Alarm over gif langs kust Ofll] Lof Boutros voor Nederland -JÜX Bittere kou teistert VS Herstel contact Servië en Kroatië Keukens half geld S 4 WEKEN Taalunie besluit tot beperkte aanpassing van spellingwijze VOOR 13,- 01100 - 39555 2.000 Zakjes in N-Holland Waarschuwing in Zeeland in goes msmmm t MARSKRAMER PAIMUIX rr~CfJ*s Vanmiddag weer regen Vanuit het westen toenemende bewol king, in de middag regen. Matige, aan zee krachtige zuidwesten wind. rui mend west. Temperatuur 5 graden. ZIEKT*. Bel voor informatie: Schoolhoofd: Romeo en Julia te heteroseksueel LONDEN (RTR) - De leerlingen van een school in Londen blij ven verstoken van het ballet Romeo en Julia. Het schoolhoofd vindt het stuk een schaamte loze heteroseksuele lief desgeschiedenis. Directrice Jane Brown weigerde de kortings kaartjes voor haar scho lieren die jonger zijn dan elf jaar. Zolang boeken, films en theaterstukken zich niet bezighouden met alle vormen van sek sualiteit, wil ze de leer lingen niet opschepen met uitsluitend vormen van heteroseksuele cul tuur. Roebel 'Maak boer van Surinaamse ambtenaar' PARAMARIBO - De Surinaam se ambtenaren moeten massaal boer worden. Otmar Rodgers, be fractievoorzitter van het re gerende Nieuw Front, heeft dit plan gisteren voorgelegd aan de regering. pan de Surinaamse beroepsbe volking heeft 45 procent een binnen het overheidsap paraat. Het is geen geheim dat pelen van hen eigenlijk niets te ben hebben. De lonen drukken wel als een loodzware op de overheidsbegroting. denk dat voor de amb- Jenaren een mooie toekomst is weggelegd in de landbouw. Hij dat er geld te verdienen alt met de export van potplan- en, kokosnoten, ananas, mango tn bloemen. van onze verslaggever IJMUIDEN/VLISSINGEN - Op veel Noordhollandse stranden zijn woensdag ruim tweedui zend zakjes met zeer giftige ver delgingsmiddelen aangespoeld. Volgens het Kustwachtcentrum zijn de landbouwbestrijdings- middelen afkomstig van het Cy priotische vrachtschip Sher- bro, dat vorige maand een con tainer met een half miljoen zak jes voor de Franse kust verloor. Hoewel woensdagavond langs de Zeeuwse kust (nog) geen zak jes met het gif waren gesigna leerd. heeft commissaris der ko ningin drs. W. T. van Gelder de kustgemeenten gewaarschuwd, alert te zijn. De aangespoelde zakjes bevat ten de zeer giftige verdelgings middelen Apron Plus en Rido- mil. De landbouw gebruikt deze chemicalieen als schimmelbe strijder. De zakjes meten acht bij twaalf centimeter en hebben een loodgrijze kleur. Ze vallen in het zand nauwelijks op. Het gif is een oranjerode substantie die bij inademing van een hoge dosis le vensgevaarlijk is. Contact met de ogen kan eveneens ernstige gevolgen hebben. Zolang de zak jes goed gesloten zijn is er nau welijks gevaar. Afgesloten In Noord-Holland heeft de poli tie de meeste stranden afgeslo ten. Zij patrouilleerde in de nacht van woensdag op donder dag langs de kust. De politie van Zandvoort had woensdagmid dag moeite het publiek op af stand te houden. De Kustwacht en de betrokken gemeenten heb ben het publiek gewaarschuwd niet naar het strand te gaan, zak jes niet aan te raken en honden niet op het strand los te laten. Vanmorgen begint een ploeg van 12 medewerkers van Rijks waterstaat in beschermende kleding beginnen met het oprui men. Zonodig wordt de schoon maakploeg m de loop van de dag uitgebreid. Mogelijk moet een deel van de stranden worden af gegraven en gezeefd, omdat de zakjes gemakkelijk onder het zand kunnen verdwijnen. Bij het beveiligen en opruimen van de stranden zijn het landelijk coör dinatiecentrum van Binnen landse Zaken, de betrokken ge meenten. Rijkswaterstaat, de landelijke politiediensten en de regionale brandweer betrokken. De zakjes zijn vermoedelijk al bij het hoogwater in de nacht van dinsdag op woensdag bij IJmui- den aangespoeld. Woensdag aan het begin van de avond waren er zakjes gesignaleerd tot op het strand van Egmond, zo'n dertig kilometer van Zandvoort De re giopolitie Noord-Holland-noord verwacht dat het gif donderdag ook noordelijker langs de kust van Noord-Holland zal worden gevonden. yan onze correspondente lEDAPEST - Wat de oorlog Bosnië betreft hebben de lieuwste onderhandelingen in teneve niets opgeleverd. Maar tnigszins onverwacht hebben Kroatië en klein-Joegoslavië Servië en Montenegro) aange dat zij hun betrekkin- zullen normaliseren. is nog geen sprake van het lanknopen van officiële diplo- natieke betrekkingen, maar landen zullen in eikaars vertegenwoordi kantoren open, die een ze- lere diplomatieke functie krij- pn. )aarnaast is de bedoeling dat. de Belgrado-Zagreb wordt en de telefoon- en te- tussen beide inden worden hersteld. De ïereenkomst. die gisteren werd door de ministers van zaken, de Sender Jovanovic en de Mate Granic. houdt na- kukkelijk geen wederzijdse er- ienning van beide staten in. lat kan nog problemen geven ij de uitvoering van het ver- rag, want twee delen van de lelweg Zagreb-Belgrado zijn in anden van de Kroatische Ser Zonder hun medewerking de heropening van de weg een dode letter blijven, ook al omdat de weg overal binnen be reik van Servisch-Bosnisch ar tillerievuur ligt. Maar de aangekondigde norma lisering van de betrekkingen on dersteunen de al langer circule rende geruchten dat Belgrado en-Zagreb in het geheim tot een overeenkomst over de Krajina zijn gekomen. Daarbij zouden de Serviërs het door hen veroverde gebied rond Vukovar krijgen, in ruil voor ontruiming van de ge bieden in Midden-Slavonië en aan de Noorddalmatische kust, die nu in Servische handen zijn. Het ministerie van defensie in Den Haag heeft goede hoop dat de tweede verkenningsmissie die vrijdag naar de Bosnische moslim-enclaves Zepa en Sre brenica vertrekt, succes heeft. Het ministerie baseert zijn voor zichtig optimisme op de inschik kelijker houding die de Servi sche leider Karadzic recent lijkt aan te nemen, waar het gaat om de Nederlandse aflossing van Canadese en Oekrainse eenhe den in de enclaves. De missie heeft tot taak de komst van on geveer 1100 militairen van de Luchtmobiele Brigade voor te bereiden. Bevroren bluswater hult een brandweerman stad zakte gisteren tot 21 graden onder nul. WASHINGTON (ANP/AP) - Het oosten van de Verenigde Staten gaat gebukt onder een bit tere koudegolf. Terwijl in Californie de tem peraturen tot dertig graden stijgen kampen de Amerikanen aan de oostkust sneeuw, ijs en de laagste temperaturen ooit gemeten zijn. Het dieptepunt van veertig graden onder nul is gemeten in de noordelijke staat- Minnesota. In Noord-Dakota wijst het kwik overdag 35 gra den onder nul aan. Maar door de krachtige poolwind voelt de temperatuur aan als vijftig graden onder nul. De koudegolf strekt zich uit van Noord-Dakota in het middenwesten tot in Georgie in het zuid oosten. De kou heeft tot dusver aan zeker 66 mensen het leven gekost. Velen zijn het slacht offer geworden van botsingen op de spekglad de wegen. Anderen bezwijken bij het sneeuw ruimen aan een hartaanval. Ook vallen er slachtoffers onder de daklozen. Sommige men- in Chicago in een laag ijs. De temperatuur in de foto Scott Olson/RTR sen zijn doodgevroren in hun huis. omdat de stroom, en daarmee de verwarming, is uitge vallen. De stroomstoringen worden veroor zaakt door overbelasting van de elektriciteits centrales of het bezwijken van kabels tijdens de sneeuwstormen. In Ohio. Kentucky en West Virginia is de nood toestand uitgeroepen. In vele steden en dorpen is het openbare leven verlamd. Een sneeuw- en ijslaag maakt vooral in de noordelijke staten rijden onmogelijk of levensgevaarlijk. Vlieg velden zijn gesloten, evenals alle grote ver keerswegen in Kentucky. De politie waar schuwt. dat hulp aan gestrande automobilis ten niet mogelijk is. De gebouwen van de Amerikaanse regering in Washington zijn woensdag vroeg gesloten en blijven vandaag dicht. Alleen het dringendste werk gaat door. Ook scholen, winkels en kanto ren in het getroffen gebied zijn veelal dicht. Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Nederland met luitsland en ipan je in zee bij uitwerp fregat 'EN HAAG (ANP) - Nederland, island en Spanje gaan sa- een fregat ontwerpen voor "n marine. Het contract daar- "or wordt volgende week in hastricht getekend. De drie kopen ook materialen en voor het schip geza- in. De bouw doen zij Part. e Koninklijke Marine heeft &d deze eeuw twee luchtverde- en commandofregatten Ze moeten de Tromp en De Ruyter vervangen. De 'hepen kosten 800 miljoen per uk. Duitsland heeft vier van fregatten nodig. Spanje twee. misschien vier. DEN HAAG (NPA) - Boutros Boutros-Ghali, de secretaris generaal van de Verenigde Naties is vol lof over Neder land. Tijdens een lezing, giste ren in de Grote Kerk in Den Haag prees hij de Nederland se inzet bij VN-operaties. Tijdens zijn lezing in de druk bezochte Grote Kerk legde Boutros-Ghali de nadruk op de noodzaak de internationale wetgeving uit te breiden. „In ternationaal recht is de basis van de menselijke waardig heid. Het is het enige instru ment om op te treden tegen gruwelijkheden, barbaarsheid en vernietiging". Als voorbeel den noemde hij de werking van het Handvest van de VN. de Universele Verklaring van de rechten van de mens en de Geneefse Conventie. Toepas sing van dat recht leidt ook tot humanitaire acties, die vol gens Boutros-Ghali van vitaal belang zijn. Hij noemde dat 'menselijke diplomatie'. Het internationaal recht is ook de basis voor het nemen van besluiten, zei Boutros- Koningin Beatrix poseert samen met Boutros Boutros Ghali in paleis Noordeinde. Ghali met een onuitgesproken verwijzing naar de kritiek op het uitblijven van militair in grijpen in het voormalig Joe goslavië. Eerder op de dag had hij in een vertrouwelijk gesprek met le den van de Eerste en Tweede Kamer gezegd dat hij geen op dracht tot luchtaanvallen op Bosnië kan geven, zolang de lidstaten van de VN daar niet foto Toussaint Kluiters/NP volledig mee akkoord gaan. „We hebben nog tijd om op te treden, maar we moeten eerst beslissen wat te doen", aldus Boutros-Ghali. „En niet-in- grijpen is ook een besluit". Het vrachtschip Sherbro verloor begin december ook een contai ner met ontstekers voor springladingen. Die gevaarlijke lading verspreidde zich in korte tijd over de Franse stranden. De politiekorpsen zijn daarom ook attent op dit materiaal. Er zijn tot dusver echter geen ontste kers aangetroffen. De verdel gingsmiddelen zijn ook op de Franse en Belgische kust aange spoeld. De Belgische autoritei ten hebben in december de Ne derlandse Kustwacht gewaar schuwd. Verwarring Bij Rijkswaterstaat ontstond woensdagavond enige verwar ring over een melding dat ook zakjes met bestrijdingsmidde len op de Zeeuwse kust waren gevonden. De directie Noordzee van Rijkswaterstaat verspreid de het bericht, maar kon er later in de avond geen bevestiging meer van geven. „Het is vrij du bieus". meldde een medewerker. Calamiteiten-functionaris H. Ringelberg van Rijkswaterstaat Zeeland kon de mededeling na contact met vrijwel alle kustge meenten in de provincie nergens thuis brengen. Ringelberg acht te het ook onwaarschijnlijk dat er zakjes op de Zeeuwse kust te recht waren gekomen. „Ik had dat anders woensdag onmiddel lijk doorgekregen." Voor alle zekerheid heeft com missaris van de koningin drs W. T van Gelder een waarschuwing laten uitgaan naar alle burge meesters van de Zeeuwse kust gemeenten. Hij raadt hen aan 'attent te zijn op het mogelijk aanspoelen van zakjes met een zeer giftige inhoud'. Rijkswater staat houdt vandaag, donder- dag. uit voorzorg ook een zoekactie langs de Zeeuwse kust. Boeing Martinair na brand terug SCHIPHOL (NPA) - Een toestel van Martinair is woensdag naar Schiphol teruggekeerd na een brand in de rechter motor. De Boeing 767 was om 10.40 uur met 51 passagiers en tien be manningsleden van de Amster damse luchthaven vertrokken, bestemming Miami. Het mankement deed zich voor boven zee, ruim een half uur na vertrek. Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die voor half geld leverbaar zijn. (niet uit voorraad) Kom snel langs want nu kopen bete kent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan West 2b, voor heen van Dijke vakantie land, te Goes. Bel voor info: 01100-16451. Moskovieten. die roebels icillen wisselen, moeten doorlopend controleren hoe de koers is. Die blijft zakken door problemen rond de vorming van een tüeuw Russische kabinet en de ondui delijkheid over de economische koers. Volgens de rege ring is echter geen O sprake van een crisis. O Attracties De toeristische dagattracties in Zeeland hebben afgelopen sei- zoen wisselende bezoekersaan tallen getrokken. Het Zeeuws Museum en enkele zwempara dijzen icaren minder in trek. Dat het totaal aantal bezoekers aan de attracties toch steeg, kivam door de belangstelling voor het Arsenaal in Vlissinge?i. 0 Oranje Het Nederlands elftal stelde gis- teren teleur in de oefenwedstrijd tegen Tunesië. Op Afrikaanse bodem miste Oranje vooral in de eerste helft veel kan sen. Het werd uiteinde- Q lijk 2-2 I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie. 9; Provincie: 11, 13, 15 en 17; Sport: 18 en 19. BREDA (NPA) - De vergaande voorstellen van de Spellings commissie van de Nederlandse Taalunie voor een nieuwe spel lingswijze worden slechts ten dele overgenomen. Dat heeft het comité van Nederlandse en Vlaamse ministers van de Taal unie gisteravond besloten. Er komt een nieuw 'Groen Boek je' met de officiële woordenlijst van de Nederlandse taal. In on bruik geraakte woorden maken daarin plaats voor nieuwe woor den die sinds 1954 in Nederland zijn ingeburgerd. De voorkeur spelling geldt straks als enige juiste spelling. De dubbelspel ling van uit andere talen overge- iAdvertentie) Exclusieve Modeschoenen UITVERKOOP op onze kollektie dames- en herenschoenen 30% - 50% KORTING LAATSTE PAREN EXTRA KORTING Opril Grote Markt 1 - 4461 AK Goes Telefoon 01100-52400 nomen 'bastaardwoorden' die nu nog veelal tot verwarring leidt, is daarmee van de baan. Daarnaast komt de Taalunie met een nieuwe regeling voor de spelling van de tussenklanken in samenstellingen en afleidin gen, zoals in bessensap en dorp straat. Verder past de Taalunie het gebruik van trema en kop pelteken op een aantal onderde len aan. (eenmalig binnen zes maanden1 JA, ik wil: fAdvertentie J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: "J per maand met automatische afschrijving h 29.- per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: ATfRDAC n JANUARI 01Z01ANC D£ VOORRAAD STP.il KIJK IN DE GOUDEN GIDS HUISHOUDELIJKE ARTIKELENOF BEL GRATIS 06-0181 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant w "713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1