Belgisch kabinet blijft overeind PZC Brit monogaam en heteroseksueel Schoonmaakoperatie langs Maas Vrijspraak vrouw in penis-proces VS Vijf doden bij ongeluk Beieren binnen- en buitenland het weer in zeeland Parlementscommissie beslist over vervolging oud-minister Coëme Legereenheden Lesotho slaags met elkaar Acteur Telly Savalas (Kojak) overleden MAANDAG 24 JANUARI 1994 4 Vandaag Aan de niet aflatende westelijke stroming komt ook deze week geen einde. Hel blijft dus de ko mende dagen zacht en af en toe staat er vrij veel Wind. Vandaag wordt de weerkaart gesierd door depressies boven de Scan dinavische landen en een nieuw exemplaar net ten zuiden van Groenland. Een frontale zone van de laatste ligt ver vooruit en trekt vanochtend over Zuid-En- geland naar de Noordzee. De bij behorende regenzone bereikt ons in de middag. Vanochtend hebben we te maken met een zwakke rug die vergezeld kan gaan van enkele opklaringen die vrij snel gaan plaatsmaken voor compacte wolkenmassa's. De wind is matig uit west. rond de middag tijdelijk draaiend naar zuid om daarna weer terug te draaien naar zuidwest en dan toe te nemen tot krachtig. In de zachte oceaanlucht kan de ther mometer de acht graden berei ken. Nautisch bericht wind: ivest 4. tijdelijk zuid. later zuidioest 5 tot 6 Beaufort: zicht: matig: temperatuur kustwater: 6 gradenafwijking waterstan den: geringe verhogingen: ma ximum golfhoogte monding Scheldes: omstreeks een meter. ZON EN MAAN 25 januari Zon op 08.29 onder 17.10 Maan op 15.14 onder 06.39 Vooruitzichten Voor dinsdag: Een volgende sto- ring zorgt ervoor dat het wissel vallige karakter van het weer gehandhaafd blijft. De zuid westelijke wind is iels afgeno men maar trekt later opnieuw aan naar krachtig tot hard. Over het algemeen veel bewol king en perioden met regen. Aanhoudend zacht met middag- temperaturen rond de acht gra den. Voor woensdag tot en met vrij dag: Zacht, wisselvallig en af en toe vrij veel wind. Hoog water uur cm Maandag 24 januari Vlissingen 11.50 160 Terneuzen 12.09 183 Bath 00.35 206 Roompot-buiten 11.50 122 Zierikzee 00.30 120 Yerseke 00.35 126 Phihpsdam-West 00 45 129 Dinsdag 25 januari Vlissingen 00.20 171 Terneuzen 00.46 195 Bath 01.35 238 Roompot-buiten 00.25 129 Zierikzee 01,35 134 Yerseke 01.40 141 Philipsdam-West 01.40 144 Laag water uur cm Maandag 24 januari Vlissingen 05 40 138 Terneuzen 06.02 146 Bath 06.56 165 Roompot-buiten 05.55 107 Zierikzee 06.45 115 Yerseke 06.45 120 Philipsdam-West 06 45 123 Dinsdag 25 januari Vlissingen 06.36 156 Terneuzen 06 55 165 Bath 07.55 189 Roompot-buiten 06.40 119 Zierikzee 07 40 126 Yerseke 07.45 131 Philipsdam-West 07 40 134 13.05 13.05 13,10 12.35 12.58 13.52 12,40 14.00 14.05 14.10 18.06 18.36 19.26 18.20 19.10 19.15 19.15 18.56 19.21 20.18 18.55 20.05 20.05 20.05 Verwachting vandaag 24-01-1994 90 de aller» geven de min male «om van w zwaveldioxide en .-1 w fijn slof concenlralie i Y> fi 8j VERWACHTING VOOR MORGEN Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met dinsdag: Noord- en Midden-Frankrijk: Bewolkt en vooral in het noor den nu en dan regen. Naar het zuiden toe kans op enkele opkla ringen. Middagtemperatuur on geveer 10 graden. Portugal: Zonnig en droog. Mid- dagtemperaturen aan zee onge veer 15 graden, in de Algarve en kele graden hoger. Madeira: Wolkenvelden, ook af en toe zon.- Maximumtempera tuur ongeveer 18 graden. Spanje: Zonnig en droog. In het noordwesten ook wolkenvelden en later kans op wat regen. War mer met middagtemperaturen aan de Costa's in het zuiden op lopend naar ongeveer 18 graden. Canarische Eilanden: Aan de zuïdstranden perioden met zon. aan noordzijde van de eilanden wolkenvelden. Droog. Maxima aan de zuidstranden ongeveer 19 graden, later iets warmer. Zuid-Frankrijk: Droog weer met flinke zonnige perioden, in het westen ook wolkenvelden. Maxima ongeveer 12 graden, aan de Cóte d'Azur enkele gra den hoger. In de Pyreneeën ligt de temperatuur op 2000 meter rond het vriespunt, in de Franse Alpen enkele graden lager. Mallorca en Ibiza: Flinke perio den met zon en droog. Maxima oplopend naar ongeveer 18 gra den. Griekenland en Kreta: Droog en geregeld zon afgewisseld door enkele wolkenvelden. Maxima aan zee ongeveer 15 graden. Turkije en Cyprus: Aan de west kust flink wat zon en droog. Naar het oosten toe aan de Turkse zuidkust en op Cyprus wolken velden en vooral dinsdag kans op een bui. Middagtemperatuur van ongeveer 13 bij Izmir tot 18 langs de Turkse zuidkust en op Cyprus. Duitsland: Wisselend bewolkt en in het noorden een enkele winterse bui. in het zuiden veelal regen. Eerst boven de 800 meter sneeuw, later iets zachter en bo ven de 1000 m wat sneeuw. M xima van 4 graden bij Hambu tot ongeveer 8 graden bij Mü chen. Zwitserland: In de bergen inh zuiden zonnig en droog. Aan 1 noordzijde van het Alpennis sief. in Graubünden wolkenvi den en nu en dan sneeuw. Tei peratuur op 2000 meter in h noorden ongeveer -4 graden, het zuiden rond het vriespunt, Oostenrijk: Toenemende bewi king en op veel plaatsen af en b sneeuw. In Karinthië droog 1 waarschijnlijk zonnig. Tempel tuur op 2000 meter ongeveer graden. Hongarije: Wolkenvelden mist en op de meeste plaats droog. Maxima in het noordi ongeveer 4, in het zuiden ronc graden. Amsterdam Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Boedapest Bordeaux Brussel Cyprus Dublin Frankfurt Genève Helsinki Innsbruck Istanbul Klagenfurt Kopenhagen Las Palmas Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta Moskou Munchen Nice Oslo Parijs Praag Rome Stockholm Warschau Wenen Zurich Bangkok Tunis licht bew. sneeuwbui onbewolkt onbewolkt regenbui zwaar bew zwaar bew zwaar bew regenbui zwaar bew regenbui regen zwaar bew. zwaar bew onbewolkt zwaar bew licht bew. licht. bew. licht bew zwaar bew onbewolkt motregen licht bew onbewolkt licht bew, zwaar bew zwaar bew. regen half bew licht bew regen regen onbewolkt licht bew regenbui zwaar bew regen licht bew. half bew van onze correspondent LONDEN (NPA) - Hoewel hun politici het seksuele experi ment niet schuwen, hebben de meeste Britten een seksleven dat tamelijk traditioneel is. Homoseksualiteit en overspel zijn zeldzaam, zo blijkt uit het grootste onderzoek dat ooit is gedaan naar het intieme le ven van de eilandbewoners. Margaret Thatcher poogde in 1989 het onderzoek te verbie den. omdat ..iedereen wel weet dal. de Britten seksueel veel vrijer zijn geworden". Maar nu de doopceel van de 19.000 on dervraagde Britten is gelicht, blijkt die veronderstelling on juist Slechts een op de 16 mannen en een op de 29 vrouwen heeft ooit een homeseksuele erva ring gehad, die bovendien vaak tot kussen beperkt bleef. En maar iets meer dan een procent van alle mannen zei in de laatste twaalf maanden een seksuele partner van hetzelfde geslacht te hebben gehad. Deze uitkomst, die gisteren werd gepubliceerd, leidde on middellijk tot heftige reacties van homo-organisaties ..Stie keme homoseksuelen zullen hun geaardheid niet gauw toe geven als een volslagen vreem deling aanbelt", zei Peter Tat- chell van de organisatie 'Ou- tRage'. Maar Dr. Anne Johnson, een van de leiders van het onder zoek. verdedigde de juistheid van de uitkomst. ..Het is niet zo dat onze mensen door de straten liepen en schreeuwden 'Bent u een homo'? De inter views werden gehouden ach ter gesloten deur en het woord 'homoseksueel' werd niet eens gebruikt. We vroegen alleen naar seksuele ervaringen met andere mannen of vrouwen". Een andere onderzoeker wees erop dat. de ondervraagden bo vendien een enquêteformulier was gegeven dat later opge stuurd kon worden, in een ano nieme en verzegelde envelop pe. De schriftelijke antwoor den weken slechts marginaal af van de mondelinge, aldus de sociologe Kaye Wellings. Behalve heteroseksueel is de doorsnee-Brit ook monogaam. Slechts een op de acht man nen bleek de laatste vijf jaar het voorbeeld te hebben ge volgd van Tim Yeo. de staats secretaris die moest aftreden wegens een buitenechtelijke escapade. En het gedrag van staatssecretaris Steve Norris. die er vijf maitresses op na hield. was nog minder exem plarisch - slechts twee procent der mannen liet zich op een even gevarieerd vleselijk leven voorstaan. Maar. zoals misschien voor spelbaar was. niet alle Britten voldoen aan het stereotype. Een procent van de mannen in de leeftijdsgroep 45-60 jaar zei in het leven 1100 verschillende bedgenoten (m/v) te hebben gehad. Een Brit gaf zelfs een aantal van 4500 partners op. en in europa GEULLE - Een vrijwilliger toont een van de dode vissen die hij bij de schoonmaakoperatie in het watersnoodgebied langs de Maas heelt gevonden. Een paarhonderd mensen gingen zaterdag in de buurt van Geulle op pad om de door het water achtergelaten rommel op te ruimen. Vooral in het prikkeldraad was veel blijven hangen. foto Paul Stolk/ANP MASERU RTR/AFP/DPA) - Ri valiserende legerheden in het bergachtige Zuidafrikaanse ko ninkrijk Lesotho zijn zondag in de hoofdstad Maseru slaags ge raakt. Naar schatting 600 man uit de Makonyane-kazerne bui ten de stad ondernamen zon dagmorgen een aanval op klei nere legerplaatsen en het minis terie van defensie in de hoofd stad. De aanleiding is volgens waar nemers de eis van de militairen om hun soldij met 100 procent te verhogen maar politieke motie ven zouden de reden zijn voor de felle gevechten. Troepen die trouw zijn aan de in maart geko zen burgerpremier Ntsu Mok- hehle hebben zich verschanst op een heuvel buiten het stadscen trum. Zondagavond werd daar geschut ingezet. Inwoners van Maseru bleven binnenshuis en de Britse en Zuidafrikaanse regeringen advi seerden hun onderdanen niet de straat op te gaan. De voetbal wedstrijd tussen Linare uit Ma seru en St. Denis van het eiland Réunion in het Afrikaanse be kertoernooi werd afgelast. De spelers van St. Denis kregen het verzoek in hun hotel te blijven. Ze kunnen waarschijnlijk ook niet maandag naar huis terug, zoals het plan was. Lesotho wordt omsloten door de Republiek van Zuid-Afrika. Het werd in 1966 onafhankelijk na dat het bijna honderd jaar het Britse protectoraat Basotho- land was geweest. Toen het er op leek dat de ver kiezingen van 1970 zouden wor den gewonnen door de panafri- kaanse Basotho Congress Party (BCP). greep de zittende premier Leabua Jonathan van de Baso tho National Party (BNP) de macht. De toenmalige koning Moshoeshoe II vluchtte naar Ne derland. waar hij enige tijd ver bleef. Jonathan werd in 1986 door het leger afgezet dat, hoe wel verdeeld, de macht behield tot de vrije verkiezingen van maart 1993. De Congrespartij van Ntsu Mokhehle won en Mok- hehle, die veertien jaar in bal lingschap was geweest, werd premier. Moshoeshoe's zoon was in 1990 zijn vader opgevolgd als Letsie III. De constitutionele monarch heeft enkele ceremoniële taken. van onze correspondent BRUSSEL - De Belgische rege- ring-Dehaene heeft voorlopig de zware politieke crisis over leefd die vrijdag ontstond toen drie vooraanstaande ministers van de Parti Socialiste ten val kwamen over een corruptie schandaal. Premier Jean-Luc Dehaene en de partijvoorzitters van de rooms-rode coalitie heb ben de zwaar aangeslagen PS beloofd geen munt te zullen slaan uit de affaire. Maar het lot van het kabinet blijft onzeker nu de PS heeft aangekondigd zich harder te zullen verzetten tegen nieuwe bezuinigingen op de sociale uitkeringen. Het aftreden van vice-premier Guy Coëme, de Waalse minister president Guy Spitaels en regio naal minister Guy Mathot werd zaterdag in spotprenten in veel Waalse kranten vergeleken met een onthoofding door 'de Guyl- lotine'. Justitie wil 'de drie Guy 's' verhoren over de betaling van smeergeld door het Italiaase bedrijf Agusta om zo de op dracht voor 46 helikopters in de wacht te slepen. De drie zeggen van niets te we ten. maar een speciale parle mentscommissie vergadert dinsdag over de vraag of Coëme voor de rechtbank moet komen wegens corruptie. Voor de Parti Socialiste is het. extra pijnlijk dat Justitie blijkt te beschikken over een belastende verklaring van oud-PS-voorman Mou- reaux, die de smeergeldzaak uit gespit wil zien omdat ze wellicht leidt tot de oplossing van de moord op partijleider Andrë Cools. Rol Claes Opmerkelijk is dat enkele Vlaamse kranten er dit weekein de op aandrongen dat er nu ook snel duidelijkheid komt over de rol van minister van buitenland se zaken Willy Claes. Deze Vlaamse socialist was destijds verantwoordelijk voor de schim mig verlopen onderhandelingen met de Italianen over compen satie-orders. De politieke aardschok heeft een ravage aangericht onder de militante achterban van de PS. De partij vindt dat de hele smeergeldzaak op een „schan dalige manier" is gepolitiseerd en in de sfeer van de Vlaams- Waalse tegenstellingen is ge trokken. Binnen de PS. waar toch al onvrede heerst over de harde bezuinigingspolitiek van de regering, gingen stemmen op om met het rooms-rode kabinet, breken. Uiteindelijk werd beslo ten „vastberadener dan ooit" in het kabinet de „verdediging van de sociale zekerheid" ter hand te nemen. Daarmee wordt nu al een hypotheek gelegd op de be sprekingen over nieuwe bezuini gingen die over enkele weken be ginnen. In een poging de schade te be perken, voerde PS-voorzitter Busquin gisteren een reorgani satie door van de verschillende ministers-posten die de partij in de nationale en regionale rege ring bezet. Nationaal vice-pre mier Coëme wordt vervangen door Elio Di Rupo. de 42-jarige zoon van een Italiaans mijnwer ker. Hij staat bekend als een pragmatisch en daadkrachtig politicus. De zwakke PS-minis- ter van sociale zaken Anselme werd eveneens vervangen. MANASSAS (RTR/AFP) - Lo- rena Bobbitt. de Amerikaanse die de penis van haar echtge noot afsneed, is vrijdag vrijge sproken. De jury van een Ameri kaanse rechtbank in Virginia verklaarde dat Bobbitt op het moment van haar daad ontoere keningsvatbaar was. vanwege de jaren van seksueel misbruik door haar man. Volgens de uit zeven vrouwen en vijf man bestaande jury. gehoor zaamde Lorena (24) aan een on weerstaanbare drang die werd veroorzaakt door een tijdelijke Defensie leurt met tanks in Zweden DEN HAAG (ANP) - Defensie probeert 115 Leopard-tanks te slijten aan Zweden. Het minis terie heeft daarover contacten gehad met de Zweedse krijgs macht; van concrete onderhan delingen is nog geen sprake. De tanks hebben een marktwaarde van rond de een miljoen gulden per stuk. Zweden koopt 120 nieuwe Leo pard 2's in Duitsland. Daarnaast wil het 160 tot 200 tweedehands gevechtstanks van dit type heb ben. gekte. Haar echtgenoot was eer der in dezelfde rechtszaal vrijge sproken van de verkrachting die Lorena naar het mes had doen grijpen. Mevrouw Bobbitt vertoonde nauwelijks reactie op de vrij spraak. Ze wordt ter observatie overgebracht naar een psychia trische inrichting, waar ze 45 da gen moet blijven. Een verzoek van haar verdediging om Lorena direct op vrije voeten te stellen, werd door de rechter afgewezen. De 28-jarige Cynthia Mason Gil- lett uit Waynesville, North Caro lina. heeft twee jaar voorwaarde lijk gekregen wegens het in brand steken van de penis van haar echtgenoot. Gillett greep in juli naar de na gellak remover, die zij over de penis van haar man Gursham goot en vervolgens aanstak. Be halve aan zijn geslachtsorgaan liep de echtgenoot brandwon den op aan buik. borst en hals. Volgens het openbaar ministerie is het niet duidelijk waarom de vrouw haar man in brand stak. Zij moet van de rechter psychia trische hulp zoeken en zal ook 240 uur dienstverlening moeten doen. Gillett en haar echtge noot, die had geweigerd tegen haar te getuigen, hebben zich in middels verzoend. Mimespeler Barrault overleden PARIJS (AFP) - Eén van Frank- rijks bekendste theaterper soonlijkheden, de acteur, mime speler en oud-leider van een ei gen theatergroep Jean-Louis Barrault. is zaterdagmorgen. 83- jaar oud, in Parijs overleden. Barrault stierf in zijn slaap als gevolg van een hartstilstand. Barrault. die in het buitenland vooral bekend werd door zijn rol van de mimespeler Baptiste in de film ..Les enfants du Paradis" van Marcel Carné. werd geboren in 1910 in Parijs. Hij ontving zijn opleiding van Charles Dullin en Etienne Decroux en begon zijn carrière als mime-speler. Via zijn latere vrouw Madeleine Renaud kwam Barrault bij het toneel terecht. Van 1940 tot 1947 was hij verbonden aan de Comé- die Francaise. Daarna richtte het paar een eigen toneelgroep. De groep bestond tot het einde van de jaren tachtig. Zeker 24 doden bij bosbrand in Argentinië Reddingswerkers tijdens het bergen van slachtoffers uit de bus. foto DPA ROSENHEIM (AP) - Bij een busongeluk zondag morgen op de autosnelweg tussen Munchen en Salzburg zijn vijf mensen om het leven gekomen en raakten 26 passagiers gewond. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Het ongeluk deed zich kort na zeven uur voor toen de bus plotseling van de rechterweghelft raakte. door de vangrails reed, omsloeg en ongeveer 40 me ter op het dak verder gleed. Het weer was zonnig en er was geen sprake van gladheid, aldus de politie. In de bus zaten vakantiegangers uit Beieren, die een dagtochtje naar een Oostenrijks skigebied wil den maken. BUENOS AIRES (AP) - Zeker 24 mensen, onder wie veel jonge ren die werden opgeleid tot brandweerman, zijn zaterdag in Zuid-Argenlinic om het leven gekomen nadat ze waren inge sloten door een bosbrand. Twee mensen worden vermist, zo heb ben de autoriteiten meege deeld. De groep werd als gevolg van snel draaiende winden door de brand overvallen, zei een lid van de regionale brandweer. LOS ANGELES (RTR/ANP) - De acteur Telly Savalas, beter be kend als de kaalhoofdige, lollie- likkende inspecteur Kojak in de gelijknamige tv-serie, is zater dag op 70-jarige leeftijd overle den aan prostaatkanker. Savalas overleed een dag na zijn verjaardag in het Sheraton- Universal Hotel in Los Angeles, waar hij de afgelopen jaren woonde, aldus zijn agent Buzz Williams. De in New York uit Griekse ou ders geboren Aristotle Savalas begon pas op latere leeftijd aan een loopbaan in de filmindus trie Na zijn studie aan de Uni versiteit van Colombia, waar hij een graad in de psychologie haalde, vocht hij in de Tweede Wereldoorlog, waarin hij ge wond raakte. Na de oorlog werk te hij eerst op het Amerikaanse ministerie van buitenlandse za ken en als hoofd van de nieuws- afdeling van een grote televisie maatschappij. Per toeval kwam hij bij de film terecht. Hij werd in de jaren '50 vooral gekozen voor boevenrol- len. zoals in 1962 in de film ..Bird Man of Alcatraz". Voor zijn rol als Pontius Pilatus in „The Greatest Story Ever Told" 1965) schoor hij voor het eerst zijn hoofd kaal Zijn grote doorbraak kwam in 1973 met de tv-serie Kojak. waarvoor hij een Emmy Award kreeg. Telly Savalas bewoJit taE&i regen hagel sneeuw 5s opklaringen warmiefront windrichting lagedruk ft hogodruk luchtdruk in -1000- heao pascal 19 temperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4