Clinton vreest isolement Russen EEUWSI BOERENKOOL EN KIR Nederlandse gemeenschap in Sydney leeft in grote angst NAVO beraadt zich over luchtaanvallen op posities Bosnië 4 WEKEN Jitbreiding NAVO met Oosteuropese leden levert risico op 1 UUR FOTOSERVICE Negen mensen gegijzeld n gevangenis in Gent Clinton peilt stemming in Brusselse horeca Tienduizenden dieren gedood in vuurzee VOOR 13,- JA, ik wil: Enige regen Veel beivolking en nu en dan wat re gen. Matige, op zee eerst krachtige wind uit zuid tot zuidoost. Maximum temperatuur ongeveer 5 graden. 1 fan onze correspondent 237e jaargang no. 7 Maandag 10 januari 1994 nummers 1,50 Wie maaki binnen 1 uur de helderste afdrukken op Kodak Royal Paper terwijl u winkelt? Juist! Goes, Middelburg, Vlissingen, Zierikzcc. Hulst FOTO VERSCHOORE K JRUSSEL De Amerikaanse kac iresident Bill Clinton heeft zijn a £uropese Navo-bondgenoten zondagavond gewaarschuwd ■aCj voor het gevaar van het opko- 9 jr mend Russisch nationalisme. bur Tijdens een toespraak in het jc jjrusselse stadhuis riep Clinton zstfle Navo-landen op te voorko- jtjnen dat Rusland internatio- jj naai in een isolement komt door ]j de Navo nu al uit te breiden met e |J landen als Polen, Hongarije en 9 jj Tsjechië. De kwestie van de uitbreiding 9. jj ,van het 16-landen sterke mili- t'j aire bondgenootschap domi neert de agenda van de twee- jaagse Navo-top die vandaag in uzJrussel begint. De Navo-leden eui jken achter de schermen zo als volledige overeenstem- nng te hebben bereikt over een te/Aanbod aan de voormalige War- o.l chaupact-landen voor een 'partnerschap voor vrede', zo bleek dit weekeinde uit uitlatin gen van de Franse president Mitterrand en de Duitse kanse lier Kohl. De discussie over een officieel Navo-lidmaatschap wordt zo voorlopig omzeild en in de plaats ervan komt een aanbod tot militaire samenwerking bij trainingen en vredesmissies. Na- vo-topman Manfred Wörner zei zondag dat ook geheime inlich tingen aan de voormalige vijan den ter beschikking kunnen worden gesteld. De huiver van de Amerikanen om snel nieuwe leden tot de Na vo toe te laten, komt voort uit angst Rusland te isoleren. Clin ton hield zijn Brusselse gehoor voor dat de opkomst van de rechts-extremist Zjirinovski „een reden is voor oprechte zorg". De Russen „staan de ko mende jaren voor beslissende keuzes", aldus Clinton. De presi dent bezwoer zijn Navo-partners dat de VS ongeveer 100.000 man schappen in Europa wil houden, en dat „de veiligheid in Europa cruciaal blijft" voor de VS. Clinton arriveerde zondagmid dag in Brussel, nadat hij eerder dit weekeinde de begrafenis van zijn moeder had bijgewoond. De protocollaire plichtplegingen zijn op zijn verzoek tot een mini mum terugggebracht. Koning Albert II ontving Clinton zon dagmiddag in audiëntie, 's Avonds kreeg Clinton uit han den van de burgemeester van de Belgische stad Dinant een saxo foon aangeboden, zijn favoriete instrument dat werd uitgevon den door de Belg Adolphe Sax. Na afloop van de Navo-top ont moet Clinton dinsdag voorzitter Delors van de Europese Com missie. Daarna reist hij naar Praag voor een ontmoeting met Oosteuropese leiders. Het eerste bezoek van Clinton aan Europa duurt tien dagen, en voert hem verder naar Moskou voor een top met Jeltsin, Wit-Rusland en Genève voor een onderhoud met de Syrische president Assad. Het is nog onduidelijk of de Poolse president Walesa Clinton zal ontmoeten. Walesa vindt het aanbod voor een 'partnerschap voor vrede' pas acceptabel wan neer er een duidelijk tijds- schame voor toetreding wordt afgesproken of garanties worden gegeven dat landen die voldoen aan de Navo-eisen ook werkelijk lid kunnen worden. fan onze correspondent JRUSSEL Een gedetineerde de Gentse gevangenis Nieuwe Wandeling' heeft zon dag negen mensen in gijzeling [enomen. De man, die gewa- jend is met een pistool, heeft •en vluchtauto geëist, lij de actie is één cipier licht ge- vond geraakt. In de loop van de ivond werd nog één schot ge- ïoord, maar dat werd waar- ichijnlijk „uit zenuwachtig- afgevuurd, aldus de Rijks wacht. Even na elf uur zondag avond reed een Mercedes de ge vangenis binnen, kennelijk be doeld om de gijzelnemer te laten ontsnappen. De negen gegijzelden zijn vier ci piers. vier rijkswachters en een advocaat. Ze waren 's middags om half drie overrompeld door een gedetineerde van ongeveer 33 j aai'oud. De man,.Francis B., is veroor deeld tot vijftien jaar cel, nadat hij samen met enkele kompanen een bejaarde man had overval len en hem van 1100 gulden had beroofd. Het 72-jarige slachtof fer bezweek later aan de verwon dingen die hij daarbij opliep. De Europese kampioenen van 1994: Rintje Ritsma en Gunda Niemann. foto ANP BRUSSEL/SARAJEVO/BONN (AFP/RTR/ANP) - De NAVO zal zich op de top vandaag en mor gen in Brussel opnieuw beraden op het uitvoeren van luchtaan vallen in Bosnië. De Belgische premier Jean-Luc Dehaene heeft dat zondag gezegd na een onderhoud met de Amerikaanse president Bill Clinton in Brus sel. „We moeten serieus de mogelijk heid van het lanceren van lucht aanvallen overwegen", zei De- 'ïaene. „Ik geloof dat steeds leer landen het daar over eens ijn." De Belgische premier -oegde eraan toe dat het tijd is [te laten zien dat het Westen be- lid is een hardere houding aan nemen. De NAVO dreigde al in augustus ig jaar dat het zou overgaan bombardementen op Servi- Dode vrouw in I Putten gevonden I PUTTEN (ANP) - De politie I heeft zondagavondavond in een I woning in Putten (Veluwe) een dode \touw aangetroffen nadat I aj per telefoon was getipt. Zij Tsluit een misdrijf niet uit en stelt een uitgebreid onderzoek in. De [politie heeft een recherchebij- l standteam geformeerd. sche posities rond de belegerde Bosnische hoofdstad Sarajevo, als de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Boutros Bou tros Ghali. daarom zou vragen. De NAVO patrouilleert in de lucht boven Bosnië, maar wat bombardementen betreft bleef het echter bij dreigementen. Volgens Dehaene en de Belgi sche minister van buitenlandse zaken Willy Claes wil een groeiend aantal Europese lan den nu hardere actie. Die landen vinden dat de vredesonderhan delingen in Bosnië weinig voor uitgang hebben geboekt. Ook wijzen zij er op dat VN-troepen steeds opnieuw obstakels ont moeten bij het uitvoeren van hun humanitaire missies. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Warren Christopher, die president Clin ton op diens Europese reis bege leid, zei zondag in een tv-inter- view dat luchtaanvallen een op tie blijven en dat de VS bereid zijn daar zij aan zij met de Euro pese bondgenoten aan deel te nemen. Amerikaanse functiona rissen die Clinton begeleidden zeiden zondag in Brussel dat de VS drie voorwaarden stellen: de secretaris-generaal van de VN moet erom vragen, de andere NAVO-lidstaten moeten mee doen en het Amerikaanse Con gres moet zijn goedkeuring ge ven. HAMAR (ANP) - De derde man. Bijna was dat zijn bijnaam ge worden. Rintje Ritsma stapte in Hamar uit de schaduw van Fal- ko Zandstra en Johann Olav Koss. De schaatser uit Lemmer, vorig seizoen derde bij EK en WK, werd in het Vikingskipet Eu ropees kampioen door onder meer drie afstanden te winnen. Met twee wereldrecords. De 1500 meter legde Ritsma af in een nimmer vertoonde 1.51,60. Zijn puntentotaal (156.201) kende in de historie evenmin zijn weerga. Alleen echte allrounders kun nen dat, het zijn geen prestaties voor een derde man. „Dat was een nare plaats", erkende hij gisteren voor het eerst. Er is niets mis met Ritsma. Misschien wel met zijn ogen. Opmer kelijk laat had hij zaterdag in de gaten dat hij het zes jaar oude wereldrecord van specialist André Hoffmann met bijna een halve seconde had verbeterd. „Ik zag het eerst niet goed. Toen zag ik ineens 51 staan. Ik heb niet eens gekeken wat er achter stond." Falko Zandstra werd derde, debutant Ids Postma verdienstelijk vierde. Bij de dames werd Annamarie Thomas, eveneens debute rend op een EK. eveneens vierde. Carla Zijstra werd zesde, Tonny de Jong achtste. Europees kampioene werd de Duitse Gunda Niemann. zie ook pagina 11 Strijd tegen het vuur nog lang niet gestreden door Carine Neefjes DEN HAAG, SYDNEY - De Ne derlandse gemeenschap in Syd ney leeft in grote angst, omdat de strijd tegen de verwoestende vuurzee die al dagen woedt, nog lang niet is gestreden. „Soms ziet de situatie er 's morgens re delijk uit, dan waait het nog niet zo hard. Maar de wind kan opeens krachtiger worden en dan ontstaan er opnieuw brand haarden", vertelt de Nederland se consul in Sydney. A. J. Wage- makers. „Nederlanders die aan de rand van de stad wonen, zijn bang dat ook hun woning in vlammen opgaat". Wagemakers heeft het afgelopen weekeinde telefonisch contact gehad met Nederlandse emi granten die in het noorden en zuiden van Sydney wonen, de meest brandgevaarlijke delen van de Australische stad. „Veel mensen hebben hun waardevol le spullen in koffers opgeborgen, zodat ze ieder moment kunnen vertrekken, ze maken bange uren door." In Sydney en omgeving wonen naar schatting zo'n vijftiendui zend Nederlandse emigranten. De consul heeft geen overzicht waar ze precies verblijven, om dat de meesten er al zo'n dertig tot veertig jaar wonen en volle- BRUSSEL (AP) - De Ameri kaanse president Bill Clinton verraste zondagavond in Brussel vriend en vijand door tijdens een wandeling door het oude stadscentrum een ca fé en een restaurant binnen te lopen en de verraste gasten hun mening te vragen over Amerika. Na een toespraak voor 250 jon geren in het stadhuis van Brussel liep Clinton over de Grote Markt. Tegen honder den toeschouwers zei hij op straat „Ik kwam hier als stu dent. Ik kwam hier als gouver neur. Maar ik had nooit ge dacht hier als president te ko men." Na wat handen te hebben ge schud stapte hij in zijn limou sine en verdween in de koude winteravond. Maar op het sjieke Place du Grand Sablon stapte Clinton uit de auto en liep hij restaurant 'Au Vieux Saint Martin' binnen. Hier schoof hij gezellig bij de gasten aan en vroeg hij hun mening over Amerika en de transat lantische banden. „Het was een complete verras sing," zei eigenaar Philippe Niels. „We zaten tjokvol met zeker honderd man. Hij liep gewoon binnen en ging zitten bij mijn klanten, begon ge sprekken met ze." „Hij liep van tafel naar tafel en vroeg de Brusselaars naar hun mening over de Amerikanen." aldus Niels. „Hij wilde weten of we nog steeds vrienden wa ren. Ik vond het geweldig. Ik mag Amerikanen zeer graag." De president kreeg bij zijn ver trek een warm applaus. Clinton praat in een café aan de Grote Markt in Brussel met de aanwezigen. foto Reuter dig zijn geïntegreerd. Volgens hoofdredacteur W. Roskam van de Dutch Weekly hebben onge veer 3000 voormalige Nederlan ders direct of indirect met de branden te maken. De hoofdre dacteur van de krant voor Ne derlandse emigranten heeft het afgelopen weekeinde 150 Neder landers die in de getroffen gebie den wonen, gebeld. Van hen moesten ongeveer 30 evacueren. Van twee Nederlandse emigran ten is bekend dat huizen van hun kinderen door het vuur zijn getroffen. Consul Wagemakers heeft zater dag en zondag veel verzoeken om informatie gehad van onge ruste familieleden uit Neder land. Maar hij kon hen niet veel vertellen, omdat door de hevige bosbranden telefoonverbindin gen zijn verbroken en mensen onbereikbaar zijn geworden. De consul heeft de familieleden doorverwezen naar hulpverle nende instanties waar wordt ge registreerd welke mensen zijn geëvacueerd. Sydney is al drie dagen door een muur van vuur afgesloten. Nie mand kan de stad in of uit. Ruim 100.000 mensen zijn geëva cueerd naar sporthallen en scho len op veilige plekken in de bin nenstad. Honderden inwoners hebben brandwonden opgelo pen, sommigen moesten worden opgenomen in ziekenhuizen. In middels zijn al vier mensen om het leven gekomen. Wagemakers maakt zich zorgen over de Nederlanders die niet zijn verzekerd tegen natuurge weld. „Het is een dure verzeke ring die. ook door Australiërs, nauwelijks wordt afgesloten. Ie dereen denkt: zo'n ramp over komt mij niet. Maar de schade kan nu wel oplopen tot miljoe nen guldens". Afscheid Veertig kinderen uit Kroatië hebben zaterdag in Terneuzen. na drie weken vakantie in Zeeuwsch-Vlaanderen. afscheid genomen van hun gastouders. Bij het vertrek overheerste de blijheid om de spoedige hereni ging met hun familie in het door oorlog ver- C scheurde land. w Feyenoord Feyenoord plaatste zich giste ren ten koste van Dordrecht '90 voor de kwartfinale van het KNVB-bekertoernooi In het te harde duel kreeg aanvoerder John de Wolf van Feyenoord de rode kaart, na een gro ve overtreding op 1 Breetveld. Driebanden Sang Chung Lee veroverde gis teren verrassend de wereldbe ker driebanden. De tot Ameri kaan genaturaliseerde Zuidko- reaan won de slotwedstrijd in Gent en passeerde Torbjöm Blomdahl, die vrijdagnacht reeds werd uitgescha keld door Raymond O Burgman. I O Radio en televisie: 2; Binnen- en buitenland: 3 en 4; Provincie: 5,7 en 9; Sport: 11,12,13,14,15,16,17 en 18 SYDNEY (AP) - Terwijl de enor me bosbranden in het zuidoos ten van Australië de stadsbe volking bedreigen zeggen func tionarissen van de natuurbe scherming dat er vermoedelijk tienduizenden dieren ten onder zijn gegaan in de vlammenzee. „Niemand weet hoe groot het aantal is maar ik denk dat de verliezen enorm zijn. Hele kolo nies van diersoorten moeten zijn uitgeroeid." aldus Richard Gould van Safe Australia, een beweging voor dierenwelzijn. „De branden zijn te fel en te snel voor veel van de dieren die pro beren te ontsnappen. We zullen veel verkoolde dierenlijken in de uitgebrande bossen aantreffen," zei Gould zondag. De angst voor het vuur blijkt bij de dieren groter dan de angst voor mensen. Australiërs die dichtbij wildparken wonen mei- Het afgelopen weekeinde heeft de politie in Sydney en omge ving dertien mensen aangehou den wegens brandstichting. „De temperatuur bedraagt 40 gra den Celsius en het is hier kurk droog. Met een windkracht van soms zestig tot zeventig kilome ter per uur dreigt er voortdurend brandgevaar. Het is ongelooflijk dat lieden in zo'n levensgevaar lijke situatie nog met vuur gaan spelen", verzucht de consul. Wagemakers woont zelf in het centrum van de stad. veilig, bo ven op een heuvel. „Vanuit hier zie ik Sydney branden. Aan de bosrand, beneden in de vallei, waaien de vlammen alle kanten op." Racistische leuzen in Rozenburg ROZENBURG (ANP) - Onbe kenden hebben in de nacht van zaterdag op zondag een aantal gebouwen in de gemeente Ro zenburg met racistische leuzen beklad. De leuzen werden zon dagochtend vroeg ontdekt op de muren van basisschool De Rank aan de Jan van Goyenstraat. van een gymnastiekzaal en een zwembad en op twee wachthok- jes voor de streekbus. De politie noteerde opschriften als, „White Power", „Nederland schoon" en enkele tekens die op hakenkrui zen lijken. Ctl Panklare gesneden boerenkool, <1 Ar 'M zak 300 gram J..2.0 OH Hele kip, a rvrs kilo 6.90 4.yU Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 15 januari as. 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. den dat veel angstige kangoe roes en rendieren in hun achter tuinen zijn verschenen. Een grote groep zwartkop-vleer muizen, een zeer zeldzame soort, kwam om toen het vuur over sloeg op het geisoleerde woud waar zij verblijven. Gopld zei zich vooral zorgen te maken over de koalabeertjes. „Er zijn maar weinig koala-kolo nies nabij Sydney en de kans be staat dat grote groepen zijn om gekomen." Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) J een proefabonnement van 4 weken voor 13,- J een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 29,- j per kwartaal met automatische afschrijving a 83,75 Naam: Voorletters: m/v Plaats: Telefoon. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 01184-84216 De PZC 'n dijk van een krant 713214 000002 HM

Provinciale Zeeuwse Courant | 1994 | | pagina 1