PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Belasting op 1 juli omlaag lh Van Thijn, opvolger Dales, moet helpen PvdA te redden PREI EN RUNDERTARTAAR. 06-0331 Clinton en Assad willen verzoening WD'er De Grave tijdelijk eerste burger Amsterdam 4 WEKEN 1 UUR FOTOSERVICE Minima profiteren meest Voordeel 1000 gulden per huishouden 1 PILAAR VOOR 13,- Kans op winterse bui '•*- Wolkenvelden, met enkele opklarin gen en winterse buien. Zwakke tot ma tige, later krachtige noordwesten I wind. Temperatuur 4 graden. I 237e jaargang no. 13 Maandag 17 januari 1994 Losse nummers 1,50 Wie maakt binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? juist! Goes, Middelburg, Vlissingen. Zienkzei FOTO VERSCH00RE Hagenaar vestigt drankrecord DEN HAAG (ANP) - Een 41-jarige beschonken Haagse automobilist heeft zaterdag een Ne derlands record geves tigd. In zijn bloed werd het hoogste percentage alcohol ooit gemeten: 5,1. Volgens de Haagse GGD was de topper 4,7. Politie-agenten hielden de man aan wegens twij felachtig weggedrag. Zij lieten hem blazen en dat deed hij keurig volgens de regels. Ook een twee de keer, ter controle, luk te hem dat. De GGD is verbaasd dat iemand zoveel alcohol kan verwerken zonder ter plekke de geest te ge ven. De politie heeft de man wel eens vaker in beschonken toestand ge zien maar kent hem niet als een notoire dron kaard. Vanaf f25.000,- opdeVSB HoogRendemen t - rekening. Op de Toprente-rekening 5,0%! vanaf f 10 000,- i Volledige opnamevrijheid. Variabele rente. I effectief rendement bij ongewijzigde rente VSB»BANK Daar kom je verder mee. DEN HAAG (NPA) - Al per 1 juli gaat de loon- en inkomstenbe lasting omlaag. Daarbij zal vooral worden gekeken naar het laagste belastingtarief (38,25 procent, voor inkomens tot 43.300 gulden per jaar), zodat de minima relatief het meest van de maatregel profiteren. De koopkracht van deze groep zal wat minder dalen dan de circa twee procent die het kabinet op Prinsjesdag nog had voorzien. Maar ook alle andere betalers van loon- en inkomstenbelas ting zullen baat hebben bij de voorgenomen fiscale maatre gel. Minister Kok van financien heeft dit gisteren gezegd in het tv-programma Het Capitool. De verlaging van één of meer fiscale tarieven wordt betaald uit de be lastingmeevaller van vier mil jard gulden die het ministerie van financiën op 31 december van het afgelopen jaar consta teerde. De meevaller zal niet in zijn ge heel kunnen worden aangewend voor lastenverlaging. Dat geldt alleen voor het structurele deel Mogelijk meer dan 100 doden in India door scheepsbotsing NEW DELHI (RTR) - Bij een botsing tussen twee passagiers schepen op de rivier de Matla, ten zuiden van Calcutta, zijn za terdag mogelijk meer dan hon derd mensen verdronken. Het Indiase persbureau PTI meldde dat slechts 13 opvarende konden worden gered nadat de boot met meer dan 150 mensen aan boord was gezonken. Zij kwamen terug van een bede vaart op het eiland Sagar in de Baai van Bengalen. De boot kapseisde na een botsing met een ander vaartuig. Tweede ronde bij verkiezing Finse president HELSINKI (AP) - De VN-diplo- maat Martti Ahtisaari en minis tervan defensie Elisabeth Rehn zijn zondag als de twee sterkste kandidaten uit de bus gekomen bij de eerste ronde van de presi dentsverkiezingen in Finland. Ze zullen het op 6 februari in een tweede ronde tegen elkaar opnemen. Nadat al de stemmen waren ge teld, bleek dat Ahtisaari 25,9 procent had vergaard. Om al in de eerste ronde verkozen te wor den moet een kandidaat 51 pro cent van de stemmen krijgen. Rehn kreeg 22 procent van de kiezers achter zich. Voormalig minister van buitenlandse za ken Paavo Vayrynen had 19,5 procent veroverd en de voorma lige burgemeester van Helsinki Raimo Haskivi 15,2 procent. Bij de verkiezing wordt een opvol gervan president Mauno Koivis- to gekozen. Doden bij brand in Marokkaans badhuis RABAT (AP) - Bij een brand in een openbaar badhuis in de plaats Tetouan in Noord-Marok- ko zijn zaerdagavond zeker 24 mensen omgekomen en vijftien gewond geraakt. De meeste do den zijn door de rook om het le ven gekomen. Door kortsluiting ontplofte een voorraad brand stof, die werd gebruikt voor de verwarming van het water. De hoogste rente van de VSB Bank. De Syrische president Assad leek goed gestemd bij aankomst in Genève. van onze correspondenten GENÈVE - In wat zowel Bill Clinton als de Syrische leider Hafez Al-Assad om schreven als een 'historische stap', heb ben de VS en Syrië tot nauwe samenwer king besloten om een 'duurzame vrede' in het Midden-Oosten tot stand te brengen. Na een gesprek van meer dan vier uur in het hermetisch afgegrendelde Hotel Inter continental verklaarde de Syrische leider zich bereid tot een 'partnerschap' met Washington om 'alle problemen tussen Is raël en de Arabische landen uit de wereld te helpen'. De man, die aan de vooravond van deze top door Amerikaanse diplomaten in Ge nève nog werd afgeschilderd als een onbe rekenbare, wispelturige dwarsligger, werd door Clinton opgehemeld als 'de sleutelfi guur' voor een vredesregeling. „Wij willen ons gezamenlijk inzetten voor een toe komst waarin Arabieren, joden en christe nen in harmonie kunnen samenleven", al dus een zichtbaar opgetogen Clinton. Assad beloofde zich niet langer te zullen verzetten tegen het overleg tussen Israël en de PLO. Maar in zijn nadruk op vrede in ruil voor land. maakte hij duidelijk dat te ruggave van de door Israël in 1981 ingelijf de Golan-hoogvlakte een eerste voor waarde is voor normale betrekkingen tus sen Damascus en Jeruzalem. Israël heeft gezegd een gefaseerde ontrui ming van dit strategische gebied alleen te zullen overwegen als Syrië bereid is tot 'volledige vrede', compleet met diploma tieke en handelsbetrekkingen, naar het voorbeeld van het Camp-David-akkoord dat met Egypte werd afgesloten. De beide leiders hadden ook gesproken over de stroeve betrekkingen tussen Was hington en Damascus, dat de Amerikanen nog steeds beschouwen als een broeinest van terroristen en saboteurs. Clinton zei dat diplomaten van beide landen onmid dellijk aan de slag zouden gaan om de bi laterale betrekkingen te herzien, 'in het kader van ons streven naar een vredesre geling voor alle partijen', - met andere foto Reuter woorden; als Assad zijn beloften nakomt. Voor Clinton, die na een reis van ruim een week door Europa zijn vuurproef als we reldstaatsman verrassend goed heeft doorstaan, was de overigens goed voorbe reide top met Assad een spectaculaire klap op de vuurpijl. Voorzichtig In Israel is met voorzichtig optimisme ge reageerd op hèt resultaat van de tope in Genève. Minister van buitenlandse zaken Shimon Peres omschreef zondagavond de algemene toon van het gesprek als 'posi tief. Maar hij zei niet in bijzonderheden te willen treden voor hij en premier Rabin hebben gesproken met een Amerikaanse delegatie, die de afgelopen nacht in Israël is aangekomen. In het noorden van Israël is gisteren de he le dag betoogd door kolonisten van de Go lan en andere tegenstanders van gebied- safstand. Demonstranten droegen span doeken mee met teksten als: „Clinton en Assad bepalen de toekomst van de Golan niet". DEN HAAG (NPA/ANP) - De PydA-top heeft mede voor Ed van Thijn gekozen als de nieuwe minister van binnen landse zaken - hij wordt morgen beëdigd door koningin Beatrix - omdat hij geacht wordt stem men te kunnen trekken. „Als geen ander heeft Ed als oud-mi nister en als burgemeester van Amsterdam de capaciteit om snel ingewerkt te raken op dit departement, maar we hebben ook voor hem gekozen omdat het voor de sociaal-democratie erop of eronder is". PvdA-leider Wim Kok zei dit za terdag na afloop van het kabi netsberaad. waarin ook de CDA- ministers instemden met de keus van Van Thijn als opvolger van Ien Dales. De vice-premier voegde eraan toe: „Het is ook letterlijk waar wat ik zei. We moeten op 3 mei een voldoende goede verkiezingsuitslag ma ken; anders is het voorlopig ge daan met de invloed van de PvdA op de regering. Er is maar één man die op deze beide terrei nen met kop en schouders boven alle anderen uitsteekt. Dat is Ed. Dat kan niemand ontkennen". Ook Van Thijn zelf bevestigde dat hij naar Den Haag gaat om de PvdA. die er zeer slecht voor staat in de opiniepeilingen, te Ed van Thijn zaterdag tijdens zijn persconferentie in het Amster damsestadhuis. foto ANP helpen redden. „Wim Kok heeft op de peilingen gewezen en een beroep op mij gedaan. Dat heeft mij niet onberoerd gelaten", zei de burgemeester van Amster dam zaterdag. Volgens ingewij den hoopt de PvdA-top dat de keus voor Van Thijn, die vele ja ren de beschermeling en kroon prins was van de in 1987 overle den Joop den Uyl. tegemoet komt aan de heimwee in de ach terban naar de dagen van wel eer. CDA en WD reageerden in stemmend op de aanstaande be noeming. Maar D66-leider Van Mierlo liet vanuit de Indonesi sche hoofdstad Jakarta een ge heel ander geluid horen- „Ik vind het nogal wat. Het is een ge forceerde oplossing". Koudegolf in VS maakt slachtoffers WASHINGTON (DPA) - Een van de Noordpool afkomstige koudegolf heeft in het weekeinde in de Verenigde Staten verscheidene slachtof fers gemaakt. In Chi cago riep burgemeester Richard Daley alle in woners zonder huis of verwarming op. in poli tiebureaus bescherming tegen de kou van 20 gra den onder nul te zoeken. In Chicago kwamen vier mensen om het leven door brand nadat ze ken nelijk hadden getracht zich met een ondeugde lijk verwarmingsappa raat te warmen. Een 79- jarige man werd dood aangetroffen in zijn on- verwmde woning. De uiterst lage tempe raturen waren zelfs het traditionele Winterfesti val in Milwaukee te veel: dit moest voortijdig wor den beëindigd. Volgens meteorologische dien sten zal de temperatuur vandaag iets oplopen. Advertentie Van Mierlo zei bijzonder verrast te zijn door de keuze van de PvdA-top. Hij twijfelt niet aan de kwaliteiten van Van Thijn, maar hij vindt wel dat het kabi net Amsterdam opzadelt met een zwaar probleem. De D66- voorman wees erop dat zijn par tij de burgemeester onlangs nog heeft verzocht om voor vier jaar bij te tekenen. Van Thijns ter mijn in de hoofdstad zou in 1995 aflopen. CDA-fractieleider Brinkman, eveneens in Jakarta verblijvend, roemde Van Thijn als een zeer kundig minister van binnen landse zaken. Hij vond het ver standig dat het kabinet heeft ge kozen voor een volwaardig op volger van Dales, omdat waar nemend minister Hirsch Ballin het anders te zwaar zou hebben gekregen. De WD is ook tevreden met Van Thijn. De woordvoerder van de kamerfractie zei dat zijn partij verwacht dat de nieuwe minister voortvarend te werk gaat met de benoeming van een eigen opvol ger én van een nieuwe commis saris van de koningin in Fries land De huidige, de WD'er Hans Wiegel, vertrekt op 1 fe bruari. Pagina 3: Geen borrelpraat BOUW MATERIALEN goes ervan (dat elk jaar weer terug zou komen). Ook is het zo dat het kabinet rekenng moet houden met een daling van de aardgas opbrengsten, doordat de gas- prijs is gekoppeld aan die van ru we olie. De prijs van deze grond stof is de laatste maanden sterk gedaald. Uitgangspunt van Kok bij de verdeling van de resterende mil jarden is niet alleen dat de lasten voor de burgers omlaag gaan. Hij wil daarmee ook de werkge legenheid bevorderen. Kok hoopt dat de vakbonden door het vooruitzicht van belasting verlaging dit jaar zullen afzien van elke eis tot loonsverhoging. Dat zou goed zijn voor de onder nemers, die daardoor meer winst kunnen maken en met dat geld nieuwe banen kunnen schep pen. Kok: „We slaan dan drie vliegen in één klap: de loonkosten voor de werkgevers gaan minder om hoog. de koopkracht van de bur gers neemt toe en de minima worden een stukje rechtvaardi ger behandeld". Het plan van Kok moet nog wor den goedgekeurd door de andere leden van het kabinet en door het parlement. „We zijn in de fa se van de analyse. We hebben nog een aantal weken nodig om te bepalen hoe de belasting maatregel er precies gaat uit zien". zei Kok. die evenwel ken nelijk niet twijfelt aan de verwe zenlijking van zijn plannen. Medio volgende maand wil de minister bekend maken hoeveel belastingverlaging de diverse in komensgroepen precies tege moet kunnen zien. Volgens fis cale deskundigen mogen de 3,5 miljoen huishoudens in ons land rekenen op een voordeel van duizend gulden op jaarbasis. Gajdar weg Jegor Gajdar, voor het Westen het symbool van radicale her vormingen in Rusland, weigert eerste vice-premier te ivorden in een nieuwe regering. Ook andere hervormingsgezin de ministers stappen op of overwegen dat te A doen. Eredivisie Ajax en Feyenoord blijven win nen. Ajax rekende gisteren af met MVV 4-1 en Feyenoord vier de het afscheid van John Metgod met een 5-0-zege op VVV. PSV plukt nu al de vruchten van Wouters' inbreng. De nieuweling leidde PSV naar een 4- 0-ovenoinning op GA A Eagles. Schaatsen Rintje Ritsma ivas gisteren een klasse apart op de 5000 meterIn Davos kon alleen Zandstra enigszins in het spoor blijven van de Europees kam pioen. Bart Veldkamp A stelde opnieuw teleur. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland; 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18. AMSTERDAM (NPA) - Loco burgemeester Frank de Grave (VVD) zal na het vertrek van burgemeester Van Thijn optre den als waarnemend burge meester van Amsterdam. Zijn waarneming duurt tot de instal latie van de nieuwe gemeente raad op 12 april. Dat is gister avond besloten door het college van b en w. Over zijn waarneming was in het weekeinde twijfel ontstaan. De Grave is ook lijsttrekker voor zijn partij en dat zou hem in de verkiezingsstrijd kunnen be voordelen. De Grave heeft toe gezegd dat hij zich tijdens de campagne terughoudend zal op stellen. De tweede man in de WD, F. Houterman. zal daarom meer op de voorgrond treden. Mocht de WD niet in het nieuwe college terugkeren, dan zal het tijdelijk burgemeesterschap door een andere wethouder ver vuld worden. Woensdag zal met de commissaris van de koningin van Noord-Holland, Van Keme- nade, overleg worden gevoerd over de vervulling van de vaca ture voor een burgemeester in Amsterdam. De fractievoorzit ters willen dat die zo snel moge lijk vervuld wordt. Dat zal naar verwachting niet voor de raads verkiezingen nog gebeuren. Met het vertrek van Ed van Thijn uit Amsterdam is de strijd losgebrand over diens opvolger. Zowel de PvdA als D66 twisten om deze post. De Grave noemt de hoofdstad echter „nog een paar maatjes te groot voor D66". In Amsterdam is het vertrek van Van Thijn hard aangekomen. Daarbij komt dat na de gemeen teraadsverkiezingen in maart vijf van de zeven wethouders niet meer terugkeren. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: Q per maand met automatische afschrijving 29,- per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: Advertentie Plaats: Telefoon: 01 Prei, kort afgesneden, kilo Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant Rundertartaar, 100 gram iSff Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 22 lanuart as 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1