Verbouw Ons Huis Meliskerke PZC Nieuw voertuig voor brandweer Compromis over verkeersplan in de Molukse wijk Oost-Souburg blijkt veel historie te bieden te hebben JAN BRUUNS eeurocrook zo cén mzicHmmcujK iNQtoerwuWi&r? 3-DAAGSE SUPERKOOPJES streek Commissie Terneuzen bespreekt brieven over festivalsubsidie Maiiekerke eens met gs: Walcheren opsplitsen in drie gemeenten MOUSSE klapb^J SIRE MAANDAG 17 JANUARI 1994 b 8 van een medewerker WISSENKERKE - Het brandweerkorps van de gemeente Wissenkerke zit er weer wat beter bij. Voor het vervoer van de brandweerlieden kan het korps sinds za terdag beschikken over een nieuw voer tuig voor acht personen en klein mate rieel. Een gebeurtenis die zaterdag met een officiële overdracht werd gevierd. Brandweercommandant L. Sandee kreeg voor de Bas Wilderom kazerne in Kamper land de sleutels overhandigd van burge meester P. Wisse en kon daarmee de ver- voersbus als aanwinst binnenhalen. De gloednieuwe auto betekent echter ook een stapje terug, want de brandweerauto uit Wissenkerke moet daarvoor wegens bezuinigingen en samenwerking wijken. Die samenwerking houdt ook een vermin dering van het aantal brandweerlieden in. Het corps Wissenkerke/Kamperland is nu in totaal 18 man sterk. Een halvering ver geleken met de situatie van een jaar gel den. Voor leden van de gemeenteraad was er een mogelijkheid om in de keuken van de ongevallen- en rampenbestrijding te kij ken en te zien waar de financiële bijdragen naar toe gaan. Speciaal voor de gelegen heid waren verschillende wissellaadbak ken en enkele voertuigen van de regionale brandweer te bezichtigen. Het nieuwe voertuig voor het vervoer van brandweerlieden werd zaterdag gepresenteerd voor de brandweerkazerne in Kamper land. foto Willem Mieras van onze verslaggeefster VLISSINGEN - De bewoners van de Molukse wijk in Oost- Souburg en de gemeente Vlis- singen zijn tot een compromis gekomen over de ontsluiting van de wijk. Door éénrichtingverkeer in te stellen op de Kromwegesingel vanaf de Burgemeester Stemer- dinglaan, wordt het sluipver- keer via de Ritthemsestraat on mogelijk gemaakt. Alleen het verkeer dat de Molukse wijk wil verlaten kan dan nog gebruik maken van de Kromwegesingel. Het plan komt overeen met het compromis-voorstel van de be woners. Het verkeerscirculatie plan wordt woensdag 19 januari behandeld door de commissie fi nanciën. De verkeerscirculatie in de Oostsouburgse wijk is al jaren een dicussiepunt. Tegen eerdere plannen van de gemeente teken den de bewoners bezwaar aan. Dat was in 1982. Nu komen de bewoners met een voor de ge meente aanvaardbaar voorstel. De maatregelen zijn goedkoop en eenvoudig te realiseren. In het bewonersvoorstel zal het tweerichtingverkeer achter de drive-in-woningen aan de Rit themsestraat gehandhaafd blij ven. De paaltjes in de Prins Hen drikstraat worden vervangen door snelheidsremmende voor zieningen. In het Molukse ge deelte van deze straat geldt een richtingverkeer in de richting Kromwegesingel. De commissievergadering wordt gehouden in het stadhuis en begint om 19.30 uur. Gelijktij dig vergadert ook de commissie SINT-MAARTEN S- DIJK Open dag - De Thoolse Scho lengemeenschap <TSG) houdt zaterdag 22 januari open huis. Belangstellenden zijn van 14.00 tot 16.00 uur van harte welkom op het adres Onder de Linden 2 in Sint-Maartensdijk. Tijdens de open dag krijgt de bezoeker de school in bedrijf te zien. Verder is er een expositie van schoolpro- dukten, een manifestatie van het regionale bedrijfsleven en beroepenvoorlichting. voor onderwijszaken. Een v de agendapunten is de curs Nederlands als tweede taal. Vlissingen wil extra geld 1 schikbaar stellen om de wacl lijstproblematiek op te losst Het gaat om een totaalbedr van 150.000 gulden dat woi toegekend aan het Zeeland O lege sector DAS in Vlissingen i de Stichting Educatief Centru Walcheren. Vogelkampioen ARNEMUIDEN - T. van Belz van de vogelvereniging Zar lust uit Arnemuiden werd rr 366 punten Nederlands ka pioen met een stam agapon den Fl-series. De Nederland Bond van Vogelliefhebbers hie de Nederlandse kampioe schappen in het Turfschip Breda. Op deze tentoonstelli waren ruim 8.000 vogels. Jeug lid James van Belzen werd derlands kampioen jeugd rn een rood-agaat kanarie van punten. R. Boogaard is lijsttrekker SGP in Valkenisse KOUDEKERKE - Het zittenc SGP-raadslid R. Boogaard is g kozen tot lijsttrekker voor de g meenteraadsverkiezingen in gemeente Valkenisse. Tweec op de lijst is J. Hengst, gevolg door W. Verhage. De SGP hee momenteel één raadszetel i Valkenisse. 'S-HEERENHOEK Carnavals-jubileum - Carnavalsstichting De Koenkt pot uit Paerehat. bestaat 33 jai en viert dat 'jubileum' vrijdag! januari met een bijeenkomst i ontspanningscentrum De G veltjes te 's-Heerenhoek. De aai vang is 20.00 uur. Het feest begint met een recei tie waar enkele sprekers hu zegje doen. Aansluitend kunne bezoekers de dansvloer op mi muziek van huisorkest De Deu douwers. Burgemeester J. L. M. Mandos van Borsele vei richt om elf over elf de trekkin, van een grote jubileumloterij. van onze verslaggever TERNEUZEN - De 'subsidiepe rikelen' rondom het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen zijn nog niet voorbij. De leden van de Schouwburgcommissie Ter- neuzen spreken er dinsdag avond opnieuw over in hun ver gadering in kamer 4.06 van het stadhuis. De commissieleden hebben ken nis kunnen nemen van twee brieven. Eén van de gemeente Axel. waarin b en w meedelen dat de Axelse raad vorig jaar no vember heeft besloten de subsi die aan het Festival van Zeeuwsch-Vlaanderen te stop pen. Vervolgens is er ook nog een brief van Zuidland-directrice Y Mergler, waarin zij nogmaals probeert duidelijk te maken dat de gemeente Terneuzen geen ex tra provinciale subsidiegelden inpikt. De Zeeuws-Vlaamse gemeenten rekenden erop een ton te mogen verdelen als aandeel voor de (voormalige) provinciale subsi die van drie ton voor de Stich ting Uit in Zeeland. Die bijdrage is echter door de provincie inge trokken, betoogt Mergler. Terneuzen sluit echter een apart convenant voor bijdragen aan de podiumkunsten voor het theater, de Stichting Jazz en de Stichting Bluespromotion. Die drie instellingen vroegen hun subsidie vroeger rechtstreeks in Middelburg aan. maar de pro vincie acht het beter dat de uit voering van de subsidiëring bij de gemeente ligt. verklaart Mergler. Minder Ze voegt er aan toe dat de drie organisaties geen extra geld krijgen, maar het met minder moeten doen. Voor het Zuid- landtheater zou het gaan om een vermindering van 7500 gulden. De noodzaak voor de subsidie aan het festival wordt daardoor des te groter, laat Mergler weten. Overigens zal de directrice de schouwburgcommissie daarvan niet hoeven te overtuigen. Die liet bij vorige gelegenheden al weten dat ze de houding van de gemeente Axel niet begreep. De commissieleden bTiigen zich dinsdag vanaf 21.00 uur ook over een voorstel voor het Regionaal Ontwikkelingsplan Zeeuwsch- Vlaanderen. van onze verslaggeefster MARIEKERKE - Het vereni gingsgebouw Ons Huis in Melis kerke krijgt een opknapbeurt. Het college van burgemeester en wethouders van Mariekerke wil 94.000 gulden beschikbaar stellen voor de face-lift van het vijftien jaar oude verenigings gebouw. De verbouwing bestaat onder meer uit de vervanging van de plafonds, het opfrissen van de muren en de aanpassing van de verlichting. Als de face-lift ach ter de rug is, kunnen de nog aan te schaffen stoelen, waarvoor vo rig jaar een krediet van 50.000 gulden is toegezegd, worden af gestemd op het interieur. Het voorstel wordt dinsdag 25 januari behandeld in de gemeen teraad. Herindeling Een ander onderwerp dat aan de orde komt is de reactie van de gemeente Mariekerke op het plan van gedeputeerde staten ten aanzien van de gemeentelij ke herindeling in de regio Wal cheren. Gs willen voor 1 maart de oordelen van de gemeentera den hebben. Mariekerke staat, net als de gemeenten Valkenisse en Veere, achter het voorstel van gs om Walcheren op te splitsen in drie gemeenten, namelijk Vlissingen. Middelburg en een plattelandsgemeente. B en W van Mariekerke wijzen in de brief aan het provinciebe stuur de optie voor één gemeen te op Walcheren nadrukkelijk van de hand. De problematiek in het plattelandsgebied van Wal cheren verschilt te veel van die in de steden. De landbouw, kleine kernen en de verblijfre- creatie aan de kust zijn speci fieke plattelandsproblemen die om een speciaal beleid vragen. Met de voorgestelde werknaam 'Veere' voor de nieuwe platte landsgemeente is Mariekerke minder tevreden. De naam hoort gekozen te worden door de nieuwe gemeente zelf. Boven dien roept de naam van een be staande gemeente te veel ver warring op tijdens de voorberei dingsfase van de herindeling. De openbare raadsvergadering wordt gehouden in het gemeen tehuis en begint om 19.30 uur. van onze verslaggeefster OOST-SOUBURG - Nee, het beruchte ronde putje stond niet op het programma van de rondwandeling door Oost- Souburg. Met deze medede ling stelde Corry Arendse, gids van de Provinciale VVV. enkele wandelaars teleur. „Maar ik denk dat ik daar wel wat op vind", sprak ze de groep toe. Zaterdag om 14 uur stond een groep van dertig mensen en twee hondjes opge steld voor de hervormde kerk op het Oranjeplein. Hier zou de eerste van een reeks rond wandelingen langs onbeken de plekjes in de provincie ver trekken. Arendse. die* zelf al jaren in Oost-Souburg woont, was ver baasd over de grote opkomst. Vrijdag kreeg ze te horen dat er nog maar acht kaartjes wa ren gereserveerd. Zaterdag ochtend waren het er elf. 's Middags was het aantal ge groeid tot iets meer dan dertig personen. „De meesten zullen wel tot het laatste moment hebben gewacht in verband met het weer", verklaarde ze. De ijzige kou was voor de wan delaars geen reden om thuis te blijven. „Ik hoorde het vanochtend op de radio. Maar ik had er al over gelezen", merkte een bejaarde vrouw uit Middelburg op. Het was niet de eerste keer dat ze een wandeltocht onder leiding van een gids maakte. „Je kunt wel op reis gaan naar verre streken. Maar in de nabije om geving vind je nog zoveel inte ressante dingen. Je moet er al leen oog voor hebben Er wa ren deelnemers uit Walcheren, de Bevelanden en Friesland bij Maar de (oud-)Oostsou- burgers waren in de meerder heid. Sommigen van hen wis ten soms meer details te ver tellen over hun geboorte plaats dan de gids Op het eerste gezicht heeft Oost-Souburg weinig interes sants te bieden, behalve de hervormde kerk. de korenmo len en de Karolingische burcht. Toch is in de plaats voldoende stof te vinden voor een route van anderhalf uur of langer. De gids stond stil bij de eerste nieuwbouwwijk in Oost- Souburg. waar de arbeiders van de Schelde in de jaren 20 werden gehuisvest. Door de nieuwbouw in de laatste de cennia is veel van vroeger ver dwenen. Wie nog iets wil zien. moet goed zoeken Zo leidde de tocht langs de boerderij aan de Kromweee- singel. waar nog net de restan ten van de oorspronkelijk kreekrug zijn te zien. De boer derij is bovendien een van de laatste voorbeelden van een typisch Walcherse bouwstijl. Maar ook de veedrinkput aan de Doornluststraat. die nu is uitgegroeid tot een kleinscha lig natuurgebied, is een spoor uit het verleden. Niet bij het putje, maar bij de J H. van Da- leschool, kwam de gids met de legende van het melkmeisje, de gouden krullen en de ronde put. De wandeling eindigde op het Oranjeplein bij het borstbeeld van de bekendste Souburger, de schrijver en componist Pie- ter Louwerse. Vlissingen heeft Michiel de Ruyter en Oost- Souburg Pieter Louwerse De naam zei de wandelaars van buiten de provincie niets. Maar toen de bekende melo dietjes van 'Waar de blanke top der duinen' en 'Op de grote stille heide' werden geneuried, ing er een belletje rinkelen. Tot en met mei houdt de WV iedere zaterdag op afwisselen de plaatsen in Zeeland wan deltochten. Volgende week is Wemeldinge aan de beurt. De kerk op het Oranjeplein in Oost-Souburg was het startpunt voor de rondwandeling onder leiding van de gids. foto Lex de Meester VAN MAANDAG T/M WOENSDAG OP OP! ROOSENDAAL: Laan van Henegouwen 17, Winkelcentrum Biggelaar ETTEN-LEUR: Schoonhout 115 (Hooghuis) ZUNDERT: Molenstraat 4 ST. WILLEBRORD: Dorpsstraat 14 GOES: Winkelcentrum De Bussel (Beukenhot 1) OUDENBOSCH: Prof. Mulderslaan 11 OUD-GASTEL: Markt 21 BERGEN OP ZOOM: Noordgeest 16 18 EERST DENKEN, DAN DOEN Publicatie aangeboden door dit blad in samenwerking met de Stichting Ideële Reclame t

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 20