Plan schouwburg Goes kansrijk Dansz zoekt nieuw talent PZC Getal kan richting geven aan werk in gezondheidszorg Amateurschilders in de prijzen Discussie op Goere was niet vlekkeloos Astrid Nijgh wordt 'sadder and wiser streek CDA, PvdA, D66 en Groen Links vóór, WD en klein rechts tegen VRIJDAG 21 JANUARI 1994 sb» 11 van onze verslaggever GOES - De Goese commissies fi nancien en cultuur staan in meerderheid achter het college voorstel om de Prins van Oranje aan te kopen. Ook is die meer derheid bereid jaarlijks ander halve ton extra voor podium kunsten uit te trekken. VVD en SGP/GPV/RPF zetten echter grote vraagtekens bij de over name. De liberalen vinden het exploitatieplan van het onder nemersduo G. van der Post en J. Kopmels, waarbij de gemeente een achtergestelde lening van twee ton wordt gevraagd, finan cieel aantrekkelijker. Klein rechts spreekt van een 'sprong in het duister', omdat veel voor waarden - onder meer het ma nagement - pas na aankoop worden ingevuld. Wethouder H. W. Hoogerland (cultuur, pvdai onderstreepte donderdag dat het college de schouwburg op korte termijn wil verwerven, omdat anders de programmering van podium kunsten het komende seizoen in het honderd dreigt te lopen. Ook speelt mee dat de huidige eige naar van de Prins van Oranje, de familie Breen, onderhand recht heeft op duidelijkheid. De Bre- nen verkeren al drie jaar in het ongewisse of de gemeente de ac commodatie nu wel of niet aan koopt. 't Beest De gemeente wil het beheer on derbrengen in een stichting of een besloten vennootschap. Daar moet ook podium 't Beest onder vallen. Hoogerland bena drukte dat dit niet ten koste mag gaan van de eigen identiteit van 't Beest. De gekozen con structie van een beheersstich ting, overeenkomstig de struc tuur van het geprivatiseerde Sportpunt Zeeland in Goes, is de gemeente mede aangeraden door de directeur van de stads schouwburg Middelburg, die als adviseur bij de opzet zal worden betrokken. De tijdspanne tus sen aankoop en het operatief worden van een beheersorgaan wil Hoogerland waarschijnlijk overbruggen door de aanstelling van een interim-manager. Na het raadsbesluit op 2 februari zullen de plannen verder worden uitgewerkt. CDA. PvdA. D66 en Groen Links konden zich donderdag vinden in het voorstel de schouwburg snel aan te kopen en pas daarna de organisatie op poten te zet ten. CD A-fractievoorzitter J. T. Laport verwees daarbij naar het positieve advies van de culturele raad. die altijd heeft gezegd dat de voortgang van de podium kunsten het beste is gewaar borgd als de gemeente de schouwburg in handen heeft. Raadslid A. A. van Oosten sprak van een verrassende wending. Het college heeft immers de af gelopen maanden intensief en langdurig onderhandeld met twee particuliere gegadigden, maar durfde uiteindelijk niet met hen in zee te gaan. Risico Juist dat plan haalde WD- woordvoerder A. H. Wassink nog eens aan. Volgens hem zijn de financiële risico's daarvan kleiner dan overname door de gemeente. Naast een aankoop bedrag van vijf ton wil het dage lijks gemeentebestuur maxi maal 8.3 ton spenderen aan een verbouwing, terwijl in het plan Post/Kopmels de gemeente niet meer dan twee ton aan lening in de schouwburg steekt. „Het par ticuliere plan kost minder en is effectiever, want we hebben bij na nergens meer naar om te kij ken." Hoewel de gemeente per saldo meer geld aan de Prins spendeert, wierp wethouder Hoogerland tegen dat het risico kleiner is: de invloed op het ex- ploitatiebeleid is groter en het gevaar afwezig dat de gemeente haar geld kwijt is als de particu liere uitbaters onverhoopt in de financiële problemen geraken. Daarbij vindt de meerderheid van de commissie de combinatie met 't Beest uiterst zinvol. Wethouder M. L. 't Hart drukte de commissies op het hart dat de financiële risico's zijn afgegren deld. De investering voor de ver bouwing is aan een limiet gebon den (8.3 ton), evenals de jaarlijk se meerkosten (1,5 ton). WD- woordvoerder S. J. Heijning zet te daar vraagtekens bij. ..Kun nen we wel anderhalve ton struc tureel vrij maken met het oog op nieuwe bezuinigingen voor 1995? We weten niets eens of geld dat beschikbaar is!" 't Hart zei dat het college momenteel de financiële vooruitzichten in kaart probeert te brengen, waar bij het streven is naast besparin gen ook geld voor nieuw beleid in te zetten. van onze verslaggeefster GOES - Weinig dingen zijn zo machtig als het getal. Alles is ervan afhankelijk. Het getal be paalt wat we op de televisie zien, wat er op de schappen in de supermarkt ligt en welke be leidsvoornemens de regering uiteindelijk wel of niet uit voert. De macht van het getal bepaalt het commerciële den ken en daarom is het niet ver wonderlijk dat juist in een wei nig commerciële sector als de gezondheidszorg met een vie§ gezicht naar het fenomeen wordt gekeken. Ten onrechte, vindt epidemioloog J. Vrencken van de Gemeenschappelijke Gezondheidsdienst (GGD). „Het getal moet niet de maat en de aard van onze werkzaamheden aangeven maar het zou zeker richtinggevend moeten werken." Als Vrencken denkt aan de infor matie die jaarlijks onder de ogen van GGD-medewerkers, artsen en verpleegkundigen, komt, gaat het hart van de epidemio loog open. Maar het gaat ook meteen weer dicht, want die in formatie wordt nergens vastge legd. Jeugdartsen Vrencken: ..Als je bijvoorbeeld kijkt naar de jeugdartsen, dan zie je wat er vanuit een epide miologisch oogpunt verloren gaat. Jaarlijks zien de jeugdart sen duizenden kinderen Alle maal ondergaan ze dezelfde on derzoeken, worden ze op dezelf de punten gescreend. Wanneer de jeugdartsen niet met een chronisch gebrek aan tijd en geld zouden kampen, zouden ze een prachtige weerslag kunnen maken van de gezondheidstoe stand van 4 tot 18-jarigen. Uit zulke cijfers kun je de geringste tendens aflezen. Je kunt er je preventiebeleid op afstemmen en het geeft bovendien een uit stekende verantwoording van waar je als dienst mee bezig bent." Maar het gebeurt niet. De GGD worstelt al met een krap budget en de gemeenten lijken niet van zins meer te gaan betalen. „Daarom moeten we op een an dere manier zien te achterhalen hoe de gezondheidstoestand van de Zeeuwen in elkaar zit. We hebben bijvoorbeeld een ge zondheidsenquête gehad, die in 1989 is gehouden maar waarvan de cijfers over gezondheidstoe stand, medische consumptie en medische kennis pas een half jaar geleden zijn geanalyseerd. In die analyse blijken Zeeuwen weinig opvallende verschillen te vertonen met de inwoners van vergelijkbare gebieden. Toch lijkt het wenselijk om bepaalde groepen op bepaalde aspecten na verloop van tijd nog eens te ondervragen. Uit de resulten kan de GGD het rendement van gerichte inspanningen aflezen." Roken Als voorbeeld noemt Vrencken de strijd tegen het roken. „Je kunt vaststellen dat in Zeeland nog steeds mensen roken. Ieder een weet dat er een harde kern van rokers blijft die er toch niet mee willen ophouden. Als je bij die kern bent aangeland, is het niet zinvol om telkens maar weer cursussen en voorlichtings materiaal tegen het roken in te zetten. Zodra je, door zo'n en quête. weet dat je bezig bent paarlen voor de zwijnen te gooi en, kun je ervoor kiezen het kost bare geld ergens ander in te zet ten. Voor een doel dat, in de alge mene gezondheidstoestand, meer vruchten afwerpt." Ook over het eigen functioneren kan de GGD nog wat van de epi demioloog leren. Ten tijde van de enquête zei slechte drie pro cent van de respondenten wei eens gebruik te maken van de diensten van de GGD. „Dat is erg weinig voor een orga nisatie die toch belast is met col lectieve preventie. Nu was de dienst in 1989 pas vier jaar oud en weinig mensen waren ervan op de hoogte dat de school- artsendienst was opgegaan in de jeugdartsendienst van de GGD. Aan de andere kant dachten ook veel respondenten dat de GGD een ambulancedienst exploi teerde. Hoewel we mogen aanne men dat de dienst na de polio epidemie van anderhalfjaar ge leden, aan naamsbekendheid heeft gewonnen, is dat toch ook een zaak waaraan gewerkt moet worden", vindt Vrencken. Zitting rechtbank VLISSINGEN - In de PZC van 5 januari stond een verslag over een rechtbankzitting te Middel burg, waarin het gooien van ste nen naar een asielzoekersboot te Zierikzee werd behandeld. Aan een 19-jarige verdachte is de op merking 'We deden het uit racis me' toegeschreven. In die tekst is het woordje niét weggevallen. De zin had moeten luiden: „We deden het niét uit racisme." Een van de deelnemende amateurschilders licht zijn werk toe. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster GOES - 'Knarsend schoven de lagen van de tijd over elkaar heen....' Zo begint een citaat uit het boek De Tweeling van Tessa de Loo. De Koninklijke Talens, leverancier van materialen voor beeldende kunstenaars, gebruikte deze tekst als thema voor een amateurschilderwedstrijd. De Goese wethouder II. Hoogerland (cultuur) maakte donderdagavond in het Oosterschelde College de tien winnaars van de regionale Talenswedstrijd bekend. Zij dingen mee naar de landelijke hoofdprijs: Het Talens Palet. Ruim vijftig creatieve schilders stuurden werk in voor de eerste regionale wedstrijd in Zeeland. Daaronder waren zowel leden van de Amateur Beeldende Kunstenaars in Zeeland (ABKZi en Kunstclub Krapplak in Kapelle, als leerlingen van het Ooster schelde College. Een jury van drie teken- en schilderleraren maakte een selectie uit de schilderijen. Bij de interpretatie van het thema kregen de deelnemers nauwe lijks beperkingen opgelegd. Ze mochten abstract en figuratief schilderen, konden gebruik maken van gouache, acryl, olieverf en aquarel. Dat amateurschilders één thema zeer verschillend kunnen interpreteren, bleek wel uit de grote verscheidenheid aan inzendingen. De tien Zeeuwse prijswinnaars zijn: J. P. de Vries-Mansveld, C. Meijaard. E. van Gelder-Topman, M. Jacobi, F. van Dokkum. F. Swart-Oldenhof, G. Koot. P. van de Maas. M. F. Capello en G. de Nijs. Hun werken hangen in maart en april op een expositie in Museum Flehite te Amersfoort. De schilderijen zijn nu nog een week lang te zien tijdens de ope ningstijden van het Oosterschelde College aan de Zusterstraat te Goes. Ook alle andere inzendingen voor de regionale wedstrijd zijn daar vandaag (vrijdag) nog tot 12.00 uur te bekijken HHMMi van onze verslaggever GOES - De stichting Dansz is op zoek naar nieuw ballet- en danstalent. Door het vertrek van vijf geroutineerde leden in september dreigt het artis tieke draagvlak van de groep broos te worden. Er moet no de nieuw bloed bij. Om die re den houdt Dansz zaterdag 22 januari een auditie in Goes, waar belangstellenden hun kunsten kunnen vertonen. Dansz bestaat in oktober tien jaar. Dat jubileum wil de groep vieren met een toernee langs een aantal Zeeuwse theaters. De stichting is van plan een speciale voorstelling op de planken te brengen. Maar daarvoor is het noodzakelijk dat het aantal ervaren dansers in de groep toeneemt. Volgens artistiek leidster Lia Sorber dreigt een tekort in die catego rie. vooral omdat jongere dan sers op een bepaald moment de provincie verlaten om el ders te studeren. „We hebben grote behoefte aan kundige dansers van achttien jaar en ouder, mensen die een behoor lijke training hebben gehad. Die vormen de ruggegraat van Dansz." Dansers die zaterdag een goed juryrapport krijgen en een plaats in de groep am biëren. kunnen dan ook direct mee doen aan de voorbereidin gen voor de jubileumvoorstel ling. Aderlating Het vertrek van vijf gerouti neerde dansers betekent een behoorlijke aderlating voor het semi-professionele dans gezelschap. Sorber zegt dat het moeilijk is aan goede op volgers te komen. „Het meeste talent in Zeeland hebben we al in huis, maar ik heb de indruk dat er nog onbenutte kwaliteit zit in Walcheren, Zeeuwsch- Vlaanderen en Schouwen- Duiveland. Afstand en dus vervoer spelen natuurlijk een rol; we repeteren in Goes. Aan was blijft een probleem. Leden gaan weg voor hun studie, vanwege hun leeftijd om om dat ze het niet meer kunnen opbrengen. Sommigen bekwa men zich verder aan balletaca demies: die ben je dus ook kwijt." De auditie richt zich niet lou ter op gevorderde dansers; ook beginners zijn welkom. Want Dansz wil de groep uit breiden van 25 naar 30 leden, zodat de continuïteit beter is gewaarborgd. Pr-medewerker Ronald Denkelaar onder streept dat nieuwkomers die nen te beseffen waaraan ze be ginnen. „Motivatie is belang- De stichting Dansz hoopt nieuw danstalent te kunnen aantrekken om zo het artistieke draagvlak te vergroten. foto Willem Mieras rijk. Per week moet minimaal vijf uur worden getraind. Het is niet de bedoeling dat we dansers krijgen die vertellen dat een training ongelukkig uitkomt, omdat ze op dat mo ment net moeten tennissen. Ze moeten veel inzet tonen en op het podium alles geven. Ook zijn ze hun vrije zaterdag kwijt, die dag wordt gerepe teerd met de groep." Sorber schetst nog een ander probleem, de belangstelling voor dans als kunstvorm laat te wensen over. Afgelopen zon dag sprak het Dansz-bestuur hierover met semi-professio nele dansgezelschappen uit het hele land. Het is overal het zelfde liedje. De dansgezel schappen spraken af zich meer te bekommeren om de smaak van het publiek. Sorber zegt dat de moderne dansen te pro fessioneel van opzet zijn om het grote publiek te kunnen boeien. „Veel van wat we de den, kwam uit de dansers zelf voort. Voor het mensen in de zaal was het vaak te abstract. Daarom moeten we herken bare elementen in onze cho reografieën stoppen. Ik denk dan aan hiphop, house en zelfs metalmuziek. In het jubileu moptreden zul je die stijlen te rugzien." De auditie wordt zaterdag vanaf 14.30 uur gehouden in de Goese balletstudio Free, waar Dansz repetitieruimte huurt. van onze verslaggever OUDDORP - De discussie die zich op Goeree-Overfiakkee heeft afgespeeld over de even tuele herindeling van dat ei land was beneden de bestuurlij ke maal. Naar buiten toe heb ben gemeentebestuurders uit spraken gedaan, nog voordat de gemeenteraden zich overde kwestie uit hadden gelaten.Op die manier werd de indruk ge wekt dat er grote verdeeldheid in de regio heerst. Daardoor werd het ook moeilijker om op eenmaal ingenomen standpun ten terug te komen. Dat zei burgemeester G. van Velzen van Goedereede donder dag in zijn nieuwjaarstoespraak tot de gemeenteraad. Hij voegde er aan toe dat desondanks de boodschap van Goeree-Over- flakkee (drie van de vier gemeen teraden voelen meer voor Zee land dan voor Rijnmond) thans in ieder geval in Den Haag is overgekomen. Uit de nieuwjaarstoespraak van Van Velzen blijkt dat de discus sie zoals die tot nu toe op en met Goeree-Overfiakkee is gevoerd, bepaald niet zonder schoon- heidsfouten is verlopen. En ook over de toekomstige procedure heeft hij zorgen. Zo wordt een eventuele herindeling van de vier gemeenten op Goeree-Over fiakkee nu betrokken bij de dis cussie over de indeling van het eiland bij Zeeland of Zuid-Hol land. En ook nu weer worden al lerlei persoonlijke opvattingen naar voren gebracht. Zo is de burgemeester van Goedereede niet te spreken over het feit dat een ambtenaar van de provincie Zeeland in het blad van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten uitspraken heeft ge daan over die gemeentelijke her indeling. Van Velzen noemt dat zeer onvoorzichtig en wijst er op dat de wetgever eerst nog moet bepalen of Goeree-Overfiakkee wel bij Zeeland komt. Zelf wijst hij een gemeentelijke herindeling in elk geval voorlo pig van de hand. „De gemeente Goedereede dient er mijns in ziens niet aan mee te doen om reeds nu een vooropruiming te houden om daarmede ten diep ste aan te geven dat men be stuurlijk gezien geen draagvlak voor een zelfstandig bestaan heeft." Koudwatervrees In een toespraak voor het CDA in Burgh-Haamstede verweet het CDA-eerste kamerlid drs H. Eversdijk de provincie Zeeland koudwatervrees in de kwestie Goeree-Overfiakkee. Hij riep het provinciaal bestuur op zich eens wat kordater te gedragen. Zee land is bang zich aan koud water te branden en beschuldigd te worden van annexatiebedoelin gen. Eversdijk vond dat op zich begrijpen, maar een al te houding is nou net te veel - genshem. „En daar lijkthet mer genoeg veel op. Zeker de ontwikkelingen rond R< dam duidelijk begonnen te den, had het provinciaal be: van Zeeland een veel royalt baar moeten maken naar ree-Overfiakkee." Zeeland moet niet een afv tende houding aannemen, een hartelijk welkom uitroi zelf stimuleren en initiati nemen, aldus senator Even Voor Goeree-Overfiakkee het volgens hem duidelijk dat men beter geen blinde van Rotterdam kan zijn j een levend onderdeel van land. lezers schrijven Deze rubriek is uitslui tend bestemd voor reacties op in de PZC verschenen berichten, artikelen of commen taren. Niet voor open brieven, gedichten en dergelijke. Anonieme inzendingen of stukken zonder duidelijke opga ve van adres en woon plaats worden niet in: behandeling genomen. Bijdragen mogen niet langer zijn dan 250 woorden. De redactie: behoudt zich het rechtj voor inzendingen te be-l korten. Over geweiger de brieven wordt niet gecorrespondeerd. I I II I I I I I IT Paaltjes rammi Het fundamentele principe i 'hoor en wederhoor' is hel binnen de redactie van de F nog geen gemeengoed. In hei tikel 'Fysiotherapeuten i rammen paaltjes beu' (PZClj 94) wordt het verhaal in iedef val zeer eenzijdig en kritiel uit de mond van één partij tekend. De lezers van de worden zodoende zeer geïnformeerd en het belangi de 'tegenpartij' wordt in kwestie ernstig geschaad. Het is teleurstellend te vaststellen dat de regionale] richtgeving zo ernstig tel schiet; sensatie blijkt zwi te wegen dan journalistiet] veau, de Zeeuwse samenle verdient beter! Jaap van Mo H. de Hasestro Midde'è VLISSINGEN, ARSENAALTHEATER 'Nijgh zingt Nijgh', kleinlcunstpro- gramma van Astrid Nijgh, met tek sten van Lennaert Nijgh. Piano, key boards en arrangementen van Alber to Klein Goldewijk. Regie van Pieter van Empelen. door Willem Nijssen Op één klein bijna-liedje na (tekst van Simon Carmig- gelt) is 'Nijgh zingt Nijgh' wat de titel belooft: Astrid Nijgh zingt teksten of vertalingen van Lennaert Nijgh. Meestal is ook de muziek van Astrid Nijgh. De ene grote hit die ze ooit had ('Ik doe wat ik doe') heeft alles in zich, wat in dit programma is terug te vinden: romantiek, droesem, opkomen voor jezelf en dan omkomen in eenzaam heid. Het huwelijk van Astrid en Lennaert - al lang weer ver leden tijd - is bijna een symbool van de verwarde stemming van die jaren zestig en zeventig. Natuurlijk is 'Nijgh zingt Nijgh' een kleine, misschien niet hele maal van harte gegeven ode aan Lennaert Nijgh. Een gedempte echo van haat-liefde klinkt er wel in door. Maar het is ook een zelfbewuste demonstratie van het eigen kunnen van Astrid Nijgh, met eenzelfde soort dub belheid: het is voorbij, maar het is er nog. Dat geeft iets intiems aan het programma, iets van een licht-bittere loutering. Het past hoe dan ook wonderwel bij tek sten die zingen van letterlijke en figuurlijke ontnuchtering. Astrid Nijgh heeft een warme la ge stem. waar iets van een sluier over ligt. Die heeft een lichte nei ging om te zwellen naar het over dadige. maar bijna altijd wordt dat nèt ingehouden. De dikwijls heel knappe arrangementen van Alberto Klein Goldewijk heb ben precies dat sfeertje, en zo ontstaan mooie nummers. Het openingsnummer 'Soms in het donker' probeert de toon te zet ten met. „daarbuiten loopt geen schaap". Dat zijn de feiten, maar 'Tegen beter weten in' gaat „een meisje dat huilt met een masker dat lacht" dapper verder een mot op een vlam". Zarah Leander - die eenzei soort stem had - was een voorbeeld voor Astrid Nijgh. rig jaar heeft ze een CD opge men met liedjes van Leander. vijf daarvan zijn - vertaalde Lennaert Nijgh - terechtgf men in dit programma. Hei: met flair gezongen liedjes, die middels al bijna twee geneft eerder net zo brutaal en ze£ wust waren. En net zo tijd): blijkt nu. Omdat dat zo schijnt te ht praat Astrid Nijgh de aanelkaar. Om afstand te: den doet ze dat lange tijd derde persoon, al weet iede: dat ze over zichzelf praat, vlotte verteller is ze niet. ma; weet heel goed een sfeer scheppen, die uitnodigt oir. stoelen nog wat dichterbij schuiven. Ooit ging het 'E durf te leven' misschien vi samen met het 'de-ochtend het-feest'-gevoel. Maar Asi Nijgh is nu toch een beetje der and wiser'. In een kleine: kan ze dat heel mooi tot zijnj tische recht laten komen. Run op bouwgrond slot van pagina 9 „We hebben nu niks om ui! ven", zegt mr Schild, „tenR wel vraag is. Je loopt dan he: sico dat mensen naar elders wijken." Hij vindt niet dat! delburg te laat heeft gereagf op de snellere uitgave van de asmuswijk. „De ontwikkel van de Veerse Poort heeft ls geduurd dan we gehoopt ben. We hebben gekozen vos beste, maar ook duurste OP sing en het duurt even je vod les hebt ingepland. Maarte: Nee, vind ik niet. Het gat ti£ vraag en aanbod was alleen stuk kleiner geweest." Mr Schild verwacht dat in de eerste kavels in de Vè Poort uitgegeven kunnen' den. „Wanneer weten we: niet, in ieder geval zo vroeg: gelijk In de Veerse Pod' ruimte voor ongeveer 850 wï gen. Middelburg verwacht vijf jaar lang vooruit te kuni Maandag besluit de geroet! raad om de eerste stukken is bouwgrond aan te kopen vod nieuwe wijk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 10