LEVI'S 658 Wadden-operatie tegen gifzakjes Besluit luchtaanval Bosnië nabij SPRINT PHOTO Brie toppolitici in België vertrekken 4 WEKEN Politici verwerpen excuses Janmaat r taxaties ~1 BIUSTOL Het beste voor uw herinneringen OPRUIMING SPORTARTIKELEN 10%-50% KORTING VOOR 13,- I Boutros-Ghali: ,,Als Serviërs Nederlandse aflossing blokkeren' reportage 27 Vm 31 Geplaagde politici in Italië kampen steeds vaker met impotentie PILAAR CEES KOLE L_ WesLstraal 1, Kapclle, lel. 0110242614 _J Blue jeans. Maten 28 - 40. Aardbeving Halmahera JAKARTA (RTR) - Een aardbeving met een kracht van 6.8 op de schaal van Richter heeft vrijdag het Molukse ei land Halmahera getrof fen. Zeven doden zijn gemeld in de stad Kau Gebou wen in de stad en de lan dingsbaan van het vlieg veld zijn zwaar bescha digd. Het epicentrum van de beving lag volgens het meteorologisch en geofy sisch instituut in Jakar ta in de Molukse Zee, iets ten westen van het ei land en ongeveer 75 kilo meter ten noordwesten van het zwaar getroffen Kau Halmahera, dat ook wordt aangeduid met Jailolo Gilolo. is het grootste eiland van de noordelijke Molukken. SPORTSCORE Goes Tel. 01100-28896 Vlissingen Tel. 01184-10092 INTERSPORT VISION Vlissingen Tel. 01184-11750 Zierikzee Tel. 01110-16525 Somber weer Bewolking en wat lichte motregen. Ma tige. later krachtige tot harde naar zuidwest krimpende wind. Maximum temperatuur rond acht graden. iAdvertentiet 'eenmaligbinnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000 Vlissingen Middelburg Goes Rotterdam is al dertig jaar de grootste haven ter icereld. Het einde van dat tijdperk lijkt nabij. Alle reden voorde Poort van Europa om het roer om te gooien: niet de grootste, wel de beste wereldhaven Verder in de bijlage Reportage: fotografie Wim Riemens couturiers verliezen gezag standplaats Istanbul persoonlijk: Herman Goetheer patiënt krijgt recht op informa tie van de arts nieuwe rubriek: slachtoffers revolutie in de Lage Landen Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 6 en 7; Provincie: 9,11,13 en 15; Sport: 16 en 17; Vrije tijd: 19, 21, 23 en 25; reportage: 27, 28, 29, 31 De drie nu afgetreden Belgische bewindslieden naast elkaar zittend op een bijeenkomst van de Franstalige socialisten in februari vorig jaar: vlnr Mathot. Spitaels en Coème. f°to Belga ran onze correspondent BRUSSEL - De Belgische vice- fremier Guy Coëme heeft giste- rtn ontslag genomen om beter kt hoofd te kunnen bieden aan teschuldigingen dat hij betrok- ;en is geweest bij corruptie. )e val van de toppoliticus van ie Parti Socialiste leidde ertoe Sat ook twee partijgenoten uit ie Waalse deelregering. premier iuy Spitaels en minister Guy lathot. zijn afgetreden. Justitie ermoedt dat 'de drie Guy's' neer weten van gesjoemel en de etaling van smeergeld bij de anschaf van 46 legerhelikop- frs. lelgie is al enkele weken in de an van de corruptie-affaire, die Ireigde uit te groeien tot een ijdbom onder de rooms-rode re- eringscoalitie van premier ean-Luc Dehaene. De zaak wam aan het rollen toen de uikse onderzoeksrechter Véro- nque Ancia vroeg om de ophef ing van de parlementaire on- thendbaarheid van de drie juy's. incia gelooft dat de Italiaanse lelikopterfabrikant Agusta in I988 steekpenningen betaalde >m de legerorder in de wacht te |pen. Mathot zou als contact- nan zijn opgetreden, terwijl Spi- aels en Coëme een koerier naar 'Uxemburg stuurden om het meergeld af te halen. Coëme ou als minister van defensie bo- endien valsheid in geschrifte lebben gepleegd om de Italia- ien voor te trekken. )e drie voorlieden van de Parti Socialiste ontkennen de be- chuldigingen. In een uiterst larde verklaring hield Coëme Kteren staande zich van geen waad bewust te zijn: „Ten on echte heb ik gemeend dat wie mschuldig is, ook niets te vre- en heeft", en: „Mijn onschuld al bewezen worden". positie van Coëme werd on- wudbaar toen deze week uitlek- edat Ancia zich onder meer ba- eert op de getuigenis van een ooraanstaande partijgenoot *n de drie Guy's. De Vlaamse ippositie eiste daarop woens- kg al zijn aftreden. De Vlaamse cgeringspartijen CVP en SP lie- to daarop doorschemeren ook leen onbeperkt vertrouwen neer te hebben in de vice-pre- tiier. Coème verklaarde gisteren zich „misselijk" te voelen over „som mige media die zich voeden met geruchten, laster en leugens". In dat klimaat was aanblijven on mogelijk, aldus de geëmotio neerde vice-premier. Een top man van de PS zei gisteravond na spoedberaad binnen de par tijleiding zelfs dat Coëme het slachtoffer is geworden van een 'lynchpartij' door politiek en media. Een paar uur na het aftreden van Coeme maakten de Waalse mi nister-president Guy Spitaels en regionaal minister Mathot be kend diens voorbeeld te volgen, omdat Coëme „niet alleen het volle gewicht van deze situatie mag dragen", aldus Spitaels. DEN HAAG (ANP) - Rijkswa terstaat heeft vrijdag besloten tijdens het weekeinde 50 tot 100 mensen met boten, helikopters, terreinvoertuigen en zonodig een aantal aannemers in te zet ten om de Waddenzee te be schermen tegen binnenspoelen- de zakjes landbouwgif. De Rijksdienst voor de keuring van Vee en Vlees heeft de contro les op de visafslagen geïntensi veerd. De Inspectie gezond heidsbescherming Amsterdam is vrijdag een onderzoek begon nen naar de giftigheid van vis uit de Noordzee. De ministeries van WVC en land bouw en visserij achten de kans dat vissen besmet raken door de drijvende zakjes „gering". De enige manier waarop dat wel kan. is bij beschadiging van een zakje gif in de netten van vissers, menen de departementen. Slechts wanneer een vis geruime tijd aan een grote hoeveelheid van het gif is blootgesteld, be staat de kans op acute vergifti gingsverschijnselen bij con sumptie van deze vis. zeggen de ministeries. De gevolgen zijn dan diarree. misselijkheid, transpireren en/of overmatige speekselproduktie Volgens coördinator rampenbe strijding R. Schriel van de direc tie Noordzee van Rijkswater staat wil de dienst met de Wad den-operatie „al het mogelijke doen" om de fauna in de Wad denzee te behoeden voor een ca tastrofe. Het risico op een mi lieuramp acht Rijkswaterstaat overigens niet alarmerend groot. De meeste drijvende zak jes blijken gesloten en het gif uit openscheurende zakjes heeft een intensief, maar „slechts lo kaal" effect. Bovendien blijkt het verdelgingsmiddel zeer snel op te lossen. Vrijdag is in de toegang tot de Waddenzee tussen Texel en Den Helder een handvol zakjes opge vist. Vandaag en morgen zullen de Waddenzee en de zeegaten tussen de eilanden vrijwel per manent worden bewaakt. Ook zullen alle droogvallende platen worden afgezocht. De Noordhollandse stranden blijven tijdens het weekeinde ge sloten. Vrijdag zijn tussen Den Helder en Wijk aan Zee opnieuw duizenden zakjes aangespoeld. Rijkswaterstaat raamt dat sinds woensdag circa honderdduizend zakjes op de Nederlandse stran den zijn aangespoeld. De dienst verwacht dat aantrekkende wind de komende dagen nog eens dat aantal naar de kust en in de richting van de Waddenzee zal stuwen Vogels Rijkswaterstaat blijft de komen de twee dagen op alle stranden patrouilleren en opruimen. Bij Petten en Callantsoog zijn vrijdagmiddag vijftien dode zee koeten gevonden die volgens G. Hageman van de politieregio Noord-Holland-Noord „vrijwel zeker" de eerste slachtoffers zijn van het verdelgingsmiddel. Sec tie moet uitwijzen of de vogels inderdaad door het gif zijn om gekomen. Om dezelfde reden wordt ook een dode bruinvis on derzocht. die bij IJmuiden is ge vonden. De opruimploegen langs de stranden hebben ook andere dode vissen zien aan spoelen. maar hun geringe aan tal wordt normaal geacht. DEN HAAG (NPA) - Minister Hirsch Bailin van justitie, staatssecretaris Ga- bor van landbouw en het PvdA-kamerlid Apostolou leggen een excuusbrief van CD-leider Janmaat naast zich neer. Jan maat beweert daarin dat hij door het weekblad Elsevier verkeerd is geciteerd bij zeer grievende uitspraken aan hun adres. De hoofdredactie van Elsevier, waar een bandopname van het gesprek met Janmaat ligt. heeft hem inmiddels gesommeerd zijn aantijgingen terug te nemen. Of Janmaat verkeerd geciteerd is of niet. premier Lubbers vindt de gewraakte uit latingen over de bewindslieden Hirsch Bailin en Gabor en kamerlid Apostolou walgelijk. Hij heeft dat gisteravond voor de televisie gezegd. „Dit is niet te aanvaar den. Ik ben er zeker van dat mensen die wel eens denken dat Janmaat soms iets verstandigs zegt, zich nu van hem afkeren. Hij maakt zichzelf walgelijk en belache lijk. Dat straft zich. Klaar uit" Minister Hirsch Bailin wil geen woord meer aan de kwestie vuil maken „Het par ket in Den Haag onderzoekt de zaak en wij gaan ervan uit dat Janmaat in dat kader gehoord zal worden", aldus een woord voerder van de bewindsman. „Inhoudelijk heeft Janmaat geen excuses gemaakt", stelde Gabors zegsman. „Hij ontkent de uitspaken te hebben gedaan, geeft Else vier de schuld en excuseert zich voor het feit dat hij het interview niet van tevoren heeft geautoriseerd". En Apostolou: „De ze brief zegt mij niets. Wat hij in Elsevier heeft gezegd, had hij mij persoonlijk al eerder verteld. Het is goed dat hij zichzelf nu aan een groter publiek heeft laten zien. Hij is niet van gedachten veranderd". In de brieven aan het drietal legt Janmaat alle schuld bij de journalisten van Else vier. Hij zegt te proberen rectificatie af te dwingen. Janmaat erkent voor de publi- katie ervan geen inzage of goedkeuring te hebben verlangd. Dat was volgens hem bij zo'n gerenommeerd blad niet nodig. Bij Elsevier is men niet onder de indruk van Janmaats actie. „Het interview staat op de band Als hij wil trachten rectificatie af te dwingen, zien wij dat met vertrouwen tegemoet", aldus hoofdredacteur Schoo. Naar aanleiding van Janmaats kwalifica ties jegens de journalisten van Elsevier en het blad zelf heeft de hoofdredactie de CD'er gesommeerd zijn aantijgingen te rug te nemen. Verder dient Janmaat zich te onthouden van elke onrechtmatige uit lating over Elsevier en haar redacteuren. Als hij daaraan geen gevolg geeft, zal het blad de geluidsband van het interview vrijgeven dan wel de tekst letterlijk weer geven. Advertentie Spektakel in Veere! Start: donderdag 27 januari 10.00 uur. fAdvertentie beëdigd taxateur 37e jaargang no. 18 aterdag 22 januari 1994 osse nummers 2,00 Haarhuis Het Nederlandse tennis is ook zijn laatste vertegenwoordigd kwijt in Australië. Paul Haar huis koJi het niet bol werken tegen Ivan 4 "T| Lendl I MIDDELBURG Markt 45 (naast de ING) |EN HAAG (NPA) - 'Binnen en- tle dagen' neemt de secretaris- eneraal van de Verenigde Na- Boutros Boutros-Ghali, en besluit of de Servische stel- ngen in Bosnië worden ge- ombardeerd. „Ik wacht op het Jvies van mijn gezant in voor- lalig Joegoslavië", zei Boutros- ihali aan het slot van zijn vier- e bezoek aan Nederland. Dat zal niet lang meer duren, nnen enkele dagen valt de be- lissing". loutros-Ghali zei gisteren dat ij persoonlijk voorstander is an de bombardementen, nu de flossing van het Canadese ba- aljon in de moslim-enclave Sre- jenica door Nederlandse mili- airen - ondanks toezegging van Serviërs - nog steeds niet is erealiseerd. Maar Boutros- Ghali zal zich bij zijn beslissing verlaten op het advies van zijn gezant, de Japanner Akashi. „Hij heeft contact met de com mandanten op de grond, met de onderhandelaars in Genève. Hij kan beter dan wie ook de situa tie beoordelen". De secretaris-generaal hoeft zich niet opnieuw te verstaan met de Veiligheidsraad om de bombardementen te laten plaatsvinden. „Ik heb het man daat gekregen om het groene licht te geven", aldus Boutros- Ghali tijdens zijn persconferen tie in Nieuwspoort. „Ik zal de Veiligheidsraad natuurlijk wel informeren, maar ik hoef niet om toestemming te vragen". Hij hield wel een slag om de arm. „Het mandaat geldt niet voor ROME (RTR) - Eens oppermachtige Italiaanse politici die nu verwikkeld zijn in talrijke corruptieschandalen, blijken steeds vaker impotent. Een toenemend aantal van hen be zwijkt onder de druk die het onderzoek van Justitie met zich mee brengt. Dat heeft ook gevolgen voor de prestaties in de slaapkamer. „De eerbiedwaardige verdachten verliezen de lust in de lief de", aldus de Italiaanse arts Fabrizio Menchine Fabris, voor zitter van het Italiaans Andrologisch gezelschap donderdag in de krant La Stampa. „Spanningen, zorgen en depressies leiden er toé dat in het lichaam substanties en hormonen vrijkomen, die erecties en verlangens onderdrukken", aldus Fabris' verklaring van het fenomeen. Hij adviseert politici wat te musiceren of de schil derskwast ter hand te nemen om de verschijnselen tegen te gaan. onbepaalde tijd; de Veiligheids raad kan dat op elk moment in trekken". Die intrekking is overigens niet denkbeeldig. Rusland, een van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad, heeft zich de laatste dagen tegen luchtaan vallen uitgesproken. Boutros- Ghali: „Ik heb werkelijk geen idee of de Russen mijn mandaat zullen verwerpen. Op dit mo ment ben ik geautoriseerd om geweld te gebruiken". De eventuele luchtaanvallen zijn bedoeld om de aflossing van de Canadese VN-militairen in Srebrenica af te dwingen en het vliegveld van Tuzla open te stel len voor humanitaire vluchten. De NAVO heeft zich vorige week bereid verklaard die luchtaan vallen uit te voeren, als de secre taris-generaal daarom vraagt. Boutros-Ghali verwacht dat de NAVO daartoe nog steeds be reid is. ook al zijn Canada en Groot-Brittannié inmiddels wat teruggekomen op hun toezeg ging. Maar volgens minister Kooijmans van buitenlandse za ken kunnen deze twee landen niet onder hun verplichting uit. „Ze hebben getekend", aldus de bewindsman vorige week tij dens een bijeenkomst van het Nederlands Genootschap van hoofdredacteuren. In de afgelopen dagen heeft uit voerig overleg plaatsgevonden tussen vertegenwoordigers van de VN en de NAVO. „De organi satie is geregeld, de plannen zijn uitgewerkt", aldus Boutros- Ghali. „En daarbij is natuurlijk rekening gehouden met de risi co's die de VN-troepen op de grond lopen. We zijn er op de eer ste plaats om hun te bescher men" Eventuele bombarde menten zullen worden uitge voerd door NAVO-toestellen, waaronder Nederlandse F-16's. vanaf de luchtmachtbasis in Vil- lafranca in Italië. De toestellen controleren totnutoe alleen het vliegverbod boven Bosnië. Lubbers Premier Lubbers heeft na afloop van de wekelijkse ministerraad nog eens onderstreept dat Bou tros-Ghali zijn eigen verant woordelijkheid dient te nemen. Hij zal moeten bepalen welke in zet van middelen en mensen no dig en gewenst is „Boutros- Ghali kan sturend optreden", al dus Lubbers. Volgens de eerste minister is het inschakelen van de Veiligheidsraad daarbij niet nodig. De premier gaf te verstaan dat hij voor VN-luchtaanvallen is in dien de aflossing van Canadese VN-troepen in Sebrenica door Nederlanders niet lukt door Ser vische tegenstand Lubbers keerde zich opnieuw tegen het terugtrekken van de Nederland se VN-eenheden. „Dat is niet on ze optie", zei hij. Volgens hem zullen er. als de VN-troepen weg zijn. nog veel meer slachtoffers vallen in Bosnië. Secretaris-generaal Boutros Boutros-Ghali probeert een vraag te verstaan tijdens de persconferentie in Den Haag. foto Roland de Bruin/NPA Advertentie BOl'WM \TKRIAI EN GOES

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1