Boutros vraagt plan luchtacties Het extraatje van Unox. Geheim Dagboek van Hans Warren wordt verfilmd 4 WEKEN Van Thijn beschikbaar voor volgend kabinet kleintjes VOOR 13,- Naschokken schrikken Los Angeles op fransen vervangen VN-commandant Jean Cot in ex-Joegoslavië mam MEUBELS HALF GELD Perioden met regen Veel beivolking, perioden met regen, in de avond opklaringen en buien. Vrij krachtige, aan zee af en toe krachtige westenwind. Temperatuur 7 graden. Burgemeester De Nederlandse burgemeesters zijn in meerderheid niet tevre den over het iverk van de raads- leden. Uit een onderzoek blijkt dat vooral in de grote steden hierover wordt geklaagd. De ivethouders scoren hoger. Een andere uitkomst van de enquête is dat de burgervaders hun salaris aan de la- C ge kant vinden. 3 Dominque Het 'casinetto' in het Terneuzen- se ChurchiUhotel is gesloten. Het daar beoefende kaartspel Dominque is volgens het Open baar Ministerie in strijd met de Wet op de Q Kansspelen. w Rottier SteJ'anie Rottier uit Sint Jansteen is in de eerste ronde van de Open Australische tenniskampioen schappen uitgeschakeld. De Zeeuwse maakte het de als vierde geplaatste Argentijnse Sabatini moeilijk, maar moest zich met 6-7 en 3-6 ge- Tf wonnen geven. I Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Varia. 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 11, 13 en 15; Sport: 16 en 17. I AMSTERDAM (ANP) - De dag boeken die de schrijver en dich ter Hans Warren (72) sinds het eind van de jaren zeventig pu bliceert, worden verfilmd. Filmproducent Hans Klap heeft deze week de rechten van de elf dagboeken gekocht. Klap, die eerder de speelfilm De Man netjesmaker maakte, heeft dat dinsdag bevestigd. De opnamen voor de bioscoopfilm beginnen op zijn vroegst volgend jaar. Warren is. zegt Klap. „uitermate verrast over de op handen zijnde verfilming." Namen van mogelij ke hoofdrolspelers kan de film producent nog niet geven. Hij wil samen met Jean van de Vel de het scenario voor de film schrijven. Van de Velde verfilm- de eerder het boek van Boude- wijn Buch. De Kleine Blonde Dood. Klap speelt met de gedachte de film ook voor televisie te maken. Hij denkt daarbij aan een dage lijks uit te zenden soap. De dag boeken, bij uitgeverij Bert Bak ker verschenen onder de naam Geheim Dagboek, bestrijken een periode van 40 jaar. Het eer ste deel. dat in 1979 verscheen, gaat over het jaar 1941 Het laatst gepubliceerde deel behan delt het eind van de jaren zeven tig. Hoeveel de film zal gaan kosten, kan Klap nog niet zeggen. Dat het geen goedkope rolprent gaat worden, ziet hij wel aankomen. Zeker is dat de opnamen in Zee land, Amsterdam en Parijs zul len plaatsvinden. Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, il ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Kleine Markt 3, Vlissingen nu 50% korting Nederlands paar gestikt in huis PERIGUEUX (AFP/DPA) - Een Nederlands echtpaar is dinsdag dood gevonden in zijn huis in de Dordogne, in het zuidwesten van Frankrijk. De twee zijn ver moedelijk door koolmonoxide vergiftiging om het leven geko men. De Franse politie, die het paar vond, constateerde dat de verwarming in de woning kapot was. Margareta en Hendrick de Leeuw, beide 55 jaar. beheerden sinds twee jaar een camping in Saint-Antoine d'Auberoche. dertig kilometer ten oosten van Perigueux. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar; PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 GENÈVE (RTR/AFP/DPA) - Se cretaris-generaal Boutros Bou tros Ghali van de Verenigde Na ties heeft dinsdag zijn speciale gezant in het voormalige Joego slavië opdracht gegeven plan nen op te stellen voor mogelijke luchtacties tegen de Bosnische Serviërs. Boutros Ghali zei in een brief aan de Veiligheidsraad, dat zijn gezant Yasushi Akashi op dracht heeft gekregen gedetail- Record aantal vrijlatingen door tekort aan cellen DEN HAAG (NPA) - Het afgelo penjaar is een recordaantal van 4340 verdachten van misdrij ven vrijgelaten wegens tekort aan cellen. Het ministerie van justitie heeft dit cijfer gisteren bekendgemaakt. In 1992 (ook al een recordjaar) werden zo'n 1300 verdachten minder vrijge laten. De meeste vrijlatingen in 1993 vonden plaats in het eerste kwartaal: 1247. Na een flinke da ling in het derde kwartaal nam het aantal vrijlatingen in okto ber, november en december weer toe tot 1235. De toename in het laatste kwar taal had plaats ondanks nood maatregelen en reguliere uit breiding met honderden cellen. Nederland telt op het ogenblik bijna 8000 cellen. Er is uitbrei ding voorzien tot 12000 cellen eind volgend jaar. Na een jarenlange daling is vorig jaar het aantal ontsnappingen weer toegenomen. Er ontsnap ten 59 gevangenen, tegen 44 in 1992. (Advertentie) Ridderkerk- Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Ne derlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en geloogd gre nen klasse meubelen alsmede een partij moderne stoffen en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noe men: prachtige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1990, voor 996,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele eiken tooakasten van 2390,= voor 1196,=. Schitterende ge bloemde 2-zits-banken, Ches terfieldmodel, van 1195, voor 596,=. Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Topkwaliteit rundlederen bank stellen, 3 2- zitsbank kom pleet van 4199, voor 2098, En zo kunnen we nog wel even doorgaan. Alles wordt gratis thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht. Wie binnenkort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124, Ridderkerk- Bolnes. Dagelijks geopend van 10.00 - 18.00 uur. Zater dags tot 17.00 uur. Vrijdags koopavond. Ruime parkeer gelegenheid. leerde plannen voor te bereiden voor eventuele militaire acties, waaronder luchtaanvallen. Dit gebeurde nadat de Navo dreigde met aanvallen rond de Oostbos- nische enclave Srebrenica en het vliegveld van het al maan den onbereikbare Tuzla. Navo-leiders dreigden vorige week met luchtaanvallen als on dersteuning voor de VN-opera- ties om de 150 Canadese troepen af te lossen in Srebrenica, één DEN HAAG (NPA) - De giste ren aangetreden minister Van Thijn van binnenlandse zaken is ook voor de komende kabi netsperiode beschikbaar als be windspersoon op dit ministerie. „Maar graag of niet", zei Van Thijn op een kennismakingsbij eenkomst met journalisten. Na tien jaar burgemeesterschap van Amsterdam keerde de PvdA'er terug naar Den Haag, waar hij onder meer fractie voorzitter en al eerder minister was. van de zes door de VN ingestelde „veilige gebieden". Tevens werd opgeroepen tot heropenstelling van de luchthaven van Tuzla, zo dat de zo noodzakelijke voorra den daar binnengevlogen en uit gedeeld kunnen worden. Boutros Ghali sprak dinsdag in Genève met Akashi en Marrack Goulding, ondersecretaris-gene raal voor politieke zaken. Goul ding reist door naar Brussel voor De nieuwe bewindsman zei gis teren 'groot respect' te hebben voor wat de vorige week plotse ling overleden minister Dales „in de loop van de jaren op de rails heeft weten te zetten". Dat is meer geweest dan enig voor ganger op het ministerie, aldus Van Thijn. De nieuwe minister verklaarde samen met staatsse cretaris De Graaff-Nauta, die aanwezig was bij het persge- sprek, er in de 'laatste ronde van de marathon' hard tegenaan te zullen gaan. Van Thijn gaf toe dat de zwakke positie van zijn partij in de opi niepeilingen een belangrijke rol overleg met secretaris-generaal Manfred Wórner van de Navo. Eerder dinsdag verklaarde de Bosnisch-Servische leider Ra dovan Karadzic tegenover Akashi, er geen bezwaar tegen te hebben dat de Canadese troe pen in Srebrenica worden ver vangen door een Nederlands ba taljon. Een VN-woordvoerster zei dat de wisseling van de wacht in de tweede helft van februari wordt verwacht. heeft gespeeld bij zijn keuze te rug te keren naai' de landspoli- tiek. De sterk persoonlijke op roep van partijleider Kok om te komen en de 'dramatische om standigheden' (het overlijden van Dales) hebben hem over de streep getrokken. In de PvdA- verkiezingscampagne zal Van Thijn een prominente rol gaan spelen, zonder dat hij, naar eigen Frankrijk heeft dinsdag de ver vroegde aflossing bevestigd van de omstreden Franse VN-com- mandant Jean Cot, opperbevel hebber over de 26.000 blauwhel men in ex-Joegoslavie. De secretaris-generaal van de VN, Boutros Boutros Ghali, zou de wens hebben geuit om Cot te vervangen, aldus de Franse mi nister van defensie, Francois Leotard. Boutros Ghali maakte dat duidelijk in een gesprek met zeggen .als een 'partijhengst' te keer zal gaan. Van Thijn liet desgevraagd we ten achter zijn eerder geuite kri tiek te blijven staan dat de PvdA- bewindslieden in het kabinet wat meer bezieling zouden moe ten uitstralen. „Een beetje meer bezieling kan nooit kwaad. Dat geldt voor de hele Nederlandse politiek. Het is geen tijd meer de Franse president Francois Mitterrand, begin januari. Parijs droeg daarop een nieuwe Franse officier voor. In de verklaring van het ministerie is geen naam, genoemd. Een VN-woordvoerster had maandag nog ten stelligste ont kend dat de positie van Cot ter discussie stond. De Franse gene raal uitte twee weken geleden felle kritiek op het gebrek aan politieke wil bij de landen die vredestroepen leveren aan de VN. De commandant eiste ook het recht om luchtaanvallen uit te voeren, voor het geval zijn troepen werden aangevallen. De uitlatingen leverden Cot een openlijke reprimande op van Boutros Ghali. Aanvullende wao buiten schot DEN HAAG (NPA) - Een uitke ring die een gedeeltelijk arbeid songeschikt geraakte werkne mer ontvangt uit een aanvul lende wao-verzekering hoeft niet te worden afgetrokken van de ww-uitkering die de betrok kene eventueel ook nog heeft. De Federatie van Bedrijfsver enigingen zal dit vandaag als richtsnoer voor de uitvoerings organisaties van de werkloos heidswet vastleggen. Volgende week wordt van de Sociale Ver zekeringsraad een zelfde stand punt verwacht. Advertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES Kabinet trekt kwart miljard uit voor techniek DEN HAAG (NPA)-Het kabinet trekt voor de komende vier jaar 250 miljoen gulden uit voor on derzoeksprojecten op het ge bied van biotechnologie, bou wen in watergebieden, onder gronds bouwen en bodemreini ging. Het bedrijfsleven draagt aan de acht projecten ongeveer 85 miljoen gulden bij. Het geld wordt onder meer ge bruikt om nieuwe technieken te onderzoeken voor het bouwen in waterrijke gebieden met slappe bodems. Ook zal gestudeerd worden op nieuwe methoden om tunnels aan te leggen. Het schoonmaken van vervuilde grond valt eveneens onder de studieprojecten. Hierbij wordt gedacht aan 'biologische af- breekmethoden' met behulp van speciaal voor dit doel ge kweekte bacteriën. voor ideologieën, maar wel van idealen. Als je de burger wilt in spireren, moet je zelf ook geïn spireerd zijn. De minister verwacht dat hij na de gemeenteraadsverkiezingen van 2 maart, maar nog voor de Tweede Kamerverkiezingen van 3 mei een opvolger zal benoemen voor de nu vacante post van bur gemeester van Amsterdam. Advertentie Een van de vele families die de nacht na de aardbeving in een park doorbrachten, uit angst voor nieuwe schokken. foto Jonathan Nourok/AFP WASHINGTON (NPA/RTR/AFP) - Het dodental van de aardbeving die maan dagmorgen de omgeving Los Angeles trof is gisteren opgelopen tot 34. Het aantal gewonden bedraagt 1867. Honderden mensen brachten de nacht na de aardbeving door in de parken van de stad. Vanwege brandgevaar door gebro ken gasleidingen en omdat hun woningen mogelijk instabiel zijn, durfden zij hun huizen niet meer in. De directe schade van de aardbeving, die een kracht had van 6,6 op de schaal van Richter, wordt voorlopig op 7 miljard dollar geraamd. Het schadebedrag liep dinsdag op door een aantal hevige naschokken. Een nabe- ving van 4,7 op de schaal van Richter om omstreeks half acht 's ochtends plaatselij ke tijd, veroorzaakte schade. Een half uur later schrokken de inwoners van de mil joenenstad opnieuw door een vergelijk bare schok. De politie van Los Angeles heeft de stad strak in haar greep. Er werd maandag een nachtelijk uitgaansverbod uitgevaardigd om plunderingen en rellen te voorkomen. Alleen reddingswerkers, militairen en me disch personeel werden van het uitgaans verbod uitgezonderd. Duizenden politiemensen, versterkt met militairen en sheriffs uit de wijde omge ving, patrouilleren in de straten. Volgens de politie hebben zich maandag slechts sporadisch gevallen van plundering voor gedaan en zijn verscheidene arrestaties verricht. Gisteren zaten nog 450.000 mensen zonder elektriciteit en 50.000 zonder water. Het openbare leven in Los Angeles zal nog vele maanden ontregeld zijn door de gevolgen van de schok. Vooral het instorten van drie viaducten in het al overbelaste snel- wegennet in en om Los Angeles zal de ko mende tijd voor ernstige problemen zor gen. Volgens minister van verkeer Federico Pena zullen die viaducten pas tegen het eind van het jaar weer hersteld zijn. Om dat andere viaducten beschadigd zijn, zul len snelwegen voor lange tijd afgesloten moeten worden. Niet alleen zal het woon-werk-verkeer maar ook de bevoorrading van bedrijven en ander commercieel verkeer maanden lang met ernstige vertragingen rekening moeten houden. Een groot aantal van de getroffen inwo ners blijkt niet verzekerd tegen aardbe vingen, hoewel die in Californië toch vaak voorkomen. Ondanks de grote economische schade van de beving wordt verwacht dat het her stel de economie ook weer een duwtje in de rug zal geven. Ook bij de tropische or kaan Andrew in Florida in 1992 en de over stromingen van afgelopen zomer in het Midden-Westen, bleek dat de wederop bouw de werkgelegenheid tijdelijk ver grootte. Cocaïne-bende in Den Helder opgerold DEN HELDER (NPA) - De poli tie van Den Helder heeft in de afgelopen maand een belangrij ke drugsbende opgerold, die on geveer een jaar lang cocaïne heeft gesmokkeld van Curasao naar Nederland. Daarbij zijn acht aanhoudingen verricht. De zaak kwam aan het rollen door de vondst van met cocaïne geïmpregneerde spij kerbroeken. De bende, die regel matig drugs smokkelde van Cu rasao naar Nederland, deed dat met hulp van vrouwelijke koe riers. Vier vrouwen, in leeftijd variërend van 16 tot 34 jaar en voornamelijk afkomstig uit Den Helder, konden worden aange houden. Ook de hoofdverdach te, een 25-jarige inwoner van Utrecht, is gearresteerd. Van Thijn (r) bij het overnemen van het ministerschap op binnenlandse zaken van waarnemend be- foto Ed Oudenaarden/ANP Unox Chicken Tonight, Kerrie, Hawaï of Groenten-room, 2.99 De drie heerlijke smoorsauzen van Unox, waarmee u uw kipmaaltijd in no time nog lekkerder maakt nu voor no price, oftewel: extra voordelig. En het stukje kip dat u nodig hebt doen weer voordelig bij. Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 januari a.s Deze week alleen bij Albert Heijn. pot 500 gram £25 i Cfl Kipfilet, kilo ^5tr 14.90 -7QJT 500'gram £25 /.Z7Ü Cfl Kippebouten 325 4. 500 gram £45 325 4.99 2 QQ n iiMimnumwmw

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1