WITLOF EN SPEKLAPJES. corruptie bij politie Gif lijkt Wadden te passeren kleintjes Gedetineerde wil gestolen Van Goghs ruilen met justitie 4 WEKEN VOOR 13,- Spelende kinderen gedood in Sarajevo Amsterdamse korpschef Nordholt woedend over aantijgingen Mogelijk parlementair onderzoek corruptie Later regen In de ochtend ivolkenvelden maar droog. In de middag perioden met re gen. Matige wind uit zuidwest tot west. Middagtemperatuur acht graden. 37e jaargang no. 19 f aandag 24 januari 1994 Ssse nummers 1,50 H Opgave advertenties per 01184-84321 of schriftelijk te zenden Postbus 18, 4380 AA Vliss Israël-PLO Volgens Israels minister van buitenlandse zaken Peres is een akkoord nabij met de PLO over Palestijns zelfbestuur in de Ga- zastrook en Jericho. Peres en PLO-leider Arafat spraken el kaar zaterdag in Oslo Komend weekeinde is een nieuwe ontmoeting in O Zwitserland voorzien. O Oranje De spelers en de technische staf van Oranje zijn tevreden met de uitkomst van de loting voor EK- kivalificatie Nederland speelt tegen Noorivegen. Tsjechië. Wit-Rusland. Malta en Luxemburg. I I DEN HELDER (NPA) - De Wad denzee blijft waarschijnlijk voor een giframp gespaard. De naar schatting 80.000 zakjes gif die nog in de Noordzee drijven verplaatsen zich in noordelijke richting, naar de Duitse wadde neilanden. De kans dat ze de Waddenzee in komen wordt steeds kleiner. R. Schriel, coördinator rampenbe strijding van de directie Noord zee van Rijkswaterstaat, toonde zich gisteren 'voorzichtig opti mistisch'. Rijkswaterstaat heeft gisteren in en boven de Waddenzee ver kenningen uitgevoerd met zes schepen en twee helicopters. „Er is slechts één zakje gif aangetrof fen". aldus een woordvoerder van Rijkswaterstaat op Texel. Vandaag wordt er op de Wad denzee verder gespeurd. Op de Noordzeestranden zijn tot nu toe al 130.000 zakjes levensge vaarlijk gif gevonden en opge ruimd. Razende Bol De grootste gifgolf die de Neder landse kust ooit heeft getroffen sloeg dit weekeinde wel hard toe op de 'drempel van de Wadden zee'. de zandplaat Noorderhaaks (in de volksmond 'Razende Bol') tussen Texel en Den Helder. Daar spoelden vrijdag vele dui zenden zakjes met de gifcocktail Apron Plus aan. Rijkswaterstaat riep bij de opui- mingsactie medewerkers van de vrijwillige brandweer uit Schoor] te hulp en leden van di verse reddingsbrigades. In to taal werden het afgelopen week einde zo'n 5.000 zakjes gif van de zandplaat verwijderd. Ook op de Noordzeestranden van Texel. Terschelling en Vlieland spoel den vele honderden gifzakjes aan. Volgens Schriel was de gifgolf te gen zondagavond ook de Noord hollandse kust gepasseerd. Bij patrouilles is zondag gebleken dat de stranden van Zeeland tot de Maasvlakte vrij van gif zijn Maar op de stranden tussen Noordwijk en Den Helder wor den nog steeds tientallen zakjes gevonden, die daar al langer la gen en onder het zand geraakt zijn. Ten zuiden van Den Helder spoelde zondagmiddag vrijwel mets meer aan. Rijkswaterstaat verwacht nog wel een week nodig te" hebben om alle stranden en zeeweringen gifvrij te maken. Gisteravond was niet duidelijk wanneer de nu nog afgesloten stranden weer voor het publiek opengesteld zullen worden, want na elke vloed worden her en der nog steeds nieuwe gifzak jes gevonden. Er is dit weekein de geen sprake geweest van massaal 'giframptoerisme' naar de kust. Wel moesten op ver schillende plaatsen nieuwsgie rige mensen van stranden en dij ken worden weggestuurd. In Callantsoog werden zelfs gezin nen met kleine kinderen op het strand waargenomen, Maar vol gens politiewoordvoerders heb ben de burgers zich in het alge meen opvallend gedisciplineerd gedragen. In alle kustplaatsen was het veel stiller dan normaal in de week einden. De kust-VVV's kregen veel telefoontjes van verontrus te (vooral Duitse) toeristen en reisorganisaties. Vogels Tennis In de vierde ronde van de open Australische tenniskampioen schappen bleven de favorieten op de been. Sampras. Courier en Ivanisevic plaatsten zich bij de mannen 1 1 voor de kivartjïnales. Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17en 18 In de loop van zaterdag zijn tus sen Schoorl en Den Helder 36 do de en vier zieke zeekoeten. alken en meeuwen gevonden. Van de dode vogels was volgens de mi lieu-organisatie de Windbreker in Petten het overgrote deel schoon en doorvoed. De vond sten brengen het totaal aantal vogels dat mogelijk aan het gif is bezweken op bijna 60 Het laboratorium van de Ge zondheidsdienst voor dieren in Deventer heeft in samenwerking met het zeehondencentrum in Pieterburen het insektendoden- de bestanddeel furathiocarb van Apron Plus aangetoond in de le ver van een van de vrijdag dood aangetroffen zeekoeten. In het kadaver is één milligram gif per kilo lichaamsgewicht gevonden. Dat onderstreept volgens Lenie 't Hart van het zeehondencen trum nogmaals de giftigheid van het verdelgingsmiddel, In een bij Wijk aan Zee gevonden dode bruinvis is het gif niet aange toond. Zaterdag kondigde het zeehon dencentrum groot alarm af voor de Waddenzee. Meewerkende centra kregen instructies over de behandeling van zieke zee honden Een populatie grijze zeehonden op de zandplaat Ri chel tussen Vlieland en Ter schelling werd zondagochtend onder permanente bewaking ge plaatst. AMSTERDAM (ANP) - Een man die vorig jaar in Middelburg is veroordeeld voor hasjsmokkel wil twee gestolen schilderijen van Van Gogh teruggeven als het openbaar ministerie het ho ger beroep tegen hem intrekt. Volgens de Amsterdamse advo caat nir. V. Kraal kan de man, die in de Bijlmerbajes zit, met een over de schilderijen be schikken. Er zijn foto's die zijn cliënt zegt te hebben laten ma ken, waarop de schilderijen staan met een recente uitgave van een ochtendblad. Het gaat om de schilderijen Ra deren van de Watermolen te Gennep en de Zittende boeren vrouw met daagse muts. Deze schilderijen zijn in 1990 samen met nog een Van Gogh (De spit tende boerin) uit het Noordbra bants Museum in Den Bosch ge stolen. De spittende boerin werd in 1991 teruggevonden in een kluis in een bank in het Belgi sche Eeklo. Voor de diefstal zijn vorig jaar juli twee mannen, uit Sas van Gent en uit Amsterdam, veroordeeld tot vier jaar gevan genisstraf. Kraal weet niet hoe zijn cliënt aan de schilderijen komt. De man is in december vorig jaar door de rechtbank in Middel burg voor smokkel van hasj ver oordeeld tot anderhalf jaar cel waarvan een halfjaar voorwaar delijk. en een ton boete. De offi- PKK beticht van gebruik chemische wapens van onze correspondente ISTANBUL - Bij aanvallen van de Koerdische Arbeiderspartij PKK op twee dorpjes in de pro vincie Mardin zijn afgelopen weekeinde 16 burgers gedood. Er zijn sterke aanwijzingen dat de PKK hierbij chemische wa pens heeft gebruikt. De aanval vond vrijdagavond plaats in de zeer afgelegen dor pen. De meeste slachtoffers wa ren vrouwen en kinderen van een familie in het plaatsje Or- mancik. Van een jongetje van twee was de keel open gesneden: andere kinderen hadden bloede rig schuim op de mond. In totaal lijken zeven mensen overleden te zijn aan vergiftiging toen een gasbom neerkwam in de kamer waar ze zich schuilhielden. cier van justitie had vier jaar cel geëist. Hij is beroep gegaan. Kraal ziet geen enkele reden waarom het openbaar ministe rie niet op het aanbod zou in gaan. „Als de officier zich neer legt bij de uitspraak van de rechtbank en niet in beroep gaat, kunnen de schilderijen ge woon terug naar het museum." (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13.- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 29.- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83.75 Postcode: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant S )EN HAAG (NPA) - De Tweede [amer wil dat minister Hirsch lallin (justitie) zo snel mogelijk geeft over de ver- neende corruptie binnen de Amsterdamse politie en de op- leffing van het Interregionaal lechercheteam Noord-Holland- Utrecht. Daarna zal worden be sloten of er een parlementair onderzoek moet worden inge steld. WD-kamerlid Dijkstal zal 'mor- 1 zen, wanneer de Kamer van het ierstreces terugkeert, zowel ffirsch Ballin als diens collega ten Thijn (binnenlandse zaken) aan de tand voelen. Naar ver luidt zal eind volgende week het onderzoek van de Amsterdamse procureur-generaal gereed zijn. waarbij de opheffing van het IRT-team is onderzocht. Hirsch Ballin had daarom in december gevraagd. Kamerleden van WD en D66 verweten gisteren Hirsch Ballin dat deze de Kamer tot nu toe 'volledig ontoereikend' (Dijk stal, VVD) en 'niet adequaat' (D66'er Kohnstamm) heeft geïn formeerd over de opheffing van het rechercheteam dat de zware criminaliteit moest aanpakken. (Advertentie) De moeder (r) van een van de in Sarajevo omgekomen kinderen zet samen met een buurvrouw bloemen op een sleetje, waarmee de slachtoffertjes aan het spelen waren toen de granaten insloegen. foto Corinne Dufka/RTR SARAJEVO/KUALA LUMPUR (DPA/ ANP) - De Bosnische regering heeft de Verenigde Naties opgeroepen tot lucht aanvallen op Servische stellingen rond Sarajevo nadat zes kinderen in de stad werden gedood bij een beschieting. Drie anderen werden ernstig gewond. De kinderen, in de leeftijd van zes tot twaalf jaar. waren aan het sleetje rijden op een moment dat het rustig leek. Volgens Radio Sarajevo kwamen de dodelijke mortiergranaten uit de naburige wijk Nedzarici. die in handen is van de Ser viërs. Het presidium van de Bosnische Serviërs heeft de artillerie-aanval overi gens ontkend. „Dit is een monsterachtig scenario van de moslims die een buiten landse interventie tegen de Servische ge bieden in Bosnië wensen", aldus een schriftelijk verklaring. In Mostar werden zondag drie kinderen gedood en twee verwond bij een aanval van moslims, meldden de Bosnisch-Kroa- tische strijdkrachten. Een granaat ont plofte op hun speelplaats in het westelijk stadsdeel, op het moment dat nog geen alarm was gegeven. In totaal werden meer dan 20 granaten afgevuurd vanuit moslim stellingen. De Bosnische president Alija Izetbegovic. die in de Maleisische hoofdstad Kuala Lumpur een conferentie over Bosnië-Her- zegowina bijwoonde, benadrukte dat de druk op de VN moet worden opgevoerd om een einde te maken aan de belegering van Sarajevo. De Veiligheidsraad heeft tot nu toe meer dan dertig resoluties aan de oorlog gewijd. Slechts één daarvan, de instelling van een wapenembargo tegen de Bosniers. is uitgevoerd, constateerde hij. De Bosnische president wil dat dit em bargo onmiddellijk wordt opgeheven. Het helpt volgens hem alleen de Serviërs en verhindert de moslims zich te verdedigen. De vertrekkende commandant van de VN- vredesmacht in Bosnië, de ^elgische ge neraal Francis Briquemont. trok zondag fel van leer tegen zijn politieke bazen en pleitte voor meer troepen. Tijdens een af scheidsreceptie. georganiseerd door de Bosnische regering, verklaarde hij dat de blauwhelmen in vertrouwenscrisis verke ren. „De politici maken en nemen ik-weet- niet-hoeveel resoluties aan. maar we heb ben geen middelen om ze uit te voeren." Ondanks hun gezamenlijke verklaring tij dens de top in Brussel, twee weken gele den. zijn de NAVO-lidstaten nog steeds verdeeld over een eventueel ingrijpen in Bosnië. De kwestie staat bovenaan de agenda van besprekingen vandaag tussen de Amerikaanse minister van buitenland se zaken. Warren Christopher, en de Fran se regering. Christopher kondigde boven dien aan opnieuw met Groot-Brittanme en Duitsland te gaan praten. MSTERDAM (NPA) - De Am- i erdamse politie is volgens urpschef E. Nordholt „op Schandelijke wijze in diskre- iet gebracht" door uitlatingen ®an zijn Utrechtse collega J. fiarda en voorzitter H. van 3 uyn van de Nederlandse Poli- a ebond (NPB). Wiarda en Van -iluijn hebben zaterdag in twee de hoofdstedelijke van corruptie be- icht. Wiarda ontkent inmid- els de beschuldigingen te heb- en geuit, Van Duyn niet. Justi- ie start vandaag een onderzoek aar de achtergronden van deze faire. Ie woedende Amsterdamse orpschef zei gisteren op een in- erhaast belegde persconferen- e meer waarde te hechten aan f itaten van Wiarda in NRC-Han- f elsblad dan aan Wiarda's ont- enning. De Utrechtse commis- aris belde Nordholt zaterdag anaf zijn vakantie-adres. Hij er kende onlangs een gesprek on der vier ogen te hebben gevoerd met minister Hirsch Ballin, maar ontkende met klem dat hij daarbij de Amsterdamse recher che heeft beschuldigd van het la ten uitlekken van vertrouwelij ke gegevens naar criminele or ganisaties. zoals in het NRC-ar- tikel werd beweerd. Nordholt: „Ik heb Wiarda niettemin ge zegd dat we in een ernstige situa tie zijn gekomen". Nordholt zal de Utrechtse burgemeester I. Opstelten om een onderhoud vragen, maai- vertelde niet wat daarvan zijn bedoeling is. NPB-voorzitter Van Duyn zei in het Algemeen Dagblad dat grote politie-onderzoeken nogal eens 'stuklopen' doordat informatie via de Amsterdamse recherche uitlekt. Ook zou Nordholt met de recente opheffing van het In terregionaal Recherche Team (IRT) voor Noord-Holland en Utrecht politiemensen en ande Witlof, 500 gram Speklapjes zonder zwoerd, verpakt Wk>J99r5.99 500 gram -£49" Farmers Best speklapjes zonder zwoerd, onverpakt, kilo J4^97.99 m m*\ 500'gram m» /jij s Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Advertentie Spektakel in Veere! Start: donderdag 27 januari 10.00 uur. ren in gevaar hebben gebracht. Nordholt ontkent dit. evenals de Amsterdamse hoofdofficier van Justitie Vrakking. die formeel voor de opheffing van het IRT verantwoordelijk was. Wiarda en andere betrokken politie chefs van het IRT hekelen de ar rogante wijze waarop in Amster dam een einde aan de samen werking is gemaakt. Overigens hebben de korpsleidingen van Kennemerland en de Gooi- en Vechtstreek zich gedistantieerd van Wiarda's beschuldigingen. Haarlems korpschef M. Straver vindt dat door het gekrakeel „criminele organisaties de la chende derde zijn". NPB-voorzitter Van Duyn toont zich verbaasd over de commotie na zijn uitspraken. „Het verhaal over de corruptie zingt al maan denlang in het Amsterdamse korps rond. IRT-leden praten over meerdere zaken. Eén zware crimineel wordt stelselmatig niet aangepakt, zeggen zij. De indruk bestaat dat er invloed van buitenaf op de korpsleiding wordt uitgeoefend. Omdat dit al eens is aangekaart en daar door de korpsleiding niet op is gerea geerd, heb ik het nu via de pers gespeeld. De boodschapper wordt nu blijkbaar aangepakt". Van Duyn vindt dat de zaak door een onafhankelijke instan tie, zoals het parlement, zou moeten worden onderzocht Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer hebben minister Hirsch Ballin gevraagd deze week op heldering te geven over de ver meende corruptie bij het Am sterdamse korps en het opheffen van het IRT. Hirsch Ballin liet weten eerst de al eerder door hem aangevraagde rapportage van de Amsterdamse procureur- generaal Van Randwijck af te wachten. Voorzitter Bolkestein van de VVD-fractie in de Tweede Kamer zegt dat Wiarda's uit spraken mogelijk gevolgen voor zijn verdere carrière kunnen hebben. De hoofdstedelijke VVD-fractie heeft inmiddels om een gerech telijk vooronderzoek naar moge lijke corruptie gevraagd. De Am sterdamse Politie Vakvereni ging laat bij monde van voorzit ter D J. Bult weten de beschuldi gingen van Van Duyn en Wiarda „onbegrijpelijk" te vinden. Bult: „Ons is niets bekend over cor ruptie. Het heeft er alle schijn van dat Nordholt beschadigd moet worden om hem kansloos te maken voor een eventueel burgemeesterschap in Amster dam." Nordholt heeft inmiddels zijn lidmaatschap van de NPB opgezegd. zie ook pagina 3 Arnold Cronert van Stichting de Windbreker verzamelt dode vo- Selsop het strand bij Petten. foto Martin Mooij/ANP GROUP 5 GROUP 6 LM 1, 1 L I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1