Bukman voor tuinders n Kravtsjoek belooft Clinton kernwapens te ontmantelen Strijd om zilveren koksmuts Mensenrechten niet verzwegen Keukens half geld 4 WEKEN Uitstel verhoging gasprijs uit vrees voor stemmenverlies CDA AH haalt pakken saté uit handel Gouden Harpen Ritzen wil beperking van lesprogramma's in het basisonderwijs in goes tvnurc VOOR 13,- if en toe zon inkele buien, maar ook af en toe zon. Krachtige, aan zee harde tot storm achtige zuidwestelijke wind. Maxi- mtn temperatuur rond 10 graden. WÊÊÊÊÊÊtHÊKÊth 37e jaargang no. 10 13 januari 1994 osse nummers 1,50 HAAG (NPA/ANP) - Een «hoging van de gasprijs voor linders van ongeveer vier cent «kubieke meter per 1 oktober ^staande gaat mogelijk voor lig niet door. Minister Buk- FC Vlissingen (rijgt uitstel an betaling MSSINGEN - De rechtbank an Middelburg heeft aan de aetbalvereniging VC Vlissin- uitstel van betaling ver- tendf De clubleiding had hier Kif om verzocht, nadat bleek de lopende verplichtingen langer meer konden wor- |en gedekt door de inkomsten, fcclub kampt al jaren met een jclraldenlast van ruim vijf ton, «lerfenis uit de periode '85-'91, VC Vlissingen op gefor- wijze naar het betaalde werd geloodst, pit was de beste stap die we doen", verklaarde Ton- üe Hendrikse, voorzitter van sn zestien man sterke werk- loep. die sinds 20 ecember 1993 ie club uit de financiële nood te halen. „We hebben zaak financieel doorgelicht tot de conclusie gekomen VC Vlissingen alleen op deze te redden is." Ferlost van de druk van credi- leuren hoopt de werkgroep nieuwe bestuursleden te kunnen lantrekken en een financiële jutweg te vinden. Als bewind voerder is mr Van Everdingen jangewezen. Van Everdingen p ruim een jaar geleden ook 'bewindvoerder bij de inmiddels opgeheven profclub VCV Zee land. zie ook pagina 15 man is bang voor stemmenver lies bij de kamerverkiezingen in mei en wil daarom dat de prijsverhoging met minstens een jaar wordt uitgesteld. Vice- fractievoorzitter Wolffensper- ger van D66 vindt dit 'te gek voor woorden' en heeft schrifte lijk om opheldering verzocht. Bukman deed zijn verzoek in een brief aan zijn CDA-collega op Economische Zaken, An- driessen. Volgens komt zal de tuinbouw in opstand als de prijs verhoging wel doorgaat. Aange zien in deze sector bijna uitslui tend CDA gestemd wordt, zal deze partij het gelag betalen, al dus Bukman. Vorig jaar dreigden tuinders op een bijeenkomst in het Westland al massaal op de Centrumdemo craten te gaan stemmen. Zij voelden zich door het CDA ver raden. De grootste regeringspar tij trok zich onvoldoende het lot van land- en tuinbouw aan. zo was toen de kritiek. Formeel onderhandelt de Gasu nie met het Landbouwschap over de gasprijs voor de tuin ders. Ook de achtergrond speelt het kabinet echter ook een rol. De minister van economische zaken moet een overeenkomst tussen beide partijen goedkeu ren. Bovendien treden bewindslie den op als bemiddelaar als Gas unie en Landbouwschap er niet uitkomen, of om bemiddeling vragen. Daarmee is het kabinet in alle stadia medeverantwoor delijk, aldus Bukman. Dat ziet de tuinbouw ook zo. Een prijsverhoging van vier cent !DEN HAAG (NPA) - Super marktketen Albert Heijn heeft woensdag enkele tienduizen den pakken kipsaté uit de win kels gehaald, nadat vier klan tenglas in dit diepvriesprodukt badden aangetroffen. Over de oorzaak van de verontreiniging last AH in het duister. Het zijn 'vrij grote' stukken glas, die zichbaar zijn met het blote oog. De Zaanse supermarktketen gaat ervan uit dat de verontrei niging niet op grote schaal is ge beurd en noemt de vondst van bet glas 'een incident'. Bij het jbedrijf waar de saté ajam (kip) is geproduceerd en verpakt - de haam wil AH niet noemen - pordt uitgezocht hoe het glas er- is gekomen. per kubieke meter gas zou de tuinbouw per jaar ongeveer 100 miljoen gulden kosten. Een gro'ot deel van dat geld (80 pro cent) vloeit in de schatkist. Om Bukman zijn zin te geven moet ook minister Kok ifinancien) meewerken. Overigens zou de rekening dit jaar geringer zijn: 20 miljoen gulden aangezien de prijsverhoging pas op 1 oktober zou ingaan. Bukman meent dat de tuinbouw de gasprijsverhoging nu niet kan hebben omdat de sector al veel moet investeren in milieu maatregelen, terwijl bovendien de internationale concurrentie sterker wordt. Tuinders kennen nu een extra lage gasprijs van circa 19.5 cent per kubieke me ter. De industrie, die ook veel gas verbruikt, betaalt ongeveer 25 cent. De gasprijs voor een ge zin is 42 cent per kubieke meter. Kritiek D66-kamerlid Wolffensperger wil nu van premier Lubbers we ten wat deze vindt van de over wegingen van Bukman bij zijn pleidooi de prijsverhoging over de verkiezingen heen te tillen. Hij wil dat de CDA-premier dui delijk maakt dat bij besluitvor ming in het kabinet „het alge meen belang onder alle omstan digheden voorrang moet hebben boven het electoraal belang van een der coalitiepartijen Het Kamerlid Van Ojik (Groen- Links) heeft in schriftelijke vra gen aan Bukman zelf. eveneens opheldering gevraagd. VVD'er Te Veldhuis vindt dat Bukman zijn brief aan Andries- sen openbaar moet maken. Hij wenst ook een integraal over zicht van alle directe en indirec te lastenverzwaringen waarmee de tuinbouwsector in deze kabi netsperiode is geconfronteerd. Lubbers Nederland lijkt er weinig bij te winnen als Ruud Lubbers Ja- ques Delors opvolgt als voorzit ter van de Europese CommmiS- sie. Het optreden van de Neder landse premier op het Europese politieke toneel heeft al verschillende keren vraagtekens opgeroe- O pen. £m Minicampings Tijdens een overleg tussen Zeeuwse gemeenten en gedepu teerde De Kok recreatieis overeengekomen dat minicam pings over maximaal 15 eenhe den mogen beschikken in de pe rioden 5 tot 24 mei en juli!augus tus De organisatie van de 'offi ciële' campinghouders. Recron. heeft teleurgesteld op de regeling gerea- Q geerd. w NAC Met enig fortuin is NAC gisteren doorgedrongen tot de kivartfi- nale van het KNVB-bekertoer- nooi. In blessuretijd velde Remie het vonnis over het verrassend sterke AZ: C 3-2. I *J Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; Radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport: 14 en 15; Onder wijs: 17,19,21,25, 27 en 29 AMSTERDAM - Professionele koks uit de horeca, catering en instellingensector streden woensdag tijdens de vakbeurs Horecava om de zilveren kokskmuts. De RAI vormt tot en met vandaag het strijdtoneel voor finalisten in de verschillende wedstrijdklassen. De winnaar in de klasse „Horeca praktijk-a-la-minute" zal de wisseltrofee naar huis mogen meenemenfoto Marcel Antonisse/ANP lopakken :t gaat volgens Albert Heijn insluitend om plastic duopak* [ten met daarop de uiterste houdbaarheidsdatum 'decem ber 1994'. Woensdag is de betref- lende partij saté uit de diep- .vneskasten gehaald en vervan gen door verpakkingen met als uiterste houdbaarheidsdatum panuari 1995'. De teruggehaalde pakken worden vernietigd. AH is het zoveelste bedrijf dat een partij levensmiddelen van [lenige omvang moet terughalen. Eind augustus vorig jaar werd bekend dat Heineken 17 mil- |v°en, Bavaria 6 miljoen en Oran jeboom 1.5 miljoen bierflesjes [noesten terughalen omdat er kleine glasdeeltjes in een aantal -esjes waren gevonden. Twee jfeken later kwam zuivelfabri- <antFrico Domo in opspraak na i be vondst van deeltjes alumi- nium in babymelkpoeder. Onge veer 350.000 blikken Frisolac *erden uit de handel genomen. Babyvoeding 'u november ontstond een .schandaal rond Nutricia toen Potjes babyvoeding een ont smettingsmiddel bleken te be- ïatten. Het bedrijf haalde een miljoen potjes Olvarit uit de inkelschappen. Van den Bergh foods (Unilever) ondernam een i soortgelijke actie met ondeug- delijk verpakte Becel-koffie- roelk en Campina Melkunie met j chocolademelk. h) december vorig jaar viel Al- 1 hert Heijn ook al 'in de prijzen' I na een klacht van een klant die §las in een pak walnotenijs pond. Het frisdrankenconcern Raak werd in december door de j j^uringsdienst van Waren op de j ;hoo geslingerd omdat in flessen Rossis een verboden stof was ge bonden. Justitie nam 150.000 j hessen Cassis van anderhalve li- ter in beslag voor vernietiging. van onze correspondent Hans Geleijnse MOSKOU - Oekraïne ontman telt zijn kernwapenarsenaal. De Oekraïnse president Kravts joek beloofde dat woensdag avond na een gesprek met de Amerikaanse president Clinton op het vliegveld bij de hoofd stad Kiev. Kravtsjoek zei dat hij morgen in Moskou met Clin ton en de Russische president Jeltsin een verdrag over het op ruimen van de kernwapens zal ondertekenen. Kravtsjoek riskeert daarmee een botsing met het Oekraïnse parlement. Zowel de nationalis ten als de communisten hebben gedreigd met een afzettingspro cedure als Kravtsjoek de kern wapens zou 'weggeven'. De Oe kraïnse president leek daar woensdagavond niet bezorgd over. „Oekraïne zal zijn ver plichtingen nakomen en geen obstakel zijn op de weg naar nu cleaire ontwapening", zei hij. Clinton maakte woensdag avond op weg van Praag naar Moskou een korte tussenstop op het vliegveld Borispol bij Kiev. Hij had bij de Navo-top in Brus sel al optimistisch gezegd dat Oekraïne het verdrag zou teke nen en ook uitvoeren. De weige ring van Oekraïne om de 178 strategische kernwapens met ongeveer 1600 kernkoppen in Rusland te ontmantelen, heeft bijna twee jaar voor grote span ningen tussen de twee voorma lige Sovjet-republieken gezorgd. Het door Washington voorge stelde verdrag, dat nog niet offi cieel is gepubliceerd, bepaalt dat de kernwapens in Rusland worden ontmanteld. De kernla dingen worden verwerkt tot brandstof voor kerncentrales. De verkoop daarvan op de we reldmarkt moet Oekraïne onge- I Advertentie) Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES veer 1 miljard dollar (ongeveer 2 miljard gulden) opleveren. Clinton wordt vanmorgen om negen uur in het Kremlin ver wacht voor de besprekingen met Jeltsin. Het 'Partnerschap voor de Vrede' zal een belangrijk ge spreksonderwerp zijn. Volgens woordvoerder Karasin van bui tenlandse zaken draagt het feit dat 'niet mechanisch tot uitbrei ding van de Navo' is besloten bij aan verdere ontwikkeling van goede relaties. Moskou gaat ervan uit dat Jelt sin en Clinton nu gezamenlijk tot een plan komen om de stabi liteit in Europa te versterken. Clintons aanduiding in Praag, dat de Navo zijn nieuwe 'vredes- partners' te hulp zal schieten als die landen worden aangevallen, zal daarbij ongetwijfeld ter spra ke komen. In de Russische pers wordt nu al veel aandacht besteed aan de 'toeters en bellen' van het be zoek. Zo bracht Tass woensdag avond een uitvoerig verhaal over het Radisson Slavjanskaja hotel, waar Clinton zal logeren. Het is voor het eerst dat een Amerikaanse president bij een bezoek aan Moskou niet in de ambassadeursresidentie, maar in een hotel verblijft. Clinton heeft er de beschikking over een drie-kamersuite. die de belas tingbetaler 880 dollar (ruim 1700 gulden) per nacht kost. zie ook pagina 2 HILVERSUM (ANP) - De stich ting Conamus heeft de Gouden Harpen voor 1993 toegekend aan producer/componist Peter van Asten, producent Joop van den Ende en popgroep De Dijk. Zij krijgen deze hoogste onder scheiding van Conamus voor hun verdiensten voor de Neder landse lichte muziek. De Zilveren Harpen zijn toege kend aan de popgroep De Jazz- politie en de zanger/instrumen talist Valensia. De Zilveren Harp is een aanmoedigingsprijs voor veelbelovende kunstenaars Man onthoofd door staalplaat DEN HAAG (ANP) - Een 23-ja- rige Hagenaar is woensdag, ver moedelijk door een staalplaat, onthoofd. De auto die hij be stuurde werd aangereden door een bestelbusje met aanhanger. De politie gaat er voorlopig van uit dat één van de staalplaten van de lading op de aanhanger eraf is geschoven en door de voorruit van de auto van de Ha genaar is geslagen. JAKARTA (NPA/ANP) - Pre sident Soeharto van Indone sië heeft bevestigd dat een openhartige discussie over mensenrechten tussen be vriende landen mogelijk is. Hij heeft wel laten blijken geen enkele koppeling meer te willen tussen deze discus sie en andere zaken zoals ont wikkelingshulp. Dit hebben leden van de Ne derlandse parlementaire de legatie gisteren laten weten na afloop van hun gesprek met de president. Zij spraken bijna een uur op het werkpa leis van Soeharto. Kamer voorzitter Deetman stelde de discussie over mensenrech ten in het gesprek aan de orde. Daarnaast spraken de Neder landers met de president over de verbeterde relaties tussen de twee landen en over inten sievere samenwerking op eco nomisch. cultureel en onder wijsgebied. Princen D66-fractievoorzitter Van Mierlo heeft woensdagavond in Jakarta naar eigen zeggen een goed gesprek gehad met de mensenrechtenactivist J. „Poncke" Princen. Een meer derheid van de Nederlandse delegatie, onder wie Deetman. CDA-fractievoorzitter Brink man en het VVD-Kamerlid Dijkstal, wensen Princen niet te onmoeten. Hun weigering hangt samen met de rol die Princen eind jaren '40 tijdens de politionele acties van het Nederlandse leger in het hui dige Indonesië heeft gespeeld Princen liep destijds als Ne derlands militair over naar de Indonesische nationalisten. Van Mierlo en ook PvdA-frac- tievoorzitter Wöltgens beslo ten echtei; Princen wel te ont moeten, omdat hij door Am nesty International als des kundige op het gebied van de mensenrechten is aanbevolen. Princens rol tijdens de politio nele acties en daarna doet daaraan volgens Van Mierlo en Wöltgens niets af. Omdat Wöltgens in verband met de dood van minister Da- les van binnenlandse zaken woensdag naar Nederland te rugkeerde werd Van Mierlo bij zijn ontmoeting met Princen alleen vergezeld door PvdA- senator en delegatielid Van Veldhuijzen. DEN HAAG (ANP) - Minister Ritzen wil de 'overladenheid' van de lesprogramma's in het basisonderwijs beperken. Hij zal een commissie van deskun digen instellen, die hem daar over moet adviseren. Op korte termijn wil hij in. elk geval maatregelen nemen om het on derwijs in de Nederlandse taal te verbeteren. Dat kondigde Ritzen woensdag aan in een reactie op een rapport over de kwaliteit van het basisonder wijs. In het rapport 'Zicht op kwali teit' wordt geconstateerd dat de kwaliteit van het onderwijs op cruciale punten te wensen over laat. Dat dwingt tot ingrijpende maatregelen en een extra inves tering van 220 miljoen gulden, aldus de rapporteurs. Het rapport, dat november vorig jaar al grotendeels uitlekte, is gemaakt door de Commissie Evaluatie Basisonderwijs, in op dracht van Ritzen en onder lei ding van de Onderwijsinspectie. Volgens de commissie is de les- tof te omvangrijk. Dat gaat ten koste van kernvakken als Ne derlands, rekenen, aardrijks kunde en geschiedenis. De be heersing van het Nederlands in woord en geschrift is bij de basis scholieren zorgwekkend. Hans Verkerk Keukens is bezig zijn 32e filiaal te bou wen in Goes. Tijdens deze opbouw hebben wij een te gekke voorverkoopactie. Wij verkopen een aantal keu kens en apparaten voor half geld. Tevens hebben wij een groot aantal keu kens en apparaten die direct uit voorraad voor half geld leverbaar zijn. Kom snel langs want nu kopen betekent nu geld verdienen bij Hans Verkerk, aan de Ringbaan 2, voorheen van Dijke vakantieland, te Goes. Bel voor info: 01100-16451 De commissie beveelt allereerst aan de verplichte lesstof in te perken. De kerndoelen (wat leer lingen moeten kunnen en ken nen) moeten hierop worden aan gepast. Extra lessen zijn nodig in taal en rekenen. De schoollei ders moeten zoveel mogelijk worden vrijgesteld van lesgeven en zich meer bezig houden met de begeleiding van de leraren. (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gi' atis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- J per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Voorletters: m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 8 713214 00000; foto ANP President Soeharto (links) in gesprek met delegatieleider Deetman.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1