Succes Zeeuwse duivenhouders 1 De nieuwe wereld van Raymond Joval Kampioenen Zeeland, West- en Midden-Brabant gehuldigd F I ifm m 'Q n De Distel in Roosendaal Izijn zaterdag de kampioenen an Zeeland, West- en Midden- Irabant gehuldigd. Tiendui- end duivenhouders hebben in et seizoen '93 gestreden om de itels van de Zuid-Nederlandse lond en om de nationale kam- lioenschappen van de Neder- andse Postduivenorganisatie ayon 1. Veel Zeeuwse postdui- enhouders boekten daarbij ucces. [a een welkomstwoord door het irganisatiecomité, lichtte Frans 'eters, secetaris van de Neder- andse Postduivenorganisatie. oe dat het beleid van de N.P.O. t op gericht is dat ook kleine iefhebbers (zoals in dit verband) ;rote kampioenschappen kun- ïen winnen. Verder sprak hij de loop uit dat de bondsconcour- en van de Zuid-Nederlandse lond en de nationale kampioe- len in de toekomst in één kam- noenschap zullen worden ge- louden. )e duivenhouders hebben het oorbije seizoen 2565,75 gulden oor een liefdadig doel bijeenge- iracht. De voorzitter van de leeuwse zondagvliegers, Marcel Juysse uit Oostburg overhan- ligde het bedrag aan de heer ichoonen. vertegenwoordiger ran de Gehandicaptenorganisa- ie Zeeland. Ia het diner waaraan driehon- lerd genodigden deelnamen be- ;on Z.N.B.-voorzitter Jan Geer link uit Bergen op Zoom met de mldiging van de kampioenen, feel Zeeuwse liefhebbers, zowel an de zaterdag- als zondagvlie- erij, klasseerden zich in de top an de kampioenschappen en luchten. Patrick Vasseur wam op het podium als beste eeuwse jeugdspeler. Bij de se- lioren ging de hoogste waarde- ing op de dagfond oude duiven onaangewezen) naai- Hans van Ier Veeke uit Westdorpe, derde ?erden de Gebr. Scheele uit Ter- leuzen. In dezelfde categorie, naai- dan aangewezen, gingen ie tweede en vijfde plaats naar ichtereenvolgens J. Nijsen uit Jiddelburg en Comb. Provoost lit Hulst. Op de meerdaagse lond behaalde M. Scheele en Zn lit Zaamslag de tweede plaats. In het kampioenschap fond jon ge duiven waren de comb, de Schrijver uit Hulst en de comb, ie Mui-Kop uit Zuiddorpe met fen tweede en derde prijs uitste kende Zeeuwse vertegenwoordi gers. Bij het aangewezen gene rale kampioenschap waren het weer M. Scheele en Zn uit Zaam- door Cor Jansen De Amerikaanse professor Arpad Elo bedacht meer dan twintig jaar geleden een systeem, waarmee de speel- sterkte van schakers gemeten kon worden. Dit Elo-ratingsys- teem is thans algemeen inge burgerd. Wie geen Elo-rating meer heeft, telt niet mee. Veel loernooidirecties houden zich bij de samenstelling van hun toernooien angstvallig aan de tlo-lijst. Dat geeft soms vreem de en onaangename gevolgen. Zo werd Paul van der Sterren niet als geplaatste speler toege laten tot het Interpolistoernooi, omdat zijn rating te laag was. Spelers, die hij in het interzonale toernooi achter zich had gela ten. b.v. Shirov en Piket, kregen wel een plaatsje op de plaat singslijst. Timman mag niet meer meedoen met het groot- meestertoernooi in Linares, een toernooi waar hij eens grote suc cessen behaalde, omdat zijn ra ting te laag is. Wié is er sterker? Jeroen Piket of Boris Spassky? Afgaande op de Elo-rating zou het antwoord moeten luiden Je roen Piket. Maar iedereen, die nog niet helemaal door het ra- tingfetisjisme is bevangen, weet, dat het tegendeel nog steeds het geval is. Succes in de sport is een mo mentopname. Bij schaken is het Wet anders. Boris Gulko werd laatste in het kampioenschap van de Verenigde Staten, maar plaatste zich direct daarna wel voor het kandidatentoernooi van de PCA in Groningen. De Amerikaanse kampioen Yermo- slag die hun prachtig seizoen za gen bekroond met de derde plaats. De beste Zeeuwse zon dagvlieger, Adrie Thijs uit Hei kant. werd vijfde. Rayon 1 De voorzitter van de Nederland se Bond van zaterdagvliegers M. Laban uit Tholen. reikte na mens de Nederlandse Postdui venorganisatie de prijzen uit aan de kampioenen van rayon 1. Winnaar was M. van Zundert uit Etten-Leur. Maar met een twee de, derde, vijfde, zesde, negende en tiende plaats van respectie velijk Comb. Provoost uit Hulst, J. Nijsen uit Middelburg. E. van Deursen uit St. Jansteen. H. Ca- lon uit Hoofdplaat, M. Scheele en Zn uit Zaamslag en Lo de Bruyn uit Heikant stalen deze Zeeuwen de show in dit grote verband. Ook werden drie Zeeu wen als vluchtwinnaars op het podium geroepen M. Buysse uit Oostburg won tegen 18.207 dui ven op 22 mei 1993 Chateauroux. Het concours uit MontLucon met een deelname van 13956 dui ven kende als winnaar Lex Thijs uit St. Jansteen en de winnaar van de jonge duivenvlucht op 12 september 1993 met 8.803 dui ven was R. Mahu uit Walsoor den. De organisatie van de huldiging was in handen van Jan Deykers uit Roosendaal. Fr. Marinus uit Tilburg en secretaris van de Z.N.B., M. de Rooy, uit Ooster hout. Een trio begeleidde de avond met passende muziek en zang. Adrie van Riet Kampioenen Kring Midden. Tijdens de kringkampioenen- dag Midden Zeeuws Vlaanderen in het Oude Raedthuis in West dorpe. huldigde de Sasse wet houder van sportzaken W. Mar- quinie de secretaris van de orga niserende vereniging Volhar ding uit Westdorpe. Roger Spuessens, voor het feit dat hij deze functie reeds veertig jaar vervult. Dat gebeurde in het bij zijn van veertig kampioenen. Na de opening door de verenigings voorzitter Raf. Gijsel uit West dorpe voerden het erelid P. Goossen uit Westdorpe en de af delingsvoorzitter M. Buysse uit Oostburg het woord. De voorzitter van Kring Midden, M. de Smet uit Sluiskil en de kringsecetaris P. de Bakker uit Axel reikten de prijzen uit. Door allerlei omstandigheden moest een aantal toppers verstek laten gaan. Het generale kampioen schap van de Kring ging op nieuw naar een van Zeelands beste duivenhouders: Piet Baec- ke uit Westdorpe. Bij de dagfond oude duiven nam Andre Arens uit Spui voor de elfde maal op rij de grootste bekers in ontvangst. Dirk Dieleman uit Axel werd tweede Bij het aangewezen kampioenschap was de hoogste eer voor Jos du Puy uit Sluiskil; Roger Herman en Dirk Diele man. beiden uit Axel. zijn goede volgers. De kringsecretaris P. de Bakker uit Axel zag zijn prima resultaten met zijn paar jonge duiven, gespeeld vanaf zijn dui ventil, beloond met twee tweede plaatsen. P. Baecke en Bennie van de Berghe (Sas van Gent) werden derde. Na de kampioe nenhuldiging nam de heer G. Mechelink uit Westdorpe van de kringvoorzitter M. de Smet uit Sluiskil 240.- gulden in ont vangst voor de Gehandicapten organisatie Afdeling Zeeland. Verenigingskampioenschap pen. De Sasse wethouder van sportzaken W. Marquinte (rechts) feliciteert Roger Spuessens, veertig jaar secretaris van de vereniging Volhar- ding uil Westdorpe. foto Adrie van Riel linsky was daar weer nergens. Wie de hoogste rating heeft, is lang niet altijd de beste schaker. Het ratingsysteem functioneert ondanks het feit, dat sinds de uitvinding tal van verbeteringen zijn aangebracht, lang niet vlek keloos. Een kwalijk gevolg is een sterke inflatie. Was tien jaar ge leden een toernooi van categorie 16 (een gemiddelde rating van 2600 of hoger) het hoogst bereik bare. thans zijn toernooien van categorie 18 tmeer dan 2680) geen uitzonderingen meer. Op dit moment zijn er al acht spe lers met een rating van boven de 2680, hoger dan Petrosjan ooit heeft gehad! Op de pas gepubli ceerde FIDE wereldranglijst staan 53 spelers met meer dan 2600 ratingpunten. Van de wereld van de cijfertjes naar die van het schaakbord. In het toernooi in Groningen slaagde Kortchnoi er niet in zich bij de beste zeven te plaatsen, maar speelde desondanks enke le opmerkelijke partijen. Serper (Rusland) - Kortchnoi (Zwitserland), Groningen 1993. I.c4 De witspeler bestrijdt zijn tegen stander. die een groot kenner is van deze Engelse opening met diens eigen wapens. 1.... Pf6 2.Pc3 e5 3.Pf3 Pc6 4.g3 d5 Nu ontstaat een Siciliaanse par tij met verwisselde kleuren. Ook goed is 4.... Lb4, zoals in de mat ches tussen Kasparov en Kar- pov meer dan eens is gespeeld. 5.cxd5 Pxd5 6.Lg2 Pb6! 7.0-0 Als de witspeler had kunnen be vroeden wat Kortchnoi van plan was, had hij nog wel even met de rokade gewacht. 7.... Le7 8.Tbl Een doodnormale zet zou je zo denken. In het siciliaans echter ongebruikelijk, althans in de openingsfase. Beter is 8.a3, ge volgd door b4. Ook 8.a4! is niet slecht. 8.... g5ü (Zie diagram 1). Niet te geloven! In zo'n vroeg stadium komt de oude rot met Diagram een sensationeel nieuwtje. De jonge witspeler weet er niet goed raad mee. 9.d3 h5 10.a3 h4 11.b4 hxg3 12.hxg3 a6 13.b5 Pd4 14.Pxd4 exd4 15.bxa6 Txa6 Nu moet wit reeds rekening hou den met de inzet van deze toeren langs de h-lijn. De opmars op de damevleugel heeft slechts wits eigen stelling verzwakt. 16.Pb5 Pa4! Zwarts lievelingsstrategie; spel op twee fronten. Het paard op b5 zit in de klem. 17.e3 Een gedwongen kwaliteitsoffer. Op een andere manier is c6 niet te pareren. 17.... c6 18.Pxd4 Pc3 De klassieke paardvork. 19.DC2 Pxbl 20.Dxbl Dd6! Voor zijn materiaal winst heeft zwart slechts een kleine prijs moeten betalen. Zijn koning blijft in de gevarenzone. 21.Db3 Dh6 22.Telc5! Zwart moet doortastend spelen om zijn voordeel te bewaren. 23.Pf3 Lh3ü Angst is een woord, dat in Kortchnoi's vocabulaire niet voorkomt. 24.Dxb7 Lxg2 25.Dc8^ Noodzakelijk. Op meteen 25.Kxg2 volgt 25.... Dh3 26.Kgl Tah6ü waarmee zwart de doel stelling van 8. g5ü fraai verwe zenlijkt. 25. Ld8 26.Kxg2 Te6 Onderbreekt de lijn naar h3. zo dat Dh3 opnieuw dreigt. De wit te koning wordt uit zin schuil hoek gejaagd. 27.Pgl Dhl" 28.Kfl Tf6 29.e4 Th2 Agenda Viktor Kortsjnoi fotoarchief PZC Beslist op korte termijn. Het is grappig te zien hoe onaanraak baar de zwarte koning is. 30.Ke2 Thxf2~ 31.Kdl Td6 32.Le3 Txd3^ 33.Kcl Tc3 34.Kdl Dh6 Wit gaf het op. Op 35.Lxc5 om Dd6T te verhinderen, wint 35 g4 met matdreiging op d2. Engels is een veelzijdige ope ning. Een heel ander systeem wordt in de volgende partij met succes gehanteerd. Bosboom-Telljohan, Munster 1994. I.c4 g6 2 Pc3 Lg7 3.g3 e5 4 Lg2 d6 5.d3 Pe7 6.Pf3 O-O 7 O-O fö 8.Tbl Wit kiest voor een langzame uit bouw van de damevleugel, waar zwart zeer precies op moet rea geren. 8.... h6 9.Dc2 g5 10.b4 c6 1 l.Tdl f4 Zwart lijkt goed te staan, maar wit heeft toch belangrijke troe ven in handen, veld e4 en de dia gonaal naar b7. 12.Pe4 Pfö 13.d4 g4 Daar heeft wit natuurlijk op ge rekend. Met een sterk stukoffer slaat hij nu de zwarte stelling uit elkaar. Met een dergelijk offer moet een speler, die zijn pionnen voortvarend naar voren weipt, altijd rekenen. 14.Pxe5ü dxe5 15,dxe5 De7 16.gxf4 Wit heeft drie pionnen voor zijn stuk en een fraaie stelling. 16.... Ph4 17.Pd6 Pxg2 De afruil van de witte loper op g2 deert wit op geen enkele wijze. 18.Kxg2 Pa6 19.Dg6 De6 20.Pxc8! Dxc8 Na 20.... Dxg6 21.Pe7'- blijft wit ook in het voordeel. 21.Td6 Pc7 22.e4 Pe8 23.Td3 a5 24.Le3! Voor een miezerig pionnetje maakt wit zich nu niet druk meer. Er is groter wild te vangen. 24 axb4 25.Tbdl Nu heeft wit de d-lijn in zijn macht, hetgeen snel beslist 25.... Pc7 26.Td7 Pe6 27.f5 Zwart gaf op. Het toernooi waar in deze partij werd gespeeld. Diagram 2 Henry Turton. 1858. Wit; Kh3. Dg3. Lc3. Pd2, pion g2. Zwart: Kal. Tc8, pionnen op b2. b5. c4. c5. h7 Mat in 3 zetten. Een baan brekend probleem. Oplossing van de vorige week. Healy, Bristol. 1861. Wit: Kh2, Dg6. Tdl. Tf3. Lal. Pb6. Pf7, pionnen op a3, c3. d2, d5 en g2. Zwart; Kc5, Lb5, Pb7, pionnen op a4, c4, f4 en g7. Mat in drie zet ten. De beroemde Bristol-ruiming, 1.Thlü! Een onwaarschijnlijke sleutel- zet. 1..,. Le8. Zwart heeft geen andere zetten tot zijn beschikking. 2.Dbl Lb5 3.Dgl. Mat. De toren op dl diende dus geen enkel doel Hij stond alleen maar in de weg voor de dame. De loper op al was nodig om de ne venoplossing l.Tal en Dbl-gl te verhinderen. Ton Schipperheyn Aangezien een tweede score bntbreekt kun je thuis, met ner spelers, geen wedstrijd spe- Eén der paren kan ook peds de punten krijgen. Leu- «r is 'thuisbridge'. Hierbij wor- fen na ieder spel de punten in kide handen opgeteld, waarbij &n score hoort die in een tabel «n worden afgelezen. Men wint Punten als men hoger scoort en terliest als men eronder blijft. 2o hoort bij 25 punten een score van400 (kwetsbaar 600). Als men JSA biedt en maakt, 'verdient' 'Aen dus niets; een overslag le- vert een punt op en down gaan 'kost' al gauw 10 punten. Net als in de praktijk dus. i De uitleg en tabel kan men vinden in de 'Ge heugensteun voor de bridge- praktijk"). Een 'echte' wedstrijd kan men ook spelen met behulp van Tops. Test-uw-bridge of een an der dergelijk systeem, waarbij men thuis als het ware deel neemt aan een groot parentoer- nooi. Tijdens zo'n thuissessie kwam een paar spellen op tafel die west met wat meer beleid tot een beter einde had kunnen brengen. De lezer mag eens met hem meedenken dus twee slagen ontwikkelen in klaveren, de werkkleur. Onze west nam de eerste ruitenslag in dummy om op K1V te kunnen snijden. Geen goed plan. Pro beert u eens te bedenken waar om en vervolgens hoe het dan wel moet. 2) tnoord) A V1073 VB2 H8 V954 voor dummy's heer. De leider vervolgt met schoppen naar het aas en schoppen na Wat speelt u? 3) West A HB843 H85 H92 A 104 N W O Oost A762 AV973 765 A 1) West AH73 A94 HV4 HB10 N W O z Oost 842 H53 A86 A 9743 twest) A H92 8754 B1063 B3 N W O z Diagram 1 U speelt als west 3SA. 'Zie dia gram 1Noord start met RuB en u telt zeven vaste slagen. U moet Diagram 2 Zuid speelt 4Sch. 'Zie diagram 2i. U start als west met RuB. Diagram 3 Noord opent 1K1. oost doublet, waarna u als west leider wordt in 4Sch Noord met K1H. voor het aas in dummy. U speelt SchA. zuid en noord bekennen, en een kleine schoppen Zuid speelt SchlO. En nu? Snijden of niet? Waarom is noord de 'veilige' en zuid de 'gevaarlijke' hand? 'Zie diagram 31. In spel 1moet u zich realiseren dat u m dummy weinig entrees heeft. Stel dat de snit op K1V mislukt En dan? Een goede noord speelt harten terug en op eens zit u lastig. U neemt HaA in de hand en speelt K1H om K1A er uit te werken. De tegenpartij speelt weer harten en als u met HaH in dummy aan slag bent. moet u eerst naar de hand om uw hoge klaveren te maken, waarna K19 onbereikbaar is. Hoe dan? U neemt de ruitenstart in de hand en spaart aldus dummy's entree Aangezien de snit zinloos is. speelt u K1H! De tegenpartij neemt, maar er kan u niets meer gebeuren. U komt weer aan slag en speelt K1B en daarna kunt u altijd nog in dummy komen om K19 te benutten. In spel 2) moet u vooral niet SchH spelen. In de praktijk had oost Sch B-tweede Als u klein speelt moet zuid raden, SchlO of SchV? Maak het hem niet ge makkelijk. tweede hand laag! In spel 3) is snijden de goede speelwijze. Uw contract is dan veilig, zelfs als de snit mislukt. Noord komt aan slag. maar dat is de veilige hand. ruiten na kan geen kwaad en uw verliezers kunnen weg op de vrije hartens. Maar er dreigt gevaar als zuid. de gevaarlijke hand. SchV-derde heeft Hij troeft de derde harten en speelt ruiten. In de praktijk zou u dan drie slagen in die kleur hebben verloren 'Zie diagram 4i. B102 AV4 HVB763 A HB843 H85 H92 A 104 N W O z A A762 V AV973 765 A a B1083 A 9852 En. zoals u ziet, u hebt nog geluk ook; SchV zit 'goed'. P.V. de Volharding Westdorpe. De postduivenvereniging in Westdorpe telt 38 leden Men speelt de kortere vluchten in verenigingsverband en wijkt voor de verdere afstanden uit. naar de zustervereniging De Vrede in Sas van Gent. Bij de jaarlingen en jonge duiven was Piet Baecke ongenaakbaar Re- né van Kwikkelberghe werd op deze onderdelen tweede, maar veroverde wel het eerste kam pioenschap bij de oude duiven Liefhebbers die zich heel het sei zoen in de kijker speelden waren Am. van Paemel, Ed. de Smet en Comb Gijsel-Istas: in deze volg orde bezetten zij de ereplaatsen in het generale kampioenschap. P.V. de Vrede Sas van Gent. Behalve de verenigingsactivitei ten, worden de vele werkzaam heden verbonden aan het pro vinciaal en nationaal inkorfcen- trum door een aantal mensen van de 46 leden tellende vereni ging De Vrede in Sas van Gent verricht. Voorzitter Bennie van de Berghe werd afgelopen seizoen eerste generaal kampioen voor Th. van Zeele en de gastspeler E. en L Breepoel uit Hoek Bij de oude duiven was op de Vi tesse de titel aangewezen vóór P. Koers. B. van de Berghe won naast het onaangewezen kam pioenschap oude duiven vitesse. ook de beide eerste vitesseplaat- sen bij de jonge duiven. De gast speler Hans van de Veeke werd dagfondkampioen. Gilbert Be gijn pakte die titel bij de over- nachtfond. W. Winne/zn en E en L Breepoel wonnen de kam pioenschappen fond jonge dui ven. P.V. Steeds Sneller IJzendijke. Paul de Smet werd generaal kampioen van de p.v. Steeds Sneller uit IJzendijke en bezette op de onaangewezen kampioen schappen bij de jonge duiven vi tesse en midfond en het najaars kampioenschap de eerste plaats Bij de oude duiven won hij de aangewezen kampioen schappen midfond en fond AMSTERDAM (NPA) - Hij had de partij na Tracy Harris Pat terson en op weg naar de ring stond hij zomaar opeens oog in oog met diens beroemde vader. Floyd Patterson, de oud-we reldkampioen in het zwaarge wicht. 'Hey man!' Daar schrok hij toch wel even van. Of, schrikken - dat was eigenlijk niet het goede woord. Het was meer kicken. 'Vreemde span ningen' zou hij deze en andere ervaringen later noemen, maar bokser Raymond Joval liet zich er niet door van de wijs brengen en bracht zijn profdebuut in Catskill, New York tot een goed einde. Mario Mercedes heette zijn te genstander, vorige week zater dag. en dat was zo ongeveer het enige dat klopte met wat hem te voren was verteld over de Porto- ricaan. Diens staat van dienst bijvoorbeeld week beduidend af van de opgave, die men hem, 'Sweet' Raymond Joval. had ge daan. In 's mans boekje stonden geen vier profjaartijen. maar... achttien zeven gewonnen, ne gen verloren, twee onbeslist. ..Af en toe dacht ik: nou. nou. als dit een beginnende prof is. dan heeft-ie goed opgelet tijdens de training, want hij deed soms din gen waar ik nog niet aan toe ben. Pas later hoorde ik hoeveel erva ring hij in werkelijkheid had. Al met al was het een leerzame wedstrijd. Ik won op punten. Unanimous." Joval (251 had de truc met de 'tel ler' van Mercedes liever stilge houden. want hij weet dat er in het bokswereldje mensen zijn. die het zullen zien als een beves tiging van hun vermoeden dat de Amsterdammer in New York voor de leeuwen zou worden ge gooid. „Onzin." vindt de bokser en hij behoudt alle vertrouwen in manager Kevin Butler en de mensen van Garden State Bo xing (het vroegere Madison Square Garden plus Dan Duvai. met wie hij een promotie-con tract is aangegaan. Zij garande ren de middengewicht in één jaar zes wedstrijden. Op 28 ja- 22 januari. Prijsuitreiking Fond- club Zeeuws Vlaanderen. Plaats: 't Keldertje. Terneuzen. Aanvang 20.00 uur. 29 januari. Zeeuwse Jeugd vier- tallenshow. Plaats: clubgebouw Rode Doffer in Goes. Inbreng der duiven van af 10.00 uur. werd verrassend gewonnen door de 15-jarige Vietnamees Dao Thien voor Kindermann. Smys- lov. Unzicker en Sofia Polgar Bosboom eindigde op een ge deelde vierde plaats. Een ander toernooi in Montpellier werd ge wonnen door de Marokkaan Hamdouchi. Het schaakspel wordt steeds internationaler! Probleem van de week. (Zie dia gram 2i door Leo Anderson Op het moment dat wij dit schrijven is de tweekamp om de wereldtitel tussen Tsjiz- jow en Wiersma tot de helft gevorderd en hebben de partijen louter remises opgeleverd De spelers zijn volkorhen aan elkaar gewaagd en alleen een misstap van een hunner zal de ander de titel bezorgen De beste kansen op een overwinning zaten er tot dusver voor Wiersma in en bo vendien speelt hij nu op eigen terrein. Vooral in de eerste partij had de Fries zijn slag kunnen slaan, al waren de kansen voor de wereldkampioen in de tiende partij ook niet gering. Mede door de bepaling, dat voor de 40e zet geen remise mag worden aange boden kwamen salonremises niet voor. maar werd integen deel in vrijwel elke partij op het scherp van de snede gestreden. Het hoogtepunt van de eerste cyclus werd gevormd door de tweede partij, waarvan hier de notatie volgt Wit; Harm Wiersma Zwart: Alexei Tsjizjow Izjevsk 16-12-'93 1. 32-28 17-22: 2 28x17 11x22; 3 37-32 6-11; 4. 41-37 12-17. 5 46-41 8-12, 6. 32-28 16-21; 7. 31-26 21-27: 8. 35-30 2-8; 9 30-25 19-23: 10. 28x19 14x23; 11. 25x14 10x19; 12. 37-31 23-28; 13. 41-37 19-24: 14. 30-35 5-10; 15. 45-40 1-6: 16. 34-30 18-23; 17. 30x19 23x14; 18. 35-30 15-20; 19. 30-25 10-15. 20. 40-34 13-19; 21 44-40 8-13; 22. 40-35 13- 18; 23. 33-29: 20-24! 24. 29x20 15x24 Haarscherp voelt zwart het ge vaar van een omsingeling aan. Op het demonstratiebord - Sy- brands voorzag in Amersfoort de partijen van commentaar - ver scheen als voorbeeld van dat ge vaar deze variant: 239-13?; 38-33 19-23; 42-38 4-9; 35-30 13-19; 38-32 27x38; 43x32; 9-3; 48-42 3-9; 42-38 20-24, 29x20 15x35; 25-20 14x25; 26-21 17x26; 34-29 23x43; 32x3 43x41; 3x46 26x37; 46x1! Wij kunnen ons wel betere zet ten voor zwart voorstellen, maar toch... In elk geval is het een fraai voorbeeld welk een diep zinnige mogelijkheden ook in een remisepartij voor kunnen komen. De partij: 25 38-33 18-23: 26 42- 38 9-13;27. 37-32 28x37.28 31x42 24-30. 29. 35x24 19x30 Zwart moet nu rekening houden met een hielslagcombinatie via 34-29, 38-32 en 43-38. waardoor 12-18 als volgende zet verhin derd wordt 30. 50-44 13-19: 31 42-37 11-16; 32. 47-42 6-11:33 34-29 23x34:34 33- 28 22x33; 35. 38x40 30-35. 36. 43- 38 3-8; 37. 49-43 8-13; 38. 40-34 12- 18; 39. 34-29 7-12; 40. 39-34 17-22; 4137-31 11-17; 42.43-39 19-23; 43. 48-43 13-19 zie diagram 3. Het hoogtepunt van de partij. Heel verleidelijk voor wit is 38-33 met de dreiging 33-28 enz. 23-28 kan niet wegens 34-30 met door braak van schijf 25. Op 14-20 volgt 33-28 en ook 27-32 lijkt ver hinderd wegens eenvoudig 42- 38. Waarom liet Wiersma 38-33 toch achterwege en speelde hij 42-37? Omdat - en dat pleit toch voor zijn enorm diep inzicht - Tsjizjow naar hij later ver klaarde 27-32 gespeeld zou heb ben om na 42-38 met een bijzon- nuan staat al zijn tweede ge pland. op 12 februari zijn derde Kevin Butler verdient zijn geld in de detailhandel, hij heeft kle dingzaken. Daarnaast probeert hij de komende vier jaar als ma nager de carrière van Raymond Joval. winnaar van brons bij de WK "93 in Tampere, in goede ba nen te leiden. Hij betaalt diens kosten van levensonderhoud en heeft hem een appartement in Brooklyn bezorgd, van waaruit het maar een paar minuten is naar Gleason's Gym. de befaam de boksschool waar de wortels van zo veel indrukwekkende carrières liggen. „Gleason's en de subway, dat is mijn wereld nu." glimlacht Jo val. een paar dagen terug in Ne derland om wat formaliteiten te regelen. Het leven in de metro pool bevalt hem 'tot zover' best, en hetzelfde kan worden gezegd van het dagelijks ritueel in de ring. Geen kwaad woord over Hector Roca. zijn trainer, of over Regilio Tuur. aan wie hij - zeker in het begin - veel steun had. en nog heeft. „Als je in een ander land. een an dere wereld bent, is het fijn als er iemand is. die je kent en die je met de juiste mensen in contact kan brengen. Natuurlijk, onze wegen lopen verder wel geschei den. maar we hebben dezelfde trainer, we oefenen op hetzelfde tijdstip, we komen elkaar voort durend tegen. Het leuke is. dat zijn moeder en de mijne vroeger vriendinnen waren in Suriname Ze zijn opgegroeid in dezelfde buurt. Dat kun je bijna geen toe val meer noemen". Op 7 maart wacht Tuur in Ahoy' de voorlaatste hindernis op weg naar een mogelijk wereldtitelge- vecht. Promotor Peter Bontóuis zou Joval diezelfde avond graag zijn Nederlandse profdebuut. la ten maken en zelf heeft de bok ser. die deze week in Gleason's gezelschap krijgt van een derde Nederlander (amateur-zwaarge wicht Don Diego Poeder), wel oren naar een optreden voor 'ei gen' publiek. 9 9 9 9 9 9 9. O 9 öi f O Q 9 O O Q y 0 0 Diagram 1 der venijnige combinatie win nend toe te slaan: 44. 38-33? 27- 32 42-38? 22-27; 31x24 14-20; 29x7 20x49; 38x27 49xl!l De partij: 44. 42-37! 14-20; 45. 25x14 19x10: 46. 37-32 10-14. 47. 32x21 16x27; 48. 38-33 27-32. 49 43-38 32x43; 50 39x48 23-28 51. 44-39 28-32; 52 34-30 35x24. 53. 29x9 4x13: 54. 33-29 waarna tot remise werd besloten: de door sneedammer zou - en waarom ook niet - met zwart nog een kansje gewaagd hebben. Gemiste kans Eerste ronde 15-12-'93 Wit: Tsjizjow Zwart: Wiersma 1.32-28 18-23; 2. 38-32 12-18; 3 31- 27 7-12; 4. 37-31 20-24. 5. 42-38 14- 20; 6 47-42 10-14; 7. 41-37 5-10. 8 46-41 1-7: 9.34-29 23x34; 10 40x29 17-21; 11 31-26 19-23: 12 28x30 20-25; 13. 26x17 11x31; 14 36x27 25x23. 15. 35-30 15-20; 16. 30-25 20-24, 17. 33-28 14-19: 18 39-33 7- 11; 19.45-4010-15:20.44-39 11-17: 21. 37-31 17-21; 22. 31-26 2-7. 23. 26x17 12x21; 24. 49-44 7-11, 25. 40-34 9-14; 26 44-40 8-12; 27.40-35 21-26; 28. 41-37 4-9; 29. 34-29 23x34, 30. 39x30 18-23; 31. 43-39 13-18. Zie diagram 2 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 9 O 9 Q Q: O O O O O O O O O O Diagram 2 Het door wit in deze stand ge speelde 28-22 - een soort nood sprong - is een gevolg van zijn positioneel mindere positie Na het sluiten met 9-13 liet hij het logische vervolg 33-28 achter wege, omdat hij deze combina tie zag schemeren; 32.28-22 9-13: 33-28 24-29 39-33? 16-21: 27x7 18x27; 7x20 15x24; 32x21 23x43: 48x39 29x47!! De partij 32 28-22 9-13; 33. 50-45 23-28. 34. 32x23 19x17; 35 30x10 15x4; 36. 37-31 26x37. 37. 42x31 17-21. 38. 48-43 21x32. 39 38x27 12-17, 40. 43-38 17-21; 41. 38-32 3- 9? Hier had zwart 18-23 moeten spelen met vrijwel zekere winst. Wat te doen tegen de drei ging 23-28 en 21-26? En na de af ruil 32-28 kan wit het ook wel vergeten. 42 33-28 21-26; 43. 39-33 26x37. 44 32x41 18-22; 45. 27x18 13x22, 46. 28x17 11x22; 47. 25-20 16-21; 48. 35-30 22-27; 49. 33-28 27-3150 28-22 31-36: 51 30-24 36x47. 52. 20-15 47x20; 53. 15x24 Remise, zij het op het nippertje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 27