Lubbers valt uit naar Bukman DSA 1% Vriendschap en samenwerking bepalen top Jeltsin-Clinton E-carS 4 WEKEN CJT s.X Duizenden bewijzen Ien Dales laatste eer BRISTOL Meisje kerfde zelf hakenkruis in wang Aardgas voor tuinders spotgoedkoop Kabinet grijpt niet in Amsterdam zou vertrek Van Thijn betreuren 71/2°/O STAATSLENING 1993 PER 15 JANUARI 2023 MINDER DAN DE HELFT 29 t/m 35 VOOR/13,- reportage Normale temperatuur 87$" Omstreeks 5 graden. Wisselende be wolking, vanavond gevolgd door re gen. De zuidelijke ivind is matig tot vrij krachtig. Minimum rond O graden. 237e jaargang no. 12 [aterdag 15 januari 1994 .osse nummers 2,00 den HAAG (npa) - Premier Aibbers heeft minister Buk man een uitbrander gegeven. Bukman schreef in een brief aan ijn collega Andriessen van eco nomische zaken dat uit electo rale motieven (CDA-belang) de «asprijs voor tuinders voorlo pig niet verhoogd mocht wor- dfn. ..Dat is staatsrechtelijk liet juist", zegt Lubbers in ant woord op schriftelijke vragen van de kamerleden Wolffen- iperger (D66) en Van Ojik iGroenLinks). Het kabinet bleek gisteren overigens niet bereid in te grijpen in de gas- rijs. )e minister-president is het ens met Wolffensperger „dat iet algemeen belang bij de be- luitvorming in het kabinet on- ijer alle omstandigheden voor rang dient te krijgen boven het lectorale belang van één der ioalitiepartijen". In zijn ('per- ioonlijke en vertrouwelijke') brief aan Andriessen had Buk- nan gewaarschuwd dat een ver- ■oging van de gasprijs bij de uinders tot een 'explosie van roede' zou leiden en dat de prijs laarvan 'volledig door het CDA letaald zou worden'. Öok PvdA-mihïster Alders (volkshuisvesting en milieube heer) keurt de handelwijze van Bukman af. Hij was het eens met alle negatieve commenta ren die de laatste dagen in de pers over de brief van Bukman verschenen zijn'. Alders wees op afspraken voor energiebespa ring, die betekenen dat de gas prijs voor tuinders tot 2000 in stappen met 15 cent stijgt. ïasunie 'Lubbers vindt het niet alleen on juist maar ook 'overbodig' dat Bukman electorale argumenten lanvoerde voor het niet verho- u 3W project interieur bv interieurbouw kantoorinrichting bouw zie pagina 3, 5, 7 en 36 telefoon 01100 51433 gen van de gasprijs. „Het leidt immers de aandacht af van de hoofdzaak, namelijk de ernst van de problemen, waarin de glastuinbouw momenteel ver keert". Het kabinet zal overigens niet ingrijpen in de gasprijs voor tuinders. Het Landbouwschap moet zelf maar onderhandelen met de Gasunie. Dit was giste ren de uitkomst van een gesprek tussen kabinetsleden en de or ganisatie. Het Landbouwschap gaat komende week voor het eerst met de Gasunie praten. Door de hogere gasprijs moeten tuinders gedwongen worden het energieverbruik met 30 procent terug te dringen. „Ook collega Bukman kent die afspraken", al dus Alders na het onderhoud met het Landbouwschap. Buk man zelf wilde niet meer op zijn voorstel ingaan. De Tweede-Ka merfractie van D66 is tevreden met het standpunt van premier Lubbers over de affaire. De prijs die de glastuinders be talen voor het aardgas waarmee zij hun kassen verwarmen is zo laag dat deze beroepsgroep „niet wordt gemotiveerd om energie te besparen. Dat staat haaks op het beleid van het ka binet". zei minister Alders giste ren. Na het onhandige optreden van partijgenoot Bukman wordt het voor de CDA-leden van het kabi net heel moeilijk de afgesproken verhoging van de gasprijs uit te stellen. Want objectief gezien heeft Bukman geen been om op te staan. 'Zijn' glastuinders krij gen hun aardgas nu inderdaad, zoals Alders zegt. voor een prik je. Het Agrarisch Dagblad heeft berekend dat de gemiddelde glastuinder een jaarlijks voor deel geniet van ruim 50.000 gul den. Een niet-agrarische groot verbruiker betaalt voor een half miljoen kubieke meter aardgas ruim 167.000 gulden per jaar. Een tuinder behoeft nog geen 115.000 gulden neer te leggen. Dat komt neer op een prijs van 21 cent per kubieke meter ofwel de helft van wat een Nederlands huishouden aan het energiebe drijf verschuldigd is. AMSTERDAM (ANP) - De frac tievoorzitters van de politieke partijen in Amsterdam betreu ren het mogelijk voortijdig ver trek van Van Thijn naar Den Haag als opvolger van de over leden minister Dales van bin nenlandse zaken. „Hij was met name heel sterk in het burge meester zijn voor de Amster dammers", vertolkt VVD-frac- tievoorzitter A. van der Stoel het gevoel van veel hoofdstede lijke politici. De mogelijke benoeming van Van Thijn kan moeilijk op een lastiger moment komen. Van de zeven zittende wethouders ke ren er na de gemeenteraadsver kiezingen op 2 maart slechts twee terug: VVD'er F. de Grave enD66'er E. Bakker. Alle PvdA- wethouders (drie) en die van D66 en GroenLinks (beide een) ver trekken, hetgeen een gevoelige slag betekent voor de bestuurs kracht van de hoofdstad. De stad zit bovendien midden in de zware onderhandelingen met het Rijk over de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening Extra (Vi- nex). Van Thijn voert de Amster damse delegatie aan. De burge meester is ook voorzitter van het Regionaal Orgaan Amsterdam IROA). waarin de hoofdstad en i dertien omringende gemeenten atting hebben Advertentie De kist met het stoffelijk overschot wordt ten grave gedragen. UTRECHT/ARNHEM (NPA) - Duizenden mensen hebben gisteren tijdens de kerkdienst in Utrecht en de begrafenis daarna in Arnhem afscheid genomen van de zondagnacht overleden minister Ien Dales. Een van de sprekers in de kerk was A. J. Dales, broer van de minister: „Vriendschap is een overheersend kenmerk geweest in het leven van Ien. Ze verbond zich met mensen in hechte en duurzame relaties. Ze was het middelpunt van een grote vriendenkring, die fun geerde als een familie van wie Ien de moeder was". In de kerk waren ongeveer 1300 genodigden aanwezig: naast familie en vriendin Elisabeth Schmitz, het vol tallige kabinet, kamerleden, prominente PvdA'ers, burgemeesters, ambassadeurs, vertegenwoordigers van maatschappelijke organisaties en van het Ko ninklijk Huis. De dienst in Utrecht, waarbij ook het Avondmaal werd gevierd, werd in- en uitgeluid door klokgebeier. Drie vrachtwagens vervoerden de vele bloemstukken en kransen. Brandweerlieden en politie-agenten vormden de erewacht bij de ingang, waar zeker dui zend toeschouwers stonden. De teraardebestelling op de Arnhemse begraafplaats foto Marcel Antonlsse/ANP Moscowa was kort en sober. Naast familie en vrienden begeleidden ongeveer twaalfhonderd belangstellen den de overleden bewindsvrouw naar haar laatste rustplaats. Voorafgegaan door acht motorrijders van de politie arriveerde de stoet van lijkauto. volgauto's en bussen een half uur later dan voorzien op de begraafplaats. Aan de groeve, omringd door een schat aan bloemen, ging mevrouw ds. J. C. ten Have voor in gebed. De plechtigheid werd besloten met het Onze Vader. Na een korte stilte werd de lijkkist neergelaten. Advertentie AUTOSCHADE DEALER SCHADE ASSOCIATIE VAN DOORNESTR. 11 GOES 01100-23549 VANDAAG OPENDAG BIJ mA AUTO HIFI AUTO ALARM AUTOTELEFOON KLEIN VLAANDEREN 91-93 van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Vriendschap en sa menwerking waren bij het slot van de top in Moskou tussen de presidenten Clinton en Jeltsin de trefwoorden. Jeltsin verze kerde zijn Amerikaanse ge sprekspartner vrijdag dat de ra dicale hervormingen onver minderd worden doorgezet. Clinton beloofde versnelde Amerikaanse en Westerse steun voor dit streven. Tevens bleek dat Rusland onder voorwaar- f Advertentie) VERVOLGUITGIFTE TENDERSYSTEEM inschrijving tot 20 januari 1994 9.00 uur via banken en commissionairs koers, wordt na de inschrijving vastgesteld volgens het tendersysteem renté jaarlijks per 15 januari storting 27 januari 1994 aflossing 15 januari 2023 wordt het uitstaande bedrag van de lening a pari aflosbaar gesteld, gehele of gedeeltelijke vervroegde aflossing is niet toegestaan vervolg uitgiftes 17 maart, 21 april, 22 september en 10 november 1994 volgens het tendersysteem voorwaarden kosteloos verkrijgbaar bij banken en commissionairs den wil deelnemen aan het Na- vo-plan Partnerschap voor de Vrede. Clinton kwam overigens niet met nieuwe hulptoezeggingen. Hij beloofde bij de andere G-7 landen te zullen aandringen op het snel inlossen van eerdere toezeggingen van miljardenkre dieten en hulp. Het doel moet volgens Clinton zijn dat de ge wone Russen in hun dagelijkse leven het positieve effect van de hervormingen kunnen ervaren. Clinton bemoedigde later op de dag de Russen in het eerste live optreden van een Amerikaanse president op de Russische tele visie met de voorspelling, dat er voor hen licht gloort in de don kere tunnel van economische rampspoed. Hij waarschuwde echter dat dit alleen zou door breken wanneer onverdroten wordt gekozen voor de moei zame overgang naar de vrije markt. „Een terugkeer naar het verleden is onmogelijk. Staatse conomieën zijn ten dode opge schreven. kunnen niet func tioneren", aldus Clinton. Jeltsin benadrukte tijdens een gemeenschappelijke persconfe rentie. dat Rusland naast Ame rika een gelijkwaardige rol op het wereldtoneel speelt. Met de overduidelijke bedoeling om na tionalistische en communisti sche critici de wind uit de zeilen te nemen, merkte Jeltsin op, dat Rusland geen humanitaire hulp nodig heeft, maar investeringen en openingen naar de Ameri kaanse markt. Clinton had Jeltsin uitvoerig uitgelegd dat het Navo-partner- schap voor de vrede niet de mili taire) isolering van Rusland beoogt, maar juist het opzetten van een gemeenschappelijke veiligheidsysteem dat Europa stabieler moet maken. Jeltsin zag daar de positieve kant van in. maar merkte wel op dat het Navo-plan niet de enige moge lijkheid is om dit doel te berei ken. Hij wees ook op de kansen die er liggen binnen het kader van de VN en de CVSE-samen- werking. Oekraïne Het hoogtepunt van de top. al thans zo bracht Jeltsin het over. was de ondertekening in de vroege ochtenduren van een ak koord dat de Oekrainse kern macht in grootte de derde ter wereld ontmantelt. De Oe krainse president Kravtsjoek ondertekende de overeenkomst in het Kremlin met Jeltsin en Clinton. Volgens het akkoord moeten de Oekrainse kernkoppen (tegen Hebben ministers het te moeilijk met de stapels dossiers, de einde loze vergaderingen en de vele reizen? De een moet duidelijk afzien, de ander regeert fluitend het land. Verder in de bijlage Reportage: Zlate Filipovic is de Bosnische Anne Frank regenwinter gezien door Wim Riemens De WK-gekte is losgebarsten Britten schieten jaarlijks 200.000 vossen Nederland importeert lepra uit Suriname Likkebaardend wachten op Azerbeidzjaanse olie Mocassin loafer ii Maten 40 - 46. Normaal 39.95 Bristolprijs 35.- Alléén vandaag zwart en bordo. Sloopschip Het slopen van het vrachtschip Aya wordt een milieutechnisch karwei. De kosten voor Rijksiva- terstaat belopen 2.3 miljoen gul den. De sloopplannen zijn ge toetst aan strenge milieu-eisen. Vóór de ontmanteling van het geborgen schip begint moet de Aya worden schoongemaakt in een dok van Scheldepoort. De romp zit onder de stook olie. die tijdens de ber gingsoperatie vrij- kwam. WÊÊÊÊÊÊÊmmÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊiÊÊÊÊÊÊÊmiÊÊa^ÊÊiÊÊÊÊm Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 7; Radio en televisie: 8 en 9; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17; Vrije Tijd. 19, 21, 23, 25 en 27, Reportage: 29, 31, 33 en 35. de 1600) binnen drie jaar naar Rusland zijn overgebracht en ontmanteld. Binnen tien maan den moet dat gebeuren met 176 van de modernste strategische raketten, de SS 24 met elk tien kernkoppen. Jeltsin noemde het akkoord ge ruststellend voor de hele wereld en vooral in het belang van de Oekrainse bevolking. Oekraïne krijgt 1 miljard dollar voor de ex port van het bij de ontmanteling vrijgekomen verrijkt uranium, dat op de wereldmarkt als brandstof voor kernenergiecen trales zal worden verkocht. Maar er kleven nog de nodige ha ken en ogen aan het akkoord. In Kiev noemde de nationalisti sche oppositieleider Tsjornovil het akkoord 'verraad aan de Oe krainse zaak'. De kans is groot dat het Oekrainse parlement het verdrag niet zal ratificeren. Clinton reist vanmorgen af naar Wit-Rusland. van onze correspondent Hans Hoogendijk BERLIJN - De 17-jarige, gehan dicapte Elke uit het Oostduitse Halle heeft zelT het hakenkruis in haar gezicht gekerfd. De overval door drie neo-nazi's maandag in Halle had het meis je bedacht. Dat deelde procureur-generaal Hossfeld van de deelstaat Sak- sen-Anhalt vrijdagavond mee. Een motief voor haar daad noemde hij niet. Geweld Donderdag waren nog meer dan 10.000 inwoners van Halle de straat op gegaan om te proteste ren tegen het rechts-extremisti- sche geweld dat zich de laatste tijd steeds meer tegen gehandi capten richt. Vriendinnen van Elke reageer den toen verontwaardigd op be richten. onder meer in de boule vardkrant Bild, waarin werd ge suggereerd dat de 17-jarige de overval had beaacht. „Zoiets zou Elke nooit doen", aldus een van haar vriendinnen/Het meis je is sinds twee jaar verlamd en aan een rolstoel gekluisterd. tastelijkheden gekomen, waar na een van de drie haar het ha kenkruis in het gezicht had ge kerfd. vertelde het meisje de po litie. Een landelijke zoekactie naar de daders leverde niets op. Het meisje heeft donderdag haar woonplaats Halle verlaten en houdt zich verborgen voor de po litie. Zij kan worden aange klaagd voor het doen van een valse aangifte. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: Getuige Vanaf het begin waren er twijfels gerezen bij de politie. Dat kwam onder meer doordat niemand haar geschreeuw had gehoord en er ook geen enkele getuige was van de overval. Elke had de politie verteld dat ze was over vallen toen ze van haar school op weg was naar een vlakbij gele gen medische groepspraktijk. waar ze van het toilet voor ge handicapten gebruik wilde ma ken. Ze zei dat drie jonge neo-nazi's, onder wie een meisje, haar had den lastig gevallen en hadden gedwongen nazi-kreten te roe pen en te zeggen dat gehandi capten hoorden te worden ver gast. Daarop was het tot hand- Li een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: j per maand met automatische afschrijving a 29,- per kwartaal met automatische afschrijving kf 83,75 Naam: Straat: Plaats: Telefoon: 1333111233333 E3H3M3 We houden alles speciaal voor uw bedrijf op voorraad. HERMESWEG 12, VLISSINGEN TEL. 01184-19700, FAX 17291 Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000019 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1