Run op bouwgrond Middelburg \Jm»m Ju 1 SSSNV BASF Antwerpen verspreidt licht en onrust h f-rifariïüfT' Wilgen knotten onder schooltijd Eis drie jaar en miljoenenboete in fraudezaak Bruinisse draagt alsnog bij aan podiumkunsten Dow Chemical wijt lekkages koelwater aan schelpdieren Verladers vragen vroegere vaart veer 9 Aanvragen van 450 particulieren Pas in 1995 nieuwe kavels Huiselijk zeeland VRIJDAG 21 JANUARI 1994 van onze verslaggever GOES - Activiteiten van het chemieconcern BASF op het industrieterrein van Antwerpen veroorzaken on rust in de regio. Een vlammenzee afkomstig uit een fabriekspijp zet met enige regelmaat de wijde omge ving in het licht, zowel overdag als 's nachts. Klachten komen onder meer van inwoners van Rei- merswaal en West-Brabant. Volgens het bedrijf is de overlast van tijdelijke aard en ondervindt het milieu geen schade. Gedeputeerde staten van Noord-Brabant en het gemeentebestuur van Ossendrecht hebben de onderneming om opheldering gevraagd. De PvdA- fractie in de gemeenteraad van Reimerswaal trekt aan de bel bij het eigen college van burgemeester en wet houders. Een woordvoerder van BASF stelde woensdag desge vraagd dat er geen enkele reden is tot ongerustheid. ..We zijn bezig met. het in bedrijf nemen van een grote nafta-kraker. Het affakkelen houdt daarmee verband. In de vuurbal wordt een mengeling van gassen volledig verbrand. Dat is in deze fase inderdaad regelmatig goed te zien. Het neemt een flink stuk af zodra de kra ker in produktie gaat. We hopen dat het begin februari zover is." Omdat de stofverbranding volledig is, wordt het milieu in het geheel niet belast, stelt de woordvoerder van BASF. Het concern produceert bij Antwerpen basischemica- liën. kunststoffen en minerale meststoffen. ian onze verslaggever IIIDDELBURG - De gemeente Middelburg wordt overstelpt net aanvragen voor bouw bond. Dagelijks melden zich ielangstellenden voor een ka- el bij het bureau grondzaken, 'oor de nieuwe wijk Veerse 'oort, die vermoedelijk pas in 995 bouwrijp is, staan al 450 larticulieren geregistreerd en 'stapel projectontwikke- aars'. In de Erasmuswijk - de aatste nieuwbouwwijk van Middelburg - is een nog een landjevol kavels te koop voor rijstaande woningen, maar laar zijn tientallen kandidaat- lopers voor. foor aannemers valt dit jaar reinig te bouwen in Middelburg, oor makelaars valt in de nieuw- ouwsector weinig te verkopen. Dingemanse van Makelaardij iinke-Komejan in Middelburg: Mets, niets, helemaal niets, let is een groot probleem. Er is ontzettend veel vraag naar lieuwe woningen in Middel- lurg. Vooral twee-onder-één- ;apwoningen met garage en gro- ere eengezinswoningen." Het tantoor wordt frequent bena- lerd door toekomstige woning bezitters op zoek naar hun droomhuis. Sinke-Komejan kan 'niets anders doen dan de men sen inschrijven. „We vallen in een groot, somber gat", meldt Dingemanse. Huren De enorme belangstelling voor nieuwbouwprojecten, schrijft het Middelburgse makela ai-s- kantoor toe aan de hoge(re) hu ren, de lage rentestand en een mentaliteitsverandering, vooral bij jongeren. „Vroeger ging men eerst een tijdje huren en keek men voorzichtig uit naar een koopwoning. Nu is de trend dat steeds meer jongeren direct wil len kopen. Ze pakken twee inko mens bij elkaar en kunnen daar door meer financieren. Vroeger mocht een tweede salaris maar vijfjaar worden meegeteld. Men heeft nu meer financiële arm slag." Dingemanse zegt zonder proble men 'enkele tientallen' nieuwe woningen aan de man te kunnen brengen, als in Middelburg vol doende bouwgrond voorradig was. De uitspraak dat het ge meentebestuur tè laat heeft ge reageerd op marktontwikkelin gen, wil hij niet voor zijn reke ning nemen. Dingemanse: „Ik denk dat de ge meente de verkoop van wonin gen en de opleving van de hui zenmarkt ook moeilijk heeft kunnen inschatten. Er is een van onze verslaggever TERNEUZEN - Zolang er mos en oesters in het Wester- I schelde water vertoeven zijn in- |cidentele lekkages in het koel systeem van de installaties van Dow Chemical in Terneuzen niet te voorkomen. Dit stelt 'Dow-zegsman R. J. Knoppers in een reactie op de beschuldiging van rijkswaterstaat dat het be- !rijf vorig jaar illegaal met ooiwaterstoffen verontrei- igd koelwater zou hebben ge- oosd op de Westersclielde. Dow moet voor deze overtreding an de milieuwetgeving op 4 fe- iruari voor de rechter verschij- len, maar heeft tegen de dag- aarding bezwaar gemaakt, knoppers benadrukt dat het be- rijf een vergunning heeft voor aar koelwatersysteem, waar- lee vooral de krakers worden ekoeld. Het systeem, een uitge reid buizennet met 150 koelin- tallaties en duizenden kleinere lijpen, maakt gebruik van Wes- erscheldewater. Dat kan oplo- ien tot 40.000 m3 per uur. Door mossel en oesteraanslag ntstaan er lekkages in het sys- rem, waardoor tussen- en eind- rodukten van de fabrieken via et koelwater in de Westerschel- ie terecht komen. Dow voert al van onze verslaggever VLISSINGEN - Het regiobe stuur van de verladersorga nisatie EVO wil dat de veer dienst Vlissingen-Breskens in de ochtend wordt uitge breid. Het veer zou al vanaf 6.20 uur om het half uur moeten gaan varen. Nu be gint de halfuursdienst om 6.50 uur. Een uitbreiding van het aantal afvaarten in de ochtend is volgens de EVO van belang voor het vracht- en zakelijke verkeer vanuit en naar Zeeuwsch- Vlaanderen om tijdig op de bestemming te komen. Het EVO-regiobestuur heeft deze wens van het bedrijfsle ven in een brief kenbaar ge maakt aan de provinciale commissie waterstaat en verkeer. Volgens de verla dersorganisatie kan een uit breiding van de veerdienst regeling in de ochtend wor den gefinancierd uit het geld dat vrijkomt, doordat een aantal afvaarten tussen Kruiningen en Perkpolder waarschijnlijk wordt ge schrapt. Het regiobestuur zal tijdens de vergadering van de commissie op maan dag 24 januari zijn wens toe lichten. Ruim een maand geleden drong de EVO bij de provin cie aan om de veerdienst Vlissingen-Breskens in de avonduren uit te breiden. Het regiobestuur is tevreden over de recente voorstellen van de Provinciale Stoom boot Diensten om één extra boot vanaf Vlissingen te la ten varen om 23.50 uur en één extra boot vanaf Bres- kens om 00.20 uur. Ook dat voorstel komt aan de orde tijdens de vergadering van de provinciale commissie. enorme explosie geweest in de verkoop. De Erasmuswijk liep heel snel vol." Hij denkt overi gens wel dat Middelburg de ont wikkeling van de nieuwbouw wijk Veerse Poort sneller ter hand had moeten nemen. „Vorig jaar waren er duidelijke signalen op de woningmarkt. Men had het proces moeten versnellen, maar heeft dat niet gedaan." Rentestand Ach, reageert mr H. E. Schild, af delingshoofd economische za ken. „Achteraf heeft iedereen ge lijk." Bij de ontwikkeling van de wijk Reyershove was de rente stand aan de hoge kant, waar door de uitgifte van kavels aan vankelijk tegenviel. „Bij de Er asmuswijk zie je precies het te genovergestelde; daar zijn de kavels extra snel uitgegeven." Middelburg had verwacht dat de Erasmuswijk pas aan het einde van dit jaar zou zijn uitgegeven. Door de extreem lage rente stand is die planning niet uitge komen. slot zie pagina 10 kolom 8 In Middelburg zijn alleen in de Erasmuswijk nog enkele kavels en nieuwe huizen te koop. Het Plan Veerse Poort is pas volgend jaar bouwrijp. foto Ruben Oreel jaren regelmatig overleg met rijkswaterstaat over het koel systeem. Gelet op de aard van het systeem zijn lekkage nooit voor honderd procent uit te slui ten", voert de Dow-voorlichter aan. Dow is ervan overtuigd dat ondanks de storingen de in de vergunningen vastgelegde lo zingsnormen niet zijn overschre den. Sinds 1987 investeerde Dow ruim 18 miljoen gulden aan ver beteringen aan het koelsysteem. Vorig jaar introduceerde het be drijf een monitorsysteem met oesters dat tot dienst had ver vuiling van het koelwater sneller te constateren. Het chemiebedrijf blijft er naar streven storingen tot een mini mum te beperken. Bij de recente lekkages zijn er volgens Dow be perkte hoeveelheden produkt (koolwaterstoffen) in het water gekomen, die - gezien ook de biologische afbreekbaarheid - niet schadelijk zijn voor het mi lieu. Rijkswaterstaat houdt het er niettemin op dat het bedrijf de regelgeving aan de laars heeft gelapt. Of de zaak vóór komt. is afhankelijk van de verdere af handeling van het bezwaar schrift. Leerlingen van het AOC aan de knot-arbeid. foto Willem Mieras Agrarisch Onderwijs Centrum adopteert tachtig bomen van onze verslaggeefster 's-HEER ARENDSKERKE - Een zonne tje, weinig wind, scherpe zagen en geolie de snoeimessen. De leerlingen van de tweede klas vbo van het Agrarisch On derwijs Centrum (AOC) in Goes gingen donderdag met alle plezier naar school. Het was dan ook deze keer niet in een lo kaal te doen, maar in een rijtje knotwil gen vlakbij het Poelbos in 's-Heer Arendskerke. Al knottend deden vijftig leerlingen van de 'Groene school' prak tijk- en veldkennis op, waardoor een tien tal knotwilgen er weer een paar jaar knapjes bijstaat. De knotactie is een initiatief van de biolo- giedocenten, die veldwerk op hun priori teitenlijstje hebben staan. Biologielerares Maria Vermue: „We hebben gemerkt dat veldwerk en het toepassen van theoreti sche kennis in de praktijk heel stimule rend werkt. Onze leerlingen willen graag de handen uit de mouwen steken en de ac tie 'Knokken voor Knotten' sluit uitste kend aan bij die overweging." Maria Ver mue knotte eerst zelf een paar keer mee met de Stichting Landschapsverzorging en deed zodoende alle knotkennis op om de leerlingen bij het werk te begeleiden. Met de Stichting Landschapsverzorging sprak ze af dat de leerlinhet beschikbare gereedschap mogen gebruiken. Cyclus „Deze rij wilgen, ongeveer tachtig stuks, hebben we als school geadopteerd. In twee knotdagen doen we met de tweede klassen ongeveer twintig bomen. Een wilg moet eens in de drie. vier jaar een kappers beurt hebben, dus we kunnen een cyclus van vier jaar maken. Het knotten reserve ren we voor de tweede klassen, dat past mooi in het onderwijsaanbod", vertelt de docente. Na het zagen en knippen kregen de leerlingen instructies over de milieu vriendelijke verwerking van takken en te nen. „We maken van het snoeihout ril- letjes, bosjes hout op een rij. waarin zoog dieren, insecten en soms ook vogeltjes hun toevlucht zoeken." De biologiedocen- ten zijn vast van plan om voor de leerlin gen nog meer veldwerkprojecten op poten te zetten. „We hebben al excursies naar de schorren en slikken bij het Goese Sas. Dan sturen we de leerlingen op blote voe ten de slikken in, waar ze een inventarisa tie maken van de organismen die ze aan treffen. Die excursies zijn vooral gericht op soortenkennis. Iets dergelijks zouden we ook willen doen met een natuurpad. Bijvoorbeeld vier keer per jaar een traject afleggen en noteren wat je aan vegetatie tegenkomt", vertelt Maria Vermue. die van plan is op die manier het thema sei zoenen aan te pakken. Hoog op het verlanglijstje van de biologie- docente staat ook de adoptie van enkele drinkputten „Ook daarin gaat het om soortenkennis en de vaardigheid om sim pele onderzoekjes te doen. Maar die drink putten hebben ook een zekere mate van verzorging nodig, wat weer heel goed past in ons streven om de leerlingen voor de na tuur de mouwen te laten opstropen." van een medewerkster MIDDELBURG - Officier van justitie mr C. van Ginkel heeft donderdag voor de rechtbank in Middelburg tegen een 36-jarige inwoner van Ossendrecht voor het ontduiken van loonbelas ting en sociale premies driejaar gevangenisstraf en een boete van 3.650.000 gulden geeist. Dat bedrag is gelijk aan het ten laste gelegde gefraudeerde bedrag. De man had over de jaren 1987 tot en met 1989 als directeur van zijn bedrijven Metal Welding Service bv en Marpa Zeeland in Kwadendamme zijn werkne mers gedeeltelijk uitbetaald met veel te hoge onkostenver goedingen. De van oorsprong uit Hoede- kenskerke afkomstige verdach te was van huis uit lasser, maar richtte in 1984 de bedrijven op. die gespecialiseerd waren in las- en montagewerkzaamheden. De zaken gingen goed en zijn onder nemingen groeiden al snel naar een personeelsbestand van meer dan 200 man. De oprichter was tevens enig directeur. „Ik ben geen administratief of boek houdkundig man", liet hij de rechtbank weten. Begin 1991 rees tegen hem de verdenking dat hij te weinig loonbelasting en sociale premies afdroeg. In april van dat jaar ar resteerde de FIOD (Fiscale In lichtingen- en Opsporings dienst) de man en enkele van zijn medewerkers om hen aan de tand te voelen over de gang van zaken. Hoewel een deel van de administratie verdwenen was luidde de conclusie dat het per soneel hoge onkostenvergoedin gen kreeg, zoals reiskosten, maaltijdvergoedingen en tege moetkoming in kledingkosten. Deze zouden niet in verhouding staan tot werkelijk gemaakte kosten. De aan klanten in rekening ge brachte werkuren bleken niet overeen te stemmen met die in HHHHHBHIHI de loonadministratie. De man zei dat hij in samenspraak met zijn boekhouder de oplossing had bedacht om de dure overu ren van zijn personeel te kunnen betalen. Hij zou daarmee alleen het belang van zijn bedrijven ge diend hebben. Na het bezoek van de FIOD ging het bergafwaarts met de bedrij ven. De belastingdienst en het GAK vorderden de achterstal lige heffingen. De verdachte zei intussen 600.000 gulden te heb ben uitgegeven aan juridische bijstand. Zijn bedrijven zijn fail liet en hij loopt in de ziektewet. Hij zou wekelijks nog maar 98 gulden uit te geven hebben. De officier was van mening dat uit alles bleek dat de directeur opdracht had gegeven voor de strafbare feiten. De schatting van de omvang van de fraude was volgens hem nog aan de voorzichtige kant. De advocaat mr J. H. Peek onderstreepte dat er geen zwart geld in de onderne mingen was omgegaan. Voor zijn cliënt zou alleen het belang van de onderneming en de ruim 200 man personeel voorop ge staan hebben. Hij vond de zaak niet in aanmerking komen voor een strafrechtelijke aanpak om dat de fiscus de zaak administra tief zou kunnen afdoen met de sancties die deze kan opleggen. De rechtbank doet over veer tien dagen uitspraak. Brand geblust in verlaten auto WESTDORPE - In een sloot naast de Tractaatweg bij West- dorpe werd woensdagavond om streeks 22.40 uur een auto met een brandende motor aangetrof fen. De brandweer wist de brand snel te blussen, maar de auto werd onherstelbaar vernield. De politie weet niet wie de eigenaar van de auto is. van onze verslaggever BRUINISSE/NIEUWERKERK - Bruinisse draagt alsnog bij aan de professionele podium kunsten op Schouwen-Duive- land. De overige vijf gemeenten hebben een beroep op de vis sersgemeente gedaan om ook aan te haken bij de Stichting Stadsschouwburg en Concert zalen in Middelburg, nu hel theaterbureau Uit in Zeeland is opgeheven. Door de Bruse deel name hoeven de gemeente op Schouwen-Duiveland geen twee, maar 1,78 gulden per in woner te betalen. Het Bruse college meent dat professionele podiumkunsten een culturele voorziening vor men. die in stand moet worden gehouden. Tenslotte maken ook inwoners van Bruinisse gebruik van culturele accommodaties in andere gemeenten. De Bruse subsidie voor het seizoen 1994/ 1995 komt neer op bijna zesdui zend gulden. Eilandelijk betalen de zes gemeenten gezamenlijk 55.000 gulden per jaar. Ook Duiveland Het Duivelandse college van b en w wil in meerderheid ook ge bruik maken van de diensten van de Middelburgse stichting. Dat kost de gemeente jaarlijks ongeveer tienduizend gulden. Wethouder C. W. Flikweert (SGP/RPF) is tegen subsidië ring van podiumkunsten. Een meerderheid van de commissie financiën stemt in met het meer derheidsstandpunt van het col lege. De raad Bruinisse bespreekt het voorstel donderdag 27 januari tijdens een vergadering, die om 19.30 uur in het gemeentehuis begint. De podiumkunsten ko men diezelfde avond aan bod in de gemeente Duiveland. De raadsvergadering vangt om 20.00 uur aan in het gemeente huis in Nieuwerkerk. Die Middelburgse kocht on langs bij een boer onderweg wat aardappelen, spruitjes en appels en kreeg een jonge Europese korthaar gratis bijgeleverd, 't Was een een eenmalige aanbieding, zei de ondernemer en de vrouw vond haar onweerstaan baar. Jikke kivam het poesje te he ten en het ontpopte zich als een huiselijke verschijning. Die neiging iverd zeer ver sterkt. nadat ze op een win derige ochtend voor de poort van de buren geïnteresseerd de verrichtingen van de stadsreiniging volgde en haar staart onverhoeds he vig klem kwam te zitten tus sen de deur van de dicht- waaiende poort. Haar binnenhuiselijkheid is niet naar de zin van de poes van de buren, een geel ge vlekte verschijning die de mimiek van een guit paart aan het karakter van een al leenheerser: ze wil Jikke al léén buiten zien om haar grommend te kunnen wegja gen. Van de week werd Jikke, hal/duttend op de venster bank, ruw gestoord doordat de buurpoes in de tuin plot seling voor de ramen sprong. Vier keer achter el kaar - het tafereel zag eruit alsof ze nieuwe springveren beproefde. Ontzet schoot de kleine van de vensterbank, nam de ver keerde richting, werd in de tuin al met geheven poot op- geivacht, kréég een lel en spurtte in paniek de berke boom in, waaronder die an der haar tot diep in de avond tevergeefs opwachtte. Nee. die Middelburgers heb ben aan Jikke een zeer huiselijk poesje. Ze vinden dat wel een veilige gedachte - met het voorjaar in aan tocht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 31