Extra huisvesting asielzoekers Jurist bepleit voor fietsers en voetgangers verzekering Vrijwel nieuwe Airbus uitgebrand Vertrekkende Wiegel Groot-officier Weinig allochtonen maken kans op zetel in de gemeenteraad Piep, piep, piep, luier verschonen Gemeente Urk krijgl boete voor visfraude Dreigende strop doo slechte cd's Philips Recordverkoop motorfietsen binnen- en buitenland Nieuwe afspraak gemeenten met kabinet Banken nemen stemgeluid klanten op een bandje op VRIJDAG 21 JANUARI 1994 DEN HAAG (NPAl - De ge meenten bieden nog dit jaar ex tra woonruimte aan 37.000 er kende asielzoekers. De Vereni ging van Nederlandse Gemeen ten (VNG) heeft dit gisteren af gesproken met het kabinet. De ze taak komt bovenop de al be staande afspraak dat de ge meenten voor 1 mei van dit jaar woonruimte voor 60.000 asiel zoekers beschikbaar zullen heb ben. Van die 60.000 plaatsen zijn overigens pas 33.000 verwezen lijkt. Totaal zullen de gemeen ten dit jaar dus nog woonruimte voor 64.000 erkende asielzoe kers moeten vinden. Om te voorkomen dat de afge sproken aantallen niet gehaald worden, stelt het rijk 30 miljoen gulden beschikbaar om nog voor 1 mei 2500 noodwoningen te kunnen bouwen voor 10.000 er kende asielzoekers. Het geld is alleen bestemd voor de aanslui ting van noodwoningen op voor zieningen. Kosten van de nood woningen zelf (ongeveer 30.000 gulden per stuk) komen voor re kening van de corporaties, die dit terug kunnen verdienen uit de huuropbrengst. Gemeenten en corporaties hebben het recht andere vormen van (nood-)huis- vesting te kiezen. Afgesproken is verder dat wo ningcorporaties nog dit jaar een begin zullen maken met de bouw van 7500 extra sociale huurwo ningen. Ook trekt het kabinet 110 miljoen gulden extra uit voor opvang en inburgering van erkende asielzoekers: Nu nog krijgen de gemeenten hiervoor 5000 gulden per asielzoeker, dat bedrag wordt opgeschroefd tot 8000 gulden. De VNG had overigens om 11.000 gulden gevraagd. Het rijk komt nu in totaal met 140 mil joen gulden extra over de brug, terwijl de VNG gevraagd had om 260 miljoen. Na langdurig over leg (waarbij zowel premier Lub bers als vice-premier Wim Kok aanwezig was) toonden beide partijen zich toch tevreden over de uitkomst. Personeel Premier Lubbers deelde verder mee dat er meer justitieel perso neel zal worden aangesteld voor het behandelen van asielverzoe ken. Dit om procedures te ver snellen. De afspraken gelden tot volgend Tovenaar op 126-jarige leeftijd overleden NIAMEY (AFP) - De be kendste „baoura" of to venaar van Niger is deze week op 126-jarige.leef- tijd overleden in zijn ge boortedorp Bagagi. Ba- wa Daouda blies de laat ste adem uit met een gaaf gebit. Hij was een legendarische tovenaar, waarzegger, brenger van regen en genezer. Daouda laat twee wedu wes na en zeventien kin deren, van wie de jong ste negen jaar oud is. In 1988 veroorzaakte Da ouda een schandaal door tegen het persbureau van Niger (ANP) te zeg gen dat hij in God gelooft en bovendien dat God een grappenmaker is. Daouda was de jongste broer van de eerste ..ba oura" van de Arewa, zijn zus Saraounia Mangou. Na een periode van be trekkelijk eenvoudige beroepen zoals jager, boer en slangenbezweer der volgde hij haar in 1959 op. Daouda wordt zelf opgevolgd door Gamba Sarki. die vol gens eeuwenoude ritue len wordt ingewijd. LEEUWARDEN - Hans Wiegel is donderdag bij zijn afscheid als Commissaris van de Koningin in Friesland benoemd tot Groot officier in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versier selen kreeg hij omgehangen door minister Van Thijn (binnen landse zaken) die Wiegel twaalf jaar geleden ook heeft be noemd. De benoeming was één van de laatste daden die Van Thijn des tijds als minister verrichtte. Zij deed veel stof opwaaien, omdat Provinciale Staten van Friesland absoluut niet van Wiegel ge diend waren. Volgens Van Thijn heeft de woede van toen plaats gemaakt voor overweldigende waardering. Statenlid M.B.A. Brandsma-Ydema reikte Wiegel de Friese rid derorde aan en noemde hem „onze commissaris". Wiegel be schouwde dat als een grote eer. Hij zei in zijn afscheidstoe spraak zich „Fries onder de Friezen" te voelen. foto Marten Sandburg/ANP jaar. Deze periode wordt be schouwd als overgang naar een nieuw opvangsysteem. Daarin worden de gemeenten verant woordelijk voor de opvang van alle erkende asielzoekers, en houdt het rijk zich alleen nog be zig met de eerste opvang totdat een beslissing over het asielver zoek is genomen. In dat systeem past ook een ver plichting voor gemeenten om er kende asielzoekers op te vangen en te huisvesten. De VNG is hier mee in principe akkoord gegaan. Voor de zomer zal hierover ver der worden overlegd. Verwacht wordt dat de provincies in het nieuwe systeem een rol krijgen bij de verdeling van erkende asielzoekers over de gemeenten. Man en vrouw gescheiden in autobus Israel JERUZALEM (AFP) - Ultra-or thodoxe joden in Jeruzalem kunnen sinds deze week ge bruik maken van een bus met afzonderlijke ruimtes voor mannen en vrouwen. De man nen zitten voorin. De vrouwen kunnen achter een ondoorschij nend gordijn plaatsnemen. De bus, die uit particuliere fond sen is betaald, rijdt tussen de wijken Romema en Mea Shea- rim waar voornamelijk ultra-or thodoxejoden wonen. De chauf feur verkoopt geen kaartjes. Passagiers doen als bijdrage aan het onderhoud van de bus een paar munten doen in twee col lectebussen. Franse douane vindt 1,2 ton zuivere cocaine TOULOUSE (AP) - De Franse douane heeft woensdagavond in de omgeving van Toulouse twee partijen van in totaal 1,2 ton zuivere cocaine onder schept, de grootste vangst die ooit in Frankrijk werd gedaan. De waarde van de cocaine werd geschat op een kleine 300 mil joen gulden. Volgens de autori teiten was de cocaine onderweg van Colombia naar Italië. Tij dens het onderzoek werden drie Italianen gearresteerd. De auto riteiten wilden geen nadere bij zonderheden bekend maken. wkêêêêkê DEN HAAG (ANP) - Bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen maken maar weinig al lochtonen kans op een zetel in een van de 636 gemeenteraden in ons land. Zij staan maar mondjesmaat op verkiesbare plaatsen op de kandidatenlij sten. Dat blijkt uit een rond gang langs een aantal stembu reaus. Vandaag worden de kan didatenlijsten voor de verkie zingen op 2 maart formeel vast gesteld. Opvallende uitzondering is de Utrechtse lijsttrekker voor de PvdA. Abdu Najib. Hij is van Marokkaanse afkomst. Najib, directeur van het Centrum Bui- Populariteit Clinton is groter dan ooit WASHINGTON (RTR) - Op de eerste verjaardag van zijn pre sidentschap is de Amerikaanse president Bill Clinton populair der dan hij als staatshoofd ooit is geweest. Een opiniepeiling van de Wall Street Journal en de omroep NBC geeft Clinton een „goed keuringsgraad" van 60 procent, het hoogste percentage voor Clinton tot nu toe. Wat betreft de buitenlandse po litiek bleek 53 procent van de on dervraagden een positieve kijk op Clinton te hebben, 8 procent meer dan voor de Europese reis van Clinton. tenlanders Midden-Nederland, hoopt extreemrechts onder meer dwars te zitten door veel migranten naar de stembus te lokken. Onder de sociaaldemo cratische kandidaten voor de Utrechtse raad huist nog een al lochtoon maar het is de vraag of die kans maakt op een zetel. De kandidaten voor de PvdA zijn overigens nog het meest „ge kleurd". Op de lijsten voor bij voorbeeld Haarlem. Terneuzen, Middelburg en Rotterdam staat steeds een allochtoon op een verkiesbare plaats. In Amster dam zijn dat er drie. Voor andere landelijke partijen, zoals CDA, D66 en VVD en GroenLinks, is hun deelname nog minder. Als er al één op de lijst staat, is dat in veel gevallen op een plaats waarvan het twijfelachtig is of daar een zetel uit voort vloeit. Najib kan zich niet goed voor stellen dat er geen kwalitatief geschikte kandidaten te vinden zijn. Dat argument gold wel bij onder meer de Rotterdamse PvdA en ook bij GroenLinks in Groningen. PvdA-voorzitter C. van Hoeve zei geen „excuus-al- lochtoon" op de lijst te willen en GroenLinks zegt dat ..bij ons kwaliteit en niet de huidskleur geldt". Najib: „Misschien is de nieuwig heid eraf voor de verschillende partijen. Voor de verkiezingen in 1986 was het nog een belangrijk onderwerp voor sommige, in 1990 al minder. De gebrekkige deelname nu noem ik gewoon triest." PARIJS - Een bijna nieuwe Airbus A340 van Air France ligt donderdagochtend uitgebrand op een onderhoudsterrein van de luchthaven Charles de Gaulle bij Parijs. Er wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de brand, waarbij zich geen persoonlijk letsel voordeed. De zeven maanden oude A340 was enkele uren tevoren na een normale onderhoudsbeurt uit de hangar gekomen en zou donderdag weer in dienst worden gesteld. Het toestel had nog geen 2.500 uren gevlogen. foto AP van onze correspondent TEL AVIV - Wilt u na de pieptoon de luier verschonen? Een elektronische babysitter is het niet, maar de 'Memotherm' komt in de buurt. Dit nieuwe Israëlische nachtrust bespa rende produkt controleert niet alleen baby's lichaamstem peratuur, maar ook of zijn billetjes nog droog zijn. Het apparaatje wordt met een knijper aan de rand van de luier bevestigd. Een sensor meet om de 15.30 of 80 minuten de temperatuur (met een maximale afwijking van 0,1 graad) en slaat de gegevens op in een geheugen. Een druk op de knop en de gegevens verschijnen. Als de temperatuur een te voren ingestelde limiet overschrijdt, produceert de Memotherm een schrille pieptoon. Een ander soort toon klinkt als het tijd wordt de luier te verschonen. DEN HAAG (ANPl - Fietsers en voetgangers moeten zich als verkeersdeelnemers verzeke ren. Wanneer zij door een auto worden aangereden, draait de automobilist in de meeste ge vallen voor de schade op. In elk geval voor 50 procent. Dat sys teem moet op de helling, zegt de verkeersrechtdeskundige mr. E.P. Elink Schuurman uit Bre da. Elink Schuurman pleit voor een volksverzekering voor voetgan gers en fietsers. Zelfs als de auto mobilist niet schuldig is en zijn verzekeringsmaatschappij de schade betaalt, zal zijn no-claim worden aangesproken, aldus de jurist De 8-jarige Frank van Holsteijn stapt voor een naderende auto plotseling de weg op en wordt aangereden. De auto rijdt 40 ki lometer per uur en hoewel men geneigd is te zeggen dat het voor de bestuurder om een geval van overmacht gaat. denkt de Hoge Raad daar anders over. De auto mobilist kan niet bewijzen dat hij rekening heeft gehouden met het feit dat Frank de weg op zou stappen. Evenmin kan de be stuurder aannemelijk maken dat hij zijn rijgedrag daaraan heeft aangepast. Hij wordt in 1991 veroordeeld de schade te betalen, zo schetst Elink Schuurman een voorbeeld in het jongste nummer van IUST, een onafhankelijk juridisch opinie blad. Volgens Elink Schuurman maakt de Hoge Raad met dit soort uitspraken het gemotori seerd verkeer het rijden vol strekt onmogelijk. Hij pleit daarom voor een verplichte on gevallenverzekering voor voet gangers en fietsers in de vorm van een volksverzekering. Onverhoeds Volgens Elink Schuurman moet een automobilist die de uit spraak van de Hoge Raad in het achterhoofd houdt, bij iedere struik langs de weg stoppen om te zien of een voetganger (en in het bijzonder een kind) zich niet onverhoeds voor de auto wil wer pen. In de bebouwde kom wordt elke meter voortgang een illusie door de vele voetgangers die op het trottoir met elkaar staan te praten en ieder moment de weg op kunnen stappen. „In feite zijn we terug in de tijd dat voor ie dere auto iemand met een rode vlag moest lopen". Voorlopig wordt het betoog van deze jurist bij zijn eigen collega's niet overal even enthousiast ontvangen. Mr. Bouma, voorzit ter van de LSA, de Vereniging van Letselschade Advocaten, zei donderdag het niet eens te zijn met de stelling van zijn col lega. die volgens Bouma neer komt op een algehele verkeers- verzekering en dat vindt hij te ver gaan. Het systeem zoals het nu werkt, functioneert goed. al dus de voorzitter. In de LSA zijn 140 gespecialiseerde letsel- DEN HAAG (NPA- Enkele ban ken, benzinestations en juwe liers beginnen een proef met hel registreren van stemgeluiden aan de balie. Op deze wijze ho pen de betrokken bedrijven be ter in staat te zijn overvallers te identificeren. De video-appara- tuur die momenteel gebruikt wordt, is vaak ontoereikend. Het maken van bandopnamen is een initiatief van het Nationaal Platform Criminaliteitsbeheer sing, waarin, banken, midden- en kleinbedrijf, politie en justitie samenwerken. Volgens een woordvoerder wordt nog onder zocht of de stemmen van over vallers ondergebracht kunnen worden in een aparte databï Politie en justitie beschikke; over dergelijke databanken v portretten en vingerafdrukki De apparatuur die de kome maanden wordt geïnstalleen ontoegankelijk voor klanter personeel en neemt permar geluid op. Om de privacy vai bezoekers te waarborgen den de opnamen na een uur tomatisch gewist, tenzij er s] ke is van een overval of gew pleging. Via digitale technie is het mogelijk van een geluic name een grafische afbeeldin maken, die gemakkelijk is vergelijken met andere afdi ken. URK (NPA) - De gemeente Urk is wegens visfraude door de Ho ge Raad veroordeeld tot het be talen van een boete van 1,8 miljoen. De uitspraak maakt definitief een einde aan een ge ruchtmakende fraude-affaire, waarin de gemeentelijke visaf- slag in 1988 actief meewerkte aan het ontduiken van de quote- ringsregels. Daarbij zou in Urk voor 58 miljoen vis illegaal zijn verwerkt. De Hoge Raad verwierp het ver weer van de gemeente dat de ge bruikte constructie door de beü- gel kon. De exacte overwegin gen van het vonnis zijn nog niet bekend. Maar eerder al bepaalde het gerechtshof in Arnhem dat de gemeente had meegewerkt aan het opzetten van een schijn constructie om grote hoeveelhe den vis buiten de vangstregi stratie te houden. In die constructie speelden tus senhandelaren Neboma en Alde- rande een cruciale rol. Zij koch ten de vis op van de Urker vis sers. Op de afslag lagen vervol gens niet meer de gebruikelijke scheepsnummers bij de partijen vis, maar handelaarnummers. Op grond van de scheepsnum mers kan de Algemene Inspectie Dienst zien welke kotter vis aan voert en of hij zijn vangsquotum heeft volgevist. Door het gerechtshof werden destijds ook de voormalig af slagdirecteur en een oud-wet houder veroordeeld tot boetes van 50.000 en voorwaardelijke celstraffen. Ook die straffen zijn door de Hoge Raad bevestigd. Burgemeester Sijko Veninga noemt de uitspraak droevig. „Wij conformeren ons hier na tuurlijk aan, maar het had nooit zo ver mogen komen dat de over heid strafrechterlijk wordt volgd. Dit had destijds doo provincie of de minister mot worden opgelost." Kapitein Braer verantwoordeli voor stranding LONDEN (RTR/AFP) - De k tein van de Braer, de tankei vorig jaar 85.000 liter ruwe verloor bij de Shetland-ei den, is donderdag door een I se onderzoekscommissie schuldigd van ernstige nali heid. De Griekse kapitein op 4 januari 1993 verscheid ernstige misrekeningen heb gemaakt in de uren voorda Braer stuurloos raakte en o| rotsen liep. Nadat zeewater in de brand: leidingen was gekomen, vi de motoren stil op het mon dat het schip door een gevaa kanaal voer bij Sumburgh H De leidingen waren beschai door stalen pijpen die tijden storm waren afgebroken. „7 aan de kapitein werd gemeld de pijpen waren losgeslagen dernam hij geen enkele ac aldus het rapport van het Bi ministerie van transport. Het ongeluk met de Braer oorzaakte de ernstigste olie vuiling in Britse wateren s: de ramp met de Torrey Car in 1967. De schade bleef nog perkt doordat harde wind olieslib verdreef en verwas Desondanks kwamen zeker zeevogels om het leven en de economie van de Shetlan< landen, die drijft op visserij, risme en zalmkwekerijen, stige schade. DEN HAAG (NPA) - Philips wordt opnieuw geplaagd door technische mankementen. Het bedrijf moet mogelijk enige miljoenen compact discs ver vangen in het Verenigd Konink rijk. Naar nu blijkt heeft de fa briek in Blackburn jarenlang cd's geproduceerd die kunnen gaan roesten. Het is de tweede keer in een paar maanden dat Philips te maken krijgt met roestende cd's. Enige maanden geleden bleek een partij cd-singles van Philips te zijn aangetast. De oorzaak was de zwavel in het papier, waarin de cd's waren verpakt. De zwavel vrat de beschermen de laklaag van het schijfje aan, waardoor de oppervlakte van de cd blootgesteld werd aan vocht. Roestvorming was het gevolg. Nu zit Philips met het probleem dat de cd's die vier tot vijf jaar geleden zijn gemaakt, ook gaan roesten. De oorzaak blijkt zwa vel in het plastic doosje te zijn. Volgens een woordvoerder van Philips UK zijn enkele miljoe nen cd's verkocht met de i velhoudende doosjes. „Tol toe hebben we enige tient< klachten van consumenten nengekregen". Klagende consumenten die bruingeworden cd terugt gen, krijgen van Philips gi een vervangende cd. De fat in Blackburn produceert al voor de Britse markt. Voor z bekend, zijn de betreffende niet naar het Europese vi land uitgevoerd. Philips is in de fabriek inmid afgestapt van de eigen fab gemethode. „Wij gebruikter zilverlaagje op de cd, de me andere fabrikanten werken een aluminiumlaagje. Zvi reageert heftiger met zilver met aluminium. Ook de best mende laklaag die wij gebi ten, kan slechter tegen zw dan de lak die andere fabri ten gebruiken. Inmiddels bruiken wij ook aluminiun andere lak", aldus de wc voerder. schade-advocaten vertegen woordigd. Elink Schuurman is het er overi gens wel mee eens dat het onbil lijk is om een kind dat in een on beraden moment een verkeerde stap doet en gekwetst raakt, de rest van zijn leven met de schade te laten zitten. Voor de volwas sen fietser of voetganger geldt dat minder, daar die zich voor een bescheiden premie tegen on- vallen kan verzekeren, aldus de jurist. Bedelstaf Als automobilisten niet ver plicht verzekerd waren, zou een bestuurder, waar sprake is van ernstig lichamelijk letsel, on middellijk tot de bedelstaf ver vallen. „Het heeft er dus alle schijn van dat de aanwezigheid van verhaal door de verplichte WA-verzekering (wettelijke aan sprakelijkheid» voor motorrij tuigen de billijkheid ten gunste van fietsers/voetgangers heeft omgebogen". AMSTERDAM (ANP) - De verkoop van nieuwe motor fietsen in Nederland heeft het afgelopen jaar een recor- domvang bereikt. Er wer den 23.324 stuks verkocht, 5 procent meer dan de 22.198 van 1992, zo blijkt uit gege vens van de branche-organi satie Rai. De economische achteruit gang vormt geen rem op de aanhoudende populariteit van het verschijnsel motor rijden, zo tekent de Rai bij de cijfers aan, De organisatie verwacht voor dit jaar een af zet van 25.000 nieuwe moto ren. Er rijden nu 275.000 motor fietsen op de Nederlandse wegen, bijna 19 procent meer dan een jaar geleden. Van elke vijf motorbezitters zijn er twee pas in 1988 of la ter op hun vehikel gestapt. Het merendeel van deze „nieuwe" motorrijders is tussen de 30 en de 40 en schaft binnen één jaar na het behalen van het rijbewijs een motorfiets aan. Motorri ders leggen jaarlijkse gemii deld 5200 kilometer af, waai van een kwart in het wool werkverkeer. De Japanse merken voere nog steeds de boventoon i de motorwereld. Honda he overde de eerste plaats op d verkooplijst met 5051 stuk twee meer dan in 1992. Yi maha wisselde stuivertj met Honda en zag zijn afz< fors dalen, van 5202 tot 494 Kawasaki en Suzuki verwf selden eveneens van plaat De derde was voor de KI wa's, waarvan de verkoo toenam van 3443 tot 4544. e de vierde voor Suzuki dl zakte van 4330 naar 4160. Het eerste merk uit een ai der land dan Japan op c ranglijst was BMW. Van del Duitse 'fiets' werden er verl den jaar 1705 verkocht tegc 1525 in 1992. Het minst ve kochte merk - met twee t gen vier stuks - was Und Bent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 4