Jeltsin zet hervormingen voort Afpersen van pincode geen veel voorkomende misdaad Circustrein ontspoord 1/2 PRIJS Gimbrère 4 WEKEN Nederland en België willen het EK in 2000 Protest tegen aanval op gehandicapte 01100 - 39555 VOOR/13,- CDA en PvdA komen wat terug in peiling Clinton belooft Rusland financiële hulp kunst cultuur Bij ABP zeshonderd banen weg Wisselend bewolkt £-b Wisselend bewolkt, enkele buien moge lijk met hagel. De maximum tempera tuur loordt 9 graden. De westelijke wind neemt af naar matig. J37e jaargang no. 11 rijdag 14 januari 1994 „osse nummers 1,50 l^RZ y Bel voor informatie: Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit in glas GOES GROOT GEDEELTE WINTERKOLLEKTIE LANGE DELFTl^MIDDELBURG HEERLEN (ANP» - De ambtena renbonden en de directie van het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds (ABP) in Heerlen hebben donderdag een akkoosd bereikt over de sociale gevol gen van een ingrijpende reorga nisatie. Daardoor verdwijnen bij het fonds tussen de zes- en ze venhonderd hanen. Bestuurder Marijnisse van de AbvaKabo zei dat hij redelijk te vreden is over het resultaat. Be langrijk onderdeel vormt een re geling voor mensen die nu 55 jaar of ouder zijn of die leeftijd de komende jaren zullen bereiken. Zij kunnen het ABP verlaten en komen vervolgens in aanmer king voor wachtgeld, dat van de gebruikelijke 70 procent zal wor den verhoogd tot 80 procent van het laatstverdiende loon. In hoeverre deze regeling in de praktijk gebruikt zal worden, hangt af van de opstelling van de Sociale Verzekeringsraad. Mi nister De Vries van sociale zaken is het er namelijk niet mee eens om werkloosheidsuitkeringen toe te kennen aan 55-plussers die vrijwillig hun bedrijf verla ten Bij het ABP werken nu nog 3.500 mensen. (eenmalig binnen zes maanden» tFAj ik wil: j een proefabonnement van 4 weken voor 13,- _l een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters:nvv Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: HAAG (ANP) - De coalitie- CDA en PvdA herstel zich iets van de desastreuze in de opiniepeilingen an december. Maar het verlies opzichte van de huidige van 54 en 49 zetels blijft ïdrukwekkend. Het CDA zou nrekenen op 40 zetels, de PvdA p 28. Dat is respectievelijk see en één zetel meer dan me- io december. Dat blijkt uit een iquète door bureau Inter/ iew. (WD en D66 vallen iets terug de jongste peiling. De WD met 27 zetels er vijf winst één minder dan in het onderzoek. D66 blijft aan op een enorme winst: 30 tegen 12 nu. Maar na de opmars naar zelfs 36 vorig jaar, lijkt de terug wat te zijn ingezet. In de- jiïiber stonden de democraten 3g op 32. roen Links blijft het goed doen iet elf zetels, en zich met een inst vijf bijna verdubbelen, an de kleine christelijke partij- 1 SGP (3). GPV (2) en RPF (1) )u alleen de laatste zich naar zetels weten te verdubbe De Centrumdemocraten blijkens de peiling stij- naar een sterkte van zes ze- maar het onderzoek was vóór de gewraakte uitlatin- van Janmaat deze week dat in het geheel niet rouwig was de dood van minister Dales binnenlandse zaken, ok op basis van de nu voorspel- f omvang van de fracties in de amer zou er geen enkele coali- e van twee partijen te vormen jn. CDA en PvdA reiken samen iet verder dan 68 (tegen nu een ante meerderheid van 103). DA en WD blijven samen ste- en op 67 zetels, terwijl CDA en 66 nog het dichtst bij een meer- komen met zeventig ze Een paarse coalitie van l'dA. VVD en D66 zou met 85 mogelijk zijn. tAdvertentiei expert in elk merk Bel nu voor een scherpe offerte 'S 01184-19610 Leerlingen van een school voor gehandicapten uit Berlijn demonstreren mee in Halle. De tekst op het bord luidt: 'Ik wil niet bang zijn'. foto DPA BERLIJN - Duizenden scholieren uit het Oostduitse stadje Halle hebben donder dag geprotesteerd tegen de lafhartige overval van drie jonge neo-nazi's op een sinds twee jaar aan een rolstoel gekluis terde gymnasiaste. Het meisje werd maandag overvallen toen zij gebruik wil de maken van een gehandicaptentoilet. Toen het meisje zich verweerde kerfde een van de jongens een hakenkruis in haar ge zicht. Het drietal is nog spoorloos. De poli tie vermoedt dat de jongens naar een an dere deelstaat zijn gevlucht. De speciaal gevormde opsporingseenheid is uitge breid van acht tot 20 man. Er zijn 60 tips binnengekomen Hoofdcommissaris van politie Hermann wees beschuldigingen van de hand dat zijn korps te laks zou optreden: „We alles gedaan wat we konden. We hebben direct meer dan 100 man ingezet". Volgens de Duitse Belangenvereniging van Gehandicapten werden de laatste twee jaar 80 gehandicapten het slachtof fer van overvallen door skinheads of neo nazi's. In toespraken bij het protest in Halle werd een harder optreden tegen rechts-extremisten geëist. Op spandoeken stond te lezen: „Be scherm ons tegen geweld" en „Waarom kijkje de andere kant op? Het kan jou ook gebeuren". De regering in Bonn heeft inmiddels har dere maatregelen tegen rechts-extremis- tische jongeren aangekondigd. Aardenburg herbergt de fraaiste collectie middeleeuwse grafschil deringen van Nederland. Recent onderzoek ivees uit dat de Sint Baafskerk. waar de sarcofagen staan opgesteld, borg staat voor de blijvende kwaliteit van de schilderingen. Verder in de bijlage Kunst Cultuur: Spaanse monniken bestormen de hitladder Horatius boeit, ook na 2000 jaar grillige fantasieën van Helene Nolthenius Rob Erkelen schrijft in citaten terugblik op een grimlachend poëet jeugdboek My Fair Lady blijft jong vaderen zoon Kraaij- karnp op de bühne rock 'n roll met vrouwelijke finesse Ahoy' in teken van de opera Marijke de Vries schildert een eigen spel melige humor in Addatns Family uit-agenda. exposities, filmwij- 15 t/m 21 Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland. 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Kunst cultuur: 15, 16, 17, 19, 20 en 21; Sport: 23, 24, 25 en 27 Scheermesjes in speeltoestellen STRIJEN (NPA) - Onbekenden hebben in drie kinderspeeltoe stellen in Strijen (Zuid-Hol land) scheermesjes bevestigd. De vlijmscherpe mesjes werden gisteren aangetroffen door me dewerkers van de groenvoorzie ning in de houten palen van twee rekstokken en in een kin derzitje van een 'wip-eendje'. De snijkant van de scheermesjes stak enkele millimeters boven het houten oppervlak uit. Direct na de ontdekking zijn ze verwij derd en zijn alle speeltoestellen in Strijen gecontroleerd. Er zijn geen mesjes meer gevonden. Voor zover bekend zijn er geen kinderen gewond geraakt. Advertentie) Vanaf morgen in de boekhandel BRUSSEL (ANP) - Oranje en de Rode Duivels zijn straks in Amerika vroege concurrenten tijdens het WK voetbal. De na tionale bonden trapten gisteren af met een gezamenlijk doel voor ogen: de organisatie van de Europese titelstrijd in 2000. Ofwel: Euro 2000, the Low Countries, the Netherlands and Belgium. De bedoeling is een eindtoernooi te houden met zestien landen, verdeeld over vier grensover schrijdende groepen. Nederland en Belgie zijn automatisch ge plaatst. Voor het gezamenlijke project is een fraai logo ontwor pen. met de vlaggen van beide landen in de vorm van een voet baller. De bonden zijn vroeg met de plannen, want de officiële kandi daatstelling is nog niet eens ge opend. In de wandelgangen van de Europese bond UEFA zijn Spanje en Oostenrijk/Zwitser land genoemd als andere gega digden. Komende maanden krijgt een modelorganisatie gestalte. Ste den. stadions, clubs en overhe den ontvangen allerlei informa tie en richtlijnen van de Euro pese bond. De betrokken minis teries zijn al op de hoogte. In de cember is de presentatie van een blauwdruk der bevindingen, waarschijnlijk in mei 1995 neemt de UEFA een beslissing. zie ook pagina 25 Advertentie Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Missingen. Bellen gaat sneller: 01184-84210 De PZC 'n dijk van een krant an onze correspondent lans Geleijnse I0SKOU - De Russische presi- ent Jeltsin beloofde zijn Ame- ikaanse collega Clinton don- erdag in Moskou dat hij zijn Zeeuws-Vlaamse igenten beschoten ji Sint-Niklaas onze verslaggever AS/HULST 'wee Zeeuws-Vlaamse politie- genten zijn donderdagmorgen Toeg in een buitenwijk van het lelgische Sint-Niklaas door wee jonge Antwerpenaren be- choten. De politiemensen, die t Belgische auto vanaf Hulst adden achtervolgd, werden iet geraakt en slaagden er in de lannen (20 en 22 jaar) te over- leesteren. In de auto van het uo werden twee vuistvuurwa- ens en een geweer met afge- loop en een telescoop ge- onden. ven voor vijf uur zag de politie- atrouille dat een achterlicht een voor hen rijdende Belgi- :he auto kapot was. De be- iuurder van de auto reageerde :hter niet op een stopteken en led met hoge snelheid richting elgiè. e politie zette de achtervolging i en vroeg Belgische collega's m assistentie. Nadat de be- ;uurder van de vluchtauto tegen een paaltje was gere- en, vloog hij in Sint-Niklaas uit e bocht. Op het moment dat de politieauto het naderde, werden de po- beschoten. Daar- sloegen de kogels in de rao- buiten. Het door Rusland eerst fel bekritiseerde Navo-plan 'Partnerschap voor de Vrede' werd nu gebruikt als opstap naar veiliger verhoudingen in Europa. Rusland en Amerika moeten sa menwerken om een nieuw, sta biel Europa te creëren, zei Clin ton bij het begin van de gesprek ken in het Kremlin. Van Russi sche kant is opgelucht vastge steld dat een formele uitbreiding van de Navo voorlopig niet aan de orde is. Minister van buiten landse zaken Koziijev. die uit voerig sprak met zijn Ameri kaanse collega Christopher, noemde het Partnerschap een opstap naar een stabiel Europa, waarin alle landen gelijke part ners zijn. Kernwapens Naar verwachting tekenen Clin ton en Jeltsin vandaag een over eenkomst waarin is vastgelegd dat de kernwapenarsenalen niet meer op elkaar gericht zullen worden. Clinton bleef bij zijn weigering de ultra-nationalist Zjirinovski te ontmoeten. De leider van de Liberaal-Democratische Partij Rusland was niet uitgenodigd voor een receptie met. Russische politieke en maatschappelijke VIP's. Clinton brak donderdag even met het protocol Hij bezocht een bakkerij en een slagerij in de schaduw van het hoofdkwartier van de voormalige KGB, de Loebjanka. Moskovieten ver drongen zich om een glimp van hem op te vangen. „Ik heb net met je president gesproken en we hebben besloten dat er meer aandacht wordt geschonken aan het, lot van de werkende mensen in dit land", zei Clinton in een van de spontane gesprek ken met omstanders. De komst va?i 300 asielzoekers naar Terneuzen is onzeker ge worden. Hoewel de gemeente en het ministerie van WVC het eeiis zijn geworden de asielzoekers noodopvang te bieden voor ma ximaal drie maanden, vindt de eigenaar van het Roosevelthotel de periode tekort. Gevreesd wordt dat de opvang dan niet kostendek kend zal zijn. DEN HAAG (NPA) - Het komt slechts sporadisch voor dat overvallers mensen gijzelen om 'bankpassen en pincodes te ste len. Ook het aantal overvallen op mensen die geld 'uit de muur' (geldautomaten) halen, komt maar in beperkte mate voor. Dat zegt de Nederlandse Vereni ging van Banken (NVB) naar aanleiding van een overval op een vrouw in Epe. Zij werd gis ternacht in haar huis gegijzeld en beroofd van haar bankpas, pincode en auto. Volgens NVB-directeur L.M. Overmars is er geen sprake van een trend om pasjes te stelen en pincodes af te persen. „Ik heb van de Centrale Recherche In formatiedienst (CRI) begrepen dat er vorig jaar minder dan tien gevallen waren. Als je nagaat dat er 16 miljoen pashouders in Nederland zijn. dan is dat margi naal". Dit zou volgens hem ook gelden voor overvallen bij geld automaten om op die manier de pincode van de gebruiker te ont futselen. Daarvan zijn geen cij fers bekend, omdat die meegere kend worden bij de normale straatroven. Overmars „Het gaat slechts om een handjevol berovingen. Bo vendien werden vroeger ook mensen overvallen als ze een bankvestiging verlieten. Wij ge ven altijd het advies om in ieder geval 's avonds laat en 's nachts geen geld op te nemen" Woning Het aantal overvallen bij men sen thuis is daarentegen het al gelopen jaar fors gestegen, zo blijkt uit cijfers van de CRI In 1992 kwam het 176 maal voordat mensen in hun woning werden overvallen. Vorig jaar was dat opgelopen tot 255 overvallen, een stijging van 50 proeent De daders weten meestal precies hervormingspolitiek niet zal wijzigen. Clinton op zijn beurt zegde toe dat Amerika alles in het werk zal stellen om Rusland 'snelle en substantiële' finan ciële steun te geven. Ter bekrachtiging van zijn stel ling vaardigde Jeltsin donder dag een decreet uit. waarin wordt bepaald dat een van de vooraanstaande radicale her vormers, privatiseringschef Tsjoebais, vice-premier blijft. Dat zal in de Staatsdoema. het Lagerhuis, nog voor moeilijkhe den zorgen. Donderdag werd duidelijk dat de nieuwe Doema in elk geval een geharnaste Jelt- sin-tegenstander als voorzitter krijgt. Jeltsin en premier Tsjernomyr- din hebben beiden onlangs nog aangekondigd dat het tempo van de economische hervormin gen zou worden vertraagd. Die uitlatingen en berichten als zou den radicale hervormers uit het kabinet-Tsjernomyrdin worden gewipt, vielen in Amerikaanse kring niet goed. „Ik wil in 'de Russische top graag een aantal krachtige hervormers zien", zei minister van financiën Bentsen. Tsjernomyrdin verklaarde dat maandag bekend zal worden op welke plaatsen de regering wordt gewijzigd. De veranderin gen zijn noodzakelijk, omdat communisten en extreem-natio nalisten veel (protest)stemmen kregen bij de parlementsverkie zingen in december. Economie Clintons belofte over hulp moet de Russische kritiek indammen op dit punt. Van eerder toege zegde bedragen (in totaal meer dan 80 miljard gulden) aan wes terse steun is nog maar weinig gerealiseerd. Minister Bentsen benadrukte dat Rusland de economische problemen slechts kan oplossen als het een sterke privé-sector creëert. „Vooral de energiesec tor biedt dan grote mogelijkhe den", aldus Bentsen. Deze is nu nog volledig in handen van de Staat. Clinton en Jeltsin spraken don derdag drie uur met elkaar, zoals gewoonlijk bij toppen langer dan vooraf was geprogram meerd. Echt verrassende ont wikkelingen kwamen niet naar Asielzoekers waar en bij wie ze moeten zijn, aldus de CRI. „Wat wij weten van de daders die overvallen op woningen plegen, is dat ze dat in redelijk georganiseerd verband doen. Ze opereren vaak in groe pen van twee u drie man en be reiden zich erg goed voor", ver telt CRI-woordvoerder D. van Gooswilligen. „Ze overvallen mensen van wie je kunt ver wachten dat ze veel geld in huis hebben". Slechts 30 procent van de overvallen op woningen wordt opgelost. De CRI wijst erop dat mensen veel zelf kunnen doen aan pre ventie. „Enige alertheid en de nodige dosis wantrouwen. Als mensen iemand niet vertrou wen, moeten ze die persoon niet binnenlaten. De cijfers wijzen op dit moment uit dat men erg voorzichtig moet zijn. Aan de an dere kant stellen wij: er is geen reden voor paniek". LAKEI. WD-Florida (AP) - Bij de ontsporing van een volle circustrein van Ringling Brothers en Barnuni and Baile\ in Florida is donderdag ten minste een dode gevallen. Van de 200 perso nen aan boord van de trein wordt er nog een vermist en raakten tussen de 15 en 20 gewond. Negentien van de 59 wagons van de trein raakten bij Lakeiand ontspoord. In de rijtuigen wer den medewerkers, artiesten en instrumenten vervoerd: de wagons met 50 olifanten, leeuwen, beren en paarden bleven allemaal op de rails. liet ongeluk gebeurde in dichte mist nabij een w issel. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. foto Reuter

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1