Jip en Janneke in de rechtszaal Nazi's onteerden hakenkruis ierstel archief Zierikzee vergt uim twee ton Burgh-Haamstede viert het straofeest provincie Jaarlijkse pleitwedstrijden voor jonge advocaten in Middelburg recept I M I I I I I lezers schrijven I I I I I I I I I I I I I I I I II I I i rmT agenda MAANDAG 24 JANUARI 1994 w an onze verslaggever IUDDELBURG - Jonge advoca ten in Zeeland pleiten zo slecht niet. De kwaliteit van hun ifiiridische kennis staat in elk m eval buiten kijf. Als het gaat de presentatie van hun plei- ii, hebben de jonge raads- n jannen en -vrouwen daarente- tf en nog veel te leren. Beschei- tnheid is een mooie karakter trek, maar niet voor advocaten die hun zaak moeten verdedi gen. Helder taalgebruik is een pré, maar mag niet ontaarden in 'voorlezen': een hoog 'Jip-en- Janneke-gehalte' is ook weer niet goed. Zaterdag werden in Middelburg voor de veertiende maal de jaar lijkse pleitwedstrijden gehou den voor jonge advocaten. Ie- dere stagiair is verplicht gedu rende de eerste driejaar van zijn praktijkuitoefening tweemaal aan de wedstrijden deel te ne men. Tijdens de wedstrijden krijgen de deelnemers fictieve zaken voorgelegd. De winnaar verdedigt het arrondissement Middelburg tijdens de zuidelijke pleitwedstrijden, die jaarlijks in Breda worden gehouden. In Middelburg was rechtbankpre sident mr H. van Breda voorzit ter van de jury die de Zeeuwse talenten moest beoordelen. Na afloop constateerde zij: „Echt zwakke plekken kent de jonge advocatuur niet." Schade De onderwerpen die de jonge ad vocaten moesten behandelen zijn uit het dagelijkse leven ge grepen. Een winkeliersvereni ging eist van een vakvereniging een aanzienlijke vergoeding voor de schade die is ontstaan tijdens een uit de hand gelopen demonstratie van de bond in Den Haag. Een autokoper klaagt een garagebedrijf aan dat hem een wrak van de maand ver kocht. „Beginnende advocaten moeten met elk rechtsgebied in aanra king komen", vertelt mr A. J. van Iwaarden van Vereniging de Jonge Balie. „Het is een welis waar een verplichting voor ze, maar het is niet zo dat men met enorm veel tegenzin deelneemt aan de pleitwedstrijden." De pleitwedstrijden betekenen voor de deelnemers behalve een wedstrijd, ook een zekere proeve van vakbekwaamheid. Immers, de rechtszaal zit vol met aan dachtig publiek, bestaand uit collega-advocaten, gevestigde raadslieden en familie. Een drie koppige jury beoordeelt de ad vocaten, onder wie een kritische logopediste. „Het is voor de deel nemers enorm veel stress, maar ze hebben er ook veel aardigheid in", weet Van Iwaarden. Papier Tijdens de diverse zaken blijkt dat veel jonge advocaten moeite hebben om. wat in vaktermen wordt genoemd, los van het pa pier te spreken. „Daar moeten jullie echt wat aan doen", zegt Van Breda na afloop van de pleitwedstrijden. „Je moet je aandacht richten naar de recht bank en niet naar elkaar. Over dreven bewegingen is ook niet goed. Dat kan op den duur gaan irriteren." Het pleidooi in de hand houden is ook niet goed. „Het leek alsof er uit Jip en Jan neke werd voorgelezen. Niet doen." Mr M. van de Bent ('pleit los, le vendig en met veel flair') mag Zeeland vertegenwoordigen in Breda. Op een gedeelde tweede plaats eindigden mevrouw mr T. Corstjens ('lof voor levendig plei ten') en mr R. Jung, die volgens de jury een juridische goed on derbouwd betoogd hield, maar een tikkie te breed van stof was. „U moet niet te veel hameren op een aambeeld dat al rood is van het hameren." an onze verslaggeefster [ERIKZEE - Net als in andere emeenten op Schouwen-Dui- tland, is een deel van het oude ihief in Zierikzee toe aan res- luratie. Door wateroverlast, erwaarlozing, schimmels of ogedierte zijn stukken aange- ist. De streekarchivaris heeft overzicht gemaakt van de eschadigde archieven. Daar- it blijkt dat Zierikzee in totaal lim twee ton nodig heeft voor estauratie. Voor behandeling de meest urgente stukken iril het dagelijks gemeentebe- van Zierikzee dit jaar (500 gulden bijdragen. en w zijn beduidend minder ivertuigd van de noodzaak van renovatie van het gebouw Ie Driehoek in Zierikzee. Het Christelijk Jongeren Verbond Samen Verder' wilde ruim 5.000 gulden voor het onder oud. een verbouwing en de aan- chaf van een aantal kleine arti- elen voor de inrichting. Het col- ge heeft aanzienlijk geschrapt ide subsidie-aanvraag en stelt roor niet meer dan 4500 gulden geven voor het opknappen lan de keuken. iet dagelijks bestuur wil wel fiks bedrag beschikbaar nellen aan de slachtoffers van ie watersnoodramp in Limburg. Uitgaande van één gulden per Evoner, komt dat voor Zierik- re neer op een schenking van lim 10.000 gulden. Alle voorstellen worden dinsdag 1 februari behandeld tijdens de raadsvergadering in het stad huis te Zierikzee. De bijeen komst begint om 19.30 uur. Brandweer vier uur bezig met opruimen olie in Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - De brandweer in Middelburg is zaterdag vier uur bezig geweest met het schoonspuiten van het wegdek in de wijk Dauwendaele. Een nog onbekend voertuig had een aanzienlijke hoeveel dieselolie verloren. De brandweer ruimde de olie op door met een speciaal materiaal de brandstof te neu traliseren, waarna het kon wor den weggespoten. 's Middags om 16.30 uur moest de brandweer opnieuw in actie komen. In een woning aan de Van Kleffenslaan was door een technische storing een leiding van de CV-ketel gesprongen. Toen de brandweer arriveerde stond de bovenverdieping al blank en stroomde het water de trap af. De schade aan behang, meubelen en vloerbedekking wordt geschat op twintigdui zend gulden. Beginnende advocaten schermden tijdens de veertiende pleitwedstrijd menten. i Middelburg met meer of minder welsprekend gebrachte argu- foto Lex de Meester BURGH-HAAMSTEDE - Het Iraditonele straofeest vindt za terdag 12 februari plaats in Bargh-Haamstede. Centraal tij dens het feest staat de eeuwen- wde traditie om, zeven weken ioor Pasen, de voeten van paar- ien en pony's in zee te wassen. 3e festiviteiten beginnen om ilOO uur met het verzamelen "an de ruiters aan de Achterweg aBurgh. De paarden en pony's nijgen daar een beoordeling oor hun versierde uiterlijk. Een lialf uur later vertrekken de die- en hun berijders naar het nd om voetje te baden. De strao-rituelen beginnen om Janny van der Lee Flensjes met ijs n toffeesaus lensjes laten zich (afgedekt) in de magnetron zeer goed armen zodat u deze ook 's chtends al kunt bakken of u it het nagerecht bijvoorbeeld iken met overgebleven pan- :oeken of flensjes van de vori- Nag. [Benodigdheden: «oor de flensjes: jügram bloem jaespunt zout jlgroot ei |Lö dl melk ■oor de saus: 'eetlepels (schenk)stroop 'eetlepels suiker pdl slagroom '00 gram boter 'zakje vanillesuiker «anille-roomijs bereiding: pee/ de bloem in een grote kom voeg zout en suiker toe. Klop kt ei in een kopje los en meng al roerend met de melk door k bloem. Houd pas op met roe- wanneer een glad beslag is Wtstaati. Bak van dit beslag N boter of olie mooie goudgele kusjes. Houd de flensjes warm. fobruik voor de saus een steel- Pon met dikke bodem. Doe sui- kr, stroop en slagroom hierin f breng dit al roerend met een kuten lepel aan de kook. Voeg FWijl u blijft roeren de helft van k boter toe. Laat de saus onder P*ophoudelijk roeren indikken h toffee-achtig van kleur wor- kn Laat de rest van de boter in k saus smelten. Schep een grote ijs op een warm flensje. Vouw met het ijs izi vieren en Khenk hierover toffeesaus. 13.15 uur bij de duinovergang nabij de rotonde, achteraan de Krayensteinweg te Westen- schouwen. Alle strao-rijders verzamelen zich rond 15.00 uur bij de Meel dijk te Burgh. Vandaar vertrekt de stoet voor een traditionele dorpenrit door Burgh en Haam stede. Burgemeester H. Tees van Westerschouwen ontvangt de feestgangers om 16.00 uur in De Ring te Haamstede, waarna een bezoek aan Verzorgingscen trum Duinoord volgt. In de slot- laan van kasteel Witte van Haemstede kunnen rijders en dieren zich tenslotte aan het ein de van de middag uitleven tij dens een wedstrijdje hardrijden. De prijzen voor de mooist ver sierde paaiden en pony's wor den om 17.30 uur uitgereikt in Hotel Bom te Haamstede. De boerenkapel van de fanfare Wit te van Haemstede zal de plech tigheid opluisteren. Later op de avond begint in hetzelfde hotel om 20.30 uur een dansavond met muziek van John Prins. Strao- rijders die zich willen inschrij ven voor het feest kunnen vrij dag 4 februari vanaf 20.00 uur te recht in Hotel Bom. Politie bekeurt 164 hardrijders MIDDELBURG - Bij snelheids controles in Sint-Laurens en Oostkapelle, beide keren op de Noordweg, heeft de politie Wal cheren zondag 164 processen- verbaal uitgedeeld voor te jnel rijden. In totaal werden meer dan dui zend auto's gecontroleerd. De hoogst gemeten snelheid in Sint-Laurens bedroeg 88 kilome ter per uur. In Oostkapelle kreeg een automobilist die 97 kilome ter per uur reed een bekeuring. Op beide wegen geldt een maxi mumsnelheid van vijftig kilome ter per uur. Voorstel: geld Arnemuiden voor Limburg ARNEMUIDEN - B en w van Ar nemuiden willen 2300 gulden beschikbaar stellen voor de slachtoffers van de recente wa teroverlast in Limburg. De ge meenteraad neemt maandag 31 januari een besluit. De plaatselijke afdeling van het Rode Kruis hield onlangs een in zamelingsactie. Die actie bracht ongeveer 2300 gulden op. Burge meester en wethouders stellen de gemeenteraad voor aanslui ting te zoeken bij die actie en eenzelfde bedrag beschikbaar te stellen. Detail a us Nr Viurcf Wifbel aus Kara<ja&hii De swastika links stamt uit de achttiende eeuw en werd in Klein-Azië als motief gebruikt voor tapijten. De swastika rechts is afkomstig uit de Kaukasus en had de functie van geluksamulet. Uit: Bausback Meisterstucke 1975 Swastika was eeuwenlang symbool voor goede dingen van onze verslaggever Hans Heijt TERNEUZEN - De racisti sche leuzen en tekens die vo rig jaar onder meer op de Joodse begraafplaats in Mid delburg werden aangebracht en de afgelopen weken van een aantal gebouwen in Ter- neuzen moesten worden ver wijderd. schokten een groot aantal mensen. De daders van de bekladdingen hadden hun doel dus bereikt, al is het nog maar de vraag of ze beseften wat de herkomst en betekenis was van de leuzen en kreten die ze op muren, graven en an dere objecten kalkten. De personen die verantwoor delijk waren voor de meer of minder recente bekladdingen in Zeeland haalden hun inspi ratie bij diverse groeperingen en politieke partijen van twij felachtig allooi. Zo speelden ze onder meer leentje buur bij het Vlaams Blok door met de tekst 'Eigen volk eerst' op de proppen te komen en refereer den ze met de kreet 'White Po wer' aan een racistische orga nisatie in de Verenigde Staten. Betekenis De meest populaire manier om uiting te geven aan gevoe lens van vreemdelingenhaat is echter de swastika of het ha kenkruis. De Joodse begraaf plaats in Middelburg werd vo rig jaar volgekalkt met deze tekens en ook op het Roose- velthotel en andere panden in Terneuzen werden kortgele den hakenkruizen aange bracht. „De swastika wordt te genwoordig alleen maar in verband gebracht met het Derde Rijk", zegt een Terneu- zense kunstenaar. „En eigen lijk is dat ontzettend jammer, want het hakenkruis werd al in heel oude culturen gebruikt en dan juist in een positieve betekenis." De Brabantse professor J. Timmers gaat in zijn in 1947 verschenen boekwerk 'Sym boliek en iconographie der christelijke kunst' zelfs zover de swastika het eerste sym bool van de mens te noemen omdat het in alle culturen voorkomt en al in de prehisto rie werd gebruikt. „De vorm is een kruis waarvan de balken in het midden rechthoekig in de richting van de klok zijn omgebogen", schrijft Tim mers. „Zeer vaak zien we de swastika in Chinese tapijten en het motief komt eveneens voor in de Kaukasus en in min dere mate in Iran. Klein-Azië en Turkmenié." Geluk In historische teksten wordt de swastika omschreven als een symbool van geluk, wel vaart en vruchtbaarheid. En in religieuze kringen heeft men er het Kainsteken, of het teken van Job in gezien. De eerste christenen gebruikten het hakenkruis al Zij noem den het 'crux gammata' om dat de omgebogen armen aan de Griekse letter 'gamma' her innerden. Pas in 1905 introduceerden en kele antisemitische groeperin gen in Duitsland de swastika als het symbool van hun racis tische ideologie. Zij eigenden zich het teken toe om de rela tie met de Indogermanen, die het hakenkruis als zonnesym- bool gebruikten, te benadruk ken. Na de Eerste Wereldoor log begon de Nationaal Socia listische Arbeiderspartij (NSDAP) van Hitier het ha kenkruis te gebruiken. In zijn standdaardwerk: 'Hitier. le ven en ondergang van een ti ran' stelt de Britse historicus Alan Bullock dat de swastika een hele belangrijke rol speel de in de propagandacampag nes van de Duitse dictator. „In de vlag van de nationaal-so- cialisten was een zwart haken kruis in een witte cirkel opge nomen tegen een rode achter grond", schrijft Bullock. „Aan dat ontwerp had Hitier de grootste zorg besteed, voor de rode kleur was bijvoorbeeld speciaal gekozen om de linkse, revolutionaire partijen te tar ten." Runen Het hakenkruis was niet het enige symbool dat de Nazi's gebruikten om hun Germaan se identiteit'te benadrukken. Ook de runetekens voorzagen in die behoefte. De Noord-, Oost-, en West-Germanen in troduceerden het runeschrift in de derde eeuw na Christus als een afgeleide van Romaan se en andere lettertekens. De oudste inscripties staan op ge spen, zwaarden, drinkhorens en andere voorwerpen en be vatten slechts enkele woor den. Met de verspreiding van het christendom over Europa ver dwenen de runetekens langza merhand. Het laatst in Dene marken. waar in 1300 nu en dan nog in runen werd ge schreven. De nationaal-socia- listen haalden het runeteken echter weer uit de vergetel heid. En daardoor zijn de te kens nu net als de swastika zeer in trek bij personen die zich racistisch willen uitdruk ken of baldadig willen zijn. Burgemeester drs R. C. E Bar- bé verklaarde vorige week dat hij hoopte dat de bekladdin gen met hakenkruizen, rune tekens en racistische teksten en leuzen in zijn stad het werk waren geweest van baldadige jongeren. Met die opmerking wilde Barbé terecht aangeven dat het in elk geval minder kwalijk is dat mensen uit on benul racistische leuzen en teksten aanbrengen, dan dat ze zich bewust spiegelen aan een ideologische beweging die een halve eeuw geleden ver antwoordelijk was voor de moord op miljoenen mensen. Deze rubriek is uitsluitend bestemd voor reac ties op in de PZC verschenen berichten, artike len of commentaren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opgave van adres en woonplaats worden niet in behandeling geno men. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie behoudt zich het recht voor inzendingen te bekorten. Over geweigerde brieven wordt niet gecorrespondeerd. Beleid voor gehandicapten Het artikel Gemeenten niet op één lijn in beleid voor gehandi capten (PZC 18-1) verdient enige aanvulling. De zinsnede over een aanvraag die in Sas van Gent in de prullenmand zou ver dwijnen (welke woorden door mij niet zijn gebezigd) kan een volstrekt onjuist beeld van de gemeente geven èn onnodige on rust bij mensen met een handi cap veroorzaken. In mijn inlei ding voor het CDA-West- Zeeuwsch-Vlaanderen heb ik aangegeven dat de gemeenten op basis van de Wet voorzienin gen gehandicapten een wettelij ke zorgplicht krijgen toebedeeld om voorzieningen te treffen voor mensen met een handicap. Deze WVG is voor de gemeente een zo genaamde open-eind-financie- ring. Met andere woorden: als het beschikbare budget op enig moment in het jaar is uitgeput, mag dit nimmer een grond zijn voor een gemeente een aanvraag te weigeren. De aanvraag kan dus nooit in de prullenbak ver dwijnen. zoals in het artikel wordt gesuggereerd. De ge meente zal, uit andere financiële middelen, een oplossing dienen te zoeken. Wèl kan het hebben van budget problemen voor mensen met een handicap betekenen dat de ge meente steeds zal kiezen voor de goedkoopste oplossingen. Dit kan ten opzichte van andere burgers met een handicap van andere gemeenten rechtsonge lijkheid betekenen. P. H. A. Brakman Magnolia 3 Goes De Piek Nu weer het museum. Wil. moet uitbreiden om positie te verbete ren. Prima idee. toch? Via de tuin. en de aangrenzende, één doorlopende beweging naar het archief (PZC 19 januari). En geen obstakels. Behalve een stelletje ongeregeld. Wat is dat daar? De Piek? Nooit van gehoord. Jonge rencultuur? Hetzelfde liedje als bij de raadsfracties die het Vest zaktheater liever hebben dan dat ze de Vlissingse (en wijde omstreken) jongerencultuur la ten voortbestaan. Wat steekt er toch achter dat men van alle zijden komt aan zetten met een claim op De Piek9 Het gaat van kwaad tot er ger. Inzicht in jongerencultuur lijkt ver te zoeken. Laat staan dat men dat zou willen. Gewoon je ogen dicht en ze er even uit schoppen. want de jeugdcultuur moet wijken voor echte cultuur. Jeugd hoort nu eenmaal op straat. Daar ligt genoeg ver maak, en bezigheden. Te over. Bij mensen die menen dat De Piek moet verdwijnen ontbreekt begrip en erkenning van jeugd cultuur. En dan wordt het moei lijk om te zien wat De Piek is. Maar ja. jongerencultuur negeer je makkelijker dan echte cul tuur. Misschien niet interessant genoeg, maar het dient gemeld dat De Piek door hard werken weer op de goede weg is. Wat daar gebeurt, kan niet ver plaatst worden naar buurt- of clubhuiswerk. Niemand heeft het recht om De Piek te sluiten. Jongerencultuur is belangrijker dan veel mensen geloven. J. J. G. Roose Bonedijkestraat 2 Vlissingen Beinema III A. v. d. Berge vindt (PZC 20-1-94) mijn kritiek op Beinema onjuist. Hij zegt „Het is gemakkelijk hem op zijn salaris aan te vallen. Veel overuren. Veel reizen, waar voor net zo'n vergoeding als ie dereen. Bovendien diverse com missies." Gemakkelijk lijken mij de aan vallen van Beinema's CDA op de salarissen van de beneden-mo- dalen. Overuren zijn ten dele re cepties en partijbelang, wat dui zenden onbetaald doen. Vergoe ding voor het reizen is bij lange na niet net als bij iedereen. Com missies zijn inclusief het kamer werk. commissariaten exclusief. Veel kamerwerk en dus vooral overuren zijn negatief en leidt tot verschijnselen als Janmaat, die mij niet produktief lijkt, maar volgens V d. Berges theo rie betaald moet worden voor zijn overwerk, Maar dat alles was niet de kern van mijn ver haal. Wel de preek van Beinema over inleveren door allen. Dus ook door dik-bovenmodalen. V d. Berge moet beseffen dat dui zenden in dit land en honderd duizenden in de andere landen veertig jaar van hun leven ge middeld twintig uur per week besteden aan op de hoogte ko men van wat er gaande is en was. Niet voor enig uurloon, maar met bestraffing, zowel psychisch als materieel. Niet in het minst door CDA. Arie Bilius Veersetveg 101 Veere De (Jan)maat is vol Terwijl de Sire (Stichting ideële reclame) via de media jeugd en ouderen informeert over het ra cisme. worden dezelfde media recentelijk dagelijks verontrei nigd met uitspraken van het we zen Janmaat (mens durf ik hem niet te noemen). Zou het nu ein delijk gelukken dit wezen voor de rechter te krijgen.? Uitspraken over mevrouw Dales en de heren Hirsch-Ballin en Ga- bor straffen hem gelukkig al met een vreugdevol leden- en zetel verlies. De kosten van dit ge recht moeten maar verhaald worden op de CD. Mocht het niet lukken om hem tegenover Vrouwe Justitia te krijgen, dan dient het kabinet over te gaan op snelle legalisering van de eu thanasiewet. om wezens met dergelijke vormen van letaal hersenletsel zonder toestem ming des persoons uit hun lijden te verlossen. Tevens dient het kabinet verregaand DNA- en ge- nenonderzoek te stimuleren en de daarbij noodzakelijk uit te voeren abortus te legaliseren. Misschien is dit een oplossing om ons in de toekomst van Jan maten en Zjirinovski's te ont- doen' J. C. Th. Peterson Pieterstraat 1 Veere TT TT TE Evenementen CLINGE De Troubadour. 20 uur: 'Tante krijgt 'n zetpil' blij spel door toneelgroep Weldoen door Vermaak: VLISSINGEN Bellamypark, 14-17.30 uur: Reptielenzoo: BERGEN OP ZOOM - Roxy. 20 uur: The house of the spirits: 20.15 uur. The Addams family values: Cinemactueel. 20 uur: A perfect world: 20 uur: Demoli tion man; 20 uur: Sleepless in Seattle. GOES Grand. 20 uur: Slee pless in Seattle: HULST De Koning van Enge land. 20 uur: Demolition man; 20 uur: The Addams family values; 20 uur: A perfect world; 20 uur: Robin Hood men in tights; 20 uur. Sleepless in Seattle; TERNEUZEN Luxor theater, 20 uur; Little Buddha; VLISSINGEN - Alhambra. 20 uur: Demolition man; 20 uur: Robin Hood men in tights; 20 uur: Heaven and earth; 20 uur: The Addams family values; Tentoonstellingen HEINKENSZAND Gemeen tehuis. 9-12 én 13-16.30 uur: Werken Bert v.d. Linde, schilde rijen (t/m 4/2); KAPELLE Gemeentehuis. 8.30-12 en 13-16 uur- Andrë Groe- nenberg i pentekeningen en acryl-technieki en Lambert de Reuver (keramiek) t/m 28/1. KRUISINGEN - Gemeente huis, 8.30-17 uur; Werken Mia de Graaff-Aarts (diverse technie ken) t/m maart; MIDDELBURG - Bibliotheek. 17.30-21 uur: Beeldvorming, werk van docenten van het M.I.K.V. (t/m 12/2); Ontwerpen postzegels van leerlingen van de Torenhoveschool (t/m 29/1); 'Al cohol. denk meer over minder' (t/m 4/2): OOST-SOUBURG - Biblio theek. 13.30-17.30 uur: Foto's van fotoclub 'De Schelde' (t/m 29/1): TERNEUZEN - Bibliotheek. 12-20.15 uur: Keramisch werk van J. den Hartog-Jansen (t/m 26/1): Stadhuis. 9-12 en 13-16 uur: Werk van Thomas van der Lin den (t/m 29/1»; VLISSINGEN - Hal stadhuis, 9-17 uur: Julia Binicewicz, pastels en tekeningen (t/m 11/2); Bibliotheek. 12.30-20 uur: Poli tieke moorden en verdwijningen (fototentoonstelling) t/m 11/2; Hulpcentra Alarmnummer voor geheel Zeeland: tel. 06-11 Centraal Meldpunt Milieuklachten: tel 01184-12323 SOS Telefonische Hulpdienst Zee land, tel. 01180-15551. dag en nacht bereikbaar. Chr. hulpdienst Zeeland voor men sen in nood, tel 01180-36251. van 10 00-14.00 uur en 20 00-23.00 uur - weekends van 20.00-23.00 uur. Stichting 'Blijf van m'n lijf Zee land. tel 01184-14645. dag en nacht bereikbaar Stichting 'Vrouwen bellen vrou wen, tel 01100-32233 Kinder- en Jeugdtelefoon Zeeland, tel. 06-0432 igratisi. dag. van 14-20 uur. Bureau Vertrouwensarts Kinder mishandeling, tel 01180-28800 Aids Infolijn: tel 01180-38384

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 9