Duitsland wil Kroaten uitwijzen Smartegeld veel sneller naar slachtoffer geweldsmisdrijf s PZC &oed verdienende iuurder in goedkope Zoning krijgt boete Doden door noodweer Australië binnen- en buitenland 1 Organisaties: vluchtelingen aangepakt om ultra-rechts wind uit de zeilen te nemen aadsman: lolitie liet erdachte in tc-zaak vrij 'SS-er gaf opdracht tot moord Duinkerken' ,<tS- CDA-kiezer heeft twijfels over Elco Brinkman ob VRIJDAG 21 JANUARI 1994 ïfcn onze correspondent jans Hoogendijk ntjERLIJN - Beslist is er nog maar als een meerderheid wfn de ministers van binnen- r jndse zaken van de Duitse ;pfelstaten haar zin krijgt, wor- veen vanaf 30 april ongeveer eklO.OOO Kroatische vluchtelin- dpn het land uitgezet. Volgens Duitse beleidsmakers heerst jnds 22 mei 1992 vrede in Kroa- injèen dus kunnen de mensen die por de burgeroorlog vluchtten ■ug. Het feit dat een derde van •oatié bezet is en er nog op :1 plaatsen wordt gevochten, leerden de ministers bij hun rerwegingen. èrschillende deelstaten heb- ;n al protest aangekondigd. ok vluchtelingenorganisaties »reken schande over het plan. en woordvoerder van Pro Asyl: \j)it betekent vers bloed voor de Dr^oatische generaals". )et Hoge Commissaris van de N belast met vluchtelingen ep de Duitsers op in geen geval ennen terug te sturen die door strijdkrachten opgeroepen kunnen worden. De deelstaat Baden-Württemberg is tegen de regeling, de regering van Rijn- land-Pfalz sprak van een 'abso luut onmenselijke daad' en Bre men stelde dat het besluit over haast is genomen. Maar de deel staten Brandenburg, Hessen en Beieren willen aan de harde lijn vasthouden. Het plan kwam aan het licht, toen gemeenten uitwijspapieren begonnen te versturen aan de vluchtelingen uit Kroatië. Daar in werd meegedeeld dat ze niet langer geduld zullen worden en eind april het land dienen te ver laten. De ministers besloten eind november vorig jaar dat de voorlopige verblijfsvergunnin gen van vluchtelingen die vóór 22 mei 1992 het land binnenkwa men nog één keer voor een half jaar tot eind april dit jaar zouden worden verlengd. Alle vluchte lingen die na deze datum arri veerden, zijn in feite illegaal in het land. Vluchtelingen uit Kroatië mo gen na 30 april alleen blijven als ze met een Duitse inwoner zijn \mstreden plan Heerma: 'C HAAG (NPA) - Staatsse- itaris Heerma van volkshuis- iting houdt vast aan zijn plan tijdelijke wooncontracten te voeren voor goedkope irwoningen. Binnen twee ;en zal hij daarover een arftsvoorstel ter advisering irleggen aan de Raad van ite. op tal van fronten zwaar be- (jltiseerde plan van de CDA-be- idsman voorziet in het verle- van tijdelijke huisvestings- [unningen en huurovereen- ïsten om te voorkomen dat jurders die na verloop van tijd e\ er gaan verdienen goedkope ,ubsidieerde huurwoningen set kunnen blijven houden. ,g' Igens Heerma's voorstel kun- -] huisbazen in gevallen waar- ai blijkt dat een huurder welge- EN HAAG (ANP) - De ontbin- ïg van het Interregionaal Re- ercheteam Noord-Holland/ z recht (IRT) houdt mogelijk t htstreeks verband met de van de hoofdver- chte in de grote xtc-zaak, een jarige Rotterdammer, op 22 li 1992. Dat vermoeden uitte advocaat van de verdachte, J. Boone, donderdag in Den .bipg- politie zélf heeft de man vrij laten. wellicht om via hem een e deverdachte te vinden, aldus Raadsman. Daarmee zou ze de naanvaardbare opsporings- ithode" hebben gebruikt idiferover de Amsterdamse bibfdcommissaris E. Nordholt. van justitie mr. J. en burgemeester E. Thijn eind vorig jaar strui- wlden. :r (Den Haag diende donderdag set kort geding dat de Rotter- brtnmer had aangespannen te- wade Staat. De man. die als lei- h'ï wordt beschouwd van de kitste xtc-bende die ooit in injflerland is opgerold, eiste het op waarmee hij iijds uit de Bijlmerbajes is laid. De verdachte wil via deskundige aantonen dat een officieel document be- dat ondertekend werd door ifficier van justitie, de dag van de ontvluchting len twee mannen in burger levangene ophalen. Aan de larders gaven zij een papier, p stond dat de Rotter- ïer op het politiebureau ïbaansgracht moest worden ioord. Buiten de poort zetten vee hem echter uit de auto. iel bleek dat de Amsterdam- orpolitie nergens van af wist en het document vals moest stelder is geworden na vijf jaar een soort boete in rekening bren gen. Wie dit weigert te betalen, krijgt geen verlenging van z'n woonvergunning en moet dus een ander huis gaan zoeken. De bezwaren tegen de invoering van het systeem zijn groot. Zo wel in de Tweede Kamer als bij de woningbouwcorporaties wordt gevreesd dat het plan nauwelijks effect zal hebben, makkelijk te omzeilen is en bo vendien zal leiden tot een fors aantal juridische procedures waarvan hooguit de advocatuur beter wordt. Heerma onderkent die bezwaren weliswaar ten dele, maar hij stelt op zijn beurt dat hij een stok achter de deur wil hebben als blijkt dat beter ver dienenden met een lage huur niet willen doorstromen naar duurdere woningen. getrouwd of nauwe familieban den hebben met mensen die minstens vijf jaar in Duitsland wonen. Ook vluchtelingen die voor hun leven moeten vrezen, zullen nog worden geduld, maar deze groep is buitengewoon klein nu Duitsland Kroatië als niet-oorlogsgebied beschouwt. Aanvankelijk was over veel soe peler criteria gepraat. Zo zouden dienstweigeraars, vluchtelingen uit nu door Servië bezet gebied en voor Kroaten van Servische afkomst mogen blijven, maar daar bleken de meeste regionale bewindslieden tegen. Kroatië reageerde in eerste in stantie positief op het Duitse re- patrieringsprogramma. omdat omvangrijke hulp bij het schep pen van werk en het opbouwen van verwoeste huizen was be loofd. Nu de Duitse centrale re gering en de deelstaten het niet eens zijn geworden over de fi nanciering. wil Kroatië alleen akkoord gaan met een zeer gelei delijke stroom terugkerende Kroaten. Deskundigen zien het plan als een verdere uitholling van het vorig jaar al drastisch ver scherpte liberale Duitse asielbe leid. Voor vluchtelingen uit door oorlog verscheurde gebieden was een speciale regeling getrof fen. Zij komen in aanmerking voor de zogenaamde verblijfs status B. Minimaal De enige beperking is dat de cen trale regering en de deelstaten unaniem bepalen welke landen als oorlogsgebied gelden. Bos nië, Kosovo. Koerdistan, Afgha nistan en Algerije vallen volgens de politici niet onder deze cate gorie en dat betekent dat vluch telingen uit deze gebieden niet de B-status kunnen krijgen. Hun enige mogelijkheid is het aan vragen van asiel, maar de kans om als politiek vervolgde erkend te worden, is minimaal. Het quo tum voor vluchtelingen uit Bos nië bedraagt slechts 1.3 procent. De nieuwkomers worden slechts geduld en gezien de met uitwij zing bedreigde Kroaten is het duidelijk hoe onzeker hun toe komst is. De geplande massale uitwijzing heeft volgens vluchte lingenorganisaties een politieke achtergrond: er vinden dit jaar negentien verkiezingen plaats in Duitsland en uit angst voor stemmenverlies aan extreem rechts, pakken de partijen nu de vluchtelingen aan. BRISBANE - Een door overstromingen ingesloten Australiër wordt omhoog gehaald door een helikopter. De man was vast komen te zitten op een parkeerterrein bij de stad Brisbane, dat in korte tijd onder water kwam te staan. Oorzaak was de orkaan Rewa, die een aantal wolkbreu ken in het gebied losliet. Door het noodweer verloren gisteren^angs noordwestkust van Austra lië zeker 10 mensen het leven. Negen mensen worden vermist aan de zuidwestkust van Papoea Nieuw Guinea. foto David Sproule/AFP LONDEN (AP) - Vandaag de dag leeft Wilhelm Mohnke in Hamburg. Uit woensdag vrij gegeven dossiers zou blijken dat hij in het voorjaar van 1940 als officier van de SS op dracht heeft gegeven voor de moord op bijna 100 Britse sol daten. Zij waren door het Duitse leger in Duinkerken gevangen genomen tijdens de terugtrekking van het Britse leger. Het Britse ministerie van de fensie gaf 22 geheime dossiers vrij die na de Tweede Wereld oorlog door een commissie die oorlogsmisdaden moest on derzoeken werden opge maakt. De dossiers bevatten verkla ringen door Britse overleven den. Duitse soldaten en Fran se ooggetuigen. De bevindin gen: 80 tot 90 Britse krijgsge vangenen werden in het dorp Opname uit de Tweede We reldoorlog van Wilhelm Mohnke in SS-uniform. foto EPA Wormhoudt door de Duitsers gepakt en op 28 mei 1940 in een schuur bij elkaar gezet. SS'ers onder bevel van Monhke wier pen granaten in de schuur, schoten de nog overeind staande Britten alsnog neer en lieten de gewonden aan hun lot over. Volgens Canadese documen ten heeft Mohnke bovendien op 11 juni 1944 in Normandië de terechtstelling van drie Ca nadese krijgsgevangenen be volen en 49 anderen ter dood veroordeeld. In de Verenigde Staten wordt Mohnke ervan beschuldigd tijdens het Ar dennenoffensief in 1944 ver antwoordelijk te zijn geweest voor de dood van 72 Ameri kaanse soldaten in Malmedv, die reeds aangehouden en ont wapend waren. Mohnke werd als majoor-ge neraal door de Russen gear resteerd in de bunker van Hit- Ier. waai' hij de verdediging leidde. Tot 1955 zat hij in de Sovjetunie gevangen. Hij is nooit ondervraagd over zijn rol tijdens de oorlog. (Advertentie) at de Rotterdammer in au- jtus vorig jaar in Antwerpen aangehouden, werd hij aan 'erland uitgeleverd op grond (een door Justitie geuite be- ildiging van valsheid in ge- rifte. Nooit is echter tech- ,^-Ch onderzoek verricht naar (papier en de handtekening op. aldus mr. Boone. ain is volgens hem moeite aan de twee mysterieuze be tters op te sporen. „Als blijkt papier toch echt is. is de pachte onterecht uitgele- d". aldus de advocaat. In dat ar al zou hij ook niet voor het c ichtshof in Amsterdam hoe- iea te verschijnen waar op 1 fe llah de strafzaak tegen de xtc- g^de wordt voortgezet. dsadvocaat mr. E. Daalder 'We aan dat wel degelijk is lC getoond dat het transport- '1 vals is. Het gerechtshof «^ft eerder al beslist dat de uit- "np terecht was DEN HAAG (ANP) - Gedupeer den van een geweldsmisdrijf kunnen binnenkort na twee maanden van de overheid smar tegeld op hun giro verwachten. Nu duurt het gemiddeld nog twee jaar en vier maanden voor een slachtoffer de rijksbijdrage in verzachting van het leed ont vangt. Een reorganisatie van het Scha defonds Geweldsmisdrijven in Den Haag maakt de snellere be handeling van schadeclaims mogelijk. Het bestuur van dit onder Justitie vallende bureau vond het niet langer acceptabel dat veel mensen met materiële schade of psychische problemen als gevolg van een geweldsdelict eindeloos lang op hun geld moesten wachten. Het fonds ontving in 1993 ruim 20 aanvragen voor een uitkering, 25 procent meer dan het jaar daarvoor. In totaal keerde het in 1992 3.7 miljoen gulden uit. Het bestuur moest in datzelfde jaar 175 mensen teleurstellen. Van 1993 zijn nog geen nadere gege vens voorhanden. Fondssecretaris mr. D. Jalink beklemtoont dat de verwerking van aanvragen om een uitkering door slachtoffers met een inge wikkeld verhaal nog wel een jaar kan duren. Om alles te kunnen verifieren moet het schadefonds bij tal van instanties dossiers op vragen en dat kost tijd. Maar de meste zaken gaan nu snel door de molen. Het kabinet besloot vorige week de maximumbedragen die het DEN HAAG (NPA) - De ach terban van het CDA twijfelt sterk of fractievoorzitter Brinkman wel een geschik te kandidaat is voor het pre mierschap. Een ruime meerderheid van 71 procent heeft liever dat Lubers voor nog een periode bijtekent. Als Lubbers wei gert, vindt ook in dat geval 27 procent Brinkman niet de beste kandidaat. Dit blijkt uit een enquête die is uitgevoerd in opdracht van het weekblad Elsevier, Minder dan eenderde van de CDA-kiezers gelooft dat Brinkman in staat is het ver lies (van 16 zetels) in de pei lingen te beperken. Ruim veertig procent twijfelt. 28 procent weet zeker dat het niet zal lukken. Brinkman is als minister president ook bij kiezers van andere partijen omstreden: maar liefst 55.5 procent vindt dat hij met geschikt is voor deze post. 33,2 procent acht hem wel geschikt. 11,3 procent zegt het niet te we ten. fonds mag toekennen, te verho gen. Voor materiële schade kan een slachtoffer nu 50.000 gulden krijgen. Geestelijk leed levert ten hoogste 20.000 gulden op. De laatste jaren lagen de grenzen bij 25.000 respectievelijk 10.000 gulden. Karig De specialisten op dit terrein vinden de verhogingen karig. De Vereniging van Letselschade Advocaten, waarbij 140 juristen zijn aangesloten, stelt dat claims soms in de miljoenen gul dens lopen. Een maximum van 70.000 gulden steekt daar schril bij af. Het is dan ook veel te wei nig. aldus voorzitter mr. H.Th. Bouma. Hoewel hij blij is met het opkrik ken van de maximumbedragen, noemt Bouma het smartegeld van de overheid niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat. In het verkeer is dat vol gens Bouma beter geregeld. Au tomobilisten die hun schade op niemand kunnen verhalen, stap pen naar het Waarborgfonds. Dat kent een maximum van twee miljoen gulden. Defensie kiest voor Akzo-helm DEN HAAG - Medio volgend jaar zal de Nederlandse krijgs macht worden uitgerust met 60.000 nieuwe helmen, vervaar digd van de grondstof aramide, een kogelwerende kunststofve zel die het chemieconcern Akzo heeft ontwikkeld. Uit een vergelijkend onderzoek is gebleken dat de 'Akzo-hel- men' het best voldoen, zo maak te het ministerie van defensie gisteren bekend. Welke fabri kant de helmen gaat leveren, zal bepaald worden in een open aan bestedingsprocedure. De nieuwe Nederlandse helm wordt gemaakt naar Amerikaans mo del. maar bij de rand ter hoogte van de oren wordt het hoofd pantser iets afgerond. Met de or der is enkele tientallen miljoe nen guldens gemoeid. Bioscopen beleefden beste jaar sinds '84 UTRECHT (NPA) - Uit de voor lopige cijfers over 1993 blijkt dat de Nederlandse bioscopen het beste jaar sinds 1984 hebben beleefd. Ruim 16 miljoen kaartjes wer den er verkocht, circa 2.3 mil joen meer dan in 1992. Dit maakte donderdag de Ne derlandse Federatie Voor De Ci nematografie bekend. De meest bezochte films waren: 1. Jurassic Park 2. Bodyguard. 3 Indecent Proposal 4. Aladdin 5. Cliffhan- ger. 6. The Firm en 7. The Fugi tive. Vandaag Hoog water Gemiddeld over vele jaren beke ken behoort deze week tot het koudste deel van de winter. Van winterkou is ditmaal geen spra ke. integendeel, de temperatuur gaat de komende dagen weer omhoog. Vandaag ivordt het on geveer zeven graden bij een meest matige wind uit zuidwest tot west. Over het algemeen is er veel bewolking, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Het weer wordt bepaald door een diepe depressie die vandaag met een luchtdruk van 939 hPa in de kern bij het vulkanische ei landje Jan Mayen in de Noorde lijke IJszee ivordt verwacht. Sa men met een krachtig hogedruk- gebied van 1046 hPa bij de Azo- ren houdt dit laag een zuid westelijke stroming in stand waarmee lucht van de Atlanti sche Oceaan wordt aangevoerd. De depressie-activiteit houdt de komende dagen aan. Dit kunnen we ook afleiden uit de krachtige straalstroom waarin boven IJs land op tien kilometer hoogte windsnelheden van 315 kilome ter per uur worden gemeten. Nautisch bericht wind: zuidwest tot west 4 tot 5 Beaufort; zicht: matig tot goed, temperatuur kustwater: 5 gra den; afivijking waterstanden: een geringe verhoging; maxi mum golfhoogte monding Schei- des: ongeveer een halve meter Vooruitzichten Voor het weekeinde: De komen de nacht passeert het koufront van de depressie boven de Noor delijke IJszee. Het front brengt enige lijd regen. De westelijke wind is matig tot krachtig en de temperatuur loopt op tot zo'n ze ven graden. Morgen overdag is er overwegend veel bewolking maar de regenkansen nemen in de loop van de dag af. Zondag krijgen we regen en veel wind bij nog iets hogere temperaturen. Voor maandag en dinsdag: Het ivordt weer iets kouder, maar de temperaturen blijven ook 's nachts boven nul. De wind blijft krachtig waaien uit het westen. Maandag kan er nog wat regen of een bui vallen, dinsdag zijn de regenkansen klein. Vrijdag 21 jan. Vlïssingen 08 16 142 20 .56 133 Terneuzen 08 36 164 21 .15 155 Bath 09.22 203 22 .01 192 Roompot-buiten 08.30 108 21 05 103 Zicrikzee 09 20 116 21 .55 111 Yerseke 09.25 123 22 .00 119 Philipsdam-West 09.25 128 22 00 124 Zaterdag 22 jan. Vlïssingen 09.30 130 22 10 130 Terneuzen 09.46 150 22. .26 150 Bath 1036 185 23 16 186 Roompot-buiten 09.40 099 22 10 100 Zierikzee 10.30 106 23 15 109 Yerseke 10.30 112 23 15 114 Philipsdam-West 1025 116 23. 05 116 Laag water Vrijdag 21 jan. cm cm Vlissingen 01 44 123 14 34 136 Terneuzen 02 .00 133 14 .54 143 Bath 02 .52 159 15 34 164 Roompot-buiten 02 45 096 15 20 111 Zierikzee 03 10 105 15 .45 119 Yerseke 03 10 107 15 50 121 Philipsdam-West 03 00 108 15 .55 122 Zaterdag 22 jan. Vlissingen 03 ,36 116 16 06 132 Terneuzen 03 .51 122 16 .26 139 Bath 03 55 141 17 .05 156 Roompot-buiten 04 00 094 16 25 107 Zierikzee 04 20 101 16 55 114 Yerseke 04 .25 103 17 05 118 Philipsdam-West 04 .35 105 17 10 121 ZON EN MAAN 22 januari Zon op 08.33 onder 17.05 Maan op 12.33 onder 04.00 I Verwachting vandaag 121-01-1994 t--;_ 70 f 70— -VOO I de ajtafs geven de I mtomaletomvan I zwavddoode en fijn stol concenïaSe 1 s VERWACHTING VOOR MORGEN Vooruitzichten Weersvooruitzichten geldig tot en met zaterdag; Noord- en Midden-Frankrijk: Wolkenvelden, ook af en toe zon en in het noordwesten plaatse lijk wat regen of motregen Mid- dagtemperatuur oplopend naar ongeveer 8 graden. Portugal: Droog en overwegend zonnig. Middagtemperaturen aan zee vrijdag rond 11 graden, zaterdag enkele graden hoger, 's Nachts landinwaarts plaatselijk lichte vorst. Spanje: Flinke zonnige perioden en droog, aan de Golf van Bis kaje wolkenvelden en plaatse lijk wat regen. Middagtempera- tuur aan de Costa's rond 13 gra den. Landinwaarts 's nachts lichte, hier en daar zelfs matige vorst. Canarische Eilanden:* Aan de noordzijde van de eilanden half tot zwaar bewolkt en enkele buien. Aan de zuidstranden nu en dan zon en waarschijnlijk droog. De koude noordenwind neemt iets in kracht af. Maxima aan de zuidstranden 18 graden Zuid-Frankrijk: In het westen enkele wolkenvelden, elders overwegend zonnig. Droog. In het Rhönedal staat vrijdag nog een stevige mistral. Maxima on geveer 8 graden, vrijdag in de noordelijke streken nog lagere temperaturen. In de Franse Al pen en Pyreneeën loopt de tem peratuur op 2000 meter op tot dicht bij het vriespunt. Griekenland en Kreta: Half tot zwaar bewolkt en van tijd tot tijd regen of buien. Kouder met zaterdag maxima aan zee rond 14 graden, in het noordoosten rond 9 graden. Kreta: Wolken velden, ook af en toe wat zon en plaatselijk regen. Middagtem- peratuur dalend naar 14 graden. Turkije en Cyprus: Aan de Turkse westkust half tot zwaar bewolkt en vooral vrijdag plaat selijk regen. Aan de zuidkust en op Cyprus af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middag- temperatuur van 10 graden op de Dardanellen tot 20 op Cyprus. Zwitserland: Vooral in de ber gen zonnig, in de dalen plaatse lijk mist of wolkenvelden. Droog. Temperatuur op 2000 meter oplopend tot om het vries punt, in het noorden iets lager. Oostenrijk: In de dalen plaatse lijk wolkenvelden of mist. in de bergen flink wat zon. Droog. Temperatuur op 2000 meter vrij dag ongeveer -5 graden, zater dag iets hoger. Tsjechie en Slowakije: Wolken velden. vooral vrijdag ook af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Maxima in het laagland en temperatuur op 1000 meter hoogte in de wintersportgebei- den meest enkele graden boven het vriespunt. Hongarije: Wolkenvelden, ook enkele opklaringen en vrijwel overal droog. Plaatselijk mist. Maxima enkele graden boven nul. Weerrapporten '20 januari 19 uur: Amsterdam zwaar bew. 5 Athene regen 12 Barcelona licht bew 12' Boedapest zwaar bew -l Bordeaux licht bew 3 Brussel zwaar bew. 4 Genève onbewolkt 1 Helsinki sneeuw 0 Innsbruck half bew -3 Istanbul zwaar bew 7 Las P almas zwaar bew 15 Lissabon onbewolkt 10 Locarno zwaar bew 3 Londen zwaar bew. 9 Luxemburg zwaar bew. -2 Malaga licht bew 11 Mallorca zwaar bew. 7 Malta half bew. 15 Moskou onbewolkt München zwaar bew. 0 Nice half bew 7 Parijs zwaar bew. 3 Praag zwaar bew. -1 Rome regen 8l Wenen zwaar bew. -2' Zurich zwaar bew. -3 Bangkok licht bew. 27 Tunis zwaar bew. 13 bswokl 5$$» ,#o°n sr-uw 5* onwa.. opklaringen «armlelront koulrortt L Ugodruk H hogedruk luchtdruk in -1000- heclo pascal 19 lemperatuur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 5