PZC zeeland bedreiging Canisvliet In de juiste pas op de snert af Spijkers brengen autodief tot staan Kapitein beboet voor vervuiling Beheerder vreest komst grootschalige varkensbedrijven JOVD: politiek zelf schuldig aan succes Centrumdemocraten Bijeenkomsten over invloed technologie Matroos blust brand binnenvaarttanker Politie Walcheren officieel van start Mishandelde vrouw dient klacht in over gedrag van politie Sneeuw MP* MAANDAG 24 JANUARI 1994 van onze verslaggever IVESTDORPE - Voor het eerst sinds 1989 werden er meer vo gelsoorten waargenomen en bo i fendien lieten de graszanger en de rosse stekelstaarteend zich 1 in 1993 voor hel eerst in het na- J luurreservaat zien. Toch ziet conservator' Johan van den II Steen geen reden om over de ikomst van het kreekgebied 2 Canisvliet bij Westdorpe erg i iptimimistisch te zijn. De Gen- lenaar maakt zich namelijk ern- jlig zorgen over de grote var- kensmesterijen die wellicht in omgeving van het staatsna- lurreservaat zullen neerstrij- fan den Steen vreest dat de :uws-Vlaamse flora en fauna een ware tol zullen moeten be ien wanneer een groot aantal rkensmesterijen inderdaad de gelegenheid krijgt zich in de re gio te vestigen. „Als die varkens iderdaad komen zullen de aan tasting van het milieu, de stan koverlast en de ontsiering van tiet landschap grote vormen aannemen", meent Van den Steen. De Gentenaar geeft aan dat in de Canisvlietpolder sinds men senheugenis jaarlijks 3000 kol- ganzen en 400 rietganzen uit Si berië overwinteren. En dat de kwartel, kuifeend, tafeleend, het zeldzame blauwborstje en tal van andere vogelsoorten in het kreekgebied broeden. „Dit alles zal echter verdwijnen wanneer de varkensmesterijen komen", aldus Van den Steen. „We moe ten dus zien te voorkomen dat het kind met het badwater wordt weggegooid." De Gentenaar vindt de bedrei ging door de varkensmesterijen des te spijtiger omdat er de laat ste jaren een aantal ontwikke lingen in gang zijn gezet die de flora en fauna in het reservaat ten goede komen. Zo is in het ka der van het Zeeuws Natuurbe leidsplan de hele westelijke An- thonijpolder, gelegen tussen het kanaal van Gent naar Terneu- zen en de Canisvlietsekreek, na tuurontwikkelingsgebied of re servaat geworden. Daardoor steekt het kreekgebied Canis vliet nu in een veel minder krap jasje. Ook het plaatsen van twee dam men in augustus 1993 aan de Reigerskil en aan de Vissersver korting is volgens Van den Steen een stap in de goede richting. „Hierdoor is het namelijk moge lijk geworden het waterpeil in het hele gebied op een meer na tuurlijke wijze te regelen", ver klaart Van Steen. „En of het met het meer natuurlijke waterpeil heeft te maken is moeilijk aan te tonen, maar de flora en fauna zijn in 1993 niet achteruitge gaan. Voor het eerst sinds 1989 werden er meer vogelsoorten waargenomen en bovendien werden de graszanger en rosse stekelstaarteend voor het eerst gesignaleerd. Het totaal aan vo gelsoorten dat de Canisvliet ooit heeft bezocht komt daardoor op 246 en dat is driekwart van alle vogelsoorten die over het alge meen in Nederland en België rondvliegen." van onze verslaggever VLISSINGEN - De politiek is zelf schuldig aan het succes van de Centrumdemocraten. Dat stelt de politieke commissie van de liberale jongerenorgani satie JOVD-Zeeland in een reac tie op recente uitlatingen van het Tweede-Kamerlid H. Jan maat van de Centrumdemocra ten in het weekblad Elsevier. De overige politieke partijen hebben zich té lang verwijderd van problemen die de CD nu op pikt, aldus de JOVD in een ver klaring. De liberale jongerenorganisatie, die zaterdag in Zierikzee verga derde, wijst er op dat Janmaat, door zowel zijn uitspraken als gedragingen, één van de meest omstreden personen in de Ne derlandse politiek is. Zo zei hij na het overlijden van minister I. Dales van Binnenlandse Zaken 'geen traan te zullen laten' en verkondigde hij vorige week in Elsevier onder meer dat minis ter van justitie E. Hirsch Ballin en staatssecretaris J. D. Gabor van natuurbeheer moeten aftre den vanwege hun (joodse en Hongaarse) afkomst. De JOVD wijst de manier van politiek bedrijven van Janmaat nadrukkelijk af. maar wijst wel op het gebrek aan beleid van de overige politieke partijen. „Elke stem op de Centrumdemocraten is een proteststem." De JOVD- Zeeland vindt dat de politiek de taak heeft het Nederlandse volk duidelijk te maken dat 'een Ne derland zonder Janmaat een be ter Nederland zou zijn'. Door allerlei maatregelen is het flora- en faunabestand in de Canisvliet er de laatste jaren alleen maar op vooruitgegaan. foto Peter Nicolai GRONINGEN (NPA) - De Groninger poli tie heeft zaterdagavond na een wilde ach tervolging tussen Groningen en Hooge- veen een 25-jarige inwoner van Tholen aangehouden. Een spijkerband over de A28 bracht hem uiteindelijk bij Hooge- veen tot stilstand. De Tholenaar had een 44-jarige man uit Zuidwolde onder bedreiging met een pi stool gedwongen zijn auto af te geven. Hij nam plaats op de bestuurdersstoel en dwong de eigenaar naast hem te gaan zit ten. Op de Paterswoldseweg werd benzine getankt. Terwijl de eigenaar afrekende, ging de Tholenaar er met de auto vandoor. De politie kreeg hem op de A28 in het vi zier en zette met verscheidene politiewa gens de achtervolging in. Bij Hoogeveen werd uiteindelijk een spijkerband over de autoweg gelegd, waardoor de wagen tot stilstand kwam. De Zeeuwse arrestant bleek in zwaar depressieve toestand te verkeren. De politie gaat ervan uit dat dit een verklaring kan zijn voor zijn daad. n onze verslaggever VLISSINGEN - De Industrie- en voedingsbond CNV, de vakcen trale CNV en DISK (Dienst in de Industriële Samenleving van wege de Kerken) besteden de komende maanden aandacht aan technologie. Ze houden in Midden-Zeeland drie series van drie bijeenkomsten over de in vloed van technologie op mens, samenleving en ethiek. In de eerste bijeenkomst gaat W. de Feiter. die werkzaam is in de automatisering, in op zijn per- torse schade bij teukenbrand in Middelburg van onze verslaggever MIDDELBURG - Bij een brand een keuken aan de Havendijk Middelburg is zaterdagoch tend voor ongeveer veertigdui zend gulden schade aangericht. De uitgerukte brandweer moest acht man en twee voertuigen in zetten om het vuur te bestrij den. De brand is vermoedelijk ont staan doordat de bewoner een frituurpan met vet was vergeten. De buren belden om omstreeks 7 uur de brandweer. Het interieur van de keuken is verloren ge daan. De woonkamer liep aan- Senlijk rook- en roetschade op. De brandweer was om half acht terug in de kazerne soonlijke ervaringen met nieuwe technologie. M. Hietkamp van de Industrie- en voedingsbond CNV en H. van Beers van het CNV-Zeeland spreken tijdens de tweede bijeenkomst over de in vloed van nieuwe technologie op arbeid en werkgelegenheid. In de derde bijeenkomst praat DISK-pastor J. Scheffers over de kritische betrokkenheid bij nieuwe technologie vanuit de christelijke ethiek. De bijeenkomsten worden ge houden: in de Zionskerk in Oost- kapelle (op 3 en 17 februari en 3 maart), in Open Hof in Vlissin- gen (15 februari. 15 maart en 19 april) en in de Westerkerk in Goes (23 februari, 23 maart en 27 april). Ter afsluiting is op 10 mei een discussiebijeenkomst in de Hoeksteen in Middelburg. Tonnen schade bij brand loods BRUINISSE - Een loods van Rijkswaterstaat aan de VVerk- havenweg in Bruinisse is zater dagmorgen geheel uitgebrand. In het houten gebouw stond on der meer een vrachtwagen. Het vuur is ontstaan door een smeu lende oliekachel. De schade be draagt enkele tonnen. De brandweer Bruinisse kreeg de melding rond 9.45 uur binnen en rukte met twaalf man uit. Het vuur werd bestreden met twee hogedrukspuiten. Het korps had de brand in drie kwartier onder controle. 'van onze verslaggeefster YVEMELDINGE - Op een binnenvaarttanker, gela den met 1000 ton kerosine, is zondagmorgen rond 10.00 uur brand uitgebroken. Het schip, Extase, voer op dat moment op de Oosterschel- de, op een half uur afstand van de sluizen van Wemel- dinge, ter hoogte van het Brabantse Vaarwater. Er deed zich geen ontploffings gevaar voor. Het vuur be perkte zich lot het woonge deelte van de tanker. De schade is aanzienlijk. De brandweer van Wemel- dinge rukte wel uit. maar hoefde nauwelijks op te tre den. Een matroos van het schip had het vuur zelf al grotendeels geblust met schuim en water. Vermoede lijk is de brand in de bijkeu ken ontstaan door kortslui ting in een huishoudelijk ap paraat. Zowel de aangren zende keuken als woonka mer liepen ernstige rook-en waterschade op. Het schip (1000 ton, thuisha ven Dordrecht) kwam uit Vlissingen en was op weg naar Schiphol. Een sleep boot van bergingsbedrijf Polderman uit Hansweert. bracht de tanker naar de los- wal in Wemeldinge. Van daag (maandag) voert de scheepvaartinspectie een onderzoek uit. van onze verslaggeefster KORTGENE - De ware wan delaar is makkelijk te herken nen: hij loopt lichtjes heup wiegend, in de juiste pas, in de juiste schoenen, in bet rottig ste weer, in het zonnigste hu meur. Zoals kilometerteller Peter Goedegebuure (46 jaar) uit Goes. Noem een lange tocht en hij heeft 'm vol bracht. Noem tien kilometer ver en hij denkt datje een lol letje maakt. Goedegebuure heeft in z'n le ven miljoenen meters gelopen. Hij heeft een trainingsjack vol emblemen van belangrijke wandelevenementen om dat te bewijzen. De jaarlijkse vijf of tien kilometer-snerttocht van gymnastiekvereniging Oefening Kweekt Kunst (OKK) in Kortgene is zaterdag voor hem dan ook niet meer dan een klein verzetje. Een troost voor een gemiste, veel zwaardere wandeltocht in Halsteren. ,.Ik was vanmorgen al op weg naar Brabant, maar m'n auto ging kapot. Toen ben ik hier maar naar toe gegaan. Dan heb ik tenminste toch nog wat." Een meerderheid van de bijna zestig deelnemers die een stempelkaart in de Kortgeen- se stamkroeg komen halen, is duidelijk minder gedreven. Zij kiezen voor een vierkantje van vijf kilometer; een afstand die een niet-sloffende tippelaar toch in uur .moet kunnen ha len, De verslaggeefster besluit in te schrijven voor de langste afstand. Al is het alleen maar om een omstander te verbluf fen. die tevoren nog zei: ..Hé wijffïe. ik zou maar niet zo ver gaan. Dat. ken jij niet Schuursponsjes Met een routebeschrijving in de jaszak kan de tocht begin nen. Velen hullen zich nog even snel in tweedelig plastic- of klappen de plu open Hoe wel het buiten miezert, is de stemming goed. Twee vrou wen die voorop lopen, kletsen de kilometers aaneen. Met grote regelmaat buigen hun bontgekleurde paraplu's naar elkaar toe voor de laatste nieuwtjes. De thema's zijn: kleinzonen. schoenen en schuursponsjes. Ze hebben groot gelijk: een stevige conversatie helpt de saaiheid van het parcours ver geten. De rechte asfaltwegen inspireren nauwelijks tot ver heven gedachten over de na tuur of andere zaken. Boven dien werkt het weer niet mee. De eenzame wandelaar moet opboksen tegen een vries- koude wind, terwijl de motre gen genadeloos valt. Maar ach. wat maakt het uit. In een boerderij verderop wacht hete snert met worst. Uitje Coirie de Jonge (59 jaart uit Middelburg warmt tijdens de felbegeerde pitstop haar han den aan een plastic bekertje met soep. Ze is een fanatieke wandelaarster en dat al zeker tien jaar lang. „Mijn oudste zus nam me een keertje mee op zo'n wandeltocht. Ik vond het zo enig om te doen. Nu loop ik gemiddeld afstanden van 15 tot 20 kilometer. De zaterdag is voor mij zelfs niet meer com pleet zonder een wandeling. Zo'n tochtje als vandaag, da's voor mij echt een uitje." De vijfjarige Jarno Philipse uit Kortgene, één van de jongste deelnemers, is het met die uit spraak niet eens. Hij hangt na afloop van zijn vijf kilometer doodmoe op een barkruk. Z'n moeder doet nog een ver woede poging hem aan het praten te krijgen. „Deze me vrouw wil graag weten of je het leuk vond om mee te lopen." Jarno knikt nukkig nee. Hij is boos. Héél boos. want hij wil geen 'stom' OKK-herinne- ringsvaantje. Hij wil een be ker. „Zo'n grote glimmende." van onze verslaggever MIDDELBURG - In Middel burg is zaterdag het district Walcheren van de regiopoli tie Zeeland van start ge gaan. Het bureau aan Ach ter de Houttuinen is voor taan voor ruim 120 basispo litiefunctionarissen de uit valsbasis. In Vlissingen zijn ondersteunende diensten en een projectgroep gehuis vest. Burgemeester drs H. Visser van Arnemuiden. districts chef J. C H. F. M. Dirksen van Walcheren en officier van justitie mr T. Veurink kwamen zaterdagochtend naar Middelburg om de ver huizing van het politieperso neel mee te maken. Burgemeester Visser zei in een korte toespraak vertrou wen te hebben in het nieuwe korps Walcheren. Hij hoopte dat de politiemensen weer gemotiveerd hun werk doen. zoals van hen verwacht mag worden. Het verleden en de perikelen rondom de reorga nisatie moet de politie ach ter zich laten. Korpschef Dirksen sprak de verwach ting uit dat de reorganisatie van de politie uiteindelijk zal leiden tot een betere poli- tie-inzet. van onze verslaggever VLISSINGEN - De Vlissingse C'. van Hulle dient een klacht in bij de districtsleiding van de poli tie Walcheren en bij korpsbe heerder burgemeester mr C. Rutten. De vrouw werd zater dag mishandeld door een ex- vriend. Toen zij daarvan aangif te wilde doen, vertelde een poli tieman haar dat al een melding was opgenomen in het dagrap port en dat een aangifte niet no dig was. Toen de Vlissingse dreigde de zaak openbaar te ma ken, stond vijf uur na de mis handeling alsnog een surveil lance op de stoep. Plaatsver vangend districtschef J.J. D. Visser spreekt in een eerste reactie van een 'beroerde zaak'. De vrouw werd zaterdag in haar woning lastiggevallen en be dreigd door haar ex-vriend, met wie ze al enige tijd in onmin leeft Haar dochter belde direct de po litie in Vlissingen. Ze kreeg te horen dat het korps op dat mo ment geen surveillancewagen paraat had, maar dat een muta tie zou worden opgemaakt in het Verdachte van bankoverval Arnemuiden aangehouden van onze verslaggever MIDDELBURG - De politie Walcheren heeft vrijdavond een 32-jarige man uit Arnemuiden aangehouden. Hij wordt ervan verdacht donderdag de Rabo bank in zijn woonplaats te heb ben overvallen. De man is in verzekering gesteld. Zijn vrien din is eveneens aangehouden. Zij wordt verdacht van mede plichtigheid. De man zit vast in het politiebu reau Middelburg. Hij heeft geen bekentenis afgelegd. Een woord voerder van de politie verwacht dat de Arnemuidenaar maan dag (vandaag) wordt voorgeleid aan de officier van justitie. De bankoverval werd gepleegd door een in het zwart geklede motorrijder. In het bankgebouw hield hij een vrouwelijke klant onder schot, waarna hem een on bekend bedrag werd overhan digd. Na de overval vluchtte de man op een motor richting Mid delburg. dagrapport. Toen mevrouw Van Hulle later zelf telefonisch con tact opnam met het bureau, kreeg ze eenzelfde verhaal te ho ren. I'olitic-arts Het slachtoffer nam vervolgens contact op met een advocaat, die haar adviseerde langs te gaan bij het bureau in Vlissin gen. Ook daar werd haar te ver staan gegeven dat een aangifte niet nodig was De door haar ge raadpleegde huisarts consta teerde st riemen in haar nek en adviseerde haar rapport te laten opmaken door de politie-arts. Bij de GGD in Middelburg kreeg de vrouw een antwoordappa raat. dat haar doorverwees naar Goes, waar eveneens een ant woordapparaat aanstond, dat. verwees naar de centrale meld kamer in Middelburg. De dienst doende functionaris daar kon haar niet verder helpen Pas toen het slachtoffer dreigde de publiciteit te zoeken, kwa men alsnog twee vrouwelijke agenten een aangifte opnemen, vijf uur na de mishandeling. „Ik ben van het kastje naar de muur gestuurd", zegt mevrouw Van Hulle ..Pas toen Ik de publiciteit zocht, kwam men met duizend en-één excuses. Ik vind het best dat de politie reorganiseert, maar het mag toch niet zo zijn dat daardoor mensenlevens in gevaar komen? De politie is er toch voor de mensen? Ik snap best dat het wel eens kan voor komen dat er geen surveillance wagen is. maar moet ik dan vijf uur wachten voor ik eindelijk aangifte kan doen?" Beroerd Plaatsvervangend districtschef Visser zegt in een eerste reactie de affaire 'heel beroerd' te vin den. „Dit spreekt me helemaal niet aan. Als de burger belt, heeft de politie maar te komen. De districtsleiding heeft dit na drukkelijk uitgesproken in de organisatie Dit past gewoon niet bij de behandeling van men sen, zoals wij die voorstaan. We zullen intern maatregelen ne men om dit soort incidenten te voorkomen." Visser zegt dat de politie te allen tijden aangifte moet opnemen van strafbare feiten. „Het mag niet zo zijn dat wij de reorganisa tie als een excuus gebruiken om maar geen aangiftes op te ne men. Slachtoffers moeten er ze ker niet zelf achteraan zitten." VLISSINGEN - De politie te water in Vlissingen heeft zaterdag avond de kapitein van een Cypriotische bulkcarrier beboet voor het overboord spoelen van restjes mangaan-erts. Namens de offi cier van jusititie werd een schikkingsvoorstel van vijfduizend gul den aangeboden. Dit bedrag is door de agent van het schip betaald. De Erasmus lag zaterdag omstreeks 22.00 uur op de rede van Vlissin gen te wachten op een ligplaats in de haven van Antwerpen De be manning was ondertussen bezig met het schoonspoelen van de (lege) ruimen. Daartoe werd zeewater in de ruimen gepompt, dat vervol gens vermengd met restanten mangaan-erts weer overboord werd gepompt. Ze zijn er inmiddels over uit gelachen, in dat Middel burgse gezin. Daarom mag u het nu ook ivel weten. De kerstboom waren ze aan het optuigen, en kerstver sieringen toerden door het hele huis aangebracht. Vader teas als laatste opge staan en begon zich te sche ren. Beneden hoorde hij zijn dochter roepen: ..Wat ruikt die spuitsneeuw lekker zeg!" Pas toen drong het tot hem door wat hij zojuist op zijn gezicht had gespoten en waarom het scheermesje er maar niet doorheen kwam. Uiteindelijk hebben ze de spuitsneeuw nog aardig van de onbedoelde kerst man kunnen afkrabben. Maar móói dat het stond.. In het rottigste weer, in het zonnigste humeur: zo loopt de doorgewinterde wandelaar op de erwtensoep af. foto Willem Mieras

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5