Kritiek Bolkestein op Brinkman PZC Waas van geheimzinnigheid blijft rond opheffing IRT PZC CDA wil 8,5 miljard extra bezuinigen Wallage: VVD kiest ^makkelijkste weg VW-baas haalt hard uit naar ex-directie Spaanse dochter Seat HZEB9 Peres: Israël dicht bij akkoord met PLO binnen- en buitenland ^VD-leider eist dat CDA'er liberale visie overneemt MAANDAG 24 JANUARI 1994 3 RNHEM (NPA) - Ook VVD-lei- «r Bolkestein betwijfelt of da-fracticvoorzitter Brink- an geschikt is om premier te orden van het volgende kabi- il. „Men moet als politiek lei- tr en als leider van een rege- jigsploeg tegenslagen kunnen casseren, opvangen en daarop ipliceren. Dat heb ik de heer rinkman de laatste weken niet en doen". olkestein zei dit zaterdag na af- op van het tweedaags verkie- ngscongres van zijn partij in et sportcentrum Papendal te mhem. Hij gaf de volgende toe- chting: „Ik ben collega van rinkman geweest in twee kabi- jtten. Ik ken hem als een be- ouwbare, eerlijke, fatsoenlijke 1 aangename collega. Maar dat nog iets anders dan het druk- en van een stempel op een hele artij of straks op een heel rege- ngsbeleid". et was politiek Den Haag de atste tijd opgevallen dat rinkman niet had gereageerd op uitspraken aan zijn adres van z'n partijgenoten De Vries (mi nister van sociale zaken) en Heerma (staatssecretaris van volkskhuisvesting) en coalitie genoot Wallage (staatssecreta ris van sociale zaken). Alle drie bewindslieden hadden in inter views scherpe kritiek geuit op Brinkmans 'populistische en weinig inhoudelijke' stijl van po litiek bedrijven. Ook zweeg Brinkman in alle talen over de recente grote daling van zijn partij in de opiniepeilingen (van 54 naar 38 zetels) en het daarop volgende bericht dat premier Lubbers in de verkiezingscam pagne van het CDA een belang rijke rol zou gaan spelen. Toch is VVD-leider Bolkstein wel bereid onder Brinkman in een kabinet te gaan zitten. Maar dan-op voorwaarde dat Brink man de visie van de liberalen overneemt. Bolkestein heeft daar wel vertrouwen in. Hij ver geleek het CDA met een glas wa ter. „Dat is van zichzelf kleur- Tweemaal VVD-leider Bolkestein tijdens zijn slotrede: de spreker in persoon en een gigantische projec tie op de achtergrond. foto Ed Oudenaarden/ANP TRECHT (NPA) - De VVD kiest f makkelijkste weg door in de- c tijd van werkloosheid de so- iale uitkeringen te verlagen, taatssecretaris Wallage (so- iale zaken), tevens tweede man an de PvdA, zei dit als reactie phet besluit van de VVD-par- ijraad de uitkeringen voor al- eenstaanden te verlagen tot 60 rocent van het minimumloon, lat is tien procent lager dan de uidige uitkeringen, iij de officiële start van de PvdA- erkiezingscampagne, zaterdag hUtrecht, hekelde Wallage deze ipstelling van de liberalen. „De OT wentelt de problemen af op legenen die geen verweer heb- len". De PvdA zal pal blijven staan voor de uitkeringsgerech- igen en geen verlaging toe- taan, zo beloofde Wallage zijn ichterban. Onder het motto 'Voor een fchtvaarige samenleving' zal te kleinste regeringspartij de ge meenteraadsverkiezingen in- jaan. De eerste verkiezingsaffi- thes met die tekst werden over- andigd aan de lijsttrekkers van Utrecht, Arnhem en Schijndel. ,Het is voor de PvdA erop of er van onze correspondent TEL AVIV - Israel is dicht bij Overeenstemming met de PLO over een regeling voor Pale stijns zelfbestuur in de Gaza- vtrook en Jericho. Dat zei giste ren minister van buitenlandse aken Shimon Peres gisteren. Peres zal komend weekeinde in Zwitserland opnieuw een ont moeting hebben met PLO-voor- titter Jasser Arafat. De twee Spraken elkaar afgelopen zater dag in Oslo en bij die gelegen heid is aanzienlijke vooruit gang geboekt. been reactie op de jongste ont wikkelingen zei premier Rabin »ndag dat Israels 'nadruk op veiligheid als een principiële taak' resultaat begint op te leve ren. Hij liet weten dat met de Pa- Aantal nieuwe gevallen van aids gedaald DEN HAAG (ANP) - r is vorig jaar in Nederland voor het eerst sinds beginjaren tachtig sprake [eweest van een daling van het aantal nieuwe aids-gevallen. In 1993 werd bij 345 mensen de diagnose aids gesteld, in 1992 «beurde dat bij 497 mensen. Dit blijkt uit voorlopige cijfers van de geneeskundige hoofdin spectie van het ministerie van tvc. Volgens een woordvoerder van let ministerie is nog niet duide lijk aan welke oorzaken deze da- üngis toe te schrijven. De daling tornt vrijwel geheel voor reke ning van de risicogroep van ho mo- en biseksuele mannen In 1992 werd de ziekte nog bij 367 homoseksuele mannen vastge steld. vorig jaar bij 230. Het aan tel diagnoses van aids dat wordt toegeschreven aan heterosek- toele contacten vertoonde daar tegen een stijging: 54 in 1993 togen 48 in 1992. Sinds 1982 hebben volgens de of- Sfiele registratie 2912 mensen in Nederland aids gekregen. 2683 toannen en 229 vrouwen. Advertentie Laat GRATIS uw auto/zaktelefoon testen/ afregelen voor het mobiele testcentrum van PTT. Waar? Bij Bell-phone op 27 jan. Bel snel voor een afspraak. onder", zei partijleider Kok, wij zend op de voor de PvdA nog steeds ongunstige opiniepeilin gen. Niettemin toonde hij zich optimistisch over de resultaten die de PvdA bij de komende raads- en kamerverkiezingen zal behalen. „Ik heb daarover een heel positief gevoel", aldus Kok. „Veel mensen schamen zich niet meer om te zeggen dat ze weer bij de PvdA horen". Ook Wal lage is positief gestemd. „De mensen staan niet meer met de rug naar ons toe, omdat wij met het gezicht naar de mensen zijn gaan staan. Dat voelen ze", al dus de staatssecretaris. De kersverse minister Van Thijn (binnenlandse zaken), door de PvdA mede met het oog op de verkiezingen naar Den Haag ge haald, deelde ook al in het opti misme. Volgens hem bevindt de partij zich in een periode van herstel. De belangrijkste opgave van de PvdA is dan ook om de kiezers aan zich te binden die an ders door 'de nieuwe rattenvan gers' (waarmee hij de extreem rechtse partijen bedoelde) zou den worden verleid, aldus Van Thijn. lestijnen op een aantal punten overeenstemming bestaat, maar nog niet over het toezicht op de grensovergangen. Over de onderhandelingen met Syrië, die vandaag (maandagi in Washington worden hervat, zei Rabin dat president Hafez al-As- sad nog altijd niet heeft duide lijk gemaakt wat hij onder vrede verstaat. Minister Peres heeft afgelopen zaterdag twee uur lang gespro ken met Arafat. Beiden woon den in Oslo de begrafenisplech tigheid bij van Johan Jurgen Holst, de Noorse minister van buitenlandse zaken die een be langrijke rol heeft gespeeld bij de totstandkoming van de toe nadering. Peres prees de hou ding van Arafat in het gesprek als „logisch en ter zake". Naar verluidt heeft hij de PLO voorge steld de inspectie bij de grens overgangen zoveel mogelijk met elektronische middelen te laten uitvoeren, zodat de lijflijke aan wezigheid van Israëliërs tot een minimum beperkt kan blijven. Volgens de Israëlische media heeft Peres Arafat beloofd dat Israel zich niet zal verzetten te gen de bouw van een Palestijns vakantie-oord aan de Dode Zee. De berichten daarover hebben gezorgd voor verontwaardiging bij Israëlische kolonisten. Negen doden op Molukken door aardschok JAKARTA (DPA/RTR/AP) - Ver schillende naschokken hebben zaterdag nieuwe paniek veroor zaakt op de Molukse eilanden in Indonesië, die vrijdag door een aardbeving met een sterkte van 6,8 op de schaal van Richter werden getroffen. Het aantal slachtoffers van deze beving is intussen opgelopen tot negen doden en ruim 50 gewonden. De schokken en daardoor ver oorzaakte vloedgolven zouden op het kleine eiland Temate on geveer 700 huizen hebben ver woest. Het zwaarst zouden de schokken echter zijn aangeko men op het grootste eiland. Hal- mahera. Een functionaris in het 500 kilometer zuidelijker gele gen Ambon meldde dat in de plaats Malifut 365 huizen wer den beschadigd, evenals acht tien andere gebouwen, twaalf kerken en vier moskeeen. Een aardbeving met een kracht van 5.5 op de schaal van Richter heeft zaterdag het Indonesische eiland Sumatra getroffen. Er wa ren geen onmiddellijke berich ten van gewonden of schade. loos. Gaat er wat rood (PvdA. red.in, dan neemt het die kleur aan. Gaat er wat blauw (VVD, red.) in, dan wordt het blauw. Dat laatste zou ik uiteraard een goede ontwikkeling vinden". Aangescherpt De visie van de WD waarop Bol kestein doelde werd de afgelo pen vrijdag en zaterdag vastge legd in het programma waarmee de liberalen de verkiezingen in gaan: zeer fors bezuinigen, om vorming van de huidige verzor gingsstaat tot een basisstelsel en terugdringen van de rol van de sociale partners. Op voorstel van de programcommissie scherpte het congres de bezuini gingsdoelstelling voor de komen de kabinetsperiode nog verder aan: van 17 naar 20 miljard. De voorgenomen lastenverlichting werd teruggebracht van 11 naar 10 miljard, waardoor de vermo gens- en overdrachtsbelasting niet geheel kunnen worden afge schaft. Ook het aantal extra ba nen in de criminaliteitsbestrij ding gaat omlaag: van 30.000 naar 20.000. Verder wil de VVD het overheidsapparaat nog ver der afslanken en de vut voor ambtenaren beperken. Het WD-congres besloot dat de financiële hulp aan studenten nog veel meer aan de prestaties van deze groep moet worden ge koppeld. De hoogte van de stu diebeurs dient voor het grootste deel te worden bepaald door de studieresultaten. Hoe beter die zijn, hoe meer studiefinancie ring men ontvangt. Onder druk van de ledenvergadering, vooral van de oud-milieuministers Gin jaar. Winsemius en Nijpels, werd ook de milieuparagraaf aange scherpt. Voor het plan van de programcommissie om een cor rectief referendum in te voeren stak het. congres een stokje. Een dergelijke correctie op de demo cratische besluitvorming in het parlement werd niet nodig geacht. In zijn afsluitende congresrede wees Bolkestein erop dat andere partijen, die eerst zoveel kritiek hadden op de 'harde, rechtse' koers van de liberalen, nu steeds dichter naar de WD toe krui pen. „In dat zogenaamde isole ment van ons wordt het nog knap gezellig". Bolkestein zou nog meer en sneller gelijk krij gen dan hijzelf voor mogelijk had gehouden. AMSTERDAM (ANP) - Nog al tijd hangt er een waas van ge heimzinnigheid rond het plot seling opheffen van het Inter regionaal Rechercheteam Noord-Holland Utrecht. Het daarvoor verantwoordelijke driemanschap, de toenmalige burgemeester van Amster dam Van Thijn, hoofdofficier van justitie Vrakking en hoofdcommissaris Nordholt, weigert consequent uit de doeken te doen waarom nu precies het IRT officieel per 1 januari van dit jaar is ontbon den. Ook nu van verschillende kan ten wordt gesuggereerd, dat corruptie binnen het Amster damse korps mogelijk de oor zaak is van het uit elkaar spat ten van het IRT, herhaalt poli tiechef Nordholt slechts wat de korpsleiding al begin de cember vorig jaar als officieel standpunt naar buiten bracht „Naar het oordeel van de korpsleiding werden bij de werkmethode van het IRT de grenzen van het toelaatbare overschreden. Op 8 november vorig jaar is dat aan de hoofd officier van justitie gemeld en vervolgens zijn de burgemees ter. de procureur-generaal en de ministers van justitie en binnenlandse zaken op de hoogte gesteld. Daarna is uit eindelijk besloten het IRT per 1 januari te ontbinden", luidt nog altijd Nordholts sum miere verklaring. Hij weigert daar wat aan toe te voegen omdat „ik anders misschien mensenlevens in gevaar kan brengen." Het IRT werd eind jaren tach tig van de grond getild. De korpsen in Noord-Holland en Utrecht hoopten met honderd toprechercheurs serieus werk te maken van de bestrijding van de georganiseerde mis daad in Nederland. Het IRT werkte daarbij in het diepste geheim, vanuit een geheime militaire lokatie in de hoofd stad. Een doorslaand succes was het speciale rechercheteam evenwel nooit. Daarvoor wa ren - zeker in het begin - bin nen het IRT de cultuurver schillen tussen Amsterdamse rechercheurs en de overige po litiemensen te groot Daar naast verliep de wisselwerking tussen het IRT en het Amster damse politiekorps stroef om dat de Amsterdamse politie ei genlijk helemaal geen behoef te had aan een speciaal team. dat soms dwars door onder zoeken waar Amsterdam al mee bezig was heenfietste. Spectaculaire klappers van het IRT bleven dan ook uit. Weliswaar werd hier en daar een succesje geboekt, maar de veronderstelde toegevoegde waarde van het speciale re chercheteam was minimaal. Pas in de laatste fase van het eigenlijk marginale bestaan van het IRT boekte het team vooruitgang bij het infiltreren in de georganiseerde misdaad. Inmiddels is (overigens onbe vestigd i naar buiten gesijpeld, dat twee Haarlemse recher cheurs een informant 'runden' in een onderzoek naar een om vangrijk internationaal mis daadsyndicaat. Kennelijk hanteerde de IRT in die zaak en mogelijk ook in andere si tuaties werkmethodes, waar voor hoofdcommissaris Nord holt verder geen enkele ver antwoording wenste te ne men. De politiechef zocht en vond steun voor die opvatting, waarop het IRT werd ontbon den Voorlopig zal nog wel even duister blijven of dat de werke lijke reden voor het opheffen van het IRT is. of dat mogelijk ook corruptie binnen het Am sterdamse politiekorps een rol speelde De binnenkort te ver wachten rapportage van pro cureur-generaal Van Rand- wijck over de werkmethodes van het IRT kan wellicht al een tipje van de sluier oplich ten. DEN HAAG (NPA) - Het CDA wil in de komende kabinetspe riode nog eens 8, 5 miljard gul den extra bezuinigen. Daarmee hopen de christen-democraten meer dan 100.000 nieuwe banen te scheppen. Bolkestein wil Janmaat in de Kamer aanpakken ARNHEM (NPA) - VVD-leider Bolkestein zint op mogelijkhe den om CD-poIiticus Janmaat aan te pakken in de Tweede Ka mer. De uitlatingen van Jan maat aan het adres van minis ter Hirsch Ballin, die vanwege zijn joods zijn zou moeten aftre den „zijn zo schandalig dat de politiek daar haar eigen geluid naast moet zetten", zei Bolke stein zaterdag na afloop van het VVD-congres in Arnhem. Volgens de VVD-voorman is het niet eenvoudig Janmaat in de Kamer te attaqueren. „Als par lementariërs discussiëren wij in eerste instantie niet met elkaar. Dat kan alleen door eerst vragen te stellen aan de regering Bol kestein kondigde aan dat zijn fractie dit zo spoedig mogelijk zal doen. De VVD zal zich niet van dat voornemen af laten brengen door aarzelingen van de PvdA Deze partij betwijfelt of het wel zo verstandig is Janmaat in de Kamer zoveel aandacht te geven van onze correspondent Ruud de Wit BARCELONA - Dc president directeur van het Duitse Volks wagen-concern, Ferdinand Piech, heeft de voormalige di rectie van Seat-Spanje beschul digd van malafide praktijken. Volgens Piëch heeft de top van de Spaanse VW-dochter afgelo penjaren wanbeleid gevoerd en negatieve resultaten willens en wetens achtergehouden voor het moederbedrijf. Volgens Piech zijn de verliezen van Seat over 1993 en dc kosten die moe ten worden gemaakt om het be drijf er weer bovenop te helpen, inmiddels opgelopen tot 174.000 miljoen peseta, bijna 2,5 mil jard gulden. Piëch uitte zijn zware kritiek op de voormalige directie van Seat gisteren (zondag) in een inter view met het toonaangevende Spaanse dagblad El Pais. Het Duitse moederbedrijf zal een diepgaand intern onderzoek in stellen naar de situatie bij de enige overgebleven Spaanse au to fabriek. In het interview haalt Piech met name fel uit naar ex-directeur Juan Antonio Diaz Alvarez De ze heeft tot juli van het afgelo pen jaar tegenover de top van Volkswagen volgehouden dat de verliezen over 1993 niet hoger zouden uitvallen dan 12.000 mil joen peseta. Pas in augustus kreeg de VW-top in Wolfsburg in de gaten dat er iets niet klopte, maar toen was het al te laat. Diaz Alvarez nam vervolgens ontslag, samen met de overige leden van de Spaanse directie van Seat. Piech verklaarde te genover El Pais, dat door de Onder invloed van de verslech terende economische omstan digheden en de fors oplopende werkloosheid heeft de commis sie die het CDA-verkiezingspro- gramma heeft opgesteld extra maatregelen getroffen. Oor spronkelijk mikte het CDA op 9 miljard aan bezuinigingen. Nu er 8.5 miljard bij komt. gaat het dus om een totaal van ruim 17 mil jard. Het CDA wil van het geld dat door de extra bezuinigingen wordt uitgespaard twee miljard gulden gebruiken voor infra structuur (wegen, spoorwegen), onderwijs en veiligheid De rest van het bedrag is bestemd voor lastenverlichting en loonmati ging. zodat de groeiende werk loosheid een halt kan worden toegeroepen, Ongeveer 700 mil joen gulden is bedoeld als steun voor mensen die grote moeite hebben om rond te komen van hun uitkering. Later deze week zal het CDA een concrete uitwer king van de plannen geven.In ie der geval zal er de komende ja ren geen koopkrachtverbetering inzitten, zo liet een woordvoer der doorschemeren. Volgend weekend spreekt het CD A-con gres over de voorstellen Met de forse ophoging van het bezuinigsbedrag komt het CDA zeer dicht in de buurt van de be zuinigingsplannen van de VVD De liberalen willen 19 miljard gulden bezuinigen. Coalitiepart ner PvdA en oppositiepartij D66 hebben respectievelijk 8 en 10.5 miljard aan besparingen in hun programma staan enorme verliezen bij Seat ook zijn eigen positie bij VW op het spel is komen te staan Inmiddels is VW bezig met een ingrijpende reorganisatie van Seat, Een zwaar verliesgevende fabriek in Barcelona is gesloten en de gehele Seat-productie is nu ondergebracht in de nog geen jaar oude fabriek van Martorell bij Barcelona. De reorganisatie heeft 7600 arbeidsplaatsen ge kost. De sanering heeft de afgelopen maanden met name in Catalo- nië voor een anti-Duitse stem ming gezorgd. Zowel de Spaanse als de Catalaanse overheid gin gen uiteindelijk schoorvoetend akkoord gegaan met de sane ring. Klaas Wilting bedreigd met ontvoering AMSTERDAM (ANP) - De woordvoerder van de Amster damse politie, Klaas Wilting, heeft begin januari de kans ge lopen ontvoerd te worden. Dit is uit onderzoek gebleken, zo heeft de Amsterdamse politie zater- dag bekendgemaakt. Hij en zijn gezin hebben enkele weken lang bescherming van de politie gehad Over het motief voor de ontvoeringsplannen wil de politie geen mededelingen doen. Wilting zelf noemt de zaak „heel vervelend" De criminelen die door de politie worden ver dacht van de ontvoeringsplan- nen zijn gewaarschuwd daarvan af te zien. De veiligheidsmaatre gelen zijn inmiddels opgeheven. Hoofdcommissaris E. Nordholt (rechts) kijkt ernstig tijdens de persconferentie zondagmiddag waar hij zich verdedigt tegen de beschuldigingen die aan het adres van zijn korps zijn geuit. foto Arthur Bastiaanse/ANP Photo Directie: K Scherphuis, W. F. de Pagter en F. van de Velde Hoofdredactie: M P Dieleman, algemeen hoofdredacteur: C van der Maas, hoofdredacteur commentaar; A L Oosthoek, adjunct-hoofdredacteur Vlissingen: Oostsouburgse- weg 10. Postbus 18. 4380 AA Vlissingen., Tel. 01184-84000 Servicepunt Boekhandel Bikker. Walstraat 94 Middelburg: Markt 51. 4331 LK Middelburg Tel. 01180-81000 Goes: Grote Markt 2, 4461 AJ Goes. Tel. 01100-31800 Terneuzen: Axelsestraat 16. 4537 AK Terneuzen Tel 01150-94457 Hulst: Servicepunt: Boekhandel Duerinck. Gentsestraat 12. Tel. 01140-14058 Axel: Nassaustraat 15. 4571 BK Axel Tel. 01155-68000. Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. 01110-15380 Opening kantoren: Maandag t m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Openingstijden Zierikzee van 8 30-12.30 en van 13 30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Centrale redactie: Postbus 18, 4380 AA Vlissingen. Tel. 01184-84000; Redactiefax 01184-70102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur; in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Bezorgklachten: maandag t/m vrijdagop de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur op de kantoren door de klacht m te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maan dag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22 00 uur en zondagavond van 20 00 tot 22.00 uur: Tel. 01184-84000 Fax 01184-70100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 84 50. automatische afschnjving 83,75. franco per post 107.50; per maand 29,60. automatische afschrij ving 29,00: jaarabonnement 326,50. auto matische afschrijving 325,00; jaarabonnement franco per post 415,00: losse nummers maan dag t/m vrijdag 1.50. zaterdag 2,00 p st (alle bedragen inclu sief 6 pet. btw) Postrek nr 3754316 t.n.v. PZC ab rek. Vlissingen Advertentietarieven: 165 cent per mm; minimumprijs per advertentie 24,75; ingezonden mededelingen 2.5 x tarief Voor brieven bureau van dit blad 6.25 meer Volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00. Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V Vlissingen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 3