PZC'krulle.batè ROVINCIALE ZEEUWSE COURANT Droefheid om dood Ien Dales Sterk verdeelde Navo dreigt opnieuw met luchtaanvallen Begrafenis in Arnhem 1/2 PRIJS 4 WEKEN Uin op kaarten voor WK voetbal in de VS Opvolging zal zeker een week aanlopen Regen helpt tegen branden Australië Fraude met vijftien miljard sigaretten Geschokte reacties: minister was strengmaar rechtvaardig VOOR 13,- JA, ik wil: dPZC Veel bewolking ■dè> Overwegend veel bewolking, kans op een bui en enkele opklaringen. De zuid tot zuidwestenwind is matig. De tem peratuur omstreeks 7 graden. 237e jaargang no. 8 pjnsdag 11 januari 1994 losse nummers 1,50 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen HEN HAAG (NPA) - De Neder- lindse samenleving heeft giste- ren geschokt en bedroefd gerea- jeerd op het overlijden van mi- lister Dales van binnenlandse eken. Zowel binnen als buiten partij, de PvdA, werd Da- Ifsgeroemd als een onorthodox, paar sociaal bewogen bestuur der. pvdA-leider Kok herdacht de na Een hartstilstand op 62-jarige leeftijd overleden minister als ie mand met een grote sociale en maatschappelijke betrokken- teid. „Zeer deskundig, tegelij kertijd een warm mens, een so- il-democraat in hart en nie- Ook premier Lubbers prees de bewindsvrouw: „Zij was Een ontzettend goed mens, heel ewogen, een goede collega, markant in haar minister schap". De premier condoleerde tevens de vriendin van minister Dales. Ook de vroegere critici van Da- les toonden zich bedroefd om haar overlijden. Voorzitter Vrins van de grootste ambtenarencen- trale AbvaKabo, noemde het verscheiden een groot verlies. Ondanks conflicten en menings verschillen bij onderhandelin gen over arbeidsvoorwaarden, onderhield de vakbeweging uit stekende contacten met de be windsvrouw. Ook hoofdcommissaris Nord- holt van de Amsterdamse politie toonde zich geroerd door het overlijden van Dales. De politie chefs kregen in de nieuwjaar stoespraak van Dales vorige week nog fikse kritiek. Ze zou den extra geld bestemd voor meer politiepersoneel, gebrui ken voor nieuw materieel. Nord- holt sprak ondanks die kritiek DEN HAAG (NPA) - De opvol ging van minister Dales wordt [volgende week geregeld. Haar werkzaamheden worden tijde lijk waargenomen door CDA- minister Hirsch Ballin van jus titie. Het is nog niet bekend wie Dales zal opvolgen. Staatsse cretaris Kosto van justitie geldt als de meest waarschijnlijke kandidaat, zo werd gisteren duidelijk. Hirsch Ballin heeft zijn voorge nomen reis naar de Nederlandse Antillen gisteren afgezegd. Vice- premier en PvdA-leider Wim Kok zal zich deze week in eerste Instantie over de voordracht buigen. De nieuwe minister zal warschijnlijk volgende week, na overleg met premier Lubbers, ian de koningin voor benoe ming worden voorgedragen. PvdA-top beraadt zich deze seek over de ontstane situatie. Fractieleider Wöltgens komt voor dat overleg met spoed te rug uit Indonesië, waar hij sa men met Tweede-Kamervoor zitter Deetman, CDA-fractie- voorzitter Brinkman en D66-lei- der Van Mierlo een bezoek brengt. Janmaat 'laat geen traan den haag (npa) - De leider van de Centrumdemocraten, Janmaat, betreurt het overlij den van minister Dales van Bin nenlandse Zaken totaal niet. Volgens Janmaat was Dales [••buitengewoon vijandig voor de CD". De Centrumdemocraat zal dan ook niet het condoléan- ce-register op het ministerie van binnenlandse zaken teke nen, zo verklaarde hij. „We zul len geen traan om haar laten". [Minister Dales had ook de so ciale vernieuwing in haar porte feuille. Zij trachtte in de achter standswijken van grote steden Projecten op te zetten voor ver betering van het leefklimaat en vermindering van de criminali teit. Janmaat die zijn electoraat ®et name in die wijken vindt, beeft in de Tweede Kamer vrij- ®el tegen alle plannen voor ver betering van de leefomstandig heden in die stadsdelen ge stemd. Advertentie Glashandel MELIESTE Kwaliteit in glas GOES van 'een streng maar rechtvaar dig' minister. Hij typeerde Dales als iemand die door haar 'inzicht en wijsheid met een onnavolg baar gevoel voor humor' leiding gaf aan de grootste politiereor- ganistie na de oorlog. Zoals be kend zijn de gemeentelijke poli tiekorpsen opgegaan in regio nale korpsen. De Tweede Kamer reageerde ge schokt op Dales' overlijden. ZEIST (ANP) - De KNVB probeert in de Verenigde Staten meer aarten los te weken voor het Oranje-legioen. „De vraag naar kaar- Ijes overtreft het aanbod", verklaarde woordvoerder R. de Leede ian de voetbalbond gisteren. „De belangstelling is zo groot, dat we ierieus onderzoeken of we vanuit Amerika niet meer kaarten kun- icn krijgen voor de wedstrijden van het Nederlands elftal." )e KNVB startte gisteren de WK-kaartenlijn. Via een speciaal 06- lummer kunnen Oranje-supporters tot en met volgende week vrij dag maximaal twee kaarten per persoon aanvragen voor de wedstrij den die het Nederlands elftal in de voorronde speelt in Washington [20 juni tegen Saudi-Arabië) en Orlando (25 juni tegen België en 29 juni tegen Marokko). De telefoons stonden maandag de gehele dag roodgloeiend in Etten- Leur, van waaruit de KNVB de reserveringen op de WK-kaartenlijn registreert. Binnen drie uur noteerden de ruim twintig telefonistes meer dan vijtienhonderd aanvragen. Aan het eind van de dag was dat opgelopen tot ruim drieduizend. zie ook pagina 15 De opvolging van Dales voor de kamerverkiezingen van 3 mei is belangrijk voor de PvdA. Met name de discussie over de Wet Gelijke Behandeling in de Eer ste Kamer heeft èen sterk partij politieke lading. Bekend is dat vooral het CDA in de Senaat moeite heeft met deze wet. die het bijzondere instellingen moeilijk maakt sollicitanten louter op grond van levensover tuiging, huwelijkse staat, of sek suele geaardheid te weren. Staatssecretaris Kosto is giste ren als een van de belangrijkste kandidaten voor de minister spost genoemd. Hij is lid van de PvdA en kent de gevoelige dis cussie over de anti-discrimina- tiewetgeving. Na zijn vertrek bij Justitie zou, net als bij staatsse cretaris Simons van volksge zondheid (die PvdA-lijsttrekker wordt voor de gemeenteraads verkiezingen in Rotterdam), niet direct een opvolger nodig zijn. De nieuwe minister zal vrijwel zeker niet uit de Tweede Kamer komen. Buiten het kabinet en Kamer om zijn de burgemeester van Amsterdam, Van Thijn, en de Zuidhollandse Commissaris der Koningin, Patijn, genoemd als mogelijke kandidaten. Van Thijn was eerder al minister van binnenlandse zaken in het twee de kabinet-Van Agt. DEN HAAG (ANP) - Minister Dales wordt vrijdag om 15.00 uur in Arnhem begraven op de algemene begraafplaats 'Moscowa'. Voorafgaand wordt om 12.00 uur een kerkdienst gehouden in de Domkerk te Utrecht. Bij het ministerie van binnenlandse zaken is dagelijks van 08.30 uur tot 20.00 uur gelegenheid tot het tekenen van het condoléanceregister. Vanmorgen kan niet worden getekend van 10.30 uur tot 11.45 uur in verband met de besloten herdenkingsdienst voor het personeel van het ministerie. foto ANP PvdA-fractievoorzitter Wölt gens sprak van het heengaan van een 'authentieke persoon lijkheid' De PvdA-fractievoor- zitter komt vervroegd terug van zijn bezoek aan Indonesië. Hij is daar samen met kamervoorzit ter Deetman. die Dales herdacht als iemand met grote daad kracht en interesse in de be stuurlijke vernieuwing. Tijdens een lunch in de Indonesische hoofdstad Jakarta werd door de Nederlandse delegatie enkele minuten stilte in acht genomen om Dales te herdenken. CDA-fractievoorzitter Brink man, eveneens in Indonesië, be titelde Dales als een vastbera den, betrokken en moedig mi nister. D66-voorman Van Mierlo erkende dat Dales voor verschil lende parlementariërs van zijn fractie soms een moeilijk per soon was, maar stelde persoon lijk goed met haar te hebben kunnen opschieten. Ook op de Nederlandse Antillen is gerouwd om het heengaan van de minister. Voormalig premier Liberia-Peeters zei verbijsterd te zijn: „In Ien Dales hebben de Antillen een bijzonder goede vriendin verloren". Het Neder lands Centrum voor Buitenlan ders en andere minderheden-or ganisaties hebben minister Da- les geprezen voor de wijze waar op zij het opkomend racisme en vreemdelingenhaat trachtte in te dammen. De homobeweging COC be schouwt Dales als een belang rijk voorvechter van de homo emancipatie. Haar pleidooi voor de Wet Gelijke Behandeling kon op steun van het COC rekenen. Volgens woordvoerder Van Koo- ten Niekerk heeft Dales de ho mobeweging voor de wet gewon nen, nadat het COC die eerder niet vergaand genoeg vond. zie ook pagina's 2 en 3 Gruwelijke daad van neo-nazi's HALLE (AP) - Drie skinheads hebben maandag in de Oost- duitse stad Halle een jdnge vrouw in een rolstoel een ha kenkruis in het gelaat gekerfd, zo heeft de politie meegedeeld. De daders, twee jonge mannen van 18 tot 20 jaar oud en een meisje van ongeveer 15, wisten te ontkomen. De politie ging on dermeer met luidsprekerwagens rond door de stad om de bevol king op te roepen de daders te helpen opsporen. Het slachtoffer kon na behandeling in het zie kenhuis naar huis terugkeren van onze correspondent BRUSSEL - Zichtbaar verlegen met de eigen machteloosheid in Bosnië, heeft de Navo maandag opnieuw gedreigd luchtaanval len uit te voeren op Servische stellingen rond Sarajevo. Maar de Navo blijft ondanks dit her haalde dreigement diep ver deeld over de vraag of het ook daadwerkelijk straaljagers zal sturen om de blauwhelmen en hulpkonvooien te beschermen. Canada, één van de belangrijk- steeelnemers aan de VN-vredes- macht in Bosnië, keerde zich tij dens de Navo-top in Brussel openlijk tegen het idee echt tot beschietingen over te gaan. Ook Engeland voelt er heel weinig voor. Amerika en Frankrijk drongen er maandagavond tijdens een di ner van de 16 regeringsleiders op aan dat de Navo nu eindelijk de daad bij het woord voegt en haar eerdere beloften en dreigemen ten uitvoert. „Het moet niet op gevat worden als retoriek", zei Een brandweerman begroet de regen met vreugde, foto EPA SYDNEY (UPI/RTR) - Koele zeewind, een bewolkte hemel en hier en daar een bui boden de 10.000 brandweerlieden in Australië maandag een hel pende hand bij het bestrijden van de verwoestende bos branden. De autoriteiten wijzen er ech ter op dat het warme en storm achtige weer dat voor de ko mende dagen wordt voor speld, de levens van mens en dier bedreigende branden op nieuw kan aanwakkeren. „Het is nog niet het einde van het gevecht, nog niet eens een begin daarvan", zo zei een woordvoerder van het brand weerkorps van New South Wa les. De korpsen bestreden maandag nog steeds meer dan 130 branden, verspreid over een oppervlakte van 480 kilo meter ten noorden en ten zuiden van Sydney, de groot ste stad van het land. In de nacht van zondag en maandag moesten 439 patiën ten uit vier verschillende ver pleeghuizen in allerijl worden geevacueerd omdat over slaande vuren de noordelijke buitenwijken van Sydney be dreigden. Inmiddels hebben 10.000 men sen hun woning moeten verla ten, zijn 200 huizen tot de grond toe afgebrand en kwa men vier mensen om het leven. Drie van de vier doden waren brandweerlieden. De vierde, een 42-jarige vrouw, kwam om in de vlammenzee toen ze haar twee dochters uit hun bran dende woning wilde halen. De twee meisjes van 11 en 13, zijn met ernstige brandwon den in een ziekenhuis opgeno men. Clinton. Maar diplomaten zei den niet te verwachten dat de bijeenkomst werkelijk een einde zou maken aan de Westerse on macht in Bosnië. De Navo zette op 2 augustus vo rig jaar het licht al op groen voor mogelijke luchtaanvallen op de Servische belegeraars van Sara jevo en de vijf andere 'veilige ge bieden' die de VN in Bosnië heeft aangewezen. De aanvallen moesten de 'wurging' van de ste den doorbreken, de blauwhel men beschermen en een weg hel pen banen voor e hulpkonvooi en. Een echte aanval zou pas on dernomen worden na toestem ming van VN-secretaris-gene- raal Boutros Ghali. Die heeft tot nu toe telkens geweigerd de Na- vo-hulp in te roepen, mede om dat hij niet gelooft dat een aan tal leden van de Veiligheidsraad, en met name Rusland, dat zal accepteren. Na het eerste dreigement van de Navo ontruimden de Servische milities wel twee strategische heuvels bij Sarajevo. Volgens een aantal Navo-leden. waaron der de VS. Frankrijk en Neder land. blijkt daaruit dat de Ser viërs wel degelijk een internatio nale interventie vrezen. Het uit blijven van werkelijke actie zou echter de geloofwaardigheid van het dreigement hebben onder mijnd. wat mede blijkt uit het feit dat de Serviërs deze posities weer hebben ingenomen. Zij wil len daarom dat de Navo op nieuw met luchtaanvallen schermt: „Het heeft betekenis, ook voor het herstel van het ont zag voor de Navo". aldus pre mier Lubbers. pagina 3: staakt-het-vuren Limonade De consumptie van frisdranken is voor het eerst sinds jaren ge daald. De Nederlander dronk vorig jaar gemiddeld 74 liter te gen 76.6 liter in 1992. een da ling van 3,4 procent. De con sumptie van mineraal- en bron- water nam met 2 procent af. zo iverd gisteren bekend gemaakt bij de opening van de Horecava in Amster- A dam (foton T" Musea De Zeeuwse musea trokken ver leden jaar minder bezoekers. Over de oorzaak hiervan wordt verschillend gedacht. In som mige musea is er Jiauwelijks sprake van uitbreiding of ver andering van de vaste collec tie. terwijl de directeur van het Zeeuws Museum foto) in Middelburg spreekt van een structurele daling van het aantal bezoc- kers. I John Metgod John Metgod gaat bij Feyenoord een deel van de taken van de vertrokken Wim Jansen overne men. De 35-jarige verdediger wordt hoofd van de jeugdoplei ding. Metgod neemt zondag bij de wedstrijd tegen VVV als ac tief speler afscheid van het Rotterdamse pu- C bliek I U Opinie en achtergrónd: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 5; Financiën en economie: 4; radio en televisie: 7; Provincie: 9, 10, 11 en 13; Sport 14 en 15 ROTTERDAM (ANP) - In Bel gië en Nederland zijn in totaal negen mensen gearresteerd in verband met een omvangrijke fraude met vijftien miljard si garetten. De negen zijn gearres teerd in opdracht van de Fiscale Inlichten- en Opsporingsdienst (FIOD) en de douanerecherche op verdenking van valsheid in geschrifte. De verdachten zijn voorname lijk directieleden van Neder landse bedrijven die zijn geves tigd in de Randstad De bende zou ongeveer 750 miljoen pakjes sigaretten zogenaamd naar lan den buiten de Europese Ge meenschap hebben geëxpor teerd, maar leverde de rookwaar in werkelijkheid aan Spanje en Italië. De Rotterdamse persofficier van justitie, mr. L de Jonge, zei maandagavond dat de verdach ten werken bij legale bedrijven. De aard van deze bedrijven wil de de woordvoerster niet prijsge- De douanerecherche en de FIOD zijn in augustus van het. vorig jaar met het fraude-onder zoek gestart. De handelscontac ten van de verdachte particulie ren en bedrijven over 1993 zijn vervolgens onderzocht. Uit deze gegevens hebben de recher cheurs opgemaakt dat de fraude miljarden sigaretten moet be slaan. die op papier naar landen buiten de EG werden verhan deld. Met de fraude hebben de verdachten volgens de persoffi cier invoerrechten en accijnzen ontdoken. Van de vier verdachten die in België zijn aangehouden, heb ben drie de Nederlandse natio naliteit. en één de Italiaanse. „In België werden de sigaretten overgeladen in andere vrachtau to's. Nederland heeft België ge vraagd de vier mensen uit te le veren". zegt de persofficier. De bende gebruikte een loods in het Rotterdamse havengebied als opslagplaats en distributiecen trum. Advertejitie GROOT GEDEELTE WINTERKOLLEKTIE o.a. japonnen, deux-pieces, kostuums MANTELS STERK AFGEPRIJSD GimOrère LANGE DELFT]^MIDDELBURG (eenmalig binnen zes maanden) j een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29.- J per kwartaal met automatische afschrijving 83,75 Naam: Voorletters- m/v Straat: Postcode: Plaats: Telefoon: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 'n dijk van een krant 8 '713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1