Kanaaltunnel duurder dan boot Navo bereid tot luchtbescherming voor blauwhelmen Aanschuiven in Praag 4 WEKEN Eerder geboren door botsing Gelijke Behandeling later in Senaat door overlijden van Dales I Olau Line niet bang voor concurrentie Nog geen prijzenslag Brandpremie basisschool stijgt met vijftig procent Zeer veel mensen tekenen Kat klem in blikje condoléanceregister Dales MEUBELS HALF GELD VOOR 13,. Regen en veel wind geel bewolking, in de loop van de och tend van het westen uit regen. Krach tige. aan zee stormachtige zuidzuid- westen wind. Temperatuur 10 graden. 237e jaargang no. 9 Woensdag 12 januari 1994 Losse nummers 1,50 [van onze verslaggever tené Schrier ITRECHT - Een retourkaartje voor de Kanaaltunnel tussen Engeland en Frankrijk gaat tus- itnde 390 en 930 gulden kosten. Deze tarieven zijn in ieder geval dit jaar vergelijkbaar en in een aantal gevallen duurder dan de prijzen van de veren tussen En gland en het continent. Vaste vrachttarieven ontbreken nog. Iedere vrachtvervoerder moet melde exploitant van de tunnel in de slag voor een zo gunstig mogelijke prijs van een over tocht met 'Le Shuttle'. De veerdiensten en de Eurotun nel Maatschappij hebben beide laten weten niets te voelen voor een prijzenoorlog. Toch zijn er wel bewegingen aan het Iront van de tarieven merkbaar. Zo heeft de Olau Line, die tussen Vlissingen en Sheerness vaart, besloten kleinere schepen in te zetten. Van andere maatschap pijen worden tariefsaanpassin gen verwacht. De tarieven voor de tunnel va riëren gedurende het jaar. met de hoogste prijzen tijdens het hoogseizoen in de zomermaan den. Omdat in de eerste maan den na de officiële opening veel belangstelling wordt verwacht, zal ook in die periode het zomer- tarief gelden. Een kaartje is doorgaans het duurst in de weekeinden. Dan kost een enkeltje voor een auto 465 gulden en een retourtje 930. In de goedkoopste periode (no vember/december) kost een en keltje 330 gulden en een retour tje 660 gulden. Deze prijzen voor personenauto's gelden ongeacht het aantal passagiers. Boten D. Hartmann van de Olau Line verwacht voor zijn veerdienst niet direct concurrentie van de Eurotunnel. Dat ligt volgens hem anders voor de diensten die tussen Calais en Dover varen, als het ware boven het tracé van de tunnel. Hun voordeel van een korte reistijd wordt nu weggeno men. De tunnel verbindt Calais en Folkestone. De relatief lange overtocht met de Olau Line past volgens Hartmann prima in de verplichte rijtijden van beroeps chauffeurs op vrachtwagens en bussen. De eerste kaartjes voor een pas sage via de nieuwe tunnel kun nen vanaf vandaag gekocht wor den in onder meer reisbureaus. De eerste vrachtwagens maken 7 maart de tocht met behulp van speciale treinwagons. De offi ciële opening volgt 6 mei. waar na op 8 mei de pendeldienst voor personenauto's begint. De capaciteit van de nieuwe ver- DEN HAAG (NPA) - De brand- terzekeringen voor basisscho len gaan dit jaar met vijftig pro cent omhoog. De verzekeraars willen op die manier de school directies dwingen de brandvei ligheid in hun gebouwen te ver beteren. Daar is het volgens de verzekeraars in veel gevallen treurig mee gesteld. Het is nog niet eerder gebeurd dat zo'n enorme premieverhoging door gevoerd moest worden. Het afgelopen jaar werd op ba sisscholen voor in totaal 45 mil joen gulden schade aangericht door brand. De verzekerings maatschappijen willen dat schooldirecties maatregelen ne men om brandschade te voorko men, Zo zouden alle scholen een conciërge moeten hebben. „Als men weet dat er vrijwel perma nent mensen in het schoolge bouw aanwezig zijn en dat men betrapt kan worden, kan de drang om vandalisme te plegen aanzienlijk worden terugge bracht", aldus woordvoerder J. Waterreus van de verzekerings maatschappijen. Daarnaast kent de conciërge vaak de wijk waar de school ligt en herkent daardoor sneller mensen, zo be toogt Waterreus. De verzekeringsmaatschappij en dringen daarnaast aan op het aanbrengen van sprinklerinstal laties in schoolgebouwen. Als de schooldirecties de extra maatre gelen uitvoeren, kunnen ze een korting op de zojuist verhoogde verzekeringspremie verwach ten. van onze correspondent Peter de Vries BRUSSEL - De Nederlandse blauwhelmen bij de Bosnische stad Srebrenica zullen wellicht als eersten merken of de Navo lijn dinsdag herhaalde belofte gestand doet om de VN-eenhe- den vanuit de lucht bescher ming te bieden. Volgens de Na vo moeten jachtbommenwer pers ingezet worden wanneer de Servische milities blijven verhinderen dat de Canadese blauwhelmen in Srebrenica worden afgelost door een Ne derlands bataljon en dat de luchthaven in Tuzla weer wordt geopend voor humani taire hulpvluchten. Dat blijkt uit de verklaring die de 16 landen van het militaire bondgenootschap dinsdag heb ben uitgegeven aan het slot van hun tweedaagse topontmoeting m Brussel. VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali moet eerst bet licht op groen zetten voor luchtaanvallen en dat kan. ge- aen de aarzelingen van de VN- '•opman. wel even duren, zei een sceptische minister Kooijmans dinsdagmiddag. Boutros Ghali i» volgende week te gast bij de Nederlandse regering. Hij be perkte zich dinsdag in een diplo matieke verklaring tot lof voor de „politieke wil" die de Navo aan de dag legt. Strafexpeditie De eventuele luchtaanvallen bij Tuzla en Srebrenica worden in Navo-kringen omschreven als ecn 'beperkte beschermende' actie voor de belaagde blauw helmen. De acties zijn veel min der bedoeld om de strijdende mi lities te beïnvloeden. Hoewel de Navo nog eens heeft herhaald ook bereid te zijn de Servische stellingen bij Sarajevo te bom barderen wanneer de 'wurging' van die stad niet ophoudt, be staat over een dergelijke "stra fexpeditie" grote verdeeldheid, pgeland. Canada en Grieken land zien niets in zo'n operatie, omdat ze vrezen dat dat leidt tot een escalatie van de gevechten. De Amerikaanse president Clin ton drong er dinsdag openlijk op aan dat de bondgenoten dit keer 'oord houden: ..We moeten al teen nieuwe dreigementen uiten udien we bereid zijn ze door te J'ocrenzei hij. Volgens premier Lubbers vinden alle Navo-lan- jten dat het „niet doenbaar is zo door te gaan" met de VN-vredes- macht en willen ze ook „de ge dachte wegnemen dat we weglo pen. Dat zal niet gebeuren". De VN-officieren in Tuzla en Sre brenica moeten nu snel laten we ten welke militaire strategie er nodig is. „Als jullie militairen meer willen, zeg het en dan doen we dat", vatte Lubbers de uit komst van de Navo-top samen. De rondreizende Bosnische am bassadeur L. Sacerbey zei in Amsterdam te hopen dat het niet opnieuw bij loze dreigemen ten blijft. Hij deed een poging druk op de ketel te zetten door aan te kondigen dat zijn rege ring de moslim-landen in de we reld zal vragen een boycot in te stellen tegen goederen uit lan den die zich verzetten tegen luchtaanvallen. Het werd niet duidelijk of hij met die moslim landen de Arabische olielanden bedoelde. binding wordt nog niet volledig benut. Dat zei Neil Cooper, woordvoerder van Eurotunnel, dinsdag op een persconferentie in Utrecht. Zo gaan er in de maanden mei en juni per uur 2 treinen met auto's door de tun nel. in juli 3 per uur en in augus tus 4. Touringcars en personen- busjes mogen, evenals campers, caravans en andere aanhangers deze zomer nog niet mee. Dat heeft te maken met het veilig heidsrisico. Voor caravans en campers is bij voorbeeld de aan wezigheid van butagas-flessen nog een probleem. Om diezelfde reden hebben ook auto's met lpg- tanks geen toegang tot de trein. Verder mag tijdens de 35 minu ten durende overtocht niet ge rookt worden. Eurotunnel streeft er naar deze categorieën voertuigen vanaf 5 september ook over te zetten. Treinen Begin september moet ook de verbinding voor personentrei nen operationeel worden. De Britse. Franse en Belgische spoorwegen gaan dan een dienstregeling met een hoge snelheidstrein exploiteren on der de naam Eurostar. Vanaf de stations in Parijs, Londen en Brussel zullen geregeld treinen door de kanaaltunnel gestuurd worden. De overtocht tussen twee hoofdsteden aan weerszij den van het Kanaal zal ongeveer drie uur duren. Volgens prognoses van Eurotun nel gaan er tot 1996 acht miljoen passagiers door de buizen, waar van 200.000 uit Nederland. Als de touringcars van de nieuwe Kanaalpassage gebruik kunnen maken worden nog eens 4.5 mil joen passagiers verwacht, van wie 100.000 Nederlanders. Zjirinovski De extreme Russische nationa list Vladimir Zjirinovski heeft dinsdag gezegd dat president Bill Clinton hem een 'groot ca deau' geeft door hem een ge sprek te weigeren tijdens zijn be zoek aan Moskou. Tijdens de opening van het nieuwe parle ment kregen Clinton en andere westerse leiders giste ren van Zjirinovski O veel kritiek. O Studiecentrum Het roer moet om bij het Zeeland Studiecentrum in Aardenburg. Dat eist de gemeente Aarden burg nu over het boekjaar 1993 een tekort dreigt van 1,2 miljoen gidden. De directie ivijt het te kort onder meer aan de econo mische recessie. Een vacatures top is een van de maat regelen die worden overwogen. Krajicek Richard Krajicek keert waar schijnlijk pas in april terug in het internationale tennis circuit. De knieblessure van de Hage naar geneest langzamer dan verwacht. Pas als het revalida- tieproces volledig is af gerond. wü Krajicek 1 zijn rentree maken. I w Opinie en achtergrond: 2; Binnen- en buitenland: 3, 4 en 5; Financiën en economie: 6; Radio en televisie: 7; Provincie: 11, 12, 13 en 15; Sport: 16 en 17 Clinton schuift aan tafel in het Praagse Kasteel voor zijn gesprek met de Tsjechische president Havel. f°to Reuter PRAAG AFP/DPA/RTR/UPI - De eerste stop op zijn rond reis door Midden- en Oosteu- ropese landen heeft Bill Clin ton aangegrepen om een vu rig pleidooi te houden voor de nieuwe Navo-strategie. Het bondgenootschap zal de ze landen niet achterlaten in het niemandsland tussen het Westen en Rusland. Hun vei ligheid is voor Europa en de Verenigde Staten buitenge woon belangrijk, zo tracht de Amerikaanse president de skeptische Oosteuropese lei ders te overtuigen. Na een gesprek onder vier ogen met de Tsjechische pre sident Vaclav Havel in het Praagse kasteel verklaarde Clinton dat het „partner schap voor vrede" het begin is van de opbouw van veilig heidsbetrekkingen tussen de Navo-staten en de rest van Europa. Uiteindelijk zou dat kunnen leiden tot een volle dig lidmaatschap van de Na vo, onderstreepte de Ameri kaanse president, die van daag in Praag nog een ont moeting zal hebben met ande re vertegenwoordigers van de Visegrad-landen (Hongarije. Polen. Slowakije en Tsjechië) De Poolse president Lech Wa lesa verwacht dan ook een pit tig gesprek. Hij zal Clinton zeggen dat men in Brussel bij de Navo-top meer had moeten doen en verder had moeten gaan. Walesa noemde dins dag het partnerschap voor vrede „een ons opgedrongen concept". Zijn Tsjechische collega Ha vel is er echter aanzienlijk po sitiever over. „Het betekent dat de deur naar het bondge nootschap is geopend", con cludeerde hij na de ontmoe ting met Clinton. ASSEN (NPA) - De 13-jarige Niels Zwier vond gistermiddag in Assen een kat die met haar kop in een leeg blikje kattevoer vastzat. Niels nam de kat mee naar het huis van een vriendje waar ze de achterkant van het blikje openknipten. Het lukte niet de kat te bevrijden. Er werd een dierenarts bij gehaald die het blikje in één ruk van haar kop trok. De kat rende daarop meteen naar huis. „Daar hebben we aangebeld en het verhaal ge daan. De mensen vonden het wel grappig. Ze zeiden dat de kat wel vaker gekke dingen doet. We kregen een reep chocolade voor de moeite". Doden op overweg TWELLO (ANP) - Bij een bot sing tussen een trein en een per sonenauto dinsdag op een over weg in Twello zijn twee doden gevallen: een moeder en een kind die vlakbij de overweg woonden. De auto werd rond vier uur door de trein gegrepen en tientallen meters meege sleurd. DEN HAAG (ANP) - Een nog on bekend, maar in elk geval zeer groot aantal mensen heeft de condoléanceregisters getekend die het ministerie van binnen landse zaken na het overlijden van minister Dales heeft ge opend. De registers lagen maan dag en dinsdag op verschillende plaatsen in het land. Een woordvoerder van het de partement zei dinsdagavond dat de belangstelling groot is en dat de burgerij in een voortdurende stroom de hal van het ministerie binnenloopt, waar het condo- léanceboek ligt. De bladzijden van het register worden lang niet alleen gete kend door hoogwaardigheidsbe- lAdvertentie Glasslijperij MELIESTE Kwaliteit it GOES glas Hulpverleners voeren gewonden af na de botsing. LILLE (AP) - Een Franse vrouw is dinsdag drie weken te vroeg bevallen van een gezonde dochter nadat de auto waarin zij en haar man zaten in de buurt van Lille betrokken was ge raakt bij een kettingbotsing. De zes pond en drie ons wegende baby. Perrine Beaumont, werd langs de kant van de weg ter wereld ge holpen met behulp van een gerontologe. die ook bij de botsing betrokken was. De moeder, de 29-jarige Muriel Beaumont, zei later in het ziekenhuis dat ze de voorkeur zou hebben gegeven aan een kinderarts, maar dat de gerontologe gespecialiseerd in ouderen zorg. het perfect had gedaan. Ook personeel van een ambulance assisteerde bij de beval ling. die op gang kwam door de schrik van de moeder. In totaal waren 59 auto's betrokken bij de ket tingbotsing. die veroorzaakt zou zijn door mist en gladheid. Zeker tien mensen raakten ge wond. DEN HAAG (NPA) - In verband met het overlijden van minister Dales heeft de Eerste Kamer het debat over de Wet Gelijke Be handeling voor onbepaalde tijd uitgesteld. De wet zou volgende week in de Senaat aan de orde komen. Het overleg van fractievoorzit ters in de Eerste Kamer (het se niorenconvent) gaat akkoord met het advies van de commis sies van justitie en binnenland se zaken de behandeling uit te stellen. Tweede-Kamervoorzitter Deet- man heeft gisteren vanuit de In donesische hoofdstad Jakarta, waar hij met een parlementaire delegatie verblijft, zijn walging en afschuw uitgesproken over de botte manier waarop CD-fractie- leider Janmaat reageerde op het overlijden van Dales. Janmaat verklaarde maandag geen traan te laten om de dood van Dales, die „de CD buitenge woon vijandig gezind was'. Deetman reageerde namens de hele delegatie die thans Indone sië bezoekt PvdA-fractieleider Wóltgens keert vandaag vervroegd terug uit Jakarta om de begrafenis van Ien Dales bij te kunnen wo nen De PvdA-voorman mist daardoor het onderhoud met de Indonesische mensenrechtenac tivist Poncke Princen, dat voor vanavond is voorzien. Alleen Van Mierlo (D66) en PvdA-sena- tor Veldhuizen zullen met Prin cen spreken. Brinkman (CDA- fractieleider) en Dijkstal (vice- fractieleider van de VVD) heb ben geen zin hem te ontmoeten. Voor de overleden minister wordt morgen in de Grote Kerk in Den Haag een herdenkings dienst gehouden De grootmees ter van het hof. mr F. W. Kist, zal daarbij het koninklijk paar ver tegenwoordigen. Dales wordt vrijdag in Arnhem begraven. Daaraan voorafgaand wordt een kerkdienst gehouden in de Dom kerk te Utrecht. Koningin en prins worden daar vertegen woordigd door de chef van het militaire huis van de koningin, vice-admiraal C.H.E. Brainich von Brainich Felth Koningin Beatrix heeft de familie van mi nister Dales een condoléance- brief geschreven. Ridderkerk- Wegens het niet doorgaan van belangrijke ex portorder van enige grote Ne derlandse meubelfabrieken, wordt vanuit meubelboerderij de Reijer, Kievitsweg 124 te Ridderkerk, een enorme partij massief eiken en geloogd gre nen klasse meubelen alsmede een partij moderne stoffen en lederen bankstellen verkocht voor de HALVE PRIJS. Om u een paar voorbeelden te noe men prachtige eiken eethoek, bestaande uit robuuste tafel met vier massieve stoelen van 1990,=voor 995,=. Praktische eiken t.v./stereo-kasten van 398,= voor 199,=. Originele eiken toopkasten van 2390,= voor 1195,Schitterende ge bloemde 2-zits-banken, Ches terfield model, van 1195, voor 595,= Schitterende eiken dressoirs met een zee van ruimte van 1590,- voor 795,- Topkwaliteit rundlederen bank stellen. 3 2- zitsbank kom- fleet van 4199, voor 2098,= n zo kunnen we nog wel even doorgaan Alles wordt gratis thuisgebracht en met schrifte lijke garantie verkocht Wie binnenkort dus meubels nodig heeft, kan nu zijn slag slaan bij Meubelboerderij de Reijer Kievitsweg 124, Ridderkerk- Bolnes Dagelijks geopend van 10 00 - 18 00 uur Zater dags tot 17.00 uur. Vrijdags koopavond Ruime parkeer gelegenheid kleders, ambtenaren en andere personen uit de omgeving van de bewindsvrouw Opvallend zijn het respect en meeleven die individuele burgers betuigen met het heengaan van de minis ter. De registers blijven geopend tot en met vrijdag, de dag waarop mevrouw Dales wordt begraven. Tijdens de herdenkingsdiensten in de Haagse Grote Kerk op don derdag en in de Domkerk van Utrecht een dag later, bestaat ook de mogelijkheid om met een handtekening de laatste eer te bewijzen aan de bewinds vrouwe. (Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JA, ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: J per maand met automatische afschrijving a 29,- j per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Straat: Postcode: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1