naar Rome te vliegen, waar hij zich maandag ochtend vlak na aankomst aan de politie overgaf. Hij kaapte het toestel kort nadat het in Dakar was opgestegen voor een vlucht naar Bamako, in Mali. Het vloog over Marokko en de Middelland se Zee naar de luchthaven Ciam- pino bij Rome. De kaper wilde politiek asiel aanvragen in Ita lië. Volgens Bakkers verkeert Storm in goede omstandighe den. Storm was op weg naar Mali. waar hij ook ambassadeur is. («Mn MC Medicijnenstudie Het aantal studenten dat aan een studie medicijnen mag be ginnen, wordt uitgebreid. Nu mogen 1485 mensen met de studie beginnen, in 1996 zijn dat er 1750. De stijging voor het nieuwe studiejaar in september bedraagt O 130. O Oesters Het Rijksi7istituut voor Visserij Onderzoek iRIVOzal het be stand van platte oesters op on diepe percelen in de Grevelin- gen inventariseren en onderzoe ken. Er ivordt onder meer geke ken naar verbetering van de broedgang, en welke visserij-, technieken het meest geschikt zijn. De resultaten zijn van belang voor de strijd tegen de gevreesde oester ziekte Bonamia 1 Ostreae. Wilander Voor Mats Wilander, die dit jaar dertig ivordt. is in de Australian Open verslagen door de bijna driehonderd plaatsen hoger ge klasseerde MaliVai Washington. Met zijn overwinning kwam Washingtoji bij de laatste acht. Muster, Edberg eii Martin had den eerder de schroeiende zon ge- 1 "T trotseerd. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie. 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17 WÊÊK^ÊIÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊÊBtÊÊÊÊÊÊÊÊÊtÊÊÊÊIÊÊÊÊÊmm DEN HAAG (ANP) - De groep Nederlandse militairen die in Bosnië op verkenningsmissie is, heeft in de loop van maandag de stad Tuzla bereikt. De be schietingen op Tuzla duren voort, maar de verkenners heb ben daarvan hoegenaamd geen hinder ondervonden, meldt de crisisstaf van het ministerie van defensie. De 21 verkenners, die vrijdag uit Nederland zijn weggegaan, be reiden in Oost-Bosnië de komst voor van de ongeveer 1.200 extra Nederlandse VN-militairen die zich gereed houden om naai' het oorlogsgebied te vertrekken. Een eerdere verkenningsmissie hep vast op het gebrek aan me dewerking van Servische mili ties die het gebied grotendeels beheersen. In Tuzla voeren de verkenners overleg met hun daar gelegerde Noorse VN-collega's over het verdere verloop van hun tocht. De missie moet vandaag van Tuzla naar de moslim-enclave Srebrenica zien te komen, het gebied waar het bataljon van de luchtmobiele brigade zal wor den gestationeerd. De verkenners zijn de afgelopen dagen vanuit de Kroatische ha venstad Split naar Busovaca in Bosnië getrokken. Daar is het Nederlandse transportbataljon gelegerd. Vervolgens zijn zij doorgereisd naar Kiseljak, waar het VN-hoofdkwartier in Bosnië is gevestigd. De verkenners pro beren zo veel mogelijk op té trek ken met voedselkonvooien van de VN De definitieve uitzending van het bataljon hangt af van de be vindingen van de verkenpers en de medewerking van de Bosni sche Serviërs. Die hebben ge- (Advertentie) Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES (Advertentie/ zegd dat zij de komst van de Ne derlanders ditmaal niet zullen verhinderen. In militaire krin gen bestaat echter de nodige scepsis over deze belofte, omdat lokale „krijgsheren" alsnog dwars kunnen gaan liggen. De Verenigde Naties hebben ge dreigd de aflossing van de Cana dese militairen rond Srebrenica door Nederlanders desnoods met steun van de NAVO te zul len afdwingen met luchtaanval- zie ook pagina 3 Advertentie (eenmalig binnen zes maanden cJAj ik wil: Over- morgen start de BREIGAREN- PARTIJ EN VER KOOP bij atelier de Schapekop in Veere zie grote adv. In de(ze) krant van morgen J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1