Nederland stuit weer op Noren in de slotfase naast PSV Heerenveen VC Vlissingen voorlopig gered HHHHB Bondscoach en internationals tevreden met uitkomst EK-loting Haarhuis/Eltingh in kwartfinales Lillehammer slaat slaatje uit Spelen FIFA eist maatregelen Franse voetbalbond Sampras en Lendl: vrienden voor leven MAANDAG 24 JANUARI 1994 EINDHOVEN (NPA/ANP) - Hans Westerhof kon er dus niks van. IVIaar onder Westerhof stond PSV er precies een jaar geleden toch wat vrolijker voor: gekwalificeerd voor de Champions League, koploper eredivisie; 20 gespeeld, 32 pun ten. Zaterdag speelde PSV te gen Heerenveen de twintigste competitie-wedstrijd onder Aad de Mos en werd het dertien de verliespunt genoteerd: 1-1. Zo zout hebben ze het in Eind hoven in dertien jaar niet meer gegeten. Het seizoen '80-'81 wordt in me nig opzicht overgedaan bij PSV: nieuwe trainer, nieuwe mana ger. falende aankopen, slecht spel. veel puntverlies. Toen was een schandalige nederlaag bij St. Etienne (6-0) en het tussen tijds vertrek van Kees Rijvers aanleiding voor een revolutie. Kees Ploegsma begon. Thijs Li- bregts werd de nieuwe coach, Jung Moo Huh en Terry May- bank de - onbekende, wat (Teemde - aankopen. N'a twintig wedstrijden had PSV 'oen 23 puntjes bij elkaar ge voetbald. Uiteindelijk mocht de blij zijn zich te mogen in voor het volgende Cup-toernooi. In de com werd PSV vijfde, nog ach- FC Utrecht. Maar Libregts blijven, want in Eindho ven wist men: na zo veel ellende volgt altijd een overbruggings aar. lad de Mos zal blij zijn te weten lat het nu niet anders is. De trai ler klaagde zaterdag na de zo- 'eelste flater van PSV weer eens lat zijn spelers het spel in de Ueine ruimte niet beheersen. Thuis krijgen we sowieso niet le ruimte die we uit hebben. Uit we ook al twee keer met gewonnen, thuis heb ik dat niet meegemaakt." constateerde dat het mid- lenveld (Linskens-Numan-Van 'loli na rust voornamelijk was 'Pgevallen door balverlies, "aar was daar toch zelf ook chuldig aan. De Mos heeft een nerkwaardige voorkeur voor Irthur Numan als centrale mid- De linksbenige inter- staat daar echter vol- verkeerd. moet op links rennen en 'anaf de flanken voorzetten op hoofd van Kieft of Meijer ge Misschien dat Numan zon- Noorwegen moeten wij het in on ze groep kunnen halen." De aanvalsleider van Ajax had er overigens geen flauw benul van dat de loting van de EK- kwalifïcatiewedstrijden afgelo pen zaterdag op het programma stond. „Ik was in het spelers home van Ajax. Daar stond de televisie aan en toen zag ik het toevallig". Zijn tweelingbroer Frank wist er evenmin van. „Ik had de radio aan staan en toen hoorde ik het. maar het inter- seert me op dit moment eigen lijk ook nog weinig tegen welke landen we straks moeten spelen. Ik ben nu bezig met het WK. daarna ga ik wel eens aan het EK denken." Ed de Goey 'het EK is nog zover weg') en Arthur Numan ('het EK leeft nog niet echt') dachten daar precies zo over. Met Noor wegen opnieuw als tegenstander toonden beiden zich nochtans verheugd. De Goey: „Tegen de Noren hebben wij nog wat recht te zetten." Numan: „De Noren hebben geen geweldige ploeg. Nederland heeft meer kwaliteit. En nu krijgen we mooi nog een keer de kans dat ook aan te to nen." Over de kracht van de Tsjechen en de Witrussen zeiden de kee per van Feyenoord en de mid denvelder van PSV slecht te kunnen oordelen. En Malta en Luxemburg? Tsja. dat waren, wisten beiden, uitgelezen moge lijkheden een hoge score neer te zetten. „Al win je tegenwoordig niet meer zo gemakkelijk met grote cijfers", bouwde Numan toch enig voorbehoud in. Van de acht groepen die zater dag in Manchester werden sa mengesteld. plaatsen de poule winnaars en de zes beste num mers twee zich rechtstreeks voor de EK-eindronden die van zater dag 8 tot en met zondag 30 juni 1996 in Engeland (Londen. Leeds. Liverpool. Manchester. Birmingham. Newcastle, Not tingham en Sheffield) worden gespeeld. De twee slechtste nummers twee spelen op neu traal terrein een beslissingswed strijd voor de resterende eind rondeplaats. Engeland is als or ganisator zeker van deelneming. De rangschikking van de num mers twee wordt bepaald aan de hand van de resultaten van de wedstrijden in de eigen poule. De uitslagen tegen de als vijfde en zesde geeindigde ploegen telt daarbij niet mee. In de kwalifica- tiegroep 3. die uit vijf teams be staat. geldt dat vanzelfsprekend voor alleen de als vijfde geklas seerde ploeg. Finishen twee lan den met een gelijk aantal pun ten op de eerste plaats, dan geeft net doelsaldo van alle poulewed strijden de doorslag. Vaste speeldata Voor de kwalificatieduels, die van september 1994 tot en met november 1995 moeten worden afgewerkt, heeft de UEFA vaste speeldata aangewezen. „Voor ons is dat een voordeel stelde Jan Huijbregts, secretaris oe- taald voetbal van de KNVB. in Manchester vast. „Wij kunnen daardoor alle wedstrijden gelijk afwerken met landen als Spanje en Italië. Daardoor ontstaan er geen problemen met het vrij krij gen van onze buitenlanders." Binnen twee maanden moeten de landen in onderling overleg hebben vastgesteld hoe het wed strijdprogramma er uit gaat zien. De KNVB wilde daarbij in Amsterdam als gastheer optre den. maar dat voorstel werd weggestemd. Plaats van hande ling wordt waarschijnlijk de Maltese hoofdstad La Valetta, waar de landen in de poule van Nederland op 10 en 11 februari rond de tafel zullen gaan zitten. Nederland wil in 1994 graag twee kwalificatie-interlands afwer ken. De KNVB hoopt in oktober verschoond te blijven van offi ciële verplichtingen. Op de twaalfde van die maand staat in eigen land de oefeninterland te gen Duitsland op de rol. Huij bregts: „We hebben met de Duit sers afgesproken dat we zullen trachten die datum overeind te houden zie ook pagina 13 dag tegen Willem II weer aan de zijkant speelt, want De Mos ver andert zijn opstelling wekelijks. Zaterdag mocht Van Tiggelen weer meedoen, als linksback; Van der Gaag werd niet eens voor de bank geselecteerd. Van Mol speelde nu linkshalf, als ver vanger van de geschorste Koe man, Lamptey was rechtsbuiten voor de geblesseerde Van Anke ren. Dat ging zowaar nog een halve wedstrijd goed. Het ging zelfs een paar minuten heel goed. Na zes minuten was het al 1-0: doelpunt Kieft, voor zet Kalusha. Voor rust lag PSV duidelijk boven en werd er voor al goed gespeeld bij balverlies. De tegenstand van Heerenveen was in de eerste helft overigens wel erg pover. Dat veranderde na de pauze. Foppe de Haan: ..Toen hebben we wat meer initiatief gekre gen." Bij PSV ging toen niks meer. zelfs Jan Wouters leed voortdurend balverlies. De Mos reageerde, zoals vaker, onmid dellijk toen Heerenveen de eer ste kans kreeg; hij liet Meijer warmlopen. Bij de volgende kans. bijna een kwartier later, stelde De Mos zijn volgende daad; hij liet Meijer invallen. De zwakke Lamptey mocht eraf en dat was geen minuut te vroeg. Dat de gelijkmaker nog viel was niet eens sneu voor PSV en ook weer niet echt de verdienste van Heerenveen dat veel beter kan dan het zaterdag liet zien. De goal van invaller Regtop had ook wat met mazzel te maken. De een-twee met Echteld was mooi van opzet, maar gelukkig van ontwikkeling. Niet omdat Popescu in 20 seconden drie fou ten achter elkaar maakte. Wel omdat de kluts mee zat. De af werking deugde weer wel: 1-1. vijf minuten voor tijd. Woedende PSV-fans begonnen toen amok te maken achter het doel van Van Breukelen. Politie te paard hield de aanhang ge deisd. De supporters zullen be nieuwd zijn hoe het verder gaat. Net als de spelers. Na het gelijk spel tegen FC Twente zei Aad de Mos voorlopig zijn elftal te heb ben staan. Een week later bleek hij toch drie spelers uit de op stelling te hebben geschrapt. PSV - SC Heerenveen 1-1 11-0). 6 Kieft 1-0. 85. Regtop 1-1. Scheids rechter. Schaap Toeschouwers: 27.900. Gele kaart: Roelofsen, De Jong (Heerenveeni. Pete Sampras in actie tegen Ivan Lendl, die weinig kans had tegen de 'tennisser van de jaren negentig'. van onze verslaggever Rob van der Zanden MELBOURNE - Ivan Lendl heeft in het tenniswereldje niet zo gek veel vrienden, maar met Pete Sampras heeft hij iets. De wortels van de op merkelijk goede verhouding liggen in de tijd dat Petc nog Pietje was. Als ventje mocht hij wel eens komen spelen op de privé-baan van Lendl. Daar begon de vriendschap voor het leven. Het is nu zeven jaar later en de tijden zijn veranderd. Giste ren stonden de mmeester en de leerling tegenover elkaar op het zonovergoten centre- court van Flinders Park, vier de ronde Australian Open. De rollen waren min of meer om gedraaid. Het was een beetje alsof Lendl deze keer was uit genodigd op de baan van Sam pras. Sampras won in drie sets: 7-6(7-5). 6-2. 7-6(7-4). Lendl-Sampras. Het lijkt een kleine stap. maar in werkelijk heid is het een wereld van ver schil. Lendl (33 jaar) domineer de het tennis in de jaren tach tig. Hij was 270 weken de num mer een van de wereld, nog steeds een record. De man van de jaren negentig heet Pete Sampras (22). Hij won vorig jaar de US Open en Wimble don en is volgende week van plan zijn eerste Australian Open-titel te pakken. Het zijn twee volkomen ver schillende tennissers en ka rakters Ivan de Verschrikke lijke lijkt in niets op 'Sweet Pe te'. Het is de narrige veteraan tegenover de man met de eeu wige glimlach. De 'workaholic' tegenover het natuurtalent. Het kon niet anders of gisteren gingen de gedachten van het tweetal terug naar de tijd van toen. De twee Amerikanen de den er overigens zelf aan mee en spoelden tijdens de pers conferentie de video zeven jaar terug, op verzoek van de journalisten. Sampras vertel de over de trainingsstage op de baan achter het huis van I Lendl in Greenwich. Connecti- j cut. Maar hij vertelde er niet j bij wat er werkelijk gebeurde: halverwege de stage stapte 'I Pete op. want hij vond dat j Ivan veel te ver ging in zijn fa natisme. De loopoefeningen duurden veel te lang. vond Pe te. En zelfs op de baan kon hij het allemaal niet bijsloffen. Aerobics Pete Sampras: „Het was een ervaring voor mij. Nog nooit zag ik iemand die zo'n zwaar fysiek programma volgde. Hij zei: deze week gaan we dit en dat doen. Ik denk meestal niet verder dan de volgende dag. We gingen 's ochtends om half zeven aerobics doen. Dat was nieuw voor mij. Mijn ogen gin gen open. omdat ik bij hem zag wat er nodig was om de top te bereiken." Sampras en Lendl hebben al tijd vriendschapsbanden on derhouden sinds die ontmoe ting. De huidige nummer een van de wereld toont respect voor de dertiger en Lendl laat niet na om Sampras met com plimentjes te overladen. 'He is a hell of an athlete' zei Lendl onlangs over zijn landgenoot. In de wedstrijd was het ver schil. behoudens de tweede set, niet erg groot. Sampras, die negentien aces sloeg (Lendl 14). won veel punten op zijn tweede service (27 van de 42). De winnaar sloeg de mees te afzwaaiers (31-28), maar ook de meeste winners (49-43). De wedstrijd in het stadion, dat voor het eerst in acht dagen een beetje op een bakoven ging lijken vanwege de oplo pende temperaturen (30 gra den Celsius) was het in 2 uur en 20 minuten eebeurd foto E PA Lendl had zichzelf beduidend beter onder controle dan in de partij tegen Paul Haarhuis, toen hij zich beklaagde over de arbitrage. Elke persconferen tie pleit Lendl weer voor de 'e lektronische umpire'. Het sys teem waarbij de lijnen dooi een elektronisch oog worden bewaakt is al klaar en getest op de Australian Open. Maar voorlopig durft men nog geen wedstrijden in het hoofdtoer nooi te spelen met het TEL- systeem (Tennis Electronic Li nes). Alleen de baseline is voorzien van een elektronisch oog. Lendl: „Wat zou het prettig zijn als we ons niet meer hoe ven te vermoeien over een bal in of uit. De energie kunnen we dan steken in het tennis Ik hoop dat het systeem snel wordt ingevoerd. Liever giste ren dan vandaag." Probleem Het probleem met het TEL- systeem is dat de computer nog steeds in sommige geval len reageert en piept terwijl een bal niet uit is. Het systeem reageert namelijk op stoffen die in een racket of schoeisel zijn verwerkt. Lendl zal het waarschijnlijk niet meer als actieve speler meemaken dat de arbitrage uit een computer bestaat. Hij zelf waagt dat te betwijfe len. want hij voelt zich allesbe halve uitgerangeerd en wil nog wel wat jaartjes doorgaan Over een terugkeer in Mel bourne volgend jaar deed hij nog geen uitspraak. Wel kon digde hij aan dat hij na een slecht seizoen met dertien eer- ste-ronde-nederlagen op de weg terug is. „rk krijg weer vorm. Maar wie wil rennen, moet eerst leren lopen...." MELBOURNE (ANP) - Paul Haarhuis en Jacco Eltingh zijn op jacht naar de grand slam titel in het dubbelspel. De wereldkampioenen be reikten zondag op de Austra lian Open de kwartfinales. Haarhuis/Eltingh versloeg het gevaarlijke duo Korda/Ed- berg. De als derde geplaatste Nederlanders wonnen met 5-7 7-6 6-2. In de kwart eindstrijd ontmoeten ze de Canadezen Lareau en Nestor. Ook Tom Nijssen plaatste zich bij de laatste acht. Met zijn Tsjechische partner Suk scha kelde hij de Australisch/Russi sche combinatie Adams/Ol- hovski uit, 3-6 6-2 6-4. Nijssen en Suk, zevende geplaatst, spelen in de kwartfinale tegen Black/Stark, tweede op de plaatsingslijst. In het gemengd dubbel haalde Haarhuis eveneens de kwartfi nales. Met de Oekraïense Med- vedeva won hij in twee sets van Adams en de Russin Ma- niokova, 6-2 6-3. LILLEHAMMER (ANP/ RTR) - De prijzenslag is in volle gang. Astronomische bedragen worden gevraagd voor een pot bier (tussen f 10.00 en f20,00), eenvoudige maaltijden (f 75,00) en hotel kamers (f 1100,00). De orga nisatoren van de Olympi sche Winterspelen in Lille hammer vrezen dat de gi gantisch opgeschroefde prijzen meer aandacht krij gen dan het sportieve ge deelte. „Zelfs de ijsberen krijgen koude voeten van de bier- prijzen". schreef een Duitse krant al snerend. De inwo ners van Lillehammer hoop ten dat de Winterspelen een geweldige promotie voor de stad aan het meer zouden zijn. Gevreesd wordt echter dat door het financieel uit buiten van de bezoekers de toeristen na het evenement massaal zullen wegblijven. „Het is een schande. Op een absurde manier wordt pro fijt getrokken uit de Winter spelen". meent Gerhard Hei berg, voorzitter van de plaat selijke organaisatie. „Het wordt een ramp voor de re gio als de wildgroei niet wordt tegen gehouden. We willen dat de mensen later nog eens terugkomen Een speciaal voor de Winter spelen gebouwd hotel, het Traaseth Park. heeft de goudmijn ook ontdekt. Voor een tweepersoonskamer wordt zonder met de wenk brauwen te fronsen ruim elf honderd gulden per nacht gevraagd. Een restaurant in Lilleham mer braadt niet alleen vlees, maar bakt ze ook bruin. De eigenaar van de Lundegaar- den Brasserie verlangt boter bij de vis. Voor een etentje moet vooraf worden betaald. Indien de klant om welke re den dan ook te laat komt op draven. kan hij naar zijn geld en maaltijd fluiten. Voor een fles wijn vraagt de restaurateur bijna zeventig gulden. Geen buitengewone wijn, maar normale die aan de overkant van de straat in de supermarkt veertien gul den kost. De bedrijfsleiding heeft laten weten dat de prij zen zullen zakken. In maartals de Winterspe len voorbij zijn. De Competition Authority, de Noorse toezichthouder op de consumptieprijzen, meent volgens woordvoer der Halvorsen dat het best meevalt in vergelijking met de rest van Noorwegen „We hebben niet het idee dat van een explosie sprake is", zegt hij. De dienst onderzocht de prijzen van bier in 175 bars en restaurants en zegt dat een halve liter gemiddeld een tientje kost. Meer moet alleen in nachtclubs betaald worden, was de conclusie. De Noren zeggen alles in het werk te stellen te verhinde ren dat de media net zoveel berichten verspreiden over de bierprijzen als over de sport, zoals in 1982 gebeurde tijdens de wereldkampioen schappen Noordse combina ties. Hoteliers en restaurateurs verwijten de organisatie dat óok zij meedoen in het op drijven van de prijzen door accommodaties te hebben geboekt ten behoeve van of ficials. waarbij de prijzen met meer dan honderd pro cent zijn verhoogd. De reeds aanwezige verslag gevers hebben inmiddels hun ongenoegen laten blij ken over het feit dat de orga nisatie f7,50 vraagt voor een asbak in de perszaal. En dan te bedenken dat een pakje si garetten ook al ruim een tientje kost. Een probaat middel om van het roken af te komen. ■■MSI van onze verslaggever VLISSINGEN - De VC Vlis singen heeft een faillisse ment voorlopig afgewend. „Op de algemene ledenver gadering (van vandaag) pre senteren we een nieuw be stuur. Op financieel gebied zijn we er voorlopig ook uit", meldde Tonnie Hen- drikse, voorzitter van de werkgroep van de voetbal vereniging. De zondag-vierdeklasser werd bijna twee weken gele den surseance van betaling verleend en had van de be windvoerder mr Van Ever- dingen een aantal eisen mee gekregen, waaraan voor dinsdagochtend moet wor den voldaan. Zo moet op korte termijn voor 15.000 gulden aan achterstallige contributies worden geïnd en tevens een tekort van 20.000 gulden direct worden weggewerkt. Van dat bedrag moet morgen 5.000 gulden contant worden voldaan bij Van Everdingen op kantoor. „Dat lukt", verklaarde Hen- drikse gisteren. „We hebben alle elftallen in het clubhuis verzameld en de situatie uit gelegd. Iedereen is ontzet tend geschrokken, maar sa men zijn we er uiteindelijk uitgekomen. De contribu ties zijn nu binnen één a twee weken binnen en dins dagochtend heeft de be windvoerder 5.000 gulden." Ook het vormen van een re presentatief bestuur, vooraf nog gezien als het grootste probleem, is inmiddels ge lukt. Tijdens de algemene le denvergadering vanavond zal een negental nieuwe be stuurders worden gepresen teerd. onder wie een nieuwe voorzitter en een nieuwe penningmeester. Het is de bedoeling dat Jac Kouwij- zer, voorzitter van de onder nemingsraad van 'De Schel de' en bij Vlissingen momen teel leider van het'vijfde elf tal, voorzitter zal worden. „Het blijkt dat iedereen wakker moest worden ge schud. Nu zijn een heleboel mensen bereid de schouders eronder te zetten. Behalve het bestuur is er ook nog een financiële commissie en een commissie die helpt met de administratie", aldus Hen- drikse, die beseft dat er nog veel werk moet worden ge daan. „De directe dreiging van een faillissement is afge wend. We zullen voor eind fe bruari met een plan moeten komen om een schuld van ruim vijf ton te saneren." MANCHESTER (AFP) - De we reldvoetbalbond FIFA ver wacht van de Franse voetbal bond volgende maand een ant woord op de vraag welke sanc ties genomen worden tegen Olympique Marseille en Valen ciennes. Marseille werd er vorig jaar van beschuldigd spelers van Valenciennes te hebben om gekocht. Algemeen secretaris Sepp Blat ter van de FIFA heeft dat zon dag in Manchester gezegd. De organisatie wil na 19 februari, wanneer de nieuwe voorzitter van de Franse voetbalbond is gekozen, weten binnen welke termijn stappen worden onder nomen. „We willen snel weten wat de Franse voetbalbond van plan is. Het is voor de FIFA onaan vaardbaar indien niets meer wordt ondernomen", meende Blatter. Olympique Marseille heeft op dit moment door de tweede plaats in de Franse com petitie uitzicht op Europees voetbal. De Franse voetbalbond wil het gerechtelijk onderzoek naar de mogelijke omkoping afwachten voordat verdere stappen tegen de beide clubs worden genomen. In het uiterste geval kan zowel Olympique als Valenciennes worden teruggezet naar de twee de divisie. De betrokken spelers zijn inmiddels al geschorst Blatter verhulde niet dat de Franse corruptiezaak en de ac tuele kwesties rond Torino en de „geregelde" wedstrijden in Bra zilië de FIFA mateloos irriteren. De algemeen secretaris oordeelt dat het imago van het voetbal is beklad. „Dat ergert me en raakt me diep. Het is aan de nationale bonden gepaste maatregelen te nemen indien trucs worden uit gehaald. De FIFA wil eerlijk en zuiver voetbal. Zonder list en be drog". meende Blatter. Jacco Eltingh. mening van de Oranjeklanten over de loting van de voorronde van het EK in Manchester kern achtig samen. Ook Dick Advocaat was in zijn sas met de tegenstanders die za terdag in de Britse industriestad uit de 'soepkom' werden gevist. Hij liet, zoals het een goed bondscoach betaamt. een vreugdsprong evenwel achter wege en waarschuwde voor al te groot optimisme. „Want er zit ten toch drie vrij lastige ploegen bij." Van Noorwegen, zo legde Advo caat enkele opponenten van Oranje onder het vergrootglas, is inmiddels bekend dat het een uitermate serieus te nemen te genstander is. „Van onderschat ting zal nu geen sprake meer zijn. En dat is een voordeel", oor deelde hij, verwijzend naar de drie punten die het Nederlands elftal in de aanloop naar de eind ronden van het WK in Amerika aan de Vikingen kwijtraakte. De kracht van de jonge staat Tsje chië moet volgens Advocaat na de afscheiding met Slowakije worden afgewacht. „En Wit- Rusland is Minsk, daar komen altijd goede ploegen vandaan en dat zal nu niet anders zijn." Over Malta en Luxemburg repte Advocaat - die van Manchester inmiddels is neergestreken in Las Palmas, waar het Neder lands elftal onder achttien jaar een toernooi afwerkt - met geen woord. Die landen behoren tot de kabouters van het Europese voetbal en zullen, mits de Oran- jeschutters voldoende gemoti veerd zijn, 'straks' ongetwijfeld dienst doen als kanonnenvoer. Ronald de Boer vond dat de lo ting voor het Nederlands elftal veel slechter had kunnen aflo pen. „De groepen 1 (met Frank rijk, Roemenië en Polen) en 2 (met Denemarken, Spanje en België) zien er een stuk lastiger uit en we mogen ook blij zijn dat we niet in groep 4 (Italië treft daarin louter vervelende Oost- europese tegenstanders) zijn te recht gekomen. Samen met iian onze verslaggever lan Mennega GRONINGEN - Noorwegen, 'sjechië, Wit-Rusland, Malta, .uxemburg. Moet kunnen, oor- Jeelden Frank en Ronald de loer, Ed de Goey en Arthur Nu- nan onafhankelijk van elkaar. Ik denk niet dat we mogen kla- en". vatte Ronald de Boer de thur Numan de Goey.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 11