Verbouw Ons Huis Meliskerke Oost-Souburg blijkt veel historie te bieden te hebben PZC JE ZAL'T ZES KEER PER WEEK TECENKOMEN... Jan van Burg krijgt koninklijk zilver Compromis over verkeersplan in de Molukse wijk streek maandag 17januari 1994 s 8 Druk bezocht afscheid pastoor G. Claessens Mariekerke eens met gs: Walcheren opsplitsen in drie gemeenten Commissie Terneuzen bespreekt brieven over festivalsubsidie van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Nee, het beruchte ronde putje stond niet op het programma van de rondwandeling door Oost- Souburg. Met deze medede ling stelde Corry Arendse, gids van de Provinciale VVV, enkele wandelaars teleur. „Maar ik denk dat ik daar wel wat op vind".- sprak ze de groep toe. Zaterdag om 14 uur stond een groep van der tig mensen en twee hondjes opgesteld voor de hervormde kerk op het Oranjeplein. Hier zou de eerste van een reeks rondwandelingen langs on bekende plekjes in de provin cie vertrekken. Arendse, die zelf al jaren in Oost-Souburg woont, was verbaasd over de grote op komst. Vrijdag kreeg ze te ho ren dat er nog maar acht kaar tjes waren gereserveerd. Za terdagochtend waren het er elf. 's Middags was het aantal gegroeid tot iets meer dan dertig personen. „De meesten zullen wel tot het laatste mo ment hebben gewacht in ver band met het weer", verklaar de ze. De ijzige kou was voor de wandelaars geen reden om thuis te blijven. „Ik hoorde het vanochtend op de radio. Maar ik had er al over gelezen", merkte een be jaarde vrouw uit Middelburg op. Het was niet de eerste keer dat ze een wandeltocht onder leiding van een gids maakte. „Je kunt wel op reis gaan naar verre streken. Maar in de na bije omgeving vind je nog zo veel interessante dingen. Je moet er alleen oog voor heb ben." Er waren deelnemers uit Walcheren, de Bevelanden en Friesland bij. Maar de ioud- iOostsouburgers waren in de meerderheid. Sommigen van hen wisten soms meer details te vertellen over hun geboor teplaats dan de gids. De kerk op het Oranjeplein in Oost-Souburg was het startpunt voor de rondwandeling onder leiding van de gids. foto Lex de Meester Op het eerste gezicht heeft Oost-Souburg weinig interes sants te bieden, behalve de hervormde kerk, de korenmo len en de Karolingische burcht. Toch is in de plaats voldoende stof te vinden voor een route van anderhalf uur of langer. De gids stond stil bij de eerste nieuwbouwwijk in Oost-Souburg, waar de arbei ders van de Schelde in de ja ren 20 werden gehuisvest. Door de nieuwbouw in de laatste decennia is veel van vroeger verdwenen. Wie nog iets wil zien, moet goed zoe ken. Zo leidde de tocht langs de boerderij aan de Kromwege- singel. waar nog net de restan ten van de oorspronkelijk kreekrug zijn te zien. De boer derij is bovendien een van de laatste voorbeelden van een typisch Walcherse bouwstijl. Maar ook de veedrinkput aan de Doornluststraat. die nu is uitgegroeid tot een kleinscha lig natuurgebied, is een spoor uit het verleden. Niet bij het putje, maar bij de J. H. van Daleschool. kwam de gids met de legende van het melk meisje, de gouden krullen en de ronde put. De wandeling eindigde op het Oranjeplein bij het borst beeld van de bekendste Sou- burger, de schrijver en com ponist Pieter Louwerse. Vlis- singen heeft Michiel de Ruy- ter en Oost-Souburg Pieter Louwerse. De naam zei de wandelaars van buiten de provincie niets. Maar toen de bekende melodietjes van 'Waar de blanke top der dui nen' en 'Op de grote stille heide' werden geneuried, ging er een belletje rinkelen. Tot en met mei houdt de VW iedere zaterdag op afwisselen de plaatsen in Zeeland wan deltochten. Volgende week is Wemeldinge aan de beurt. van een medewerker SINT JANSTEEN - Pastoor G. Claessens heeft zondag afscheid genomen van de parochies Sint Jansteen, Heikant en Koe wacht. De bijna zeventigjarige pastoor, die met emeritaat gaat, blijft op vrijwillige basis be trokken bij de parochies in de Zuidrand. Tevens stelt hij zich nog beschikbaar als invaller voor de Kanaalzone. Claessens kwam in 1985 vanuit de Heilig Hartparochie in Breda als pastoor naar Sint Jansteen. De laatste jaren had hij ook de parochies Heikant en Koewacht onder zijn hoede. Het afscheid kreeg zondag gestalte met een eucharistieviering in de paro chiekerk van de Heilige Johan nes de Doper in Sint Jansteen. Daarop volgde in het gemeen schapscentrum De Warande een druk bezochte receptie. Claessens werd voor zijn inzet voor de parochies bedankt door de drie voorzitters van de kerk besturen. Ook burgemeester mr dr A. A. G. L. M. Kessen van Hulst bedankte de pastoor voor zijn inzet voor de gemeenschap. Kessen overhandigde Claessens een Reijnaert-beeldje. Van de kerkbesturen kreeg de pastoor een video aangeboden. De fan fare Sint Jan uit Sint Jansteen luisterde de receptie muzikaal op. Het lijkt zo vanzelfsprekend dat de krant dageli)ks in de bus glijdt: Maar weinig mensen realiseren zich nog wat een enorme prestatie duizenden jongens en meisjes zes keer per weck leve ren. 's Ochtends of 's middags. Ze steken de handen uit de mouwen op uren dat anderen leuke dingen doen. Zij werken hard voor goed geld en houden niet hun hand op hij pa en ma. Zij overwinnen GEZOCHT: D A C B L A D B E Z O R C E R M/V zichzelf keer op keer als het tegenzit door regen, wind, knor rige abonnees of lastige honden. Om nog maar niet te denken aan die kilometers fietsen. Ga d'r maar aan staan. Dan moet je toch uit het goede hout gesneden zijn- Dan ben je toch een held? Laten we ons dat alsjeblieft realiseren. Want zonder bezorgers is de krant nergens. Je zal 'm maar zes dagen per weck moeten missen! van een medewerkster ZIERIKZEE - „Ja, ik ben er heel erg blij mee", straalt Jan van Burg. „en ik wist er echt van tevoren niets van. Ik had dit ab soluut niet verwacht!" Uit handen van burgemeester J. J. P. M. Asselbergs van Zierikzee ontving hij zaterdagmiddag de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde in Oranje-Nassau. Dit voor 48 jaar trouwe dienst bij transportonderneming C. Van der Wekken aan de Industrieweg in Zierikzee. Jan Cornells van Burg werd op 13 januari 1929 in Zierikzee geboren. Hij bezocht daar de ambachtsschool en raakte be vriend met de familie Van der Wekken, cue bij hem in de buurt woonde. De familie Van der Wekken had naast een vrachtrij- bedrijf, zoals het toen nog heette, een stuk land om te bewerken en grootvader Van der Wekken had daarbij ook nog een sleepbedrijfje. Dat wil zeggen, dat hij met een paard langs het jaagpad de zeilsche pen de haven uitloodste. Jan van Burg zat nog op school, toen hij al dagelijks even binnenliep om een handje mee te helpen in de garage. Toen hij in 1946 in vaste dienst kwam bij de firma Van der Wekken, waren er alleen nog maar oude legertrucks ter beschikking. „Dat was in die tijd één dag rijden en één dag- repareren, anders hield je die dingen niet op de weg,." vertelt hij. Van Burg maakte geen gebruik van de VUT-regeling, maar bleef tot zijn 65ste op de auto. Hij maakte daarbij volgens de burgemeester acht miljoen kilometer; de zelfde afstand als acht keer naar de maan. Van Burg zei zijn werk met liefde te heb ben gedaan. Wat hem wel altijd heeft ge speten is, dat hij door zijn werk weinig aan het verenigingsleven heeft kunnen deel nemen. Door de Vereniging Transportlo- gistiek Nederland werd Van Burg onder scheiden met een gouden speld en een oor konde. Zijn echtgenote, kinderen en klein kinderen deelden in de feestelijkheden. Na de uitreiking van de koninklijke onderscheiding moesten de heer Van Burg en zijn echtgenote vele felicitaties in ontvangst nemen foto Pieter Honhoff van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De bewoners van de Molukse wijk in Oost- Souburg en de gemeente Vlis- singen zijn tot een compromis gekomen over de ontsluiting van de wijk. Door éénrichtingverkeer in te stellen op de Kromwegesingel vanaf de Burgemeester Stemer- dinglaan, wordt het sluipver- keer via de Ritthemsestraat on mogelijk gemaakt. Alleen het verkeer dat de Molukse wijk wil verlaten kan dan nog gebruik maken van de Kromwegesingel. Het plan komt overeen met het compromis-voorstel van de be woners. Het verkeerscirculatie plan wordt woensdag 19 januari behandeld door de commissie fi nanciën. De verkeerscirculatie in de Oostsouburgse wijk is al jaren een dicussiepunt. Tegen eerdere plannen van de gemeente teken den de bewoners' bezwaar aan. Dat was in 1982. Nu komen de bewoners met een voor de ge meente aanvaardbaar voorstel. De maatregelen zijn goedkoop en eenvoudig te realiseren. In het bewonersvoorstel zal het tweerichtingverkeer achter de drive-in-woningen aan de Rit themsestraat gehandhaafd blij ven. De paaltjes in de Prins Hen drikstraat worden vervangen door snelheidsremmende voor zieningen. In het Molukse ge deelte van deze straat geldt een richtingverkeer in de richting Kromwegesingel. Onderwijs De commissievergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Gelijktij dig vergadert ook de commissie voor onderwijszaken. Een van de agendapunten is de cursus Nederlands als tweede taal. Open dag' - De Tlioolse Scho lengemeenschap (TSG) houdt zaterdag 22 januari open huis. Belangstellenden zijn van 14.00 tot 16.00 uur van harte welkom op het adres Onder de Linden 2 in Sint-Maartensdijk. Tijdens de open dag krijgt de bezoeker de school in bedrijf te zien. Verder is er een expositie van schoolpro- dukten, een manifestatie van het regionale bedrijfsleven en beroepenvoorlichting. Vlissingen wil extra geld b schikbaar stellen om de wach lijstproblematiek op te losse Het gaat om een totaalbedn van 150.000 gulden dat wort toegekend aan het Zeeland C( lege sector DAS in Vlissingeni de Stichting Educatief Centru Walcheren. VLISSINGEN Kunstzinnige Vorming Het Instituut Kunstzinnige V< ming Vlissingen begint vanal februari met cursussen van c geveer tien weken. Het aanb omvat tekenen en schilden textiele werkvormen, fotograf video, kunstbeschouwing, lil ratuur, creatief schrijven, woi shop capoeira en okido yoga. Capoeira is een Afro-Braziliaa se gevechtskunst, een combin tie van gevecht, dans, acrob tiek en muziek. Okidi Yoga een dynamischere vorm van i klassieke yoga op muziek. Vo kinderen vanaf zes jaar zijn cursussen tekenen en schile ren. Een cursuskrant is verkrij baar bij de Culturele Raad ai de Badhuisstraat in Vlissingei R. Boogaard is lijsttrekker SGP in Valkenisse KOUDEKERKE - Het zitten SGP-raadslid R. Boogaard isf kozen tot lijsttrekker voor de meenteraadsverkiezingen in i gemeente Valkenisse. Twee op de lijst is J. Hengst, gevoli door W. Verhage. De SGP hei momenteel één raadszetel Valkenisse. Vogelkampioen ARNEMUIDEN - T. van Bels van de vogelvereniging Zaï lust uit Arnemuiden werd n 366 punten Nederlands ka pioen met een stam agapor den F1-series. De Nederlanc Bond van Vogelliefhebbers hii de Nederlandse kampioi schappen in het Turfschip Breda. Op deze tentoonstelli waren ruim 8.000 vogels. Jeui lid James van Belzen werd 1 derlands kampioen jeugd n een rood-agaat kanarie van punten. van onze verslaggever TERNEUZEN - De 'subsidiepe rikelen' rondom het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet voorbij. De leden van de Schouwburgcommissie Ter- neuzen spreken er dinsdag avond opnieuw over in hun ver gadering in kamer 4.06 van het stadhuis. De commissieleden hebben ken nis kunnen nemen van twee brieven. Eén van de gemeente Axel. waarin b en w meedelen dat de Axelse raad vorig jaar no vember heeft besloten de subsi die aan het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen te stop pen. Vervolgens is er ook nog een brief van Zuidland-directrice Y. Mergler. waarin zij nogmaals probeert duidelijk te maken dat de gemeente Terneuzen geen ex tra provinciale subsidiegelden inpikt. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten rekenden erop een ton te mogen verdelen als aandeel voor de (voormalige) provinciale subsi die van drie ton voor de Stich ting Uit in Zeeland. Die bijdrage is echter door de provincie inge trokken, betoogt Mergler. Terneuzen sluit echter een apart convenant voor bijdragen aan de podiumkunsten voor het theater, de Stichting Jazz en de Stichting Bluespromotion. Die drie instellingen vroegen hun subsidie vroeger rechtstreeks in Middelburg aan. maar de pro vincie acht het beter dat de uit voering van de subsidiering bij de gemeente ligt, verklaart Mergler. Minder Ze voegt er aan toe dat de drie organisaties geen extra geld krijgen, maar het met minder moeten doen. Voor het Zuid- landtheater zou het gaan om een vermindering van 7500 gulden. De noodzaak voor de subsidie aan het festival wordt daardoor des te groter, laat Mergler weten. Overigens zal de directrice de schouwburgcommissie daarvan niet hoeven te overtuigen. Die liet bij vorige gelegenheden al weten dat ze de houding van de gemeente Axel niet begreep. De commissieleden buigen zich dinsdag vanaf 21.00 uur ook over een voorstel voor het Regionaal Ontwikkelingsplan Zeeuwsch- Vlaanderen. van onze verslaggeefster MARIEKERKE - Het vereni gingsgebouw Ons Huis in Melis kerke krijgt een opknapbeurt. Het college van burgemeester en wethouders van Mariekerke wil 94.000 gulden beschikbaar stellen voor de face-lift van het vijftien jaar oude verenigings gebouw. De verbouwing bestaat onder meer uit de vervanging van de plafonds, het opfrissen van de muren en de aanpassing van de verlichting. Als de face-lift ach ter de rug is. kunnen de nog aan te schaffen stoelen, waarvoor vo rig jaar een krediet van 50.000 gulden is toegezegd, worden af gestemd op het interieur. Het voorstel wordt dinsdag 25 januari behandeld in de gemeen teraad. Herindeling Een ander onderwerp dat aan de orde komt is de reactie van de gemeente Mariekerke op het plan van gedeputeerde staten ten aanzien van de gemeentelij ke herindeling in de regio Wal cheren. Gs willen voor 1 maart de oordelen van de gemeentera den hebben. Mariekerke staat, net als de gemeenten Valkenisse en Veere, achter het voorstel van gs om Walcheren op te splitsen in drie gemeenten, namelijk Vlissingen. Middelburg en een plattelandsgemeente. B en W van Mariekerke wijzen in de brief aan het provinciebe stuur de optie voor één gemeen te op Walcheren nadrukkelijk van de hand. De problematiek in het plattelandsgebied van Wal cheren verschilt te veel van die in de steden. De landbouw, kleine kernen en de verblijfre- creatie aan de kust zijn speci fieke plattelandsproblemen die om een speciaal beleid vragen. Met de voorgestelde werknaam 'Veere' voor de nieuwe platte landsgemeente is Mariekerke minder tevreden. De naam hoort gekozen te worden door de nieuwe gemeente zelf. Boven dien roept de naam van een be staande gemeente te veel ver warring op tijdens de voorberei dingsfase van de herindeling. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 22